Teelt van courgettes verkeert nog in experimenteel stadium [s^fUUWI Nederlands bedrijfsleven besteedt 80 miljoen per jaar aan groen" VAN ZWINKELS ,EIGENLIJKHEEL OUD GEWAS' HOGE BOLLENPRÜZEN REM OP EXPORT? BETERE PRIJZEN VOOR BLOEMEN PAPRKAPRIJZEN FORS GEDAALD SNIJBLOEMEN VAAK DOOR PERSONEEL ZELF MEEGEBRACHT LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT, PAGINA 10 Monster In de rij nieuwe Westlandse aanwinsten zoals ijsbergsla, radijs, Chinese kool en aubergine behoort sinds kort ook courgette thuis. Tuin der Jan Zwinkels uit Monster experimenteert dit seizoen voor de derde keer met een courgette-teelt. Hij heeft er 4000 m2 van staan. Op 20 april stonden zijn eerste vruchten op „Westland-Zuid". Het Naaldwijkse Proefstation veilde veertien dagen eerder. De prijs schommelt van een gulden tot boven een daalder per stuk. „Kijk, eigenlijk is courgette ook voor het Westland al een heel oud gewas", stelt tuinder Zwinkels nuchter vast. „Colle ga's van mijn vader teelden ze al. Alleen dat was buiten, in de zomermaanden. Ons gaat het natuurlijk om de vroege én de herfstteelt onder glas". Bestuiving De verschuiving van volle- grond naar onder glas, verliep niet zonder problemen. Aller eerst dient er voor een goede bestuiving gezorgd te worden. Dat levert 's zomers op het veld geen moeilijkheden op. Vroeg in het jaar onder glas daarentegen wel. Tuinder Zwinkels heeft op zijn 4000 m2 vier bijenvolken staan. Cour gette heeft bovendien nog de eigenaardigheid dat de grote gele bloemen zich tegen de middag gaan sluiten. Vroeger telen zou overigens wel eens kunnen afstuiten op weinig zin bij het bijenvolkje om uit te vliegen. Bijen houden, zoals bekend, een wintervoorraad aan; de noodzaak om buitens huis voedsel te zoeken is dus niet zo zeer aanwezig. Behalve teler blijkt Jan Zwinkels dus ook een beetje veehouder te zijn geworden. Als de winter voorraad gaat slinken, zorgt hij voor suikerwater. Bij de bestrijdingsmiddelen dient ui teraard ook rekening gehou den te worden met de ijverige werksters. En bij het luchten, verder in de teelt? Wanneer er buiten ook bloemen bloeien? Een kwestie van afwachten! Onzekerheid is troef bij cour gette. Nog een eigenaardigheidje. Aan het begin van de bloei ontstaan alleen vrouwelijke bloemen. Drie dagen later ver schijnen de manneljke bloe men. Een goed bijenvolk of niet de eerste vrouwelij ke bloemen worden niet besto ven en de vruchtjes sterven af. Het heeft wellicht zin om een aantal planten vroeger te u Jan Zwinkels met zoon Leon tussen de courgette aanplant. zaaien en deze op het goede moment (de drie „manloze da gen") in plastic potten in de aanplant te plaatsen. Maar. kan een zo jonge plant al veel vruchten dragen? Dat blijft de vraag. Voor- en najaar Na twee maal sla werden de courgetteplantjes half maart in de kas gezet. Op 20 februari was gezaaid in zaaibakken, vervolgens kwamen ze in pers- kluiten te staan. De opkweek verzorgde plantenkweker Van der Ende uit Monster. Het zaad leverde Van der Berg. Op het Naaldwijkse Proefstation staat een veertiental rassen ter vergelijking. Een stuk of acht lijkt zo al niets waard te zijn. Gelukkig doet het ras van de heer Zwinkels op de Proeftuin goed mee. Op 20 april oogstte Jan Zwinkels de eerste vruch ten. Courgettes kunnen ge makkelijk uitgroeien tot vruchten van een halve meter lengte. Daar gaat het echter niet om. Juist de kleinere ma ten hebben handelswaarde voor de verse consumptie. In ternationaal gezien zou vijftien centimeter het beste zijn. Op „Westland-Zuid" ligt de maat tussen de 25 en 30 cm. Men heeft wel een aantal proeven in gedachte om de lengte terug te brengen. Maar de groei gaat zo ontzettend snel. Van bloem naar oogstbare vrucht neemt slechts zeven dagen in beslag. Daarom is het zaak regelmatig te oogsten: zes keer per week gaat men er doorheen. Tot hoe lang gaat de teelt door? Jan Zwinkels: totdat het volle grondprodukt aan de markt Zo eind juni. Omstreeks half augustus komt de herfstteelt in produktie. Deze wordt half juli uitgeplant. Groei Op het punt van arbeid telt het oogsten dus zwaar mee. Vruchten die er te lang aan zitten, worden steeds minder waard en de plant lijdt er. onder. Het oogsten dient ook zorgvuldig te gebeuren. De vruchthuid is erg gevoelig. Van snoeien en opbinden is echter geen sprake. Wel wordt er een enkel blad verwijderd om het hart op te houden. Maar dat kan je ook niet te vaak doen in verband met in- rotten. De gedrongen stengel groeit in het begin recht om hoog en buigt zich na verloop van tijd naar de grond. Naar boven leiden lukt niet. De stengel barst liever, dan dat hij gedwongen wordt om naar boven te groeien. Spint en witte vlieg behoren De presentatie kan verbeterd worden dauw niet uit. Het moeilijkste teeltpunt ligt echter in het beheersen van de groei. Voor je het weet, wordt het een wildernis: veel te veel blad en onwijs lange stengels. Van daar dat Jan Zwinkels grond- verwarming resoluut van de hand wijst. Hij werkt zelf me- thete kachels, kacheld. De planten staan op tachtig centimeter. Per kap twee rijen. Courgette vraagt betrekkelijk weinig warmte, volgens Jan Zwinkels.'s Nachts minimaal 13°C. Aanbod beperkt Courgette is nog een vrij onbe langrijke groente in Neder land. Voorlopig zal de groep buitenlandse werknemers nog wel de grootste consument blijven. Courgette neemt ge makkelijk, net zo als aubergi ne smaakstoffen van andere ingrediënten op. In Frankrijk eet men de vrucht in de beken de ratatouille. Zelf bakt me vrouw Zwinkels ze graag met champignons en uien. De betrekkelijke onbekend heid brengt eveneens met zich mee, dat de markt vrij weinig kan opnemen. De verzadi- gingsgrens is snel bereikt. Vo rig jaar heeft de heer Zwin kels dat aan den lijve onder vonden. Hij moest zijn aan voer verdelen over „Westland- Noord" en „Westland-Zuid". De partijen zijn daarentegen weer te klein om een export mee op te bouwen. Trouwens, de maat zou dan ook kleiner moeten zijn. Het Naaldwijkse Proefstation veilde een veer tien dagen eerder dan de heer Zwinkels. De prijzen logen er niet om: 1,69 1,70 per stuk. Later zakte dit wel weer af. Aan de verpakking heeft men tot dusver niet veel gedaan. De courgettes worden aangevoerd in tomatenbakjes. Het primeu raspect komt zo niet tot zijn recht. Er wordt echter wel aan gewerkt. Een eigen doos zou het beste zijn. Jan Zwinkels heeft geprobeerd een op brengstgarantie van de veiling los te krijgen. Een steeds meer gebruikelijke aanpak om nieu we gewassen van de grond te krijgen. Voor dit jaar lukte hem het niet Van veilingzijde deelde men ons mee dat 1977 in het teken staat van gege vens verzamelen, ervaring op doen. Voor volgend jaar zullen dergelijke aanvragen wellicht gehonoreerd worden. De bloembollenexporteurs hebben laten we ten hoe de verkoop in het buitenland is geweest. En hoewel ze uiteraard niet meer hebben prijs gegeven dan ze zelf wenselijk achtten, - het gaat trouwens alleen maar om een algemene indruk en niet om exacte gegevens - lijkt het er wel naar uit te zien dat een groei van het aantal te exporteren kilo's er niet inzit De belangrijke hogere bollenprijzen, hebben toch meer weerstan den opgeroepen dan men altijd heeft ge dacht Dat is zelfs het geval in de Verenigde Staten van Noord Amerika, waar men over het geheel genomen toch niet zo gauw op een paar dollars meer of minder pleegt te kijken. Men moet echter niet vergeten dat van heel wat tulpencultivars de prijs van daag tweemaal zo hoog ligt als twee jaar geleden en voor sommige soorten is dat zelfs nog meer. Concurrentie In het land van Uncle Sam krijgen nu de in Amerika zelf geteelde tulpenbollen weer een kans, terwijl de tulpenbloemen steeds meer concurrentie ondervinden van andere bloemen, zoals rozen en anjers uit de Zuid- Amerikaanse landen. De verwachting voor de verkoop in de USA luidt dan ook: in geld uitgedrukt zal de verkoop wel gelijk liggen met die van vorig jaar, maar het aantal verkochte kilo's zal minder zijn. Engeland: dalende lijn Wat de verkoop in Engeland betreft, zijn de verwachtingen niet al te rooskleurig. Om te beginnen staat de economie in Engeland al niet bol van de expansie, maar bovendien blijken de veel hogere prijzen ook daar een rem op de verkoop. De droogverkoop in het noorden van het land heeft nog vrij aardig geholpen, maar in het zuiden waren nogal wat overschotten. Als men in guldens gelijk blijft met de resultaten van 1976 zal men de handen stijf mogen toeknijpen, maar er zullen zeker minder kilo's heengaan. Smaakmaker West-Duitsland is ook voor de bloembolle nexport nog altijd de grote smaakmaker. In het begin van dit jaar waren de bolbloemen daar goed aan de prijs en wilden de Duitse broeiers ook wel kopen. De handel in de bolbloemen is in de loop van deze winter echter ook een paar maal lelijk van slag geweest en op het moment is het dan ook bepaald niet zo, dat met reikhalzend verlan gen naar de komst van de Hollandse bloem bollenverkopers wordt uitgezien. De handel in Duitsland verloopt momenteel zonder meer traag. De bolbloemenmarkt ginds staat constant onder druk door grote importen. Duitsland is nu eenmaal de grote vergaar bak voor de bloemen van producenten in de zgn. derde landen: arozen uit Israël, snijgroen uit Kenya, anjers uit Columbia, enz. En dan zwijgen nog maar over de enorme stroom bloemen die dagelijks vanuit Holland op weg gaat naar Duitsland. er momenteel op de bloembollenbeurs in Hillegom geen sprake van een soort van-dik- hout-zaagt-men-planken-stemming. Andere theorie Intussen liggen de kwekers van deze rustige, periode, waarin de prijzen van een aantal artikelen toch wel wat zijn gedaald, niet) wakker. Hun kostje voor 1977 is tóch wel gekocht En verder wijzen zij er niet ten onrechte op dat de bollen nog altijd in de grond zitten; dat ze in juni pas goed gaan| groeien en dat al heel vaak is gebleken dat) theorieën alleen maar waarde hebben voor de statistiek omdat ze nog al eens door de harde praktijk omver worden gekegeld. Hagelbuien hebben begin van vorige week op verschillende plaatsen in West-Friesland een vernietigend spoor door de bollenakkers getrokken, er is overal veel meer vuur in het gewas dan in jaren het geval is geweest en wie weet welke minder prettige surprises er nog meer in de bus zitten. Hoge stookkosten De verkoop in Zweden en Finland loopt ook minder vlot dan men tot nu toe gewend was. De broeiers hebben ook dan minder goede weken en door de vorst heel hoge stookkos ten gehad. Het aantal kilo's dat naar deze landen gestuurd zal worden zal in grote lijnen gelijk zijn aan dat van 1976, zo ver wacht men. De kwekers in Frankrijk en Italië zitten ook al niet met klamme handen op de expor teurs uit Holland te wachten. Samenvattend kan men dan ook zeggen dat er niet gere kend kan worden op een grotere export in kilo's en dat er dus geen enkele reden is om aan areaaluitbreiding te denken. Die uitbreiding is echter een feit en daarom is Opmerkelijke cijfers De betekenis van de binnenlandse broeierij wordt steeds belangrijker. Dat blijkt uit zeer recente gegevens van het PVS. In 1965 werden in Holland ruim anderhalf miljard tulpenbollen geproduceerd. Daarvan werd ruim 76% geëxporteerd, terwijl 18% van de produktie (282 miljoen stuks) in het binnen land bleef. In 1975 rooide men bijna twee miljard tulpenbollen, ging 67% van de pro duktie over de grens en werd ruim 32% - 689 miljoen stuks - in het binnenland afge zet. Het percentage van het binnenlandse verbruik is na tien jaar dus aardig op om verdubbeld te worden. Een ontwikkeling die niemand voor moge lijk had gehouden, maar dergelijke geluiden kan men vandaag uit tal van andere bran ches óók vernemen! Er kan beslist niet worden gezegd, dat de najaarsachtige weersomstandigheden, de bloemenkwekers onwelkom was. Zij hebben namelijk gezorgd voor een betere prijsvor ming, ook al moet hierbij rekening worden gehouden met een beperkte aanvoer. Vooral de chrysanten deden het de afgelopen week goed. Dit kan ook worden gezegd van het snijgroen, dat vergeleken met de prijzen in dezelfde week van het vorig jaar, een verbe tering te zien gaf. De aanvoer bedroeg onge veer de helft! Hierbij kan worden vermeld dat vorig jaar de eerste week van mei de warme zomerdagen zich al lieten gelden en op 8 mei bijvoorbeeld reeds 30 graden C. bedroeg. De totale omzet aan de CCWS bedroeg afgelopen week 11.644.076,06 tegen 9.286.939,63 in het vorig jaar. Het waren uiteraard de snijbloemen die daarbij de belangrijkste rol speelden. De 27.086.070 bos of stuks, leverden 10.154.639,01 op. Ook de potplanten waren van betekenis. De omzet daarvan beliep 1.301.238,98 tegen 937.190,84 in dezelfde week van het vorig jaar. Aan perkplanten, waarvan de aanvoer toenam, werd 114.432,08 omgezet, vorig jaar 141.662,63. Opvallend was de grotere omzet aan buitenlandse bloemen, namelijk 73.765,99 en vorig jaar 25.201,67. Opvallend is, dat de prijs van de tulpen gemiddeld gelijk in prijs was met die van het vorig jaar, namelijk 10 cent en dit terwijl de aanvoer van 112.620 bos de helft bedroeg van die in dezelfde week van het vorig jaar. Van bepaalde bloemen, zoals de fresia liep de kwaliteit wel terug, hoewel dat niet van veel betekenis was op de prijs. Hier volgen nog wat gemiddelde prijzen, met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar. Van anjers bedroeg de aanvoer de helft van die in het vorig jaar, namelijk 1.385.246 maar de gemiddelde prijs was nu 36 ct. (29). Troschrysanten ruim vier miljoen evenals vorig jaar, 56 ct (35). Ruim 8 miljoen bos fresia, gelijk aan het vorig jaar, 21 ct. (18), Irissen, ruim drie miljoen bos gelijk vorig jaar, 21 ct. (18). Snijgroen 2.11 (1.23); tro sanjers 30 ct. (28). Leliekelken 44 (30). Lelie- takken 44 (46) grote rozen 42 ct (34) kleine rozen 29 (23). Er was ook ruimer aanvoer van gladiolen en violieren, hoewel de aan-j voer matig blijft, waaraan het koude weer wel schuldig zal zijn. Met Moederdag in het vooruitzicht bereikt de CCWS tot 28 april een omzetbedrag va 157.990.138,89 tegen 134.998.758,80 m i zelfde week van het vorig jaar. Een stijgt dus met 22.991.380,09. Dit is vooral daiiken aan een ruimere aanvoer dan vorig jaar. Maar in het algemeen zijn de prijsver schillen toch wel van positieve betekenis. Eind vorige week daalden de prijzen voor zowel de groene als rode paprika's flink. Het prijsverval bij de groene sorteringen was echter groter als bij de rode. Voor de groene paprika's daalde de gemid delde prijs met 1,67 per kg. en kwam van 4,37 op 2,70 per kilo. Voor de rode sorteringen lag de gemiddelde prijs op 4,17 per kilo. Hierdoor lagen de prijzen ineens beneden die van vorig jaar. Het is waarschijnlijk zo dat er sprake is van een plotselinge piek in de aanvoer, waardoor de prijzen sterk daalden. In de periode van 29 april tot en met 2 mei werd er in West-Duits land 304 ton ingevoerd, waarvan 73 ton uit Nederland. Italië is op het ogenblik de grootste concur rent met zo'n 167 ton, aanzienlijk minder belangrijke concurrenten zijn Bulgarije, Is raël, Spanje en Turkije. Het aanbod zal, gezien het seizoen, verder blijven groeien, daarbij komen de prijzen meer onder druk. Toch wordt er voor de komende week geen verder prijsverval verwacht. Spi Aubergine De belangrijkste afnemers van zijn West-Duitsland, België, Luxemburg en Denemarken. De aanvoer neemt steeds we kelijks toe, waardoor er niet aan prijsdaling te ontkomen valt. De afgelopen week kwam de gemiddelde prijs op 3,50 per kilo te recht Toch steekt deze prijs nog steeds gunstig af bij die van vorig jaar. Er is tot nu toe duidelijk sprake van een goede vraag naar Hollandse aubergines. Voor de komende week wordt er op een groter aanbod gerekend, gezien de goede vraag wordt er geen sterk prijsverval ver- »mazie De aanvoer van spinazie begint nu sterk toe te nemen. Hierdoor viel er ook niet aan de verwachte prijsdaling te ontkomen. De ge middelde prijs daalde van 1,59 naar 82 cent per kg. De prijzen zullen de komende week verder dalen, zodat spinazie waar schijnlijk als een van de eerste gewassen in aanmerking komt om goedkoop genoemd te kunnen worden. Overige groentesoorten Ondanks een verdere groei van de bloem- koolaanvoer wisten de prijzen zich de afge lopen week goed te handhaven. Voor de glaskool liepen de prijzen eind vorige week zelfs op. De winterbloemkool kon echter niet aan een prijsdaling ontkomen. Naar ver wacht zal vooral de aanvoer van winter bloemkool sterk gaan waardoor de prijzen verder zullen dalen, er wordt gerekend op prijzen die rond de 2 gulden per stuk zullen schommelen. De aanvoer van waspeen be loopt slechts 1/3 van de aanvoer van vorig jaar. Daarbij komt dat er sprake is van een flinke export naar West-Duitsland. Voor de aanvang van het waspeen-seizoen werd er al rekening gehouden met een uitzonderlijk jaar voor deze teelt Zoals het prijsverloop tot nu toe geweest is blijkt dit 'volkomen waar. De afgelopen week lag de gemiddelde prijs op 2,45 per kg, dit komt er op neer dat de kilo-prijs 1,90 hoger ligt als vorig seizoen. De aanvoer zal beperkt blijven waardoor de prijzen weinig verande ring zullen ondergaan. Door een terugval in de aanvoer zijn de prijzen voor prei weer opgelopen naar 1,80 per kg. Het aanbod van prei zal beperkt blijven waardoor hoge prijzen mogelijk zijn. Voor andijvie is er weinig verandering in de marktsituatie ge komen. Eind vorige week lag de gemiddelds! prijs zelfs weer 20 cent per kg. hoger als; de week ervoor. Ook voor de komende week moet er op veilingprijzen gerekend worden die boven de 2 gulden per kilo zullen liggen. De sla heeft zich de afgelopen week wat de prijs betreft weten te herstellen. De gemid delde prijs per krop schommelde rond de 44 cent. In de aanvoer van sla wordt weiiüp verandering verwacht, waardoor er op ge lijkblijvende prijzen gerekend mag worden Door het vrij wisselvallige weer verloopt hel aanvoerpatroon bij de komkommers ook wat grillig. Dit is er de belangrijkste oorzaal van dat de prijzen weinig verandering heb ben ondergaan. Daarnaast heeft de heffing op Roemeenss komkommers duidelijk effect gesorteerd Voor de komende week wordt er op ea gelijkblijvende situatie gerekend. De expoil van Marokkaanse tomaten begint een steed grotere omvang te krijgen. In de periode vai 29 april tot en met 2 mei bedroeg dit 781 ton. Naast Marokko is vooral Bulgarije aktiever op de West-Duitse markt in vergelijking me vorig jaar. De Nederlandse aanvoer weë- nog steeds het niveau van vorig seizoen ts bereiken. Ondanks al deze feiten bleek d( prijs eind vorige week voor de A-I-sorteriii) op te lopen van 2,01 naar 2,39 per kg Zoals de situatie er nu uitziet zal de prijs zich voor de komende week nog boven 2 gulden per kilo kunnen handhaven. Kas met Gerbera's DEN HAAG Bijna de helft van in bedrijven en kantoren aanwezige snijbloemen, zijn niet door het betrokken be drijf gekocht, maar door per soneel meegebracht. Wat de potplanten betreft wordt ruim tien procent door perso neel zelf meegebracht. Eén op de zes bedrijven heeft voor aankoop van planten een jaarbudget uitgetrokken, maar voor snijbloemen komt dat slechts zeer incidenteel voor. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het Pro- duktschap voor Siergewassen bij het Nederlandse bedrijfsle ven is ingesteld. Gedurende het voorjaar en zomer van het afgelopen jaar werd dat on derzoek verricht, zowel binnen' de bedrijven zelf als in daarbij behorende tuinen en plantsoe- Nog niet de helft, namelijk 43 procent van de Nederlandse bedrijven heeft de beschikking over een tuin. Naarmate het bedrijf groter is en er meer mensen werken, is er de kans dat er een tuin of plantsoen aanwezig is. Grasgazon In de drie grote steden van ons land heeft slechts ruim 20 procent van de bedrijven een tuin ter beschikking. Bomen en heesters vormen met bijna 90 procent de meest voorko mende siergewassen. Drie kwart van de tuinbezittende bedrijven heeft een grasgazon en tweederde heeft meerjarige planten staan. Bloembollen, éénjarige planten en perkplan ten komen minder vaak voor. Het onderhoud van de tuinen vindt bij kleine tuinen veelal plaats door eigen personeel maar bij grotere tuinen wordt dat meest uitbesteed. Opval lend is, dat bloembollen en perkplanten meer worden aangetroffen wanneer dat on derhoud door personeel wordt verzorgd, maar meerjarige planten treft men bet meest aan wanneer anderen de tuin verzorgen. In totaal besteden de Neder landse bedrijven per jaar voor rond de 80 miljoen gulden aan planten en bloemen.Hiervan komt 71 miljoen op rekening van planten en slechts 9 mil joen voor snijbloemen. Milieu en houdbaarheid spelen in de bedrijven een belangrij ke rol. Het blijkt, dat perso neel tegenwoordig vaker een plantje of bloemetje mee neemt naar het werk. Geen bloemen Evenwel heeft bijna 30 pro cent van het aantal bedrijven helemaal geen bloemen of planten staan. Bij horecabe drijven is dat bij 26 procent van die bedrijven het geval. Bij bouwbedrijven en van nij verheid betreft dat ruim 30 procent In de drie grootste steden van ons land ziet dat er goed uit, want slechts 8 procent van de bedrijven doet het zonder een bloem of plant Overig west en noord van ons land doet het in 34 procent van de bedrijven zonder enige gr oenversiering. Het blijkt dat driekwart van de bedrijven een positief oor deel heeft over de aanwezig heid van potplanten of plan tenbakken, waarbij vooral de aspecten zoals gezelligheid, huiselijkheid en representatie de belangrijkste rol spelen. Als relatiegeschenken zijn bloemen en planten bij het bedrijfsleven zeer gewild en tweederde deel van de bedrij ven maakt daar dan ook een regelmatig gebruik van bij voorkomende gelegenheden. I

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10