Zeker 4000 patiënten op lijst hartluchtbrug voor u Scheveninger verdronken in haven Cork Nixonik beging geen misdaad Cm Wisselvallig GEEN TV: BESPARING ENERGIE OPERATIES EINDHOVEN DEZE ZOMER VAN START FA.H. v, VEEN Veelvraat O» Dries van Agt Arrestaties in West Jordanië DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2 Leiden postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooi dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wirti Buiiteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147.70. losse nummers: 55 cent. Donderdag 5 mei 1977,67e jaargang no. 20726 Centraal Station Centraal Station: „Een uitgesto ken hand" op Ned. II om 20.25 I uur. Om 21.15 uur Rondje Thea- Ned. I om 19.25 en 20.20 uur Mary Hartman en om 19.50 urn- De affaire Dassault. Veel bewolking en plaatselijk regen. Later ook enkele opkla ringen. Matige aan de kust nu en dan krachtige wind uit rich-* tingen tussen west en noord. Max. temp. 13 graden. Morgen zon 6.01-21.13 Scheven- ingen hoog water 5.48, 18.16 Laag water 1.35,14.07 Doden herdenking Koningin Juliana en prins Bernhard heb ben gistermiddag als eersten een krans gelegd aan de voet van het mo nument op de Dam in Amsterdam, waar de nationale doden herdenking werd gehouden. Daarna volgden kransleg- gingen namens vele binnen- en buiten landse organisaties, waaronder het co mité chefs van sta ven, de stichting 1940—"45 en de fe deratie van oud strijders. De plechtigheid werd voorafgegaan door een korte her denkingsdienst in de Nieuwe Kerk. Nederland herdacht gisteravond om twee minuten voor acht massaal zijn doden uit de jong ste wereldoorlog. Het verkeer kwam goeddeels tot stil stand, ook de trei nen stopten twee minuten. Op het kerkhof van de Oor logsgravenstichting in Loenen op de Veluwe werd tijdens een plechtigheid het woord gevoerd door kardinaal B. Alfrink, die belichtte van hoe grote bete kenis het offer is geweest dat de in de oorlog gevallen doden terwille van de vrede hebben gebracht. Koffie verkeerd: tweederde vruchten eenderde koffie ARNHEM (ANP) Sinds enige tijd kunnen Arnhemse huisvrou wen die de koffieprijs boven het hoofd is gestegen bij een plaatse lijke koffiebrander annex zuid- vruchtenhandelaar „koffie" voor de helft van de prijs kopen. De pakken bevatten voor tweederde gemalen zuidvruchten en voor een derde echte koffie. Volgens de handelaar, die zeer te spreken is over de afzet, is de smaak van deze namaakkoffie te vergelijken met de populaire goed kope koffiemerken. Huisvrouwen die met het nieuwe produkt niet „op de koffie" willen komen kun nen in de winkel een kopje van deze „koffie" proeven. Eerste ontmoeting tussen Israëliërs en PLO in Praag BEIROET (AP) - In de Tsjechos- lowaakse hoofdstad Praag heeft de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) de afgelopen twee dagen het eerste officieel goedgekeurde con tact gehad met een Israëlische or ganisatie. Volgens het persagentschap heb ben vier leden van de centrale raad van de PLO besprekingen gevoerd met een even groot aantal leden van de Israëlische Communistische Partij Rak ah. De Israëlische regering en de grote politieke partijen weigeren ieder contact met de PLO, die zij be schouwen als een terroristische groepering welke zich ten doel stelt de staat Israël te vernietigen. HILVERSUM - De sta king van NOS-technici af gelopen maandag heeft Ne derland indirect een ener gievoordeeltje opgeleverd. Doordat in veel huiskamers geen televisietoestel aan stond werd 200 megawatt electriciteit uitgespaard. Omgerekend in geld is dit ongeveer 24.000 gulden per uur. De totale besparing is gelijk aan het bedrag dat het NOS-personeel aan ex tra salaris eist. Idi A win wil wel logeren bij Britse koningin Elisabeth KAMPALA Oeganda (AP) President Idi Amin van Oeganda heeft in een telegram aan de secretaris-generaal van het Britse gemenebest, Sjridat Ramfal, bevestigd dat hij voornemens is deel te nemen aan de Gemenebest-conferentie die van 8 tot 16 juni in Londen wordt gehouden. In het telegram zei Amin dat als het hotel waar men hem en de zijnen wil huisvesten niet groot genoeg is, „er regelingen voor mij moeten worden getroffen voor een verblijf In Buckingham Palace". Amin zei maatregelen te hebben getroffen voor zijn verblijf in Londen door opdracht te hebben gegeven dat hij wil logeren in het St. Ermin's Hotel. Hij zal daar niet alleen heengaan, maar aan het hoofd vap een groep van omstreeks 250 mensen, on der wie een aantal volksdansers. Justitie had buik vol van eetpiraat (Van een onzer verslag gevers) GRONINGEN r De 25-jarige Hendrik Z.t die in Groningen be kendheid heeft gekre gen als „de eetpiraat" zal het voorlopig met sobere, van rijkswege verstrekte maaltijden moeten doen. De officier van justitie had de buik meer dan vol van deze hardleerse smulpaap, die zich in restaurants de lekker ste hapjes liet voor schotelen en na afloop de onthutste ober con fronteerde met een lege portemonnee. Tiental len malen belandde Z.. op het politibureau, waar dan proces ver baal werd opgemaakt. Na zijn vrijlating ste vende hij steevast met een knorrende maag weer op een restaurant af. De officier van justi tie heeft hem nu laten opsluiten in het Huis van Bewaring. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het aantal Nederland se hartpatiënten, dat wacht op een operatie in het buitenland via hart- Iuchtbruggen, is in vijf maanden tijd verdubbeld. Uit medische onderzoe ken is namelijk gebleken, dat bij ze ker 4000 Nederlanders een hartopera tie noodzakelijk is, aldus voorzitter P. Overveld van de Nederlandse Vereni ging van Hartpatiënten. Volgens de heer Overveld is de ver dubbeling van het aantal wachtende hartpatiënten het gevolg van het op voeren van het aantal harttesten. In december stonden 2000 Nederlanders op de urgentielijst van de hartvereni- ging om in het buitenland te worden geopereerd. Maar omdat door het in stellen vande hartluchtbruggen opera ties sneller uitgevoerd kunnen wor den, gaat men aldus voorzitter Over veld eerder over tot een onderzoek, waardoor bij steeds meer Nederlan ders de noodzaak van een hart-in- greep vastgesteld kan worden. Ook in Nederland kan het aantal har toperaties binnenkort opgevoerd wor den. Het Eindhovense ziekenhuis Sint- Catharina, dat in 1972 op last van de toenmalige minister van Volksgezond heid na een conflict met de hartchi-, rurg dr. P. van der Schaar de hartope raties moest stopzetten, gaat daaraan deze zomer weer beginnen. Twee hart chirurgen kunnen dan twee operaties per week verrichten. Dr. P. van de Schaar, om wie het conflict in Eindhoven ging, is thans verbonden aan de hartluchtbruggen. Hij begeleidt hartpatiënten ook ter plaatse, die zich in het buitenland laten opereren. Voor een 52-jarige Haagse hartpatiënt is de kans groot, dat hij als eerste Nederlandse hartpatiënt voor de twee de maal binnen een jaar in het Ameri kaanse Houston zal worden geope reerd. De voorbereidingen hiertoe worden reeds getroffen ADVERTENTIE Voor moederdag geschenken vindt u een grote keus bij: NOORDEINDE 17 ROELOFARENDSVEEN TELEFOON 01713-2494 Nixon in verschillende stemmingen tijdens het interview. WASHINGTON (AP/Rtr). Oud-president Richard Nixon heeft gisteren in een televisie interview gezegd nooit een misdaad begaan te hebben tijdens het Watergate-schandaal; hij zei dat hij op de dag van het ontslag van zijn voornaamste assistenten Haldeman en Ehrlichman in begin 1973 gedacht had aan aftreden, d.w.z. vijftien maanden voor hij in werkelijkheid gedwongen werd af te treden, en dat hij tenslotte het gevoeld had dat ,hij het Amerikaanse volk in de steek gelaten had'. Nixon zei dat zijn falen ten dele te wijten was aan zijn zachte gemoed en dat hij te lang gewacht had met het ontslaan van zijn mede werkers. Hij had zelf zijn aftreden uitgesteld wegens initiatieven inzake China, de Sovjet- Unie, Vietnam en de eerste doorbraak in het senaat en de nieuwsmedia. Dat hij de zaak Midden-Oosten. wilde verhullen was legaal, omdat hij er geen In zijn eerste van vier televisie-interviews met concrete oogmerken mee had, aldus Nixon. Hij David Frost hield Nixon vol niet betrokken had gelogen, maar dit was gebeurd in de hitte te zijn geweest bij de inbraak in het Waterga- van de politieke strijd, te-gebouw en ook nooit goedkeuring te hebben verleend aan het betalen van zwijggeld aan ,De mensen vonden het echter niet genoeg dat de inbrekers. Hij beschouwde deze zaak als ik fouten toegaf, best. Als ze me op de knieën een .oorlog' met de openbare aanklager, de willen krijgen en me in het stof willen zien kruipen, nee, dat nooit. Ik ben niet door een samenzwering ten val gebracht. Ik heb het aan mezelf te wijten. Ik reikte ze het zwaard aan, en zij staken toe en draaiden het nog eens lekker om. Ik denk dat ik in hun plaats hetzelfde gedaan zou hebben. Het interview werd gisteravond uitgezonden, precies duizend dagen na Nixons aftreden. (GtoF M£ NOS MAAR Dit. ?ORTlfcS Een man. die zich in allerlei Gro ninger restaurants vol liet stoppen met de lekkerste spijzen.... Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. OUDE WETERING - De deel nemers aan de door de stichting 55+ reizen georganiseerde 6-daagse reis naar Luxemburg, die op 9 mei vertrekt, gaan rond zeven uur van start. Er zijn twee opstapplaatsen: Voor de kath olieke en gereformeerde kerk in Oude Wetering. Op zaterdag 14 mei worden de vakantiegangers weer terug verwacht. naam- adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Ludwig Erhard (80 jaar) overleden BONN (AFP/DPA) - De vroegere West- duitse bondskanse lier en gedurende lange jaren minister van economische za ken Ludwig Erhard is vanmorgen op 80- jarige leeftijd in Bonn overleden. De .vader van het Duits economisch wonder' werd in maart in een ziekenhuis opgeno men na een auto-on geval. Sinsdien heb ben zich problemen voorgedaan met de bloedcirculatie. Zie ook pag. 9 CORK (ANP) Een van ae Nederlandse vissers, die de af gelopen vijf dagen in de Zuid- ierse stad Cork zijn geweest in verband met de rechtzaak tegen Nederlandse vissers die binnen de door Ierland vast gestelde 50 mijlszone hadden gevist, is in de nacht van HinsHag op woensdag ver dronken. Het was de 50-jarige Jacob van Zaanen uit Sche- veningen, machinist van de trawler de Buis (Sch. 22). Zijn lichaam werd gisterochtend in het water ontdekt door voorbijgangers. Volgens de politie is de machinist in het water gevallen toen hij probeerde over te stappen van de Francisca (Sch. 54) op zijn eigen schip. Beide schepen lagen naast elkaar in de haven, nadat zij vorige week de opgebrachte Neder landse vissersboten uit solidariteit naar Cork waren gevolgd. Aan boord had men de verdwijning van Van Zaanen niet opgemerkt Het lichaam werd geïdentificeerd door dokter Groeneveld van het hospitaal kerkschip De Hoop. Aangezien er geen vermoeden van een misdrijf be stond, zagen de autoriteiten geen re den de schepen vast te houden. Zowel de Buis als de Francisca zijn gister avond uit Cork vertrokken naar open zee, evenals de tien schippers die op borgtocht zijn vrijgelaten, nadat de rechter in Cork bepaald had dat hij het conflict over het vissen binnen de 50 mijlsgrens zou voorleggen aan het Europese hof in Straatsburg. De sche pen zouden ten zuiden van Engeland gaan vissen, om geen nieuwe conflic ten uit te lokken. De soepele opstelling van de Ieren houdt vermoedelijk ver band met de vrees voor een enorme schadeclaim voor Ierland na een ge dwongen verblijf van trawlers en be manningen in Cork gedurende enkele maanden. Een inwoner van Cork is gisteren nog aan de verdrinkingsdood ontsnapt doordat een opvarende van de Jan Maria (KW 171) hem nasprong en uit het water haalde. De man was tussen kade en schip gevallen. 5 mei .20.00 uur Verkiezingstoespraak Rijnstreekhal - Alphen Gans op laffe wijze afgemaakt SASSENHEIM - De rijkspo litie in Sassenheim zoekt de daderts) van een laffe slacht partij die zich dezer dagen op een eilandje in het water langs de Char boni aan heeft voltrokken. Daar werd een met messteken om het leven gebrachte gans aangetroffen, die op het eilandje zat te broeden. Het nest, met 18 eieren werd helemaal ver nield. De politie verzoekt ge tuigen zich te melden op het bureau aan de Menneweg. HAZERSWOUDE Morgen avond wordt vanaf 19.00 uur, in het Nederlands Hervormd. Ver enigingsgebouw te Hazerswou- de-dorp een ruilbeurs gehouden. Munten, oude ansichtkaarten, postzegels, rijwielplaatjes enzo voort kunnen er worden verhan deld. Jeugdigen tot 16 jaar moe ten 0,25 betalen aan entree. Voor ouderen bedraagt de toe gang/ 1,— JERUZALEM Israëlische po litie en militairen hebben de afgelopen dagen in bezet West- Jordanië 66 Arabieren aange houden, die ervan worden ver dacht terroristische activiteiten jegens Israël te hebben ont plooid. In verscheidene steden in dat gebied was het gisteren nog on rustig. De meest jeugdige beto gers wierpen stenen naar auto's en staken autobanden in brand. In Nabloes traden Israëlische militairen met traangas tegen hen op. HAZERSWOUDE - Zaterdag 7 mei, de nationale molendag, kan men tussen 9.00 en 17.00 uur de Heremolen te Hazerswoude met een bezoek vereren. Deze molen beter bekend als Blauwe Wip, wordt momenteel gerestaureerd. De wipwatermolen, die eigen dom is van de Rijnlandsche Mo lenstichting, zal overigens in ou de glorie worden gebracht Dank zij een gift van negendui zend gulden van het Prins Bern hard Fonds is het mogelijk ge bleken het bouwsel aan de Oost vaart wat de onderbouw betreft te herstellen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1