m deTijd HD Chinezen halen flink uit tegen Sovjet-Unie HP Laatste beroep van Tindemans op taaipartijen Van Agt vrij-uit Oeganda executeert invallers Erhard motor achter Duits economisch wonder Paisley in conflict met zijn achterban MSMCRS di&ENE 5 BUITENLAND LEIDSE COURANT/17 DONDERDAG 5 MEI 1977 PAGINA 9 OP EERSTE DAG BEZOEK BEATRIX AAN PEKING PEKING De Chinese autoriteiten hebben het bezoek van prinses Bea trix en prins Claus al op de eerste dag aangegre pen om nog eens flink uit te halen naar de Bussen. De Sovjet-Unie, aldus vice-premier Li Hsien-Nien in zijn toe spraak tijdens het offi ciële banket in de „Gro te hal van het volk", is een grote bedreiging voor West-Europa. De recente „gewapende in terventie in Angola" en het zenden van „huur lingen" naar Zaïre past volgens de Chinese vice- premier geheel in de strategie van de Russen om West-Europa te om singelen en tenslotte te veroveren. De toespraak van Li Hsien- Nien bevatte tevens de waar schuwing aan het adres van West-Europa geen geloof te hechten aan de Russische be loften op het punt van politie ke ontspanning en ontwape ning. Geestelijke opium noem de Li het In China zelf, aldus de vice- premier, loopt alles weer voor treffelijk. In de strijd tegen de Bende van Vier wordt de ene overwinning na de andere be haald en de opdracht van voorzitter Mao om „het land goed te besturen" wordt voor treffelijk nageleefd. In de praktijk betekent dit dat de nadruk, die de autoriteiten re centelijk leggen op verhoging van de produktie in plaats van politieke discussies, gehono reerd wordt. In de toespraak waarmee prin ses Beatrix de rede van haar gastheer beantwoordde was nadrukkelijk elke verwijzing naar welke binnen- of buiten landse politieke kwestie dan ook weggelaten. Zij herinner de aan de langdurige contac ten die tussen ons land en China bestaan (al meer dan drie eeuwen) en de invloed die deze contacten voor ons land - o.m. de porseleinindustrie - hebben gehad. Zij releveerde de verschrikkelijke aardbe ving die China vorig jaar heeft getroffen en herinnerde daar bij aan de hulp die ons land in 1953 mocht ontvangen van China ter leniging van de wa tersnoodramp. De toespraken werden beslo ten met wederzijdse toasten, waarbij opviel dat prinses Beatrix de tweede keer toch kennelijk enige moeite had op nieuw blijk te geven de lokale jenever (Mao Tai) te apprëcie- ren. Het is dan ook een uiterst pittig drankje. Minder moeite kostte het eten met stokjes, een techniek die de afgelopen weken in huize Drakenstein kennelijk vlijtig bestudeerd is. Het banket telde negen gangen en kenners van China menen dat dit aantal een aanwijzing oplevert naar de mate van be langrijkheid van de gast. Ter vergelijking: toen de Britse conservatieve leidster me vrouw Margareth Thatcher een maand geleden in dezelfde zaal werd ontvangen telde het diner „slechts" acht gangen. Het staatsbanket was de impo sante afsluiting van een druk ke dag voor het prinselijk paar. In de voormiddag brach ten prinses Beatrix en prins Claus een bezoek aan de Ver boden Stad, het voormalige keizerlijke paleis met zijn tal rijke bijgebouwen. Het com plex beslaat 72 hectare en be vat niet minder dan 9.000 ver trekken met prachtige namen als Zaal van Opperste Harmo nie, „Paleis van Hemelse Zui verheid en Paviljoen van on telbare Bronnen. Maar ook hier sloop de binnenlandse po litiek binnen, want de direc teur van het paleis-museum nam de gelegenheid te baat - wijzend op een fraai versierde troon - op te merken dat dat de weduwe van Mao (een van de bende van vier) er eveneens naar streefde keizerin van China te worden. Prinses Beatrix en prins Claus kijken vol bewondering naar een bronzen draak tijdens een wandeling door de Verboden Stad Op speciaal verzoek van de prinses arrangeerden de Chi nezen na de bezichtiging van de ondergrondse schuilkelders een bezoek aan de dierentuin van Peking. Zij wilde daar graag de zeldzame reuzenpan- da's bekijken, die echter in hun kooien tot geen enkele activiteit te bewegen waren. t)e Chinese gastheren wisten daar echter wel raad mee. Zij lieten het gezelschap even een ommetje maken langs de lui druchtige verzameling pape gaaien en andere gevederde vrienden en bij terugkeer ble ken de panda's naar buiten gedreven te zijn waar zij zich, zij het niet van harte, lieten bewonderen Gelukkig was daar nog de zes maanden oude panda Zhi Zhi (wat „wijsheid" betekent) die alle harten ver overde en terwille van de ij verig filmende prinses zelfs een koprol in een opgehangen autoband ten beste gaf. Gedurende de namiddag bracht het prinselijk paar een bezoek aan de universiteit van Peking waar het zich liet voor lichten over de wijze waarop Chinese studenten hun studie combineren met arbeid in fa brieken en op het land. Om te laten zien dat de Chinezen ook op computergebied hun man netje staan zagen prinses en prins een tot electronisch orgel geprogrammeerde computer die na een druk op de knop eveneens een Chinese en Ne derlandse welkomstgroet kon produceren. In een middelbare school nabij de universiteit na men zij vervolgens in de schoolbanken plaats en woon den zij een gedeelte van een Engelse les bij. LONDEN Ra di o-Oeganda heeft gisteren de terechtstelling aangekondigd van 37 leden van een groep „kwartiermakers" die een invasie vanuit Tanzania zou voorbereiden. Volgens de radio zal de groep, bestaande uit Tan- zanianen en Oegandese ballin gen, voor een vuurpeloton te rechtgesteld worden. BONN (ANP) Professor in de eco nomie Ludwig Er hard, is als de mo tor van het Duitse ff irtschaf ts wunder een van de popu lairste Duitse poli tici van na de twee de wereldoorlog ge worden, ofschoon hij na de overne ming in 1963 van het kanselierschap van Dr. Konrad Adenauer spoedig aan kritiek van vele zijden bloot kwam te staan. Hij was af komstig uit een een voudig gezin. Zijn vader, zoon van een kleine boer, had in Fuerth bij Neuren berg een manufac turenwinkel. Hij hield veel van pia nospelen en kon, evenals Adenauer, ontspanning zoeken in het lezen v&n de tectiveverhalen voor het slapen gaan. Zijn optimis me, vitaliteit en zijn eeuwige sigaar hebben buitenlan ders wel eens aan leiding gegeven om hem als de Chur chill van Duitsland te betitelen. In de Eerste Werel doorlog diende Erhard als onderofficier. Daarna studeerde hij economie in Neuren berg en Frankfort. In 1933, toen Hitier aan de macht kwam, was hij hoofd van een In stituut voor econo misch onderzoek in Neurenberg. Hij werd ontslagen omdat hij niet tot de Nazi-partij wilde toetreden. Een groep industriëlen ver schafte hem toen de middelen om zelfstan dig met zijn werk voort te gaan. Erhard is altijd een krachtige voorstander van vrije concurrentie geweest. Voordat hij in september 1949 de eer ste minister van econo mische zaken van West-Duitsland werd, was hij als hoogleraar werkzaam. In 1957 werd hij vice-kanse- lier. Na het begin van de Tweede Wereldoorlog was Erhard in het ge heim begonnen met het opstellen van een plan voor de aanpas sing van het Duitse monetaire systeem aan de omstandigheden van na de oorlog. Dit ontwerp werd de basis van een valutahervor ming die in 1948 met succes in praktijk werd gebracht. Erhard hief de rant soenering en de prijs- beheersing op. Al gauw kon de bevolking haar ogen niet gelo ven; zij kon weer ko pen wat zij wilde. Het recept van de profes sor in de staathuis houdkunde, de „socia le markteconomie", bleek te werken. Men ging van het economi sche wonder spreken. Erhard zelf zei daar van: „Het is geen won der maar een economi sche politiek van het juiste ogenblik, conse quent uitgevoerd door mensen die het beste willen". ROTSBLOK VAN 10.000 TON In de Braziliaanse stad Sao Bartolomeu is een rotsblok van 10.000 ton al jarenlang een bezienswaardigheid waar de inwoners gewend aan raakten. Bovendien hield de rots bij regen het slik tegen dat anders op de huizen van de merendeels arme bevolking zou terechtkomen. De autoriteiten hebben nu het plan de bewoners te evacueren nadat de rots tijdens een regenbui bijna een meter was verschoven. BRUSSEL (ANP) Regeringsformateur Leo Tindemans gaat een laatste poging doen om de „taaipartijen", de Vlaamse Volksunie en het Front van Franssprekenden (FDF) in een nieuwe Belgische regering op te nemen. Hij onderneemt die poging op verzoek van de leiders van de Belgische socialistische partijen (Vlaams en Frans) en de Frans- en Nederlandstalige christen-democraten. Tinde mans vergaderde gisteren niet minder dan zes uur met de leiders van deze partijen. In een korte verklaring maakte Tindemans duidelijk dat men vrijdagochtend min of meer zal weten waar men aan toe is. Het gaat om een laatste oproep ^an de taaipartijen, zo maakte 'de regeringsformateur duide lijk. Socialisten en christen-de mocraten zijn het er over eens dat Volksunie en FDF moeten aanvaarden samen met chris ten-democraten en socialisten rond de onderhandelingstafel te komen zitten. Ook menen socia listen en christen-democraten dat als één van beide „taaipar tijen" neen zegt, ook de andere niet in de regering vertegen woordigd dient te zijn. Dan gaan we proberen het eens te worden over een regeringspro gram voor een christen-demo cratisch—socialistische coalitie, aldus Tindemans. De bedoeling van het opnieuw trachten de „taaipartijen" bij het overleg te betrekken is een zo breed mogelijke regering te vormen die eindelijk de Belgi sche gewestvorming kan rege len. Socialisten en christen-de mocraten zouden dat in het ui terste geval samen ook kunnen, omdat ze precies een tweederde meerderheid in de kamer heb ben. Italiaans parlementariër wil verzekering tegen aanslag ROME (AFP) - Het 53-jarige Italiaanse parlementslid Giu- septte Costamagna, een chris ten-democraat, wil zijn leven verzekeren voor de lieve som van ruim 30 miljoen galden. Costamagna nam dit besluit I toen hij hoorde dat zijn naam i voorkwam op een „dodenlijst" j van een uiterst-linkse organisa- I tie, „rood-fascisten" zoals hijzelf I zegt. Costamagna heeft zijn partij verzocht de verzekering voor hem af te sluiten. Gebeurt er iets met hem dan is de „demo- crazia Christiana" ook de enige begunstigde. Rosalynn Carter naar Zd.-Amerika WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse president Jimmy Carter sal zijn vrouw Rosalynn volgende maand naar zeven La- tijnsamerikaanse en Caraibi- sche landen sturen voor bespre kingen met de regeringsleiders van die landen. Carter vermeed het noemen van de zeven landen. Hij verklaarde dat de reis van zijn vrouw be doeld is om uitdrukking te ge ven aan onze diepgaande vriendschap met de zuidelijke buurlanden. Ik wilde dat ik met haar mee kon, maar deze keer is dat niet mogelijk, zei hij. De presidentsvrouwe zal door Ro bert Strauss, de Amerikaanse speciale afgezant voor handels aangelegenheden, worden ver- Washington akkoord met Vietnamees VN-lidmaatschap PARIJS (DPI) De Verenigde Staten zullen de toetreding van Vietnam tot de Verenigde Na ties niet langer tegenhouden en op korte termijn diplomatieke betrekkingen aanknopen met de vroegere vijanden in Hanoi. Amerikaanse en Vietnamese delegaties hebben dinsdag en woensdag in Parijs onderhan deld over de conflictstof die is achtergebleven na de Vietna mese oorlog. Vietnam heeft toegezegd dat de naspeuringen naar Amerikaan se soldaten die nog als vermist te boek staan met verdubbelde ijver te zullen worden voortge zet. Het ontbreken van klaar heid over het lot van deze (waarschijnlijk gesneuvelde) Amerikanen zorgde ervoor dat Washington tweemaal zijn veto uitsprak tegen het Vietnamese VN-lidmaatschap. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het botert niet meer tussen de strijdlustige Noordierse dominee Ian Paisley en leden van de officiële unio nistische partij. In Londen is door fractieleider James Moli- neaux van de coalitie van unio nisten verklaard, dat deze com binatie niet langer bestaat. Dit is een gevolg van het feit, dat ds. Paisley tegen de wil van de officiële unionisten betrokken blijft in de actie om Ulster door staking lam te leggen. Hoewel de coalitie Paisley niet aan de deur gezet heeft, is nu volgens Molineaux geen samen werking meer mogelijk tussen de militante dominee en de af gevaardigden van de oorspron kelijke unionistische partij. Paisley heeft hierop geant woord: „De coalitie bezit niet de durf noch de macht om mij te verjagen. Daarom heeft zij zich zelf maar ontbonden". Een klein deel van de arbeiders van Ulsters grootste electrische centrale te Ballylumford wenst de stakingsactie te steunen. De ze centrale levert 80 procent van de stroom, die in Noord-Ierland verbruikt wordt. Gisteravond werkten ze echter nog op volle toeren. Haar eventuele sluiting zou het Noordierse conflict kun nen toespitsen. Gisteren waren in Ulster in ie der geval veel meer mensen aan het werk dan de dag ervoren. Ds. Paisley en de paramilitaire organisaties, die de Noordierse provincie compleet plat probe ren te leggen om Londen te dwingen strengere maatregelen te nemen tegen de IRA en de protestantse heerschappij te herstellen, schijnen steeds meer. gebruik te maken van intimida tie. Aan de politie werden al 400 gevallen hiervan gesignaleerd. Onbekenden bellen winkeliers en fabrieksdirecteuren op en be dreigen ze met brandstichting of de dood als ze blijven weigeren hun zaak of hun bedrijf te slui ten. Religieuze kindermoord in Brazilië RIO DE JANEIRO In het noordoosten van Brazilië heeft een fanatieke religieuze sekte jongstleden zaterdag acht kin deren verdronken als „zoenof fer" aan God en om te voorko men dat de kinderen voor galg en rad zouden opgroeien. De sekte noemt zich „het uni versele genootschap van de kerk der Heiligen", heeft haar .1 aanhang onder de allerarmsten en bedrijft haar praktijken in Salvador, ruim 1700 kilometer ten noordoosten van Rio. De politie heeft 21 leden van de sekte opgepakt, onder wie de ouders van de acht verdronken kinderen. De gruwelijke plech tigheid vond plaats op het strand bij Salvador. De geoffer de kinderen waren tussen de acht maanden en vijf jaar oud. Volgens de politie werden de oudste kinderen, die een beetje konden zwemmen, keer op keer teruggeduwd tot ze in de golven van de zee verdwenen. Een van de echtparen dat deelnam aan het ritueel offerde drie kinde ren: vijf, drie en twee jaar oud Elsevier interviewt lijsttrekker Van Agt „Ik zie de voorwaar den van de PvdA na 25 mei als een plumpudding inzakken. We moeten dat nog even afwachten. Zou de PvdA aan haar voor waarden blijven vasthouden, nou, dan niet, dan zijn ze uit, dan doen we het zonder de so cialisten. Desnoods moeten we het maar zoeken in een minder heidskabinet. Als het moet, doen we dat, en dan zullen we eens wat laten zien. Een opposi tie voor het CDA is in elk geval het laatste waar ik aan denk". Over de koffieprijs voorspelt het blad: „Hamvraag voor de verdere prijsontwikkeling in dit jaar zal het klimaat in Brazilië zijn. Krijgen we daar weer vor st, dan schieten de prijzen door elk denkbaar plafond heen". Voorts een interview met Carte r's voornaamste adviseur Brze- zinsci. „Wij zijn graag bereid de Russen op specifieke punten te gemoet te komen, maar we zijn niet bereid om ons afzijdig te houden in de competitie van beginselen". Een ander artikel concludeert: „De recente restauratie van de Nachtwacht is foutief, onzorg vuldig en te snel geweest. Over tien jaar zal het doek een nieu we behandeling moeten onder gaan". Ook de Haagse Post praat met Van Agt. „We hoeven er geen doekjes om te winden dat de vakbeweging, wanneer er na 25 mei een coalitie tot stand komt tussen CDA en WD, veel en veel moeilijker in een consensus zal treden dan wanneer de Pv dA mede aan het bewind komt. Maar dat die CDA-WD coalitie tot stand komt, is dan ook aller minst een zekerheid". Voorts in het blad de vraag of de kermis op sterven ligt. „Het kermisbedrijf is zo rot als een mispel. Binnen zeer afzienbare tijd is het geheel in handen van financieringsmaatschappijen en zijn de afzonderlijke exploitan ten vrijwel totaal van het toneel verdwenen. Het is vijf voor twaalf. De hele branch is bezig uit zijn voegen te barsten". Een interview tenslotte met de filmer Ate de Jong. „Een van de moeilijkste dingen in de Neder landse filmsituatie is dat nie mand zit te wachten op films. Het is geen echte levensbehoef te. We hoeven als land geen films te maken om verder te komen. Er is geen vraag naar. Wij maken iets waar in feite geen vraag naar is". Vrij Nederland interviewt Am sterdams nieuwe burgemeester Wim Polak. „De grote proble men zijn onder meer de werk loosheid, de openbare veilig heid, de stadsvernieuwing, het wegtrekken van jonge mensen. Teveel wordt er gedacht dat je als slim bestuurder daar wat aan kan doen. Het is een stuk nationale problematiek. Dat moeten de Amsterdammers be seffen, maar vooral ook Den Haag". Voorts een artikel over het merkwaardige gesjoemel met buitenlandse arbeiders. „Nie mand moet verbaasd zijn als er over enkele jaren gastarbeiders- wijken zijn in de grote steden met aparte scholen en aparte vakbonden. De aanzetten tot die toestand zijn er al. Met een bee tje goede wil van de wetgevende instanties volgt dan vanzelf een sluitende pasjesregeling". Tenslotte een verhaal over de overgangsleeftijd van de vrouw. „Je kunt het vergelijken met zwangerschapsbraken: wie krijgt daar last van? Bij een zwangerschap gaat de kurk van de fles, het karakter komt naar buiten. Ook de overgang ont kurkt het karakter van de De Tijd praat met minister Lub bers. „Ik denk dat ik in vier jaar regeren met de socialisten in wezen rechtser ben geworden. Ik betrap mezelf er vaak op dat ik bij spreekbeurten voor het CDA, wanneer ik vrijuit kan praten, de elementen herken van de christen-radikaal van tien jaar geleden. Een instelling van voortdurende veranderings gezindheid. Maar als je dan naar het Catshuis rijdt, dan trek je je pantser aan. Ik spuit me in met anti-gif. En soms zeg ik tegen mezelf: Waar zijn we ei genlijk mee bezig, is die veran dering wel een verbetering, of is het alleen maar een beetje verschuiving van macht?" En: „Niet alleen de gestoorde ver houding tussen Den Uyl en Van Agt speelde een rol bij de kabi netscrisis. Ook de mentale moe heid bij een aantal ministers en de wetenschap dat het toch zal misgaan, hebben er toe bijge dragen. Er zat al zand in de machine". De Groene Amsterdammer schrijft over de corruptie bij de Amsterdamse politie. „In een gemeenschap waar de veel ge roemde korpsgeest voor meer dan de helft uit pure angst en onzekerheid bestaat, komen zul ke dingen hard aan. Een aantal agenten wordt agressief, velen zoeken hun heil in een overma tig formalistische benadering. Het blijkt dat de politie totaal geen incasseringsvermogen heeft voor kritiek, absoluut niet weet wat te doen met gegronde klachten. Het beleid waarbij ie dere onregelmatigheid in de doofpot is geschoven, wreekt zich nu". Voorts deze kanttekening bij het energiebeleid dat „ver verwij derd is van wat een socialistisch beleid genoemd zou kunnen worden. De beslissingen worden nog steeds voornamelijk bin nenskamers genomen ten be hoeve van de kleine groep die nu het bedrijfsleven beheerst en die via allerlei adviesorganen of gewoon via de voordeur van het ministerie toegang heeft tot het beleid". Hervormd Nederland heeft eveneens een gesprek met Van Agt. „Het ligt natuurlijk voor de hand op 26 mei het gesprek met de Partij van de Arbeid te ope nen. We verkeren niet in een blanko situatie, maar in een ver bond zij het nu ontluisterd met de mensen van links". Een ander artikel spreekt de hoop uit op voortzetting van de huidige politieke coalitie. „Ik denk dat we vanuit de kerken de politici van de huidige coali tie erop mogen wijzen dat die grote groep Nederlanders die de oecumenische en kerkelijke agenda van de laatste jaren heb ben gemaakt, bepaald hopen dat onderling gekrakeel en we derzijdse irritatie niet zo ver gaan dat het voortzetten van die coalitie vrijwel onmogelijk Over de corruptie in Amster dam de volgende opmerking: „Het lijkt erop dat de politie steeds meer een eigen leventje is gaan leiden, los van de burge rij, met een gebrekkige contróle, en zelfs zonder een goede func tieomschrijving. Wie ''staat er dan raar te kijken als agenten het goede spoor niet meer weten te houden?" In Accent praat de Leidse straf rechthoogleraar professor Duis- terwinkel over de corruptie in Amsterdam. „De leiding van nu streeft populariteit na. Belache lijk. Een populaire politiemacht is een vod. De slappe leiding die corruptie in de hand werkt, gaat door tot in de hoogste instanties. Te beginnen met justitieminister Van Agt". Veel aandacht in het blad voor het komende proces Menten „te gen wie 800 doden getuigen". De communistische voorman Joop Wolff blijkt samenwerking CPN en PvdA best mogelijk te achten. „Den Uyl heeft gezegd: ik zie geen communicatie. Dat kan hij nu wel zeggen, maar er is wel communicatie. Neem Am sterdam bijvoorbeeld waar dui delijke samenwerking tussen PvdA en CPN is als het gaat om het besturen van de stad".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9