De hoofdrolspelers in proces Menten CcidócSowumt DE PRESIDENT DE OFFICIER DE VERDEDIGER DE VERDACHTE Voor- en tegenstanders Menten stond eerder voor de rechter, maar werd toen vrijgesproken DE DAGVAARDING DE GETUIGEN Het proces tegen de van oorlogsmis daden en kunstrooi verdachte Blari- cumse miljonair Pieter Nicolaas Men ten dat maandag 9 mei om 10 uur in het gebouw van het kantongerecht te Amsterdam begint (het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht is te klein en moeilijk te beveiligen) zal geleid worden door de 55-jarige mr. J. Schroder. Hij is nog maar betrek kelijk kort fungerend president van de strafkamer. De bekendste zaak die hij heeft voorgezeten, was het proces (oktober 1975) tegen de Syrische terro risten die voornemens waren in Ne derland een gijzeling te plegen. Mr. Schröder onderscheidt zich door zijn hoffelijkheid en door het engelenge duld waarmee hij verdachten aan het woord laat. Ook een vleugje fijne humor schuwt hij niet. De man die tegen Pieter Menten zal requireren, is de officier van justitie mr. A. Habermehl (61) en dus niet het hoofd van het parket mr. A. Mes- schaert die veel kritiek heeft gehad op de wijze waarop hij de miljonair kans heeft gegeven voor zijn arrestatie naar Zwitserland te vluchten. Mr Haber mehl is sinds 1965 officier van justitie. Zijn belangrijkste proces vindt hij de moordzaak Mausili, die zich een aan tal jaren geleden in Amsterdam af speelde. Niet alleen vanwege het sen sationele karakter (vrouw huurt moor denaar, verstopt hem in een kast en laat haar man doodschieten, terwijl ze naast hem in bed ligt), maar vooral vanwege de ingewikkelde juridische aspecten. Mr. Habermehl staat bekend als een man die recht door zee zware delicten zwaar gestraft wil zien. Pieter Menten wordt verdedigd door de Haagse advocaat L. van Heijnin- gen (56) nadat eerst de Utrechtse plei ter mr B. Simon de zaak had neerge legd. Hij vindt zijn belangrijkste pro ces dat tegen boer Voortman uit Eef- de (1963) wiens vee door de overheid werd afgenomen. De kwestie is tot in het parlement behandeld, maar Voortman heeft nooit genoegdoening gevonden. Mr Van Heijningen is be trokken geweest bij veel processen tegen het Landbouwschap, maar heeft bij voorbeeld ook de eerste An- ti-Vietnam-demonstrant verdedigd die „Johnson moordenaar" riep. Hij heeft publiekelijk gezegd de misda den waarvan Menten verdacht wordt, te verafschuwen en de zaak alleen op zich genomen te hebben omdat hij overtuigd is van de onschuld van zijn cliënt. Pieter Nicolaas Menten. Op 26 mei wordt hij in zijn cel 78 jaar. Te Rotterdam geboren uit een katholieke vader (veel kerkelijke funkties in zijn Limburgse voorgeslacht) en een protes tante moeder. Tegen de zin van moeder in katholiek gedoopt, hetgeen de eerste van een reeks familierellen betekende. Vader stichtte na veel tegenslagen de Oost Europa Handelsmij die voornamelijk handel dreef met Polen (za den, granen, lucifers). Pieter, op 20-jarige leef tijd al een gewiekst zakenman, verliet het toen malige eenvoudige ouderlijk huis in Hilversum en stichtte in Dantzig een bijkantoor van de steeds beter lopende firma. In 1921, na de dood van de oude Menten, nam hij de zaak over. Hij vestigde zich definitief in Polen waar hij een schitterende Jugendstil-villa liet bouwen. Kort daarvoor was hij getrouwd met Gonnie van Assen, een beeldschone voormalige manne quin. Ze was hartpatiënte en overleed in de jaren vijftig. Daarna trouwde Menten met de nu 45-jarige Meta Pauw. Ze was indertijd secre taresse van Telegraaf-hoofdredacteur Lunshof die goed bevriend was met de miljonair. Uit het huwelijk werden geen kinderen geboren, maar Meta kon het goed vinden met de 6 kinderen die haar man had van zijn eerste vrouw en van een maitresse. Op de,maandag na de verdwijning van Menten zou de recht bank van Amsterdam een scheiding van tafel en bed tussen beiden hebben behandeld - een manoeuvre van de miljonair om de toekomst van Meta veilig te stellen zodat hij met een gerust hart naar Zuid-Amerika kon uitwijken. Dit ging allemaal niet door en momenteel is Meta het brein achter de papierlawine die Menten uitstort over iedereen die met de zaak te maken heeft. Het vermogen van de verdachte wordt geraamd op 125 miljoen gulden. Tegenstanders van de berechting van Pieter Menten zijn er nauwelijks te vinden. Het aanvankelijk nog gehoorde argument „het is zo lang geleden; wie is er bij gebaat?", heeft door de uiterst agressieve en arrogante handelwijze van de verdachte („Ik heb geen enkel vertrouwen in de Nederlandse rechtspraak" en „de officier van justitie loopt aan de leiband van de Russische geheime dienst"), van laag tot hoog plaats gemaakt voor een stemming van „dan moet hij zijn verdiende loon maar krijgen". Toch heeft het proces psychologische en juridische minpunten. Bij het Cen trum 45 te Oegstgeest dat zich bezig houdt met de psychische opvang van mensen die hun oorlogserva ringen niet te boven zijn gekomen, overheerst de mening: „Natuurlijk is het een openbaar schandaal dat Menten zo lang vrij rond heeft kunnen lopen. Maar dat al die publiciteit zich uitgerekend rond vier mei afspeelt, is jammer. De mensen worden daardoor weer met de neus op het oorlogsverleden gedrukt, terwijl wij nu juist proberen ze naar hier en vandaag te halen. We zijn er niet zo dolgelukkig mee". Ook juridisch zijn er haken en ogen waarvan verdediger mr. L. van Heijningen in zijn pleidooi ongetwijfeld dankbaar gebruik zal maken. Zo stelt de Amsterdamse hoogleraar in het strafprocesrecht prof. mr. C. Rüter. ofwel Menten kan zich schuldig hebben gemaakt aan een delict waardoor hij zijn Nederlanderschap is kwijtgeraakt, ofwel aan een delict waardoor hij zijn nationaliteit niet heeft verloren. In het eerste geval kan Nederland hem niet berechten omdat dader, slachtoffer en plaats van delict geen verband hebben met Nederland. De wet eist dat van een dergelijk verband sprake is voordat van berechting hier sprake kan zijn. In het tweede geval kan Nederland evenmin berechten omdat alle delicten waarvoor de dader zijn Nederlanderschap niet is verloren, verjaard zijn. Overigens hebben noch het ministerie van justitie noch het openbaar ministerie noch de rechtbank zich gevoelig getoond voor dit argument Daarom is de kans niet uitgesloten dat Menten bij veroordeling door zal gaan tot de Hoge Raad. piet SNOEREN Pieter Menten tracht zijn gezicht af te scher men als hij op het vliegveld van Zurich naar het gereedstaande vliegtuig wordt geleid. De naam Menten komt reeds meer dan 30 jaar voor in de annalen van de Nederlandse justitie. In 1945 wordt hij gearresteerd en geïnterneerd op verdenking van collaboratie met de Duitsers en roof van joodse goederen in Polen. Zijn Aerdenhoutse villa en kunst schatten komen onder beheer van het Beheersinsti tuut. Er verdwijnt een en ander. Na vijf maanden internering (gedeeltelijk in een zenuwinrichting) komt Menten vrij. Hij duikt onder, maar weet later wel 550.000 gulden schadevergoeding voor de verdwenen kostbaarheden te krijgen, terwijl Duitsland hem 200.000 gulden Widergutmachung betaalt. In december 1948 veroordeelt een bijzonder gerechtshof hem op een aanklacht van drie punten tot drie jaar (eis één jaar). Menten duikt boven en wordt opnieuw geïnterneerd. In januari volgt een tweede proces. Eis drie jaar, vonnis één jaar met aftrek van acht maanden voorar rest. Cassatie bij de Bijzondere Hoge Raad. Menten laat zich bijstaan door een team van drie advocaten onder leiding van de toenmalige voorzitter van de Tweede Kamer mr. Kortenhorst, betgeen voedsel heeft gegeven aan geruchten over allerlei duistere verbin dingslijnen met belangrijke politici binnen de KVP. Op 9 november 1949 veroordeelt het Hof Menten tot acht maanden, een straf die gelijk is aan zijn voor-ar rest. Slechts één punt van de dagvaarding wordt bewezen geacht, namelijk dat hij in de zomer van 1942 zogenaamd als tolk, maar in wezen als kunstexpert, heeft deelgenomen aan Duitse akties in Lemberg, een Duits uniform heeft gedragen en zoal niet in Duitse dienst is geweest, dan toch - gedwongen of niet gedwongen - diensten aan de Duitsers heeft verleend. De eis van tweeëneenhalf jaar wordt niet ingewil ligd, evenmin als die tot ontneming van het Nederlan derschap en verbeurdverklaring van zijn eigendom men. Het dorp Podhoroce, waar in juli 1941 tientallen bewoners werden doodgescho ten door een Duits Sonderkommando ter nagedachtenis aan de slachtoffers Zaak kwam opnieuw aan het rollen door publikaties over kunstveiling De zaak Menten begon te rollen op 22 mei 1976 en wel door de publika- tie dat een deel van de kunstschat ten van de miljoriair geveild zou worden. De Israëlische journalist Chaviv Kanaan (had Menten als kind in Polen gekend, meende op de hoogte te zijn van diens oorlogs verleden, hield daarom al jaren een archief over hem bij) las het artikel en zocht contact met Accent-hoof dredacteur Hans Knoop aan wie hij vertelde dat „Onkel Pieter" schuldig was aan massamoord en dat hij zijn kunstbezit geroofd had van zijn joodse slachtoffers. Knoop onderzocht, vervuld van reserves, de beschuldiging, maar raakte door de feiten die hij vond, zo gefasci neerd dat hij besloot zichzelf en zijn blad geheel voor de ontmaske ring van Menten in te zetten. Hij bezocht de miljonair zelf en zou daarbij 25.000 gulden zwijggeld aangeboden hebben gekregen, later verhoogd tot 50.000 gulden. Hij be- Een deel van Mentens bezit, dat in jui Mak van Waay te zien was. zocht de mensen die een rol had den gespeeld bij het eerste proces Menten in 1948/49, hij hoorde Dirk, Mentens aan de Rivièra wonende broer uit, plus allerlei andere voor malige relaties van de miljonair in binnen- en buitenland, en tenslotte reisde hij naar Rusland en Polen om ter plaatse zijn vermoedens te verrifiëren. Hij nam contact op met justitie en zelfs meermalen met mi nister Van Agt toen hij meende genoeg belastend materiaal te heb ben om de arrestatie van Menten te kunnen rechtvaardigen, maar de i van vorig jaar op de veiling van Sotheby autoriteiten bleven aarzelen en wei gerden zelfs het paspoort van de miljonair in te nemen zodat hij op 14 november 1976, de vooravond van zijn arrestatie (getipt?, door wie getipt?) voorlopig de wijk kon nemen naar Zwitserland. De vlucht van Menten leidde tot voor Neder land ongehoord politiek rumoer waarbij minister Van Agt het boze parlement bezwoer: „Ik sta hier hulpeloos". Maar terriër Knoop liet niet los en speurde Menten op in het Zwitserse Uster waar hij op 6 december 1976 werd gearresteerd. •In totaal worden in het proces Menten zestig getuigen gehoord - reden waarom de ontkno ping pas eind september wordt verwacht. De officier van justitie heeft twintig getuigen k charge gedagvaard, afkomstig uit onder meer Rusland, Polen, Israël, Duitsland, Zweden en Amerika. Hun verhoren beginnen op 9 mei en zullen twee weken duren. Verdediger mr. Van Heijningen heeft veertig namen op zijn lijst staan. Eerst waren het er bijna tachtig, maar hij moest er 34 laten schieten omdat Menten de overtocht niet wilde betalen. Overigens is zelfs het oproepen van veertig getuigen (de meesten uit Nederland, maar ook Duitsers en Fransen) een kostbare aangelegenheid. Dat het proces zo lang gaat duren, komt dan ook louter omdat de Blaricumse miljonair zich die kosten kan permitteren. Onder de opgeroepen getui gen a décharge bevinden zich minister Van Agt (hoogst verantwoordelijke voor de arresta tie van Menten), Andriessen (in verband met geruchten over de rol van KVP-politici) en de 34-jarige hoofdredacteur van Accent, Hans Knoop. Mr Van Heijningen: „Hij is een uiterst belangrijke getuige. Hij heeft zoveel beweerd en beschuldigd - dat moet hij dan maar eens onder ede herhalen". Waarvan wordt Menten beschuldigd In de dagvaarding beschuldigt de officier van justitie mr A. Haber mehl Pieter Menten ervan dat hij „op of omstreeks 7 juli 1941 te Podhoroce en/of op of omstreeks 27 augustus 1941 te Podhoroce en/of Urycz, alleen en/of samen met anderen een groot aantal, in ieder geval een of meerdere Poolse staatsburgers, allen, althans meren deels van joodse bloede, opzettelijk en met voorbedachte rade, in ieder geval opzettelijk heeft doodgescho ten, althans heeft doen doodschie ten, in ieder geval hen van het leven heeft beroofd, althans heeft doen van het leven beroven; alt hans toen aldaar die massa-execu tiefs), in ieder geval die executiefs), door giften of beloften of door misbruik van gezag of door het verschaffen van gelegenheid, mid delen of inlichtingen opzettelijk heeft uitgelokt, althans daartoe op zettelijk gelegenheid, middelen of inlichtingen heeft verschaft, zijnde hij althans daarbij opzettelijk be hulpzaam geweest". De officier van justitie acht Pieter Menten strafbaar omdat hij zich „heeft schuldig gemaakt aan enig oorlogsmisdrijf, althans aan enig misdrijf tegen de menselijkheid, als bedoeld in artikel 6 onder (b) en (c) van het Handvest van de Inter nationale Militaire Rechtbank be horende bij de overeenkomst van Londen van 8 augustus 1945" en Hans Knoop, een uiterst belangrijke getuige. aan een strafbaar feit volgens de Nederlandse wet, „te weten het misdrijf, omschreven in de artike len 287 en 289 Wetboek van Straf recht, althans van medeplegen en/of uitlokking van en/of mede plichtigheid aan die strafbare fei ten (dat strafbare feit)". Waarschijnlijk zal mr Habermehl voor het primair ten laste gelegde de zwaarst mogelijke straf eisen, namelijk levenslang, maar de straf maat is bij dit proces van weinig belang omdat Menten al 77 jaar is en zijn gezondheid door suikerziek te ernstig is ondermijnd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13