De eeuwen hebben van Toledo levend mozaiek van westerse beschaving gemaakt In het Spaanse binnenland waar geest van Don Quichotte rond WEG WEZEN UW VAKANTIE IN KAART OO.Sf ZEE FINLAND ^IERLA\Ö' NOORDZEE ,NÖ®W£6EN Dublin( ^liverpool BOTNISCHE Helsinki, Berlijn® ZWEDEN ODUITSIAND' Londen® )Brussef «3 EEEDV •APraag TSJECHO SLOWAKIJE -ikerRi/ncever 'W OUITSLAND NOORDZEE SOWJET kvJWenen®^ 'liïüTlwloogSMr- MuncheT KópenKagenp" OE^MAg^EN {2 WITS. ATLANTISCHE OCEAAN VERKLARING ROEMENIE ^S>°V,5AC J Belgrado® venetie^ JOEGOSLAVIË BULGARIJE LOntüct 'Marseiï 'ADRIATISCHE 2EE 'ALBANIË' Barcelona* PORTUGAL, 1 Goede zondsfron- den(Hierbij is eventuele zeever vuiling buiten be schouwing gelaten). Globool gemiddeld aantal urenzorne-i schijn p daginaug.' Globool gem tem peratuur v.h zee- waherlin'Oinoug, De temperohjrenin juli en sept.verschil len I - 4 graden, j Gem. Kjchttemperd- ■üpr'.l 'GRIEKENLAND^ ither \Lissabon valencia^ MIDDELLANDSE ZEE Deze koort jokonhegebieden HUIZEN TE HUUR IN FRANKRIJK Een burcht een stokoude boerderij of toch ma ar lie ver een lustoord in de ber gen, dat zojuist is verlaten door een filmster: u zegt maar, waar het hart naar uit gaat en American Ex press zorgt dat u onderdak komt in de Franse vakan- tjegebieden bij uitstek, Dordogne, Provence en Cóte d'Azur. De huurprij zen per week variëren van 325 gulden voor een een voudig boers optrekje tot ruim 9 mille voor een pa leis met alles d'r op en d'r aan. Deze vakantiehuizen kunnen tot oktober ge huurd worden en tot die maand zal een vertegen woordiger van American Express aanwezig zijn om de huurders met raad en daad terzijde te staan. BEPROEFDE GIDSEN VOOR FRANCOFIELE TOERISTEN Wie in Frankrijk smakelijk en goedkoop wil eten doet er goed aan de „Guide des Relais Routiers 1977" een plaats in zijn bagage te ge ven. In deze ijzersterke gids vindt men alfabetisch gerangschikt 4000 eetgele- genheden in geheel Frankrijk, waar men voor een redelijke prijs kan eten. Met behulp van de vele streekkaarten kan men de opgegeven adressen mak kelijk vinden. Ook zijn de Halais Carrerolle, extra- goede restaurants en adressen van goedkope ho tels opgenomen. De gids, die 14 gulden kost (één keer eten en u heeft de in vestering er al uit) is ver krijgbaar bij de boekhan del, warenhuizen, de reis bureaus en VW-kantoren. Bij het Nationaal Frans Verkeersbureau, Prinsen gracht 670 in Amsterdam Centrum, telefoon 020- 247534 kan men gratis de „Heiais et chateux"-gids aanvragen. Hierin vindt men adressen en prijzen van landelijke restaurants en (kasteelj-hotels over de gehele wereld. Ook van harte aanbevolen voor de bereisde lekkerbekken. NIEUWE VEERDIENST NAAR LONDEN Nieuwe verschijning op de woelige baren van de Noordzee is de pijlsnelle Jetfoil van P O-linies, die met een snelheid van 80 kilometer per uur vanaf 1 juni 1977 gaat pendelen tussen Zeebrugge en het hart van Londen. In drie uur en drie kwartier brengt deze supersnelle veerpont op poten u naar de overkant: vertrek Zee- brugge om half tien 's morgens, aankomst Lon den 12.15 uur. Vertrek Londen 14.30 uur en aan komst Zee brugge 19.15 uur. Bij de prijs is inbe grepen een maaltijd aan boord, thee en koffie, ver zekering en busvervoer van Brugge Station naar Zeebrugge en terug. Een enkele reis volwassenen kost in het hoogseizoen (van 1 juni tot 30 oktober) 1950 Belgische franken, kinderen onder 1 jaar gra tis, van I t/m 13 jaar 975 franken en daarboven vol le prijs. In het laagseizoen van 1 november tot 31 de cember 1977 zijn deze prij zen respectievelijk 1755 franken, gratis, 878 fran ken en de volle prijs. Er zijn dagelijks afvaarten, ook op zondag. VEERDIENSTEN NAAR ENGELAND EN IERLAND Een veer op de hoed van het Britse Toeristen Bu reau (Leidseplein 5 in Am sterdam, telefoon 020- 234004) en het Iers Natio naal Bureau voor Toeris me (Heiligeweg 14 in Am sterdam, telefoon 020- 250306) voor hun razend handige uitgave „Veer diensten naar Groot-Brit- tannië en Ierland 1977". In deze gids staat een over zicht van de belangrijkste bootverbindingen tussen het Europese vasteland en Engeland, Wales, Schot land, Noord-Ierland en Ier land. Compleet met het aantal afvaarten, adressen en prijzen. Op bovenstaan de adressen kan men ook een folder aanvragen, waarin vrijwel alle ver zorgde reizen naar Enge land met naam van Touro- perater en prijs worden opgesomd. Ook is een lijst van aanbevolen gidsen op genomen. GEEF UZELF DE SPOREN Tot en met 30 september 1977 kan men op een toe ristische treinabonnement gedurend tien achtereen volgende dagen in België, Nederland en Luxemburg onbeperkt reizen op de lij nen van NS, NMBS en CFL. Bovendien is het abonnement in Luxemburg ook geldig op alle autobus lijnen van de Luxemburg se spoorwegen en van de Compagnie Routiers Lu- xembourgeois. Dit abonne ment, verkrijgbaar op alle grote stations kost 125 gul den (tweede klas) en 187.50 (eerste klas). Voor de meeste bleekgezichten betekent een Vakantie in Spanje niet meer dan een handvol Ifi weken zalig sudderen aan de boorden van de .^^Middellandse Zee, waar de betonnen toeiisten- ^jiilo's elkaar verdringen in een warme Bijlmer- Nachtmerrie. Diiii.In feite leer je op die manier het echte Spanje aiet of nauwelijks kennen. Dat geeft zijn ge heimen pas prijs, als de reiziger de kusten mijdt en doordringt tot in het bruine, gortdro ge klokhuis, waar de schaduwen van Don Quichotte en Sancho Panza nog ronddwalen en het geloof der voorvaderen nog springle vend is. Daarom als veelkleurig voorproefje hierbij een reisimpressie van Toledo, de mooiste van de vele mooie steden in Spanje. Een vluchtige kennismaking, meer niet. In de hoop, dat ook u eindelijk het besluit neemt om de gebaande en platgetreden paden van de reisindustrie te verlaten en op zoek te gaan naar het machtig avontuur. U zult dan stadjes, steden en land schappen ontdekken, die een bezoek van enke le uren tot enkele dagen meer dan rechtvaardi gen. San Sebastian bijvoorbeeld of Burgos met zijn majesteitelijke kathedraal, het mystieke San Juan de Compostella, al eeuwen einddoel van vele pelgrims, Salamanca met één van de oudste universiteiten van Europa, Madrid, de koele, moderne, maar toch zeer Spaans en beschikkend over de mooiste musea ter we reld, waaronder het Prado en uiteraard de bastions in het zuiden, waar de Arabische overheersing een stevig stempel op heeft ge drukt: Granada, Sevilla en Cordoba. Extra meegenomen is het feit, dat het binnen land van Spanje stukken goedkoper is dan de afgegraasde kuststreken - vooral buiten het hoogseizoen kan men aan de „tap" nog altijd een glas koppige rode wijn drinken voor pak weg dertig cent en de welvaartstors vullen met een maaltijd van enkele guldens. Ook het logies is goedkoop, zowel in de normale hotels als in de staatsbedrijven, die prijzen bereke- ucii vei' uuuci' uci gciiuudelde. Overal m het land vindt men deze „paradores", goedkope pleisterplaatsen in veelal schitterend gerestaa- reerde kastelen of landhuizen. Daarnaast zijn er de „Albergues", vooral bedoeld voor reizi gers op doortocht. U betaalt een habbekrats en vraagt zich 's avonds in het goedkope bed vruchteloos af, waarom de Spaanse horeca nog steeds niet massaal protesteert tegen de con currentievervalsing van staatswege. Inlichtingen over handwarme zwerftochten door het klokhuis van Spanje geeft het Spaans Verkeers Bureau, Laan van Meerdervoort 8 in Den Haag, telefoon 465900. In de komende weken zal WEG WEZEN de gangbare sluipwegen naar uw va kantieadres minitieus in kaart brengen. Kaarten, die u alles vertellen over mogelijke problemen, die u onderweg kunt ontmoe ten: tunnels en snelwegen, de kansen op een overwerkende zon, de beste Alpenroutes en de snelste ver bindingen in Italië, WEG WEZEN tekent er voor. Vandaag uitge breide infor matie over stranden, tem peraturen, ca ravanroutes en onbekende va- kantiegebie- den. Een mees terlijke zoek plaat, die u spelenderwijs wegwijs maakt in Europa. Doe er uw voordeel mee. En alvast een machtige va kantie toege wenst Toledo: levend mozaiek prelaten en hoogwaardigheidsbekleders, die de copenlucht-mis bijwonen. Op een gegeven mo ment hebben we kans gezien om door te drin gen tot vlakbij het altaar van immense afmetin gen. Aan weerszijden staan de plaatselijke ver enigingen opgesteld: in bonte klederdrachten, met banieren en vaandels. Op de gereserveerde rijen de burgerlijke en militaire autoriteiten, ambitieus sprokkelwerk, behangen met onder scheidingen, waarvan de herkomst tot naden ken stemt. Achter het altaar tientallen priesters in goud en paars, onder wie de primaat van Spanje, een trotse aristocraat met een gebeeld houwd gezicht. Dit is het rijke roomse leven in volle glorie. „Todos", roept de celebrant en meteen stijgen de gebeden en gezangen ten hemel. Het „sanc- tus, sanctus, sanctus", klimt boven de daklijst en en blijft daar klaaglijk hangen tot vlak vóór de consecratie, waarbij het hele garnizoen op een gesnauwd bevel dpor de knieën gaat. Tijdens het uitreiken van de communie kunnen de talloze priesters hun aanwezigheid eindelijk waarmaken. Bij duizenden schuifelt men naar voren. Tromgeroffel, trompetgeschal. Het kan niet op. En overal kleuren, een orgie van rood en geel en paars en goud, het smetteloos wit der superplies, de schittering van ornamenten, ordetekenen, wapens. Dis diepblauwe lucht en de roodbruine huizen vormen een technicolor- décor, dat door geen enkele kunstenaar verzon nen kan worden. Na de mis gaan de misdienaars, bruidjes, a-. colieten, priesters en militairen op weg naar de nis, waar het beeld van de Heilige Maagd van Toledo peinzend het religieuze volksfeest heeft gadegeslagen. Het is een frêle beeld, omhangen met een dikke laag van blauw-zilveren gewaden en bekroond met een enorme kroon van vele verdiepingen. Het beeld wordt op een wagen geplaatst en begint aan de jaarlijkse triomf tocht door Toledo. Dat is ook het sein voor een massale hysterie: zakdoeken vliegen de lucht in, mensen vallen per dozijn flauw en overal schreeuwt men „Ave Maria". Boven dit alles uit klinkt de stem van een priester, smekend en demagogisch: „Bidt voor ons Spanje, bidt voor ons Toledo. Bewaar onze goede deugden, onze solidariteit, onze gezinnen, onze gemeen schap". Na een half uur is de plechtigheid voorbij. Het feest kan nu beginnen. Het plein verandert in een draaikolk van pratende, zingende, drinken de, schreeuwende en scheldende mensen. Kin deren rennen joelend rond, de café's puilen uit. Zij die geloven, genieten nu met volle teugen. Achteraf blijkt, dat het museum die dag geslo ten is. Dan maar terug naar de camping, stapvoets door een overvolle, feestende stad. Het laatste, wat we bij de poort zien is een piepklein meisje, verkleed als Heilige Maagd. Ze struikelt over een lange, blauwe jurk en kijkt dodelijk ernstig onder een aureool van zilveren sterretjes, die rond haar hoofd bran den. Het doel van haar korte tocht is een café, waar ze door haar vader wordt binnengetrok ken. Ook in Toledo heeft de kerk vele gezich ten. Tegen de hitte van de onbarmhartige Spaanse zomerzon is geen betere beschutting denkbaar dan een vlucht in de donkere, koele spelonken van een stokoude kerk of een verlaten mu seum. Daar hoef je niet eens een fanatieke gelovige of een kunstminnaar voor te zijn. De schemering van openbare monumenten kan voor iedereen, die er te warmpjes bij zit op 1 zijn Spaanse zwerftocht een troost zijn. i Op een stralende zondag in de voorzomer j bivakkeerden we op een camping in Toledo en 1 bovenstaande wijsheid indachtig besloten we dan ook haastig een bezoek te brengen aan het museum van Santa Cruz, waarvan de veelbelo vende roep al vooruit was gesneld. Die camping is trouwens al een beschrijving waard Een juweel van rust en ruimte, als je hem vergelijkt met de deprimerende vluchtelin genkampen van het massatoerisme, waar elke vierkante centimeter geld. op moet brengen. In deze camping echter: riante stekken voor een jd gelimiteerd aantal tenten en caravans. Com pleet met gratis parasol temidden van een weelderige begroeiing. Daarbij een flink zwem bad en dat alles voor een grijpstuiver te huur op nog geen 300 meter van de stadspoort. In de omgeving van die poort waren in pom peuze feestjurken gestoken leden van de (alom tegenwoordige en vaak hinderlijke) Guardia Civil die zondag druk bezig met het in verkeer- de banen leiden van het chaotisch verkeer. Het kostte dan ook moeite en tact om het centrum van de stad te bereiken, dat als een hermetisch gesloten brandkast achter hun ruggen lag. Maar de beproefde truc van de buitenlander, die er helaas niks van begrijpt luktë ook deze keer: via reeksen fout begrepen verkeersste- kens- en borden konden we de auto kwijt op een plaats, waar dat streng verboden was. Door de kronkelende straatjes lieten we ons vervolgens gewillig meezuigen in de menigte, die onmiskenbaar op weg was naar de Plaza de Zocodover. Het is een immens, driehoekig plein, het centrum van het turbulente leven in Toledo. Aan de lange zijde vind je vele winkel- Eeuwenoude sfeer tjes en terrassen, waar het 20 van de 24 uur per dag gonst van de levendige, in keihard Spaans gevoerde gesprekken, waarvan het ge luid doet denken aan een zwerm nestelende spreeuwen. Nu staan er mensen opeengepakt achter vette koorden, die het middenstuk van het plein omgeven. Het zijn meest vrouwen in zwarte kleren, die zich met waaiers en kranten boven op hun hoofd proberen te beschermen tegen de moordende zon. Je hoort kinderen huilen en af en toe valt er iemand flauw, die daarna met veel misbaar wordt afgevoerd. De mannen hebben zich verzameld onder de luifels van de winkels, vanwaar ze een geregelde pendeldienst naar de troostende „tinto" in de cafe's onder houden. Op het gereserveerde deel van het Plaza staat het garnizoen van Toledo aangetreden: honder den krijgers in symetrisch opgebouwde rotten van vier. Stram staan ze in de houding, meer dan twee uur aan één stuk, kortgeknipte jon gens, het geweer aan de voet en de blik op oneindig. Aan het einde van de rij zijn de trommelaars en trompetters te hoop gelopen. De instrumenten zijn versierd met helrode doe ken. Vandaag dus geen museum, maar u hoort ons niet klagen want we krijgen er zo goed als zeker iets beters voor in de plaats. Bij de stalletjes, waar prentjes medailles rozenkran sen en talloze andere religieuze artikelen gretig worden gekocht horen we eindelijk het dolent housiaste verhaal van het „feest van de kroning van de Heilige Maagd van Toledo, schutspatro nes van de stad", dat op deze bloedhete zondag gevierd wordt. Of we maar haastig een herden kingsboekje willen kopen en een medaille, want anders tellen we niet mee. Daar sta je dan in Toledo, het hart en de ziel van het oude Spanje. Wie ooit deze stad gezien heeft, als de zon langzaam in de grot van de nacht zinkt en zijn laatste stralen op de rood bruine vesting werpt, raakt nooit meer die indruk kwijt, dat hij voor één moment oog-in- oog heeft gestaan met de eeuwigheid. Moslems, joden en christenen hebben hier letterlijk hun in bloed gedrenkte steentje bijgedragen om van dit stuk van Spanje, dat ruim 500 meter boven de Taag uitsteekt, een mozaïek van de westerse beschaving te maken. Een beschaving, die hier nog streng en naturel is als op de schilderijen van El Greco Nee, wie alleen de Costa's van Spanje kent, kent Spanje dus niet De kusten zijn slechts de ekzemen op de huid van het werkelijke land. Niet kwaadaardig, maar wel ontsierend. Hard en streng zijn op deze middag de gezich ten van de rijk versierde en gedecoreerde

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19