Kalverdrietal trots van Hoeve Bronstee Commando wisseling bij brandweerkorps Katwijk Leidse koffieteut stoort zich nauwelijks aan gestegen prijzen Expositie rOns Buiten9 Goede prestaties in matig stuk van Timdelerclub Parker-delegatie naar VS 1 Pro I Ecclesia voor Hans Eckl Ambtelijke corruptie meer regel dan uitzondering" (Jntmoetingsavond Zuid-Molukkers—Alphenaren werd groot succes STAD/REGIO LEIDSE COURANT. ZATERDAG 7 MEI 1977 PAGINA 3 KOUDEKERK A.D. RUN - Op het bedrijf van veehandelaar Kees van Vliet aan de Hondsdijk het ter rein van de Hoeve Bronstee zorgde de natuur woensdagmor gen om 4 uur voor een opmerkelijke gebeurte nis. Een dinsdag op de Leidse veemarkt ge kochte koe schonk het leven aan drie kalve ren, volgens de heer Van Vliet een hoogst zeldzaam voorval. Van Vliet: „Ik zie dat beest nog vóór me: dik en toch mager (zoals wij boeren zeggen: opge vreten door die kalf jes), en vreselijk hij gend. De meesten durf den die koe niet te ko pen omdat ze vreesden, dat het dier astma had. Maar er was niks aan de hand, ze had alleen maar een vracht in d'r lijf hangen. Maar ik wist me geen raad met die drachtige koe." Toen het eerste kalfje geboren was, bleek er nog meer te komen: „je denkt nooit aan drie, hooguit zijn het er twee, of is er een kalf bij met twee koppen. Ook voor de aanwezige verloskundige was het een hele inspanning die nacht. Het is wat", zo peinst veeman Van Vliet nog na: „ik schat, dat die koe zo'n 120 kg, inclusief vocht is kwijt geraakt." Nog geen twaalf uur later poseer den het gloednieuwe drietal nog wat zwakjes op de poten, samen met moeder en de kinderen van Van Vliet, voor de fotograaf, kersvers in het gras van hoeve Bronstee (van 1611). Moeder koe gaat nu melk leveren, haar baas is wel content met de koop (2600 gulden): „het is eigenlijk een goedkoop dier geweest, want voor die drie kalf jes krijg ik over een paar weken duizend gulden. Katwijk Gisteravond heeft de heer G. Blok in de Oranjezaal van het jeugdhuis afscheid genomen als com mandant van de Katwijkse vrijwillige brandweer. De heer Blok verlaat het korps in verband met zijn leeftijd, maar blijft wel in gemeentedienst. Het commando werd overge dragen aan de heer P. Hartog, die is aangesteld als eerste beroepskracht bij het 42 man tellende vrijwilligerskorps. Voorts werd tijdens de bijeenkomst aan brandwacht eerst Idas C. Klok door burgemeester mr. C. A. Bos het zilveren brandweerkruis en de „gesp 25" uit gereikt omdat hij 25 jaar bij de brandweer is. De heer G. C. Rijnsent kreeg de vrijwilligers-medaille voor 10 jaar trouwe dienst opge speld. De scheidende commandant G. Blok (midden voor) luistert naar de lovende woorden van burgemeester Bos. In het recreatiecentrum van volkstuinencomplex „Ons Bui ten" in Leiden is vandaag en morgen een tentoonstelling te bezichtigen. De tentoonstelling werd gisteren geopend met een show van de majorettes van de volkstuinenvereniging. Behalve vele fraai opgemaakte bloem stukken zijn er in de grote zaal van het clubhuis schilderijen te zien van Leidse kunstenaars. LEIDEN „De Timdelerclub" maakte er gisteravond in het Rijnlands Lyceum een lange avond van. Van goed achten tot over elven was de club in de weer met „Fatale Druppels", een thriller van Arnold Ridley. Met overgave en enthousiasme, met doorzet tingsvermogen en vechtlust, want er gaat altijd wel iets mis op zo'n avond; er komt wel eens iemand te vroeg op, er vergeet wel eens iemand zijn tekst, er valt wel eens iemand verkeerd. LEIDEN Hennie Blom, Henk Reekers en Frans van Egmond, respectievelijk trainer-coach, mana ger en bestuurslid van de Leidse basketbalvereni ging „Parker" (voorheen Mercasol) zijn donder dagmiddag vertrokken naar de Verenigde Staten. Het Leidse drietal gaat daar op bezoek naar nieuwe Nederlands—Amerikaanse spelers. In de bagage heeft men een lijst met zo'n vijftien namen van spelers, die qua afkomst als Nederlan der in aanmerking kunnen komen om in de Neder landse competitie te spelen. Tevens zoekt men nog een „echte" Amerikaan. De bedoeling is dat er drie of vier spelers overkomen uit Amerika. Vaststaat op dit moment dat Parker in elk geval kan beschikken over Vic Bartolome en Wim Weemhof, die overkomt van het Rotterdamse Disco Danser. Van de oude selectie zijn verder overgebleven: Peter Paulides, Peter Kop, Paul Hoeksema, Roy Leysner en Benjamin Ruisenaars. Het Leidse drie tal keert donderdag of vrijdag weer in Nederland terug. „Fatale Druppels" leek me niet zo'n sterk spel. De spannende ontwikkeling is uiterst beperkt het duurt twee bedrijven om iemand, Gilbert Berral, zijn moord te laten bekennen waarvan het publiek al die tijd op de hoogte is; de onverwachte wending, waarop we het hele stuk zitten te wachten, vindt vlak voor het eind plaats: de moord is beraamd, maar nooit voltrokken. Daardoor is de han deling op het toneel in tweede en derde bedrijf nogal beperkt. Spelers konden echter schitte ren in hun rollen, omdat ze de gelegenheid kregen zich daarop te concentreren. In de eerste plaats natuurlijk Nico van Leeu wen, die Gilbert Berral tot een voor Van Leeuwen karakteris tiek gedistingeerde echtgenoot minnaar maakte vol ridderlijke pathos. Gina Hebly-Zuidema bood als zijn geliefde goed te genspel. Het was een lief spel. Verder zagen we een oude rod delaarster door Agnes Ouwer- kerk-v.d. Blij, die me altijd aan Enny de Leeuwe doet denken; een typische Engelse generaal b.d., welk type vermoedelijk al leen in dit soort toneelstukken bestaat, breekbaar en oud ge speeld door Marinus Hebly; een Coronationstreet-platte Ellen van Henny Belt en een-gorilla- ZOETERWOUDE—RIJNDIJK Op zijn ziekbed is de heer Hans Eckl, een zeer bekende en altijd actieve figuur die bekend staat in de hele „Meerburg", deze week onderscheiden met het pauselijke ere-kruis Pro Ec clesia et Pontifice. De verheu gende mededeling ontving Hans Eckl van deken J. Schlatmann van Leiden, die hem tevens de sacramenten der zieken kwam toedienen. Het huis aan de Ho ge Rijndijk was herschapen in een kleine bloementuin, hulde- bewijzen geschonken door zeer vele meelevenden. Hans Eckl, geboren in Wenen in 1908, kwam na de eerste werel doorlog naar ons land met een grote groep Oostenrijkse kinde ren die er slecht aan toe waren. Hij kwam terecht bij de heer en mevrouw Vlasveld die aan de Hoge Rijndijk een kruideniers- zaakje dreven. Hans Eckl is daar nooit meer vandaan ge gaan. Hij verpandde zijn hart aan de Meerburggemeenschap. Bijna 50 jaar geledgn was hij één van de oprichters van de voetbalvereniging „Meerburg", waarvan hij altijd bestuurslid is gebleven. Ook behartigde hij door de jaren heen de bezorging van de L.C. ter plaatse. Vooral in de crisistijd van de dertiger jaren is door hem veel werk verzet op het gebied van de jeugdzorg. Om zijn vele ver diensten werd Hans Eckl vorig jaar al begiftigd met de zilveren medaille behorend bij de Orde van Oranje-Nassau. Mr. Koning (WD) in Voorschoten: VOORSCHOTEN - Het WD-Tweede-Kamerlid Mr. H. Koning vindt dat de ambtelijke corruptie in Nederland onrustbarende vormen aanneemt. Op een verkiezingsbijeenkomst in Voorschoten zei hij gisteren dat het gevoel, dat men in Neder land gevrijwaard was van ambtelijke corruptie, i zoals men dat tot voor kort kon hebben, is veranderd. 't Is de corruptie nota bene bij de Amsterdamse politie en de Rotterdamse gemeentelijke Sociale Dienst nog uitzondering of regel?" vroeg de libe raal zich af. Tegen de corruptie moet volgens hem krachtig worden opgetreden en niet alleen in de strafrechtelijke sfeer. Bij het rijk moet de controle van de algemene rekenkamer en bij de provincies en gemeenten die van de accountantsdiensten worden versterkt „Voor zover niet aanwezig moet verder een strikte scheiding worden toegepast tussen de instanties die de beslissingen nemen en die welke de betalingen doen. De instelling van een rekenkamer voor de sociale verzekeringen die rapport uitbrengt aan regering en volksvertegen woordiging is dringend noodzakelijk", aldus Ko ning. Hij wees er verder op dat hoe langer hoe meer ook de noodzaak blijkt van een krachtige bestrij ding van de belastingfraude. Deze en de fraude met sociale verzekeringen zijn gevolgen van het gevoel dat de overheid een te weinig zuinig beleid voert en „men" derhalve wel „een betere oplos sing" weet voor de besteding van overheidsgelden, aldus mr. Koning. LEIDEN De prijs van de koffie is de pan uit gestegen. Binnen enkele maanden is de prijs ver dubbeld, terwijl nieuwe verhogingen voor de deur staan. De onzeker heid over de toekomsti ge prijs van de bruinge brande boon boudt aan. Aalarmerende en ge ruststellende berichten bestormen de arme Ne derlandse koffieteut, die geneigd lijkt te zijn dit soort geluiden als kof- fiedikkijkerij te bestem pelen. Een noodkreet van een Mexicaanse koffiebons in de L.C. van deze week als zou de koffie opraken we gens het mislukken van oogsten in Brazilië, Co lumbia en El Salvador is door de meeste m urwgebeukte gebrui kers van de goudbruine, geurende vocht slechts met een schouderopha len afgedaan. Dan moet Juan Valdez maar in de WW, was een eerste reactie De consument is het slachtoffer van mislukte koffieoogsten en ver meende perfide transac ties op de termijnmark- ten in de wereld. Maar niet alleen de consument wordt stevig geraakt in de portemonnee bij de aanschaf van een al dan niet snelfilterbemalen pak koffie. De consu ment moet ook een ste vige financiële veer la-, ten bij het bezoek aan het koffiehuis, terwijl het gebruikelijke kopje koffie toe, na afloop van een smakelijk diner vrij wel eenzelfde bedrag vergt als het drankje vooraf. Om de prijsstijgingen van bet kopje koffie in de Leidse establisse- menten wat concreter te formuleren beeft de Leidse Courant een mi ni-enquête gehouden on der enkele willekeurige telgen van de Leidse ho reca. J. Oudshoorn van de Koffietent Kanaalzicht aan het Leidse Lammen- schansplein heeft sinds vorig jaar zomer de prijs van een bakje kof fie met een dubbeltje moeten verhogen. „We rekenden zo'n tien maanden geleden zeven dubbeltjes; thans kost een bakkie tachtig cen ten". Koffietenthouder Oudshoorn voegt daar dan wel aan toe, dat het gebruik ondanks de ver hoging stabiel is geble ven. Ook restaurant 't Karre- wiel aan de Leidse Steenstraat heeft beslo ten de prijs van het kop je koffie niet drastisch te verhogen en aan te passen aan de gestegen grondstoffenprijs. Vorig jaar moest de klant 1,35 gulden neertellen; thans 1,45. „Maar voor dat be drag krijgt de klant dan ook het volledige oeu vre: kopje, schoteltje, le pel, melk, suiker en een koekje alles tezamen ge presenteerd door een ober", voegt een woord voerder van 't Karrie- wiel hieraan toe met daarbij de opmerking, dat sinds de prijsexplo- sie het gebruik stabiel is gebleven. Koffieshop Atlas in de Leidse Mors straat heeft een wat teruggelopen verbruik geconstateerd, terwijl - opmerkelijk - eigenaresse M Moham med- Schouten de prijs sinds 1976 constant op de 1J5 gulden heeft we ten te houden. „Dat te ruggelopen verbruik wordt waarschijnlijk veroorzaakt doordat de mensen denken dat ons kopje koffie duurder is geworden", veronder stelt mevr. Mohammed- Schouten. Restaurant Bellevue aan de Steenstraat vraagt thans 1,50 gulden voor een kopje koffie. „Ik heb gehoord, dat wij de duursten van Leiden zijn", voegt een woord voerder daaraan toe. ,Maar de gast krijgt na tuurlijk een „aange kleed" kopje leut. Keu rig gepresenteerd met een smakelijk koekje en op een zilveren blaadje". Veel verschil in de kof- fieconsumptie in het res taurant heeft men overi gens niet kunnen consta teren. wensteeg 11 verhoogde de koffieprijs van f 1,50 naar f 1,75 en is daar mee werkelijk de duur ste in ons onderzoek. De op het oog vrij drasti sche verhoging was noodzakelijk omdat de prijs al een tijd niet was bijgewerkt Cafetaria 't Bakkie aan de Hooigracht 68 liet met een verhoging van 10 cent de koffieprijs op f 0,90 belanden. Er werd geen merkbare verandering in de omzet gevoeld. De lunchroom van Vroom en Dreesmann tenslotte verhoogde de koffieprijs van f 1,15 naar 1,25 en kon ook geen duidelijke wijzi ging in het gebruik sig naleren. Binnenbrand in Merelstraat LEIDEN In de Merelstraat (Vogelwijk) heeft gistermorgen in een woonhuis gedurende een uur een binnenbrand gewoed. Het vuur was od is taan door aansluiting in de huisinstalla tie, waarvan de bedradingen bijzonder oud en volstrekt on deugdelijk waren. Door het vuur brandde de vloer op de eerste etage gedeeltelijk weg en vatte ook een deel van de huis raad vlam. Het kostte de brand weer, die snel met drie wagens ter plaatse was, weinig moeite het vuur te doven en erger te voorkomen. Wel moest daarna de hele vloer worden uitge zaagd. Het pand wordt be woond door een 91-jarige al leenstaande man, die op het moment van de brand net thuis kwam. Geld voor brandpreventie St. Bavo NOORDWIJKERHOUT Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland willen zich garant stel len voor een geldlening van ruim 1,1 miljoen gulden aan de stichting Centrum Sint Bavo in Noordwijkerhout. De gelden zullen worden aange wend voor verbetering en uit breiding van de brandpreventie, aldus het voorstel van G.S. aan de provinciale staten. G.S. ach ten het noodzakelijk dat op kor te termijn extra voorzieningen worden getroffen in het psy chiatrisch ziekenhuis. Het cen trum Sint Bavo wacht nog op de toestemming van de staatsse cretaris van volksgezondheid. Van Kuyen bezoekt Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Het PPR-Tweede Kamerlid, Kees van Kuyen uit Warmond, brengt maandag een werkbezoek aan Alphen en Zwammerdam. Van Kuyen wil zich oriënteren over een aantal zaken die te maken hebben met de ruimtelijke ordening en verkeer en waterstaat. Leden van de Alphense afdeling van de PPR zullen Van Kuyen, die zijn werkbezoek fietsend zal afleggen, vergezellen. In de ochtenduren zal hij een gesprek hebben met de voorzitter van het buurtcentrum Ridderveld, Fred Gijbels. Rond het middaguur zal het PPR-gezelschap de polder Kerk en Zanen bezoeken. Daarna zal Van Kuyen in Zwammerdam een gesprek hebben met de Belangenvereniging. Wieteke van Dort had weinig moeite met de 1 verbroedering. ALPHEN AAN DEN RUN De Stichting Ont- op de hoed van de organisatoren, moeting T6 en de Capitan Jonker Stichting zullen Daarna waren de aanwezigen getuige van een met voldoening terugblikken op de door hun gevarieerd programma dat voor een groot gedeelte beide georganiseerde ontmoetingsavond tussen werd gevuld door de Zuid Molukse dansgroep Zuid-Molukkers en Alphenaren. Ongeveer 500 be- „Bunga Tandjung" uit Moordrecht. Op deze ont- zoekers zorgden voor een afgeladen zaal in de moetingsavond die voor de tweede keer werd Bron. Burgemeester Mr. R. M. Gallas, aanwezig, georganiseerd, traden verder op Marco Bakker, namens het gemeentebestuur dat zich garant had Patricia Paaij, Spooky and Sue, The Blue Dia- gesteld voor een mogelijk tekort, wees in zijn monds en Wieteke van Dort. Krijn Torringa praat- openingsrede op het belang van zulk soort ont- te op een geroutineerde manier de diverse pro- moetingsavonden en plaatste dan ook een pluim grammaonderdelen aan elkaar. Een scène uit „Fatale Druppels". achtige politie-inspecteur met de geniale traagheid van Willem van Hanegem (Frans van Beve- ren). De andere rollen detoneerden niet en vulden goed aan. Na afloop werden de spelers over stelpt met bloemen. Slechts Van Leeuwen stond met lege han den. Mogelijk een laatste trek van etiquettaire bescheidenheid. PAUL VAN DER PLANK

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3