'Meer werk scheppen9 bij Meeste Amerikanen: Nixon was strafbaar Steeds meer vraagtekens verdwenen uranium Angst voor terreur thans voorname raadgever in Bonn Terrorist waarschuwt voor aanslagen op Joodse leiders Maffia bonzen kregen levenslang voor ontvoering brieuen van lezers buitenland ECONOMISCHE TOP IN LONDEN: LEIDSE COURANT MAANDAG 9 MEI 1977 PAGINA 9 Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht Voor ingezon den stukken te bekorten. De zeven deelnemers aan de economische top in Londen Takeo Fukuda (Japan), Giscard d'Estaing (Frankrijk), Car- (oor de ambtswoning van de Britse premier Callaghan ter (VS), Schmidt (Duitsland), Callaghan (Engeland) en Downing Street 10: van links naar rechts Andreotti (Italië), Trudeau (Canada). (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De regeringsleiders van de teven meest geïndustrialiseerde landen van bet westelijk blok zijn tijdens een twee daagse topconferentie in Downing Street 10 overeen gekomen om zich in te spannen om de economische welvaart van hun eigen en andere naties te bevorderen. „Onze meest dringende taak in het scheppen van meer arbeidsplaatsen en dit vooral voor de jonge ren", zeggen de grote zeven in hun slotcom- muniqué. Elk land zal ervoor zorgen dat zijn indivi duele economische groei gehandhaafd blijft De financiële middelen van het IMF zullen uitgebreid worden om meer leningen moge lijk te maken. Arme landen moeten beter geholpen worden. De Verenigde Staten, Canada, Japan, Groot- Brittannië, West-Duitsland, Frankrijk en Ita lië zijn het eens geworden de spreiding van kernwapens te verhinderen. De beste manier om dit te doen, zal dringend onderzocht worden. Dit akkoord is een overwinning, voor de Amerikaanse president Carter. Anderzijds zullen de 'zeven ook meer ge bruik gaan maken van kernenergie om min der afhankelijk te worden van olie. Een ander doelwit is uitbreiding van de vrije internationale handel. Iedere vorm van pro tectionisme wordt afgewezen. De „grote" zeven stellen vast, dat er structurele hervor mingen nodig zijn in de wereldeconomie. De Noord-Zuid dialoog moet met succes be kroond worden. De derde economische top heeft ongetwij feld geleid tot meer toenadering tussen de zeven politieke leiders. Zij beseffen nu beter dan vroeger dat ze, hoe dan ook, op een ruimere basis zullen moeten samenwerken om de bestaande economische en industriële problemen te kunnen oplossen. Een te strak nationalisme is op dit terrein uit den boze. Deze toenadering werd klaarblijkelijk in de had gewerkt door presdient Jimmy Carter van de Verenigde Staten. Carter heeft bij iedereen, ook bij kanselier Schmidt en bij president Giscard, een prettige indruk ge maakt. Het image van evangeliserende pre dikant dat via de media uit Amerika overge waaid was, is Carter nu grotendeels kwijt. De enige die de Londense top nog een beetje vanuit de hoogte heeft bekeken, is de presi dent van Frankrijk. Giscard verscheen iede re morgen te laat in Downing Street. Hij verzette zich ertegen, dat de besprekingen van zaterdag, die gewijd waren aan de ernst van de internationale economische situatie, het vraagstuk van de werkeloosheid, vooral wat betreft de werkeloze jongeren, middelen om de economie nieuw leven in te blazen, de rechten van de mens en de vraagstukken in verband met de kernenergie, bijgewoond werden door de Brit Roy Jenkins, voorzitter van de EG-commissie. „Jenkins is geen staatshoofd of regeringslei der", zei Giscard. Nederlandse lowisten gewond in indonesfé DJAKARTA (RTR) Bij een «geluk met een bus bij Cikole in de buurt van Bandoeng zijn afgelopen vrijdag 29 Neder landse toeristen gewond ge raakt. Dit meldt het dagblad Pikiran Rakyat. Jüe toeristen waren op de terug- jweg naar Bandoeng na een be- jzoek aan de krater van de Tang- kubanprahu, toen het ongeluk zich voordeed. Vier landen steunen terreur WASHINGTON (RTR) - Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Libië, bië, Irak, Zuid-Jemen en Soma- beschuldigd van het verle nen van actieve stenn aan ter reurorganisaties. De namen van deze landen staan in een brief eo andere stukken die door het ministerie zijn verstrekt aan de republikeinse senator Jacob Ja- rits. Douglas Heck, de coördinator van het ministerie voor de be rth j ding van terreur, schreef davits in een brief: Helaas wijst alles erop dat de internationale terreur toeneemt. Wij zullen er ons op moeten voorbereiden dat meer aanvallen worden gedaan op Amerikaanse burgers en Amerikaanse vestigingen in het buitenland, die van Amerikaan se ondernemingen incluis. Heek antwoordde hiermee in april op een verzoek van Javits om informatie over de plannen van de regering van president Carter om vliegtuigkapingen en andere internationale geweld- Plegingen te bestrijden. Nieuw spionagegeval in West-Duitsland f ARLSRÜHE (AP) Een rech ter van het opperste gerechts hof in Karlsruhe heeft de arres tatie bevolen van een vrouw in frankfort, wegens spionage. Vorige week was in Bonn de «O-jarige uit de DDR afkomstige Dagmar Kahlig geboren Schef- "er gearresteerd wegens spiona- 8e voor Oost-Duitsland. De vrouw had als secretaresse ge- Werkt in het bureau van de Bondskanselier waar zij in 1975 typiste was aangenomea Speciale politiewa gens richten stralen water op demon strerende radicale studenten, die al ja ren lang een actie voeren tegen de nieuwe luchthaven van Tokio. Narita. Driehonderd de monstranten en twaalf politieman nen liepen verwon dingen op. BONN (Reuter) Een inter nationaal gezochte stadsguer- rillastrijder heeft in een zon dag gepubliceerde brief ge zegd dat linkse radicalen van plan zijn de leiders van de joodse gemeenschappen in twee Duitse steden te ver moorden. Hans-Joachim Klein sloot een pistool en munitie in zijn brief in die hij zond aan het tijd schrift Der Spiegel. Hij zei dat dit het bewijs was dat hij zich had teruggetrokken uit de zaak van de stadsguerrilla. De 29-jarige Klein nam deel aan de aanval op het hoofd kwartier van de OPEC (Orga nisatie van olie-exporterende landen) in Wenen in december 1975 waarbij ministers gegij zeld werden. Hij zei in zijn door Der Spiegel gepubliceer de brief dat de gerrillastrij- ders van plan waren de leider van de joodse gemeenschap in West-Berlijn, Heinz Galinski, en de leider van de joodse gemeenschap in Frankfort, Ig- naz Lipinski, dood te schieten. mee dat de politie de dreige menten ernstig heeft genomen- De vingerafdrukken die Klein met zijn brief zond, bleken inderdaad van hem afkomstig. De veiligheidsmaatregelen rond de twee joodse leiders en hun bureaus zijn verscherpt. Volgens Der Spiegel was de getypte brief op 26 april in Milaan verzonden. Klein, wiens joodse moeder zes maanden na zijn geboorte stierf, noemde de voorgeno men moord op Galinski „een daad van krankzinnigheid". Hij zei dat de actie bedoeld was om een bewijs te geven van het goede moreel van de linkse guerrillastrijders. Hij zei dat beide Joodse lei ders in de nabije toekomst zouden worden doodgescho ten. De voorbereidingen zijn in M,n. volle gang. Hij schreef verder Hans Joachim Klein, men- dat een g^^en senleven telt niet... doodziek geworden was van het geweld van zijn mede-radi- Een woordvoerder van het bu- calen en wel voornamelijk om- NEW YORK (IJPD - Negenen zestig procent van de Amerika nen die David Frosts interview met Richard Nixon over Water gate zagen of erover hoorden, vindt dat de ex-president de loop van het recht heeft belem merd of zich schuldig heeft ge maakt aan andere strafbare fei ten waarvoor een afzettingspro cedure op gang had moeten worden gebracht. Tenminste 59 procent was ook van mening dat Nixon in het eerste van vier interviews met Frost bepaalde dingen ver zweeg, aldus een opiniepeiling van het instituut Gallup en het weekblad Newsweek. Tweeënzeventig procent zou niet graag zien dat Nixon weer een of andere rol in het openba re leven zou gaan spelen, bij voorbeeld als ambassadeur of adviseur. Van de ondervraagden ver klaarde 47 procent dat het Wa tergate-interview hun mening over de ex-president niet had veranderd. Achtentwintig pro cent zag hem nu minder gun stig, 17 procent gunstiger. Acht - procent kon geen oordeel geven. Op de vraag of zij meenden dat Nixon de justitie in de wielen had gereden of strafbare feiten had gepleegd die aanleiding hadden kunnen zijn tot afzet ting, antwoordde 69 procent ja, 16 procent nee en hield 15 pro cent zich op de vlakte. De justitiecommissie van het Huis van Afgevaardigden voer de in juli 1974 drie feiten tegen Nixon aan die aanleiding vorm den tot een afzettingsprocedure, maar het is nooit zover geko men, want de president trad in augustus af. Tegen Frost zei hij. „Ik zette mijzelf af'. Senioren De woorden „bejaarden" en „ouden van dagen" worden in Nederland veelal gebruikt wan neer de ouderen in onze samen leving worden bedoeld. Velen met mij vinden deze woorden denigrerend klinken, alsof men hiermede zeggen wil dat deze ouderen buiten de maatschappij worden gesteld. Zou daarom de betiteling „senioren" niet veel beter zijn? Dit woord werd reeds in het oude Griekenland gebezigd en gesteld tegenover de „junioren". „Senioren" had en heeft geen enkele denigreren de betekenis; de ouderen waren en zijn zelfs trots op deze bena ming. „Tehuis voor Senioren" klinkt in ieder geval prettiger dan „Be jaardentehuis" In het eerste ge val toont men respect; in het laatste vraagt men als het ware om er in een boog omheen te lopen. Den haag E. D. C. van Drenthem Soes- Giscard waarschuwt Chirac voor linkse overwinning PARIJS (AP) De Franse pre sident Giscard d'Estaing heeft in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek de Gaullistische leider Jacques Chirac en diens vrienden gewaarschuwd dat als zij de regering door middel van een motie van wantrouwen ten val brengen, zij onmiddellijk geconfronteerd zullen worden met algemene verkiezingen die waarschijnlijk ten gunste zul len uitpakken van het socialis- tisch-communistische bondge nootschap. In het artikel in het weekblad l'Express slaat de president te rug naar zijn rivaal Chirac die zichzelf zowel tegen hem als te gen eerste minister Raymond Barre teweer heeft gesteld en die hen ervan heeft beschuldigd in de strijd die moet verhoeden dat Franlu-ijk ten prooi zal val len aan een links regime, een te zwak leiderschap te vervullen. Van onze correspondent Frans Wij nan ds ROME Acht personen, onder wie twee Maffia-bonzen, zijn dit weekeinde door het gerechtshof in de Italiaanse stad Novara tot levenslang veroordeeld wegens kidnap ping. Een bende beroepsmisdadigers ge steund door de Maffia ontvoerde in de zomer van 1975 de 16-jarige Christina Maz- zotti. Het meisje overleed enkele weken later in gevangenschap door een overvloe dige toediening van slaapmiddelen en kal- acht maal het levenslang is uitgesproken, maar vooral omdat ook twee Maffia kop stukken zijn veroordeeld. Tot nu toe waren het voornamelijk de minder belangrijke figuren die in verband met ontvoeringen land gevangen waar hij eind mei berecht zal worden. Het is vooral deze medeplichtige geweest die na zijn arrestatie in Zwitserland twee maanden na de ontvoering alle informatie gaf, tot en met de plaats van de de dertig en 25 jaar gekregen. Het proces Mazzotti heeft zeven maanden geduurd. Er waren ruim zeventig zittingen zeer vanwege het record dat in een proces Een van de veroordeelden zit nog in Zwitser- Nadien is ook gebleken dat de familie Maz zotti het losgeld van ruim vier miljoen gul den betaald heeft daags nadat hun dochter was overleden. Overmand door verdriet is de vader van Christina een jaar na de dramatische ontvoering aan een hartaanval overleden. OSLO/LONDEN, (RTR/AP) - De berichten over de verdwij ning, acht jaar geleden, van 200 ton uranium dat geschikt was tot het maken van kernbom men, worden steeds verwarder. De Sunday Times meldde dat het Westduitse schip dat het uranium in Antwerpen aan boord had genomen, maanden lang onder de neus van de auto riteiten op de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee heeft gevaren, nadat het met de lading soa zijn verdwenen. In Noorwegen heeft de voormalige procureur-generaal Haakon Wi- ker verklaard dat een Israëli sche agent tegenover hem had opgebiecht dat hij behulpzaam is geweest bij het smokkelen van de lading naar Israël. De zaak van de verdwenen la ding is ruim een week geleden in de publiciteit gekomen door mededelingen op het congres voor atoomgeleerden in Oosten» rijk. Brussel, zetel van de EG, verklaarde daarop, dat de la ding naar Israël moest zijn ge gaan. De voormalige procureur-gene raal van Noorwegen verklaarde gisteren dat hij in 1973 de Tsrae- lische agént Dan Aerbel onder vroeg, die samen met vier ande re leden van de geheime dienst van Israël was gearresteerd in verband met de moord op een man die een Arabische terrorist zou zijn. Aerbel zou, kennelijk om te bewijzen dat hij een Is raëlische agent was, vrijwillig hebben opgebiecht dat hij deel nam aan een operatie om de lading uranium naar Israël te krijgen. Aerbel kreeg vijf jaar gevangenisstraf voor de moord, maar kreeg gratie en keerde naar Israël terug. Aerbel reageerde gisteren via het Israëlische blad Maariv met de opmerking dat de Noren een „rijke fantasie" hebben. Ook de Noorse minister van justitie Ko ren zegt zich niets te herinneren over uitlatingen van Aerbel over het uranium. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Glimmend opgepoetst en fraai verpakt was het pakket van maatregelen dat de oppositiepartijen C.D.U. C.S.U. donderdag j.l. de Bondsdag hebben aangeboden als remedie tegen terrorisme van revolu tionaire groeperingen. Maar uitgepakt bleek de in houd uit oude strijdpunten te bestaan, opnieuw ingebracht naar aanleiding van de moordaanslag op procureur-generaal Buback. Telkens als in de Bondsrepubliek een daad van terreur de bevolking opschrikt, klinkt de roep om harde strafmaatregelen. De christendemocratische uniepartijen zijn maar al te graag bereid om daar gehoor aan te geven. De wetsontwerpen die zij deze keer indienden betreffen: - een verhoging van de maximumstraf voor gewelds misdrijven tot 20 jaar en een gelijktijdige verhoging van de minimumstraffen. - de mogelijkheid om gesprekken tussen advocaten en aangeklaagden af te luisteren, indien het gevaar bestaat dat zij illegale acties voorbereiden, - een inperking van het demonstratierecht, - een snellere procesvoering waar het terroristische activiteiten betreft. Met dat laatste punt heeft niemand moeite. De lange duur van het proces in Stuttgart - Stammheim tegen de Baader - Meinhofgroep, dat na twee jaar werd afgesloten, heeft allerwege irritatie gewekt. De moei lijkheid is echter, hoe een faire rechtspleging te verwezenlijken is, wanneer verdachten er en hun gekozen verdedigers opzettelijk deze proberen te trai neren. Die eenstemmigheid is er echter niet ten aanzien van de andere punten. Tegenover de argumentatie van C.D.U. en C.S.U, dat hogere straffen terroristen en hun aanhang zullen afschrikken, staat de scepsis van juristen en politiedeskundigen, of de dreiging van vijf jaar meer gevangenisstraf ook maar enig verschil uitmaakt voor politieke desperado's van het type dat welbewust de moord op Buback pleegde. Zij voeren in het algemeen aan dat de geschiedenis heeft bewe zen, dat de zwaarte van de straf de terreur niet tegenhoudt, daarentegen menen zij, dat de bstrijding van terreur meer gediend is met hele praktische zaken als een betere bescherming tegen vervalsing van paspoorten, rijbewijzen en autokentekens en een betere beveiliging van banken. Fundamenteler van aard is de discussie over het afluisteren en het demonstratierecht, punten die in derdaad van wezenlijk belang zijn voor een democra tische rechtsorde. C.D.U. en C.S.U. wijzen op de demonstraties tegen de bouw van kerncentrales in Brockdorff en Grohnde, die uitliepen op regelrechte veldslagen met de politie. Volgens de unie-partijen was dit mogelijk, doordat militante gewapende acti visten zich mengden onder de vreedzame betogers en dezen als schild tegenover de politie gebruikten. Om dit te vermijden dienen demonstraties aan stren ge voorwaarden te voldoen. Daartegen wordt aange voerd: gewapende demonstranten zijn mogelijke ge weldplegers en dienen als zodanig van te voren te worden herkend. De politie moet dus preventief tewerk gaan, zoals bij een recente betoging in Kalkar onlangs met succes is gebeurd. Afgezien van het feit, dat demonstraties niets met terrorisme te maken hebben, is het onzin en gevaarlijk, aldus deze redene ring, om een situatie die is ontstaan als gevolg van beoordelingsfouten, te willen voorkomen door een beperking van een democratisch grondrecht Op soortgelijke wijze verloopt de discussie over het afluisteren van gesprekken tussen gevangenen en hun advocaten. In Stuttgart kwam onlangs aan het licht dat dit was gebeurd, omdat men het vermoeden had dat leden van de Baader - Meinhof-groep met behulp van de hun politiek welgezinde advocaten de staats- ondermijnende activiteiten voortzetten. Exacte bewij zen hiervoor zijn echter nooit geleverd. Niettemin willen C.D.U. en C.S.U. een wettelijke regeling in het leven roepen om het afluisteren in dit soort gevallen mogelijk te maken. Met name de liberalen in de regeringscoalitie verzet ten zich met hand en tand tegen zo'n wetgeving. Het recht op vertrouwensgesprekken tussen beklaagde en verdediger is een fundamenteel onderdeel van een democratische rechtsvoering, zo stellen zij. Het afluis teren van deze gesprekken degradeert het proces tot een schijnvertoning. Veel effectiever is het in hun ogen, om advocaten tegen wie bedenkingen bestaan, vroegtijdig het recht van verdediging te ontnemen. De coalitiegenoten in de regering zijn het overigens in deze niet geheel met elkaar eens, Verschillende sociaal-democraten (onder wie bondskanselier Hel mut Schmidt) hebben al laten doorschemeren, dat zij wel bereid zijn een dergelijke afluisterprocedure als wettige maatregel te erkennen. Hoewel de regeringspartijen hebben toegezegd, de voorstellen van de oppositie zeer deugdelijk op hun merites te willen onderzoeken in de Bondsdag-com missies, ziet het er niet naar uit dat zij onveranderd zullen worden aangenomen. Dat is echter op dit moment ook niet het belangrijkste. Verontrustender is het, dat de regering en de partijen op wie zij steunt voortdurend geneigd zijn onder druk van de publieke opinie een stapje te doen in de richting van een bevriezing der burgelijke vrijheden. Angst is een slechte raadgever, luidt het gezegde. Zo ergens, doet het in de Bondsrepubliek opgang. C.D.U. en C.S.U. spelen in op het „gesundenes Volksempfin- den", dat na iedere terreurdaad om scherpere maatre gelen vraagt Deze stemming wordt gestimuleerd door een groot deel van de media dat terreurdaden, ver dachten en opsporingsactiviteiten tot in de finesses volgt en daarmee de indruk wekt alsof geen enkele burger in de Bondsrepubliek zijn leven zeker is. Niet voor niets is de laatste week het aantal mensen dat zich heeft uitgesproken vóór de doodstraf gestegen tot bijna de helft van de bevolking. De regeringscoali tie, geteisterd door interne tegenstellingen, door schandalen in de S.P.D. en door een voortdurend afnemend vertrouwen in brede lagen van de bevol king, heeft niet de kracht om tegen deze zware druk in te gaan en keihard vast te houden aan fundamente le democratische rechtsbeginselen, voetje voor voetje geeft zij toe, zoals al eerder is gebeurd naar aanlei ding van de Baader-Meinhof-acties. Geen term wordt vaker gebruikt in Duitsland dan „het behoud van de rechtsstaat", maar de interpretatie van deze uitspraak blijkt vele kanten te kunnen opgaan. De rechtsstaat is voor de jonge Duitse democratie inderdaad een heilig beginsel dat op geen enkele manier mag worden aangetast. Voortdurend leeft hier de angst dat extreme minderheden het land zullen onderdompelen in de verschrikkingen van vóór 1945. Maar om dat te vermijden is men vaak geneigd, geweld te doen aan datgene wat het fundament van een parlementaire democratie uitmaakt Degenen die deze ontwikkelingen signaleren, vallen met name uit behoudende kringen slechts hoon en verdachtmakingen ten deel. Zo werd deze week nog het oordeel „schandalig" uitgesproken over de S.P.- D.'ers die het gewaagd had te zeggen, dat een staat die met het terrorisme wil afrekenen, eerst zelf het geweld moet leren beheersen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9