Kwaliteit recreatie water in Leidse regio laat te wensen over „Het wapen van Voorschoten" gaat vernieuwd zijn tweede eeuw beginnen Er moet geld op tafel komen voor speeltuin en jeugd recreatiewerk 65 jaar getrouwd Dissidente" Chileense kunst in Waaggebouw STAD/REG 10 LEIDSE COURANT,. DONDERDAG 5 MEI 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land köm ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. „Het Wapen van Voorschoten" een uit de kluiten gewassen etablissement tussen Voor- en Schoolstraat, eigenlijk te groot voor „donkerbruin" café, maar wel helemaal als zodanig functionerend, gaat met frisse moed een nieuwe periode tege moet. Op 1 april luidden ha merslagen, boorgezoem en zaagwerk een algehele renova tie van het hotel-cófe-restau- rantbedrijf in. Op woensdag 11 mei gaat de zaak officieel weer open en daarna wordt de interne gedaanteverandering met trots den volke getoond. Voor wie het oude „Wapen" LEIDEN In ons land wor den op tal van momenten zo'n 180.000 kinderen in hun eigen sfeer beziggehouden door ruim 20.000 mannen en vrou wen, jong en oud; dat zijn vrijwilligers die zich voor de jeugd inzetten binnen de NU- SO, de Landelijke Organisatie voor Speeltuinwerk en Jeug- drecreatie. Van die 180.000 kinderen (binnen ongeveer 850 verenigingen) komt zeker 40 procent niet geheel aan zijn trekken. Dat komt omdat de vereniging waarbij ze zijn aan gesloten het zonder of bijna zonder financiële steun van overheidszijde moet stellen. „Als er een tekort aan midde len is, kun je geen goede speel tuin maken. Hooguit 20 pro cent van onze verenigingen zit „gebakken" in het speeltuin en recreatiewerk". Dit zegt de heer J. C. F. Hane- kamp, directeur van de NU- SO, die haar hoofdkantoor in Amsterdam heeft. Zaterdag 7 mei houdt de NUSO haar Al gemene Ledenvergadering in de Leidse Stadsgehoorzaal. Een dagvullende bezigheid, waarbij o.s. afscheid wordt ge nomen van de heer W. P. J. M. Niewint, de penningmees ter die 30 jaar lang het speel tuinwerk van zijn grote des kundigheid heeft laten profite ren. Een tweede hoogtepunt van deze vergadering, waarop circa 300 bestuursleden van speeltuin- en jeugdrecreatie- verenigingen uit het gehele - land worden verwacht, ligt op een veel materiëler vlak. Dat wordt een „rollenspel", uitge beeld door vrijwilligers en min of meer gevoed door de recen- NOSU-VRIJWILUGERS ROEREN DE TROM te concept-Interim Rijksbij drageregeling van staatssecre taris Meijer. „Zaterdagmiddag zal „inge speeld" worden op de moge lijkheden en moeilijkheden, die vrijwilligersorganisaties in hun gemeente kunnen tegen komen als zij geconfronteerd worden met de gevolgen van de decentralisatieplannen van het ministerie van CRM. Via een spel wordt zichtbaar ge maakt hoe een welzijnsplan, dat elke gemeente in de toe komst zal moeten gaan opstel len, tot stand kan komen", al dus NUSO-directeur Hane- kamp. „De uitwerking van de overheidsplannen wordt een hele klus, want we vinden dat onze vrijwilligers, mensen die een groot deel van hun vrije tijd in dienst van de „kleine burger" stellen, niet meer zo best aan de bak komen in het welzijnsplan dat de gemeenten ieder voor zich moeten gaan opstellen". De NUSO meent, dat die vrij willigers „helemaal moeten gaan voelen wat van hun ver wacht wordt en we vinden ook, dat ze niet in de kou mogen komen te staan", aldus de heer Hanekamp; „er zijn nog gemeenten die geen of praktisch geen subisdie geven. Dat is een triest zaak, want onze vrijwilligers komen op voor kinderen die moeten kun nen spelen in traditionele speelgelegenheden of in een bouw-speeltuin, of (en dat zie ik het liefst) in een samenspel van alle facetten die een speel- gelegenheid kunnen bieden, ergens op een fijne plek". De NUSO bestaat al weer 45 jaar en de heer Hanekamp is ervan overtuigd, dat in toene mende mate het organisatie- werk op dit gebied zijn vruch ten kan afwerpen: „Jaren gele den was er een dieptepunt, zoals overal in het vereniging sleven. Maar de laatste tijd wordt het meer en meer merk baar, dat er mensen zijn die zich voor dit werk willen inzet ten. Over het algemeen heeft men niet zoveel tijd voor een ander over, maar zeker in het jeugdwerk is er een kentering ten goede. Misschien is dat ook te danken aan deze „nos- talgie-periode". Het is al een hele ervaring te weten, dat er tienduizenden volwassenen binnen onze organisatie zijn die zich voor de prille jeugd willen inzetten en dat pro deo. Daarom maken we ons nu druk om de centen van de vrijwilligers, maar vooral ook om het feit dat speelplekken tegenwoordig zo ontzettend in het nauw komen. Het is name lijk zo, dat kinderen het recht hebben ook te kunnen spelen. Juist die vrijwillige krachten moeten in staat worden ge steld, die speelgelegenheid te kunnen realiseren. Die moge lijkheid ontbreekt nog te vaak, omdat er te weinig geld be schikbaar is. Zaterdag probe ren we min of meer „speels", maar toch erg se rieus de aandacht op ons vrijwilligerswerk te vestigen. De ontwikkeling van het kind is er mee gemoeid". kende zal er geen bezwaar zijn, ziel en zaligheid opnieuw te verliezen binnen de muren van gezelligheid die het herbo ren „Wapen van Voorschoten" omvatten. Het „Wapen" is niet dood, het leeft. Zo mag ik wel stellen. De bedrijfsscepter wordt er nu gezwaaid door telgen van een aannemersfamilie die in Voor schoten ruim veertig jaar gele den wortel heeft geschoten. De Stikvoorten zijn er niet onbe kend. Vader Nico Stikvoort pachtte het „Wapen" voor 25 jaar en zoon Erik (Vredevorst), die aan de Hogere Hotelschool in Maastricht studeerde en later werkzaam was in ,,'t Goude Hooft" in Den Haag gaat de zaak enthousiast en punctueel runnen. In 1878 werd ter plaat se de eerste vergunning ver leend aan de Voorstraat. Het „Wapen" was toen nog de eni ge oprechte kroeg van Voor schoten, niet voor lang, maar wel erg nadrukkelijk. Je kon er al gauw je paard aan de reling binden alvorens een af zakkertje te nemen. In het be gin was het maar een kléine bedoening, maar van lieverlee werd de zaak doorgetrokken „naar achteren", totdat rond 1933 de afbouw definitief de Schoolstraat bereikte; wel een beetje kaal, want aan de Voor straatzijde vond en vindt nog steeds het tot verpozen noden de pand zijn bekroning onder een luifel die zijn weerga nau welijks heeft. Er zijn nog steeds mensen, die denken dat aan de Schoolstraat een ander café staat dan aan de Voor straat. Maar uiteindelijk kom je aan beide zijden in dezelfde lokaliteit. Nog binnen het jaar tapt het Wapen van Voorschoten een eeuw lang uit bekende vaatjes. Het is nu met zijn tijd meege gaan, maar het oponthoud doet er nog denken aan de jaren van weleer. Er is een nieuwe parketvloet (de oude was hier en daar bijna versle ten), er is een solide lambrize- ring in gekomen, van de vier biljarttafels zijn er nog drie over om de ruimte te kunnen uitbuiten (de lampen zijn nog origineel, boven de tafels); er is nieuw meubilair, de toilet groep is veranderd en het nieuwe barmeubel kan 25 Het „Wapen"-interieur, nu nog een ongezellige toestand, maar Erik Stikvoort staat paraat om er snel leven in te hiazpn mensen „rings herum" heb ben. Da's ook een uitbreiding, dat schenk- en tapeiland, met zachte krukken aan de perife rie. De verbouwing (pachter Nico Stikvoort vindt het niet zo be langrijk, dat bedrag) vergde een som van ruim twee ton. Dat is inderdaad niet zo'n im posant bedrag, want je kunt er tegenwoordig nauwelijks een redelijk huis voor kopen. Een en ander werd verwezenlijkt onder „architectuur" van bier brouwer Heineken, die een vakman met kleurgevoel op het „Wapen" afstuurde. Erik Stikvoort: „Opzet en karakter zijn voor minstens tweehon derd procent anders gewor den. Het was hier een verou derde toestand; we proberen er nu iets christelijks van te maken. Van hotel op een laag pitje hebben we nu een moder ne outillage verkregen, met op elk van de elf kamers centrale verwarming en koud en warm stromend water". Dat is voor Het Wapen van Voorschoten een aanzienlijke verbetering. Een extra pluspunt is, dat de gerenoveerde gelegenheid voortaan (op een paar hoogtij feestdagen na) het gehele jaar geopend zal zijn; „niet meer 90 dagen per jaar sluiten, zoals de laatste tijd gewoon was, maar het hele jaar rond de beuk erin", vertelt Erik Stik voort met plezier; „Overigens, ik zou best een beuk aan de Schoolstraatkant willen heb ben staan, want wat ze daar nou aan het bouwen zijn is ook niet alles." Niettemin wordt Het Wapen van Voor schoten weer een prima behui zing voor een goeie biljartclub en sinds vorig jaar voor een vrouwen-biljartgezelschap (onder voorzitterschap van Ni co Stikvoort geestdriftig en fa natiek de „queue" (ook wel „keu" geschreven) hanterend. Dan is er nog als vaste klant de klaverjasclub „Postvrij", uit PTT-kringen stammend, die doorgaans speelt om plan ten of kippen. Ook bingo-min- nenden vinden regelmatig in het „Wapen" hun stee. Trou- wens: de eerste avond volgen de week is voor de biljartclub „De Hamburgers"; die lieden spelen er zelfs nog vóór de openingsreceptie. Kun je na gaan. Bij dat „Wapen van Voorscho ten" wordt het straks weer, op een zomerse avond, genieten van de vrijdagse markt op een rotanstoeltje aan de Voor straat, onder de schutse van de luifel onder de waranda, welk geheel een „beschermd dorpsgezicht" is. Het „Wapen" wordt weer een bolwerk van knus verpozen. Burgemeester en mevrouw Vis brachten gistermiddag een bezoek aan het echtpaar G. van Buuren-van der Voord. Dit ter gelegenheid van het 65-jarig huwelijksfeest van het echtpaar, dat aan de Aaltje Noordewierlaan 36 in Leiden woont. LEIDEN De tentoonstelling van Chileense grafiek en kunstnijverheid die tot en met 7 mei in het Waaggebouw aan de Aalmarkt 21 wordt gehouden is een veelzijdige qua gebruikte tech nieken; zeefdrukken, houtsneden, etsen, tekenin gen, wandkleedjes, kleine voorwerpen en hand- vaardigheidsprodukten vormen tezamen de „dis sidente" kunst van de Chilenen. Het Chili Front Leiden verzorgt de informatie op de expositie. „Venceremos" (wij zullen overwinnen) is de naam die de tentoonstelling heeft meegekregen. Het is de naam van de Chileense Muurschilderbrigade uit Parijs die met zeefdrukken, houtsneden, etsen en tekeningen op de expositie vertegenwoordigd is. De Chileense vluchteling Roberto Egaiïa opende gisteren „Venceremos". De heer Egana ging in zijn openingstoespraakje in op de culturele repressie waaraan de Chileense kunst is blootgesteld als gevolg van de dictatuur in Chili en achtte het van groot belang dat de Chileense cultuur in andere landen, zoals nu Nederland wordt voortgezet. Bert Janssens van het Centrum voor Chileense Cultuur in Amsterdam (dat samen met het Chili Front Leiden en de Stichting Solidariteit van Chilenen voor Chilenen aan de expositie heeft meegewerkt) ging in op de werkzaamheden van het Centrum, dat inmiddels een Stichting is gewor den en op 11 juni officieel wordt geopend. (Nieuwe Herengracht 29 in A'dam). Dit centrum heeft tot doel de creatieve vrijheid te bevorderen en heeft een bemiddelingsfunctie ten aanzien van de Chi leense kunstenaars. Kunstwerken De kunst van de Chileense Muurschilderbrigade „Venceremos" (wiens muurschilderingen doen denken aan Picasso's „Guemica") uit Parijs (waar de leden van de brigade zijn heengevlucht) heeft vaak een politiek getint karakter. Het meest opval lend zijn de tekeningen van Chileense generaals, die een soort macabere dans om de macht uitvoe ren. Het werk van de groep is te koop (want het is eigenlijk een verkooptentoonstelling) en de gemid delde prijs ligt rond de 75 gulden per kunstwerk. Niet te koop zijn de 20 wandkleedjes („brodelas"), gemaakt door Chileense vrouwen wier familieden leden als politieke gevangenen in de Chileense gevangenissen zitten. De kleedjes (die via de ker kelijke instanties zijn verspreid) beelden het dage lijks bestaan en de politieke situatie in Chili uit. Zo zijn er kleedjes die de moeilijke tocht om eten naar de gaarkeukens beschrijven, een kleedje dat symbolisch via een man in de put de neerslachtig heid van het onder de dictatuur lijdende Chileense volk aangeeft. De politieke gevangenen zelf maakten kleine voor werpen van waardeloos materiaal in de gevange nissen. Het zijn kleine, duidelijke herkenbare din gen die zijn gemaakt van kippebotjes, stukjes blik en hout. De in ons land verblijvende Chilenen vervaardig den kunstnijverheidsvoorwerpen, hoofdzakelijk kunstzinnig bewerkte gebruiksvoorwerpen zoals schaaltjes van koper en tasjes. Tenslotte laten een paar kindertekeningen zien hoe de kinderen van een lagere school reageerden op de gebeurtenissen in Chili. De tentoonstelling is vandaag geopend van 19.00 tot 21.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag tenslotte van 10.00 tot 16.00 uur. Voor informatie kan men terecht bij het Chili Front Leiden, Apollolaan 480 in Leiden, tel. 763552. Op de expositie kan men zich ook opgeven voor de collecte op 21 mei. LEIDEN De verontreinigingsgraad van de meeste wateren in het gebied van ht hoogheemraadschap Rijnland is te hoog. Met name de recreatiewateren zijn van slechte kwaliteit vooral op plaatsen waar k afvalwater wordt geloosd. Een bacteriologisch onderzoek van Provin- ciale Waterstaat in 1975 heeft uitgewezen dat het met name met de Kagerplassen uiterma- f. te slecht is gesteld. Vooral op punten waar f. het water onder invloed van de afvalwater- lozingen van Roelofarendsveen staat, is de verontreinigingsgraad hoog. Het Braassemermeer en de Wijde Aa zijn 41-^ aan de randen ernstiger vervuild dan in het midden. Het water in de Braassemermeer zelf heeft nog een aanvaardbare kwaliteit, -x' - dat van de Wijde Aa is over het algemeen vooral bij Hoogmade minder goed. Voor wat betreft de Langeraarse plassen heeft het onderzoek wat positievere resulta- ten opgeleverd. Slechts op plaatsen waar het water dicht tegen de lintbebouwing van Langeraar aanligt is ernstige verontreiniging geconstateerd. Het afvalwater van de bebou wing wordt dan ook ongezuiverd in de plassen geloosd. Op korte termijn zal de gemeente deze lintbebouwing wordt dan ook ongezuiverd in de plassen geloosd. Op korte termijn zal de gemeente deze lintbebouwing aansluiten op de riolering, olering. De Nieuwkoopse plassen staan onder in vloed van de ongezuiverde lozingen van de bebouwing ten noorden van de plassen. In 1976 is begonnen met het aanleggen van een riolering in het Zuideinde en de Dorpsstraat van Nieuwkoop. Verwacht wordt dat door deze rioleringswerkzaamheden de bacterio logische kwaliteit van het water zal verbete ren. Zuiveringswerken De kwaliteit van het oppervlaktewater, ge meten naar organische verontreinigings graad en zuurstof toestand, heeft in 1975 een zekere stabilisatie ondergaan. De provincie streeft ernaar voor 1985 biologisch gezond oppervlaktewater in Zuid-Holland te heb ben. Teneinde dit doelt te bereiken zijn door de waterschappen in Zuid-Holland verschillen de zuiveringstechnische werken in voorbe- De kwaliteit van het recreatiewater rond Leiden is allerminst goed te noemen reiding of reeds in uitvoering enomen. Voor wat betreft het hoogheemraadschap van Rijnland is in uitvoering enoemen een per sleiding naar de zuiveringsinstallatie in Kat- veen, een zuiveringsinstallatie in Alkemade, installatie in Leiden-Noord, een uitbreiding wijk, die dit jaar nog gereed zal komen. In 600 persleiding in Hazerswoude (Rijndijk) van de zuiveringsinstallatie in Leimuiden en voorbereiding zijn een persleiding in Ter naar de zuiveringsinstallatie in Alphen aan de aanleg van een dergelijke installatie in Aar naar de zuiveringsinstallatie in Nieuw- den Rijn, een uitbreiding van de zuiverings- Woubrugge. Schaakcompetitie afgelopen Van onze schaakmedewerker LEIDEN De Leidse schaak competitie is weer ten einde ge komen. Ook in de lagere klassen zijn de kampioenen en degra danten nu allemaal bekend. Katwijk en Philidor 5 mogen het volgende seizoen in de eer ste klasse uitkomen terwijl Lei- then 2, Koudekerk en Noord- wijk 2 de sprong naar de tweede klasse mogen maken. VTL, Voorhout en Philidor 7 zijn naar de derde klasse gedegradeerd. De strijd in de top van de twee de klasse A ging van begin af aan tussen LSG 4 en Katwijk. Pas in de laatste ronde troffen deze teams elkaar aan de bor den. Na een spannende strijd met wisselende kansen trok Katwijk aan het langste eind: 5 1/2-4 1/2. Philidor 6 stelde zich veilig met een overwinning van 7-3 op Voorhouten de voorlaat ste ronde en een gelijkspel tegen Rijnsburg in de laatste ronde. Het gedegradeerde Voorhout kwam ook in de laatste ronde niet tot een zege: 2 1/2-7 1/2 tegen Sassenheim. Philidor 5 was al na de voorlaat ste ronde zeker van promotie uit de tweede klasse B. In die ron de versloeg dit team de laatste concurrent Alphen 2 met mini male cijfers: 5 1/2-4 1/2. Voor schoten 2 stelde zich met een geweldige eindsprint nog veilig. Zij wonnen van Bodegraven met 6-4 en van Boskoop met 8-2. Philidor 7 bleef puntloos onder daan staan terwijl VTL met drie matchpunten de op een na laat ste plaats bezette. Dit was een punt minder dan Alphen 3 in de parallelgroep waardoor zij toch degradeerden. Ook in de arie derde klassen vielen de beslissingen pas in de slótronde.Vooral door het goed analyseren van de afgebroken partijen wist Leithen 2 tot een verdiende 6-4 zege tegen Lisse 2 te komen. Leiderdorp 3 ver pletterde Noordwijk 3 met 8- 2 terwijl Sassenheim 2 zijn eerste zege boekte op Valkenburg: 5 1/2-4 1/2. De kampioensstrijd in de derde klasse B ging tussen Roelofa rendsveen en Noordwijk 2- Dankzij een 6-4 overwinning in het onderlinge duel en een moei zame 5 1/2-4 1/2 zege op Koude kerk 2 in de slotronde behaalde Noordwijk hier de titel. De strijd in de derde klasse C werd nog even spannend toen Koude kerk onverwacht van Leimui den verloor. Koudekerk herstel de zich goed en kwam tegen Boskoop 2 en Alphen 4 niet meer in moeilijkheden: twee 8-2 zeges. Voorschoten 3 had even veel matchpunten maar bleef in bordpunten ver achter. De officiële eindstanden zijn 2A 1. Katwijk 6-12-41; 2. LSG IV 6-10-37. 3. Sassenheim 6-6-32; 4. Rijnsburg 6-5-27; 5. Philidor VI 6-4-28; 6 Alp hen III 6-4-24 1/2; 7. Voorhout 6-1-20 1/2. 2B: 1. P.HILIDOR V 6-10-35 1/2; 2. Alphen II 6-8-32 1/2; 3. Bodegraven 6-8-32; 4. Voorschoten II 6-7-34; 5. Boskoop 6-6-35 1/2; 6. VTL 6-3-25 1 2, 7. Philidor VU 641-15.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5