„He-man" Rodriguez kampioen-zonder-stoot Talent Leo van Vliet slikt zijn nederlaag Weer Maer tens -a COOPMAN LEVERT ZWAARGEWICHTTITEL IN Foreman stopt mam LEIDSE COURANT/ PAGINA 22 MM llillllilllllli ANTWERPEN Lilians Coopman hing, terwijl haar man met zware tred naar de kleedkamer liep, aan de nek van de onttroonde Europese bokskampioen. Ze kuste hem op het bezwete gelaat, op de enorme zwelling boven zijn linkeroog en lispelde zoete woordjes van troost. De felle supporters uit Izegem en de naaste familieleden gingen meer gebukt onder de nederlaag die Jean-Plerre Coopman zaterdagavond In het Antwerpse Sportpaleis leed tegen de Fransman Luclen Rodriguez dan de Belg die op 12 maart Europees zwaargewicht werd door Urtaln voortijdig uit te schakelen en nog geen volle twee maanden later zijn titel moest Inleveren bij de Franse „he-man". „Hij Is de man die de juiste taktlek had om me te verslaan. Rodriguez was de betere bokser", biechtte Coopman eerlijk op. Een dikke tienduizend toeschou- alleen de ring ingestapt met de wers, onder wie een groep enthou siaste supporters van Rodriguez, die in Parijs woont maar afkomstig is uit Casablanca, zagen met een zekere mate van verbijstering hoe Jean-Pierre Coopman werd ont luisterd. Hij had al eens van Rodri guez verloren, in Brussel, maar toen weten hij en zijn naaste om geving de nederlaag aan een over maat van wedstrijden die hij kort tevoren had gebokst. „Ik had ook een ander andere uitgestippeld, maar die is mislukt. Rodriguez had de juiste wijze om mij te bestrjden. Hij liet me gewoon komen". En als Jean-Pierre Coopman kwam, stootte de perfect gebouw de atleet Lucien Rodriguez zijn ver reikende linkerarm uit en troffen tientallen stopstoten zijn tegen stander boven het linkeroog, waar al dra een zwelling ontstond. „Maar ik ben nimmer in moeilijk heden geweest", zei Coopman na het gevecht dat de volle vijftien ronden eiste, waarin beiden een formidabele conditie ten toon spreidden. Een „clean" zeer goed duel waaraan de Britse scheids rechter Harry Gibbs nauwelijks te pas kwam. Het tempo, opmerkelijk hoog voor een partij in het zwaar gewicht, zakte nauwelijks en bei den waren na afloop nog volko men fit, zij het dat Jean-Pierre Coopman er nogal geschonden uitzag er. Lucien Rodriguez zijn linkeroog betastte waaronder een blessure zat. „Die heb ik in de vierde ronde opgelopen. Men dacht misschien dat ik door die blessure van de zesde tot de ne gende ronde minder bokste, maar dat was op advies van mijn trainer, die wilde dat ik wat gas terugnam. Hij meende dat Coopman het op de lange afstand wilde laten aan komen". Coopman later: „Heb ik geen moment aan gedacht. Ik ben Touché's Weer daalden de schouderklopjes neer en werden troostende woor den gesproken tot de man die aller sympathie heeft. Maar zonder meer in de Franse superatleet een herculisch ontwikkeld lichaam HOUSTON George Fore man, de ex-wereldkampioen in het zwaargewicht, heeft gisteren in Houston ver klaard te stoppen met bok sen. Zijn loopbaan begon in Houston als straatvechter. "Ik mag van geluk spreken dat ik in de ring nog nooit iemand ernstig heb verwond of gedood", zei de 28-jarige Foreman. Foreman werd op 22 januari 1973 in Jamaica wereldkam pioen door een knock-out zege in de tweede ronde tegen Joe Frazier. Hij ver loor zijn titel op 30 oktober 1974 door knock-out in de achtste ronde tegen Mu hammad Ali. Zijn laatste ge vecht was in maart in San Juan toen hij na twaalf ron den op punten verloor van Jimmy Young, hetgeen de tweede nederlaag in zijn profloopbaan betekende. III III MiliumII i lllli dan in Brussel". Destijds had Coopman dan ook een waar pak slaag gekregen. Zaterdagavond was hij in feite ook al van de tweede ronde af kansloos. Rodri guez won in een vloeiende stijl, snel op de benen en enorm veel stotend en scorend de eerste acht ronden. Coopman: „Na de achte ronde wist ik dat het met me gebeurd was". Alleen een k.o. had Coopman zijn titel doen be houden, maar doordat hij mee moest met het hoge stotentempo van de Fransman, doordat hij toch steeds de aanvallende partij moest zijn en ontstellend veel had moe ten incasseren, waren zijn krach ten hem ontvloden. Af en toe, zoals In de negende ronde, bokste Coopman sterk maar hij kon niet voldoen aan de smeekbeden van zijn fans, die tot het laatste hoopten op „het won der van de k,o.". Vergeefs, want |ulst Rodriguez etaleerde de laat ste ronden zijn grote technische capaciteiten en gaf een boksles- I». Direct na de laatste gongslag stak Lucien Rodriguez zijn armen in de lucht. Jean-Pierre Coopman gaf hem een tikje op de rug alsof hij wilde zeggen: „Jij bent de nieuwe kampioen". Op verzoek van de Franse boksbond werd een do pingcontrole gehouden. Net had Coopman zijn flesje Spa op toen hij ten tweede male werd opgeroe pen. „Er zal wel iets verkeerd zijn gegaan de eerste keer", mompelde hij om zich dan met een daverende lach „ze zullen toch niet serieus menen dat ik wat geslikt heb" naar de arts te begeven. In de gang kwam hij Lucien Rodriguez tegen, nog dampend van de hete douche. „Hij is een hele goede bokser, die taktisch ook sterk is. Daardoor heeft hij mij verslagen en zal hij in staat zijn veel anderen te verslaan", prees Coopman. In zijn woonplaats Izegem wordt een nieuw huis ge bouwd voor Jean-Pierre, Li- liane en de kinderen Coop man. Het huis voor een Eu ropees kampioen zwaarge wicht die zijn titel op vijf dagen na twee maanden mocht bezitten. Herman van Bergem (Van onze verslaggever) ZAANDAM Nauwelijks te leurgesteld slikte Leo van Vliet zijn nederlaag in de drie daagse van Noord-Holland. Na afloop van de derde etap pe, die gisteren word gewon nen door Jacques Vooys, liet hij zich minder gaan dan na de finish van de eerste twee. Leo van Vliet had zich toen kwaad gemaakt, omdat niet alleen Van Erp (waarin rode trui-drager Honk Mutsaars zat), maar ook de andere ploegen tegen de pupil van Herman Krott rijdt. Wat Van Vliet ook deed, telkens werd er door wie dan ook gerea geerd. Leo van Vliet kon maar moeilijk wennen aan het feit dat hij waarschijnlijk het grootste talent van het land Is op dit moment. Toch gedroeg Van Vliet zich giste ren aanmerkelijk meer volwassen dan de dagen daan/oor. „Het is gewoon idioot", zei hij min of meer lachend, „ik kan helemaal niets doen, iedereen rijdt tegen me, maar ze zijn nog niet van me af. Mijn tijd komt nog wel". Hoewel de eindzege van Bart van Est een verrassing was, is het niet minder verdiend. De jonge Zuid hollander reed van vrijdag tot en met gisteren een gedegen koers. Zat in de eerste etappe meteen vooraan waardoor hij de vroege slag niet miste en bleek vlak voor de aankomst ook nog ovor vol doende lucht te beschikken om zijn krachten met anderen te me ten. Al in Alkmaar had Van Est succes kunnen hebben, maar zijn demarrages mislukten ten gunste dan van ploegmakker Henk Mut saars, die door de ritzege in de eerste etappe het leiderstricot pak te. Het werk van Van Est is in deze driedaagse erg goed geweest. Na dat de „tegelboertjes" al in de ploegentijdrit voor een imponeren de zege hadden gezorgd, contro leerden de coureurs ook in de koerssen daarna het verloop der mate dat er voor anderen geen enkele kans was. Ook voor Leo van Vliet niet, die moest erkennen dat zijn ploeg het in in Olympia's Tour en tijdens het nationaal weg- kampioenschap (vorig jaar eindig de Van Vliet met twee ploegmaten op de ereplaatsen) een stuk moei lijker zal krijgen. Vooral ook omdat en een ideale „stand" in de ring die hem in staat stelt volkomen ontspannen te boksen zijn meerdere moest erkennen. Rodriguez bokste veel gevarieer der, had oen „verschrikkelijk" wa pen In zijn Unkse, die nauwkeurig geteld, alleen In de zeven de ronde eenenvijftig keer door kwam. Voeg daarbij de rechtsen, de opstoten en de linkse hoeken on men krijgt een Indruk hoezeer Jean-Plerre Coopman het te ver duren heeft gehad. Van het begin af ketsten de links en van de Fransman onophoude lijk tegen het hoofd van Coopman die het geluk had dat Lucien Rodriguez de Europese-kam- ploen-zonder-stoot Is. Uit het machtige lichaam en de geblokte schouders kwamen slochts stoten die Coopman terecht omschreef als „touchó's". Zelfs als Rodri guez van korte afstand de Belg vol op de kaak raakte, hoefde Coopman nog geen millimeter te rug. Een manco dat de Fransman nog parten zal gaan spelen, als een aanval op zijn titel wordt gedaan. Conditioneel is hij, evenals Coop man. ijzersterk. Hij beheerst een uitgebreid stotenarsenaal, bokst gevarieerd en zelfverzekerd maar mist een eindstoot zodat hij het vaak op de volle vijftien ronden zal moeten laten aankomen. Nog nimmer had zowel Coopman als Rodriguez die afstand gebokst. Coopman: „Ik heb om de wereldti tel mogen boksen tegen Ali, maar dat duurde geen vijftien ronden. Ik ben Europees kampioen geworden in een partij die ook snel was afgelopen. Ik ben tevreden en ik zal eerst een paar dagen rustig nadenken wat me te doen staat. Rodriguez heeft me geen revanche aangeboden". Zonniger Binnenkort gaat de Belg met zijn gezin met vakantie naar Spanje. Als dertigjarige is het zaak serieus de toekomst te gaan bepalen want voor een Europees gevecht zal hij voorlopig niet op de lijst van de Europese Boks Unie staan. Rodri guez, met zijn vijfentwintig jaar, kan de toekomst zonniger tege moet zien. „Ik ben blij met deze overwinning. Het was moeilijker Jean Pierre Coopman ontvangt opnieuw een linkse op het hoofd. Het was één van de vele stoten die de Belg de Europese titel deden verliezen. BARCELONA Woreldkam- ploen Froddy Maertene hooft za terdag zowel het eerste als hot tweodo gedeelte van de olfde etappe van do Rondo van Span je op zijn naam gebracht. Het eersto godeolte was oen tijdrit over 3.8 km op de Montjulch In Barcelona, hot tweede gedeelte een criterium over 12 ronden op deze tegen de haven van Barce lona gelegen heuvel (45 km). De Italiaan Giuseppe Perletto won gisteren de twaalfde etappe. De jonge Italiaan versloeg in de eindsprint van de 198 kilometer lange etappe van Barcelona naar Igualada zijn medevluchter Joa- quim Agostinho. Louis Ocana, de kopman van de Frisolploeg eind igde. met een achterstand van 1.02 op de derde plaats. Maer- tens eindigde in een peloton, dat een achterstand had van 1.54 en waarvan de Spanjaard Viejo de sprint won. Freddy Maertens blijft leider in het klassement. met een voorsprong van 1.47 op Lasa en 2.37 op de Westduitser Thaler. De Nederlander Cees Priem, win naar van de 10e etappe, heeft zich gisteren uit de wedstrijd teruggetrokken. Jan Raas de Nederlandse kam pioen bij de profronners was zaterdag voor eigen publiek In Vilsslngon In grote vorm en won daar de profronde ovor 100 kilo meter voor Cees Bal en da Balg Patrick Sercu. Drie dagen na zijn eerste over winning van het seizoen (ronde van Toscane) heeft de 26-jarige Italiaan Francesco Moser giste ren het kampioenschap van" Zu rich op zijn naam gebracht. Mo ser versloeg in de eindsprint zijn medevluchter Ronald de Witte in de sprint. Gerrie Kneteman (elf de) kwam als eerste Nederlander over de eindstreep voor Bert Pronk die op de dertiende plaats kwam. De tweede etappe van de Ronde van de Oise en Somme is gewon nen door de Belg Emile Gijse- mans. Joop Zoetemelk was met zijn veertiende plaats de beste Nederlander. De derde etappe werd gisteren gewonnen door de Nederlander Jan Huiskes. De laatste etappe werd gewonnen door Willy Teirlinck (Belg) en deze kwam ook op de eerste plaats in het eindklassement, waarin Joop Zoetemelk de acht ste plaats veroverde. oud-Groninger alle medewerking die hij zich maar wensen kon. Nadat een eerste poging was mis lukt sprong Schür achter Giel van der Sterren aan en op het bochtige traject van de laatste kilometers bouwde dit duo een kleine, maar beslissende voorsprong op. Van der Sterren: „Zo'n 250 meter voor de finish begon hij al als een waanzinnige te spurten. Het kostte mij dan ook geen enkele moeite om tenslotte over hem heen te gaan", aldus de winnaar, die nog altijd niet bekomen was van de verbazing dat hij en zijn vijf mede vluchters zo weinig tegenstand hadden ondervonden. De Ronde van Overijssel die on danks de concurrentie van de Ron de van Noord-Holland erg sterk bezet was, zal al met al de ge schiedenis ingaan als een van de meest saaie. Het is duidelijk dat het niveau de laatste jaren beslist niet is gestegen. Een lichting jon ge amateurs die bereid is en de kwaliteit bezit om de strijd met de bekende vedetten aan te gaan en routiniers als Schür, Van der Kruijs en Hoekstra naar het tweede plan te rijden ontbreekt. Frits Schür heeft daar zaterdag in Rijssen zijn voordeel mee gedaan. De 22-jarlge Rus Plkkoes heeft glsteron In Warschau de eerste etappe van de Vredeskoers voor Bart van Est wordt gefeliciteerd door rondemiss Patricia met zijn eerste grote zege. amateurs gewonnen. De Neder- 3 jas» landen speelden In deze tijdrit over 28 kilometer geen rol van betekenis. Beste Nederlander was Peer Maas met een 48ste Zes koplopers konden op de toe- plaats. ristenweg tussen Nijverdal en Hol- De Scheveninger Gerrit Pronk ten een onaantastbare voorsprong werd tweede in Zundert. De over- opbouwen, waarna Schür rustig winning was hier voor Frits Pirard zijn eigen kansen kon taxeren, was uit Breda. De 23-jarige Bert Scheu- as duidelijk dat ik bij de eindsprint neman, dit seizoen onder andere kansloos zou zijn. Daarom kon ik winnaar van de Ronde van Zuid alleen maar proberen met een Holland, heeft gisteren in Keulen voorsprong in Rijssen te arrive- de belangrijke wielerwedstrijd ren". En ook daarbij kreeg de „Rond om Keulen" gewonnen. de bezetting van deze driedaagse minder was dan vorig jaar. Overijssel Zeidon zal Frlts Schür zo gemak kelijk een wielerklassieker heb ben gewonnen als zaterdag het geval waa bij do Ronde van Over ijssel. Met nog zo'n vijftig kilome ter voor de boeg belandde de coureur uit Dldam, die zo langza merhand wel een veteraan bij de amateurs kan worden genoemd, In een kopgroep dlo geen lang leven beschoren leek, maar Frlts Schür bemerkte tot zijn verbazing dat de grote mannon In het pelo ton door het weinig opwindende koersverloop kennelijk In slaap waren gesukkeld. Het wordt zo langzamerhand bijna vervelend, maar weer slaagde Freddy Maertens er in de ritzege te behalen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 22