Luchtige sight-seeing boven Nederland VOOR UW VAKANTIE TUNNELS EN SNELWEGEN IN DE ALPEN WegWezen kaart uw vakantie al aan Vakantie bonnen redden de balans van april De NLM-Cityhopper een modieuze naam voor de oude, trouwe Fokker Friendship, die plaats biedt aan 44 passagiers zal gedurende de zomer- maanden tot en met 24 september elke zaterdag vanaf Schiphol rond vluchten maken. De eerstkomende weken zullen (uiteraard mogen we wel zeggen) de bollenvelden van Noord- en Zuid-Holland als hoofd doel gekozen worden. Later in het seizoen zal de aandacht worden ver legd naar onder meer de historische steden rondom het IJselmeer. De duur van een rondvlucht is 30 minuten, in welke tijd door de Fok ker-hoogdekkers (dus onbelemmerd uitzicht) met aangepaste snelheid op een hoogte van 400 meter wordt gevlogen. Als extra attractie krijgt iedere passagier een luchtdoopcerti ficaat en een NLM-CityHopper-stic- ker. De prijs bedraagt 45 gulden per persoon, voor kinderen tot 12 jaar 35 gulden. Inlichtingen bij NLM, Schiphol Centrum, telefoon 020—495070 en bij de KLM-kantorsn en reisagenschappen. (BOETS)EER INLEGGEN IN V0RARLBERG Op de zonnige helling van het Rijndal in het Voralberger Oberland in Oostenrijk ligt het met kabouterhuisjes ver sierde super-idyllische dorpje Klaus. Rust, ontspanning, gemoedelijkheid en goedkope herbergen en kamers bij particulieren vindt u hier te kust en te keur. Bovendien zorgt Klaus voor een gevarieerd evenementenprogramma gedurende de zomer, waaronder concerten, folklore-avon- den en sportieve ontmoetingen. Bovendien kam men een boetseercursus volgen. De leiding is in handen van een beroeps-schilder-beeldhouwer. Inlichtingen Verkehrsver- ein, A-6833 Klaus, Vortalberger Oberland Oostenrijk. Om nog even in hetzelfde patente vakantiegebied te blijven: Schlins in Vorarlberg biedt tot en met 30 juni en van 26 augustus tot en met 21 oktober 1977 een zeer voordelig kegelarrangement aan. Oordeel zelf: kamer met ontbijt, vanaf 67.50. Kamer met half-pension vanaf 127.50, kamer met vol pension vanaf 170. Hierbij inbegrepen 7 overnachtingen, inclusief gratis ge bruik van kegelbaan. TONEELMUSEUM ZET ZIJN ZOLDER TE KIJK Op de zolders van het Toneelmuseum aan de Herengracht 168 in Amsterdam is een bonte hoeveelheid mooie, lelijke, bizarre en vertede rende relikwieën opgeslagen uit de nalaten schappen van vele oude of al overleden ac teurs en actrices. Waaronder snorren, lorgnet ten, schminkdozen en foto's. Een groot deel van deze vertederende bric k. bric (nummer 112 bijvoorbeeld: waaier door Magda Janssens ge bruikt in de rol van Catherine in Madame Sans Gêne 1922) wordt nu, in een aankleding van décorstukken, meubels en kostuums tentoonge steld op een speciale Zomerexpositie 1977. Samensteller Alain Teister heeft vier thema's gekozen voor vier environments: de kamer van een dode actrice, Mac Beth. Een bruid in de morgen en Décor-atelier. De tentoonstelling wordt gehouden van 2 juni tot 3 oktober, geopend maandag tot en met zaterdag 10—17 uur en op zon- en feestdagen van 13—17 uur. GULDEN V00RRANGSWEG NAAR MOEDER NATUUR Na de voortreffelijke, vuistdikke gids „Uit in eigen land" hebben uitgeverij Readers Digest in Amsterdam en de onverwoestbare wielrijdersbond ANWB in voorbeeldige samenwerking opnieuw een toeristisch meesterwerk ge creëerd, dat niet mag ontbreken in de boekenverzame ling van Nederlanders, die hun eigen onvervangbare moeras-delta beter willen leren kennen. In dit kloeke 504 pagina's tellende naslagwerk vindt men vrijwel alles over de Nederlandse natuur en de lanschapstypen. Bo men, diersoorten, vogels, vissen, landbouw en veeteelt methoden worden er in behandeld door vooraanstaande deskundigen. Terecht wordt dit boek dan ook gelanceerd als een „encycopedie van natuur en landleven". „Landelijk Nederland", verlucht met 500 schitterende kleurenfoto's en 1800 illustraties, diagrammen, tekenin gen en kaarten kost voor ANWB-leden 79.90 plus 3.40 voor verpakkings- en verzendkosten. Dezelfde prijs berekent Readers Digest bij directe levering aan zijn afnemers. De boekhandel vraagt 89.90 voor het boek. c-r—raAu tebahn ■XVeel ongevallen •Alternatieve route Deze week de tweede ronde van het grote Vakantie Kaart Spel. Ditmaal tekent Weg We zen voor de bergreuzen van Europa, die vele Nederlandse automobilisten nog steeds de doodschrik in de benen doen zakken. Welke tunnels en snelwegen zijn er in de Alpen, waar wordt tol geheven en waar moet men terdege rekening houden met vertragingen van twintig minuten tot vaak vele, taaie uren. U vindt de antwoorden zwart op wit op de eerste kaart. Als u de drukte in de piekwekeo (bouwvak etc) wilt vermijden wijzen wij u de alternatie ve sluipwegen aan. U rijdt in dat geval wel wat kilometers meer, maar uw bloeddruk en uw humeur blijven dan tenminste op een aanvaardbaar niveau. Als toegift wat niet voor de hand liggende sluiproutes door Zuid- Duitsland. Koos zei het vorige maand reeds: „Ik zal maar eens vakantiebonnen verzilveren, dan kunnen we weer even vooruit". Hij heeft het gedaan. Vijfhonderd gulden kreeg hij in zijn handen en daarmee redde hij de balans van de maand april. De uitgaven in Leny's huishoudboekje zouden de inkomsten anders weer met enkele hon derden guldens hebben overschreden. Zo zou april dus weer een groot tekort te zien hebben gegeven, terwijl er nu zelfs, dankzij de vakantiebonnen van een klein overschot sprake is. Koos heeft de hele maand april gewerkt, hard gewerkt. Zijn trekker ronkte elke dag over de weidse velden. De boeren wilden zo snel mogelijk hun pootaardappelen de grond in hebben en dat betekent voor het gezin Middelman brood op de plank. Moe komt hij elke avond thuis, maar het is een heel andere Koos geworden dan die we in de winter maanden leerden kennen. Actiever, vrolij ker. „Als ik niet werk dan kan ik nu eenmaal mijn draai niet vinden", zegt hij, genietend van de koffie na het eten. „Ach, en zo 's avonds is er ook wat meer te doen. Zo moet ik straks naar een vergadering van de bond. Dat moet je ook bijhouden". Het is rustig bij de Middelmannen deze keer dat ik er ben. Chrisje is al lang naar bed en Pieter speelt bij de buren. Alleen teckel Blackie meet het zich aan aandacht te mogen trekken, die zo'n straatbezem met vier pootjes dan uiteraard ook onmid dellijk krijgt Hoe gaat dat, nietwaar. Leny kan nu ongestoord haar huishoudboekje voor de dag halen. Samen, terwijl Koos zijn snee koek verorbert, lopen we de posten door. De eerste week kwam er binnen aan loon 310 gulden. Koos verzilverde ook nog vijf honderd gulden aan vakantiebonnen. Aan uitgaven deze week f 326,90. Zonder de bonverzilvering zou er dus een tekort ge weest zijn van f 16,90. Geen bijzondere uitgaven deze keer, op één na, een post van 66,- voor de motorrijtuigenbelasting, en omdat je de krant niet kunt missen, geen dag, een post van f 38,10 voor een kwartaalabonnement op het in die streek verschijnende dagblad. Al met al werd het toch een dure week met de betaling van de levens- en ongevallenverzekering en het staatslot De tweede week ziet er wat inkomsten betreft zeer ongunstig uit Slechts f 240,- mocht Koos mee naar huis nemen, omdat hij een dag, Tweede Paasdag, niet kon werken. Daarvoor kreeg hij echter weer vakantiebonnen, zodat het verlies aan in komsten slechts een schijnbaar verhes is. De uitgaven waren deze week echter uit- zonderhjk hoog: f 424,94. Schuldig daar aan is de premie voor de W.A.-verzekering voor de auto, die f 219,21 bedroeg. Louter cijfermatig beredeneerd leverde de ze week een tekort op van f 184,94. Behal ve de W.A.-verzekering geen bijzondere uitgavenposten, f 34,- voor benzine is alles zins normaal te noemen. De derde week kwam er aan loon binnen f 340,- en waren de uitgaven f 327,63. Een klein overschotje dus van f 12,37. Toch enkele er uitspringende uitgaven: f 149,25 voor een lange jurk voor Leny, f 32,30 voor het slotbal van de dansclub en een tientje voor de oppas op de avond dat het bal was en de lange jurk werd gedragen. Misschien dat er wel ergens goedkoper lange jurken te vinden zijn, maar f 149,25 lijkt erg redehjk. De vierde week laat een aanmerkehjk gro ter overschot zien. Het is een zuinig weekje geweest. Er kwam binnen f 330,- er ging uit f 187,02. Een overschot van f 142,98 dus. Extra uitgaven waren er voor een trappeüaken voor de kleine Chris, bar hard nodig voor zo'n kleine woelwater, en een cadeautje van f 12,50 voor een broer die jarig was. De Middelmannen, sportief als ze zijn, gaven daarnaast nog f 5,- voor de judoclub en f 2,- voor de invaliden (Wat doe je al niet als je een groot hart hebt) konden er ook nog best af. Het totaal aan inkomsten en uitgaven van deze maand overziend valt op dat de uitga ven wederom de inkomsten overtroffen. Leny gaf uit over april f 1266,49 plus vier keer f 66,- aan rente en aflossing van hun huisje, is 264,00. Samen maakt dat f 1530,49. Aan normale inkomsten uit loon ontving Leny f 1220,-. Het tekort van deze maand is dus f 310,49. Leny krijgt echter ook nog f 500,- door de verzilvering van de vakantiebonnen, waardoor het tekort kon worden veranderd in een overschot van f 189,51. Dankzij de vakantiebonnen werd de maand april gered voor Koos en Leny Middelman. Een voorzichtige conclusie over de eerste vier maanden van het jaar leert echter dat het gemiddelde tekort per maand f 322,56 bedraagt, als we de kinderbijslag in fe bruari en de verzilvering van de vakantie bonnen in april buiten beschouwing laten. Zien we die als inkomsten, dan is het gemiddelde tekort teruggebracht tot f 167,18, maar een tekort is er en blijft er. „Nou ja," zegt Koos, „tenzij ik flink wat overuren kan gaan maken in de komende maanden. En daar leven we eigenlijk zo'n beetje mee, met dat vooruitzicht". Nog even die tekorten op een rijtje zettend: f 516,48 over januari, f 311,05 over februa ri, f 152,24 over maart en over april f 310,49. Die tekorten zitten behalve Koos en Leny ook verschillende briefschrijvers hoog. Op mijn bureau komen steeds meer brieven binnen van mensen die verbitterd opmer ken dat Koos en Leny het heus niet zo slecht hebben. „Zeker niet", zo schrijft mevrouw 't Lam, „in vergelijking met die gastarbeiders, Turken, Marokkanen en ga EERSTE WEEK Ongevallenverzekering 34.04 Motorrijtuigenbelasting 66,00 Groenteboer 19.10 Slager 28,32 Dagblad 38,10 Melkboer 29.06 Staatslot 25.00 Damclub en vertering 5.00 Bakker 19.20 Kruidenier 45.03 Dansles en vertering 14.00 Bond contributie 4.05 Ingekomen deze week: Loon 310,- vakantiebongeld 500,- TWEEDE WEEK Contributie voetballen 3 maanden 15.25 Groenteboer 20,15 Slager 24.50 Melkboer 28.35 Bakker 20.12 Autoverzekering 219.21 Damclub en vertering 5,00 Kruidenier 40.31 Dansles en vertering 14.00 Bond contributie 4.05 Benzine auto 34,00 Ingekomen deze week 240,- DERDE WEEK Slager 25.15 Groenteboer 19,50 Melkboer 23,45 Bakker 17.63 Kruidenier 41,30 Damclub en vertering 5,00 Lange jurk 149,25 Slotbal 32.30 Bond contributie 4,05 Oppas 10,00 Ingekomen deze week 340,- VIERDE WEEK Groenteboer 17.50 Slager 25.70 Bakker 18.15 Melkboer 22.05 Kruidenier 47.22 Damclub 5.00 Bond contributie 4.05 Loten invalidenbond 2,00 Donateur judo per jaar 5,00 Kadootje broer 12,50 Oppas 10,00 Trappellaken 17.85 Ingekomen deze week 330,-. zo maar door, die in ons land zwaar onderbetaald vies werk moeten verrichten, omdat een heleboel .Middelmannen" daar geen zin in hebben Mag ik daar slechts op antwoorden me vrouw, dat u dan kennehjk doelt op die gastarbeiders die illegaal in ons land ver blijven, omdat de anderen zeker onder een cao vallen en volgens die cao worden betaald. En mocht dat niet zo zijn, ze zullen toch ongetwijfeld wel eens van een vak bond hebben gehoord, tot welke ze zich kunnen wenden met hun grieven? Gelukkig zijn niet alle brieven zo negatief. Bij mijn laatste bezoek aan Koos en Leny kon ik hun een brief laten lezen van een mevrouw, die om begrijpelijke redenen, anoniem wilde blijvèn. Haar naam en adres zijn mij dus wel bekend. Zij reageer de op de down-stemming van de familie Middelman, die tot uitdrukking kwam in hun huishoudverslag over maart. Ze schreef via mij aan Koos en Leny: „Niet treurig worden door onaardige brie ven van niet-begrijpende mensen. Julhe doen het mijns inziens prima, heel mense lijk, met inzicht in eigen portemonnee en eigen behoefte. Toen onze oudste twee kinderen ongeveer twaalf jaar geleden klein waren, hadden we 500,- per maand. Weinig voor die tijd. We kwamen meestal te kort, maar leefden redelijk met soms eigenhjk te grote uitgaven, maar waar we zo'n zin in hadden en waar we van geno ten. Nu zijn we eigenlijk rijk met drie kinderen op de middelbare school en nog steeds komen we net te kort. We leren het nooit. Maar van wat we uitgeven genieten we en we proberen steeds nutteloze en overbodige spullen zoals vaatwasmachmes, elektrische broodsnijders en dergelijke, niet te kopen. Als jullie ooit, door onvoor ziene omstandigheden, in moeilijkheden komen, willen we graag helpen. Dit is niet bedoeld als een soort hefdadigheid, maar meer als een soort doorgeven. Vroeger hielpen anderen ons als de nood hoog was, en dat hoeven we niet terug te betalen. We mogen het doorgeven aan wie er goed voor is". Na die brief bleef het in huize Middelman lang stil. Tot Leny spontaan zei: „Ik wist niet dat er nog zulke goeie mensen beston den". GERARD CRONE FRANKR'JK c^=3Zeer drukke AFVeel ongevallen f^^Aliemaheve route auhoweg WILT U DE DRUKTE IN DEALPEN ZO GOED

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19