PRIJS f 3' beschikbaar stelt, waarin veel aandacht wordt besteed aan materiaal-voorlichting. „Het vissen voor het vuilnisvat moet nu wel tot het verleden horen", is zijn mening. Vissers die hun vangsten nog in plas- ticzakken meeslepen en langs de walkant laten liggen zijn ook voor de hengelsportver enigingen onbereikbaar. Het nadeel is dat ze de georgani seerde visserij een slechte naam bezorgen. Albatros Hengelsport B.V. doet de meeste zaken met Ja pan. Japan heeft op sportvis- serij-gebied een grote naam en heeft Europa met zijn mate riaal overvleugeld. Nippon heeft binnen zijn grenzen 13 miljoen sportvissers, maar toch is de Japanse techniek niet gelijk aan de Europese. „Maar die vistechnieken pak ken ze wel weer van ons af...", aldus de heer Vogel die in Eurofishgroep-verband grote zaken met dit land doet." Wij betrekken van de Japanners vismaterialen aangepast aan Europese en Nederlandse maatstaven en technieken. Als er iets- in Japan ontwikkeld is, sturen ze ons het materiaal eh wij proberen dat hier in Ne derland uit Zelf ben ik min stens een of twee keer per jaar in Japan." De nieuwe catalogus van Al batros - het is een kleurenkijk- boek - telt 128 pagina's.... Ook bij deze groothandel is geen nee te koop. De man van de inkoop C. J. van Brakel kent het assortiment als zijn eigen broekzak. Niet elke sportvisser kan echter zo dicht bij de bron informatie krijgen en daarom De catalogus van Albatros, boordevol informatie voor hengelsportliefheb bers. geeft de catalogus met letter combinaties aan welke hengel bij welk materiaal het best combineert en omgekeerd. Voor velen zal dit een welko me vingerwijzing zijn. Uini-spin. Als nieuwtjes in het assorti ment van Albatros valt bij voorbeeld op een hengelset ge naamd Mini-spin. Het is een tweedelige ultralichte spinhen- gel (2-6 gram) met een vast aan de handgreep gemonteer de molen. Het hengeltje heeft een glas in glas sluiting en is verpakt in een luxe foudraal 135,-), elke trilling en aan beet geeft dit hengeltje de vis ser door. Hij registreert haar fijn. De molen is de lichte mini-mi te van Daiwan (drie Rapala wobbler (2-dlg) kunstvisje van zacht plastic kogellagers) en weegt amper 170 gram. Deze molens van Daiwan hebben voorts in de nieuwe uitvoeringen een ge makkelijk wegklapbaar slin gertje en de antiretour kan men geruisloos maken. Naast de goed uitgebalanceerde Dai- wanmolens heeft Albatros ook nog altijd de Crack in de han del, een volgens oud model zeer beproefde molea Swingtip Nieuw in het assortiment is de Swingtop. Het is een beetver- klikker die vooral in Engeland bijzonder populair is. De Swingtip kan bevestigd wor den op de punt van de hengel Het snoer wordt door de gelei de-ogen gehaald, waarna de lijn strak gedraaid kan wor den. Zodra er maar een vis het aas pakt of aanroert „swingt" de top rechts en kan de vis gehaakt worden. Voor de grondvisserij is het een duide lijke beetverklikker (set kost bijna een tientje). In de meeste gevallen gebruikt men de be proefde waker, maar of de wind speelt er mee of men krijgt de waker voor de gelei- de-ogen bij het drillen van de vis, na het aanslaan. Het enige nadeel van de Swingtip is, dat men bij de montage niet slor dig te werk kan gaan. De En gelse visserij is trouwens hele maal een beetje „in" op het ogenblik. Bijvoorbeeld de fraaie Engelse pennen met een glaslichaam zijn verkrijgbaar van 0.2 gram tot snoekbaars formaat. In de kunstaasserie brengt Al batros de Mepps. De Winner van de Mepps (onverzwaard enkele haak) is speciaal voor Nederlandse wateren ontwor pen. Er zijn ook andere onver- zwaarde spinners van dit merk op de markt: bijvoor beeld de Adour. Speciale aan dacht zouden wij willen geven aan de „vangers" Black Fury en Mino (met kunstvisje, even als de Mouche met vlieg). Nog vrij jong in het assortiment kunstaas is de Finse Rapala, een kunstaasvisje, waarvan de importeur zelf grote verwach tingen heeft. De plugs en wob blers zijn in alle maten en en kleuren te verkrijgen. Over de De twister, „de giller op de „Vliegvesten". met veel zakken. vistechniek moet men zich la ten voorlichten. Vrij uniek in de wereld van het kunstaas is de Mister Twister. Het is een plastic- kunstaas, dat erg zacht aan voelt en in het water de meest vreemde capriolen maakt In de kop zit de haak. Op baars en snoekbaars vooral heeft de ze „twister" een goede aan trekkingskracht Bij de Kleine Wielen te Leeuwarden bijvoor beeld vingen wij - op een ge wilde ba ars stek - binnen het uur vijf baarzen van om en nabij vijfendertig centimeter met de (rode) twister. Overi gens deed op dat moment de witte jig van La vis het ook uitstekend. Voor de „mr Twister" is er trouwens ook een speciaal foefje, dat veel succes schijnt te hebben. De Twister wordt dan gebruikt in combinatie net een paternosterloodje. Aan het eind van de hoofdlijn wordt het lood gemonteerd en ver volgens aan een zijlijntje van vijftien centimeter en een hal ve meter boven het lood de Twister. „Het is werkelijk de giller op de markt", zegt Van Brakel". Over Jigs gesproken, moet ons nog wel even iets van het hart Onlangs zagen we in een hen gelsportartikelen-winkel jigs liggen voor maar liefst vijf gulden per stuk.... Het geite- haar en de kleuren zouden de specialiteit zijn van dit pro- dukt Wie zoveel wil betalen voor een haakje met een lood- kop en een paar witte veertjes of haartjes, moet het zelf we ten, maar het hoeft niet. Er zijn goedkopere, met eenzelfde vangkracht Erg praktisch vonden we in de collectie van deze hengelsport- artikelen-groothandel de col lectie viskleren. In een spor- tjack bestemd voor de sport vissers kunnen nooit genoeg zakken zitten. Vooral als men vrij veel loopt tijdens het vis sen is dit erg handig. Men moet zich niet laten afschrik ken door benamingen als „vliegvesten" en dergelijke, want deze kledij is voor elke sportvisser bijzonder aantrek kelijk. Iets voor een verjaar dagscadeautje? Tenslotte heeft Albatros nog een eigen reisdienst Onder de naam Eurofish Albatros wor den er complete vakantie-ar rangementen aangeboden voor Canada, Verenigde Staten, Ier land, Noorwegen en Finland Uiteraard staat in deze trips het vissen centraal. Vijf jaar lang kent Albatros nu een ei gen reisafdeling en men weet zo langzamerhand wat de sportvisser tijdens zijn vakan ties wil. MARINUS DE BOER 5.00. Het is een stevige hengel Vanaf 3.60 meter is deze hen gel te gebruiken voor levend aas. De langste hengel is 5 meter en dat is voor een beetje rietkraag wel nodig. De tele scoop-uitvoering maakt dat ze goed vervoerbaar zijn. Veel variatie Voor de zeevisserij heeft La vis de voortreffelijke Noordzee- hengels met de glas-in-g las- sluitingen. Het holglasmate riaal kan het .zware werk' wel aan. De juiste verdeling van de geleide-ogen maakt deze hengel erg gewild. Er is veel variatie dus. Degene die de hengel gaat kopen kan in alle gevallen aan zijn trekken ko men en als hij weet wat hij wil, is het halve werk gedaan. Bij de vaste hengels zijn er ook enkele nieuwe sterren aan het Lavis-firmament te noe men: de Europa 2000 telescoop of insteek. Persoonlijk geven wij de voorkeur aan een in- steekhengel: je kunt de hengel dan aan elke omstandigheid aanpassen en dat is met een telescoop niet mogelijk. Toplus en kikkers ontbreken gelukkig niet.De Black Beauty telescoop deed La vis in zijn Albatros Directeur H. J. Vogel van Al batros Hengelsport B.V. te Rij- senhout - het grootste bedrijf in Nederland op het gebied van sportvisserij - zegt dat de hengelsport geen dure hobby is. „Het is zo duur als je het zelf wilt maken. Het is net als bijvoorbeeld met fotograferen. Op dat gebied kun je ook erg dure apparatuur aanschaf fen". Van de ruim 4.500 artike len die Albatros in zijn maga zijnen heeft is het duurste een concourshengel van tien meter lengte: prijs bijna tweeduizend gulden- Is het snobisme om zo'n hen gel aan te schaffen? Voor de een wel en voor de ander niet, maar het is de heilige overtui ging van de heer Vogel dat er in het wereldje van de sport visserij niet meer snobisten rondlopen dan bijvoorbeeld bij een andere hobby. „Er zijn i altijd lui die wanneer de prik- I kei van juni daar is, alles ko- pen wat nieuw is. Het hoeft 1 niet Een van mijn meest favo riete hengeltjes is een splitca- ne hengeltje dat al vijfentwin tig jaar oud is...niemand die die hengel van me kan kopen". Overigens voorspelt de heer- Vogel de sportvisserij nog een goede toekomst. Vanouds is het hengelen een volkssport. „In de crisisjaren woonde ik in de Jordaan en er is nog nooit zoveel gevist als juist in die jaren. Nog is het vissen gemeengoed en juist in de middenklasse begint deze sport nu meer en meer door te dringen. De markt wordt steeds groter en de vele vrije tijd die de mensen tegenwoor dig hebben, werkt dit alleen maar in de hand". Vreugde. Er is echter volgens de Alba tros-directeur ook wat anders aan de hand: de sport vere delt. „De vreugde van het vis sen wordt steeds groter door de lichtere materialen die ge bruikt kunnen worden". Alba tros en ook Lavis Sneek heb ben een vrij groots opgezette voorlichtingsdienst, die aan hengelsportverenigingen films assortiment om de automobi list tegemoet te komen. De transportlengte is slechts 55 cm en daarmee kan men leng tes bereiken van 3.60 meter tot 5 meter.... De Europa II, ver vaardigd van phenolic glasve zel, voorspellen we een goede toekomst. Het is een nieuw licht materiaal dat de hengel een strakheid geeft zonder val se naslag. En ook deze hengels zijn er zowel in telescoop- als in insteekuitvoering. Lavis heeft nog een opmerke lijke serie, namelijk de Klipp- sa en die is van FYanse make lij. Het is een uiterst lichte hengel, strak ondanks de leng te, die tot acht meter gaat... Voor de man of vrouw die zweert bij de vaste hengel is dit een juweel. Ook deze hen gels zijn te leveren als insteek en als telescoop. Nazorg „Eigenlijk is voor ons het sei zoen al weer afgelopen", ver telde de heer Piersma. „De inkopen zijn al weer gedaan en waar het nu op aankomt is voorraadbeheer". Erg belang rijk noemde hij de nalevering van artikelen. Van de hengels en niet te vergeten de molens zijn er altijd losse onderdelen voorradig. „Als er een schroef je of een veer ontbreekt of desnoods een hengeldeel is al les nog niet waardeloos. Onze magazijnen liggen vol met on derdelen...." Onderdelen zijn vooral voor de werpmolens erg belangrijk, omdat er nog wel eens slijtage optreedt Men heeft per slot van rekening te maken met draaiende onderdelen. Er is ook een keur van werpmolens in de handel. De merken van Lavis zijn Ryobi en Ofmer. Vooral de Ryobi Powerful D.X.-serie valt op. De kleinste voor de lichte visserij weegt 215 gram. De werpmolen draait op drie echte kogella gers (geen glijlagers). De mo lentjes hebben een vederlichte pick-up (handbediening en dat is een voordeel, vinden wij) en zijn voorzien van een „nood stop". Mocht de slip al te slap afgesteld zijn en de vis dreigt in en om wierbedden te draaien dan kan men „alles of niets spelen", een druk op de knop en de slip schakelt uit waardoor de volle spanning op de lijn komt. Erg belangrijk bij werpmolens is de mogelijkheid van spoel- verwisseling. Men kan dan vrij Met het oog op het komende hengelsportsei zoen publiceren we dezeveken een serie artikelen waarin allerlei facetten van de vissport aan de orde komen. Eerder be steedden we aandacht aan de spelregels, vandaag: De visserijbenodigheden. n het wereldje van de sport- isserij vangt niet alles wat r blinkt...... Blinken doet het a elk geval, want men mag an de heren fabrikanten en mporteurs zeggen wat men vil, maar om alles verkoop bar te maken wordt er niets tagelaten. Het oog wil ook vat. Wie ziet wat er zo al te vater wordt gelaten om de 'is te laten toehappen, slaat oms de schrik om het hart Sr is veel kaf onder het ko en.... Immers wat maalt een 'is om een gele, rode, groene if blauwe kleur? Op het eer- ite gezicht is er meestal ook [een touw aan vast te knopen, naar bij nadere kennisma- ting en na vele ondervindin- ;en zijn er toch hengels, Win ters, devons, spinners, lepels, lobbers, plugs, wobblers en juldo's die beter blijken dan loorsnee-materialen. Bet is vaak grote onkunde waardoor kunstaas zoals le pels, spinners en dergelijke verworpen worden met de op merking: het vangt niet Een beginnend sportvisser zou nooit zijn materialen moeten kopen in een winkel die er wat sporthengelartikelen ,bij' eenvoudig met dezelfde molen zwaarder of lichter gaan vis sen. Vooral de sportvisser die het zich niet wil veroorloven om meer dan twae werpmo lens te bezitten, kan van dit systeem profiteren. De Ofmer kent dit systeem. Deze Ita liaanse molentjes zijn er van zeer licht tot modellen be stemd voor de zeevisserij. Door het toepassen van de wormwieloverbrenging heeft de molen een lichter en regel matiger draai dan de molens met kroon- of pionuitvoering. Op kunstaasgebied heeft Lavis ook een complete uitrusting: poppers, vliegen, jigs, pilkers, niets ontbreekt Op gebied van de spinners heeft de Sneker firma de markt veroverd met de Franse Cybele. Veel uitvoe ringen hebben een enkele haak. De vangkracht van de spinners is moeilijk te beoor delen. Wel is het zo dat een sportvisser vaak erg conserva tief vasthoudt aan een spinner of lepel waarmee hij ooit een vis heeft gevangen. Afwisse ling en uitproberen van mate rialen is broodnodig en dan zal de hengelaar ervaren dat de Franse Cybele zijn manne tje staat heeft. Hij moet naar een win kelier gaan van wie hij weet dat deze zelf vist. Het mate riaal is te duur om voor de aardigheid er maar wat op los te kopen. De ontwikkelingen op het ge bied van de sportvisserij staan niet stil. Elk jaar verschijnen er weer nieuwe materialen en technieken op de markt. Dit jaar hebben we eens een kijk je genomen bij twee grote im porteurs, Lavis in Sneek (Lankhorst Visserijbenodigd heden) en Albatros Hengel sport B.V. te Rijsenhout bij Aalsmeer. Lavis Allereerst valt bij de duizen den artikelen van Lavis Sneek op dat het paradepaardje van de stal nog altijd een Ameri kaanse hengel is: namelijk Berkley. De werphengels van Berkley komen uit een zeer vooraanstaande Amerikaanse fabriek en het bijzondere er van is wel dat deze glasvezel- hengels een pensluiting heb ben. „Een bussluiting is eigen lijk uit de tijd", vertelde ons chef-verkoop S. Piersma en daarmee heeft hij groot gelijk. Onderdelen voor werpmolens zijn erg belangrijk omdat er nog wel eens slijtage optreedt. Immers bij een pensluiting wordt de aktie het best door gegeven: het is alsof de hengel ééndelig is. Ook Albatros levert hengels met pensluitingen en wie een 'werphengel koopt, moet eigen lijk de bussluiting maar verge ten. Nieuw in de Berkley-serie van Lavis is de Para-metric, een werphengel bestemd voor het lichtere werk van 1.65 me ter, met een werpvermogen van 5-7 gram. Nieuw in de serie Lavis-spinhengels is de Benelux. De Benelux is ge maakt van polyester. De kwa liteiten daarvan moeten nog bewezen worden. De lengtes variëren van 1.80 meter tot

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17