79* Den Uyl stemt ui met ideeënCarter rtijdeMelktw Kandidaten in Israël kampen met gescheurd image Prinses Beatrix mocht niet vrij rijden op Mongools steppenpaard Paisley trekt aandacht door arrestatie Ian Smith moet spoedig aftreden buitenland Karnemelk hele liter tijdelijk Geldig t/m zaterdag 14 mei Ramses II terug naar Egypte meer verdwijnen Uranium kan nu niet LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 MEI 1977 PAGINA 7 Nederland zal zijn NAVO- verplichtingen nakomen sen leren waarderen, waarmee hier schapenvlees wordt klein gesneden. Ze bestelde er me teen een dozijn van „Voor Voor de barbecue", stelde prins Claus de omstaanders gerust. Gisteravond woonde het prinselijk paar een feest avond bij in Huhehot, de hoofdstad van dit gebied. In plaats van het folkloristische ensemble waar iedereen op ge rekend had, stond een com pleet symfonieorkest, een ge mengd koor annex balletgroep op het toeneel die weinig Mon goolse volksmuziek en des te meer politieke propaganda ten beste gaven. Dat was jammer, want de Mongoolse cultuur is de moeite van het bekijken en beluisteren waard. Dat had een amateurgroepje van de commune 's-middags al bewe zen. Na afloop gingen prinses en prins het toneel op om de uitvoerenden van de technisch knappe, maar weinig Mongool se show allen persoonlijk de hand te drukken. te onderhouden met politieke leiders in de buurlanden. Rhodesische troepen hebben de achtervolging ingezet van acht guerrillastrijders die het bloed bad in het Ndanga-stamgebied hebben overleefd. Daar zijn bij een vuurgevecht tussen rege ringstroepen en guerrillastrij ders 35 Afrikaanse burgers om het leven gekomen, die letterlijk tussen twee vuren waren geko men. De guerrillastrijders gaven een politieke uiteenzetting in het dorp, toen regeringstroepen na derden. WASHINGTON (AFP/UPI) - De VS en Engeland zijn het eens over een nieuw plan voor regeling van de kwestie-Rho- desië, dat inhoudt dat premier Ian Smith en zijn regering in de zomer zullen aftreden en worden vervangen door een in terim-regering die de onafhan kelijkheid op 24 september van het volgend jaar moet voorbe reiden. Het plan is uitgewerkt door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance en zijn Britse collega Owen. Het plan wordt nu aan alle betrokken partijen voorgelegd en later in deze week bekend gemaakt. Het plan voorziet in een Britse aanwezigheid gedurende de overgangsperiode, verkiezingen voor de onafhankelijkheid on der internationaal toezicht, en beëindiging van de economische sancties tegen Rhodesië. Enge land wil zijn topdiplomaat John Graham, staatssecretaris op het ministerie van buitenlandse za ken, in Loesaka (Zambia) statio neren om van daaruit contacten Adair: Bravoramp zou in Nederland leiden tot evacuatie WASMNTON/DEN HAAG (AFP) Half Nederland zou moeten worden geëvacueerd 1 wanneer zich hier een olieramp zou voltrekken zoals kortgele- j den in het Ekofiskveld voor de Noorse kust. L Verslaggever Wlm Tee uwen PARIJS (Reuter) De mummie van de farao Ramses II die van 1290 tot 1224 voor Christus over Egypte regeerde, is na een „medische" behandeling in Parijs per vliegtuig naar Egypte teruggekeerd. Het stoffelijk overschot was in september van het vorig jaar naar Frankrijk gebracht ter bestrijding van talrijke soorten schim mels, micro-organismen en moderne insekten die de mummie bedreigden. Deze stelling is agkomstig van Paul „Red" Adair, 's werelds olierampenexpert nummer een die de spuiter op het booreiland „Bravo" na een week wist te temmen. Hij zei daarbij dat er in Neder land olieputten c.q. installaties zijn die niet voor 100 procent aan alle eisen voldoen. Een NAM-woord voerder heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat de Nederlandse olievelden een veel te lage druk hebben om zelf te kunnen spui tea (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De militante Noordierse dominee Ian Paisley heeft gistermiddag in Ulster sensatie gewekt door zich met elf aanhan gers opzettelijk te laten arresteren. Dat gebeurde in Ballymena, een stadje in het graafschap Antrim, Paisley's parlementaire kiesdistrict. Dominee Paisley en Emest Baird, de andere leider van Ulsters mislukte algemene staking, hadden de nacht doorgebracht met boeren, die sedert de vorige dag het stadje blokkeerden met hun landbouwtractoren. Zij eisten een onderhoud met de Britse minister Roy Maison. Deze laatste weigerde evenwel te praten met mensen, die straten versperren. Daarop besloot Paisley een incident uit te lokken om de aandacht te trekken. Hij blokkeerde een kniispunt en werd aangehouden. Toen Paisley weer vrijgelaten was, beweerde hij een grote overwinning behaald te hebben. Het rapport van de politie over het incident wordt naar Londen gestuurd. Daar moet de overheid beslissen, of ze Paisley een proces kan aandoen wegens het veroorzaken van een verkeersblokkade. Paisley's populariteit, die de laatste tijd sterk gedaald was, zou ongetwijfeld toenemen als hij gerechtelijk vervolgd werd (Van onze speciale verslagge ver in China Wim Teeuwen) Huhehot (Binnen-Mongollé) Het bezoek dat prinses Bea trix en prins Claus fisteren aan een nomadencommune in de steppen van Bitmen-Mong- olië gebracht hebben, is een van de hoogtepunten gewor den van hun verblijf tot nu toe in de Chinese volksrepu bliek. Het is een belevenis geweest die niemand in het gezelschap spoedig zal verge ten. Wat het werkbezoek van het prinselijk paar tot nu toe miste aan kleur en sensatie, maakten een honderdtal bui tengewoon vriendelijke mon golen in een voor- en namid dag goed. De commune waar we gisteren te gast waren, is ongeveer dui zend vierkante kilometer groot en telt 2100 bewoners, die 40.000 stuks vee, schapen, paarden en kamelen verzor gen. Het prinselijk paar kreeg in het wijde, vlakke en dorre steppenlandschap allereerst een adembenemende démon stratie te zien van de rijkunst en schietvaardigheid van mon- goolse ruiters, mannen zowel als vrouwen, die in volle galop, staande in de stijgbeugels, met machinegweren op doelen schoten of een kudde wilde paarden voortdreven. Vier meisjes 13 jaar was de oud ste gaven een vrijwel per fect staaltje schrijschieten weg. schijfschieten het mooist wa ren de mongolen zelf: de man nen met hun verweerde kop pen die toch een vriendelijk heid uitstraalden, verkleed in prachtige rode, groene en blauwe tunieken, de meisjes in veelkleurige jurken, een lust voor het oog van elke foto graaf en cameraman. De prin ses en de prins genoten zicht baar van dit kleurijke volkje dat zo pittig afsteekt tegen de monotonie van het "echte" China (Binnen-Mongolië is een autonoom gebied binnen de Chinese Volksrepubliek). Natuurlijk wilde de prinses ook haar liefde voor paarden tonen en snel kleedde zij zich in het ziekenzaaltje om in een sportief broekpak, maar hier had zij buiten de waard, in casu het Chinese protocol ge rekend. Eenmaal op een pittig steppenpaardje gezeten, gaf ze de wens te kennen -even een rondje te mogen rijden. Dat werd haar ten strengste afge raden. 'Tien minuten maar", smeekte zij, maar de Chinezen durfden er niet aan. "Wij zijn verantwoordelijk voor uw vei ligheid", gaven ze te verstaan. Tenslotte kreeg ze toestem ming om een honderdtal me ters te rijden, maar dan onder escorte van een mongoolse rui ter die haar paard aan de teugel nam. Het prinselijk paar deed ook inkopen in de winkel van de commune. Tijdens de zeer co pieuze diners in Mongolië had de prinses de gevaarlijke mes- STRAATSBURG (ANP) Het is praktisch onmogelijk dat er na en in de toekomst nog eens tweehonderd ton araniumoxyde kan verdwijnen zoals dat tien jaar geleden gebeurd is tijdens een transport per schip tussen Antwerpen en Genua. Dit heeft Guido Brunner, Europees commissaris, in bet Europese parlement in Straatsburg verklaard. De controle is nu beter, maar nog lang niet volmaakt De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, heeft nu voorstellen gedaan voor EEG-normen voor bescherming van het transport en de opslag. De ministers van de negen zijn het echter er nog niet over eens geworden of zij deze voorstellen zullen accepteren. Commissaris Brunner benadrukte geen speciale euratompolitie te willen, maar wel een voorstander te zijn van op zijn minst minimumnormen, waaraan de negen landen gebonden zijn. Het Europese parlement wond zich gisteren nogal op over de affaire. In 1968 had een Westduitse firma, Asmara Chemie in Hessen van een Belgische firma tweehonderd ton uraniumoxyde gekocht die gebruikt zou worden als katalysator in de petrochemische industrie. De lading (ter waarde van 3,7 miljoen dollar 9,25 miljoen gulden) kwam echter nooit aan en het schip „Scheersberg" dook tenslotte weer in Antwerpen op met een nieuwe (Spaanse) gezagvoerder en een andere bemanning aan boord. Het logboek was over de betrokken periode onleesbaar gemaakt. Het schip is sindsdien herhaaldelijk van vlag verwisseld (ondermeer heeft het de Griekse en Cypriotische vlag gevoerd). Waar de oorspronkelijke bemanning is gebleven, is nog onbekend. Prinses Beatrix en prins Claus mochten, tijdens hun bezoek aan de Ulantung-commune in Binnen-Mongolië een rit maken op een met de hand geleide kameel. Eerder hadden zij ook een rit te paard gemaakt, maar eveneens onder geleide. Zelfstandig een rit maken vonden de communebewoners kennelijk wat aan de gevaarlijke kant. Franse techniek Premier Den Uyl wordt hier met groot enthousiasme begroet door een aantal Nederlandse toeristen, toen hij onderweg was naar de in Londen gehouden NAVO-confe- rentie. La Pasionaria krijgt paspoort van Spanje MADRID (UPI) De Spaanse regering heeft Dolores Ibarruri „La Pasionaria" van de burge roorlog, een paspoort toegezegd voor terugkeer naar Spanje uit Moskou, waar zij 38 jaar in ballingschap heeft doorge bracht De 81-jarige zal nog deze week in Madrid aankomen.Zij staat aan het hoofd van de commu nistische partij voor de algeme-, ne verkiezingen van 15 juni in haar geboorteprovincie Asturië. I (Van onze correspondent) LONDEN De voorstellen van de Amerikaanse president Carter om I de NAVO te versterken zijn door alle deelnemers aan de NAVO-top- conferentie in Londen met instem- I ming begroet. De Nederlandse pre- I mier Den Uyl verklaarde dat Car- I ters ideën „te analyseren wat wij van de Sovjet-Unie kunnen ver wachten, en hoe wij moeten hande len en reageren, nuttig is en op het voor uranium voorkomt geen atoombor jnea PARUS (AFP, - re Franse groep van geleerden voor infor matie over kernenergie, heeft geprotesteerd tegen ,4e cam pagne die erop gericht is de mensen te doen geloven dat de nieuwe Franse techniek ter ver rijking van uranium, de ver spreiding van kernwapens ver hindert" De groep geleerden wijst erop dat kernbommen over het alge meen niet gemaakt worden van uranium maar van plutonium, dat gewonnen kan worden uit i het afval van kernreactoren. Dit afval ontstaat zowel bij gebruik van lichtverrijkt uranium als van hoogverrijkt uranium. juiste tijdstip komt". In zijn toespraak week premier Den Uyl, na het aanhoren van de rede van Carter, sterk af van zijn tevoren opgestelde tekst, waarin niet zozeer gesproken werd over de nationa le defensie-inspanning. Wel verklaarde pre mier Den Uyl dat de mindere economische groei in de jaren van de toekomst „ongunsti ge gevolgen voor de gezamenlijke defensie dreigt te hebben". Dit is een reden om „nog harder te streven naar rationalisatie en een zodanige verdeling van de verantwoordelijk heid dat kosten kunnen worden bespaard". Premier Den Uyl verklaarde voorts: „In de huidige periode van onzekerheid behoren- wij een geloofwaardig afschrikwekkend en defensief vermogen te handhaven, en hier voor is een passend defensieapparaat ver eist. Ik wil al mijn collega's hier verzekeren dat mijn land zijn NAVO-verplichtingen wi> nakomen". Hij zei het niet eens te zijn met secretaris-generaal Luns, die verklaard had dat het de EG-landen soms moeilijk zou vallen aan het NAVO-overleg die aandacht te besteden die voor de vitale belangen van alle lidstaten nodig is. Volgens premier Den Uyl zijn overleg binnen de NAVO en politie ke samenwerking van de negen geenszins met elkaar in strijd. Ddores Ibarruri; La Pasionaria van de Spaanse burgeroorlog. Breytenbach opnieuw voor de rechter KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafrikaanse dichter Breyten Breytenbach die in 1975 wegens samenzwering tot omverwer ping van de regering tot negen jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, zal opnieuw terecht moeten staan Dit heeft de Zuid afrikaanse minister van justitie, James Kruger, bekend gemaakt Hij wilde niet zeggen waarvan de 37-jarige Breytenbach dit maal wordt beschuldigd. De mi nister zei ook niet wanneer het nieuwe proces begint. Weer spionnen in Duitsland gearresteerd KARLSRUHE ©PA) - De jus- ti tie in Karlsruhe heeft meege deeld dat na de arrestatie van de secretaresse van het bureau van de bondskanselarij, Dag- mar Kahlig-Scheffler, weer twee mensen zijn gearresteerd. Zij zijn een 34-jarige justitiële amb tenaar en een 34-jarige vrouw, zij worden verdacht van spiona ge voor de DDR. Jeruzalem Gewoonlijk hield men zich bij verkie zingen in Israël aan de vraagstukken waar het om ging. Op zijn minst dacht men bij alles wat men deed aan het belang van de kiezer. Verkiezingen waren hier altijd een mengeling van idealen en een beetje verkoperstalent. En misschien ral dat na de verkiezingen komende dinsdag weer zo lijken. Maar toch is de verkiezingscampagne van 1977 Het verkoperstalent kwam veel meer op de voorgrond, persoonlijkheden werden belangrijker. Voor het eerst geven de grote partijen toe dat ze veel te danken hebben aan advertentiemensen die achter hen 9taan, zo niet hele advertentiebureaus. Mis schien is deze ontwikkeling begonnen met de intre de van de Beweging voor Democratische Verande ring van professor Yigeal Yadin. Deze partij heeft niet zoveel beleidspunten, iets meer grondbeginse len, maar gaat erg prat op de figuren binnen haar gelederen die grote diensten aan Israël hebben bewezen- op militair, universitair, indüstriëel en administratief terrein, maar nauwelijks in de poli tiek. De Beweging deed haar entree op het politiek toneel i als bij donderslag. „Hier zijn we", kondigden ze op goede dag aan, „we zijn het slag mannen dat dingen gedaan krijgt. Stem voor ons en we zullen deze rotzooi opruimen". Tot grote schrik van Shimon Peres en Menahem Begin leek het er op dat de Beweging haar belofte waar zou maken. Volgens de vroege opiniepeilingen zou Yadin 26 van de 120 zetels van de Knesset kunnen veroveren. Nu hadden de politici genoeg om elkaar mee om het hoofd te slaan. En iedereen sloeg op zijn beurt weer gevoelig terug. Vooral de Arbeiderspartij kreeg veel te incasseren: eerst het vervroegde en gedwongen vertrek van premier Yitzhak Rabin, toen de donkere wolk die nog steeds hangt boven Abba Eban, die klaar is voor zijn rentree in de politiek. De Likoed-partij van Menahem Begin begon meteen een frontale aantal op de nieuwe leider van de arbeiderspartij, Shimon Peres, een man die, volgens de propagandamachine van de Likoed „geen princi pes heeft, geen intellektuele eerlijkheid, geen rugge- graat, en niet opgewassen is tegen druk" en die „principes afzweert en die aan de strijdende fracties binnen de Arbeiderspartij tegengestelde beloftes doet om hun steun te winnen". De Arbeiderspartij zit zelf ook niet stil en spuit haar gif over professor Yadin: „Men vertelt ons dat hij in alles wat hij probeerde slaagde. Hij was chef-staf van het Israëlische leger 25 jaar geleden. Sindsdien besteedde hij al zijn tijd aan archeologie, terwijl anderen mochten zweten in de politiek. Niemand kan dat zien als een punt tegen hem, maar hoe geslaagd hij ook is in de archeologie, en hoe briljant en uitvoerig beschreven zijn archeologische succes sen ook zijn, het maakt hem niet automatisch een goede leider voor Israël in moeilijke tijden". Maar behalve modder gooien naar de tegenpartij moet elke partij de eigen kandidaat natuurlijk ophemelen. Peres wordt door de Arbeiderspartij daarom afgeschilderd als de leider van „een sterk team met ervaring", in tegenstelling tot u-weet-wel- wie die desnoods de maan belooft. „Ze beloven van alles, maar ze kunnen niets nakomen". En de Arbeiderspartij staat ook dicht bij het volk. Omdat te bewijzen werd de mollige minister van landbouw, Sharron Uzzan, voor de televisie gehaald. Uzzan is een Tunesische immigrant en heeft een kleine boerderij in de Negev. Om de een of andere duistere reden was hij gekleed in de kibboets-dracht die alleen nog door toeristen gedragen wordt en maakte een vriendelijk praatje met een fruitteler een jood uit het oosten en diens zoon die in het leger zat. De Beweging voor Democratische Verandering be steedt ook veel aandacht aan haar tien belangrijkste kandidaten. Een beetje spijtig voor de partij, maar het zijn alle tien mannen, en je kan niet zeggen dat het nu echt .nieuwe gezichten" zijn. Professor Yadin wordt voorgesteld als de enige man die Israël kan leiden. De Likoed heeft alles op Begin verwed. De partij schildert haar historische leider af als een demo craat, een vechter („van zijn 16e af besteedde Menahem Begin al zijn energie, talent en kunnen aan een enkele zaak, de oprichting van de Joodse staat en haar volk" schreeuwen de posters), als een man („bescheiden en eerlijk") en een goede huisva der. Het grote verschil met de Arbeiderspartij is duide lijk en Likoed hoeft dit nauwelijks te benadrukken. De verkiezingscampagne toont Begin die met zijn kleinkinderen speelt, een toespraak houdt, met sol daten praat en tenslotte zijn kleinzoon vasthoudt tijdens de besnijdenisceremonie. De Arbeiderspartij kon zo'n mooie kans niet voorbij laten gaan: „De Likoed kwam tot de verbazingwek kende ontdekking dat Begin echt een mens is, met een schitterende glimlach en zeer bedreven in de kunst van het vasthouden van de baby bij de besnijdenis nauwelijks iets dat van pas komt bij het premierschap". De verkiezingsstrijd wordt uitgevochten in de adver tenties, op de radio en televisie, en in de kranten waar de kandidaten elkaar voor van alles en nog wat uitmaken. Wat het verschil nu precies is blijft vooralsnog onduidelijk. Een onafhankelijke opiniepeiling in de krant Ha'a- retz toonde aan dat 54% van de kiezers Rabin op een hoge post terug wil zien. Van de andere kant zei 36% duidelijk dat ze hem helemaal niet .meer terug wilden zien op een politieke post, hoog of laag. Maar misschien was de belangrijkste en meest profetische advertentie wel die door 15 vooraan staande burgers ondertekend was: „We hebben er zorgvuldig over nagedacht, en we hebben beslist Ondanks alle klachten en kritiek hebben we beslo-* ten toch met de Arbeiderspartij in zee te gaan". Die advertentie leek veel op de leus van na de Jom-Kippoer oorlog: „Toch moet het de Arbeiders partij zijn". En in 1973 had die leus succes. (copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7