Crisis in atletiekunie Weer omkoopschandaal in West-Duitsland Kansen Juventus op UEFA-beker gering NEDERLAGEN Tijdens WK ijshockey VOOR ZWEDEN EN RUSSEN West Ham werkt zich wat op SPORT LEIDSE COURANT' PAGINA 15 TECHNISCHE COMMISSIES STAPPEN OP NA AANWIJZEN TRAINERS DEN HAAG De nationale technische commissie junioren en senioren van de atletiekunie (KNAU) zijn gisteravond met onmiddellijke ingang afgetreden. De leden van de twee commissies namen dat besluit omdat zij het niet eens zijn met de houding van het KNAV-bestuur ten aanzien van de benoeming van enkele trainers. De grief van de twee technische commissies richt zich vooral te gen de benoeming van Hans Keizer en Toine van de Gool- berg als trainers voor resp. de midden- en lange afstand en de sprintnummers. Namens de twee technische commissies, die overigens in september zouden verdwijnen als gevolg van het nieuwe structuurplan dat de KNAU op de jaarvergadering in maart aanvaardde, stelde NTCS-voorzitter Hes Grewer: „Hans Keizer was een jaar gele den nog volkomen onacceptabel voor de KNAU. Nu wordt hij ineens benoemd als trainer voor de midden- en lange afstand. Toine van de Goolberg moet zijn kwaliteiten als trainer voor de sprint nog volledig bewijzen. Dit is voor ons volkomen onaan vaardbaar. Daarom hebben wij dan ook besloten als nationaal technische commissies onze werkzaamheden met onmiddel lijke ingang te staken". Het nieuwe uit vijf personen bestaande KNAU-bestuur wordt nauwelijks zes weken na zijn installatie al met grote proble men geconfronteerd. Het was een publiek geheim dat het nieuwe bestuur weinig heil zag in het handhaven van de twee nationaal technische commis sies. Hoewel dit op de jaarver gadering op 26 maart in Utrecht niet met even zoveel woorden is gezegd, werd wel duidelijk dat het bestuur weinig zag in een samenwerking met vooral de nationaal technische commissies senioren. Op de jaarvergadering stelde bestuurslid Jan Thijssen dat waarschijnlijk voor 1 april doch mogelijk een week later de, nieuwe trainers onder leiding van de als trainingscoördinator aangetrokken Anton Huiskes- zouden gaan werken. Gisteravond benoemde het KNAU-bestuur Anton Huiskes definitief als trainingscöordina- tor. Huiskes aanvaardde de functie vooropgesteld dat in de toekomst blijkt dat die kan overeenstemmen met zijn huidi ge werkzaamheden. KNAU- voorzitter Wim de Beer: „De definitieve benoeming van Huis kes heeft wat op zich laten wachten omdat hij zelf de trai- Anton Huiskes ...carte blan che... ners wilde kiezen met wie hij in de toekomst tot 1980 of mogelijk 1981 moet samenwerken. Er wa ren kandidaten tegen wie be zwaren bestonden. Dat was ons als bestuur bekend. Huiskes heeft die bezwaren onderzocht, en niet steekhoudend bevonden. Daarna hebben wij de nieuwe vakgroeptrainers benoemd". De trainers met wie Anton Huis kes, die voor zijn beleid een blanco volmacht van het KNAU bestuur heeft gekregen, gaat sa menwerken zijn: Sjef Swinkels (werpen), Toine van de Gool berg (sprint en hordennum mers), Piet van Gerwen (sprin gen) en Hans Keizer (midden- en lange afstand). Meer trainers Het is overigens de bedoeling dat nog meer trainers worden benoemd. Men is daarover nog in het stadium van onderhande ling. Anton Huiskes heeft van de KNAU, op grond van zijn vakmanschap, verregaande be voegdheden gekregen op trai nings technisch en trainings or ganisatorisch gebied. KNAU-voorzitter de Beer be treurt het dat de technische commissies bet besluit hebben genomen met onmiddellijke in gang op te stappen. „Wij hadden gehoopt dat men toch wilde doorwerken om de lopende za ken af te maken". Overigens is De Beer ervan overtuigd dat zeker niet alle leden van de nationaal technische commissie junioren het eens zijn met het woensdagavond genomen be sluit. „Deze week heb ik de le den van de ntc-j een brief ge schreven waarin een aantal punten op een rijtje zijn gezet. Uit de reacties die ik kreeg werd mij duidelijk dat niet alle leden van de ntc-j van alle za ken op de hoogte waren. Be paalde zaken werden door de voorzitter en de secretaris gere geld zonder medeweten van de andere leden. Bepaalde leden Toine van de Goolberg (foto) werd door coördinator Anton Huiskes aangezocht, hetgeen de technische commissie niet op prijs stelde. van de ntc-j weten b.v. niets van de bezwaren die ten opzichte van Hans Keizer bestonden. Zij hebben geen weet van bepaalde zaken uit het verleden. Die le den van de commissie waren bereid om met het bestuur om de tafel te gaan zitten. Zij zagen een opening voor een gesprek. Door het besluit van de natio naal technische commissie, dat ik volkomen onverantwoord vind. wordt de atletiek weer het slachtoffer". Volgens ntc-s lid Mieke Sterk is het besluit van de twee techni sche commissies vooral het ge volg van het aannemen van het nieuwe structuurplan. „Dit plan krijgt desastrueuze gevolgen voor de atletiek. Het is volko men ondemocratisch. De macht ligt bij vijf mensen. Ik heb veel meegemaakt in de KNAU maar dit nog niet". Hans Keizer tegen wie zich de bezwaren van de ntc-s zich vooral richten zal pas in het najaar bij het begin van de win- tertraining gaan werken omdat hij eerst zijn studie als arts/fy sioloog moet voltooien. Anton Huiskes weet inmiddels wat hem te doen staat. De afge lopen maanden is van een cen trale voorbereiding van de top op het nieuwe seizoen met als hoogtepunt de strijd om de Eu ropese beker voor landenteams niets terecht gekomen. Op 21 mei kan Huiskes bij de opening van de nieuwe acht baans kunststofaccommodatie in Sit- tard voor het eerst zien met welk materiaal hij in de toe komst (met o.a. de Europese kampioenschappen van 1978 in Praag) moet gaan werken. In verband met concurrentiepositie Hel wonderschone doelpunt van Tardelli die uit een voorzet van rechts de bal van ziin hoofd over doelman Iribar laat springen. Juventus leidt met 1-0. maar kwam Feyenoordstation wil af van de vermakelijkheidsbelasting (Van onze correspondent) ROTTERDAM Nadat het Feyenoordstation de bekerfinale tussen FC Twente en PEC Zwolle alsnog aan zijn neus voorbij heeft zien gaan wil directeur Frits de Kimpe stappen ondernemen om de slechte concurrentiepositie van zijn „kuip" te verbeteren door er bij de gemeente Rotterdam op aan te dringen de vermake lijkheidsbelasting af te schaffen. Het stadion heeft, aldus de Kimpe, sinds 1962 zo'n twintig miljoen aan die belasting aan de gemeente afgedragen. In de jaren dat het Feyenoord voor de wind ging was dat wel op te brengen, maar nu de exploitatie moeilijker wordt door de teruglopende belangstel ling voor de prestaties blijkt de barrière van zestien procent vermakelijkheidsbelasting groot Zo wilde ooit PSV voor één van zijn wedstrijden tegen St Etienne naar het stadion van Feyenoord uitwijken, omdat de Eindhovense club toen 40.0000 toeschouwers verwachtte, maar PSV zag er van af gezien de vermindering van de recette door de belasting. De directie van het Feyenoordstadion heeft bij de KNVB wel geprotesteerd tegen de wijziging van de plaats van de handeling voor de KNVB-bekerfinale, maar verwacht daar weinig heil van. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii LONDEN West Ham United, één van de drie Londense clubs die met degradatie bedreigd wordt, heeft zich op de ranglijst op kunnen werken door thuis met 2-0 te winnen van Coventry City. Bryan Robson bracht de thuisclub aan de leiding. In de tweede helft benutte Geoff Pike een straf schop voor West Ham, die- was toegekend na een overtreding van Terry Yorath. Tre vor Brooking, de international, was de be ste speler bij West Ham United. ter City aanmerkelijk kleiner is geworden. Daardoor zijn de kampioenskansen van Li verpool gestegen. Manchester City, dat bij Aston Villa door Dennis Tueart een voor sprong had genomen, zag die verdwijnen toen halverwege de tweede helft Little een van de paal terugspringende bal over de doellijn werkte (1-1). Newcastle verloor de uitwedstrijd tegen Lei- cester City door een treffer in de blessure tijd. Steve Earle was de maker van dit doelpunt. Leicester miste overigens in de 2. Manchester City 39-51, 3. Ipswich Town 2 4. Newcastle United 39-47, 5. Aston Villa 36-44. In de Schotse eredivisie werd één wedstrijd ge speeld: Motherwell-Dundee United 1-1. De uitslagen van de 21e speeldag van de Poolse competitie zijn: Gorruk Zabrze-Lech Poznan 4-1, Legia Warschau-GKS Tychy 2-1, Pogon Szczecin- Row Rybnik 3-2, Ruch Chorzow-Zaglebie Sosno- wiec 2-3, Stal Mielec-LKS Lods 2-1, Szombierki Bytom-Oda Opole 3-0, Widzew Lodz-Arka Gdynia 0-0, Slask Wroclaw-Wisla Krakow 2-0. Stand: 1. Slask Wroclaw 34, 2. LKS Lodz 31, 3. Gomik Zabrze 31, 4. Pogon Szczecin 30. Voetbal belasting in Rusland van seizoenkaarten. Hij schreef:" Het is weer lente ge worden en de situatie van vorig jaar is opnieuw ontstaan. Er is, een soort voetbal-belasting inge voerd voor iedereen. Bij ons op het bedrijf brengen staffunctio narissen en leden van het partij bestuur seizoenkaarten voor het Meteor-stadion aan de man". Volgens de krant is het niet verwerpelijk dat leiders van voetbalclubs de financiële posi tie van hun vereniging trachten te versterken. „Niet alle midde len om dit doel te bereiken zijn echter goed". (Van onze verslaggever) BOCHOLTWest-Duitsland heeft weer te maken met een schandaal in haar voetbalwereld. Voor 10.000 mark zou FC Bocholt geprobeerd hebben de doelman van FC Viersen 05, Axel Malchow, om te kopen en zodoende een Bocholtse zege bij voorbaat veilig te stellen. Malchow maakte deze poging tot het geven van steekpennin gen bekend, nadat FC Viersen vorige week zaterdag van FC Bocholt met 3-1 had gewonnen. De twee ploegen, waar het hier om gaat, spelen in de zg. Ver- bandsliga Niederrhein, wat is te vergelijken met de Nederlandse hoofdklas bij de amateurs. Bo cholt was met een zege ten zeer ste gebaat, omdat men dan vrij wel zeker was van het kam pioenschap en derhalve deelna me aan de promotiewedstrijden voor de professionele Regional- liga („eerste divisie"). Viersen-doelman Malchow be weerde, dat hij op woensdag 27 april jl. telefonisch was bena derd door een voor hem onbe kende Breitbach. Deze Breit- bach bood hem 10.000 mark aan wanneer hij voor een overwin ning van Bocholt zou zorgen. Op diezelfde woensdag werd Malchow 's avonds andermaal benaderd, toen hij in een café te Mönchengladbach zat te kij ken naar de televisieuitzending van de interland West-Duits land—Noord-Ierland. Hij kon diezelfde avond 1000 mark ont vangen, 4000 nog voor het duel Viersen—Bocholt, en de reste rende 5000 na winst van Bo cholt. De voorzitter van FC Viersen 05, Fritz Meies, heeft inmiddels verklaard de DFB te hebben ingelicht over deze kwestie voorts naar opheldering ge vraagd. Herbert Stöber, compe titieleider vande Verbandsliga Niederrhein, vraagt zich nu af of genoemde Breitbach inder daad lid is van FC Bocholt wanneer dat zo is, hij ook han delde namens Bocholt. Mocht het door Viersen opgeworpene bewaarheid worden, dan sluit Stöber harde straffen niet uit, en zou Bocholt automatisch naar een lagere klasse worden gedegradeerd. FC Bocholt heeft zich bij monde van voorzitter Bernhard Heg- mann gedistantieerd van alle omkoop-beschuldigingen. De derde treffer van de Tsjechen in het duel tegen Rusland. WENEN Na de overwinning op Rusland (5-1) zal de Zweedse ploeg zonder twijfel een mogelijke wereldtitel voor ogen hebben gehad. De eerste na 1962 (Colorado Springs) en de eerste echte na 1957 (Moskou, met Rusland en Tsjechoslowakije). Maar de Ca nadese profs hebben gisteravond voor 8500 toeschouwers deze Zweedse droom wreed verstoord, in de dubbele zin van het woord. Niet alleen wonnen de Canadezen met 7-0, maar de manier waarop dit gebeurde laat zich aflezen in de 27 strafminuten die de Noordamerikanen kregen toegewezen. Met zeer hard en soms ook te hard spel, vooral in de eerste periode, imponeerden de Cana dezen hun tegenstander dermate dat Zwe den het grote aantal Canadese strafminuten niet eenmaal wist uit te buiten. De Zweden, die in vergelijking met de ontmoeting tegen Rusland ontstellend zwak speelden, kregen in totaal slechts twee strafminuten. Rusland, dat zich in zijn eerste zes wedstrij den als de nieuwe wereldkampioen leek aan te dienen, kan de titel na twee achtereenvol gende nederlagen wellicht vergeten. Verlo ren de mannen uit de Sovjet-Unie maandag, de Zweden gisteren bleek de regerende we reldkampioen Tsjechoslowakije voor een on overkomelijk struikelblok: 4-3. Stand kampioensgroep 1. Tsjechoslowakije 2. Rusland 3. Zweden 4. Canada WENEN Het toernooi om het wereldkam pioenschap in de C-groep, waarin ook Ne derland uitkomt, zal in 1978 in Spanje worden gehouden. TURIJN Na de nederlaag tegen Leeds United in de finale van het toernooi dat destijds de jaarbeursbeker heette en het verlies tegen Ajax in de finale van de strijd om de Europese beker voor landskampioenen (1973) ziet het er voor Juventus opnieuw somber uit. De Italianen brachten het voor 75.000 toeschouwers in het stadion van Turijn in de eerste finalewedstrijdom het toernooi om de UEFA-cup. tegen Athletic de Bilbao niet verder dan een overwinning van 10 Juventus, dat op het punt staat Italiaans kampioen te worden het staat met nog drie wedstrijden te spelen één punt voor op stadgenoot Torino zag geenkans de muur van verdedigers die de Spanjaarden voor de uitstekende doelman Iribar optrokken meer dan een keer te doorbreken. Dat gebeurde in de 15e minuut toen international Tardelli de Spaanse doelman met een kopbal versloeg: 1—0. Daarna was Iribar een niet te passeren hindernis voor „Juve". In de 60e en 83e minuut behoedde de Spaanse International zijn ploeg voor een mogelijke onoverkomelijke achter stand met twee knappe reddingen bij acties van Juventus' beste speler Causio. Zeer fair Het duel waarin in totaal vijftien spelers uitkwa men die in de voorgaande wedstrijden een gele kaart hadden gekregen, begon zeer fair. Naarmate de strijd vorderde werd het duel echter harder. Charles Corver, de Nederlandse arbiter die de wedstrijd leidde, moest in de tweede minuut na de rust de gele kaart trekken voor de Spaanse libero Guoicoechea, die in verband met een eerde re gele kaart, voor de tweede wedstrijd, op 18 mei in Bilbao, automatisch buiten spel staat. Wanneer Athletic over twee weken de UEFA-be- ker zou winnen levert dat de Spanjaarden een premie van ruim 7000 gulden op. De Italianen, krijgen bij het veroveren van de beker, een bedrag dat twee maal zo hoog is uitgekeerd. Dit dank zij de goedgeefsheid van de directeur van een in in Turijn gevestigde automobielfabriek. De 75.000 toeschouwers in Turijn zorgden voor een recordre cette van bijna 900.000 gulden, de hoogste van dit seizoen. Na het eindsignaal van Charles Corver begroetten de Spanjaarden het verlies van 1—0 als een over winning. Vooral, op eigen terrein is Athletic de Bilbao, dat op weg naar de finale o.a. AC Milan en FC Barcelona uitschakelde, bijzonder sterk. Juventus: Zoff; Cuccureddu, Gentile, Scirea, Morini; Tar delli. Furino, Benetti; Causio, Boninsegna (Gori), Bettega. Athletic de Bilbao: Iribar; Villar, Escalza, Guoicoechea, Guisasola; Guaderra, Irureta en Roja 2; Dani, Churruca en Roja 1. MOSKOU Het communisti sche partijblad „Pravda" heeft in zijn editie van gisteren aan dacht besteed aan klachten van lezers, die schrijven gedwongen te worden seizoenkaarten te ko pen van plaatselijke voetbal clubs. „Het was in Dnepropetrovsk een slechte gewoonte geworden om mensen te dwingen kaarten te kopen voor voetbalwedstrij den", aldus de Pravda. Ook vo rig jaar besteedde de krant een artikel aan de gedwongen kaart verkoop. „Toen de Pravda aan dit verschijnsel aandacht had besteed verminderde de druk van de organisatoren van derge lijke campagnes enigszins", al dus het blad. Gisteren publi ceerde de krant een artikel waarin een partijlid in Dnepro petrovsk zich opnieuw beklaag de over de gedwongen verkoop

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15