Van der Lem naar Feyenoord Tsjechen bijna wereld kampioen Mutsaars maakt fout goed Cees Priem voor Freddy Maertens Zegwaard en Bruin pechvogels van eerste uur Noteer bij de radio Jojo Buitenzorg stopt met koersen WW3 Maertens driemaal positief bevonden Geen verrassing in badmintonstrijd DRIEDAAGSE NOORD HOLLAND SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 MEI 1977 PAGINA 9 ROTTERDAM Gerard van der Lem zal maandag in Rotterdam zijn handte kening zetten onder het contract dat hem voor drie jaar aan Feyenoord bindt. Daarmee komt dan toch de trans fer tot stand die enkele maanden gele den afknapte op het feit dat Jan Ver- heijen er niets voor voelde naa Roda 1 J.C. te verhuizen. I Met het aantrekken van Van der Lem, gaat de wens van Feyenoord-coach Boskov in vervulling zijn aanvalslinie te versterken met een specifieke rechterspits, die over ruime individuele kwaliteiten beschikt. Als compensatie voor het vertrek van de 24-jarige Van der Lem zal Roda JC de 29-jarige middenvelder Theo de Jong van Feyenoord over nemen. De Jong reist maandag naar Kerkrade af voor een 4-jarige verbintenis te signeren. Hoewel Roda JC trainer Bert Jacobs het betreurde dat Van der Lem vertrekt is hij uiterst content met de komst van De Jong, omdat hij hoopt met de inbreng van deze routinier de zo broodnodige rust in zijn zaak veel te gehaast acterende elftal te brengen. Om dat doel te bereiken trok Jacobs ook al de 36-jarige Jan Jongbloed aan. Theo de Jong ziet deze transfer als een belangrijke wending in zijn carrière die bij Feyenoord dit seizoen op dood spoor dreigde te geraken. Het is waarschijnlijk de bedoeling dat de pas 19-jarige Richard Budding de plaats van De Jong op het middenveld zal gaan overnemen. Vlak voor het belangrijke duel met AZ '67 heeft PSV met de meeste spelers uit de selektiegroep overeenstemming bereikt over verlenging van de kontrakten. Als laatsten tekenden Van der Kuylen en Stevens een kontrakt voor twee jaar. Bij de Eindhovenaren is nog geen overeenstem ming bereikt met Lubse, die onderhandelt met NEC, FC VW en Eindhoven met René van de Kerkhof, die via Inter Football probeert bij een Spaanse club onderdak te komen. Het bestuur van bekerfinalist PEC Zwolle heeft gisteren besloten doelman Peter Gerards weer in de selectie op te nemen op voorwaarde dat hij excuses maakt over gedane uitspraken. Gerards werd enkele weken geleden geschorst door PEC omdat hij zich niet loyaal had opgesteld tegenover zijn club en onderhandelingen was aangegaan met MW. Tsjecho Slowakije heeft Zweden verslagen. Op de foto het beslissende doelpunt. Doelman Högosta is op het verkeerde been gezet en Ebermann scoort. WENEN Tsjecho-Slowakije staat op de drempel van het behoud van de wereldtitel ijshockey. De Tsjechen wonnen gisteren in Wenen hun tweede wedstrijd voor de kampioen spoule met 2-1 tegen Zweden. Daardoor hebben ze aan een overwinning tegen Canada (zondag) genoeg om na 1947,1949, 1972 en 1976 voor de vijfde keer wereldkampioen te worden). In het vrijwel uitverkochte ijsstadion (8500 toeschouwers) zat tegen Zweden het venijn in de staart. De twee ploegen hadden elkaar na twee perioden keurig in evenwicht gehou den en hadden niet weten te scoren. In de 47e minuut brak Martinec de ban na een wanhopig offensief van de Tsjechen (1-0). De Zweden, eerder goed voor een zege van 5-1 op Rusland, legden zich niet bij voorbaat neer bij een nederlaag. Doelman Hösgosta had nauwelijks last van de spierblessure, die hij tegen de russen had opgelopen en bewees de beste doelman van dit toernooi te zijn. Hij stimuleerde met zijn vaak katachige reflexen zijn team zodanig, dat het in de 55e minuut gelijk werd door Brasar. Die treffer was voorafgegaan door hevige Tsjechi sche protesten omdat de Westduitse scheidsrechter Kompalla flovy naar de strafbank had gezonden. De Zweden waren al lang blij met die gelijke stand, die nog enig uitzicht op de wereldtitel bood. Mede daardoor verviel de ploeg weer in de verdedigende taktiek, die het drie-kro- nenteam ook in de eerste twee perioden had gekenmerkt. De Tsjechen konden daarom nog feller gaan aanvallen en vier minuten voor tijd het beslissende doelpunt forceren. Ebermann was degene, die voor het laatste tikje zorgde en daarmee de Tsjechen alle troeven in handen gaf. BARCELONA De Neder lander Cees Priem heeft gis teren in Barcelona de tiende etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. In de eindsprint versloeg Priem de Belgische wereldkam pioen Freddy Maertens, die al acht etappes heeft gewon nen en leider in het alge meen klassement blijft Derde werd de Belg Geert Malfait, gevolgd door de Spanjaard Javier Elorriaga en Benny Scheepmans uit België, allen in dezelfde tijd als de winnaar. Priem legde de 144 kilometer van Salou naar Barcelona af in vier uur, 36 minuten en 58 seconden met een gemiddel de snelheid van 34,327 kilo meter per uur. De uitslag van de tiende etappe: Salou-Barcelona 144 km: 1. Cees Priem (Ned) 4.36.58 (met tien seconden bonificatie), 2. Freddy Maertens (Belg) 4.36.58 (met vier seconden bon.), 3. Geert Malfait (Belg) z.t, 4. Avier Elor riaga (SP) z.t, 5. Benny Schee p- zt., 17. Fedor den Hertog (Ned) z.t. Het algemeen klassement na de tiende etappe ziet er als volgt uit: 1. Freddy Maertens (Belg) 40.56.19, 2. Miguel Maria Lasa (SP) 40 57.33, 3. Klaus Peter Tha ler (W. Did) 40.58.32, 4. Domingo Perurena (SP) 40.58.48, 5. Jose Gonzales Linares (SP) 40.59.51, FC Utrecht-Telstar FC Twente-Go Ahead Eagles FC VVV-Feyenoord NAC-FC Amsterdam Ajax-RodaJC Sparta-NEC FC Den Haag-De Graafschap PSV-AZ'67 Haarlem-Eindhoven Eerste divisie Volendam-Fortuna SC Veendam-FC Den Bosch Vitesse-Wageningen SW-Willem II SC Cambuur-SC Amersfoort PEC Zwolle-Helmond Sport Excelsior-Heerenveen FC Dordrecht-FC Groningen FC Vlaardingen-Heracles De wedstrijden aangeduid met een komen voor op het toto-formulier. Jojo Buitenzorg komt niet meer in draverijen DEN HAAG Er blijft erg weinig over in de hoofdklasse van de Nederlandse draf- sport Mistral Nora kwam enkele maanden j geleden om bij een auto-ongeluk. De „reus" Jonker Volann brak een been en is afge- schreven voor de draverijen en Henri Bui- tenzorg hield het door een oude blessure voor gezien en ging de stoeterij van Gallan- t's Farm opzoeken en komt ook niet meer in koersen uit. Eind deze week nam trainer- j pikeur Jan van Dooyeweerd en de Wasse- naarse eigenaar van stal Rotterdam de be- i slising om hun paard Jojo Buitenzorg vanaf I heden alleen maar zijn werk te laten doen in de fokkerij. Jojo Buitenzorg is dan ook verkocht aan de heer Gijs Nas in Bemmel en zal zijn plichten j gaan vervullen in Stoeterij Buitenzorg in Bemmel, de grond waar de nu negenjarige hengst ook is geboren. Nog drie jaar had 1 Jojo Buitenzorg aktief mogen zijn op de Nederlandse drafbanen. Vooralsnog hebben zich geen redelijke vervangers aangediend voor Mistral Nora, Jonker Volann, Henri en Jojo Buitenzorg. Jojo Buitenzorg, die met zijn gewonnen bedrag van 441.718,— na Henri Buiten zorg, de meest winnende draver in ons land is, boekte in binnen en buitenland 53 over winningen. In zijn carrière won hij twee maal het kampioenschap van Nederland (1973 en 1975), het kampioenschap Neder landse paarden in 1973, de Gouden Zweep in 1974 en driemaal achtereen de Grote Prijs van de Stad Gelsenkirchen. Voorts zegevier de hij verscheidene keren in de draversinter land tussen Nederland en België. Jojo Buitenzorg is een van de snelste paar den in ons land met een kilometerrecord van 1 min. 16,3 seconden. Hij is gedurende zijn gehele loopbaan in training geweest bij de Hoofddorper Jan van Dooyeweerd. De oor zaak van de beëindiging van de koersactivi- teiten zit bij Jojo Buitenzorg niet in een blessure. Jan van Dooyeweerd: „De hengst had het door zijn hoge winsom in de koersen erg zwaar en moest vele meters voorgift geven. Jojo heeft een prachtige staat van dienst en wij willen zo'n goede hengst geen afgang mee laten maken." Inmiddels zijn de eerste aanmeldingen voor een dekking van Jojo Buitenzorg al binnen bij de nieuwe eigenaar de heer Gijs Nas. Ook Jan van Dooyweerd, die jarenlang de grote man was achter het succes van Jojo Buitenzorg gaat met drie merries een bezoek brengen aan de nieuwe „ster" in Bemmel. De verwachtingen in de fokkerij zijn hoog gespannen. Immers de vader van Jojo Bui tenzorg, Dean Worthy heeft in zijn helaas te korte carrière als dekhengst zich uitste kend bewezen. Zijn moeder Dodo S stamt uit de onvolprezen Sally's Bertha en is een volle zuster van de wereldberoemde grote Mac Kinley. Het dekgeld voor Jojo Buitenzorg is 750,—. Daar komt dan nog eens 1250, bij als er een veulen wordt geboren. Het wachten is nu op de opvolgers van Jojo Buitenzorg in de hoofdklasse van de Neder landse drafsport. Wellicht zijn het straks kinderen van deze hengst. ARTHUR VAN RIJSWIJK Brussel Ook de contraexpertise van de zes Belgi sche renners, die op gebruik van doping werden betrapt bij voor jaarswedstrijden in Belgie, is posi tief uitgevallen. Freddy Maertens werd driemaal positief bevon den, de overige vijf: Eddy Merckx, Walter Planckaert, Mi chel Pollentier, Willy Teirlinck en Karei Rottierseik eenmaal De uitslag van de contra-expertise van de Nederlan der Hennie Kuiper wordt maandag bekend. Het door de Belgen gebruikte dopingmiddel draagt de naam Pemolie, dat in Belgie op de markt is onder de naam „Stimul'. Dit produkt kan alleen in Belgische labaratoria en dan hoofdzakelijk in dat van Gent, dat onder leiding staat van Prof. De Backer, worden opgespoord. Pemoline staat al sinds enkele jaren op de UCI-lijst van verboden middelen. De renners, die werden betrapt, kunnen alleen hun straf nog ontgaan, als bewezen kan worden dat er een procedurefout is gemaakt. Zij riskeren een geldboete van 14.500 franks (ruim duizend gulden) en een voorwaardelijke schorsing van een maand. In geval van herhaling wordt de voorwaardelijke schorsing effectief en krijgt de renner er nog eens drie maanden schorsing bovenop, plus een boete van nog eens duizend gulden. MALMO De reeks verras singen, die de eerste wereld kampioenschappen badmin ton in een eerder stadium zo boeiend maakten, hebben zich gisteren in de kwartfi nales van de enkelspelen niet voortgezet All-England- kampioen Fleming Delfs, die in eerdere ronden dicht bij een nederlaag was geweest, had weinig moeite met de oud-Europese kampioen Stu- re Johnsson: 15-6,15-4. In het dames dubbelspel drongen Joke van Beusekom en Marjan Ridder door tot de halve finales. In een span nende partij versloegen de Nederlandse meisjes de In donesische combinatie Wi- diastuty/Masli met 17-14, 18- 15. Minder fortuinlijk was Joke van Beusekom in het gemengd dubbelspel. De En gelse combinatie Tredgett/- Perry versloeg Elo Hansen en Joke van Beusekom met 15-7,15-9. mes dubbelspel: Lockwood/Per- ry(GB)-Tokuda/Takada (Jap) 15- 9, 15-1; Van BeusekomjRidder (Ned)-Widiastuty/Masli (Ind) 17- 14, 18-15; Borgström/Nielsen (Den)-Flockhart/Stewart (Schot land) 15-5, 15-4; Toganoo/Ueno (Jap)-Sriwiyanti/Imelda (Ind) 15- 7, 15-8. Gemengd dubbelspel: Tredgett/- Perry (Engeland)-Hansen/Van Beusekom (Den/Ned) 15-7, 15-9; Skovgaard/Koppen (Den)-Fabri- s/Clarkson (Can) 15-8, 15-6; Gilli- land/Flockhart (Schotland)-Ed- dy/Giles (Eng) 18-15, 4-15, 15-12; TalboUGilks (Eng)-Maywald/Ste- den (W.dld) 18-14,15-9. Heren enkelspel: Thomas Kihl- ström (Zweden>-Elo Hansen (Den) 15-5, 15-1; Svend Pri (Den> Hadiyanto (Ind) 15-2, 15-10; De Sumirat (Ind)-Prakash Padukone (India) 15-6, 10-15, 15-11; Flem- ming Delfs (Denature Johnsson (Zweden) 15-6, 15-4. Dames enkelspel: Hiroe Yuko (Ap)-Wendy Clarkson (Can) 11-5, Gillian Gilks (Eng)-Émiko Ueno (Jap) 11-2, 11-7; Lene Koppen (Den)-Saori Kondo (Jap) 10-12, 11-5, 11-3. Proost Redenen ge noeg om een toost uit te bren gen. De opening van het nieuwe clubhuis van de Haagse Country club Groen Geel en de viering van het negende lustrum. Voor het clubgebouw voorzitter Dick Vullinghs te midden van de overige bestuur sleden. Rotterdam Kees Zegwaard en Jos Bruin waren de pechvogels van voor het eerste uur. Nog voordat gisterenmorgen in Rotterdam het start sein voor de 26e internationale tulpenrallye werd gegeven, waren de aanvoerders van het klasse ment van het Nederlandse rallyekampioenschap al uitgeschakeld. Donderdagavond presenteerden zij hun Ford Es cort bij de technische controle, waarna de wagen in het Pare Ferme werd geplaatst Toen zij daags daarop de auto wilde starten, weigerde deze elke dienst. Drie kwartier hadden ze om de krachtbron te vervangen. Die tijd was uiteraard te kort om de start nog te kunnen halen. In de prille fase van de Nederlandse stemt tellend voor het Europees kampioenschap blijken de bui tenlanders het bijzonder goed te doen. Na drie van de 38 klassementsproeven, die de wedstrijd telt, voeren drie Fords Escort de algemene rangschik king aan. De eerste zuivere Nederlandse combina tie vormen Van de Marei en Berkhof, die als zevende staan geklasseerd met een achterstand van slechts negentig punten op de Britse equipe Russel Brookes - Peter Bryant, die met 535 punten het klassement aanvoert. De rangschikking na 3 van de 38 proeven is: 1. Brookes-Bryant (Eng), Ford Escort 1800, 953 punten. 2. Taylor-Jansen (Eng), Ford Escort 1800, 958 pnt, 3. De Staapelaere-Bessem (BeUNed), Ford Escort 1800, 9644 pnt., 4. Carlsson-De Jong (Zwe/Ned), Opel Kadett GTE. 966 pnt, 5. Drummont-Short (Eng), Ford Escort 1800, 973 pnt, 6. EkJund-Silvan (Zwe), Saab 99 Ems, 974 pnt, 7. Van de Marei-Berkhof (Ned), Opel Kadett GTE, §92 pnt, 8. Etten-Meester (Ned), Opel Kadett GTE, 1007 pnt, 9. Mehta- Pratt (Kenia). Datsun Violet, 1010 pnt, 10. Van der Lee-van Traa (Ned), Opel Kadett GTE, 1013 pnt (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Henk Mutsaars heett zijn revanche in de driedaagse van Noord Holland. Werd het „tegelboertje" vorig jaar in de derde etappe van deze klas sieker 150 meter voor de eindstreep de verkeerde weg ingestuurd waardoor hij (Mutsaars had een voorsprong van 200 meter op een achtervolgingsgroepje van 7 renners) een zekere overwinning ver loren zag gaan, gisteren zegevierde hij op indrukwekkende wijze in de eerste etappe van een wedstrijd die algemeen wordt beschouwd als generale repetitie voor Olympia's Tour. In de eindsprint was hij net iets rapper dan SOKA-rij- der Theo van Rooy. De zege van Mutsaars betekende een algemene overwinning voor de Van Erp-ploeg. Tegen het middaguur bleek de ploeg van de latere eerste etappe-winnaar de snelste te zijn in een ploegentij drit. Henk Mutsaars; „toch ging het niet naar wens. Er werd te onregelmatig gereden. Piet van Leeuwen bijvoorbeeld voelde zich niet zo geweldig. Een paar andere eveneens niet. Waardoor enkele voor het hoge tempo moesten zorgen". Toch bleek Van Erp's zestal verreweg het snelste te zijn (met bonificatie 25.49.00). Driessen Optilon (27.29.29) en Bleu de NU Colnago (27.45.30) bleven nog een beetje in de buurt. Opvallend matig was de Amstelploeg dat met zijn 29.13.20 genoegen moest nemen met een twaalfde positie. Daarnaast viel ook Adri van Houwelingen, win naar van vorig jaar van de driedaagse van Noord HoUand, wegens ziekte uit, waardoor de Amstel ploeg nog maar vier renners over hield (Jan 'Spijker had al eerder afbericht gegeven). Vorig jaar nog bleek Amstel over alle fronten de sterkste wielerformatie van Nederland te zijn (Leo van Vliet winnaar Olympia's Tour, Adri van Hou welingen winnaar driedaagse toer Noord Holland, Arie Hassink winnaar bij de Nederlandse kam pioenschappen amateurs op de weg), ondanks dat Van Erp toch wel goede coureurs in zijn team had. In het voorseizoen kon de ploeg van Mutsaars c.s. eveneens niet voor grote successen zorgen. Die waren weggelegd voor SOKA (de zege in de Ronde van Zuid-Holland, de Omloop van de Baronie, het merkenkampioenschap en de Hel van het Mergel land) en Amstel (Leo van Vliet won de Omloop van de Kempen). Henk Mutsaars en Peter van der Kruys waren in de Ster van Zwolle weliswaar derde en vierde, terwijl Van der Kruys derde in de Hel van Mergelland en tweede in de Omloop van de Kempen werd, voor het overige geen van Erp-renners vooraan. Gisteren was dat helemaal anders. In de eerste etappe van Zaandam naar Alkmaar overheerste er maar een ploeg en dat waren de tegelboertjes. Naast Mutsaars was ook rode trui-drager Van Leeuwen erg actief en Van Est, die in de laatste kilometers tot drie keer toe weg wüde. Het was tenslotte Mutsaars en Van Rooy in gezelschap van Van Leeuwen en Van Vliet die van de overige negen renners wegsprongen. Van Leeuwen en Van Vliet moesten lossen, waarna Henk Mutsaars de organisatiefout van vorig jaar rechtzette door nu zegevierend over de streep te gaan. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Henk Mutsaars (Van Erp) 145 kilometer in 3 uur, 22 minuten en 22 seconden, met bonificatie 3.22.07, 2. Theo de Rooy (Soka) 3.22,22 met bon. 2.22,12, 3. Piet van Leeuwen (Van Ero) 3.22,28 met bon. 3.22,23, 4. Peter van der Kruys (Van Erp) 3.22,30, 5. Piet Hoekstra (Batavus) z.t, 6. Ad Tak (Soka) z.t., 7. Theo Hogervorst (BSB) z.t., 8. Leo van Vliet (Amstel) z.t, 9. Bart van Est (Van Erp) z.t, 10. Jos Lammertink (Amstel) z.t., 11. Martin Schoen (Olympia) 3.22,35, 12. Hans Koot (Van Erp) 3.23,40, 13. Ad Kramer (Soka) 3.24,12,14. Barend Huveneers (Uitkom st) 3.25,52, 15. Jacques Verbruggen (Militairen) z.t, 16. Martin de Vos (Driessen) z.t., 17. Ad Prinsen (Soka) z.t, 18. Toon van der Steen (Militairen) 3.26,03, 19. Ben Slot (Alcmaria) 3.26,05, 20. Jacques Schuitemaker (Uitkomst) z.t. De uitslag van de eerste etappe is tevens de stand in het algemeen klassement na de eerste dag. Algemeen ploegenklassement: 1. Van Erp 10.33,09, 2. Soka 10.37,14, 3. Amstel 10.40,18, 4. Militairen 10.46,23, 5. BSB 10.48,40, 6. Driessen 10.50,59. Volleyballers houden kans in eigen hand KAMPEN - Nederland heeft zijn kans behouden op één van de twee te verdie nen plaatsen bij het Euro pees volleybalkampioen schap door gisteravond bij het kwalificatietoernooi in Kampen te zegevieren over Israël. Dat gebeurde overi gens op een tamelijk bene pen wijze: 13-15, 15-10, 10-15, 15-13, 15-6, het had niet veel gescheeld of het zwak geach te Israël - negende bij het toernooi om de lentebeker had het duel in zijn voordeel beslist. Bij de stand 10-13 in de vier de set nam het trainersduo Koolen/Korsloot het riskante besluit om de op het laatste moment opgeroepen Martin de Goor zijn interlanddebuut te laten maken. De Delta- Lloydspeler benutte zijn kans gretig. Met blokkeren en serveren scoorde hij vier punten achtereen en boog al dus de achterstand om in een voorsprong van 14-13. Toen eenmaal ook het laatste purit voor Nederland in deze game was gevallen, zakte de op nieuw door Avraham biljant geleide Israëlische ploeg weg en kon Nederland in de laat ste set onbedreigd doorlopen naar de winst. De wedstrijd nam niet minder dan 106 mi nuten in beslag.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9