Politie werkt in schizofrene situatie Amsterdamse binnenstad in rouw ARP volledig achter het CD A-Van Agt Waardering visserij voor Nederlandse regering Kinderen kosten vrouw haar baan Meijer wil vergaande democratisering bejaardenoorden samen verantwoordelijk voor een dienende overheid Gezinsverzorgsters protesteren tegen bezuinigingen BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 9 MEI 1977 PAGINA 7 UTRECHT „Je kunt deze dingen niet meer afdoen als een incident. Zowel de manier waarop in Amsterdam aan de ge meentepolitie leiding wordt gegeven als de organisatiestructuur van het politiekorps, werken waarschijnlijk het „in de fout gaan" in de hand." Aldns voorzitter L. van der Linden van de Nederlandse Politiebond naar aanleiding van de „affaire-Warmoesstraat" in de vak bondskrant van de FNV. Hij zegt, dat poli tiemensen als die van het bureau Warmoes- straat in feite moeten werken in een schizo frene situatie. „Ze moeten bewust regels overtreden om de resultaten te behalen die er van hen worden verlangd en ze moeten ook verder onder uitermate frustrerende omstandigheden werken." Van der Linden meent daarom, dat er maat regelen nodig zijn om te voorkomen dat de politie in de drie grote steden in een volledig isolement raakt. De plitiefunctionarissen die bij de affaire- Warmoesstraat in opspraak zijn gekomen, zijn volgens Van der Linden niet op eigen houtje met „het milieu" in contact getreden. „Ze hebben de opdracht gekregen in de kringen van heroinehandelaren, van onder- wereld- en semi-onderwereldfiguren relaties op te bouwen en te oderhouden. Er zijn zelfs rechercheurs die met tipgeld van verzeke ringsmaatschappijen of van de overheid de straat op worden gestuurd," aldus Van der Linden, die hieraan toevoegt: „Relaties on derhoudt je niet met een glaasje melk." Hij stelt, dat de politiemannen op het scherp van de snede moeten opereren. Ze moeten zich voor hun werk inleven in de mentaliteit van de milieus. Dat betekent onvermijdelijk een stukje aanpassing en op de langere duur het gevaar van vervaging van het normbe sef. De heer Van der Linden zegt de begane fouten niet te willen goedpraten, maar hij vindt wel, dat op korte termijn de omvang van de politiekorpsen in de drie grote steden op een redelijk peil moet worden gebracht en dat de opleiding tot politieman (nu hoofd zakelijk theoretisch) ingrijpend moet wor den gewijzigd. (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM/DELFT/NIJMEGEN „Voor de ARP is er geen andere CDA can het CDA van Van Agt" Met deze uitspraak ontlokte AR-fractieleider zaterdag op een raadsvergadering van zijn partij in Rotterdam veel enthousiasne. Andere politieke partijen dienen zich dit goed te realiseren", aldus mr. Aantjes. Hij wees zijn partijraad er verder op er weinig voor te voelen, dat er een regering komt van uitsluitend christen-democraten. Een minderheidskabinet dus. lijk Lyceum-noord te Delft ge houden verkiezingen in de 4e, 5e en 6e klas bleek het CDA de grootste aanhang te hebben. In totaal 233 leden deden aan de verkiezing mee. Het CDA ver wierf 61 stemmen, de WD 46 stemmen, D'66 kreeg 44 stem men en de PPR (op de vijfde plaats) 22 stemmen. De PvdA kwam op dit lyceum met 18 stemmen op de zesde plaats. Na deze verklaringen van mr. Aantjes liet AR-partijvoorzitter Hans de Boer weten, dat hij 'een groot voorstander is van een nieuw kabinet CDA-PvdA. „Maar dan moeten de socialis ten wel de weg vrijmaken, die zij geblokkeerd hebben door hun opstellen met de samen- werkingsresolutie PvdA/PPR", aldus Hans de Boer. Kiezen Op de koffie Bij een onlangs op het Chris te- Nederland moet aldus demissio nair premier Den Uyl bereid zijn „een paar centen" meer voor zijn kopje koffie te betalen. „Wij moeten bereid zijn dit te doen voor die mensen, die in de koffielanden tegen een honger loon werken", aldus Den Uyl. Hij zei dit zaterdag in Nijmegen, waar hij tevens fel uithaalde tegen „het voornemen van het CDA het mes te zetten in de huursubsidies". Deze maatregel zal volgens hem vooral de men sen met lage inkomens hard treffen. Kort daarna sprak CDA-voorzitter professor P. Steenkamp deze beweringen in Hilversum tegen. Hij zei na drukkelijk, dat het CDA de laagste inkomens wil ontzien. Hij wees er in dit verband op, dat het CDA alleen iets wil doen aan de zogenaamde objectssub sidies, die bewoners van eigen huizen krijgen. Man op nippertje uit auto gered Arnhem Een 25-jarige man uit Gennep is zaterdagmorgen in Arnhem op het nippertje door de brandweer uit zijn brandende auto gered. Na zijn redding verklaarde hij niet te hebben geweten dat zijn auto brandde, omdat hij sliep. Hij was gaan slapen in zijn auto en had zijn motor in verband met de verwarming laten draaien. Omwonenden waarschuwden rond half vijf de politie dat er op de Nieuwstraat enige tijd al een onbemande auto met draaiende motor stond gepar keerd. De politie constateerde rook uit de motor. „Soldaat van Oranje" in de regen Je kunt de klok wel 32 jaar terugzetten, maar niet het weerbericht naar je hand zetten. Dat ondervond de filmploeg van „Soldaat van Oranje" gisterenochtend op het Noordeinde, waar de feestelijke intocht van Koningin Wilhelmina alias Andrea Domburg moest plaatsvinden. „Het is maar goed dat prinses Beatrix hier nog niet woont," zei producent Rob Houwer toen hij de twaalfhonderd drijfnatte figuran ten met hun lunchpakketjes zag in de hal van het paleis aan het Noordeinde. Assistent Gijs Versluys was optimistischer; hij had het weerbericht goed gevolgd. Om tien voor één kon met de intocht begonnen worden. Het werd een Oranjefeest zoals we in jaren niet hebben meegemaakt. Een uur later kon de in zeilerscostuum gehulde regisseur Paul Verhoeven opgelucht zeggen „Het is weer raak. De eerste shot staat er tenminste op." DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Meijer van CRM wil dat tegen het eind van dit jaar concrete maatregelen worden getroffen waar door bewoners en personeelsleden van bejaarde noorden medezeggenschap krijgen in het beleid dat in deze organisaties wordt gevoerd. De staatssecretaris heeft veel van de aanbevelin gen uit een rapport hierover van de Centrale Commissie Bejaardenoorden overgenomen, maar uit de voorstellen heeft de bewindsman verder gaande consequenties getrokken om ze ook te verwezenlijken. Zo wil hij dat alle bejaardenoorden w orden verplicht tot instelling van een bewonerscommis sie. Ontheffing van deze verplichting is alleen mogelijk op strenge door CRM te stellen, voor waarden. Tot de bevoegdheden van deze commis sie behoort ondermeer inspraak bij met perso neelsbeleid. Ook moet men kunnen deelnemen aan de werkzaamheden van het bestuur van de instelling. De voorkeur van de staatssecretaris gaat uit naar eén bestuurscommisie die voor de helft bestaat uit door de bejaarden en door bejaardenorganisaties aangewezen personen. De andere helft van het bestuur moet uit „maat schappijvertegenwoordigers" bestaan. Over de di recte inspraak van personeelsleden heeft staatsse cretaris Meijer nog geen afgewogen oordeel. BOER LAAT KOE OP 3 1/2 POOT KALVEN (Van een onzer verslagge- GRON1NGEN De Gro ningse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 37-jarige boer uit Hoogkerk wegens ernstige dierenmishandeling. De boer amputeerde onge veer een week geleden ei genhandig een halve, ern stig aangetaste poot van het dier en liet de koe ver volgens midden vorige week kalven. Aangezien een koe tijdens het kalven op zijn voorpoten steunt, moet het, omdat het een halve poot miste, hevige pijnen hebben geleden. On derzoek wees uit, dat de koe vijf weken geleden met zijn rechtervoorpoot in ene ketting bekneld was ge raakt, waardoor de bloed- toevoer naar het onderbeen enkele uren geblokkeerd was. Het advies van een dierenarts, om het dier te laten afmaken, had de boer toen in de wind geslagen, omdat hij wilde dat de koe eerst nog zou kalven. AMSTERDAM Ruim vijf tienhonderd gezinsverzorgsters zijn zaterdagmiddag in Amster dam bijeengekomen op de ma nifestatie Gezinsverzorging om te protesteren tegen de bezuini gingsmaatregelen die staatsse cretaris Meijer van CRM voor deze sector heeft aangekondigd. De Landelijke Actiegroep Ge zinsverzorging had de manifes tatie georganiseerd onder het motto: „Geen beperking, maar uitbreiding van de gezinsverzor ging". De actiegroep heeft in middels een handtekeningenac tie op touw gezet, die tot dusver 24.000 bijvalsbetuigingen heeft opgeleverd. De protesten zijn voornamelijk gericht tegen de invoering van de zogenaamde „alpha-hulpver- lening", die de staatssecretaris heeft voorgesteld. Het voorstel houdt in dat de vacatures voor parttime helpsters in de toe komst worden vervuld door be middeling- ofwel alphahelpsters. Deze helpsters zijn niet in vaste dienst bij een instelling, genie ten geen sociale voorzieningen, krijgen een scholing en worden per uur betaald door de cliënt die van hun diensten gebruik maakt. De verzorgingsinstellin gen zullen daarbij slechts de taak van bemiddelaar vervullen. De centrale raad voor gezinsver zorging is donderdag met CRM overeengekomen, dat de rege ling per 1 juli aanstaande wordt ingevoerd, zij het op basis van vrijwilligheid, en niet verplicht, zoals oorspronkelijk was aange kondigd. Een overheid, die de mensen écht helpt. Want de overheid is er ten dienste van ons allemaal. En vooral voor mensen die het moeilijk hebben in de samenleving: werklozen, zieken, bejaarden, gehandicapten, alleenstaanden, verslaafden, minderheidsgroepen. Mensen met te StGIT) GUAl V3PI 301 weinig kansen. Daarom moet de overheid dichter bij de mensen komen. Daarom kiest het CDA voor een menselijke overheid. Stem bewust. Kies voor een dienende overheid! ZIERIKZEE (ANP) De Ne derlandse visserij heeft veel waardering voor de houding van de nederlandse regering in zake het Ierse visserij con vliet Dit zei waarnemend voorzitter B. Schot van de Zeeuwse ver eniging voor visserijbelangen Zevibel zaterdag tijdens de jaar- vereniging van deze vereniging in Zierikzee. De Nederlandse vissers achten het van groot be lang dat de negen landen bin nen de EEG tot overeenstem ming komen zodat de vissers uit de EEG in eikaars wateren mo gen vissen. In de Nederlandsé visserij maakt men zich nogal zorgen om de komende herverdeling van de hoeveelheden te vangen vis in EEG-verband. Het toege wezen quantum kan in dit ver band met de rentabiliteit van de bedrijven niet teruglopen, vindt de heer Schot. De onzekerheden waarmee de Nederlandse visse rij geconfronteerd wordt maken termijnplanning voor het be drijfsleven onmogelijk. Tegen over de gedane investeringen door de vissers moeten echter redelijke inkomsten tegenover staan wil men kunnen blijven vissen, aldus de heer Schot UTRECHT (ANP) „Hoewel u aan de opleidingseisen voor het vervullen van de bedoelde functie voldoet is niet besloten, u bij burgemeester en wethouders voor benoeming voor te dragen, omdat u nog twee vrij jonge kinderen te uwen laste heeft". Aldus een brief die de Utrechtse gen bij de afdeling onderzoek mevrouw A. J. Franssen-Voer- en voorlichting met gehuwd mans ontving van de directeur vrouwelijk personeel met kinde van de gemeentelijke Sociale ren", aldus de directeur „meen Dienst, mr. A. H. van den Brink, ik op dit moment niet tot uit- Ze had hem een nadere uitleg breiding van deze categorie te gevraagd van zijn besluit (dat kunnen overgaan, omdat tijdens voor de functie van onderzoo- men. In alle gevallen werd voor kambtenaar bij zijn dienst. Me- de indiensttreding verklaard, vrouw Franssen had gesollici- dat ziekte of anderszins van de teerd op advies van het Gewes- kinderen een onvoorwaardelijk telijk Arbeidsbureau, waar ze functioneren niet in de weg zou als werkzoekende stond inge- staan, daar familie voor opvang schreven. Haar kinderen zijn elf zou zorgdragen. Dit blijkt in de en vijftien jaar oud. „Gezien de praktijk niet of niet altijd moge- nog steeds onprettige ervarin- Üjk te zijn",. Aan de Rokin-zijde moesten brandweerlieden via de brandweerladder in veiligheid brengen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een teneergeslagen Amsterdam se binnenstad heeft vanmorgen moeten toezien hoé het befaamde hotel Polen door een vuurzee ver woest werd en daarbij tevens het roemruchte pand, waarin boekhandel De Slegte gevestigd was. Nog meer verslagen door de berichten van de omgekomenen en vele gewonden herinnderde men zich toen ook de hevige brand vijftien jaar gele den, die C en A aan het Damrak in een puinhoop deed veranderen. Terwijl doktoren, verplegend personeel, sociale hulpverleners, brandweer en politie alles in het werk stelden, om vooral de geredde gasten later in de morgen op te vangen, herinnerde men zich tevens de verschrikkelijke hotelbrand in Eindho ven, toen daar op 28 september 1971 op het Stationsplein ,,'t Silveren Seepaerd" werd ver woest. Daarbij kwamen elf gasten in de vlammen om, onder wie een voetballer van een oost-Duits elftal, dat in Eindhoven in de Europacupwedstrijd moest spelen. Zeven spelers werden min of meer ernstig gewond. Bij de omgekomenen bevonden zich ook vijf artsen, die er in verband met een internationaal artsencongres logeerden. Het befaamde hotel Polen aan het Rokin, Amsterdam, vroeger in al zijn glorie De vuurzee aan de kant van de Klaverstraat, met rechts achter een uitgebrande brandweerwagen, die door de neerstortende gevel was getroffen. Een van de vele slachtoffers van de rampzalige brand wordt via het Rokin ijlings weggebracht

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7