Leidsch Studenten Toneel leeft weer op na depressie Pinksterfestijn in Openluchttheater „ONBEKENDE AANGESPOELD", GROOTSTE PRODUKTIE SINDS JAREN Bastaard Duitse staander Nieta nog te nerveus voor flatwoning PAGINA 5 (De gastvrijheid, aan schri|- vers van deze rubriek ver leend. behoeft niet te beteke nen dat hun meningen altijd overeenkomen met ons standpunt weergegeven in de commentaarrubriek.) (Voorzieningen voor brede lagen bevolking Het is met de groeiende gemeentelijke uitgaven als met een ventiel: men krijgt er wel lucht in, maar nooit weer uit. Een aantal ge meentelijke voorzieningen komen slechts ten goede aan bepaalde groepen van de samenleving, die wel als geheel in de vorm van belastingen voor het bij eenbrengen van de vereiste middelen opdraait Er zijn groepen die in het bijzon der van overheidsactivitei ten profiteren en andere die er op toeleggen. Dit is een van de aandrijfkrach- ten van de voortdurende opvoering van de gemeen telijke uitgaven. Dit geldt ook voor Oegstgeest, waar het CDA zowel kwantita tief als kwalitatief een sterke fractie vormt in de gemeenteraad. Verant woordelijk handelen je gens de gehele Oegstgeest- se gemeenschap houdt voor de CDA-fractie dan ook in, dat binnen de be schikbare begrotingsruim te primair die voorzienin gen worden getroffen, waarvan in brede lagen van de bevolking kan wor den geprofiteerd. Het CDA-programma is van dit streven een demon stratie. Zo is het CDA in Oegstgeest de motor ge weest om te komen tot de bouw van een overdekt zwembad. Ook heeft de fractie uitgebreide aan dacht voor de „verkeer- sleefbaarheid". Nog maar kort geleden is er een aan tal doelstellingen geformu leerd en zijn middelen aan gegeven om dit stuk wel- vaartsproblematiek in be tere banen te leiden. De toekomstige leefbaarheid voor vele Oegstgeestena- ren wordt zeker ook be paald door een ander be langrijk CDA-programma- punt: de huisvesting. Voor al in de sociale woning bouw is nog een groot ge brek aan betaalbare wo ningen. Daarom heeft het CDA geijverd voor de ont wikkeling van het bestem mingsplan Haas wijk, een bouwlokatie voor ruim 1200 woningen ten noorden van het Oegstgeester ka naal tussen „het groene kerkje" en de brug bij War mond waarvan 70 procent in de sociale woningbouw. Deze drie punten uit het CDA-gemeenteprograma '74-'78 zullen worden gerea liseerd in samenwerking met de beide andere partij en in de gemeenteraad, de WD en de PvdA/PPR. Behalve de „grootschalige" gemeentelijke problema tiek is er een aantal „klei nere" zaken, die wellicht minder spectaculair, maar zeker niet minder belang rijk zijn. Zo worden er, na een initiatief onzerzijds, eind dit jaar veertig be jaardenwoningen opgele verd en is in het plan Haaswijk ruimte gereser veerd voor bouwactivitei ten van de stichting „Kerc- kwerve" voor de verdere uitbouw van bejaardenwo ningen en -voorzieningen. In de recreatieve sector zijn er plannen voor uit breiding van de sportvel den van U.D.O. en Oegst geest en lijkt ASC een be stemming te kunnen vin den in Haaswijk. De CDA-fractie kan haar identiteit juist naar buiten brengen in de zorg voor het Christelijk onderwijs. Dit jaar werd de chr. kleu terschool Joris de Witte ge sticht en vorig jaar werd de rJc. scholengemeen schap „Duinzicht" uitge bouwd en vernieuwd. Voorts staat het CDA in Oegstgeest op de bres voor de natuur. Het beleid van onze wethouder J. J. Thorn is hiervan een voorbeeld. Het CDA is er zich van bewust, dat samen met de andere politieke partijen en met een uitstekend ge meentelijk apparaat die structurele politiek ge voerd moet blijven worden waarbij het individuele welzijn nu en in de toe komst het meest tot zijn recht komt. Daartoe bie den de omvang van onze gemeente, het bestuursni veau en de nog aanwezige begrotingsruimte hoopvol le perspectieven. Drs. P. van Veen fractievoorzitter CDA gemeenteraad Oegstgeest LEIDEN „Het enthousias me is weer aanwezig, er ko men meer mensen en het wordt ook steeds leuker", al dus Carien Mees en Gijs ten Kate, twee bestuursleden van het Leidsch Studenten Toneel (gescheiden onderdeel van de Studentenvereniging Minerva) dat dit jaar het 19e lustrum viert. Om dit lustrum luister bij e zetten zal de komende week de musical „Onbekende Aangespoeld" driemaal wor den opgevoerd. Met deze grootste produktie in jaren maakt het Leidsch Studenten Toneel (LST) tevens haar ren tree in de Leidse Schouwburg, waar de musical op woensdag 11 mei wordt opgevoerd. Carien Mees en Gijs ten Kate kunnen geen duidelijke rede nen aanwijzen voor de ople ving van het LST. „De belang stelling is de laatste jaren langzaam gegroeid, waar schijnlijk geholpen door de cursus dramatische expressie die we in Minerva hebben georganiseerd", zegt Gijs ten Kate. Ook de cursussen klas siek- en jazzballet en het jaar lijks terugkerende' éenacterfes- tival hebben mogelijk bijge dragen aan de „wedergeboor te" van het LST, dat uitgere kend met de veelzijdige toneel vorm „musical" (zang, dans en toneel) haar lustrum viert. Geschiedenis Het LST heeft in de afgelopen 95 jaar een vrij belangrijke rol gespeeld in het Leidse toneel leven. In 1882 werd de LST geboren als sub-vereniging van het Leidsch Studenten Corps, het huidige Minerva. Het LST toonde zich in door de jaren heen zeer actief; gro te produkties, cabarets,'eenac- ters en opera's volgden elkaar in snel tempo op. De Leidse Schouwburg zag binnen haar S en het LST deelde in die ma laise". In 1972 vloeiden het Leids Studenten Corps en de Vrouwelijke Vereniging Stu denten samen en vanaf die tijd gaat het ook beter met het LST. De toneelzaal (bovenin het sociëteitsgebouw aan de Breestraat), wordt qua belich ting, geluid en faciliteiten ver beterd. (Nadat al eerder van wege de bedroevend slechte akoestiek toneel en toeschou wers een kwartslag waren ge draaid in de lengte van de zaal). De cursussen dramati sche expressie en klassiek- en jazzballet komen ten tonele. Carien Mees: „Het ballet wordt al hechter georgani seerd met betere faciliteiten in een aparte balletcommissie die alweer een onderafdeling van het LST is geworden'YEenac- ters van onder meer Pinter en Coward keren jaarlijks terug op het toneelprogramma van het LST. „Onbekende Aangespoeld" De laatste grote produktie vond vier jaar terug plaats, toen ter ere van het Minerva- lustrum „Menard" in „De Burcht" werd opgevoerd. Gijs ten Kate: „We wilden voor het 19e lustrum van het LST we derom iets groots gaan opzet ten, en toen bleek dat LST-lid Fred Falkenburg een musical aan het schrijven was. Die hebben we gelijk genomen". Dat werd dus „Onbekende Aangespoeld", het relaas van 18 jonge mensen op een onbe woond eiland die een idealis tisch maatschappijtje trach ten op te bouwen op basis van solidariteit. Als regisseur werd de acteur Jaap Wieringa aangetrokken, die al eerder zijn sporen had verdiend bij de produkties „Kakofonia" en „Menard". Ca rien Mees: „Jaap Wieringa werkt graag met studenten en hij weet de repetitietij d zo in te delen dat er voor de studen ten geen tijd in verband met tentamens verloren gaat". In zijn kielzog trok Jaap Wierin ga de decorontwerper Hep van Delft mee die een vrolijk de cor met rotsen en palmen op papier zette. En passant nam Jaap Wieringa ook nog de ge luidsinstallatie van de Haagse Comedie mee. Voor de choreo grafische bewegingen der ac teurs zorgt José Lewis. De mu ziek is in de handen van Mi- nerva-popgroep „Point" in sa menwerking met wat klassieke Minerva-musici. Bij de audi ties in januari van dit jaar werden uit 80 gegadigden de 18 eilandbewoners geselec- Het decor bleek voor de to neelzaal in Minerva wel wat aan de grote kant te zijn en daarom werd besloten voor de twee musicalopvoeringen in Minerva op maandag 9 mei en dinsdag 10 mei de benedenzaal provisorisch om te bouwen voor de aangespoelde onbe kende, met eenvoudige tribu ne's van houten blokken. Deze twee voorstellingen zijn overigens nog niet uitverkocht, in tegenstelling tot de derde gala-gekostumeerde voorstel ling in de Leidse Schouwburg waarvoor geen kaarten meer te krijgen zijn. Gijs ten Kate: „We proberen om niet-studen- ten, voor wie onze voorstellin gen ook zijn bedoeld, in de sociëteit te krijgen maar dat valt niet mee". De kaarten voor dezetwee voorstellingen zijn te verkrij gen bij de sociëteit aan de Breestraat a ƒ6. De voorstel lingen beginnen om 21.30 uur. muren onder meer de opera „Die Fledermaus" in de jaren dertig ten bate van het Haag- schecrisis-comité en het lus trum van Louis van Gasteren. De cabarets speelden zich meer in besloten kring af, maar kregen meer dan eens landelijke bekendheid: in het begin van de jaren zestig was daar bijvoorbeeld het Studen ten Cabaret met Liselore Ger ritsen, Floor Kist en Paul van Vliet. De jaren zestig betekenden te vens het begin van een diepe depressie voor het LST. Gijs ten Kate: „Het LST ging toen samen met andere Leidse amateurtoneelverenigingen in de NV Drama met het Leids Academisch Kunstcentrum (LAK) als middelpunt. De NV Drama verwaterde langzaam ZATERDAG 7 MEI 1977 LEIDSE COURANT LEIDEN Er mag dan door toedoen van burgemeester Vis op eerste pinkster- I dag geen popfestival in Leiden zijn, de zondagswet zal vermoedelijk geen belet- sel vormen voor een ander twee dagen durend festijn dat zal plaatsvinden in het openluchttheater in de Leidse Hout. Hoewel dit theater zich uitstekend leent voor voostellingen en manifestaties wordt I het praktisch nooit gebruikt. De kommis sie Leidse Hout organiseerde er 19 sep tember van het vorig jaar voor het eerst sinds" vijf jaar een klein festival. Toen konden ruim 1000 mensen een dag lang genieten van een zeer gevarieerd pro gramma. Gezien het succes van die dag zal er nu een vervolg komen dat beide pinksterda gen zal vullen: 29 en 30 mei van 13.00 uur tot ongeveer 17.30 uur. Ook voor dit festijn is een totaalprogramma opgezet: er zal toneel te zien zijn en volksdansen door de bekende Leidse groepen Achalai en Krici tici ticek, die een wervelende en kleurrijke voorstelling zullen geven. Er zal ook gelegenheid zijn een paar pasjes mee te dansen. Verder zullen er clowns, akrobaten en een goochelaar aan dit Grote Leidse Hout Gebeuren deelnemen. De muziek zal worden verzorgd door drie groepen: het Jeugd Kamerorkest Leiden brengt een klassiek programma dat spe ciaal is aangepast aan de openlucht, de popgroep Doop zal met hun humoristi sche popmuziek zorgen voor de nodige vrolijke noten en daarnaast zal ook de popgroep Spoil optreden, die in de Leidse regio alom bekendheid geniet door talrij ke en meestal flink bezochte optredens. Om deze dagen een handje mee te helpen aan het opzetten en afbreken van de theaterbenodigdheden, zijn er nog mede werkers welkom. Geïnteresseerden kun nen zich opgeven bij Lenneke Beetsra (071-140182) of Pleun van den Dool (071- 151041). LISSE De Orgelkring Bollen streek houdt deze zomer weer een serie orgelconcerten in de St. Agathakerk in Lisse. Het is dit keer een serie van acht con certen waarvan twee met mede werking van een zangsolist. Het eerste concert wordt gege ven op zaterdag 14 mei door Dirk Jan Zwart uit Rotterdam. Het tweede vindt plaats op 11 juni door David K. Patrick uit Barnet - Engeland - met mede werking van zijn echtgenote Prudence Lloyd, sopraan. De overige concerten worden ge houden op de data 2 en 16 juli, Orgelconcerten in Agathakerk 13 en 27 augustus en 10 septem ber. Het laatste concert vindt plaats op 8 oktober. Het orgel in de St. Agathakerk werd in 1912 gebouwd door Fa. Adema in Amsterdam. Het orgel heeft twee klavieren en pedaal met in totaal 35 registers. Het werd in 1964 gerestaureerd en sindsdien een geliefd concertinstrument De concerten vangen aan om kwart over acht. vaak aanleiding toe zal geven, want ze is voor haar leeftijd zeer gehoorzaam. Nieta is na melijk pas tien maanden oud. Nog even verder over haar uiterlijk. Ze heeft kleine fla- poortjes waarmee ze voortref felijk kan horen, maar die een heel enkele keer misschien wel eens oost-indisch doof zijn. Want Nieta is nu eenmaal een jachthond, en die kunnen van tijd tot tijd ongelooflijk eigen wijs zijn. Maar bij Nieta zijn alle minder goede eigenschap pen van de raszuivere jacht hond afgezwakt omdat Nieta nu eenmaal niet raszuiver is. Voor Nieta maakt het niet uit, of ze in een groot of klein gezin terecht komt - of zelfs bij alleenstaanden - als het maar een stabiele omgeving is met een min of meer vast pa troon, want regelmaat is iets waaraan Nieta het meeste houvast heeft. Son ja Sonja, de hond van de vorige week, heeft na het verschij nen van zijn persoontje in de Leidse Courant onmiddellijk een nieuw thuis gevonden. In Warmond, heeft hij het prima naar de zin. BART SPIJKER Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door hondenbezitters naar bet asiel gebracht. Om uiteenlopende redenenvaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te balen. Adres: Nieuw Leids dierenasielBesjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. Veertien dagen geleden werd Nieta, een bastaard Duitse staander, aan het asiel afge staan. De klacht was, dat Nie ta te nerveus zou zijn, en daar door niet in huis te handha ven was. Hoogst waarschijn lijk is Nieta niet alleen de schuldige, maar hebben de beide karakters, resp. van baas en hond, eigenlijk voort durend een klein beetje met elkaar gebotst Daardoor ont staat een soort kettingreactie. Als de één op een gegeven moment nerveus of geagiteerd is, slaat dat op de ander over. Dat kan inderdaad een on houdbare situatie opleveren, die alleen te veranderen is door de hond af te staan. En dat is met Nieta gebeurd. Het is algemeen bekend, dat jachthonden van welk soort dan ook, altijd een nerveuze trek in hun karakter hebben. Nieta maakt daarop geen uit zondering, maar in haar hok in het asiel is Nieta niet onrus tiger of luidruchtiger dan de meeste andere honden die daar zitten. Het valt met die nervositeit dus nog al mee. Ook haar andere karakter trekken wijzen op pure goe daardigheid. Zo is ze erg lief voor kinderen, ze gehoorzaamt goed en kan redelijk goed al leen gelaten worden, mits niet in een te kleine ruimte. Want daar zal Nieta zich opgesloten voelen en uit pure angst, of nervositeit de inventaris van de kamer rijp voor de sloop maken. Nieta is dan ook be slist geen hond die voor een flat geschikt is, of het moet een hele grote zijn. Nee, een gewoon huis, liefst met een tuin erbij zal voor Nieta beter passen. Even over Nieta's uiterlijk. Haar kleur is in hoofdzaak bruin, met wit er tussen door. Overigens kan men alleen aan de verdeling van de kleuren zien dat Nieta geen rashond is maar een bastaard. Voor een echte Duitse staander heeft ze veel te veel wit in de vacht. Maar het is een kniesoor die daar op let. Nieta is kortharig, heeft een vrij spitse snoet met daarin twee donkerbruine ogen die je altijd enigzins triest aankijken en daardoor trachten een groot medelijden op te wek ken. Net als bij spaniels, die daarin ware meesters zijn. Maar ook Nieta kan behoorlijk zielig kijken, en het lijkt moei lijk om boos op Nieta te wor den. Niet dat ze daar trouwens

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5