Routine PSV geeft doorslag „WE GELOOFDEN ER TOCH AL NIET IR" Gered VVV brengt Europees voetbal Feyenoord in gevaar Paul Kerlin (De Graafschap) na degradatie: Overvol waren de tribunes bij VW—Feyenoord. Richard Budding (tweede van links) is te laat. Doelman Viten heeft de bal al weggeschoten. VENLO Ook eon trainingskamp Is niet bij machte om Feyenoord over de impasse heen te heipon. Door de nederlaag bij FC VW stelden de Venlonaars het eredivisieschap veilig maar komt een plaats voor Feyenoord in het toernooi om de UEFA Cup ernstig in gevaar. Indien AZ*67 zondag wint van FC Den Haag en PSV hetzelfdo presteert bij Haarlem, Is zelfs een zege van Feyenoord op FC Twente niet meer voldoende want dan Is het doelsaldo beslissend ton gunste van A767. Weer, zoals zovele malen in deze competitie, was het begin voor Feyenoord hoopvol. Er werd vlot gecombi neerd. FC WV werd door de oppermachtige Rotter dammers een half uur lang in de tang genomen maar het doelpunt bleef uit. De Venlose defensie kon de Rotterdamse aanvallen veelal in de kiem smoren. Alleen de opvallend actieve Theo de Jong trof in de vierde minuut de paal en Willy Kreuz kreeg de kans een kopbal te lanceren die net naast het doel beland de. Voor het overige kon Feyenoord. ondanks de pressie, niet gevaarlijk worden. FC VW was gedwongen zijn heil te zoeken in counte ren en dat leverde tegen de rust succes op nadat Treytel al danig op de proef was gesteld door een kopbal van Jovanovic. Op de „hoofdknik" van Kurci- nac uit een door Van der Weide genomen hoekschop moest hij echter het antwoord schuldig blijven: 0—1. Dolle vreugde op de uitpuilende tribunes van stadion De Koel, dat de favorieten met succes naar verlenging van het verblijf in de hoogste divisie zag streven. FC VW speelde knap. forceerde niets en pareerde koel de attaques van Feyenoord die na de rust werden hervat. Richard Budding, wiens aanwezigheid in de eerste helft werd geprefereerd boven die van Nico Jansen, had toch plaats voor hem moeten maken. Weer raakte VW in de greep van Feyenoord maar wederom bleek de Venlose defensie een te hecht bolwerk. Sluw wachtte VW op de mogelijkheid om via een counter succes te behalen. Toen Kurcinac de Rotterdamse defensie uitspeelde, ketste zijn schot van de paal terug. Drie minuten later was Feyenoord echter definitief verslagen. Kurcinac demonstreerde nogmaals zijn technische kwaliteiten en stelde Piet Pala in staat Treytel voor de tweede keer te passeren. In De Koel gingen vreugde en leed hand in hand. Nog slechts een geringe kans rest het eens roemruch te Feyenoord, dat na vele jaren uit het Europese voetbal dreigt te worden gestoten. WV: Viten; Van Dinter. Rettkowski, Cordang, Schreurs; Pala, Advocaat. Van der Weide (De Jong); Kurcinac. Jovanovic, Van Rosmalen. Feyenoord: Treytel; Schneider, Van de Korput, Rijsbergen (Van Daele). Wijnstekers; Kreuz, Wim Jansen. De Jong; Vreij- sen. Budding (Nico Jansen), Van Deinsen. Eindhoven De grotere routine van P.S.V. gaf tenslotte de door slag. Op vrijwel alle fronten viel er nauwelijks kwaliteitsverschil te be speuren tussen PSV en AZ. Het was de veel grotere ervaring die toch de balans in het heetgebaker de voetbalgevecht deed doorslaan naar de Eindhovense kant. De per spectieven op Europees voetbal zijn door die zwaarbevochten triomf sterk gestegen voor PSV. Weliswaar had Kees Rijvers gelijk toen hij na afloop stelde, dat het nog altijd bittere noodzaak blijft om de laatste competitiewedstrijd tegen Haarlem te winnen, maar niemand twijfelt er eigenlijk nog serieus aan dat PSV, dankzij een voortreffelijke eindsprint, zich op de valreep toch nog gaat verzeke ren van internationaal voetbal. De clubleiding van AZ mag wel een attentie sturen naar VW, waaraan het te danken is dat AZ nog een herkansing krijgt. De we tenschap dat Feyenoord door een nog dieper dal gaat dan AZ houdt de illusie nog levend bij de Alk- maarders. Inmiddels wordt wel steeds duide lijker dat AZ nog niet toe is aan een bestorming van de gevestigde orde in het betaalde voetbal. Want hoewel AZ dit seizoen goed heeft gedraaid, kan het toch niet toeval lig zijn dat op beslissende momen ten (Ajax, Twente en nu weer PSV) wordt verloren. Voetbaltechnische klasse schuilt er voldoende in de ploeg, maar de mentale hardheid om ook onder loodzware druk op timaal te presteren, ontbreekt. PSV heeft die kracht wel. Natuur lijk stonden ook bij PSV de zenu wen strak gespannen, maar als geheel maakte de ploeg toch een wat stabielere indruk. Gemeten naar de kansen had AZ tenminste een punt moeten beha len. Bij vlagen was AZ de betere ploeg. Op het beslissende moment ging echter alles mis, zelfs zo dat de ploeg, die veruit de meeste doelpunten in het betaald voetbal heeft gescoord, niet aan treffers toekwam, hoewel daartoe legio mogelijkheden waren. Niet best PSV-AZ was goon boste wedstrijd, wel een duel dat do kijkers tot aan het slotaccoord van scheids rechter Cees do Bruin op de tribu nes hield. AZ startte traditleoo- trouw bliksemsnel. Al in de eerste minuut moest Jan van Beveren, met moeite, een inzet van Petor Amtz keren. Nadien kogelde Ny- gaard in kansrijke positie hoog over. Het waren de enige wapenfeiten in de eerste helft. De strijd speelde zich vooral af op het middenveld, waar Peter Arntz bij AZ en Ton Smits bij PSV de „leiders" waren. Bij PSV zonder René v.d. Kerkhof en Ralf Edström was slechts lin kerspits Nick Deacy nu én dan gevaarlijk. AZ was aanvallend even machte loos, temeer omdat Vosmaer we derom faalde. Na de rust was AZ zeer dicht bij succes. Kist had met een schitterende beweging Ste vens uitgespeeld en Vosmaer in stelling gebracht. Vosmaer steven de ongehinderd op Van Beveren af, maar zijn te slappe inzet kon tot hoekschop verwerkt worden. Buitenspel Er was een onoverzichtelijke si tuatie voor hot doel van AZ nodig om PSV aan een voorsprong to helpen. Halvorwogo de twoedo helft nam Adrie van Kraay ovon voorbij de middellijn oen vrJJo trap. HIJ lanceerde Willy van de Kerkhof, die Ton Smits In staat stelde van dichtbij In te koppen. Hans Kraay later: „Geheld buiten spel. Achter Smits stond een PS- Ver in buitenspelposltle". Cees de Bruin kende de treffer echter toe. Dat was het sein voor ■AZ om een alles-of-niets-offensief te ontketenen. Dat mislukte omdat er te weinig raffinement in de akties school en Vrouwe Fortuna eenmaal nadrukkelijk in de rich ting van PSV knipoogde toen Van Kraay, op overigens fraaie wijze, een inzet van Nygaard van de doellijn werkte. De wedstrijd werd er niet fraaier op, wel harder. De gele kaart voor Hovenkamp na een te felle actie tegen Smits was dan ook terecht. Het einde van het duel was een anti-climax. Een minuut voor afloop profiteerde het geroutineer de PSV van te veel opdringen van AZ. Weliswaar probeerde Metgod nog de buitenspelval open te zet ten, maar hij was net te laat. Ongehinderd kon Deacy oprukken naar Meskovic: 2—0. ROB HARTOG Scorevertoop: 64. Smits 1—0,90. Deacy 2—0. Scheidsrechter: De Bruin. Toe schouwers: 19.000. PSV: Van Beveren; Krijgh. Stevens. Van Kraay, Poortvliet; Willy v.d. Kerkhof, v.d Kuylen, Smits; Francois (Willrich). lub- se. Deacy. AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever. SpeF bos. Vonk. Hovenkamp (Nijdam); Amtz. Van Hanegem, Nygaard; Vosmaer (Ter Voort), Kist, Metgod. DEN HAAG Het leek alsof Hans Dorjee meende wat hij zei, hoewel je dat natuurlijk nooit weet in de zo verzakelijkte voetbalwereld. Maar de halverwege dit seizoen Ingehuurde sportzaakeigenaar verklaarde In le der geval dat de definitieve degrada tie van De Graafschap hem wel dege lijk wat deed. „Ik ben me In deze maanden één gaan voelen met de jongens", verklaarde de Delftenaar na afloop van het met 3-0 verloren duel tegen FC Den Haag. „Daarom grijpt deze gebeurtenis me wel dege lijk aan, daar doet het feit dat Ik volgend seizoen bij NAC zit niets aan at". Hoewel de toekomst van Hans Dorjee als be taald voetbaltrainer zeker is gesteld maakte de man die enige maanden geleden het zinkende schip alsnog boven water leek te houden, toen De Graafschap een spectaculaire opmars begon dl« de aansluiting met de mede-gegadigden mr een afmars tot stand bracht, een oprechte 'ridruk bij deze woorden. Dorjee, die in ieder geval in Doetinchem zijn eigen reputatie vestig de, gaf nu het doek voor zijn ploeg uiteindelijk was gevallen toe dat er nog weinigen waren die nog in behoud hadden geloofd. „De span ning is voor ons de laatste weken toch te groot geworden. We hebben belangrijke punten in sleutelduels verspeeld, waarbij de nederlaag tegen Amsterdam ons eigenlijk de das om heeft geaan. Het had al veel eerder gebeurd kunnen zijn, maar doordat de concurrenten ook steeds punten verspeelden bleef er na elke week een sprankje hoop. Maar dat was snel verdwenen toen Den Haag al zo vlug op een voorsprong kwam". Na drie minuten De Graafschap was Inderdaad eigenlijk al na drie minuten In het duel tegen FC Den Haag zeker van degradatie. Henk van Leeuwen be zegelde het lot van de Doetlnchemmers door uit een passje van Albertsen (gelanceerd door Kila) Nico van Zoghei voor een voldongen feit te plaatsen. Hoewel De Graafschap het na deze wel zeer vroege achterstand nog wel probeerde was de bezieling weg. Zonder overtuiging trachtten de Achterhoekers, die overigens zestig seconden voor Van Leeuwens treffer over fortuin niet te klagen hadden toen Hoekema zijn rossige kruin niet effectief genoeg tegen de bal zette om te scoren, voor tegenwicht te zorgen. Maar het in zijn laatste thuiswedstrijd op een goede verrich ting tuk zijnde FC Den Haag bood geen kans. Zonder tot grote hoogte te reiken werden de Graafschappelijke acties ontregeld, hoewel er toch kansen kwamen. Maar de Oostelijke inzet ten waren van een dergelijk grote machteloos heid dat de Haagse achterhoede en in laatste instantie doelman Hans Galjé redding konden brengen. De Graafschap die een voldoende haalde, na afloop toe. „Er was afgesproken dat we In het begin geen risico zouden nemen. Toch wordt er op buitenspel gespeeld met alle gevolgen vandien. Ja, zo'n vroeg doelpunt tegen nekt je natuurlijk wel". De Britse verdediger, die na de pauze als laatste man ging opereren toen Dorjee de falende Marijt (medeplichtig aan de twee eerste Haagse doelpunten) had vervangen door Mintjens, was met Nanlohy de enige die een zeker niveau demonstreerde in de Oostelijke ploeg. Voor het overige was er wel sprake van goede wil, maar te weinig inhoud. Ook Guus Hiddink, de spelbe paler van De Graafschap, deelde in de malaise. Kon hij in de eerste helft enigszins de Graaf schappelijke acties stroomlijnen, na de pauze was er van enige lijn nauwelijks meer sprake. Nadat opnieuw Van Leeuwen en Albertsen (die nog geel kreeg) de in de eerste helft opper machtige Haagse ploeg op rozen hadden gezet, zakte het duel na de hervatting weg tot een onvoorstelbaar laag gehalte. Bij FC Den Haag vierde de persoonlijke jacht op een doelpunt van vrijwel alle spelers hoogtij, waardoor het in de Haagse achterhoede een chaotische verto ning werd. Dat De Graafschap zelfs daarvan niet één keer kon profiteren sprak boekdelen. Kwaliteit te kort „We hebben Inderdaad In die tweede helft meer kansen gekregen dan In de rest van het hele seizoen", sprak Paul Kerlln niet geheel zonder overdrijving, maar er school wel wat waarheid In zijn woorden. „We zijn In kwaliteit te kort geschoten. De komst van Dorjee bracht wel enige verbetering, maar hij Is ook geen wonderdokter. Je hebt kans dat er nu een hele uittocht van spelers ontstaat". Waarop Dorjee aansloot met „Alle contracten lopen bij de Graafschap af. ledereen heeft met tekenen willen wachten tot bekend zou zijn wat er met de club ging gebeuren". En Kerlin over zichzelf: „Ik heb via via gehoord dat er belang stelling voor mij zou zijn uit Engeland. Maar het probleem is natuurlijk dat zodra de club hoort dat er uit het buitenland interesse bestaat men de transferprijs opschroeft. Maar als ik weg kan komen doe ik het. Ik heb geen zin om na een jaar in de eredivisie weer een klasse lager (Kerlin is afkomstig van Heracles; red.) te gaan spelen". En zo zal het voor meer spelers van De Graaf schap gelden. Het is echter de vraag of er veel animo zal bestaan om uit de „failliete boedel" van De Graafschap spelers te plukken. Zo veel kwaliteit (ook de door PSV gekochte Brandts imponeerde niet) loopt er. dat werd gisteren overduidelijk aangetoond, nou ook weer niet rond. FRANK WERKMAN hand); Jol. Van Leeuwen, Goemans. Oe Graafschap: Van Zoghei; Overgoor (Veen), Brandts, "ïrlin; Joop Koenders, Guus Hi'J k Koenders; Storm, Nanlohy. Trieste aftocht van Hans Dorjee. De degra datie van zijn ploeg is een feit. „Ik ben me één gaan voelen met de jongens, het doet mij ook heel wat", aldus Dorjee. De nauwelijks zichtbare Roger Albertsen, die eerder een gele kaart gekregen had, scoort tussen Henk Koenders en René Hiddink door. i ,7 - ïM Harry Lubse, die PSV gaat verlaten, bezig aan een van zijn laatste acties. De bal verdwijnt over het doel van AZ.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13