Geen wonder dat werkende vrouw oververmoeid raakt D'66 en PvdA in trek bij nieuwe kiezers Advocaat na handgemeen gearresteerd Liedje uit computer won Schlagerwedstrijd Hoofdinspecteur Kalma hekelt discriminerend politie-formulier BEDRIJFSARTS RIJKSGENEESKUNDIGE DIENST: Honderdduizend fietsers zaterdag in het zadel Beklagrecht voor gevangenen Onderzoek zaak-Menten duurt jaar Gedupeerde omroepen krijgen zendtijd niet vergoed BINNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 13 Controledienst: „Wehkamp gevaar voor winkelier (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Tegen het postor derbedrijf Wehkamp heeft de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem gisteren een boete geëist van 10.000 gul den. Enkele weken voor de offi ciële start van de uitverkoop in 1975 had Wehkamp al een mil joen folders met „restanten" en spotkoopjes" verspreid. De economische politierechter in Zwolle veroordeelde het be drijf vorig jaar tot een boete van 2000 gulden, maar zowel het bedrijf als de officier waren in hoger beroep gegaan. De econo mische controledienst noemde Wehkamp gisteren tijdens de zitting „een gevaar voor de win kelier". Fietsen mogen over onbeperkte afstanden mee in trein (Van een onzer verslaggeefsters) SCHAARSBERGEN Fietsen zullen met ingang van de nieu we NS-dienstregeling (22 mei) zonder beperking in afstand in treinen met bagageruimte mo gen worden meegenomen van en naar de ongeveer tachtig stations, die van oudsher open waren voor rijwielvervoer. Tot nu toe gold voor fietsvervoer een maximum afstand van veertig kilometer. Dit heeft minister Westerterp (Verkeer) vandaag gezegd bij de opening van de tentoonstelling. „Exponent '77" in Schaarsber- gen. De nieuwe maatregel is be doeld als proef. Voorwaarde is dat het laden en lossen van fietsen op de stations de trein niet ophoudt. De tijdstippen waarop dit vervoer mogelijk is (buiten de spitsuren op werkda gen en in het weekeinde) blijven gehandhaafd. Bovendien zal de NS nagaan of het aantal sta tions waar fietsen worden ver huurd kan worden uitgebreid. Ook het aantal fietsen, bestemd voor de verhuur, zal worden vergroot. Willeke De nieuwste aan winst van het Mada- me-Tussaudmu- seum in Amsterdam is een beeld van de filmactrice Willeke van Ammelrooy. Het werd gemaakt door de Rotterdamse beeldhouwster Ma ria Carlier. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam De Rotterdamse hoofdinspec teur van politie B. Kalma heeft op een verkiezingsbijeenkomst van de PSP scherpe kritiek geuit op het invoeren van een lande lijk meldingsformulier, dat de politie gaat gebruiken bij het opmaken van proces ver balen tegen van misdrijven verdachte per sonen. Volgens Kalma moeten enkele delen van dit formulier ernstig discriminerend worden geacht. Zo moet bij de typering van een verdachte worden aangegeven of hij bijvoorbeeld woonwagenbewoner, gluurder, invalide, gas tarbeider, drugsgebruiker, homofiel of hip pie is. Onder het hoofd „ras/type" wordt de verbalisant gevraagd op het formulier aan te geven of de verdachte Jood, neger, moluk- ker dan wel zigeuner is. Kalma vindt het verbijsterend dat dit formulier is ontwik keld. Volgens hem werkt het vooroordeel-be vestigend ten aanzien van tal van groepen in de Nederlandse samenleving. De via het meldingsformulièr verzamelde gegevens worden opgeslagen in een computer. Naar aanleiding van de kritiek van Kalma, heeft de Rotterdamse politie verklaard, dat het hier gaat om een experiment van het ministerie van Justitie, dat het hier gaat om een experiment van het het ministerie van Justitie, dat door de Rotterdamse politie wordt uitgevoerd. Het experiment geschiedt mede onder verantwoordelijkheid van een landelijke stuurgroep. De politie geeft toe, dat het formulier inhoudelijk niet volmaakt is. Maar de mogelijkheden om het formulier bij te stellen zouden nog ruimschoots aanwe zig zijn, zo wordt gezegd. Alvorens het lan delijk wordt toegepast zal er een reglement komen om de persoonlijkheid in alle opzich ten te beschermen, aldus een Rotterdamse politiewoordvoerder. iiBiiiiiBiiiiiiiiiiiEiiiNiiniiiiiiiiiniiiEniiiiigiiiuiiiiimiiiuiiiiiniiiifisiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiQiiiiiiniiiiiiiiiiiioiiiiifiiiiiiBiiiiifiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiEiiiiiBiiiiiGiiiiiBiiiiiniiiiiiiiiiim EINDHOVEN (ANP) - „Het is niet verwon derlijk, dat de oudere, acht uur per dag wer kende, vrouw oververmoeid raakt. Als zij da gelijks twee uur besteed aan huishoudelijk werk, betekent dat, dat zij na vier jaar in haar vrije tijd een extra dienstjaar heeft gewerkt. Na veertig dienstjaren zijn dat er tien". Mevrouw M. Koosterhuis-Duinker, bedrijfsarts bij de Rijksgeneeskundige Dienst rekende dat gisteren in Eindhoven haar toehoorders voor tijdens de studiedagen van de Nederlandse Vereniging voor Arbeids- en Bedrijfsgenees kunde. Van de werkende ongehuwde vrouwen blijft 75 procent na haar zestigste doorwerken; bij de gehuwde vrouwen is dit percentage maar vijf. Een onderzoek onder industrie-arbeider^, heeft uitgewezen, dat zij het na hun vijftigste wat kalmer aan gaan doen en dat ze hun avonduren rustig voor de televisie of met krant- lezen doorbrengen. Die mogelijkheid heeft de werkende vrouw echter niet. Een huisvrouw besteedt gemiddeld zes uur aan de zorg voor voeding, kleding en huis. De werkende vrouw trekt daar gemiddeld drie uur voor uit, waarin zij het hoognodige huishoudelijke werk ver richt. Maar dat hoognodige is, aldus mevrouw Kloosterhuis, wel het zwaarste. Ze redt het door het tempo op te voeren en de zaterdag als vrije dag te laten vallen. Mevrouw Kloosterhuis zei, dat er maar weinig nodig is om wankel wnakel evenwicht te versto ren. En dan volgen alle symptomen van chroni sche oververmoeidheid: slecht slapen, dood moe, hartkloppingen, prikkelbaarheid, angsten, huilbuien, apathie, concentratie- en geheugen stoornissen met als uiteindelijk resultaat lang durig verzuim of blijvende arbeidsongeschikt heid. Maar ook ouder wordende mannen hebben het moeilijker dan vroeger. De arbeidssituatie is steeds minder aan hen aangepast. Met name het tempo maakt het voor hen steeds lastiger om mee te komen. Dat zei dr. A. Leufting, voorzitter van de vereniging, gisteren in Eind hoven. De „groep" waarin vroeger een onder linge band bestond en waarin jongeren zonodig insprongen voor ouderen, bestaat niet meer. Heel veel bedrijven houden er geen rekening mee of iemand nu 25 of 55 jaar is, zo werd betoogd. Gratis huurfiets bij NS DEN HAAG (ANP) Als het weer een beetje meezit, zul len zaterdag onge veer honderddui zend Nederlanders meedoen aan de door de ANWB georganiseerde lan delijke fietsdag. De belangstelling is in het hele land erg groot, maar als het regent zullen onget wijfeld veel mensen thuisblijven, aldus een woordvoerder van de ANWB. De trainer van de FC Eindhoven, R Gosens, zal zaterda gochtend om negen uut het officiële startsein geven. De NS heeft inmid dels ook ingehaakt op deze actie, die door de ongeveer zevenduizend huur- fietsen gratis aan de liefhebbers ter beschikking te stel len. Iedereen die met de trein naar een startplaats komt om mee te fietsen, krijgt na het tonen van het spoorkaartje een zogenaamde fiets- huurkaart tegen een borgsom van 2.75. Komt hij aan het eind van de dag met een afge stempelde fietsrou- tekaart en een on beschadigde fiets weer bij de stalling van het station, dan krijgt hij het be drag terug. VOLGENS ONDERZOEK-VELDKAMP: Vondeling op de fiets Om propaganda te maken voor de fiets, ons eigen landje en niet te vergeten de Partij van de Arbeid, maakt Tweede-Kamervoorzitter Vonde ling een fietstocht van 1100 km door Nederland. De rit startte vrijdag in Cadzand en gisteren peddelde hij van Roosendaal naar Bladel. DEN HAAG (ANP) Bij de jongeren die op 25 mei voor het eerst naar de stembus gaan lijkt een sterke voorkeur te be staan voor de Partij van de Arbeid en D'66. „Buro Veldkamp Marktonder zoek" heeft dit vastgesteld on der de groep jongeren die zijn geboren tussen juni 1955 en mei 1959. Het CDA ziet onder de nieuwe kiezers de aanhang iets toene men, maar de WD is bij deze groep steeds minder in trek. Op merkelijk wordt de stijging van D'66 genoemd. De partij klom op naar de vierde plaats en als bij geen andere partij geldt als motief voor deze populariteit de lijstaanvoerder. Uit het onderzoek, het derde dat Veldkamp in opdracht van de Veronica Omroep Organisatie heeft verricht, blijkt verder dat van de nieuwe kiezers zes pro cent opgeeft niet te gaan stem men, een percentage dat ook bij de vorige twee metingen, in de cember van het vorig jaar en in februari van dit jaar, werd ge meten. Vijftien procent weet nog niet of men gaat stemmen, een percentage dat gelijk is aan de vorige meting, maar kleiner dan in december (20 procent), 24 procent weet intussen nog niet op welke partij men gaat stem men. Bij de onderzochte groep jonge ren bleek 34 procent zeer tevre den over het kabinet-Den Uyl. Veertig procent is matig tevre den en 14 procent niet tevreden. 13 Procent gaf geen mening. Staalbedrijf SMDK weer in moeilijkheden UTRECHT (ANP) - Als het ministerie van Economische Za ken het staalbedrijf SMDK in Utrecht, de grootste Nederland se producent van gietstaal, niet met ongeveer vijftien miljoen gulden tegemoet komt, zal het bedrijf (met zeshonderd werk nemers) uitstel van betaling moet aanvragen. Wil het bedrijf ook in het derde en vierde kwartaal kunnen draaien dan moet er aanvullende steun van het rijk komen, aldus directeur H. van der Vlies van staalgiete- rij SMDK. Vorig jaar ontving het bedrijf zeven miljoen gulden rijkssteun op voorwaarde dat er de eerste drie jaar geen ontslagen zouden vallen, maar nog maar kort ge leden ging minister Lubbers van, Economische Zaken akkocJrd met het ontslag van 129 man. De minister nam de beslissing op grond van het feit dat de afzet van staalgietijzer zo sterk daal de dat van overmacht gespro ken kon worden. In ëen rapport over het bedrijf (het Franse concern Sambre et Meuse bezit 51% van de aande len, en ESTEL 49%) wordt te geringe competentie verweten aan de leiding en een te klein produktieniveau van de werkne mers. Het aandeel van SMDK op de markt is afgenomen door de teruglopende scheepsbouw. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse poltie heeft gistermiddag na een handgemeen in een jongeren centrum een advocaat uit Amsterdam gearres teerd, die trachtte te beletten dat zijn cliënt door de politie werd meegenomen naar het bureau. De cliënt, een 19-jarige jongeman, werd beschuldigd van vernieling en diefstal uit de woning die hij van de verhuurder moet verlaten. De jongeman heeft met de verhuurder een con flict, nadat deze de huur opzegde. Hij weigerde de woning te verlaten en zou in afwezigheid van de verhuurder vernielingen hebben aangericht en diverse goederen uit het huis hebben ontvreemd. Tumult in jeugdcentrum Nadat een aanklacht tegen hem was ingediend, trachtten twee agenten van de Amsterdamse poli tie de jongeman aan te houden in een jongerenfen- trum, waar hij in gesprek was met twee advocaten. De jongeman verzette zich zo hevig dat hij pas na een korte worsteling kon worden meegenomen. Volgens de politie zou de advocaat geprobeerd hebben de fouillering te voorkomen door één van de agenten bij de arm te grijpen. De advocaat ontkent dit. Beide arrestanten zijn in de loop van gisteravond vrijgelaten. De jongeman begaf zich vervolgens met vrienden opnieuw naar de woning en kon er pas na moeizame gesprekken met de politie toe worden gebracht weg te gaan. DEN HAAG (ANP) Gedetineerden kunnen zich voortaan bekla gen over het opleggen van disciplinaire straffen door de directeur van de inrichting. Ook kunnen zij klagen over beslissingen die inhouden dat correspondentie niet wordt uitgereikt of verstuurd of wanneer bezoek geweigerd wordt. Het beklagrecht voor de gedetineerden vloeit uit de nieuwe recht spositieregeling van gedetineerden die maandag 23 mei in werking treedt. De aanpassing van de gevangenismaatregel die hiervoor nodig was, zal in de staatscourant gepubliceerd worden. De gedetineerde zal zijn beklag moeten doen uiterlijk drie dagen nadat hij kennis gekregen heeft van de beslissing waarover hij zich wil beklagen. Hij moet dat doen bij de Commissie van Toezicht. De beklagcommissie kan een beslissing waarover ge klaagd is herzien. In bijzondere gevallen kan de gedetineerde een financiële tegemoetkoming krijgen. Bepaald is ook dat een veroordeelde tot gevangenisstraf overplaat sing kan 'verzoeken. Omdat in sommige inrichtingen door de grotere bewegingsvrijheid problemen ontstaan over de herkenning van gedetineerden, vooral als zij zich niet door kleding of anders zins van personeelsleden onderscheiden, is bepaald dat gedetineer den verplicht kunnen worden een legitimatiebewijs bij zich te dragen. DEN HAAG (ANP) - De com missie van onderzoek voor het opsporings- en vervolgingsbe leid in de zaak Menten vanaf 1945 tot de zomer 1976 heeft bekend gemaakt dat haar on derzoek tenminste een vol jaar in beslag zal nemen. De com missie hoopt haar voorlopig ar chiefonderzoek omstreeks de zomer 1977 te kunnen afsluiten, in de herft de verhoren te hou den en in de winter 1977—1978 de definitieve verslaggeving te kunnen beginnen. In de lente of op zijn hoogst tegen de zomer van 1978 kan het eindverslag worden ingediend. Dit heeft de commissie meege deeld in een tussentijds verslag van haar activiteiten aan de mi nister van Justitie. Uit het ver slag blijkt dat de commissie al in de loop van januari de be schikking kreeg over dossiers in de zaken Menten, Velser-affaire en Schallenberg. Van groot be lang noemt de commissie de vondst van archiefmateriaal in Amsterdam waar zich onder meer het oude strafdossier-Men- ten bevond, dat „zo goed opge borgen is geweest dat slechts één archiefdeskundige zich de plaats van opberging herinner de". Van belang noemt de com missie het dat de heer Menten de commissie schriftelijk toe stemming gaf zijn particuliere stukken, die bij overheidsinstan ties of in archieven van zijn vroegere advocaten worden be waard, voor haar onderzoek te Uitkeringen ramp Tenerife: Orde Advocaten waarschuwt tegen overhaaste beslissingen (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Nederlandse Orde van Advocaten heeft een ernstige waarschuwing doen uitgaan tegen het overhaast be slissingen nemen aangaande uitkeringen aan nabestaanden van de omgekomen slachtoffers van de vliegtuigramp op Tene rife. Deze waarschuwing geldt met name de contracten die Ameri kaanse advocaten aanbieden om de belangen van Nederlandse nabestaanden te behartigen. Ten eerste zijn deze contracten in het Engels opgesteld, hetgeen moeilijkheden kan veroorzaken, maar voorts bevatten ze vaak voorwaarden die voor de Neder landse advocatuur onaanvaard baar zijn. De Orde van Advoca ten adviseert een dergelijk con tract in ieder geval aan een Nederlandse advocaat ter beoordeling voor te leggen alvo rens ook maar iets te tekenen. Men heeft lang getwijfeld een dergelijke waarschuwing te doen uitgaan, om te voorkomen dat men zou denken dat de Or de aan „klantenwerving" doet. Maar het stijgend aantal vragen over deze contracten heeft de doorslag gegeven. Voor infor matie kan men terecht bij de Orde, 't Hoenstraat 1 in Den Haag (070)645900 of bij het Bureau voor Rechtshulp, Java- straat 27a, eveneens in Den Haag waar men gratis adviezen verstrekt. Dit laatste adres is bedoeld voor hen die van me ning zijn een advocaat niet te kunnen bekostigen. Werknemers Schiedamse werf willen garanties voor werk SCHIEDAM (ANP) Werkne mers van de scheepswerf IHC Gusto in Schiedam willen ze kerheid hebben over het voort bestaan van hun bedrijf. Op een vergadering van de indus triebonden NVV en NKV heb ben de Gust o-werknemers woensdagavond een verklaring opgesteld aan de raad van be stuur van het moederconcern IHC Holland in Rotterdam. Daarin vragen zij om garanties voor de werkgelegenheid en voortzetting van het vernieu wingsprogramma van de scheepswerf. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Er zal geen extra zendtijd be schikbaar worden gesteld voor de omroepen en de kleine zendgemachtigden zoals Teleac, die maandagavond wegens het arbeidsconflict bij de NOS niet op de beeldbuis konden verschijnen. De NOS zal ook niet uit eigen zendtijd de gedu peerden aan compensatie kunnen helpen, aange zien de NOS als zendgemachtigde niet in het geding was. Wel tracht de NOSTeleac en andere kleine zendgemachtigden, waarvoor zij zendtijd krijgt toegewezen, op latere tijdstippen alsnog in staat te stellen de geplande uitzendingen te verwe zenlijken. De NCRV en de VARA, die maandagavond niet konden uitzenden via de televisie, hebben geen claim voor compenserende zendtijd bij de NOS ingediend. WD pleit voor bruine cafe's DEN HAAG (ANP) Het WD-kamerlid Portheine wü dat de regering zorgt dat de „bruine café's" kunnen blijven bestaan. Deze café's worden bedreigd doordat de regeling die het mogelijk maakte open te blijven zonder inrichtingsvergunning afloopt. De schrijfster Annie Romeijn- Verschoor (82) ontvangt op 14 mei de Dr. P. van Praagprijs van het Humanistisch Verbond ond bekroning bekroging van haar gehele oeuvre. De Van Gogh-stichting heeft ruim één miljoen gulden ont vangen, opbrengst van drie ten toonstellingen van 19 schilderij en en 81 tekeningen van Vincent van Gogh in drie Japanse ste den die door 946.245 mensen werden bezocht. Een deel ervan is vorige maand al besteed voor de aankoop uit particulier bezit van het „Berkenlaantje in Nue- SASSENHEIM Wachtmeester H. G. Tebbenhof, sedert 1 ja nuari 1970 aan de plaatselijke groep van de Rijkspolitie ver bonden, is per 1 mei bevorderd van wachtmeester le klas tot opperwachtmeester. LISSE Morgenavond organi seert de rekreatiecommissie van het gemeenschapscentrum De Poel weer een diskoavond voor de jeugd tot en met 12 jaar. Aanvang 19.00 uur, afloop 21.00 uur. Het geheel zal weer onder de muzikale leiding staan van de diskotheek Big Apple, met D. J. Willem. MOSKOU De Sowjetrussische beroepscom ponisten van lichte muziek hebben bij een niet-officiële Schlagerwedstrijd een nare bele venis ondergaan: toen de keuze van de uit 600 luisteraars samengestelde jury werd bekendge maakt, bleek niet een componist gewonnen te hebben, maar een computer met de aanduiding Naar het persbureau Tass meedeelde, kregen de langs elektronische weg gecomponeerde stukken gemiddeld 0,15 punten meer dan de scheppingen van de beroepsliedjesmakers. Tass berichtte dat in het elektronisch rekencentrum van de Sowjetrussische academie van weten schappen ook met schilderende computers wordt geëxperimenteerd. Zo heeft een rekenmachine kortgeleden het zelfportret van Leonardo da Vinei, dat het universele genie uitbeeldt in een bespiegelende pose, opnieuw geschapen. Op de computerver sie is een lachende Leonardo te zien. Zo was hij door de deskundigen geprogrammeerd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13