Vertel mij wie Dries van Agt is" ENQUETE: SPECTACULAIRE WINST D'66 Media Mundi wil verwaarloosde zaken" in aandacht brengen Ccidoc Sou/tan t Op zoek naar steen der wijzen 20 mei a.s. Nederlandse tennisprominenten op tenniscomplex Holiday Inn H CULTUREEL CENTRUM NIEUWE WETERING last alle disco-shows vóór het komende weekend af door om standigheden. Let op onze volgende advertentie. Beatrix ontmoette China's machtigste man trainer BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 MEI 1977 PAGINA 7 Stemmen bij volmacht (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Zoals in middels wel bekend zal zijn wordt op 25 mei een nieuwe volksvertegen woordiging in de Tweede Kamer gekozen. Als men die dag niet zelf kan stem men wat dan? Wie niet zelf kan kiezen, kan een andere stemge rechtigde machtigen. Men is vrij in de keuze van zijn gemachtigde (al woont deze in Groningen of Maa stricht). Op de gemeentese cretarie van de eigen woon plaats kan daarvoor een formulier worden gehaald, dat daar uiterlijk woens dag 11 mei ingevuld moet zijn terugbezorgd. Na die datum kan men alleen ie mand uit het eigen stemdis- trict machtigen. In dat ge val kan machtiging worden verleend via de daarvoor opengehouden ruimte op de oproepingskaart. In een andere gemeente Wie buiten zijn eigen woon plaats wil gaan stemmen moet een zogenaamde „kie- zerslegitimatiekaart" aan vragen waarmee men op elk stembureau in Neder land terecht kan. Op de gemeentesecretarie kan daarvoor een formulier worden aangevraagd, dat eveneens uiterlijk 11 mei moet zijn ingeleverd; inge vuld en wel. Na die datum kan men tot vrijdag 20 mei op vertoon van de oproe pingskaart een kiezerslegi timatiebewijs bij de ge meentesecretarie worden aangevraagd. Op 25 mei Op vertoon van de oproe pingskaart, volmacht- of kiezerslegitimatiekaart ont vangt men in het stemlo kaal een stembiljet. Met het rode potlood dat in het hokje ligt (en dus geen en kel ander soort schrijfge rei) vult men het witte vak je in voor de naam van de gewenste kandidaat Slechts één hokje, want an ders is de stem ongeldig. Kan men nu onverwacht niet zelf gaan stemmen, dan kan alsnog een kiezer uit hetzelfde stemdistrict gemachtigd worden via de daarvoor bestemde ruimte op de oproepingskaart. De Stichting Media Mundi, ge vestigd in Amsterdam, is vorig jaar in het leven geroepen op initiatief van een aantal men sen (artsen, sociologen, mees ters in de rechten, kunstenaars e.a.) die met elkaar één gedach te gemeen hebben: „Er zijn be paalde zaken die volgens ons belangrijk zijn, maar in de pers en in de wetenschap niet of nauwelijks aan bod komen. Wij stellen ons ten doel deze „on derontwikkelde zaken" uit te zoeken en zo mogelijk in de publiciteit te brengen". Een van die zaken is „de andere kant van de heer Van Agt, dan die welke door allerlei mensen via de publiciteitsmedia wordt verwoord". Een ander onder werp waarmee men zich op dit ogenblik bezighoudt is: het be strijden van chronische jaloezie langs de medische weg. Of: de middeleeuwse snoei- en entme thoden, waaraan wij vroeger zulke mooie tuinen te danken hadden, maar waarover nu geen literatuur meer bestaat, laat staan dat er iemand is die deze methoden kan toepassen. Het onderzoek naar dit laatste wordt door de overheid gesub sidieerd. Het onderzoek naar de positieve kant van de heer Van Agt financieren de initiatiefne mers echter uit eigen zak. STICHTING MEDIA MUNDI: AMSTERDAM „Hoe blijft een man die een lawine van kritiek over zich heen krijgt toch overeind?" Dit vroeg de Stichting Media Mundi zich af en kwam tot de conclusie dat er dan toch ook andere kanten aan de heer Van Agt moesten zijn, dan over het algemeen via de publiciteitsme dia wordt verwoord. Daar de stichting zich ten doel stelt zaken te onderzoeken en in de publici teit te brengen die volgens haar door wetenschap en pers onvoldoende worden belicht verscheen er aldus een advertentie in een aantal weekbladen met het verzoek aan de lezers om de „positieve aspecten rond het optreden van minister Van Agt aan Media Mundi mee te delen". Inmiddels is de eerste stroom reacties binnen. Daarvan is 65 procent oprecht positief, 30 procent negatief en de resterende vijf procent die op de advertentie reageerde, meende dat de oproep een dubbele bodem had. In de zin van: „Wat een enorme stunt. Dit zal Van Agt en het CDA geen goed doen. Want over de heer Van Agt is immers niets positiefs te zeggen? Knap verzonnen van jullie CDA-tegenstanders". Maar de mening van deze mensen wordt ontkend door vele anderen: „De heer Van Agt: altijd correct, opbouwend kritisch, nooit schoppen of schelden, met geweldige woordspelingen, uitdruk kingen of vergelijkingen", zo luidt een van de reacties. Of, zoals een ander het zegt: „Kortom, als ik naar de heer Van Agt luister, hoor ik daarin de woorden van een bewogen christen". Weer een ander meent dat de heer Van Agt populair werd door het Mentendebat, „en iedereen voelt voor de underdog". En nog een ander: „Het positieve in het optreden van de heer Van Agt is mijns inziens, dat ondanks dat hij door hoon en karikatuur wordt achtervolgd, hij toch zijn zelfbeheersing kan bewaren en zeer beschaafd blijft optreden. Hierin zie ik karakter". Maar, zoals gezegd, ook zijn tegenstanders lieten via de advertentie van zich horen. Zoals de brief schrijver die het als volgt onder woorden bracht: „Voortreffelijk idee en welk een superironie! Er is immers in het geheel niets positiefs te brengen over Van Agt. Integendeel: de man met dat dood enge Roomse koppie is zo christen-oliedom, dat hij het stadium van het ongevaarlijke politieke dilettantisme al lang achter zich heeft gelaten. Dolle Dries is een potentiële gevaarlijke gek". Een brief waarbij wellicht alleen een man als Dries van Agt overeind blijft. Overigens moet, aldus de heer Lambregts van de Stichting Media Mundi, benadrukt worden, dat dit onderzoek geen verkiezingsstunt is voor het CDA. ..Wij, gaan door met het verzamelen van reacties tot de verkiezingen. Daarna worden ze gerubri ceerd en gaan sociologen aan het werk om er een afgerond geheel van te maken. Dat resultaat zal pas ver na de verkiezingen bekend worden". LONNEKE VAN KOOT Nog drie weken. Aan de basis wordt de verkiezingsstrijd feller. Mensen moeten hun emoties kwijt en kiezen primitie ve manieren als van Brueghel. Bij het CDA in Rotterdam ontbloot een man op het podium zijn achterste. Wiegel's deur en Troelstra's beeld worden rood geverfd. In Haarlem krijgt Terlouw een in leer gehulde Heli's Angel naast zich en ten slotte een bierglas naar het hoofd. De politiek ligt kennelijk weer op straat en is niet langer een academisch gebeuren op afstand. Dat kan rauw toegaan, maar in betrokkenheid zit ook wel winst. In die sfeer valt de studie van zes SER-economen van verschillende afkomst uit het politieke driestromenland en toch eendrachtig, min of meer als een baksteen. In theorie is hun recept eenvoudig: er kan alleen meer werkgelegen heid van betekenis worden geschapen als het bedrijfsleven winst genoeg maakt om te kunnen investeren. Daartoe moeten de lonen strikt worden beheerst en mogen belastin gen en sociale premies niet verder omhoog. Overheidsuitga ven afremmen dus en de nullijn voor elke groei, behalve die vairhet rendement. Het recept is geenszins nieuw, maar de praktijk kan er niet mee uit de voeten. Want er is geen garantie ingebouwd, dat het automatisme van meer winst ook inderdaad tot meer werkgelegenheid zal leiden. Het winststreven neigt veeleer tot produktieverhoging tegen de laagste kosten en dan kan het aantrekkelijker zijn in machines dan in mensen te investeren. Ook die machines moeten weliswaar door mensen worden ontwikkeld en gebouwd, maar dat kan op de wereldmarkt gebeuren en helpt dan de Nederlandse werkgelegenheid niet vooruit. En zo kunnen ook de zes economische wijzen geen doeltreffend antwoord bieden, hoeveel redelijks er op zichzelf ook in hun theorie aanwezig is. Conclusie: er is geen eenvoudig recept voor oplossingen die zowel economisch verstandig, sociaal aanvaardbaar als politiek haalbaar zijn. Globale automatismen reiken niet toe; er zou eigenlijk een uiterst verfijnd instrumentarium moeten wezen om op elk onderdeel van een gecompliceerde arbeidsmarkt vraag en aanbod op elkaar af te stemmen. Want een zeer onverdraaglijk aspect van de werkloosheid is de onverhoedse willekeur waarmee zij toeslaat en zich spreidt. De afzonderlijke mens is er praktisch weerloos tegen, wanneer er geen brood meer blijkt te zitten in soms gehele bedrijfstakken tegelijk die ooit traditioneel zo veelbelovend en veilig leken als de scheepsbouw en de textiel, papier, schoenen, vezels, vleeswaren en wat al niet. De internationa le verhoudingen kunnen meespelen of het menselijk falen waarvoor ook ondernemers niet onkwetsbaar zijn, wijziging in mode en koopgewoonten of scherper concurrentie, maar wat het ook is: daar sta je dan en het is ineens afgelopen. Of daar sta je met al je ambitie en opleiding en je komt zelfs helemaal niet aan de slag. Het is ongelijk verdeeld in de wereld, en wie kan daar vrede mee hebben? Het grootste probleem is misschien wel, dat wij er toch te gemakkelijk vrede mee hebben voorzovèr het onszelf niet treft. De zorg wordt èf- en uit het gezicht geschoven, ieder is zichzelf het naast, en dat is al zo sedert Kain en Abel, trefzeker bijbels beeld van na de zondeval. Wie niet wil berusten moet niet alleen aan de economie sleutelen maar ook de mensen meer een opvoeding tot solidariteit dan tot competitie geven. Hilversum D'66, PvdA en VVD staan vol gens een opiniepeiling van het bureau Lagen dijk op forse winst vergeleken bij de vorige kamerverkiezingen. Het CDA zou zwaar ver liezen. Omgerekend in kamerzetels betekent de enquête-uitslag dat D'66 van 6 naar 14 zetels klimt, de PvdA van 43 naar 48 en de VVD van 22 tot 27. Het CDA zou van 48 op 40 zetels terugvallen. ARP-leider Aantjes heeft vandaag op de AR- partijraad in Rotterdam opnieuw afstand ge nomen van de WD. Hij zei, dat er in de opstelling tegenoyer belangrijke vraagstukken accentverschillen zijn tussen beide partijen, „maar die verraden wel een fundamenteel andere benadering van de problemen". Vol gens Aantjes is het CDA het eens met de WD, dat prestatie moet worden belooond, „maar het accent ligt bij ons om de zorg voor dege nen die willen maar niet kunnen presteren". Na de PvdA hebben nu ook het CDA, D'66 en de PSP het FNV-rapport „vier jaar voor uit" geprezen. CD A-lijstrekker Van Agt zei in ede: „Ook het FNV beseft blijkbaar dat we in de magere jaren leven en dat veel offers moeten worden gebracht in het belang van de werkgelegenheid". Volgens Van Agt heeft FNV-voorzitter Kok blijkbaar de slag gewon nen van de vakbondsbestuurders Schelling en Groenevelt, die nooit een goed woord over hadden voor het kabinetsbeleid. Het VARA-tv-verslag van de' 1 mei-bijeen komst van de PvdA in Rotterdam had volgens minister Van Doorn niet het karakter van een reclameboodschap. Hij antwoordt dit op vra gen van de WD-kamerleden Wiegel en Keja. Elke zendgemachtigde mag, aldus de minister, zelf vorm en inhoud van haar uitzendingen bepalen, zonder overigens de omroepwet te overtreden. Dat is in dit geval niet gebeurd, aldus Van Doorn. Michel van Huiten, de PPR-secretaris van verkeer, vindt dat de groei van het aantal auto's in ons land moet worden bevroren. In een vandaag verschenen brochure „Het vergeten toekomstbeeld, een eigenwijze ver- keerspolitiek", zegt hij, „dat het autoverkeer een veiligheidsramp is." Meer dan 2400 doden en 63.000 gewonden in 1976. Een vliegtuigramp per maand met iedere keer 200 doden zou onmiddellijk een nationaal rampenplan oproe pen. 200 doden in het wegverkeer elke maand laten we lijdelijk aan ons voorbijgaan", aldus Van Huiten. Om aandacht te vragen voor de mishandeling van dieren laat de PPR een boot inrichten als Ark van Noach. Dat wil zeggen geladen met allerlei dieren. Vanaf 13 mei zal deze verschil lende havens in Nederland aandoen om be langstellenden de gelegenheid te geven de dieren te zien en met kamerleden van de PPR over zaken als bio-industrie, proeven ten be hoeve van de cosmetische industrie en de verwaarlozing van honden en katten van ge dachten te wisselen. Dankzij de enorm snelle oplevering door de firma Wernink Leiden van ons 4-baans Mateco tenniscom plex. zal Leiden 20 mei 4 banen rijker zijn. Het tenniscomplex zal ten behoeve van de Leidse tennisenthousiasten feestelijk worden geopend door de volgende tennisprominenten: Loek Sanders Martin Koek Elly Fessies Judith Salomé r durend demonstratie tem igevoerd, aanvangend tennlsprogr '.15 uur. T« worden opgev Majoretten Peloton „Fourty Four Degreos" het geheel feestelijk omlijsten. En wie de |eugd heeft, heeft de toekomst: Een ballonnenwedstrijd voor de Leidse Jeugd. y ED ip) 0 LEIDEN BOWUNG.i FUN CENTER 071-769310 1746 Holiday Inn's aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. voor een fijne avond uit- Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222 Van onze speciale verslaggever in China Wim Teeuwen PEKING Kort voor hun vertrek uit I Peking hebben prinses Beatrix en prins Claus gistermiddag een onderhoud ge kregen met China's machtigste man, par tijvoorzitter en premier Hua Kuo-Feng, de opvolger van Mao Tse-Toeng. De historische gebeurtenis vond plaats in de Grote Hal van het Volk aan de weste lijke zijde van het Tien an Men-plein. De prinses was zichtbaar nerveus toen Hua haar de hand drukte en zij op zijn wel komstgroet antwoordde. Hua, een vrien delijk uitziende vijftiger, informeerde hoe het prinselijk paar het Chinese eten vond ("We vinden het erg lekker"). "Dit is de eerste keer dat u China bezoekt. "Eerste" betekent een begin, dat wil zeggen dat u vaker moet komen", zei Hua. De Chinese invitatie toont opnieuw aan welk belang de autoriteiten hier hechten aan het 'werkbezoek' van het prinselijk paar dat hoe langer hoe meer gaat lijken op een min of meer officieel staatsbe zoek. In de voormiddag bezocht het paar het zomerpaleis ongeveer 15 kilometer buiten de stad. Het paleis, in feite een grote verzameling prieeltjes rond een kunstma tig meer, was rond de eeuwwisseling de favoriete verblijfplaats gedurende de snikhete zomers van de beruchte keize- miljoenen gespendeerd moeten zijn. Het rin-weduwe Tzu Hsi. Zij liet het paleis prinselijk paar werd aan de ingang van geheel inrichten en gebruikte daarvoor het complex opgewacht door een kinder fondsen die bestemd waren voor de op- koor dat jammer genoeg een beetje te bouw van de Chinese vloot. Een van haar enthousiast van start ging en het hele grillen was de nog steeds aanwezige mar- repertoire net beëindigd had toen het meren boot; een foeilelijk ding, waaraan hoge bezoek arriveerde. Twee in knalro de costuumpjes gestoken kleuters gaven vervolgens een demonstratie gymnasti sche oefeningen en... karate. Volgens een Nederlandse veiligheidsofficier die de twee turven hoge meisjes aan het werk zag getuigde de demonstratie van grote klasse. Gisteravond bood de Nederlandse am bassadeur J. Dolleman in de Grote Hal van het Volk in Peking een gastmaal aan ter gelegenheid van het bezoek van het Nederlands prinselijk paar. Onder de Chinese functionarissen, die aanzaten aan het banket, bevond zich de Chinese vice-premier Li Hsien-Nien. Tijdens het banket zei prinses Beatrix: "Wij voelen nu al dat jullie de deuren voor ons hebt geopend door jullie royale gastvrijheid. Wij zijn aan deze reis begonnen met de hoop tot wederzijds begrip, waardering, en vriendschap te komen en onze hoop wordt vervuld". Li Hsien-Nien zei dat het bezoek van het prinselijk paar "een bij drage betekent voor het verbeteren van de vriendschap en het begrip tussen de volksrepubliek China en Nederland". Prinses Beatrix en prins Claus zijn van morgen uit Peking vertrokken om een bezoek te brengen aan een modelboerde rij in het noorden van China. Op hun bezoek worden zij vergezeld door Lo Sjoe-Tsjen, vice-minister van posterijen en telecommunicatie. VS leveren weer uranium WASHINGTON - De Verenig de Staten gaan weer hoog ver rijkt uranium leveren aan een aantal landen, waaronder Ne derland. President Carter heeft hiervoor gisteren zijn toestem ming gegeven. Nu een Ameri kaans onderzoek heeft uitgewe zen dat er voldoende controle is om gebruik van uranium voor kernwapens uit te sluiten. Broodoorlog bezworen DEN HAAG De dreigende broodoorlog lijkt bezworen. De bakkerij concerns Meneba, Saba en Volma zijn het eens gewor den over een procedure die er toe moet leiden dat men het brood voor niet minder dan 106,5 cent per. 800 gram aan grote wederverkopers zal verko pen. 156 partijen in Spanje MADRID Voor de eerste vrije parlementsverkiezingen in 40 jaar in Spanje die op 15 juni zullen worden gehouden, zijn maar liefst in totaal 156 partijen toegelaten. Gisteren sloot de in schrijving. Young mag Zuid-Afrika niet in JOHANNESBURG De Ame- rikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, krijgt beslist geen toe stemming om Zuid-Afrika te be zoeken, tenzij hij zijn reis regelt via de normale politieke kana len. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken vanmorgen vroeg meegedeeld. Young, een neger, wil over twee weken naar Zuid-Afrika om er te spreken met zakenlui en stu denten. Ook zou hij er nationa listische leiders willen ontmoe ten. Eindhoven Oen Helder Luchth. R'dam Lading uraniumerts bestond niet ROME— Het voormalig hoofd van de Europese Nucleaire Vei ligheidsdienst, de Italiaanse hoogleraar Jacchia, heeft giste ren verklaard dat de Italiaanse firma die in 1968 een lading van 200 ton uraniumerts zou ontvan gen, slecht^ op papier bestond. Eerder deze week bevestigde een woordvoerder van de Euro pese commissie dat eind 1968 de lading erts was verdwenen na dat zij aan boord was gebracht van een vrachtschip. Kopenhagen rwbew. Lissabon onbew. Locamo geh.baw, Londen zw.bew. Luxemburg l.bew. ADVERTENTIE H voor korte en langere termijn nieuwe Opeis Kadett Special, Kadett City en Ascona bij het autoverhuurbedrijf van uw bekende Opel-dealer Motorhuis Verhuur een naam die borg staat voor kwaliteitsverhuur: uitsluitend nieuwe auto's, alle auto's met autoradio, zeer gunstige voorwaarden bij verhuur op langere termijn, snel een auto voor u klaar, ook met automatische versnellingsbak verhuur met zekerheid: verhuur volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG- verhuurcontracC kosteloos reserveren, vraag inlichtingen aan: _ÉU Motorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 vragen naar de heer Th. W. de Goede (na 18.00 uur 071-891195) Koppelbazen weer aktief in .Waterweggebied UTRECHT De Industriebond NKV -dreigt met akties wanneer niet op korte termijn een einde komt aan de aktiviteiten de kop pelbazen in het Waterwegge bied. De bond zegt over bewij zen te beschikken dat de kop pelbazen o.m. aktief zijn bij het Rijn-Schelde-Verolme-concern in Schiedam. 7 airconditioning Mensen die het deze zomer beslist minder warm willen hebben doen er verstandig aan contact op te nemen met VOORN en KONING AIRCONDITIONING BV Beneluxweg 21 Bodegraven l Postbus 831 Tel 01726-19203* BARNEVELO Coöp. Veluwse Eiervei- ling: (6 mei) Aanvoer 6.339.643 stuks (volgens veilinglijst: 1.205.550 stuks), stemming redelijk. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 50 gram 10.87-11.24. van 55 gram 12.23-12.75. van 60 gram 13,80-13,91. van 65 gram 14.48-14,74. .Eierveiling: aanvoer 1.115.180 stuks, stemming rustig. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 51-52 gram 11.41-11.73, van 56-57 gram 12.67-12.83. van 61-62 gram 14,03. van 66-67 gram 14,66-14.71. Eiermarkt: aanvoer ca. 1.400.000 stuks, handel redelijk. Eieren van 41-54 gram 10.85-12.70 per 100 stuks, kg-prijs 2.26- 2,35, van 57-61 gram 13,50-14,10 per 100 stuks, kg-prijs 2.37-2,31 en van 64-67 gram 14,50-15.00 per 100 stuks, kg-prijs 2,27-2,24. MARKTEN GROENTEVEILING LEIDEN (6 mei) Appelen 69-141, Andijvie 221-249, Peu len 1280-1450. Snijbonen 410-490. Kro- ten gekookt 140, spitskool 80-135. Prei 144-200. Postelein 190-240. Rabarber. 34-67. Spruiten A 1260-1290. Tomaten i B 1290-1310, C 1190. CC 1110-1120. Witlof 450-470. Bloemkool 6 stuks 255- j 320. 8 stuks 215-280, 10 stuks 160-220. Komkommers AAA 88. AA 73-74, A 61-64. B 55-57. C 47-49. D 40-42. E 30-32. Sla zwaar 27-56. Bleekselderij I 50-69. Bospeen 199-207. Boskroten 115- VOLLEYBALVERENIGING D.A.C. te Alphen aan den Rijn zoekt met spoed een voor haar eerste twee herenteams Inlichtingen en sollicitaties aan: M. KAMPHUIS Bremstr. 89 - Alphen a/d Rijn, Telefoon 01720 -20345

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7