met een lijn, al of niet voor zien van een of meerdere dob bers, en ten hoogste drie een-, twee- of drietandige haken. Of in „gewone" woorden: een hengel, met eventueel een mo len, voorzien van een lijn, met of zonder dobbers en ten hoogste drie haken met als aas: a - brood, aardappel, deeg, kaas, zaden, peulvruchten, granen, fruit, worm, slachtpro- dukten, zeepier, zager, mossel, afgeknotte gaper (putschelp), steurkrap en garnaal of na bootsingen van deze aassoor ten. b - insekten en insektenlarven of nabootsingen van deze aas- soorten, met dien verstande, dat bij deze nabootsingen de grootste afmeting niet meer mag bedragen dan 2 1/2 centi meter. Of in minder woorden: het gaat hier voornamelijk om aassoorten voor „witvis", zoals karper, brasem, blei en voorn. de speciale hengel Elke hengel waaraan een an der aas gebruikt wordt dan in de visserijwet is omschreven voor de gewone hengel, is een speciale hengel. Deze hengel is veelal beaasd met een levend of i dood visje, een stukje vis, een spinner, de zgn. ,jig", een lepel en een kunstvisje, enz. Uit de vele meldingen van be keuringen blijkt dat een groot aantal sportvissers nog niet goed op de hoogte is met het feit dat met ingang van 1 ja nuari 1976 het stukje vis klei ner dan drie centimeter ge schrapt is uit de lijst van aas- soorten voor de gewone hen gel. Hierdoor is een hengel, beaasd met het stukje vis klei ner dan drie centimeter, een speciale hengel geworden. de vergunning Een vergunning is altijd ver eist wanneer u in niet open baar water vist en ook als u met twee gewone hengels, een gewone en een speciale hengel of een speciale hengel in open baar water vist. De vergunnin gen worden altijd afgegeven door de zgn. rechthebbenden op het visrecht van het betref fende water, in de meeste ge vallen zijn dit de hengelsport verenigingen. Om in het bezit te komen van zo'n vergunning moet u lid worden van een hengelsportvereniging. Deze beheren in het door hen ge huurde water de visstand, zo dat u optimaal kunt genieten van uw vrijetijdsbesteding. In ons land zijn zo'n 800 hen gelsportverenigingen, waarvan de meeste via een federatie aangesloten zijn bij de Neder landse Vereniging Van Sport vissersfederaties (NWS), die bijna een half miljoen sport vissers vertegenwoordigt In dien u lid wordt van 'een NWS-vereniging, dit kost u gemiddeld 15 tot 30 gulden, dan krijgt u behalve de ver gunning voor plaatselijk wa ter, een federatie-vergunning en de bekende grote vergun ning. Deze grote vergunning, die de bepaalde gesloten tijd meer dan bij de politie NWS (u voorkomt dan bek ringen). In het maandb hengelsport, officieel orgi van de NWS, worden over soort zaken regelmatig arti len gepubliceerd (inlichting over abonnementen: posü 288, Amersfoort). minimumniatefl Om de visstand te beschen zijn er behalve gesloten tiji ook minimummaten waar de meeste visoorten gebon zijn: aal 28 cm., baars 22 blankvoom 15 cm., bra geen, karper 35 cm., kol geen, regenboogforel 25 i rietvoorn 15 cm., snoek 50 snoekbaars 45 cm., winde Het is mogelijk dat een gunning afwijkende bepai gen heeft ten aanzien van minimummaat van somra vissoorten. Voor snoekbaars tot nu toe elk jaar een ver ging van de minimummaat gekondigd door het Ministe van Landbouw en Visserij. 1 dus op de officiële publikati zee- en kustvisserij In tegenstelling tot de binnt wateren is het vissen op en zee vanaf stranden en dijk of vanuit een boot vrij, o 's nachts. Mits u met niet me dan twee gewone hengels een speciale hengel vist u bijvoorbeeld met twee ciale hengels vissen dan i u bij de burgemeester in woonplaats een consent (v« gunning) aanvragen, de kost hiervan zijn twee gulden. 1 het zee- en kustvissen dient wel in ogenschouw te nero wat de visserijwet onder ku wateren verstaat. Volgens de wet zijn kustwateren die wal ren die in een open verbindi: staan met zee. attentie De afgesloten Delta-waten (o.a. het Veerse Meer en Grevelingen) vallen dus ond de bepalingen van het binne water. Voor het Veerse Me( en de Grevelingen geldt echt! geen gesloten tijd voor spoi* vistuigen. De overige bepali! gen van het binnenwater zij wel van kracht voor het Vee se Meer en de Grevelingen. Voor het vissen op of aan a gelden dus geen gesloten tj den, wel zijn er minimumm ten voor zeevissoorten: aal cm., bot 20 cm., geep harder geen, kabeljauw (gu 30 cm., makreel geen, schar 1; cm., schol 25 cm., tong 24 cn Voor de zeevisser is het zee belangrijk goed op de hoogt te zijn van de laag- en hoogwi terstanden langs onze kust. 0 staatsuitgeverij geeft een har» dig boekje uit, getiteld „Geti tafels 1977", waarin u voo elke dag de verwachte watei standen kunt vinden. U kuif het boekje bestellen doö 13,30 (dit is inclusief de vei zendkosten) over te maken o| giro 425300 tn.v. de Staatsuit geverij te Den Haag, onde vermelding van „Getijtafel 1977". Met het oog op het aanstaande hengel- sportselzoen brengen we de komende we ken een serie artikelen, waarin allerlei facetten van de vissport aan de orde komen. Vandaag: De spelregels. De grote vergunning van de NWS bevat voor 1977 zo'n 300.000 hectare viswater in het gehele land. Dit landelijk te bevissen visareaal komt, inclu sief het IJsselmeer, neer op meer dan 80 pet van de totale oppervlakte aan viswater in Nederland. Om de vissstand te bescher men zijn er bij bepaalde wate ren in de grote vergunning, behalve de wettelijke beper kingen ook nog een aantal bij zondere bepalingen opgeno men, die onder meer handelen over het meenemen van vis, het verbod van bepaalde ha ken, enz. Het is van groot be lang dat iedere sportvisser zich aan de bepalingen houdt. Op deze manier dragen we allemaal bij tot de instandhou ding van onze sport Indien u twijfelt over de uitleg van een bepaling in de grote vergunning of wilt weten of er in uw woonplaats een NWS- hengelsportvereniging is, kunt u contact opnemen met de NWS, postbus 288 te Amers foort (tel. 033-34924). Nederland telt zo'n anderhalf miljoen sportvissers, oftewel een op de vier mannen is sportvisser. Met dit aantal is de sportvisserij de grootste vorm van openluchtrecreatie in ons land. In ons geïndus trialiseerde landje aan de Noordzee is overigens nog ruimte genoeg om te vissen. Vooral in de vakantieperiode wordt er veel gevist om zo doende de spanningen en frus traties te vergeten en de men selijke accu weer op te laden. Het is dan ook in deze periode dat velen het verstandige be sluit nemen om voor de eerste maal een dobbertje uit te wer pen. Maar tegelijkertijd rijzen dan vragen zoals: heb ik een vergunning nodig? Welke vis- kaart moet ik hebben? Vis ik nu met een gewone of speciale hengel? enz. Om u in deze doolhof van vragen wegwijs te maken, ge ven wij een kort overzicht van de spelregels en begrippen die iedere sportvisser moet ken nen om te kunnen bepalen welk sportvisdocument hij no dig heeft voor zijn sport en waar deze uitgeoefend mag worden. de viskaart Iedere sportvisser in Neder land dient in het bezit te zijn van een officieel sportvisdocu ment, oftewel een viskaart met daarop de aanduiding: bijdra- gebewijs of kleine akte. In het visseizoen 1976/77 intro duceerde het Ministerie van Landbouw en Visserij een ge wijzigde uitgifte van het offi ciële document, namelijk de huidige viskaart In tegenstel ling tot de tijd daarvoor, toen de sportvissers voor een bij- dragebewijs of kleine akte naar het gemeentehuis of poli tiebureau moesten, zijn de vis- kaarten verkrijgbaar bij elk PTT-kantoor. Hierdoor kwam er niet alleen een enorme uit breiding van het aantal ver kooppunten, ook de uitvoering van het document veranderde sterk. De oude witte en blauwe kaarten verdwenen van het to neel en de viskaart, die uitge voerd is in de vorm van een acceptgirokaart, kwam op voor zijn eerste optreden. Een zegel op de viskaart geeft aan of we te doen hebben met een grote of kleine visakte of een bijdragebewijs. De zegel is er in drie kleuren. Een rode zegel op de viskaart De viskaart is verkrijgbaar op 5000 PTT-kantoren in ons land maakt van deze een bijdrage bewijs, een blauwe zegel geldt voor een kleine visakte en een gele zegel toont aan dat de viskaart een grote visakte is. Voor het bijdragebewijs moet u vijf gulden neertellen, een kleine visakte kost u elf gul den en om in het bezit te komen van de grote visakte moet er drieëndertig gulden op tafel komen (deze vergun ning is vrijwel uitsluitend be doeld voor de beroepsvissers). De viskaarten liggen medio april voor iedere sportvisser klaar op een van de 5000 PTT- kantoren in ons land. In het postkantoor vult u op de blan co viskaart uw naam, adres en geboortedatum in. Ook moet u aangeven wat voor soort vis kaart u wilt hebben. Hierna plakt de loketambtenaar de desbetreffende zegel op de kaart en zet daar een stempel op. Na de kosten betaald te hebben is uw viskaart „rond". Welke viskaart heeft u nodig? De jongste sportvissers onder ons hebben geen viskaart no dig, mits zij niet ouder zijn dan 15 jaar en slechts met een gewone hengel in openbaar water vissen. Iedere sportvis ser van 15 jaar en ouder heeft een viskaart nodig. Vist u met een gewone hengel in open baar water dan is de viskaart met de rode zegel van 5,- (geldend als bijdragebewijs) voldoende. Wilt u echter met twee gewone hengels, een spe ciale hengel of een speciale en een gewone hengel vissen dan dient u in het bezit te zijn van een viskaart met de blauwe zegel van 11,- (geldend als kleine visakte). De viskaart met de gele zegel van 33,- is alleen van belang voor be roepsvissers, die met beroeps vistuigen vissen. U kunt met een viskaart vol staan, indien u met een gewo ne hengel in openbaar water vist. In alle andere gevallen heeft u, ongeacht uw leeftijd en type water, altijd behalve de viskaart ook een vergun ning nodig van de rechtheb bende op het visrecht, veelal zijn dit de hengelsportvereni gingen. Wat is het verschil tussen een gewone en een speciale hengel en wat is een vergunning en hoe kun je daaraan komen? Op deze vragen en begrippen gaan we hieronder wat uitge breider in. de gewone hengel In de visserijwet wordt de ge wone hengel omschreven als een roede, al dan niet voorzien van een opwindmechanisme, NWS namens de aangesloten federaties uitgeeft, biedt u de mogelijkheid om met de spe ciale of de gewone hengel in geheel Nederland te vissen op plaatsen, waar anderen die zo'n vergunning niet bezitten, geen toegang hebben. openbaar water Met een gewone hengel en een bijdragebewijs mag u zonder vergunning in openbaar water vissen. Onder openbaar water verstaat de visserijwet het zgn. vlot- en bevaarbaar water. Dit is al het water met economisch In het algemeen is vissen toegestaan van één uur voor zonsopgang tot één uur na zonsondergang scheepvaartverkeer zoals grote kanalen en rivieren. Vist u met twee gewone of een speciale hengel dan is nog al- Vanaf stranden en dijken kan vrij worden gevist met twee gewone hengels of één speciale hengel tijd een vergunning vereist Ook als u in niet openbaar water vist gesloten tijden Ook al heeft u de vereiste viskaart en eventueel een ver gunning, dan mag u nog niet te allen tijde uw dobbertje uit werpen. Om de visstand te beschermen zijn er -namelijk gesloten tijden. Periodes waar in u dus niet mag vissen. In het algemeen is sportvisse rij gedurende de nacht verbo den. Onder nacht wordt in de visserijwet verstaan: de perio de tussen één uur na zonson dergang en één uur voor zonsopgang. De gesloten tijd voor de spe ciale hengel is het langst: van 1 maart tot 30 juni. Voor de gewone hengel bestaan ver schillende gesloten tijden: a - voor het IJsselmeer en de binnenwateren van 16 maart tot en met 31 mei b - voor de rivieren van 1 april tot en met 31 mei. Ook zijn er gesloten tijden voor bepaalde vissoorten: a - snoek van 1 maart tot en met 30 juni, b - baars van 16 maart tot en met 31 mei, c - barbeel, blankvoom, bra sem, karper, kolblei, meun, ruisvoorn, serpeling, sneep, snoekbaars en winde van 1 april tot 31 mei. Mocht u een van deze vissoor ten in de voor hen gesloten tijd vangen, dan moet u deze direct in hetzelfde water weer vrij laten. Mocht u twijfelen over een Aankruisen wat gewenst wordt; D Bewijs van bedrage <rood fegèf) Klein* visakte (blauw «éflei). G Grote visakte (gesf zagel) Vttordhr/mw

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16