Afgesloten Rapenburg zorgt voor verkeerschaos jwTfiëllgffll Behoud werkgelegenheid staat centraal in ondernemersbeleid RIJRICHTING OMGEDRAAID Dodenherdenking ,Het laatste oordeeT weer compleet (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De verkeerschaos in de Leidse binnenstad is vanaf deze week weer een stukje groter geworden. Sinds maandag is het niet meer mo gelijk met de auto of motor van het kruispunt Kort Ra- penburg/Breestraat/Noord- einde het Rapenburg op te rijden. De rijrichting van de westzijde van het Rapenburg is „omgedraaid". Het autover keer mag nu alleen nog maar in de richting van het Kort Rapenburg rijden. Deze maat regel vormt onderdeel van de bijkomende maatregelen die genomen worden tegen sluip- verkeer in de Pieterswijk in het kader van de op handen zijnde reconstructie en afslui ting van de Breestraat. Mede door het feit dat de in grijpende wijziging van de verkeerscirculatie rond het kruispunt Kort Rapenburg/- Breestraat/Noordeinde vol strekt onvoldoende en hoogst onduidelijk staat aangekon digd leidt de nieuwe toestand tot levensgevaarlijke en even zeer tot zeer vermakelijke si tuaties. Overdag staat er tot en met het spitsuur een politie- wachtpost bij het kruispunt om de automobilist die als va nouds gewoon het Rapenburg de nieuwe onduidelijke situa tie is in elk geval al wel aanlei ding voor flinke ruzies tussen automobilisten die elkaar op het Rapenburg tegenkomen en geen van beide van wijken weten. De claxonconcerten waren ook gisteravond niet van de lucht... Ook in het spitsuur zorgt de gewijzigde verkeersloop voor problemen. Doordat op het kruispunt een extra stoplicht is geplaatst voor het verkeer dat van de wedstzijde van het Rapenburg richting Kort Ra penburg rijdt, is de wachttijd aanzienlijk verlengd. Dit was er de oorzaak van dat de file voor het stoplicht gisteravond via de Steenstraat aangroeide tot de Nieuwe Beestenmarkt. De eerste slachtoffers van de ze nieuwe bijdrage tot de com plete verkeerschaos in de bin nenstad lijken op voorals nog de fietsers en de voetgangers te zijn. Zij moeten zich niet alleen maar een veilig heenko men weten te zoeken tussen alle weifelende en op het laat ste moment van richting ver anderende autobestuurders, maar komen bij het tweerich- tingverkeer, dat zich na het vertrek van de politiepost re gelmatig op het Rapenburg voordoet, ook volkomen in de verdrukking. DONDERDAG 5 MEI 1977 PAGINA 3 „Leiden bloeit weer" „Leiden groeit weer. Leiden bloeit weer. Leiden is weer een bloeiende stad. Het proces van aftakeling is gestuit". Dit staat te lezen in „De Partijgenoot", bet tien keer per jaar verschijnende orgaan van de Leidse afdeling van de PvdA. In bet van een rode front waarop de beeltenis van premier Den Uyl zichtbaar is, voorziene blad staan een aantal opmerkelijke uitspraken en stellingen. De constatering „Lei den is een bloeiende stad" is een citaat uit een artikel van PvdA-kamerlid D. Dolman. Het Kamerlid beeft daarbij kennelijk geen weet van de mening van de stichting Leidse Binnenstad en de Kamer van Koophandel. Rapporten over de economische situatie van Leiden zijn kennelijk door het Kamerlid niet ingezien. Een ander artikel in bet blad is een interview met de Leidse socialistische wethouder A. Verboom, die in de eerste regel al opmerkt: „Ik ben geen wethouder", dat zijn we allemaal niet in dit college. Hel vorige college, dat waren wethou ders, dat waren notabelen". De Leidse wethouder besluit met de kreet: „Oppositie is er niet tegen mijn beleid. Er wordt alleen een beetje politiek bedreven en dat is op sicb wel interessant. Maar er is geen oppositie, want dit college is vele malen beter dan het vorige". De Leidse wethouder zou beter moeten weten, maar ja, hij is „op sich" dan ook geen wethouder.... Korean Drama Center The Korean Drama Center brengt op zaterdag 7 mei in het Mickery Circuit „Hamlet" in de Leidse Schouwburg. Eeuwe noude oriëntaalse tradities en verschijningsvormen doorkrui sen gestyleerd het zo vertrouwde verhaal, een kleurrijk ritueel veroorzakend. Het is de omgekeerde wereld, want terwijl veel Westerse theatermakers naar het oosten trokken om zich te laten inspireren door eeuwenoude tradities, ont staan juist daar initiatieven die dat „keurslijf" willen door breken of tenminste toetsen aan de meer Westerse klassieke gegevens. Aanvang 20.15 uur. Bouwservice De Vereenigde Houthandel opent morgen 6 mei aan de Hoge Morsweg in Leiden een nieuwe afdeling bouwservice. Hier kan de vakman in de bouwwereld alles krijgen om vlot en goed te kunnen werken. De afdeling is geen winkel voor particulieren. Al meer dan veertig jaar richt het bedrijf zich uitsluitend op de levering aan bouwbedrijven, timmerfabrieken, doe- het-zelf-zaken en aan alle houtverwerkende bedrijven in Zuid-Holland. Tijdens een „open middag" voor alle vaklie den in de Leidse regio zal deze nienwe afdeling in gebruik worden genomen. Korte Vlietschool De heer H. Akkermans opent woensdag 18 mei om half vier het nieuwe gebouw van de Korte Vlietschool aan de Schu- bertlaan 131. De heer Akkermans is de rijks inspecteur van het buitengewoon onderwijs. Na de officiële opening kan het schoolgebouw worden bezichtigd. Wandeltochten Wandelsportvereniging Zuid West „Willen is kunnen" houdt de komende maanden een aantal avondwandeltochten door Leiden. De data zijn 11 mei, 22 juni en 24 augustus. Er wordt gestart op het sportpark van V.T.L. aan de Voorscbo- terweg. Starttijd is tussen zes en zeven uur. Inschrijving kan geschieden via het gireren van 2 per persoon op nummer 1472858 ten name van P. Groeneschrij in Bodegra ven. Zaterdag 7 mei is er wee r een „Zuid-West-wandel tocht". De start is in het Ontmoetingscentrum aan de Vijf Meilaan. Deelnemers kunnen naar keuze een tocht van vijf, tien, vijftien, twintig of veertig kilometer maken. De starttijd voor de veertig kilometer is van negen tot tien uur en voor de overige afstanden van negen tot twee uur. Het inschrijf geld bedraagt f 2.25. Baarmoederkanker Het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker gaat op 31 mei van start in de Merenwijk. Op woensdag 11 mei wordt in het gebouw „Op eigen wieken" aan de Merendonk een voorlichtingsbijeenkomst over het onderzoek gehouden. De bijeenkomst begint om acht uur. Jongerenfestival De Federatie van Jongerengroepen houdt zaterdag 7 mei een jongerenfestival in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. De popgroep Spirit of St. Louis en de liedzanger/dichter Jaap v.d. Merwe treden op. Ook zal er een debat plaatshebben tussen de landelijke FJG-voorzitter en een PvdA-politicus. Het jongerenfestival begint om half acht. Kaarten zijn a f 1.50 verkrijgbaar aan de Stadsgehoorzaal vanaf zeven uur. De Volharding Het orkest „De Volharding" speelt zaterdag 7 mei in het Leidse Vrijetijdscentrum. Het repertoire van het orkest be staat uit stukken van onder anderen Eisler, Andriessen, Milhaud, Stravinsky, Breuker, Poulenc, Borstlap en Weill. In het kader van het concert wordt ook de film „Art in Revolution" vertoond. Het concert begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden en voor Lak-leden, LVTC-leden van 65-plussers drie gulden. Leugen om bestwil De leugen om bestwil van een 14-jarig Leids meisje bad verdergaande gevolgen dan zij voor mogelijk had gehouden. Met een vriendin spijbelde zij maandagmorgen van school. Toen haar ouders erachter kwamen dat zij niet naar school was geweest, vertelde zij in tranen dat zij door een paar jongens in het Hoogkamerpark was aangerand. Gelukkig kon ze juist door een passerend echtpaar worden ontzet De verontruste ouders deden aangifte bij de politie, die alles in bet werk stelde de „daders" op te snorren. Er verscheen dinsdagavond op de voorpagina van de Leidse Courant ook een artikeltje over de „aanranding". De ouders voelden zich zo gelukkig dat het goed met hun dochter was afgelopen, dat zij het echtpaar dat het meisje zou hebben geholpen, wilde bedanken. Toen de vader aan stalten maakte contact met de politie op te nemen teneinde achter het adres van het echtpaar te komen, moest zijn dochter bekennen dat het echtpaar niet bestond en dat zij bet verhaal had verzonnen om onder de straf voor bet spijbelen uit te komen. Politieagenten moeten de automobilisten dagelijks duidelijk maken dat het Rapen burg voor hen vanaf de richting Kort Rapenburg verboden terrein is geworden. Zo worden brokken overdag nog voorkomen. Maar wat gebeurt er als de agenten vertrokken zijn.... op wil rijden op een vriendelij ke wijze op de verandering opmerkzaam te maken. Maar deze agenten zijn nog niet ver dwenen of de eerste auto's rij den pardoes rechtdoor om hal verwege ter hoogte van het Kantongerecht geconfronteerd te worden met een tegenligger. Vooral op de wat latere uren heeft in enkele dagen al meni ge bijna-botsing plaatsgevon den en de tijd dat er werkelijk auto's total loss gereden wor den lijkt niet meer ver weg. Een directe confrontatie met de nodige schade mag tot nog toe dan nog uitgebleven zijn, LEIDSE COURANT Werktheater weer ouderwets LEIDEN Het werktheater geeft momenteel in het LAK- theater een reeks van drie voor stellingen, waarvan er twee in de eerste plaats voor doelpu- blieken bedoeld zijn. Zodoende zat gisteravond bij „Niet tehuis de zaal voor een groot deel vol met pedagogen. „Niet tehuis" is een veel oudere productie dan het stervenspro- ject „Je moet er mee leren le ven" van enige weken terug, dat pas dit jaar is gemaakt. „Niet tehuis" zit veel dichter bij „Toe standen". Die oudere producties hebben meer één lijn. De voor stelling van gisteren volgt bijna chronologisch het verhaal vanaf het moment dat een toekomstig kindertehuiskind geboren gaat worden, via de gezinssituatie en de opvangt in zo'n tehuis, tot het ogenblik waarop het kind het tehuis gaat verlaten. Bovendien vertonen beide oude re voorstellingen overeenkomst in structuur. Ze zijn opgebouwd uit een reeks scènes, korter dan die in latere producties, waarin zeer concreet situaties worden geschetst. De acteurs wisselen daarbij veelvuldig van rol. Bij „Je moet er mee leren le ven" zijn de scènes langer en volgens de acteurs vaker één rol. Dat geeft mij de indruk, dat de te spelen personages dichter op de Werktheateracteurs ko men te zitten; dat de ruimte tussen acteur en personage klei ner is geworden. Bij „Niet te huis" wordt er nog meer een rol gespeeld. Een gevolg is wel, dat „Niet tehuis" een veel helder indruk maakt dan latere producties. De situaties zijn herkenbaar, de personages afgetekender. Toch gaat die helderheid enigszins ten koste van emotionaliteit en onderhuidse spanning. Misschien is het ook wel die grotere mate aan duidelijkheid, die frequente Werktheaterbezoe kers soms het gevoel geeft, dat latere voorstellingen tevens kwalitatief mindere zijn. Gister avond was het Werktheater in ieder geval weer ouderwets. PAUL VAN DER PLANK Op vele plaatsen in ons land werden gisteren de doden uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. De herdenking in de Leidse Mare- kerk werd bijgewoond door ruim honderd belangstellenden, onder wie vertegenwoordigers van Leidse instellingen en organisaties die nauw betrokken waren bij het Leidse leven in de oorlogsjaren. Ook het aantal aanwezige jongeren was niet gering. In zijn openingswoord wees burgemeester Vis erop dat het naar zijn mening van het grootste belang is in deze tijd van materiële welvaart en van vrijheid te denken aan hen die in de oorlog gesneuveld zijn in hun streven naar het terugwinnen van die voor ons zo vanzelfsprekende zaken. Daarnaast stelde de heer Vis dat, ondanks de vrijheid waarin wij nu leven, het huidige wereldbeeld met de vele gewapende conflicten elders en de vaak grote geestelij ke nood, het beeld van de oorlog, die weliswaar in de tijd steeds verder van ons af komt te liggen, levendig houdt. Vervolgens sprak de heer Bernard, oud-verzetsman nog enkele woorden uit, waarin hij enkele aspecten van de Leidse illegale activiteiten schetste. Zeer toepasselijk klonken ter omlijsting van de toespraken de fragmenten uit de mis L'homme désarmé, die Jan Mul in 1943 schreef als muzikale uiting van zijn verlangen naar vrede. De mis werd gezongen door het Alma Materkoor m.m.v. Esther Hillinga in de prachtige partij voor sopraan en Jan van der Meer op het orgel. Tenslotte vormde zich buiten de kerk een lange stoet voor de stille tocht naar het oorlogsmonument om daar kransen en bloemen te leggen. BURGEMEESTER VIS BIJ NMNH: Volleybaltoernooi voor gehandicapten LEIDEN De Leidse gymnas tiekvereniging „Excelsior" houdt zaterdag 7 mei een volley baltoernooi in de Vijf-Mei sport hal. Dit ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de vereni ging. De opbrengst van het toer nooi komt ten goede aan het gehandicapte kind. Het toernooi begint om tien uur en zal vermoedelijk tot vijf uur duren. meer winst te boeken. Tegen woordig staat het behoud van het bedrijf centraal en daarom gaat men meer produceren. De winst van een bedrijf vloeit ook weer terug in dat bedrijf. De expansie van een bepaalde on derneming is in feite de echte winst, die gemaakt wordt Dat de zaak kan blijven draaien, daar gaat het momenteel om. Die gedachte vindt men ook te rug in de statuten van Philips van 1946. Daarin wordt gesteld dat men streeft naar een maxi male nuttige werkgelegenheid. Die verschuiving in mentaliteit van de ondernemer is uiteraard bevorderd door de technische ontwikkeling maar ook door an dere factoren. Die mentaliteits verandering hoeft ons in princi pe ook niet pessimistisch te stemmen voor de toekomst", stelde burgemeester Vis. Ook de rol van de uitvinder betrok de heer Vis in zijn be toog. „In het midden van de achttiende eeuw was een uitvin ding nog een toevalstreffer. Daarna is men gaan kijken naar de behoeften die er bij de men sen bestonden en hoe daarin voorzien kon worden. Een uit vinding was daarna voor 99 pro cent transpiratie en voor nog maar 1 procent inspiratie. Dat kwam omdat een uitvinding pas nut heeft als er behoefte aan is. Anders is een uitvinding niet meer dan een stuk speelgoed, een kermisattribuut", aldus bur gemeester Vis gistermiddag tij dens de lunch-bijeenkomst van de maatschappij voor nijverheid en handel. niet meer het primaire doel van de industriële productie. Het nuttig maken aan de mensheid, het functioneren binnen de maatschappij is thans het be langrijkste doel". Dat was de belangrijkste conclusie van burgemeester Vis van Leiden in zijn voordracht „Van stroom tot atoom" tijdens een lunchbij- eenkomst van leden Van het departement Leiden van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel gister middag in restaurant 't Karre- wiel in Leiden De „maatschappij" viert dit jaar zijn 200-jarig bestaan. Het de partement Leiden viert dat tweede eeuwfeest pas volgend jaar. Burgemeester Vis schetste in zijn betoog de industriële ont wikkeling sinds de oprichting van de maatschappij voor nij verheid en handel 200 jaar gele den. Hij stelde verder dat „er steeds betere en goedkopere producten op de markt gebracht worden, maar dat wij- produ cent en consument-nog steeds niet tevreden zijn over datgenen wat ons geboden wordt". „Het voorzien in bepaalde behoeften van de mensen schept op 'zich weer nieuwe behoeften. Eén van de belangrijkste drijfveren van de moderne industriële ontwik keling is dat men die wissel werking onderkent". De heer Vis constateerde dat in de perio de sinds de oprichting van de maatschappij grote mentaliteits veranderingen waren opgetre den bij de ondernemer. „Vroeger streefde men naar een grotere productie om daardoor llllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll Het drieluik van Lucas van Leyden „Het laatste Oordeel" is weer compleet. Onlangs keerde het middenpaneel gerestaureerd en wel terug in het sted. museum „De Lakenhal" in Leiden. De restauratie van het drieluik heeft drieëneenhalf jaar in beslaggenomen. Voor de herstelwerkzaamheden van het eeuwenoude kunstwerk is door gemeente, rijk en provincie tezamen 189.000,- uitgetrokken. Dit bedrag is naar het zich laat aanzien niet overschreden. De restaura tie werd uitgevoerd in het atelier van restaurateur P. Hermesdorf uit Limburg. Illllllllllllllllllllllllllllllillllllllim (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Niet de winstge dachte, maar het behoud van werkgelegenheid staat tegen woordig centraal bij de huidige ondernemer. Dat is de mentali teitsverandering die de onder nemer de afgelopen 200 jaar heeft ondergaan. De mens was 200 jaar geleden ondergeschikt aan het product. Tegenwoordig is het maken van een product Juf Rupaka heeft één lesboek voor 32 leerlingen. Voor 35 cent per dag verandert u daar al iets aan. U kunt bijvoorbeeld f 126,- voor een heel jaar overmaken. Of f 63,- voor een halfjaar. Of elk ander bedrag dat u kunt missen. Een aktie van Novib en Unesco. Watje ook doet, met Lois zitje goed.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3