£eidóc <3owuvnt V-Ierland paraat voor oorlog tegen IRA t p In Ierland „gevangen"vissers lokten hun arrestatie zelf uit Personeel bezet SPPM in Hengelo Krodokil zaait paniek in dieren park Wassenaar Vanavond geen tv als NOS- technici staken I Sieraden uit Leidse woningen gestolen Leidenaars vernielden ruiten stadhuis Actiegroep omgekocht in Duitsland HI9 ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. dvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Maandag 2 mei 1977,67e jaargang no. 20723 Szczecin De tijd stond even stil bij drie dagen Szczecin op Ned. I om 20.25 uur. Om 19.04 uur Mini voetbal en om 21.50 uur Opera- concours. Ned. II om 19.30 uur „Dat ik dit nog mag meemaken," om 20.25 uur Tussen wal en schip en om 22.10 uur Achter het nieuws met Colombiaanse boerenbeweging en Ria Becker. Opklaringen Opklaringen, maar ook plaatse lijk een bui. Vooral in de mid dag en avond zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noorde lijke richtingen, Max. temp. van 11 gr. in het noordwesten tot circa 15 gr. in het binnenland. Morgen zon 6.07-21.07, Scheven- ingen hoogwater 3.38, 16.02, Scheveningen laagwater 11.39. (Van onze correspondent) IELFAST/LONDEN De Britse rege- ing heeft vanmorgen ongeveer 600 in- anteristen van het „Spearhead"(speer- unt)-bataljon naar Noord-Ierland over- evlogen, waar de militante dominee an Paisley probeert het openbare leven folledig plat te leggen uit protest tegen iet gebrek aan doeltreffende regerings- aaatregelen tegen de IRA-terreur. Pais- ey en zijn extreme aanhangers willen lovendien de protestantse meerderheid opnieuw aan het bewind brengen in Ulster. Dominee Paisley beweert dat hij uit de politiek zal treden als deze actie mislukt Maar de regering in Londen, die een herhaling vreest van de rellen in 1974, die een eind maakten aan de eerste regering waarin protestantse meerderheid en kath olieke minderheid samenwerkten, spant zich in om de „protestantse staatsgreep" te verijdelen. Van daag heeft Londen ongeveer 15.000 man aan Britse troepen in de Noordierse provincie, terwijl de politie in hoge staat van paraatheid is gebracht. Als het nodig blijkt, zullen de technici van het leger opdracht krijgen de electriciteits-, gas- en drinlovatervoorziening in stand te houden. Veel arbeiders keuren de staking af, maar gevreesd wordt dat de organisatoren ruim gebruik zullen maken van intimidatie. Vandaag zou de minister voor Noord-Ierland Roy Mason nog een onderhoud hebben met de stakingsleiders, waarbij hij moge lijk sterke garanties zou geven dat het leger een offensief kan beginnen in de katholieke wijken waar de IRA-strijders actief zijn, die hebben ge zworen de staking met geweld te zullen breken. In het vooruitzicht van langdurige moeilijkheden hebben de meeste Noordierse huisvrouwen grote voorraden levensmiddelen aangelegd. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR In het Krokodillenhuis in het Dieren park Wassenaar is zaterdag enorme paniek uitgebroken onder circa vijftig bezoekers, toen één van de twaalf krokodillen vanuit het bassin door de glazen afscheidng heen kwam zetten. De meeste bezoekers konden zich uit de voeten maken, maar twintig andere mensen, waaron der vele kinderen, raakten ingesloten. Twee 17-jarige meisjes uit Den Haag liepen daarbij een shock op. De reden van het agressieve gedrag van het dier is bij de leiding van het dierenpark nog steeds niet duidelijk. Directeur Louwman: „We kregen vanuit het publiek diver se lezingen. Deze varieerden van ruzie onder de krokodil len tot en met het plagen van de krokodillen door één vai de bezoekers met een plastic jas. Het blijft voor ons een onvoorstelbare zaak". Een groot aantal bezoekers klom, toen het reptiel door de balustrade heen vloog/ op een lege kooi, waar men verstijfd van schrik afwachtte. Het eerste personeelslid dat in aktie kwam zag zijn bezemsteel, waarmee hij dier te lijft wilde gaan, na één hap als een luciferhoutje door midden knakken. Na de komst van vier andere oppassers konden de ingesloten bezoekers langs de krokodil voor zichtig naar veiliger oorden worden geleid. In het restau rant kregen zij, om van de schrik bij te komen, een consumptie aangeboden. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In een vanmiddag ge houden protestbijeenkomst van NOS- technici zou het plan worden besproken om voor één avond geen medewerking te verlenen aan televisie-uitzendingen. Dit zou er toe kunnen leiden, dat er vanavond niet wordt uitgezonden, of anders morgenavond. De technici doen dit om kracht bij te zetten aan hun eisen tot hogere klasse-indelingen en daardoor hogere salarissen. Wanneer er vanavond geen tv-programma's wor den uitgezonden, zal dat in ieder geval duidelijk via de radio worden aangekondigd. Ook bestaat de mogelijkheid dat aan het begin van de avond een omroepster op de buis zal verschijnen om de tv-loze avond aan te kondigen. Beslissingen hier over zouden pas laat in de middag worden geno men. Duisenberg: Geen sprake van revaluatie SCHIPHOL (ANP) „Demis sionair of niet, de regering piekert er niet over de gulden te revalue ren". Aldus minister Duisenberg (Fi nanciën) in ant woord op vragen van journalisten bij zijn terug komst uit Ameri ka op Schiphol. „Er bestaat daar toe geen enkele noodzaak. Wel is de gulden op dit moment vrij sterk ten opzichte van andere valuta's, maar dit rijn schommelingen op de markt die van week tot week wisselen". ADVERTENTIE DODENHERDENKING Aansluitend Stille Tocht &V De hele Koninklij- Wi ke familie aan- :f 1 schouwde zater dag het traditio nele bloemendefi- lé langs het bor des van Paleis Soestdijk. Prinses Christina, die in juni haar eerste baby verwacht, kon het staan niet lang volhouden. De meeste tijd bracht zij dan ook door in een stoel, die door een zorgzame echtge noot werd aange sleept. CORK (ANP) De negen Neder landse trawlerschippers, de tiende mocht wegens een sterfgeval in zijn familie naar huis, die vandaag te recht staan in Cork, komen er rond voor uit dat zij hun arrestatie heb ben uitgelokt. Aan boord van het hospitaal-kerk schip „De Hoop", dat dienst doet als opvangcentrum en vergaderzaal van dé ongeveer tweehonderd Nederlandse vissers, wordt aan een ieder die het maar horen wil verteld, dat de schippers zelf gearresteerd wilden worden. Dit om nu eindelijk eens uitge maakt te zien of de Ieren het recht hadden hun visserijzöne uit te brei den tot vijftig mijl. Volgens sommigen op de „De Hoop" was de Ierse kustwacht er vrijdagavond niet per se op uit een Nederlands vissersschip op te bren gen. „Ze zouden het prima gevon den hebben als wij alleen maar weggevaren waren uit de 50-mijrszo- ne". Schipper C. Schonenberg van de „Monica", die door het Ierse korvet gepraaid werd, zou er echter de voorkeur aan hebben gegeven zich te laten arresteren. „En toen besloten wij met zijn allen te volgen, ook de vier die toevallig buiten de 50 mijl aan het vissen waren". Alle schippers in Cork vertellen met grote nadruk dat het vissen in de wateren die de Ieren als de hunne beschouwen voor hen van levensbe lang is. „Als we hier niet meer mogen komen, is het voor velen van ons afgelopen. Hier zit onze vis (makreel)". De beslissing van de vissers zich op te laten brengen zou volledig gedekt worden door hun reders. „Het is immers ook hun brood". De meeste vissers in Cork geloven dat het nog wel een aantal dagen zal duren voor de Ierse rechter een uitspraak doet Ze zeggen echter dat er graag voor over te hebben. „Natuurlijk, elke dag stilliggen kost geld, veel geld zelfs, maar het zal ons nog veel meer gaan kosten, als we met de 50-mijlszöne akkoord zouden gaan." De Nederlandse bemanningen in Cork zijn niet ontevreden over de manier manier waarop zij door de Ierse autoriteiten behandeld wor den. In de stad hebben zij volledige bewegingsvrijheid. Het is hun alleen verboden het land te verlaten. Voor de bevolking van Cork en de Ierse pers vormen de Nederlandse sche pen een mooi stukje sensatie. Tot laat in de avond komen er drom men mensen in de haven een kijkje nemen en de kranten wijden pagi na's aan wat zij noemen „the cat ch". Uit de artikelen is op te maken dat men in Ierland enerzijds wel begrip heeft voor het Nederlandse standpunt, ook Ierland is immers lid van de Europese Gemeenschap, maar dat men er anderzijds wel bezwaar tegen heeft dat de grote Nederlandse trawlers de wateren „leeg" vissen voor de Ierse vissers die slechts uitgerust zijn met kleine scheepjes. LEIDEN Uit een pand aan de Jan van Gooyenkade is in de nacht van zaterdag op zon dag een groot aantal sieraden gestolen. De inbrekers kwamen binnen nadat zij een achterdeur hadden geforceerd. Uit een kist je dat in de woonkamer stond haalden zij een zilveren ring met steen en randzetting van kleine edelsteentjes, een gouden slavenarmband, een gouden horloge en een rechthoekig da meshorloge. In dezelfde nacht werd ingebro ken in een pand aan de Hout laan. Ook hier forceerden de inbrekers de toegang via de ach terdeur. Een groot aantal gou den en zilveren sieraden, een zilveren foto-lijst en drie antieke koperen kannetjes werden mee genomen. 4 DVERTENilE STAAT DER NEDERLANDEN 8% LENING 1977 PER 13-78/1097 3 mei 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag drie Leidenaars aangehouden. Zij hebben be kend 21 glas-in-loodruitjes van het stadhuis aan de zijde van de Breestraat te hebben ver nield. Vervolgens grepen de drié enkele voorhanden liggen de dossiers en gooiden deze op straat neer. Dit vreemde gedrag werd opgemerkt door twee wandelaars die daarop de poli tie waarschuwden. Twee Leide naars zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De derde wordt nog door de politie vast gehouden in verband met een andere inbraak. Dan maar de sloot in ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse brandweer beett vrijdagavond handenvol werk gehad door de vreemde kuren van een boeren paard. Het beest, dat in een weiland stond, kreeg het in zijn hoofd een drietal koeien in de sloot te du wen. Toen de boer zich met de zaak ging be moeien, nam het paard ook maar een duik in het water. Met ver eende krachten lukte het de brandweer en de boer de dieren weer op het dro ge te krijgen. SALZBURG (Reuter) Hon derd wetenschapsmensen en milieudeskundigen uit 20 lan den hebben gisteren op een an ti-nucleaire conferentie in het Oostenrijkse Salzburg het ge bruik van plutonium als brand stof voor kerncentrales veroor deeld. Zij waarschuwden dat politieke extremisten gemakke lijk een atoombom kunnen ver vaardigen met gestolen pluto nium. De conferentie was georgani seerd door de „International Atomic Energy (IAEA)". Vol gens de deelnemers aan de con ferentie kan een bepaalde rege ring, die een atoombom wil ge bruiken, niet van haar plan wor den afgehouden door internatio- Waarschuwing tegen plutonium bij kernenergie nale voorzorgsmaatregelen. In een verklaring wordt gezegd dat met enkele kilo's plutonium een atoombom gemaakt kan wor den. De deelnemers eisen een onmiddellijke sluiting van reac toren waarin plutonium gesple ten wordt DÜSSELDORF (DPA) In West-Duitsland is grote onrust ontstaan door een akkoord tus sen het elektriciteitsbedrijf Steag in Essen en 72 leden van een actiegroep in Bergkamen, een stadje in de Westduitse deelstaat Noordrijnland-West- falen. In ruil voor het staken van hun verzet tegen de bouw van een op steenkool draaiende elektri sche centrale zouden de 72 le den samen 1,5 miljoen mark van Steag krijgen. De drie woord voerders van het comité zouden elk 40.000 mark ontvangen en de overige 69 leden elk 20.000 markt Duels om „Europese" plaats DEN HAAG Gis teren nestelde AZ'67 zich op de tweede plaats van de ranglijst en werd vrijwel het lot bezegeld van De Graatschap. Er ont staat nog een enorm gevecht om de tweede en der de plaats die recht geven op Europees voetbal want het Is nog lang niet zeker dat Feyenoord daarbij zal zlln. Doordat AZ voor de beker werd uitgeschakeld, is de plaats in de competitie voor de Alkmaarders nog de enige kans. Daardoor werd eveneens Feyenoord en PSV de mogelijkheid ontnomen om als derde en vierde te kunnen finishen en dan toch het UEFA Cuptoernooi te bereiken. Volgende week moet AZ naar PSV en de Alkmaarders sluiten de competitie af tegen FC Den Haag thuis. Voor Feyenoord staan nog op het programma FC WV uit op 8 mei FC Twente thuis op 15 mei en PSV bestrijdt op 8 mei AZ thuis en gaat op 15 mei naar Haarlem. Dat allemaal voor de tweede en derde „Europese" plaats. Gezichten die alles zeggen. Drie Ajacieden die het definitief behalen van het kampioenschap van Nederland „vieren". Dusbaba, Van Dord en reserve Arnesen (v.l.n.r.) heffen het glas maar dat is dan ook alles. Stielike: genegeerd MADRID De Westduitse International Ullch Stielike (22) van landskampioen Borussla Mönchengladbach heeft een contract getekend voor de Spaanse club Real Madrid. Hiermee is Stielike de eerste international, die het verbod van de Westduitse voetbalbond om voor Argentinië'78 naar het buitenland te vertrekken, negeert. Real Madrid zou 1,8 miljoen gulden voor Stielike moeten betalen. De Westduit ser zal bij Real een jaarsalaris van ongeveer 420.000 gulden gaan verdienen. Volleyballer Elzerman DEN HAAG Tijdens een vriendschappelijke partll volley bal Is zwemmer Hans Elzerman geblesseerd geraakt aan zijn linker enkel. Daarmee gaat In leder geval zijn Inter landwedstrijd In Beverwijk tegen België en Zwitserland verloren. Elzerman zou uitkomen voor de nationale ploeg op de 400 meter wisselslag en de 100 vrij in de estafette. Tevens was dit een mogelijkheid om een limiet te zwemmen voor de aanstaande studenten-Olympiade. Hans Elzerman blijft er nuchter onder. „We zullen wel zien hoe lang het gaat duren. Met nog twee ronden te gaan kon Ajax toch definitief in de bloemetjes worden gezet Maar het kampioenschap bracht ook hogere eisen van de spelers met zich mee. vooruitzien LA ROUCHE SUR YON Voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse rolhockey is een club doorge drongen tot de halve finales van het toer nooi om de Europa Cup. Het Haagse Oli vetti zegevierde drie weken geleden thuis met 6-4 over La Ven- deenne. Manager Taal had de moed voor de tweede ontmoeting, za terdag in La Rouche Sur Yon, een stadje in Zuid Frankrijk, om de toegangskaarten voor de wedstrijd in de hal ve finales tegen Villa nova (Spanje) al te la ten drukken en de vliegreis naar Barcelo na te bespreken. Oli vetti speelde met 2-2 gelijk en Taal hoeft zijn kaarten niet weg te gooien. (Van een onzer verslaggevers) HENGELO De ongeveer 300 werknemers van de fabriek van spuitgietmachines SPPM in Hengelo hebben het bedrijf vanmorgen bezet om te berei ken, dat de directie van VMf- Stork met regering en bonden om de tafel gaan zitten voor het behoud van de werkgelegen heid van dit met sluiting be dreigde onderdeel van het VMF-concem. De raad van bestuur van VMF- Stork wil het verliesgevende be drijf sluiten om de positie van het totale concern niet in gevaar te brengen. De raad ziet ook geen heil in het steunaanbod van de regering van 15 miljoen, omdat dit slechts „een cadeau tje" is. Minister Lubbers (Econ. Zaken) is voorstander van een drie-partijen-overleg. De bezet ting heeft de instemming van de bonden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1