voor u... Nederlandse hartpatiënten te laat geopereerd Eeidóe@otifta/ni Proces-verbaal tegen in totaal 36 personen TIF ZOU STEUN REGERING IOETEN AANVAARDEN 1NAC: ,Ovalraces bij Jroenoordhallen evensgevaarlijk" Scherp protesi tegen Ierland voor opbrengen vissersschepen Jaaldwijker FRAUDE SOCIALE DIENST R'DAM ij overweg Rijswijk oor trein egrepen Luisarts en uperbenzine tuurder Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaar! NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam adres woonplaats. Stuur als dank vooi de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam: adres:. woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. remier Den Uyl: j Van onze parlementaire redactie (N HAAG Minister-president Den Uyl Ivan oordeel dat het VMF-concern alles jet doen om bedrijfssluitingen te voorko- h en daartoe het aanbod van vijftien Ijoen regeringssteun zou moeten aan- trden. De minister-president zei dit gis- fcvond, nadat het kabinet aandacht had ichonken aan de pogingen die worden ïernomen om sluiting van bedrijfsonder- en van het VMF-concern te voorkomen. Gisteravond heeft minister Lubbers (econo mische zaken) daarover met vertegenwoor digers van de vakbonden gesproken. Alles moet worden gedaan om de werkgele genheid overiend te houden, zei de minister president. De regering heeft echter maar beperkte machtsmiddelen om bedrijfsslui tingen tegen te gaan. Ze kan trachten door overreding een bepaalde beslissing gewij zigd te krijgen. Naar schatting vierhonderd werk nemers van Stork Werkspoor Diesel in Amsterdam-Oost zijn gisteren in een demonstratieve optocht naar het stadhuis getrok ken om het gemeentebestuur steun te vragen in de strijd voor het behoud van de werkgelegen heid bij het VMF-concern. PvdA- fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Ed van Thijn (midden), liep in de stoet mee en hield een spandoek vast. Den Uyl is van oordeel dat de directie van VMF met steun van de regering enkele bedrijfsonderdelen gaande te houden. De perspectieven voor het bedrijf in Hengelo zijn niet best, maar het concern als geheel heeft een redelijke winst gemaakt. De rege ring vraagt, aldus Den Uyl aan VMF de verliesgevende onderdelen voort te zetten in afwachting van het moment waarop de wet op de investeringsrekening van kracht wordt NIJMEGEN (ANP) De Amerikaanse hartchirurg dr. Denton Cooley vindt de Nederlandse hartpatiënten die aar Amerika komen om door hem en zijn medewerkers s worden geholpen over het algemeen in slechte condi tie. Hij meent dat ze veel eerder aan hun hartafwijking ouden moeten worden geopereerd. De lange tijd die r in Nederland verloopt tussen de eerste verschijnselen i de aandoening en het moment van de chirurgische ;ep maakt hen tot patiënten met een hoog risico. Dr. Cooley zei dit gisteren in Nijmegen tijdens een persbijeenkomst. Hij is enkele dagen in ons land om lezingen te geven op een symposium dat vandaag in het Nijmeegse universitaire Radboudziekenhuis over techni sche aspecten van hart- en vaatchirurgie is gehouden. Sinds vorig jaar juni behandelt dr. Cooley met zijn staf maandelijks tussen de tien en twintig Nederlandse hart patiënten. In totaal tot nu toe tweehonderd (van wie er vijf zijn overleden). De chirurg uit het Hartinstituut van de staat Texas in Houston zei voorts dat er wat hem betreft nog meer Nederlandse patiënten in Houston kunnen worden geopereerd, maar dat dit probleem geeft bij de voor- en nazorg, die door hartspecialisten dient te worden uitgevoerd. Zij dreigen overwerkt te raken, merkte hij op. Meer dan 150 Nederlandse patiënten die 'door dr. Cooley inmiddels zijn behandeld waren gister middag met veel familieleden naar Nijmegen gekomen om wie zij toch een beetje als een wonderdokter be- jschouwen even te zien en de hand te drukken. De opmerkingen van dr. Cooley over de gezondheidstoe stand van de Nederlandse hartpatiënten werden in grote lijnen bevestigd door de Zwitserse hartchirurg dr. Char les Hahn, die in een particuliere kliniek bij Genève sinds de zomer van vorig jaar 168 Nederlandse hartpatiënten heeft behandeld (van wie er vier zijn overleden). Beide buitenlandse hartchirurgen behandelen ook Nederlandse patiënten die in Nederland zelf inoperabel worden geacht, bijvoorbeeld omdat het aantal afwijkingen aan hun hart groter is dan in Nederland tijdens één operatie kan worden verholpen. Zowel dr. Cooley als dr. Hahn stelden dat niet met absolute zekerheid is te zeggen dat een hartoperatie levensverlengend werkt, hoewel dit wel aannemelijk is. De operatie brengt ook geen genezing, maar wel stelt deze de patiënt in staat in veel betere conditie verder te leven dan wanneer dat niet gebeurt. De kwaliteit die aan het leven wordt toegevoegd na een hartoperatie is niet in cijfers uit te drukken, maar wel degelijk van zeer groot belang. De mensen kunnen vaak weer aan het werk, zijn van pijn en angst verlost en hebben veel meer mogelijkheden hun leven zinvol te vullen, aldus de Amerikaanse hartchirurg. Een van de organisatoren van het Nijmeegse symposium de Nederlandse hartchirurg prof. dr. P. J. Kuijpers, leverde tijdens de persbijeenkomst kritiek op de Neder landse regering die volgens hem veel te weinig doet aan uitbreiding van het aantal hartoperaties in Nederland. Hij noemde het een absurde zaak, dat Nederlandse patiënten naar het buitenland moeten gaan voor een hartoperatie terwijl zij toch ook in Nederland zouden kunnen worden geholpen als bestaande belemmeringen worden weggenomen. jtlDEN De Koninklijke Ne- rlandsche Automobiel Club ■eft ernstige bezwaren tegen 5 i.Internationale ovalraces", morgen op het terrein ach- de Groenoordhallen worden houden. De KNAC acht het rcuit met de veiligheidsmaat- gelen voor zover die zullen "rden getroffen, levensge- flijk voor de rijders en het bliek. De automobielclub heeft het col lege van b en w van Leiden verzocht op grond van veilig heidsoverwegingen geen ver gunning voor de races te geven. Dit is door het college van b en w niet ingewilliggd. De KNAC heeft het gemeentebestuur langs te kennen gegeven geen enkele verantwoordelijkheid voor de wedstrijden op zich te nemen. Bedrijfsongeval in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Gistermiddag omstreeks 12 uur is bij het bouwbedrijf Boele van Eesteren aan de Onderne mingsweg de 22-jarige C. A. M. H. uit Utrecht van een verrijd bare stelling gevallen. De man was bezig met werkzaamheden aan een elektrische leiding. Hij verloor zijn evenwicht. Met let sel aan hoofd en rechterarm werd hij met een ambulance vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. DUBLIN (AP) De Nederlandse regering heeft gisteravond bij het Ierse ministerie van buiten landse zaken geprotesteerd tegen het aanhouden van 12 Nederlandse treilers, die hun netten zou den hebben uitgeworpen binnen de Ierse 50-mijls zone. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel zei in een in scherpe bewoor dingen gesteld protest dat de Ierse regering de volledige verantwoordelijkheid zal dragen voor verliezen voor de eigenaars van de schepen, die momenteel worden opgebracht naar de havenstad Cork in het zuiden van Ierland. De Ierse marine maakte bekend dat een gewapende groep mannen van het visserijbeschermingsschip Deidre aan boord zijn gegaan van het grootste Nederlandse schip, de 475-ton metende Monica, uit Vlaardingen. De kapitein van de Monica is onder arrest geplaat st. Een woordvoerder van de Ierse marine zei dat de Deidre vervolgens opdracht heeft gegeven aan de elf andere Nederlandse treilers om de Minica, die wordt opgebracht naar Cork, te vergezellen. De kapiteins van de vissersschepen hebben gezegd dat zij hieraan onder protest en uit solidariteit met dé monica gehoor zullen geven, aldus de woord voerder. De Deidre kwam in actie nadat de Nederlandse treilers door een militair patrouillevliegtuig waren ontdekt toen zij zich voor de kust van Zuid-Ierland 20 mijl binnen de 50-mijls zone bevonden. variërend van vijfhonderd tot tweedui zend gulden in hun zak hebben gestoken. Dit als „provisie" bij het verkrijgen van bijstandsuitkeringen. Volgens mr. J. Schoonaard, officier van justitie in deze zaak, treft de beleidsamb tenaren van de sociale dienst geen blaam. En van de overige ambtenaren - zo'n achthonderd - heeft slechts een klein groepje zich schuldig gemaakt aan laak bare handelingen, aldus de officier. Hij zal nog een grondig onderzoek instellen naar de wijze waarop de wanpraktijken konden ontstaan en hoe het mogelijk is dat ze niet eerder aan het licht zijn gekomen. Het begin van de frauduleuze handelin- Toneelstuk „Het kind van de buurvrouw" op Ned. I om 19.50 uur. Om 22.20 uur All Star Swing. Ned. II om 20.25 uur Michael Strogoff (3) en om 21.20 uur HINT. Zondag: speelfilm Wierook en tranen op Ned. I om 20.30 uur. Ned. II om 20.50 uur VARA's Internationale. Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. jrtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80. jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Zaterdag 30 april 1977, b<c Buurvrouw Zonnige perioden Perioden met zon en voorname lijk in de middag ook plaatselijk een bui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen van 11 graden op de wadden tot 15 graden in het zuidoosten van het land. fV. Polak burgemeester van Amsterdam Jan onze parlementaire re actie) )EN HAAG Per 15 juni olgt W. Polak, staatssecreta- s van Binnenlandse Zaken, r. Samkalden op als bur- emeester van Amsterdam, an Polak is per 1 mei ont- lag verleend als staatssecre- irjs. Het demissionaire kabi- •t heeft spoed gemaakt met benoeming van Polak, na- at was gebleken dat deze enoeming niet als een contr- versiële zaak werd be- chouwd, De 52-jarige Wim 'olak was van 1946 tot 1965 jurnalist in Amsterdam. In 962 werd hij lid van de ge- leenteraad voor de Partij an de Arbeid. Twee jaar la- er werd hij fractievoorzitter. Van september 1965 af tot zijn benoeming als staatssecreta ris was hij wethouder van Amsterdam. In die functie hield hij zich bezig met de financiën, kunstzaken, en de automatisering. Ook als staatssecretaris van binnen landse zaken heeft hij zich vooral met gemeentefinanciën en vraagstukken van efficien cy en automatisering bezigge houden. (zie verder pag. 7) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In verband met de fraude bij de gemeentelijke sociale dienst heeft de politie van de Maasstad nu in totaal 36 personen verhoord. Het zijn: negen ambtenaren, vier werkers van het West Kruiskade-project en 23 zogenaamde bemiddelaars. Het maandenlange politie-onderzoek is voor wat betreft de ambtenaren afge rond. Het proces-verbaal tegen de overige verdachten zal binnen twee weken gereed zijn. Welk bedrag met de fraude is ge moeid, is niet bekend. Gemeente, politie en officier van justitie konden (wilden) hier niets over zeggen. Het staat echter wel vast, dat de verdachten bedragen gen bestond in het opmaken van valse rapporten. Daardoor kregen mensen - meest Surinamers - die geen recht op uitkering hadden tóch geld. Een aantal cliënten speelde - daartoe aangezet door hun „bemiddelaars" - het spel mee. De verdachte ambtenaren eisten gewoonweg een deel van het geld op door de mensen te vertellen dat ze geen recht op uitkering hadden, of slechts recht op een lager bedrag. Het restant verdween dan in de eigen zak. De Surinamers die in dienst waren van het project West-Kruiskade - de wijk in de Maasstad waar zeer veel Rijksgenoten wonen - hebben volgens mr. Schoonaard hun vertrouwenspositie misbruikt. Zij vertellen hun pas in Nederland gearri veerde landgenoten dat ze alleen een uitkering konden "krijgen als ze bepaalde ambtenaren daar een deel van gaven. Onbekend met de Nederlandse gewoon ten - en vertrouwd met de Surinaamse - gaven die mensen dan bedragen van vijfhonderd tot tweeduizend gulden af aan hun vertrouwensmannen en bemid delaars. In 1975 hebben zich bij de gemeentelijke sociale dienst in Rotterdam twintigdui zend ex-Rijksgenoten om een uitkering gemeld. Dat ging dan om verhuiskosten, vernieuwing van bedrading, installatie- kosten en geld voor terugkeer naar Suri- Red Adair zag er optimis tisch uit bij zijn aankomt in Stavanger. Booreiland Van een onzer verslaggevers swijk De 26-jarige Naaldwijker J. J. 400,'van der Ven is gisteravond om het leven omen toen zijn auto op de met halve rwegbomen beveiligde overweg 't Haan- in Rijswijk werd gegrepen door een ji die reed in de richting Delft.. Het nverkeer tussen Den Haag en Rotter- n was tot vanmorgen als gevolg van het eval in één richting gestremd. gens getuigen waren de halve overweg- men al naar beneden toen de auto met ;zag-beweging over de overweg trachtte te jden. De auto raakte daarbij in een slip, ®'vam op de rails te staan en werd door trein aangereden. De Naaldwijker zat :en in dc auto. IN HAAG De minister van economi se zaken en de staatssecretaris van volks- londheid en milieuhygiëne hebben na fcrlég met de landelijke huisartsenvereni- Ig (LHV) ingestemd met een verhoging f 1 mei a.s. van de sinds 1 april 1976 eewijzigd gebleven huisarts-tarieven Ür particuliere patiënten. De maximale [hoging bedraagt 1,- voor consulten en 1,50 voor visites, waardoor in het alge- én het consulttarief stijgt tot 19,25 en j visitetarief tot 29,-. t ingang van morgen zullen de maximum- Ibruikersprijzen van enkele aardoliepro- jrten gewijzigd worden. De maximumprijs 1 superbenzine gaat met 1 cent per liter poog en wordt 1,096 per liter. De prijs normale benzine blijft ongewijzigd. Vredeskus Paus Paulus VI (links) en de primaat van de Anglicaanse kerk, dr. Donald Coggan, hebben elkaar gisteren in de Sixtijnse kapel in het Vaticaan de vredeskus gege ven. Zij zegden elkaar intensiever streven naar eenheid tussen Rooms-Katholieken en Anglicanen toe. In een gemeenschap pelijke verklaring die na de ontmoeting werd uitgegeven, stond dat beide Kerken haast zouden zetten achter studies om aanknopingspunten tussen beider theolo gie te vinden en dat zij nauwer zouden samenwerken bij het kerstenen van niet- christenen. De samenkomst in de Sixtijn se kapel was de tweede ontmoeting tus sen Paus en aartsbisschop en vormde de climax van dr. Coggans bezoek van vier dagen aan het Vaticaan. Bravo spuit nog steeds STAVANGER/OSLO - Ook gisteren is het nog niet gelukt dc spuiter op het oliebooreiland Bravo te dichten, on danks de ijverige pogin gen van Amerikaanse en Noorse deskundigen. De olievlek op het wate roppervlak heeft intus sen een grootte gekre gen van ongeveer vijf en een half duizend vierkante kilometer. Om de op het boorei land Bravo werkende deskundigen ter plaatse bij te staan, is gisteren „Red" Adair uit Texas aangekomen. Hij geldt als 's werelds bekendste deskundige voor het dichten van lekken als dit. Het olietapijt drijft nu in westelijke richting. Het ligt ongeveer 250 kilome ter af van de Noorse kust en 240 en 300 kilo meter van die van Dene marken en Groot-Brit- tannië. Adair zei bij aankomst in Stavanger dat hij van mening was dat het dichten van de spuiter een kwestie van een paar dagen of korter was. De Noorse milieudes kundige Hans Christian Bugge zei gisteren dat nog geen ecologische schade is opgetreden. Tot nu toe zijn er nog geen berichten binnen gekomen over dode vis sen of dode vogels, zei hij. Van de uitgestroom de olie is ongeveer twee procent door speciale schepen opgezogen. Een reddingshelikopter van de Noorse lucht macht die op het vlieg veld Sola van Stavanger in gereedheid werd ge houden in verband met de gevaarlijke activitei ten op Bravo, is gister middag tijdens een oe- fenvlucht in zee gestort. De drie inzittenden zijn omgekomen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1