Nmb vi Vele ervaringen bij clubs leveren LFC de titel op Geen successen Nederlandse wielrenners Ruitersport heeft te weinig ruimte „Het zal moeilijk worden met al die dijken" kunst en kunstenaars Spaarrentetot ONGELIJK CRITICI AAN MELBI RABOEN TOONT Van der Kraats en Van Eykelenborg double op Duindigt Inhaalprogramma tenniscompetitie Grote oliebrand in Arabiê bedwongen RIAD OJPI-AFP-Keutcr-AP) - In een van de grootste olievel den van Saoedi-Arabië, het Ab- kaikveld is, na een explosie, een gevaarlijke brand uitgebro ken, die vanmorgen bedwongen kon worden. Tenminste een persoon is om het leven geko- en nog tientallen vermisten. Een aanslag wordt niet tot de onmogelijkheden gehouden. Het Abkaikveld, gelegen vlak bij het grootste olieveld ter we reld, het Ghawarveld, heeft een capaciteit van 880.000 vaten per dag. Volgens zegslieden deed de ex plosie zich gisteravond voor in een pijpleiding. Brandexperts van de Aramco begonnen on middellijk met hun pogingen om het vuur te bedwingen. Zij slaagden daar vanmorgen in. In de Bondsgalerie, Laan van Meerdervoort ,396, Den Haag, worden van 13 mei—11 juni de foto's tentoongesteld die bij de laatste Bondswedstrijd door de jury als besten werden beoor deeld. Elk jaar organiseert de j Bond van Nederlandse Amateur Fotografen Verenigingen een I landelijke wedstrijd, waarvoor j dit jaar 95 collecties werden in gezonden met totaal 760 foto's, j Sri Hadhy, in Den Haag woon achtige schilder van Indonesi sche afkomst, exposeert van 15 mei t/m 10 juni zijn werk in het wijkcentrum Meerzicht, Uiter waard 1, Zoetermeer. In de Oude Kerk aan de Heren straat te Voorburg wordt op zondagavond 15 mei een vesper dienst gehouden. Medewerking verlenen het koor van de Russi sche Katholieke Kerk o.l.v. Ceci lia Andriessen met paasliederen en organist Wim van der Panne. Leden van de Haagse Kunst kring kunnen weer exposeren in de gerestaureerde HKK-zalen aan de Denneweg 64. De ten toonstelling duurt van 17 mei t/m 4 juni. Medio september wordt het gehele gebouw feeste lijk heropend. Galerie Siau, Keizersgracht 267 Amsterdam, exposeert van 18 mei t/m 5 juni schilderijen van Jan van Tongeren en van de Spaanse kunstenaar Pablo Rue- da Lara. Franse schilder overleden Camille Bryen PARIJS (AFP) - De Franse abstracte schilder Camille Bryen is na een langdurige ziekte op 70-jarige leeftijd te Parijs overleden. Hij wordt be schouwd als een van de pio niers op het gebied van de „ly rische abstractie". De uit Nantes afkomstige Bryen, die aanvankelijk dichter was, begon zijn loopbaan als beeldend kunstenaar in het be- gin van de jaren dertig met het maken van collages. Hij was bevriend met Marcel Duchamp door wie zijn werk beïnvloed werd. In de jaren 1950 tót 1960 speelde hij samen met Dubuffet, Fautrier, Hartung, Mathieu en Wols een belangrijke rol in de moderne kunst van Europa. In 1973 wijdde het Parijse Museum voor Moderne Kunst een over zichtstentoonstelling aan Bryen. Ter nagedachtenis aan hem werd vandaag in de Notre Da me een dienst gehouden OEN HAAG Wanneer je met Melbi Ra- boen, trainer van het Leidse LFC, zit te praten merk je pas hoe bezeten hij wel is van voetbal. Raboen praat er niet alleen over maar schrijft eveneens over de techni sche en tactische elementen die het voetbal met zich meebrengt. Thuis heeft hij bijvoor beeld een kast vol met documentatie-mate- riul over wat de functie trainer van een vereniging nu preeies inhoudt. Melbi Raboen: „Ik heb zo veel van dit studie-materiaal aangelegd, omdat een mens, en vooral ik met mijn 29 jaar, nooit te oud is om te leren. Bij alles wat ik onderneem houd ik in mijn achterhoofd de I gedachte: wat kan ik hiervan opsteken? Daarom ben ik ook nooit lang bij een vereniging gebleven. Louter en allleen om j die bijgedachte. Makkelijk was het voor me, veel mensen gingen zeggen dat ik maar een eendagsvlieg was die nooit langer dan één of twee seizoenen bij een club bleef. Daarom ben ik nu ook zo blij dat ik met LFC het kampioenschap heb behaald, die lui die destijds kwaad van mij spraken blijken nu I ongelijk te hebben gekregen. Melbi Raboen j kan wel degelijk iets presteren, en dat is j slechts tot stand gekomen door mijn vele i ervaringen die ik heb opgedaan bij die clubs vaar ik heb gevoetbald of getraind." Melbi Raboen kwam bij ODB vandaan, J ging daarna naar Wilhelmus om vervolgens bij RVC terecht te komen. Hierna begonnen njn trainersaspiraties de overhand te krij- J gen. Bij VVSB in Noordwijkerhout was hij n°g speler/trainer. Deze combinatie ver- Galerie-t, Keizersgracht 97, Am sterdam, exposeert van 21 mei t/m 19 juni gouaches, tekenin gen en grafiek van Eelco Gla stra van Loon. Aan de Utrechtse Universiteit is vanmiddag de heer A.C. Haak gepromoveerd tot doctor in de letteren op het proefschrift „Op voeringen van antieke Griekse tragedies door Nederlandse to neelgezelschappen tussen 1885 en 1975. De heer Haak, geboren in 1928, was van 1957 af leraar in Den Haag. Sinds 1963 is hij verbonden aan het Comenius College te Hilversum dween toen hij het jaar daarop naar LDWS vertrok. Hier werd Raboen hoofdtrainer met een C-licentie. Ook hier bleef hij slechts één seizoen en begon bij LFC. En niet zonder succes, de Leidenaars werden onder zijn leiding kampioen van de vierde klasse. Een opmerkelijk resultaat daar LFC de twee voorafgaande jaren tweemaal achter elkaar was gedegradeerd. Melbi Raboen: „Toen ik bij LFC kwam wist ik niet wat ik zag. Er heerste een totale frustatie bij de vereniging. De spelers waren ongedisciplineerd, een toestand die mijn komst in het geheel niet vergemakkelijkte. Toch verwachte men van mij resultaten en die zijn er gelukkig ook gekomen. Ik heb de spelers op een democratische manier weer de discipline bijgebracht en 'paste mijn stijl van trainen, tactische tips met inspraak van de spelers zelf, succesvol toe. Daardoor ben ik in de gelukkige omstandigheid komen te verkeren meteen bij mijn eerste stappen op trainersgebied een kampioenschap mee te maken. Je hebt oefenmeesters die er jaren op moeten wachten." Overigens vreemd dat een Hagenaar een Leidse club gaat trainen? Raboen heeft er een speciale reden voor. „Ik wil dat de mensen mij niet alleen in Den Haag, maar ook daarbuiten leren kennen. Veel trainers zullen mij misschien wel uitlachen, en niet alleen omdat ik zo vaak van club verander, maar eveneens vanwege mijn in hun ogen dan, vreemde opvattingen." „Mijn wijze van doceren zie ik niet alleen in het op dinsdag- en donderdagavond trai nen. Nee, een goede oefenmeester moet ook zoveel mogelijk zijn (toekomstige) tegenstan ders gaan bekijken. En dan ook opletten wie een ploeg traint, je kunt aan de speelwijze van een club meestal zien wie de trainer daar is. Misschien lachen ze mij wel uit, maar dat geeft niet. Ik zal de weg volgen die volgens Melbi Raboen de beste is." Melbi Raboen die niet van plan is van het trainen zijn beroep te maken („Het is en blijft een hobby van me") kijkt al weer naar de toekomst. Met zijn altijd aanwezige wat zenuwachtige bewegingen verklaart hij: „Rotterdam, dat is nog de stad waar ik nog een paar jaar wil „werken". En als dat ook. achter de rug is zal een vereniging in Den Haag zelf het ideaal voor mij zijn. Tegen die tijd hoop ik de kans te hebben een hoofd- of eersteklasser te trainen. Dan zal ik natuurlijk wel in het bezit van mijn B-diplomaa moeten zijn, maar dat vlotte de laatste tijd niet zo. Nadat ik voor mijn theorie was geslaagd en aan de praktijk moest beginnen scheurde mijn achillespees. Door deze blessure, waar ik inmiddels aan ben geopereerd, kunnen al deze illusies de kop in worden gedrukt. Maar ja, net als bij het trainen zul je wel eens een degradatie meemaken dus daar zal ik ook wel overheen komen." Melbi Raboen is iemand die veel voor de sport over heeft en tevens na zijn gekritiseerd verleden altijd bereid is tot het uiterste te gaan om iedereen te bewijzen dat hij wel degelijk een belofte voor de toekomst is. KAREL JANSEN ADVERTENTIE De rente die wii vergoeden op spaargelden. ^B B M H M loopt van 4"> voor dagelnks opvraagbare tegoeden, fl M Bm tot 8'/?% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (6 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk ^^^B van de gekozen looptiid. een rente geeft tot S'/4%. M J M fl H =WÊÊÊP NEDERIANDSCHE MIODENSTANDSBANK S Melbi Raboen mist geen enkele wedstrijd op de televisie.Zo ook Anderlecht tegen de HSV niet SPORT pEN HAAG Op vele fronten xijn Nederlandse wielrenners in de slag, maar gisteren kon geen van allen, noch prof noch ama teur winst boeken. Gerrie Kne- temann was er in de Vierdaag se van Duinkerken het dichtst bij. Hij eindigde in de eerste etappe als tweede achter de Belg Jos Jacobs. In de kop groep van zes man bevonden rich eveneens Gevers en Kui per. Zij werden resp. vijfde en ie«de. LEIDSE COURANT j Erik Waasdorp: „Ik kan moei- 1 lijk uitspraken gaan doen wie er nu zal winnen of niet. Het deelnemersveld is erg sterk, de i jongens die ik tip om te win- j nen zijn dan ook niet gering. Ton Griep, Henk van den Berg, Joop Kettenis (allen Den Haag), Havik en Gerrit Pronk zijn allemaal mensen die toch wel op een hoge rangschikking I mogen rekenen. Wat mijzelf betreft, ik weet het nog niet. I Ik heb gehoord dat de ronde I over dijken en zoal gaat dus makkelijk zal het in ieder ge val niet worden". Erik Waasdorp maakt niet zijn eerste Zuidhollands kampioen schap mee. Toen hij nog in de categorie „nieuwelingen" reed in '73 won hij de race. Nu zal alles niet zo gemakkelijk voor hem verlopen nadat hij pas uit militaire dienst is gekomen. Erik Waasdorp: „Het nadeel alle Nederlanders, v.d. Wereld, Boom, Libregts, Maassen, Maas en Francissen in de achterhoede in de vierde etappe die werd gewonnen door de Tsjech Galik. Algemeen leider is de Rus Pik- koes. Beste Nederlander is Maas DONDERDAG 12 MEI 1977 PAGINA 17 In de ronde van Spanje werd eindelijk eens een Spaans suc ces geboekt. Pedro Torres won de vijftiende etappe. Maertens, die achttien seconden later arri veerde behield de leiding in het algemeen klassement. De beste Nederlander was Fedor den Hertog die op bijna drie minu ten binnenkwam. Joop Zoete melk, de enige deelnemer uit ons land in de ronde van Ro mandia, finishte in de eerste André Gevers voert het kopgroepje van zes man aan vóór de' latere ritwinnaar Jos Jacobs. Kuiper rijdt in vierde en Knetemann in laatste positie. etappe als 34e en staat na deze rit en de proloog elfde in het algemeen klassement. De Span jaard Cima is algemeen leider, terwijl de rit werd gewonnen door de Ier Kelly. In de Vredes- koers voor amateurs eindigden die als 43e bijna zeven minuten achterstand heeft. In de monsterrit Bordeaux-Pa rijs vervangt Gerrie van Gerven Gerard Vianen, die zich op dok tersadvies terugtrok na een val partij vorige week. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Gerard van Eykelenborg boekte gistermid dag op de Wassenaarse renbaan Duindigt met twee paarden van Stal Westland weer een „Rou ble". In de eerste draverij bracht hij de trouwe en met de week beter lopende merrie Pau- lien Maaldrift voor het eerst in haar loopbaan winnend over de eindstreep. Nadat hij een half uur later achter zijn zwager Wim Velis (Prins Hazelaar) met Palm Brach een tweede plaats had ingenomen boekte hij een prachtig succes over de sprin tafstand van 1600 meter met Orion Dakota. Ook jockey Henk van der Kraats was met twee eerste plaatsen erg succesvol. Hij won eerst met Mactwain erg verras send en later op de middag in een hard gevecht met Frans Vandeuren. De Engelse aan koop Gold Spark bleef met Henk van der Kraats het Ierse paard Red Quiver (Frans Van deuren) voor. Een goede koers had ook de derde aankomende Fleur de Royal met Alan Jones. In tegenstelling tot de andere twee paarden is deze driejarige een Nederlands fokprodukt en mag dus in de derby aan de start verschijnen. Uitslagen zijn: ARDEN ALPRUS 2100 m: 1 Pau- lien Maaldrift (G. W. van Eykelen borg) 3.03.6 1.27.4, 2. Pechulie, 3. Olga Olivier. Winn. 4,40 pi. 2,60 1,40 17,10 kopp. 3,90 trio 654,60. SCEPTREPRIJS 2040 m: 1. Prins Hazelaar (W. A. J. Velis) 2.52.2 1.24.4, 2. Palm Beach, 3. Opstal an Winn. 1,40 pi. 5,- kopp. 8,10. ISABELLEPRUS 1300 m: 1. MacT- wain (H. J. v.d. Kraats) 1.21.3, 2. Flying Jinks, 3. Albatros. Winn. 9,60 pi. 3,80 5,20 2,80 kopp. 61,40 trio 761,20. GALLANT PRINCEPRIJS 2500 m: 1. Parioca S (H. W. Langeweg) 3.36.6 1.30.6, 2. Nolly Q, 3. Ontdekker. Winn. 4,- pl. 2,40 2,80 kopp. 6,90. STAR PERFORMERPRIJS 1600 m: 1. Orion Dakota (G. W. van Eykelen borg) 2,10.8 1.21.7, 2. Odysner, 3. Niels Areta. Winn. 2,20 pl. 1,40 1,80 1.50 koop. 6.80 trio 113,60. ROSY TENTHPRIJS 2100 m: 1 Gold Spark (H. J. v.d. Kraats) 2.20.0, 2. Red Quiver, 3. Fleur de Royal Winn. 2,20 pl. 1,30 1,30 2,90 kopp 2,90. Niet gestart: Ishtech, King Size en Papillon. DETER D'ASTERPRIJS 2120 m: 1. Narcis (C. D. Imming) 2.53.2 1.21.7. 2.Nato du Bois, 3. Nosca. Winn. 2,90 pl. 1.30 1,10 1,60 kopp. 2,90 trio 49,50. Niet eestart- Nappie. BROG AN PRIJS 2120 m: 1 King Hollandia M. C. Vergay) 2.55.3 1.21.9. 2. Leos H., 3. Maarten D. Winn. 1,90 pl. 1,60 1,80 kopp. 7.50. SANSONNETPRIJS 1800 m: 1 Up and Up (A. W. Jones) 2.00.0. 2. Ma gyar, 3. Tamerlanny. Winn. 48,50 pl. 6,40 2,80 3,- kopp. 87,90 trio 998,60. Niet gestart: Kateau en Osiris. AXKIT HOOLANDIAPRUS 2040 m: 1. Nanko Buitenzorg (J. van Dooyeweerd) 2.52.5 1.24.7, 2. Kid Gold 0, 3. Manus Hanover. Winn. 2,- pl. 1,70 1,60 1,70 kopp. 9,60. Niet gestart: Lazuur. Totalisatoromzet: 345.146,-. Hilversum Als gevolg van de op 1 en 8 mei afgelaste en afge broken wedstrijden in de tennis competitie, is op 14 en 21 mei een inhaalprogramma vastge steld. In de eredivisie gaat het om de wedstrijden Tilburg - Hil versum (nu op 14 mei) en Metse- laars-Popeye GS. Indien deze laatste wedstrijd op 21 mei niet kan worden (af)gespeeld, wordt deze (uit)gespeeld op 22 mei en komt de ontmoeting Metselaars- Leeuwenbergh van die dag te vervallen. Op 14 mei is er tevens een compleet inhaalprogramma voor de twee afdelingen van de hoofdklasse. Het competitiepro gramma zoals dat voor 15 en 19 mei was vastgesteld, blijft nor maal gehandhaafd. De competi tie moet op 29 mei eindigen. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Een werkgroep van de Contact Commissie Ruitersport en Ruitertoerisme heeft gisteren een rapport uitge bracht dat ook aan de overheid is aangeboden over de regeling van het buiten rijden als vorm van openluchtrecreatie. Uit het rapport blijkt dat de belangstelling voor de ruitersport sterk is toegenomen. Op het ogenblik is het zo dat één op de veertig Nederlands paard rijdt De mogelijkheden om buiten te rijden namen daarentegen meer en meer af. Dat komt o.a omdat het buitenrijden voor velen een onbetaalbare zaak is geworden en tevens de beschikbare ruimte kleiner is geworden. Een buiten- rit van zo'n 2 a 3 uur kost zo'n vijftig a zestig gulden. De mane gehouders staan op het ogenblik voor erg zware kosten. Uit het rapport blijkt ook dat 40% van de beoefenaars van de ruiter sport in de leeftijdsgroep zitten van 5 tot en met 11 jaar. In 1950 waren er bij de landelij ke rij verenigingen 5600 leden aangesloten, dat waren er in 1975 28.800 en het aantal zal nu. al geeft het rapport dit niet aan, boven de 30.000 liggen. Ook de kosten van een lesuur zijn in het rapport voorgerekend en komen op 22,38 inclusief de 18% btw. Er wordt ook in het rapport stilgestaan bij een ander aspect van de snelle toename van de ruitersport, namelijk de onwe tendheid van de „nieuwe" ruiter bij het buitenrijden, met alle gevolgen vandien. Een hierop gericht rijonderricht is noodzakelijk, terwijl het on langs geïntroduceerde ruiterbe- wijs eveneens van groot nut kan zijn. Uitvoerig wordt in het rap port ook stilgestaan bij de rij scholen en verhuurbedrijven van paarden en pony's. Op de Veluwe zijn verhuurbedrijven die aan een „klant" zo maar een paard meegeven ook al hebben ze nog nooit op zo'n dier gere den. Ongelukken zijn er dan ook al genoeg gebeurd. In de bijlage van het rapport wordt ook inzicht gegeven in de zorg wekkende exploitatietoestand waarin de meeste maneges ver keren. Ook hier schijnt de 18% btw het grote struikelblok te zijn. De heer A. J. B. Hammink van de landelijke Ruiterunie Neder land, die ook deel uitmaakte van de werkgroep, vertelde gis teren tijdèns de presentatie van het rapport „in België is de btw bij de manege maar 4 procent. Zo moest het ook in ons land zijn. Er zijn in ons land manege houders die 35-duizend gulden per jaar btw moeten afdragen"- De werkgroep hoopt dat het rapport bij de overheid goed ontvangen zal worden. Erik Waasdorp over zuidhollandse kampioenschappen wielrennen: (Van onze sportredactie) ploma wist te behalen heeft DEN HAAG De provinciale kampioenschappen wielrennen hij zich nu ingeschreven voor van Zuid-Holland vinden morgen plaats in Puttershoek. Onder de opleiding fysiotherapie, de vele kanshebbers voor de eerste plaats bevindt zich ook Hagenaar Erik Waasdorp die niet alleen zichzelf, maar ook vele andere namen noemt voor het eremetaal. voor mij is dat ik in dienst bijna of geheel niet heb kun nen trainen. Wel is veel mede werking verleend toen ik een aantal zesdaagsen moest rij den. In december vorig jaar Maastricht, in januari Rotter dam en in februari te Milaan. Aan dit laatste evenement heb ik overigens ongesponsord meegedaan, op uitnodiging Erik Waasdorp: „Het is een moeilijke studie die vier jaar zal duren. In die periode wil ik genoeg tijd hebben om veel te studeren. Mijn toekomst gaat vóór de wielersport Wel zal ik waneer de studie is beëindigd mijn gedachten la ten gaan over het al of niet prof worden. Wielrennen is mijn hobby, dus waarom niet je beroep er van maken?" Erik Waasdorp die maar niet uitgepraat kan raken over zijn uitnodiging voor Buenos Aires van de KNWU, de andere twee („Ik ben uitgenodigd door Re- fietste ik voor Batavus. Aan mijn verrichtingen in Milaan heb ik waarschijnlijk een reis te danken naar Buenos Aires in september. Ook dat is een zesdaagse. Zeker is alles nog niet, maar de „onderhandelin gen" vlotten wel". De 21-jarige Erik Waasdorp is in ieder geval niet van plan in de naaste toekomst van het fietsen zijn beroep te maken. Nadat hij van de MAVO naar de HAVO overging en het di- migio Sarvedra, de man die in de tijd van de drooglegging de rondes van New York, Chica go en New Orleans won") zal voordat hij morgen aan de start verschijnt nog de ronde van vanavond in de benen hebben (klassieker Midden Ne derland). Maar met zijn jeug dig enthousiasme zal hem dat niet belemmeren te streven een hoge rangschikking in het klassement van de provinciale titelstrijd te laten noteren. Erik Waasdorp hoopt op een hoge klassering in de provinciale wielertitelstrijd die morgen in Puttershoek wordt gehouden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17