vergeet het pompje niet ...en Amateurkunstenaars kunnen in oud klooster exposeren „GOUDEN HANDEN" MAAKT HOBBYKUNST BEREIKBAAR VOOR DUIZENDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 2 MEI 1977 PAGINA 9 Fiets achter auto Op zo'n Nationale Fiets en Molendag is fietsen iets vanzelfsprekends. Maar wat doet u op de mooie dagen die erna ko men? Gaat de fiets dan weer in de schuur of de berging? Nee toch? 't Is echt niet noodzake lijk de rest van het jaar dicht bij huis te blijven en voortdurend dezelfde tochtjes te maken. Hang de fiets gewoon aan de auto. Dat kan sinds een aantal jaren geleden de „caddy" uit Amerika werd geïmporteerd. Het is een draagrek waarin twee tot drie fietsen kunnen worden gehangen. U bindt de fiets achter het automobiel, u stapt in en rijdt dan naar de fietsplek die u van tevoren hebt uitgezocht. Het rekje past aan nage noeg elke auto. Informeer eens bij de rijwielhandel. Weet men het daar niet, dan kan groothandel Tu- ra in Rijswijk u verder VlféfrfiGtS helpea 3 met het bij stukjes en beetjes verorberen van zijn eigen fiets. Hij denkt voor dat karwei drie maanden nodig te heb ben. Totnogtoe was Mi chel tevreden met scheer mesjes en dergelijke. Maar verandering van spijs doet eten. pers een snelheid van 32 kilometer per uur kan bereiken. Eetfiets Wist u overigens dat er mensen zijn die hun rij wiel gebruiken om er hun honger mee te stillen? Me neer Michel Lotito, een Fransman, is begonnen Feestfiets Als het aan twee inventie ve Belgen ligt, kunnen we binnen afzienbare tijd fietsend de lucht in. Ze hebben een vliegfiets ge maakt die vijftig kilo weegt, een spanwijdte be zit van twintig meter en die volgens de ontwer- Twee Amsterdammers hebben een originele ma nier bedacht om hun ver jaardag te vieren. Zij no digden hun vrienden en magen uit om op de fiets naar het feest te komen. Toen iedereen er was, be steeg men wederom de stalen rossen en peddelde gezamenlijk naar Broek in Waterland om daar de bloemetjes buiten te zet ten. Handfiets Een Italiaanse meneer be weert dat het erg gezond zou zijn de fietsen te voor zien van handpedalen in plaats van de normale trappers. Dat zou erg goed zijn voor de longen. De man heeft voor zijn idee steun gekregen van een aantal artsen, die ook wel iets in de handfiets zien. Fiets-weetje Kijk eens op de kaart van Nederland, zoek wat ge bieden uit die u best eens per fiets zou willen ver kennen en schrijf dan eens naar de provinciale VW. Daar kan men u beslist aan een groot aan tal fietsroutes helpen. Bij na altijd gaat het om' tochtjes van rond de der tig kilometer. Een afstand die voor iedereen wel te overbruggen is. De mooi ste fietsroutes liggen in Drente, Gelderland en Overijssel. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat er in andere delen van HPfcklllfPfl ons land niets moois per fiets te ontdekken is. liefst 34 personen tegelijk zich op kunnen voortbe wegen. Het karretje is 22 meter lang geworden. In het vervoermiddel zijn on derdelen van 78 oude fiet- sen verwerkt plus nog eens zo'n 70 extra tand wielen. Het gevaarte weegt dan ook ruim an derhalve ton. Fiets-34 In Denemarken heeft fiet senmaker Agner Vaster- gaard uit Koege een rij wiel gebouwd waar maar In het Rotterdamse mu seum Boymans-van Beu- ningen wordt tot 12 juni de tentoonstelling „De Fiets" gehouden. U kunt daar alles van, over en rond de fiets bekijken. Het museum is geopend van tien tot vijf, zondags van elf tot vijf. De toe gang tot de expositie kost een rijksdaalder. Jongens en meisjes onder de acht tien betalen maar een gul den. Fitfiets In het Duitse Bad Neuen- ahr is fietsen ook duide lijk in. In dit Kurort is een fietstocht een onder deel van het „kuur-pa- troon". Zes dagen per week, zolang de kuur duurt wordt er van acht tot tien uur 's morgens verplicht gefietst Fietsstart De plaatsen in Zuid-Hol land waar u voor de vie ring van de Nationale Fiets- en Molendag van start kunt gaan zijn: Alphen a/d Rijn (kantine Alphense Boys), Delft, Gouda, Den Haag-zuid (jeugdherberg Ocken- burg), Scheveningen (VW Gevers Deynoot- plein), Rotterdam (Café Hoekse Hout), Leiden, Schiedam (ANWB-kan toor), Vlaardingen, Zoe- termeer (mobiele kantoor ANWB), en Noordwijk. Waar niet anders ver meld, is het WV-kantoor steeds het inschrijf- en vertrekpunt U kunt er te recht van negen tot één uur. (Van een onzer verslagge vers) DEN IIAAG Wie op de Nationale Fiets- en Mo lendag op een splinter nieuw karretje stapt, loopt niet zo verschrikke lijk veel kans door pech te worden getroffen. Maar zelfs een nieuwe fietsband kan tijdens een tochtje lek raken. Daar om: Neem een reparatie set mee! En mocht het lot u wèl goedgezind zijn, dan zult u misschien on derweg een mede-fietser zien staan, wie u de hel pende kand kunt reiken. Drie bandenlichters, een stukje schuurpapier, solu tie en een paar plakker- tjes kunnen dan goede diensten bewijzen. En ver geet de pomp niet. Er zijn nu ook al hogedrukpomp- jes in de handel, waarmee u de band heel wat sneller hebt volgeblazen dan met een ouderwetse hand pomp. Mocht er direct geen wa ter bij de hand zijn, dan kunt u het lekje toch een voudig opsporen door de band even langs uw wang te halen. Nog een nuttige tip: De ANWB heeft een heel handig rekje ontworpen om de kaart en de route beschrijving op te bergen. Het rekje wordt aan het stuur bevestigd. De kaart komt te zitten in een plas tic houder, waar u ook nog op kunt schrijven, met een bijgeleverd krijt- potlood. Vergeet niet uw (regen)-jas, wat leeftocht en uw goede humeur. „En allemaal op de fiets..." Als de ANWB en een aantal VW's hun zin krijgen, gebeurt dat op 7 mei. Massaal. Want die dag is door onze Algemene Nederlandse Wiel rijders Bond uitgeroepen tot Na tionale Fiets- en Molendag 1977. Op 74 plaatsen zijn die dag bij zondere fietsroutes uitgezet die, waar mogelijk, langs molens voe ren. De vereniging „De Hollandse Molen" heeft er bij de ANWB op aangedrongen in elke route een of meer molens op te nemen. Die zullen die dag niet alleen van buiten, maar ook van binnen te bezichtigen zijn. Nu steeds meer mensen steeds meer vrije tijd krijgen, groeit de animo om creatief bezig te zijn. Wat hele bevolkingsgroe pen met hun vaardige vingers maken, konden zij tot voor kort alleen laten bewonderen door familieleden en vrienden. Maar nu is er het grote en permanen te creativiteitscentrum „Gou den Handen" in 's-Heerenberg waardoor hun werk bereikbaar wordt voor honderdduizenden die - en dat is de gedachte achter het Gouden-Handenpro- jekt - er op hun beurt door zullen worden geïnspireerd en gestimuleerd. „Gouden Handen", zo staat het in de doelstellingen, „wil het ideaal van alle sociale, educa tieve en therapeutische dienst en: het doorbreken van emotio nele isolatie door het leggen van relaties op basis van we derzijdse kennis en ervaring, met alle haar ter beschikking staande middelen stimuleren". Ook u kunt als serieuze ama teur uw werk op „Gouden Han den" exposeren. U hebt uw werkstukken misschien al zo lang buiten het kringetje van bekenden en familie willen brengen. Neem dan contact op met Stichting Gouden Handen, Emmerikseweg 13 in 's-Heeren berg, tel. 08346-2343. „Gouden Handen" exposeert niet alleen het werk van de hobbyist, maar bemiddelt ook als iemand iets wil kopen tus sen koper en maker. 's-HEERENBERG - In de gewelven van het voormalige klooster van de Salesianen in 's-Heer enberg is het donker en kil. Een passend sfeertje voor wat je er allemaal tegen het lijf loopt: reuze schildpadden, aapmen sen, neandertalerfamilies, veenlijken. Grottenschil- ders en de eerste bou wers. Martelwerktuigen en de eerste medische in strumenten. Verderop in de gewelven bij de evolu tiegeschiedenis van de mens kom je de techniek tegen. De ontwikkeling van de spoorwegen en het luchttransport, daarna de fascinerende wereld van de ruimtevaart Een maanlandschap met maanlander en afbeeldin gen van U.F.O's besluiten het overzicht van de wor dingsgeschiedenis die een onderdeel is van wat er in het creativiteitscen trum „Gouden Handen" in 's-Heerenberg allemaal is te zien. Het staat er wat merk waardig, pal op de grens overgang met Duitsland. De toevallige voorbijgan ger zal niet kunnen ver moeden wat zich achter die zware, met ijzer besla gen voordeur bevindt De strakke letters - ietwat uit de toon vallend op de neo- classistische gevel - hel pen hem een eindje op weg. „Gouden Handen"; De term waarvan we ons bedienen om onze waar dering uit te spreken voor mensen die „met hun han den kunnen maken wat hun ogen zien". Het in 1975 geopende na tionale centrum voor amateurkunst heeft een bewogen periode achter de rug. Nog in het jaar van de opening kwam het tot een faillissement en het zag ernaar uit dat „Gouden Handen" moest sluiten. Het centrum is de moeilijkheden echter te boven gekomen en zater dag 2 april kon het, ver nieuwd en uitgebreid, zijn deuren weer wagenwijd openzetten voor het pu bliek. In de kloostergangen en -zalen zijn talloze werk stukken tentoongesteld, gemaakt door amateur- kunstenaars en hobbyis ten. Schilderijen, wand kleden, plastieken in klei en in was, een complete feestelijk verlichte minia tuur-kermis waarvan de draai- en zweefmolens echt draaien; een kerk, helemaal vervaardigd uit luciferhoutjes. Het theater uit vroeger tij den herleeft als u kijkt naar de bijzondere pop- pencollectie van de on- „Het Laatste Avondmaal" is een van de pronkstukken in „Gouden Handen". langs overleden Rotter damse poppenspeler Her man Hoe be, wiens familie zijn verzameling met lief de afstond aan „Gouden Handen". De stichting richtte voor Hoebe's pop- penrijk een hele zaal in. Ook nieuw dit jaar: de fijnzinnige scheppingen in klei van de 81-jarige Gou wenaar Jan Raapis. Al 70 was hij toen hij voor het eerst een stukje klei in zijn vingers nam. De heer Raapis schrijft ook ge dichten. „Gouden Han den" laat daarvan een aantal in druk verschij nen. Frits Spies uit Leeuwar den nam het oude, verlo ren gegane handwerk van het gieten en versieren van soms manshoge kaar sen en taferelen in was op. Hij maakt, voegt en giet de was tot fantasti sche „beeldhouwwerken" waarvan het Laatste Avondmaal, de Piëta en de twee meter hoge Leeu warder Bonifati us toren, wel de hoogtepunten zijn. Een ex-musicus van het beroemde Circus Krone, de heer Ekel uit Boxtel, bouwde „zijn" circus na op forse schaal. Om er ook anderen mee teplezie- ren stond hij het af aan „Gouden Handen". Kort daarna werd de stichting benaderd door een andere circus-enthousiast, de heer Mensen uit Tilburg, die ook al een circus had nagebouwd: Circus Van Bever. Zijn verzameling circus-curiosa bood hij eveneens spontaan aan ter expositie. „Gouden Handen" bouwde toen maar meteen een hele cir cuszaal op, compleet met levensgrote acrobaten, clowns, trapezewerkers, showgirls en zo meer. Iets heel anders zijn de werken van Aage M. (de „meesterkraker") die hij tijdens zijn gevangen schap schilderde. Volgens de heer L. Uittenbogaard, voorzitter van de Stich ting „Gouden Handen", wilde de ex-inbreker zijn scheppingen alleen af staan als ze zwaar zouden worden bewaakt tegen diefstal.... „Gouden Handen" ruimde ook flink wat plaats in voor werkstukken van ge handicapten, van patiën ten uit psychiatrische zie kenhuizen en zwakzinni gen-inrichtingen en van bejaarden in verpleegte huizen. Dit jaar is deze verzameling aanzienlijk het klimop, de speeltuin, de botenvijver, de motori sche verkeerstuin en bin nenkort ook op een bouw plaats met zand en hei stellingen. Dan is er nog het „Gouden Handen"- tuincentrum en als de be zoeker tot slot met een knorrende maag op zoek gaat naar iets eetbaars zijn er maar liefst .vijf res taurants waar hij terecht kan. „Gouden Handen" is dit seizoen open tot en met 31 oktober, elke dag van 10 tot 18 uur. Voor invaliden is een bezoek aan „Gou den Handen" geen pro bleem: er zijn rolstoelen beschikbaar en speciale taluds maken het gebouw voor hen volledig toegan kelijk. Een lift voert hen snel naar alle verdiepin gen. Op de benedenver dieping zijn aangepaste toiletten. De Nederlandse Spoorwe gen heeft dit nationale centrum voor amateur kunst opgenomen in zijn pakket dagtochten: Men moet vragen naar het „dagtochtkaartje nummer 40". Het geeft recht op een treinreis retour 2e klas naar Doetinchem- West, de busrit per G.T.W. naar 's-Heerenberg en te rug en toegang tot „Gou den Handen" en het bui- tengebeuren. ANNE MIEKE VAN MALSEN uitgebreid. De heer Uit tenbogaard: „We willen vooral in wijdere kring laten zien hoe creatief zie ken en gehandicapten kunnen zijn, hoe hand vaardigheid hen boven hun handicap kan laten uitgroeien". Niet alleen individuele beoefenaars van amateur kunst, maar ook groepen krijgen op „Gouden Han den" de kans hun presta ties aan het grote publiek te tonen. Ze zijn vrij hun werkstukken af te staan voor korte of langere tijd of voor een permanent plekje in het creativiteits centrum. Zo stonden de Motto groepen uit Urk hun immense uitbeelding van het leven van Mozes af. Dat staat nu te pronk in een aparte zaal. Spectacu lair hoogtepunt is de doortocht door de Rode Zee, waarvan de kinderen het water op een vernufti ge manier in twee „wan den" uiteen lieten splijten. „Theater Toen" is het the ma waarmee dit jaar de duizenden artistieke en fantasierijke creaties van amateurs zijn omgeven. Tientallen decors, afkom stig van theaterprodukties uit het verleden, kwamen van vergeten zolders en uit bestofte kelders. Sa men met allerlei requisie- ten en toneelcostuums kregen ze een plaatsje op „Gouden Handen". Een van de amateurkunstena van lucifehoutjes. Nog meer fraais: een mo del- en miniaturenshow met een hele vloot van trotse schepen, hele reek sen trein-, auto- en vlieg tuigmodellen. Plezierig huiveren bij de heksen? Kan ook. De Gelderse Achterhoek is al eeuwen lang de plek waar heksen huizen en witte wieven, reuzen en nimfen, kabou ters en bosgeesten. Ze zijn te zien in 's-Heerenberg. Ook buiten is van alles te beleven. In het wandel park staan levensechte voorwereldlijke monsters op ware grootte; er is een bouwde een prachtige kerk boerderij met zonneter ras, een kelder met flip- perautomaten. Op de bin nenplaats kreeg de collec tie historische voertuigen van de heer Merkus uit Nijmegen een plaats: ou de autobussen, vracht- en brandweerauto's. Een T-Ford busje uit 1921 en een Renault-bus uit 1932. Verscheidene vervoermid delen uit deze ongewone verzameling deden dienst bij de verfilming van o.a. „Een brug te ver". Geen recreatiecentrum zonder kinderdomein. Zij kunnen zich uitleven in

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9