Geef elkaar de ruimte van politiek respect EcidóeSomont Goed bestuur staat in dienst van gerechtigheid Waar besluiten vallen willen we bij zijn kiezen of delen binnenland VAN AGT - DEN UYL - WIEGEL: Hoe vaak moet ik't nu nog zeggen? LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 MEI 1977 PAGINA 13 GEPENSIONEERDEN WILLEN INSPRAAK (Van een onzer verslaggeefsters) EINDHOVEN „Het is een unicum als bejaardenorganisa ties zijn vertegenwoordigd in de instanties die de beslissin gen nemen over het bejaarden beleid, terwijl zij toch het eer ste recht van spreken hebben wanneer het om hun belangen gaat. Maar men lijkt wel eens te denken dat iemand op de dag van zijn pensionering imbeciel wordt." Dit zei gisteren mr. M. van Thiel, voorzitter van de Unie van Diocesane Katholieke Bon den van Bejaarden en Gepensio neerden op een persconferentie ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Unie dat op 26 mei wordt gevierd. „Weliswaar zijn wij dankbaar voor wat de overheid in 25 jaar voor de be jaarden heeft bereikt, maar toch blijven er grieven en wensen", aldus de heer Van Thiel. Wat de bejaardenbonden willen bereiken is: inspraak in het be stuur van bejaardentehuizen; een vertegenwoordiging van be jaarden in de adviescommissies van de SER en de Bijstandswet en in de Ziekenfondsraad. En bovenal: erkenning van de be jaardenbonden. Voorts wijst men er op dat de aow-uitkering van minimumfor maat is. Daarvan krijgt de onge huwde slechts zeventig procent Men zag dit graag opgetrokken tot tachtig procent. Ook wil men een waardevaste volksverzeke ring van zeventig procent van het laatst genoten salaris (tot een bepaald maximum). Daarnaast is men van mening, dat bij alle maatregelen voor gepensioneerden de menselijke kant (vaak onbewust) terzijde wordt geschoven. Zo is een ge pensioneerde volledig uitgescha keld als het om werkeh gaat, terwijl velen toch graag iets om handen hebben. Voorstel van de bonden: diensten- of klusjes beurzen, via welke actieve 65- plussers hun diensten kunnen aanbieden aan andere bejaar den. Het gaat dan niet om pro fessioneel werk, maar om Idus- jes. Minuut werk voor Norton NEW YORK Ken Norton is opnieuw de voornaamste kandi daat geworden voor een gevecht om de wereldtitel in het zwaar gewicht tegen Muhammed Ali. Norton versloeg gisteravond in de Madison Square Garden in New York Duane Bobick door interventie van de scheidsrech ter na 58 seconden. Duane Bo bick, door velen gezien als de opvolger van Muhammed Ali, was volkomen kansloos tegen Norton. Theo Kinsbergen stopt sponsoring (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Theo Kinsber gen zal de sponsoring van zijn basketbalploeg stopzetten. Een langdurige controverse tussen Kinsbergen en de basketbal- bond en het onlangs weglopen van een aantal spelers heeft Kinsbergen dit besluit doen ne men. „Loden Kraai" voor Rien Poortvliet (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De jaarlijkse prijs van de Stichting Kri tisch Faunabeheer is ditmaal toegekend aan de dieren- schüder en -tekenaar Rien Poortvliet. Volgens de stichting heeft Poortvliet, een verwoed ple- zierjager, dit jaar de meest onverantwoorde uitlatingen gedaan op het gebied van faunabeheer. „Hij suggereert dat hij veel van dieren houdt, maar in woord en geschrift verdedigt hij de jacht en ver heerlijkt hij het jachtbe drijf', aldus het jury-rap port. De prijsuitreiking zou zater dag plaatsvinden, tijdens de jaarvergadering van de stich ting. Poortvliet: „Ik ga er niet heen. Op de eerste plaats ga ik daar niet voor Jan Doedel zitten, en twee- dens: Ik heb een tekening van de Loden Kraai gezien. Afschuwelijk. Op m'n hoofd staande, met m'n ogen dicht, teken ik zó een betere". Duiksport in Zeeland aan banden (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeer de Staten van Zeeland willen het ongeremde duiken in de Zeeuwse wateren beteugelen. Er is een werkgroep ingesteld die een regeling voor de duik sport moet opstellen. Aanleiding hiertoe is het nog steeds stijgende aantal ongeval len bij de (amateur)-beoefenaars van deze sport, vooral in de Oosterschelde. De komende regeling zou kun nen gelden voor de gehele pro vincie, maar er wordt ook ge dacht aan een model, dat kan worden opgenomen in de poli- tie-verordening van de gemeen te waarin de duiksport beoefend wordt. De werkgroep zal niet alleen de veiligheid en de openbare orde, maar ook het milieubehoud bij het opstellen van de regeling betrekken. Maximale vergoeding schadefonds DEN HAAG De commissie, belast met het beheer van de schadefonds geweldsmisdrij ven, heeft voor de eerste maal besloten het maximum bedrag van 35.000 gulden uit te keren. Het slachtoffer is een arbeids ongeschikt verklaarde man. De uitkering werd gesplitst in twee gedeeltes: 10.000 gulden smartegeld en 25.000 gulden voor gemaakte onkosten ten ge volge van het geweldsmisdrijf (verbouwing huis). Aan de nabestaanden en slach toffers met zwaar letsel van de gijzelingen in Beilen en Amster dam (december *75), die een be roep op het schadefonds hebben gedaan, is tot nu toe geen finan ciële schadeloosheidsstelling van het rijk toegekend. De com missie heeft nog geen beslissing kunnen nemen, omdat het on derzoek nog niet is afgerond. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/DEN BOSCH In een geza menlijke verklaring - een politiek-histori- sche gebeurtenis - hebben de lijsttrekkers van CDA, PvdA en WD de heren Van Agt, Den Uyl en Wiegel, hun „grote verontwaar diging" uitgesproken over ordeverstoringen op verkiezingsbijeenkomsten. Zij hebben gisteravond een beroep op alle Nederlan ders gedaan „elkaar de ruimte te laten om ondanks soms diepgaande meningsverschil len respect te tonen voor eikaars opvattin gen" Boos (H) WD-lijsttrekker Wiegel is ook boos, in dit geval op AR-fractieleider Aantjes. Deze heeft namelijk in verband met de politieke aanvallen op mr. A van Agt verband gelegd op de Kamerkritiek op de minister van Justitie tijdens de Menten-debatten. Daarbij is ook het liberale Kamerlid mevrouw Kap- peijne van de Copello betrokken geweest. Wiegel vindt de opmerking van Aantjes „beneden ieder peil". Schoolonderzoek „Keesings onderwijsbladen" gaat onder 420.000 leerlingen bij het voortgezet onder wijs een politiek onderzoek houden. De uit slag van dit onderzoek wordt aan de voor avond van de verkiezingen op 25 mei be kendgemaakt. Het gaat om „een politieke voorkeur" van de leerlivgen. Boos (I) Boos (IE) Lijsttrekker Ria Beckers van de PPR is het met de verklaring van de „Grote Drie" helemaal eens. Toch is zij boos op deze drie, want, zegt zij, voor de democratie is het veel gevaarlijker, dat deze drie de kleine partijen volledig negeren en niet met hen in debat willen gaan. De aktievoerders tijdens de CDA-bijeen- komst eergisteren in Nijmegen zijn eveneens boos. Boos, omdat zij zulke zware beschuldi gingen tegen zich gekregen hebben. Zij ge ven wel toe, dat hun aktie niet democratisch geweest is. Maar, aldus de agerenden - vrouwen uit diverse groeperingen - „via Luchtreizigers, die op 25 mei (verkiezings dag) van Schiphol vertrekken of daar aan komen, kunnen op Schiphol zelf stemmen. Dit kan tussen 8 uur 's morgens en 19.00 uur 's avonds. Om hiervan gebruik te kunnen maken moeten bedoelde reizigers vóór 21 mei hun oproepingskaart laten wijzigen in een zogenaamde kiezerslegitimatiekaart. Philippa niet vervroegd op vrije voeten DEN HAAG (ANP) De oor logsmisdadiger Philippa zal zijn volledige straftijd van vier jaar in een justitiële inrichting moetee verblijven. Het CPN-ka- merlid J. Wolff, vice-voorzitter van de justitie-commissie uit de Tweede Kamer, kreeg deze ga rantie gisteren op het departe ment van justitie, waar hij een bespreking voerde met staatsse cretaris Zeevalking. Het antwoord van de staatsse cretaris op eerder door het ka merlid gestelde schriftelijke vra gen had de indruk gewekt, dat Philippa door middel van een zogenaamde „voorwaardelijke invrijheidstelling" daadwerke lijk op korte termijn op vrije voeten zou komen. Wolff heeft verklaard, dat Phi lippa nu reeds de voorwaarde is opgelegd dat hij gedurende één jaar na het volledig verstrijken van zijn straftijd zich niet mag ophouden in een van de drie noordelijke provincies, waar hij zijn ergste misdaden begaan heeft De gezamenlijke verklaring van drie lijsttrekkers, waarin zij ordeverstoringen tijdens verkiezingsbijeenkomsten als ondemocratish veroordelen, is een verstandige en hoopvolle maatregel. Er moet een eind komen aan acties van groepen, die de verkiezingsstrijd doorkruisen door huizen te beklad den, ramen in te gooien en bijeenkomsten te verstoren of zelfs onmogelijk te maken. De onverdraagzaamheid heeft vormen aangenomen, waardoor men zich met zorg gaat afvragen wat ons nog allemaal te wachten staat in de bijna twee weken die ons scheiden van de verkiezingsdag. Daarbij dringt zich overigens de vraag op of bepaalde politici door onwaardige, persoonlijke aanvallen niet de eerste stoot hebben gegeven tot dom en afkeurenswaardig optreden. De demonstrerende dames in Nijmegen hebben ons echter al duidelijk gemaakt, dat zo'n gezamenlijke verklaring van Wiegel, Den Uyl en Van Agt aan zijn doel voorbij kan schieten. Zij erkennen dat zij ondemocratisch hebben ge handeld, maar protesteren tegen het protest. We zijn in ieder geval gehoord, constateren zij met een zelfgenoeg zaamheid, waar zij bepaald geen reden voor hebben. WAARSCHUWINGEN zullen meer direct gericht moeten zijn en regelrecht afkomstig van die politieke leiders, die schreeuwende en tierendeordeverstoorders tot hun volgelin gen kunnen rekenen. Dat moet mogelijk zijn: wie kans heeft gezien om desnoods midden in de nacht vanuit het Catshuis contact op te nemen met de Bloemenhovekliniek, moet toch ook in staat zijn een groep tierende vrouwen in Nijmegen te bereiken. De relschoppers moet duidelijk worden ge maakt, dat politieke strijd in een democratie moet worden gevoerd met argumenten en niet met gescheld en obstructie. Wie in een discussie gaat schreeuwen geeft er blijk van geen argumenten te hebben. Van der Louw wil af van omstreden politieformulier ROTTERDAM (ANP) Burge meester Van der Louw van Rot terdam heeft de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie verzocht de omstreden meldingsformulieren die bij wijze van proef bij de politie van Rotterdam in gebruik zijn, uit de circulatie te nemen. Van der Louw is het met de Rotterdamse hoofdinspecteur Kalma eens dat de formulieren wegens hun discriminerende ka rakter niet gebruikt hadden mo gen worden. De burgemeester schrijft dit in een brief aan hoofdinspecteur Kalma als reac tie op diens schriftelijke verzoek om in de rel rond de meldings- fomulieren zelf gehoord te mo gen worden. Van der Louw ver wijt Kalma nog eens dat hij met zijn klachten niet bij hem is gekomen, maar in plaats daar van zijn bezwaar heeft geuit tijdens een politieke vergade ring. Disney-theater In Amsterdam is gistermiddag met een optocht van 25 Disney-figuren de opening gevierd van het nieuwe Flora-Disney-theater waar voortaan alleen films van Walt Disney zullen worden vertoond. Vermist De Amsterdamse kinder politie verzoekt opsporing van de sinds 9 mei vermis- te negen-jarige Dimitri Adriaanse. Hij heeft blond, halflang haar, blauw-grijze ogen, slank postuur en hij is lang voor zijn leeftijd. Hij draagt een blauw jack en een spijkerbroek, een donkerblauw overhemd met groene paddestoelen en basketbalschoenen. Heerlijk,helderHeineken. NCW-voorzitter: W erkgelegenheid ligt voor helft op niveau lager onderwijs (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Slechts 20 pro cent van de schoolverlaters be zit thans geen diploma van het voortgezet onderwijs. Daar staat tegenover, dat de werkge legenheid in bedrijven voor on geveer de helft ligt op het ni veau van het lager onderwijs en voor slechts vier procent op het niveau van het hoger onder wijs. Deze verschillen in kwali teit tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt spelen een toe nemende rol bij het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid, zo stelde de voorzitter van het Ned. Christelijke Werkgevers verbond, ir. K. de Wit vandaag op de jaarvergadering van zijn organisatie. Wanneer op ruime schaal ar beidsplaatsen niet aanvaard gaan worden omdat die niet beantwoorden aan het genoten onderwijs, zou dat ernstige ge volgen hebben voor ons geza menlijk welvaartsniveau, aldus ir. De Wit, die er eerder op had gewezen, dat het onderwijs meer het karakter heeft gekre gen van een culturele vorming dan van een voorziening op het vervullen van een arbeidsplaats. Wat de economische problema tiek betreft merkte ir. De Wit op, dat whar de werknemers hun koopkrachtpositie willen handhaven en het voor het be drijfsleven noodzakelijk is dat het rendement wordt hersteld, de collectieve lasten voor herstel van het verstoorde evenwicht moeten gaan zorgen. DOMINEE H. G. ABMA VAN SGP Putten „De overheid heeft een hoge roeping. Ons ten goe de. Want het doel van het bestuur is ervoor te zorgen dat de bestuurden een stil en gerust leven kunnen leiden in alle eerbaarheid. Het is een dienende roeping een roe ping om de samenleving zo rechtvaardig mogelijk te die nen. Het goede bestuur staat in dienst van de gerechtig heid. Daarmee wil de SGP ernst maken". Deze zinnen staan in de aan hef van het programma waar mee de nu bijna zestigjarige Staatkundig Gereformeerde Partij de Tweede-Kamerver kiezingen van 25 mei tegemoet gaat. Haar lijst wordt opnieuw aangevoerd door ds. Hette G. Abma (60), met wie we in zijn huis in het Gelderse dorp Put ten een gesprek hadden. Ds. Abma maakt op het spreekgestoelte in de Tweede Kamer en op de kansel een wat stroeve indruk, maar in een gesprek is hij bijzonder hartelijk en gemoedelijk. Wel overwogen kiest hij zijn ant woorden uit, zorgvuldig zijn woorden wegend. Zijn benade ring van de medemens en de zaken waarover hij spreken moet is meer die van een pas tor dan die van een boetepre diker, al kan hij, soms, ook erg „streng" zijn. Hij is een Fries (geboren in 1917 in Wouterswoude). Van 1941 tot 1963 was hij dienst doend predikant in de Neder landse Hervormde kerk, ach tereenvolgens in Driesum, IJs- selstein, Rotterdam, Delfsha- ven, Monster en Putten. In 1963, toen hij voor de SGP zijn intrede in de Tweede Kamer deed, kreeg hij, zoals dat kerk- ordelijk heet, „de rechten als van een emeritus". Vele zonda gen per jaar gaat hij nog voor in kerkdiensten, „meestal in een straal van 75 kilometer rond Putten, met een paar uit lopers". En verder geeft ds. Abma een aantal zaterdagen per jaar ethiek-lessen op een katechetencursus. „De ethiek heeft veel raakpunten met de politiek, dit lesgeven breng je eens te meer tot verdieping". De grote rest van zijn tijd geeft hij aan de politiek, voor al aan het fractievoorzitter- schap in de Tweede Kamer en het voorzitterschap van de partij. In deze weken voor de verkie zingen trekt ds. Abma bijna elke werkdag 's avonds het land in om op SGP-vergade- ringen te spreken en om daar de vele vragen te beantwoor den die ook in 2ijn kring over de politiek gesteld worden. De SGP moge haar eigen, strenge stijl hebben, ze is ook een levende partij waarin van har te met de volksvertegenwoor digers wordt meegedacht en meegeleefd. Ze telt nu zo'n 15.000 leden en kan in het algemeen rekenen op 2 2,4 procent van het Nederlandse kiezerskorps. De leden en kie zers van de SGP behoren (glo baal) tot de Ned. Herv. Kerk, de Chr. Geref. kerken, de Ge- ref. Gemeenten en enkele klei nere kerkgenootschappen. Verwachtingen Al sinds vele jaren hebben drie SGP-ers in de Tweede Kamer zitting en de verwach ting is dat ds. Abma en zijn fractiegenoten ir. H. van Ros- sum en C. N. van Dis ook ditmaal in de kamer gekozen worden (in de Eerste Kamer heeft een SGP-er zitting: de heer K. Meuleman). Ds. Abma: „Er zijn nu wat onzekere fac toren. Je kunt je afvragen of een aantal mensen die vorige malen AR of CHU stemden maar niet ingenomen zijn met de totstandkoming van het CDA, mogelijk op ons gaat stemmen, maar dat weet je nooit zeker. We hopen wel wat versterkt uit de stembus te komen, ik heb gemerkt dat onze campagne goed over komt. In elk geval is het zo dat de kiezers ons nog nooit in de steek hebben gelaten". Een onzekere factor is ook wat de invloed zal zijn van de nieu we Reformatorisch Politieke Federatie, waarvan de aan hangers deels uit dezelfde geestelijke hoek komen als die van de SGP. De SGP heeft overigens met deze RPF en het GPV een lijstverbinding aangegaan, ze treden ieder voor zich zelfstandig op, maar de reststemmen zullen, globaal gezegd, binnen deze kring-van drie blijven. Net als bij zoveel andere par tijen is het ook bij de SGP niet koekoek-één-zang. Sinds kort treedt er een „landelijke stich ting tot handhaving van de Staatkundig Gereformeerde beginselen" op die, kort ge zegd, vindt dat de SGP-fractie in de Tweede Kamer in een aantal gevallen niet principieel genoeg heeft gehandeld. Er is sprake van een voorkeursactie (zoals ook bij een vorige ver kiezing), maar zeker is dat ook deze groep vindt dat de stem men van alle SGP-ers moeten gaan naar lijst 8, de lijst van de SGP. Ds. Abma verwacht, heel voorzichtig, dat de in vloed van de actie van de stichting voor de verkiezingen niet groot zal zijn. De SGP gaat de verkiezingen tegemoet met een programma dat de titel draagt „Gerechtig heid Verhoogt een Volk...". Daaraan wordt toegevoegd: „Maar dan moeten wij wel be reid zijn om te luisteren, niet naar wat wij zelf graag willen horen maar naar wat het woord van God ons zegt". Zij vindt dat gehoorzaamheid aan Gods Woord en trouw aan de beginselen van de reforma tie het hele regeerbeleid tot een werkelijk welzijn van ie der moeten bepalen. Daaruit vloeien voort de handhaving van het gezag en de bevorde ring van de zondagsrust. Fel strijdt zij tegen „ontbindende factoren als abortus, euthana sie, sexuele ontaarding, ge zagsondermijning en misda digheid". „Nog ongeboren le ven moet weer veilig zijn in moeders schoot en de Neder landse burger dient geen angst te hebben z'n leven nauwelijks zeker te zijn". Krachtig pleit de SGP voor een krachtige defensie in NAVO-verband, „echter met behoud van de nationale zelfstandigheid, op dat de christelijke vrijheid in ons land behouden kan blij ven". Uiteraard nemen ook verster king van de werkgelegenheid en van de positie van de land en tuinbouw en de midden stand een belangrijke plaats in het program in. Vanzelfsprekend voelt de SGP niets voor een politiek ver bond (in een coalitie) met de PvdA. Wel wil ze in principe steun geven aan een rechts kabinet, hoewel de WD in haar achting gedaald is door haar houding in de abortusdis cussie. „Waar mogelijk zullen we in het belang van het land serieus overwegen steun aan een kabinet te geven, maar dan zal van ons programma in het regeringsbeleid het nodige tot uitdrukking gebracht moe ten worden", zegt ds. Abma voorzichtig. Zo zal het ook in de komende periode gaan: de SGP zal vo luit vasthouden aan haar prin cipes en van daaruit bezien op welke wijze ze het regerings beleid kan steunen. Anders ge zegd: beginselvast en dienend.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13