Vijfmaal „kleine" politiek President Carter ontmoet in Londen geen ja-knikkers VIJF EEUWEN BUBEL IN HET DAGELIJKSE LEVEN. VAN RPF TOT AMBTELIJKE WILLEKEUR Pacemakers vragen om meer toepassingen de leidse ouranl op uw vakantie-adres ÏT GEBED ZONDER END BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 MEI 1977 PAGINA 7 De splinters van 25 mei DEN HAAG De naar schatting zeven miljoen Ne derlanders die op 25 mei ge bruik zullen maken van hun kiesrecht, hebben in het stemhokje keus te over. Zij krijgen een stembiljet voor zich, waarop minimaal 18 kandidatenlijsten van poli tieke groeperingen staan. Enkelen daarvan zul len we in de komende dagen afzonderlijk de revue laten passeren, daarbij vooral let tend op de vraag: „Wat wil len ze in de tweede kamer bereiken, als ze een of meer zetels behalen?" Reformatorische politieke federatie De Reformatorische Politieke Federatie (R.P.F.) op gericht in 1975, staat in alle kieskringen op de stembiljetten als lijst 20 genoteerd. De federatie biedt voornamelijk onderdak aan alle verontrusten uit ARP en CHU: zij die vinden dat het CDA teveel verwereldlijkt en te weinig de bijbel als richtsnoer van het politieke handelen hanteert. Lijstaanvoerder is de 41-jarige leraar Jan Rietkerk uit Weaep, broer van het VVD-Kamerlid Koos Rietkerk. In veel opzichten lijkt de R.P.F. op de al lang in de Tweede Kamer vertegenwoordigde S.G.P. en G.P.V., maar anderszijds zijn er op dit moment toch nog teveel onoverbrugbare verschillen. Toch streeft de R.P.F. ernaar om in de toekomst samen met G.P.V. en S.G.P. een „reformatorische tegenhanger" voor het C.D.A. te vormen. Voor de komende verkiezingen heeft de R.P.F. met S.G.P. en G.P.V. een zogeheten lijstverbinding aangegaan. Dit betekent, dat zij bij het verdelen van de „restzetels" als een groepering wor den gerekend, zodat op z'n minst een van de drie daar profijt van zal hebben. Enkele kernpunten uit het verkiezingsprogram van de R.P.F.: sluiting van de abortusklinieken. Alleen abortus plegen als het leven van de vrouw gevaar loopt. alternatieve samenlevingsvormen mogen niet ge lijkberechtigd worden met het gezin. de doodstraf moet mogelijk zijn voor bepaalde, zeer ernstige misdrijven tegen het leven geen geldinjecties van de regering in zwakke bedrijven. De staat moet naar middelen zoeken om een goed ondernemingsklimaat waar mogelijk te ma ken. tegengaan van identiteitsverlies van het christelijk onderwijs. Europese Conservatieve Unie Met de leus „een sterk Nederland in een sterk Europa" neemt op 25 mei de Europese Conservatieve Unie aan de verkiezingen deel. Niet in heel het land, maar enkel in Den Haag, het zuiden van Zuid-Holland en op de Veluwe. Volgens de E.C.U. heeft Nederland er nog nooit zo ontredderd voorgestaan als nu en niet alleen Nederland, maar de gehele Europese Gemeenschap. „Zonder de geestelijke krachten van Europa, de christelijke, maatschappelijke en morele waarden te bundelen, is elke Europese staat gedoemd een Marxistische provincie van de Sovjet-Unie te worden", zo stelt de Unie. Enkele programmapunten illustreren de denkbeelden van de E.C.U.: versterking van het defensie-apparaat. bevordering van eigen woning- en autobezit bepérking van staatsinvloed op radio en televisie en geen subsidie aan omroeporganisaties bestrijding van straatterreur en drughandel met alle middelen bevriezing van de sociale voorzieningen in enkele gevallen zelfs terugdraaien. AOW moet echter op basis van minimumloon blijven. invoering van referendum voor belangrijke politie ke zaken afschaffing van het huidige systeem van ontwikke- linshulp bevordering van het vertrek van niet-Europese arbeiders. Socialistiese Partij „Socialisme zonder franje", zo luidt de leus van de als lijst 15 in het gehele land opererende Socialisti sche Partij. De SP vindt de maatschappij waarin wij leven en waar zogenaamde progressieve partijen ook nog de verantwoording voor nemen, bar slecht. De regering-Den Uyl noemt zich progressief, maar wij hebben in het beleid geen schijntje socialisme kunnen zien", zo staat er te lezen in de verkiezings brochure van de SP. In 1974 deed de nieuwe partij „als proef' in enkele gemeenten mee aan de gemeenteraadsverkiezingen. Daarbij behaalde zij in Nijmegen bijna 7 procent van de stemmen en in Oss zelfs ruim 11 procent. Straks hoopt de SP samen met PvdA, PSP, PPR, CPN en eventueel D'66 een groot links blok te vormen om zo te proberen een stuk „puur socialisme" in Neder land te vestigen. De belangrijkste programmapunten van de SP liggen op het vlak van wonen, werken en milieubeheer. De partij bepleit goede en goedkope huisvesting voor iedereen, werk voor iedereen en een schoon milieu. „Werkloosheid is niet nodig", vindt de SP. Andere programmapunten van de Socialistische Par tij zijn: bedrijven moeten het eigendom worden van de arbeiders. geen bouw van atoomcentrales zolang deze niet voor 100 procent veilig zijn en men niet weet waar men het radio-actieve afval naar toe moet. gratis openbaar vervoer uitbreiding van de bejaardenzorg afschaffing van alle studentenstops Nederlandse Volksunie Sinds de gemeenteraadsverkiezingen van 1974 is de NVU voor de meeste Nederlanders geen onbekende meer. De Hagenaar Joop Glimmerveen trachtte in zijn wóonplaats als lijstaanvoerder van zijn sterk naar fascisme riekende NVU een zetel in de gemeen teraad te verwerven door het voeren van een campag ne, waarin de leus „Den Haag moet blank en veilig worden" centraal stond. Het lukte hem niet, maar merkwaardigerwijs wist hij toch dusdanig op het gevoel van een paar duizend Hagenaars te werken, dat deze hun stem op hem uitbrachten. Dit heeft Glimmerveen gesterkt in zijn idee om ook bij de Tweede Kamerverkiezingen van de partij te zullen zijn. Ondanks verscheidene gerechtelijke veroordelin gen wegens het verspreiden van racistische pamflet ten ging Glimmerveen door met het verspreiden van zijn opvattingen over de „grote schoonmaak" die ons land nodig heeft. In alle kieskringen komt de Neder landse Volksunie thans uit onder het lijstnummer 16. Verbond tegen Ambtelijke Willekeur De merkwaardigste eend in de verkiezingsbijt is ongetwijfeld het Verbond tegen Ambtelijke Wille keur (V.A.W.), een groepering die in alle kieskringen uitkomt onder lijstnummer 17. Het verbond heeft veel weg van een geslaagde „practical joke", maar het aardige daarbij is, dat de leden ervan zich tot nog toe steeds in volle ernst hebben gepresenteerd. Eind vorig jaar werd het in het leven geroepen door de Hagenaar Joost van Steenis en de „beroeps-activis ten" Tom de Booij uit Soest en Dirk de Vroome uit Nederweert, beter bekend als „de Rooie Reus". Toen het V.A.W. door de kiesraad was ingeschreven als kandidaat-kamerfractie, moest er ook een lijst trekker komen Om het euvel van de willekeur, waartegen het verbond strijdt, nog eens extra te onderstrepen, werd eind maart tijdens een landelijke bijeenkomst van het V.A.W. door middel van een roulette de lijstaanvoerder aangewezen. Het balletje viel op de 18-jarige Trudy Blok uit Leiden en hoewel zij, als het verbond onverhoopt een zetel zou behalen, geen Kamerlid mag worden omdat men daarvoor minimaal 25 jaar moet zijn, werd dat door geen der verbpndsleden als een bezwaar gezien. Ook de zendtijd voor radio en televisie, die het V.A.W. met het oog op de verkiezingen toegewezen heeft gekregen, is eerlijk onder belangstellende leden ver deeld. Uit mensen die op een of andere manier waren stukgelopen op ambtelijke willekeur en die daaraan via radio of televisie lucht wilden geven, werd bij loting een groepje aangewezen, dat de uitzendingen zou gaan verzorgen. En wat gebeurt er als het V.A.W. geen Kamerzetel krijgt? Tom de Booij: „Dan doen we mee met de gemeenteraadsverkiezingen". Economische topconferentie (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De economische topconferentie van zaterdag en zondag in de Britse hoofdstad, dinsdag en woensdag gevolgd door een ministeriële N.A.V.O.- bijeenkomst, is voor president Carter van de Verenigde Staten een welkome gelegenheid om zijn entree te maken in de in ternationale politieke wereld. Twee van de belangrijkste Westeuropese politieke leiders, die deze conferentie bijwonen - president Giscard d'Estaing van Frankrijk en kanselier Hel mut Schmidt van West Duits land - heeft hij nog niet eerder ontmoet. President Carter zegt zelf, dat andere westelijke poli tici hem veel kunnen leren. Maar omdat hij het nieuwe hoofd van onze machtigste bondgenoot is, zullen alle ogen op hem gericht zijn. Carter's gesprekpartners voelen zich on getwijfeld gevleid door zijn leer gierigheid. Zij vinden hem zeker niet onsympathiek. Maar zij kennen het klappen van de Amerikaanse zweep. Ervaring heeft hen geleerd, dat Washing ton gemakkelijk unilaterale be slissingen neemt. Het Witte Huis houdt van inschikkelijke West europese ja-knikkers. Wijlen Charles de Gaulle was destijds de enige westelijke doom in het Amerikaanse oog. Carters gesprekspartners in Londen vragen zich dus niet zonder reden af, of het verlan gen van de nieuwe Amerikaanse president om hen te consulte ren, altijd even sterk zal blijven. De voortekenen zijn niet al te gunstig. Jimmy Carter verklap te enkele weken geleden aan een Amerikaanse reporter, dat hij zich bij voorkeur bezig houdt met buitenlandse politiek, „omdat ik daarin veel vaker unilateraal kan optreden dan op het terrein van binnenlandse kwesties". Expai nsie President Carter zal het in Lon den gauw gewaar worden, dat de politici waarmee hij aan de conferentietafel zit, geen gebo ren ja-knikkers zijn. Deze top, de derde in de reeks, heeft zo wel een politiek als een econo misch karakter. Hij wordt voor gezeten door premier Callaghan van Groot-Brittannië. De vergaderingen vinden plaats in de grote eetkamer van Dow- ningstreet 10, de residentie van de Britse regeringsleider. De zit tingen van zaterdag zijn gewijd aan de economische situatie, de ze van zondag aan multilaterale handel, de noord- zuid-dialoog en energieproblemen. Het is Ook dit jaar is het weer mogelijk uw krant toegestuurd te krijgen op uw vakantieadres. Aan een dergelijk verzoek uwerzijds willen wij graag zo goed mogelijk voldoen, reden waarom wij u de volgende noodzakelijke „spelregels" moeten voorleggen: Opgave van vakantieadressen zal. ook voor weekabon- nees. uitsluitend mogelijk zijn door inzending van bijgaande bon. Telefonische opgaven kunnen helaas niet worden geaccepteerd. Voor een correcte uitvoering van uw opdracht is het noodzakelijk, dat de bon uiterlijk één maand voor uw vertrek in ons bezit is. Uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek ontvangt u van ons een bevestiging van de opgave. Mocht u deze met tijdig ontvangen, dan verzoeken wij u kontakt op te nemen met ónze abonnementenafdeling, telefoon 071 - 12.22.44. De aan toezending van uw krant verbonden kosten zijn: 2,10 per week voor Nederland en België 2.00 per dag voor overige Europese landen Buiten Europa dagtarief. Bij de weekabonnees zal het voor de vakantieperiode' verschuldigde abonnementsgeld in het op de acceptgiro kaart aangegeven bedrag zijn opgenomen. De gebruikelijke betaling aan de bezorger vervalt dus. Wij moeten u erop wijzen, dat er alle goede zorgen ten spijt toch ernstige stagnatie in de bezorging kan optreden. Zelfs komt het. in het bijzonder in de zuidelijke landen, voor dat de krant in het geheel niet op de' plaats van bestemming terecht komt. Voor gebeurtenissen, die zich voordoen nadat uw krant door ons is verzonden, kunnen wij uiteraard geen verantwoordelijkheid dragerf. Bedrag S.v.p. in blokletters invullen! In ieder vakje s.v.p. een letter. Vakantieadres: p/a stad: land: Huidig adres: ik ben kwartaal/week/jaar abonnee Leidse Courant best mogelijk, dat de leiders van de Verenigde Staten, Canada, Japan, Groot-Brittannië, West- Duitsland, Frankrijk en Italië elkaar op een gegeven ogenblik bittere verwijten en beschuldi gingen naar het hoofd zullen slingeren. Kanselier Schmidt van West- Duitsland schijnt nog geen al te vriendschappelijke gevoelens te koesteren voor president Carter, wiens politiek inzake de rechten van de mens, inflatie, de ver koop van kerncentrales en de aankoop van nieuwe wapens voor de Navo hem tamelijk zwaar op de maag ligt. In de' omgeving van beide politici wordt echter gehoopt, dat het persoonlijke contact in Londen zal leiden tot een beter begrip en meer verstandhouding. Car ter, Schmidt en premier Tru- deau van Canada wonen dins dag de Londense N.A.V.O.-con- ferentie bij. De Amerikaanse president vliegt pas dinsdag avond terug naar Washington. Voorafgaandelijke besprekin gen op lager niveau hebben gro te meningsverschillen tussen de belangrijkste industriële landen aan. het licht gebracht inzake economische expansie en de middelen om dit doel te berei ken. Nu president Carter tot de conclusie gekomen is, dat het huidige economische herstel van de Verenigde Staten voldoende snel gebeurt, ofschoon de werk loosheid er even hoog blijft als een jaar geleden, kan evenwel verwacht worden, dat het Ame rikaanse staatshoofd minder zal aandringen bij kanselier Sch midt en premier Foekoeda om. in West-Duitsland en Japan re- flatie te veroorzaken. Premier Callaghan van Groot-Brittannië acht Westduitse en Japanse re- flatie noodzakelijk. „Anders krijgen we een nieuwe recessie in de internationale economie", zegt de Britse premier. Tussen Carter en de overige leiders is een vrij brede kloof ontstaan inzake oost - west han del, detente, de schulden van de derde wereld en de risico's die daaruit voortvloeien voor het in ternationale bankwezen. De in dustriële landen hebben daaren tegen wel een grote mate van eensgezindheid bereikt betref fende nieuwe voorstellen waar mee getracht zal worden hun onderhandelingen met de olie producenten uit het slop te krij gen. Op de top in Londen zal een plan geformuleerd kunnen worden, bestemd voor de confe rentie over internationale sa menwerking, volgende maand in Parijs. De zeven politieke leiders zullen onderzoeken op welke manier een gezamenlijk front gevormd kan worden tegen de werkloos heid. Premier Callaghan van Groot-Brittanruë is van plan te wijzen op de ernstige gevolgen die langdurige werkloosheid kan hebben voor jonge mensen. Dit probleem doet zich steeds meer voor in de westelijke na ties. Waarnemers verwachten, dat tijdens de Londense top een algemeen akkoord bereikt zal worden om de expansie van de wereldhandel aan te moedigen, teneinde in iedere lidstaat het ernstige probleem van de werk loosheid doeltreffend te kunnen bestrijden. Premier Foekoeda van Japan is voorstander van een programma voor gemeen schappelijke hulp. Een nieuw I.M.F.-fonds om de deficits van zowel de rijke als de arme na ties te kunnen financiëren, be hoort tot de mogelijke resulta ten van deze topconferentie. Andere controversionele punten op de agenda zijn het energie probleem en het toenemende ge vaar van de verspreiding van kernwapens. Wegens gebrek aan voorbereiding zullen zij al licht minder uitgebreid bespro ken worden dan men oorspron kelijk scheen te verwachten. Carters recente initiatieven heb ben voor de Verenigde Staten problemen geschapen in hun re laties met de westelijke bondge noten. Deze laatsten vinden het prima, dat de president zijn volk energie wil doen besparen. Maar zij protesteren tegen het feit, dat Amerika de import van zuinige buitenlandse zaken denkt te beperken. Plutonium- economie Ook de export van fabrieken die plutonium trekken uit de uitgeputte brandstof van kern centrales, is een belangrijke dis cussie. President Carter spoort Groot-Brittannië, West-Duits land en Frankrijk aan het voor beeld van de Verenigde Staten te volgen en dergelijke installa ties niet meer te exporteren naar landen, die over geen atoomwapens beschikken. Dit is evenzeer een politieke als een economische kwestie. Ze heeft al geleid tot het ontstaan van de nieuwe term: „Plutonium-econo- mie". Het lijkt onwaarschijnlijk, dat in dit verband enige over eenstemming bereikt zal wor den. Er staan te veel Ameri kaanse en Europese financiële belangen op het spel. Het zou verkeerd zijn van deze Londense topconferentie won deren te verwachten. Geen en kel wereldprobleem zal op ma gische wijze opgelost worden. Er zal enorm veel afhangen van de manier waarop de wereldlei ders elkaar beïnvloeden. Waar nemers voorzien, dat president Carter zijn gesprekspartners tot het besef zal brengen, dat ze samen iets kunnen doen om een oplossing van de bestaande vraagstukken in de hand te wer ken. Sommige politieke leiders zullen daarbij niet nalaten er op te wijzen, dat zij zelf al een bijdrage gedaan hebben. Maar het komt nu aan op gezamenlij ke inspanningen. Af te wachten valt of de grote zeven tijdens hun derde econo mische topconferentie iets zul len doen om de kleine geïndus trialiseerde landen van West-Eu ropa gunstiger te stemmen en de EEG min of meer als een volwaardige partner te beschou wen. Het vooruitzicht, dat com missie-president Roy Jenkins zaterdag in de gangen van Dow- ningstreet 10 zal moeten ijsbe ren tot de staatshoofden en pre miers de goedheid hebben hem in de eetkamer te roepen om hun overleg bij te wonen, is zonder meer vernederend. Het lijkt wel een complot om de kleine lidstaten, waarvan altijd verwacht wordt dat ze braafjes ja-knikken, in de meeste opzich ten voor voldongen feiten te plaatsen. CENTRUM :cn straat in Amsterdam. bock ('1566). CV* MÖNNCHiMCH&.'UW 06R WS In 1477 werd de eerste in het Nederlands vertaalde bijbel gedrukt. Sinds die tijd heelt de bijbel een enorme invloed gehad op ons doen en laten. Niet alleen op ons geestelijk leven maar op onze hele kuituur. Denk maar eens aan al die schilde rijen met bijbelse voorstellingen, gevel stenen, meubelstukken, schoolboeken en bijvoorbeeld postzegels. Ook in namen van schepen, straten, gebouwen en mensen is vaak iets bijbels terug te vinden. Over dat alles hebben C. W. Mönnich en Michel van der Plas een bijzonder origineel kijk- en leesboek samen gesteld: "Het Woord in Beeld". 184 pagina's met vele, vele prachtige foto's en kleurrijke illustraties nemen u mee door het dagelijkse leven van Nederland en laten u zien hoe de bijbel door de eeuwen heen z'n stempel op onze kuituur heeft gedrukt. Ben werkelijk unieke uitgave, die u nu voor een speciale, heel lage prijs wordt aangeboden als Boek van de Maand, licn boek dat u beslist niet mag missen als u belang stelt in zo'n boeiend facet van onze vaderlandse i geschiedenis. "HET WOORD IN BEELD!' IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE F18.501 NA 7 MEI F29.50. Deze uanbieding is geldig t/m 7 mei. .lichter zolang de voorraad strekt. Brussel (ANP) Een interna tionaal, tweedaags congres, waar pacemakers in het mid delpunt van de belangstelling stonden, is dezer dagen in Brus sel besloten met de conclusie dat de mogelijkheid bestaat om nieuwe functies voor pacema kers te vinden, zodat deze hart- stimulators in de toekomst ook gebruikt zullen kunnen worden voor meer gecompliceerde hart- gebreken. Dat zal echter nog veel studie vereisen. Het congres, waar 450 deelne mers uit een 40-tal landen bijeen waren (gespecialiseerde artsen. medici in opleiding en technici) was georganiseerd door het Ne derlandse bedrijf Vitatron Medi cal uit Dieren. Het diende voor namelijk om de kennis-uitwisse ling te bevorderen tussen medici onderling en tussen industrie en medici. In Nederland zijn momenteel zo'n 7.600 hartstimulatoren inge plant bij mensen die hartgebre- ken hebben. Het gebruik van pacemakers neemt hand over hand toe. In de gehele wereld zullen er dit jaar zo'n 170.000 ingeplant worden, tegen een MARKTEN Groenteveiling Leiden (4 mei) Appelen 98—153. Aardappelen 39—47. Andijvie 222—252. Peulen 810-1310. Snijbonen 5—580. Stambonen 1080. Kroten gekookt 140. Prei 162—227. Pos telein 235—265 Rabarber 57—70. Spi nazie 138—143. Tomaten A 1340—1370. B 1410. C 1320. CC 1140-1170. Uien 79 Witlof 465490. Bloemkool 6 stuks 290—355. 8 stuks 235-300 10 stuks 190—245. Komkommers AAA 92. AA 85-87 A 69-72. B 59-61. C 53-54. D 45—47. E 40—41. Sla zwaar 30—57. Bospeen 169—187. Boskroten 126—132. Peterselie 1933. Radijs 48—59. Selderij 20—35. Paprika's p. stuk 35—64. Per kil^190. VEEMARKT DEN BOSCH (4 mei) Aanvoer 8579, waarvan 2727 runderen. 702 graskalveren. 81 vette kalveren, 3467 nuchtere kalveren, 1042 schapen. 519 lammeren. 51 geiten en 1554 slach- trunderen. Prijzen in guldens per stuk: melk- en kalfkoeien 1750-2900. guiste koeien 1500-2175, kalfvaarzen roodbont 2025-2950, zwartbont 1650-2300, klam- vaarzen 1675-2100, guiste vaarzen 1475- 1825, pinken 1200-1450. graskalveren 600-975, nuchtere kalveren voor fok of mesterij roodbont 290-480, zwartbont 240-390, weideschapen 130-165, scha pen met lammeren 70-400. vette scha pen 175-240 en vette lammeren 180-235. Prijzen in guldens per kg geslacht ge wicht: stieren 1e kw. 7,00-7,50, 2e kw. 6,65-6.95. vaarzen 6.95-7.65, 2e kw. 6.35-6,90. koeien Ie kw. 6,65-7.40, 2e kw 5.85-6.60, 3e kw. 5,55-5,85 en worst koeien 4,50-5.55. Prijzen in guldens per kg. levend gewicht: vette kalveren le kw 5.70-5.90. 2e kw. 5,50-5,70, 3e kw. 5,25-5,45 en nuchtere slachtkalveren 1.45-1.75. OVERZICHT: (resp aanvoer, handel en prijzen) melk- en kalfkoeien gewoon redelijk goed weinig verandering; guiste koeien groter williger stijl duurder, graskalveren minder groot stroef - ongeveer prijshoudend; vette kalveren even ruimer redelijk goed ongeveer prijshoudend; nuchtere kalveren als vorige week lui vrij vast; schapen en lammeren groter iets trager minder vast en slachtvee groter tamelijk vlot iets stijver. 150.000 in het afgelopen jaar. Naar schatting doen momenteel 400.000 500.000 pacemakers in de gehele wereld in menselijke lichamen hun werk- Hartstimu latoren zijn tot op heden het meest verbreid in „rijke" lan den. In landen waar het inko men beneden de 500 dollar per hoofd van de bevolking ligt wor den ze vrijwel nog niet toege past. De „levensduur" van pacema kers heeft men in de loop van de tijd kunnen opvoeren van een 2,5 jaar (waarna inplanting van een nieuw apparaat nodig was) tot ongeveer tien jaar. Ge raamd wordt dat 50 pet van alle pacemakers ingeplant wordt in de Verenigde Staten. 35 pet wordt gebruikt in West-Europa en 15 pet in de rest van de wereld. Het Dierense bedrijf dat in Brussel medici en technici bij eenbracht om ervaring uit te wisselen, heeft een wereldmark taandeel van ongeveer tien pet. Het is het derde of vierde grote bedrijf in de wereld en het zet momenteel voor 70 miljoen gul den per jaar om, het dubbele van een jaar geleden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7