Johan van Zoest wil „meneer Jansen" uit z'n luie stoel halen Ajax Sportman Combinatie Vivax neemt afstand „Ik heb al zo vaak gezegd dat ik ermee zou stoppen" Kagia BL: 17—0 leidse courant-bal SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 MEI 1977 PAGINA 11 LEIDEN De door sporthuis Grote uitblinker bij Kagia BI Wout Bergers ter beschikking was Han Verbaas, want hij gestelde Leidse Courant-bal is schoot maar liefst acht keer deze week terecht gekomen bij raak. Op afstand werd hij ge- Kagia BI. Het elftal van leider volgd door Robert Korsuize, die kampioenschap een feit was. Staande vln.r.: Jeugdleider Glas, Jan Jaap Hoekstra, Johan van Schie, Ton Roubos, Han Verbaas, Roland Duidam en Rob Tims. Zittend v.l.n.r.: Bart Beukers, Lon van der Lans, Ruud de Jong, Rick Broos, Pe ter Wijnhout en Robert Korsui- OEGSTGEEST/LEIDEN Ajax Sportman Combinatie (ASC), Leidens oudste voetbal en cricketvereniging bestaat op 1 juni vij fentachtig jaar. Reden voor deze, „ouder wets" gezellige vereniging om de maand mei feestelijk te gaan beleven. In het door de jubileumcommissie (Joop Spoor, Rik Hins, Wim Rietbergen) opgestelde program ma is veel plek ingeruimd voor de eigen leden, maar ook de overige Leidse voetbal clubs krijgen hun deel. Zo wordt er op 11 mei met alle verenigingen gebridged, terwijl twee dagen later de revan ches in de vorm van het klaverjasspel zullen worden gehouden. Ook is het veteranentoer- nooi om de „In memoriam Bill van Berge Henegouwen Trofee" weer in ere hersteld en zal op vijftien mei een uniek zaalvoetbal toernooi op het veld worden georganiseerd, waaraan onder meer Leids kampioen Swift 't Winkeltje, LDWS en Godyla United zullen deelnemen. Op zaterdag 4 juni zal de officiële receptie in het eigen clubhuis worden gehouden. Het volledige programma luidt: 11 mei: bridgen voor alle Leidse voetbalverenigingen; 13 mei idem klaverjassen; 15 mei zaalvoetbaltoer nooi op het veld 1 mei puzzelrit; 20 mei bingo-avond; 22 mei handicap-voetbaldag voor alle seniorenteams; 27 mei ASC-klaver- jaswedstrijd; 28 mei jeugdsportdag op ASC- veld; 30 mei: „relaxen met de hengel"; 31 mei oudejaarsavond met speech van voorzit ter Jan Splinter; 1 juni bridgen voor ASC-le- den en donateurs; 4 juni receptie, reünie met aansluitend feestavond in grote kelder; 11 juni jeugdsportdag cricketjeugd; 12 juni ve teranen-toernooi om „In memoriam Bill van Berge Henegouwen Trofee". Oegstgeest In zwembad Poelmeer is de wedstrijd tussen de twee koplopers uit de eerste klasse competitie van Kring Gouwe Rijnstreek, Vivax I en LZ'86 V, geëindigd in een 3-1-0 overwinning voor Vivax. Hoewel de thuisspelende ploeg een duidelijk overwicht had ble ven, in hoofdzaak door nerveus spel en gebrek aan durf, de doelpunten uit tot aan het eind van de tweede periode. Nadat de LZ-keeper een strafworp had weten te stoppen, kon Jeroen Plasmeyer de score openen. Na dit openingsdoelpunt kwam er meer lijn in het spel en door goed gebruik te maken van de grotere zwemsnelheid ontston den er kansen waarvan er een door Jack Frauenfelder werd benut. In de vierde en laatste periode was het nogmaals Je roen Plasmeyer die, nadat de bal werd onderschept, zijn snel heid goed uitbuitte en de score op 30 bracht. Met deze overwinning heeft Vi vax duidelijk afstand genomen van de naaste concurrent en gaat uitzicht krijgen op het kampioenschap. Ook de dames van Vivax wisten hun duel tegen Woerden win nend af te sluiten. Door in de laatste minuut te scoren werd de stand op 6—5 gebracht. In zwembad De Zijl vond don derdagavond de huldiging plaats van het Zijl/LGB team voor jongens onder de 16 jaar. Het kampioenschap van Kring Gouwe Rijnstreek, dat dit sei zoen voor de derde achtereen volgende maal we^d behaald, betekent voor deze waterpolop- loeg wederom deelname aan het in augustus te organiseren toer nooi om het kampioenschap van Nederland, een toernooi waar voor jaarlijks de 12 kringkam pioenen van Nederland worden uitgenodigd, en dat zowel in 1975 als in 1976 eindigde met De Zijl/LGB als landskampioen. Dat Kring Gouwe Rijnstreek ook dit jaar met de afvaardiging van De Zijl/LGB hoge ogen gaat gooien kan worden afgeleid uit het feit dat in het seizoen'76-'77 slechts twee verliespunten moesten worden geïncasseerd; uit de 18 gespeelde competitie wedstrijden werden 34 punten vergaard. Bij de meisjes prolongeerde DÓNK uit Gouda eveneens de kampioenstitel. Dit team wist alle competitiewedstrijden van het afgelopen seizoen winnend af te sluiten. Standen: Heren le klasse Vivax 1 LZ 86 V Barracuda I Lisse Woerden II Zijl/LGB V GZC IV Gouwe IV BZC II Dames le klasse GZC II Vivax I OZV II Woerden I Barracuda I ZPS I SVO I (Van onze sportredactie) LEIDEN/LISSE - Het onder werp kwam tijdens de laatste algemene vergadering van de KNVB Afdeling Delft onver wacht ter tafel. Eerst via een aan alle Leidse voetbalclubs uitgereikt enquêteformulier, vervolgens direct na de pauze als ingelast agendapunt. Spor tieve recreatie. Of, zoals het in bondsverband wordt gesteld: recreatiesport. Johan van Zoest, voorzitter van de NKS- Leiden afdeling voetbal, tevens bestuurslid van de KNVB Af deling Leiden, wierp zich in de vergadering op als een overtui gend verdediger van de „goede zaak". En de 37-jarige Lissenaar - sinds januari voorzitter van de Leidse commissie Recrea tiesport - wil er nog wel meer over kwijt. Gymleraar Johan van Zoest wil de mensen gewoon zien bewe gen. Zo eenvoudig ligt dat. „Ik wil die meneer Jansen uit zijn stoel krijgen. Weg van dat tele visietoestel dat toch alleen maar narigheid laat zien. Laat meneer Jansen in plaats daarvan maar eens een blokkie met de hond gaan lopen, een partijtje gaan voetballen. Het is toch verve lend als hij op zijn veertigste al een hartinfarct krijgt. Zeg nou zelf. Om die reden houdt Johan van Zoest zich nu al zo'n vijf jaar bezig met sportieve recreatie binnen NKS-verband. Om die reden houdt Johan van Zoest zich nu al zo'n vijf jaar bezig met sportieve recreatie binnen NKS-verband. Om die reden ook, organiseert Van Zoest nu al jaren lang een recreatieve zaalvoetbalcompetitie in Lisse. Gegevens die duidelijk maken waarom het Van Zoest was die in januari zijn hand opstak toen het onderwerp in een bestuurs vergadering van de KNVB-Af- deling Leiden aan de orde kwam. „In de NKS zijn we al een jaar of vijf met dit onderwerp be zig", stelt Van Zoest. „Daarom ook kwam ik als eerste in aan merking om dit gegeven binnen KNVB-verband eens uit te wer ken. Ik heb nu via die enquete eerst contact gezocht met de voetbalverenigingen van onze afdeling. Want, wat we allemaal ook van plan mogen zijn, zonder die clubs kunnen we gewoon niets". Van Zoest hoopt binnen die ver enigingen op een juist begrip. „De verenigingen moeten inzien dat er voor hen een taak is weggelegd om mensen in hun directe omgeving de mogelijk heid te geven zich te bewegen in de ruimste zin van het woord. Om die mensen te activeren tot een uurtje trimmen in de week, of om ze eens een circuit te laten lopen, of een balletje te laten trappen, zonder dat die mensen üd zijn van die club, van de KNVB". De vormen zijn volgens Van Zoest eenvoudig te vinden. Hij wijst voorbeelden aan. „Kijk eens naar al die atletiekvereni gingen die trimlopen organise ren. Of naar die wielerclubs die toertochten houden. Echt, het begrip recreatiesport is in vrij wel alle sportbonden al doorge drongen. Alleen de voetbalsport loopt achteraan. Terwijl de mo gelijkheden er toch zijn". Over het waarom, de noodzake lijkheid van het groepsverband als er over recreatiesport wordt gesproken, stelt Van Zoest. „De ongebonden sportieve recreatie houdt nooit echt lang stand. Na tuurlijk is het uitstekend als er individueel 's avonds een uurtje wordt getrimd. Alleen knmpn die mensen na verloop van tijd wel bij elkaar. Om dan, onder goede leiding, hetzelfde te doen. Dat zie je aan die trimgroepjes op de zaterdagochtend, dat zie je ook aan die toertochten op de fiets. Daarom moeten wij als clubs die mensen vanuit de ver eniging in staat stellen wat te doen. Zonder verplichtingen die we kennen uit de wedstrijd sport Want, je kan nu wel zeg gen dat voetballen in een acht ste team van een vereniging ook recreatiesport is, maar dat ge loof ik niet. Op het moment dat je lid bent van een vereniging krijg je direct te maken met de keiharde zaken uit de prestaties- port. Ben je verplicht om af te schrijven. Van dat verplichte willen we nu net af. Als je zin hebt kan je meedoen. Zo een voudig ligt dat". En: „Speel je echt voor de ge zelligheid, voor de recreatie in zo'n laag team. Nee toch? Voor een vereniging zijn de punten toch belangrijk? Als jij hebt gespeeld, wordt er niet ge vraagd of je leuk hebt gevoet bald, maar „wat heb je ge daan". Dat is nu net het ver schil". Over het uitgangspunt van het verzoek aan de Leidse voetbal verenigingen, zegt Van Zoest: „Het enige wat we aan de clubs vragen is „zeg ja tegen recrea tiesport". Dat „ja" gaan we dan met z'n allen vertalen, om op die manier de mensen de gelegen heid te gaan geven zich te bewe gen. Op welke wijze dan ook. Natuurlijk verwacht ik niet dat alle clubs „ja" zullen zeggen. Daarvoor liggen er te duidelijke breekpunten. De accommodatie van een club bijvoorbeeld, of het gebrek aan kader, dat toch al zwaar belast is. Maar al is tien procent van de verenigin gen maar bereid om te praten, dan kunnen wij al gaan werken. Als het begin er maar is". Johan van Zoest, 37 jaar en erg enthousiast, heeft er wel ver trouwen in. Meent dat het be grip recreatiesport („Sport die niet gebonden is aan welke competitie dan ook, los van de instelling van de mensen die er aan doen") er ook bij de „Leidse clubs wel zal komen. En weet zich ook van hoger hand gesteund. „CRM heeft voor deze plannen het nodige geld uitgetrokken. Dus clubs die met ideëen komen, kunnen wij financieel steunen. Als al leen die ketting maar gesmeed is. CRM-Bonden-Verenigingen- Kader en de particulieren waar het allemaal voor wordt ge daan. Als het eenmaal zover is, kan het niet meer fout". En realistisch: „Het is allemaal na tuurlijk geen kwestie van een paar weken. Maar we krijgen meneer Jansen uit z'n stoel". GERT-JAN ONVLFF. ROODENBURG-VOORZITTER HENK UITERDIJK: (Van onze sportredactie) LEIDEN Op vijftienjarige leeftijd al werd hem verzocht voor een zieke buurman de con- tributiewijk te gaan lopen. Hij deed dat goed, toonde zich een bekwaam bode. Drie, vier jaar later werd hij al in het bestuur ingelijfd. Eerst een jaartje als tweede secretaris en na zijn diensttijd een seizoen als secre taris/penningmeester. Vanaf 1950 kon hij zich volledig op het secretariswerk gaan rich ten. Een functie die hem uitste kend beviel, maar na twaalf jaar vond hij dat eigenlijk wel genoeg. Op het moment dat hij had besloten die functie neer te leg gen en zich als „gewoon lid" nuttig te gaan maken, kwam dan het verzoek. Nee zeggen kon hij niet. Dus is Henk Uiter dijk nu al weer twaalf jaar de vierde voorzitter van Rooden- burg. „Geen ideale", weet hij zelf. „Maar door mijn routine kan ik tegenwoordig aardig meeko- Nu, in 1977 - het jaar waarin Roodenburg vijftig jaar bestaat en Henk Uiterdijk dezelfde leef tijd heeft bereikt - denkt hij er opnieuw over om te stoppen. Heeft de man die het gezicht van Roodenburg zo sterk be paalt, opnieuw aangekondigd er nu „echt" mee op te houden. Is hij op zoek naar een nieuw ge zichtsbepalend figuur binnen de vereniging. „Maar ja, zo iemand is moeilijk te vinden. Echt jam mer. Misschien gaat iedereen er ook wel vanuit dat ik toch wel doorga. Ik heb al zo vaak ge zegd dat ik met dit werk zou stoppen, dat men het allemaal wel gelooft..." Definitief uit Roodenburg stap pen. Henk Uiterdijk weet dat hij dat niet zou kunnen. Weet dat er, ook voor hem nog voldoende te doen zal zijn, als hij inder daad de voorzittershamer heeft neergelegd. „Het wordt een stuk van je leven, dat is duidelijk. Wordt ook echt duidelijk als ik 's zomers eens een eindje ga fietsen. En opeens weer voor dat hek sta van het sportpark. er dan met een paar andere oude bekenden achter kom dat het terrein echt dicht is..." Henk Uiterdijk over Rooden burg. Pratend over het verleden en de toekomstige functie van zijn club. „Roodenburg is nu al een soort van wijkvereniging ge worden. Een vereniging waar de buurt terecht kan. Ik geloof ook Henk Uiterdijk: „Roodenburg is nu al soort wijkvereni ging". dat dat de functie gaat worden van elke vereniging. Clubs op de oude wijze in stand houden, wordt gewoon steeds moeilijker. Het eigen bestuurtje, de eigen historie - allemaal erg mooi, maar in deze tijd steeds moeilij ker haalbaar. In de toekomst zie ik dan ook steeds meer sport verenigingen ontstaan waarin meer mogelijk is dan het beoe fenen van één sport alleen. Neem nu de Kooi. Ik zou me best kunnen voorstellen dat de verenigingen hier zich gaan ver enigen in een club. Met een groot bestuur en commissies eronder. Met qpn betaalde kracht ook die de zaak drijvend houdt. Voor goedwillende ama teurs alleen wordt het steeds moeilijker. Als hobby is een club nauwelijks meer draaiend te houden." Uiterdijk over de financiën. „Wij hebben vorig jaar bewust al bezuinigingen ingevoerd. In verband met het jubileum, maar ook omdat het allemaal zo ver schrikkelijk duur wordt. Er wordt vaak zo gemakkelijk ge zegd dat de kantines „goudmijn tjes" zijn. Maar zoiets wordt ook minder als je nu in een heel seizoen evenveel mensen bin nenkrijgt als vroeger bij één wedstrijd tegen UVS." Vroeger. Henk Uiterdijk ziet verschillen. „Vroeger, als vier deklasser op dat veld in de Leidse Hout kregen we vaak nog drieduizend man publiek. In die derby's tegen VVSB en Teylingen bijvoorbeeld. Het hele dorp kwam mee. Dat zie je te genwoordig nauwelijks meer. De mensen hebben wel andere dingen aan hun hoofd. Voetbal is al lang niet meer nummer één. Nu heb je hobby's, cara vans, noem maar op; vroeger was er maar één ding op zon dagmiddag, toevallig wel net voetbal..." „Hobby". Het woord is al geval len. Henk Uiterdijk weet er over mee te praten. „Voor mij is het persoonlijk natuurlijk ook als hobby begonnen. Toen ik voor twee jaar als secretaris „teken de", was het ook een hobby. Nu ligt dat duidelijk anders. Weet je dat het een soort aangenomen werk is waar je mee begint. Nog wel voor je plezier, maar dat is de enige overeenkomst." In vergelijking met vroeger ja ren zijn er ook op bestuurlijk gebied duidelijk zaken veran derd. „Dat is ook een van de redenen waarom ik er nu wel mee wil stoppen. Je mag me nu zo langzamerhand wel gaan zien als iemand van een andere, ou dere generatie. Dat merk ik in bestuurlijke zaken ook duide lijk. Vroeger dachten we er wel even over na, sliepen we er een nachtje over of we nu ja of nee een typemachine zouden kopen. Daar waren toen drie bestuurs vergaderingen voor nodig. Te genwoordig is dat een hamer- punt op de agenda. Daar heb ik het wel eens moeilijk mee. Per slot van rekening heb je als bestuur van een voetbalvereni ging, als bestuurslid van Roo denburg een aardig grote ver antwoordelijkheid... Vier trai ners, je materiaal, een fysiother apeut, noem maar op. Je vraagt je wel eens af waar het einde zal zijn..." Bestuurlijk gezien, hoopt Uiter dijk dat eindpunt als voorzitter nu spoedig te vinden. „Hoe vreemd het misschien uit mijn mond ook klinkt, ik geloof niet dat het echt goed is voor een vereniging als één man zo lang als voorzitter optreedt. Je drukt toch altijd je stempel op een vereniging. Persoonlijk heb ik me altijd voor de jeugd inge zet. Getracht juist de jongeren voor de club te interesseren. Dat is dacht ik aardig gelukt. Maar, het wordt nu toch wel tijd dat iemand anders het eens overneemt." Staande v.l.n.r. Sjors Mooren, Marco Pijnakker, trainer Rob Schouten, Stan van Belkum, Renee Korswagen en Henk Harteveld. Zittend: Marco Horstman, Peter Steens, Arno van Winkel, coach Chiel Hoogeboom, John van de Bosch. ,We hebben de clubs nodig.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11