1 KNVB schept ruimte voor medezeggenschap Wagenaar maakt sprong in klassement Freddy Maertens op weg naar record Zweden - SPORT I WERELDTITEL VRIJWEL ZEKER VOOR THORESEN Herberger overleden Ceulemans al aan kop klassement Boeking Aad Kila Boksploeg Sportwereld I LEIDSE COURAN1 PAGINA 15 ZEIST Het huidige sectiebestuur van het be taalde voetbal wil bin nen de nieuwe structuur van zijn organisatie ge lijk gewicht toekennen aan alle verenigingen in het betaalde voetbal. Deze stellingname komt K tot uiting in een brief aan de besturen van alle J3 clubs uit het betaalde ]voetbal, waarin voorstel len worden gedaan over de nieuwe structuur van de sectie. In die voorstel len, die zullen worden be sproken op de jaarverga dering van 14 mei, is ruimte voor het door de minister van CRM, mr. H. van Doorn geëiste mede zeggenschap, hoewel het sectiebestuur dit recht niet wil toekennen aan de scheidsrechters. Dit om dat, na horing van de clubs, is gebleken dat men in die kring meent dat de scheidsrechters Mr. Kernkamp verklaarde dat de KNVB medezeggen schap tot werkelijkheid wil maken. nieuwe sectiebestuur aan een bepaalde druk kun nen blootstaan, dan wel een bepaalde druk kun nen uitoefenen. De brief die aan de verenigin gen en ook aan de belangen organisaties is uitgegaan is toegezonden, bevat de gedach ten van het sectiebestuur. Op de vergadering zou een twee-derde meerderheid zich moeten uit spreken over de voorgestelde nieuwe structuur, waarna de zaak in reglementen kan wor den vastgelegd, opdat de na jaarsvergadering de definitieve beslissingen kan nemen. Het sectiebestuurslid mr. G. N Kernkamp verklaarde gisteren dat het bestuur, zoals ook in vorige voorstellen is gebleken, het begrip mede-zeggenschap tot werkelijkheid wil maken voor de groepen van spelers en trainers. In feite dus voor de werknemers uit het betaalde voetbal. zo'n specifieke functie binnen de bond hebben, Verhouding dat vertegenwoordigers van hun groep in de alge mene vergadering of het Zowel in de algemene vergade ring betaald voetbal, als in het sectiebestuur zou de verhou- De clubs, of wel de werkgevers, hebben in de vergadering 518 van de 733 stemmen, de spelers en de trainers 215. In het be stuur zouden vijf leden, inclu sief de voorzitter, worden geko zen uit de kring van de clubs en twee leden door de groep vertegenwoordigers van spelers en trainers. Uit de toelichting van de heer Kernkamp bleek duidelijk dat waar het sectiebestuur mee kan gaan met de eis van minister Van Doorn, het onaanvaardbaar over het saneringsvoorstel uit het rapport-Christiaanse onver minderd is blijven staan. Uit dat standpunt is ook voortgevloeid de wens alle clubs uit het be taalde voetbal een gelijke stem te geven. Men rekent op samen werking, ook al zijn de financië le belangen vaak zeer verschil lend, om het gewenste aantal van ongeveer 37 clubs in het betaalde voetbal te kunnen handhaven. In de nieuwe structuur-voorstel len wordt ook een spelersraad bij de clubs verplicht gesteld en de scheiding van functies strak doorgevoerd. De Zweedse doelman kwam schaarse momenten in actie in het duel tegen de Ver enigde Staten. WENEN Zweden houdt de race óm de leiding in het toernooi om het wereldkam pioenschap ijshockey voortreffelijk vol. Zweden won gisteravond in Wenen zijn. vijfde wedstrijd in successie. De formatie van de Verenigde Staten bleek kansloos en werd met maar liefst 9-0 verslagen. De tussenstanden waren 4-0, 3-0, 2-0. Ahlberg was met drie treffers de succesvol ste speler. Edberg droeg twee doelpunten aan de score bij, Larseric Ericsson, Zetter- ström, Jaxt en Andersson éen. De 5000 toeschouwers zagen een sportieve wedstrijd waarin de zweden tien en de Amerikanen acht strafminuten opliepen. In het bijzonder in de derde periode, toen overduidelijk was dat Zweden niet zou wor den verrast speelde Skandinavièrs veelal op halve kracht. Ook de ploeg van Rusland maakte geen fout, Tsjecho-Slowakije werd met 6-1 versla gen. De tussenstanden waren 1-1, 4-0, 1-0. Rusland en Zweden hebben na vijf ontmoe tingen nog geen punt verspeeld. Een gunsti ger doeldsaldo brengt de Russen op de eerste plaats van de rangschikking. 1. Rusland 5 5 0 0 10 56- 9 2. Zweden 5 5 0 0 10 33- 5 3. Tsjechoslowakije 5 3 1 1 7 37-16 4. Canada 5 2 1 2 5 15-20 5. Verenigde Staten 5 113 3 13-21 6. West-Duitsland -5 113 3 13-32 7. Finaldn 5 1 0 4 2 14-34 8. Roemenië 5 0 0 5 0 8-52 Weer coureur verongelukt POOLE Kevin Holden, een Engelse coureur, is bij Speed way-wedstrijden in Poole (Enge land) om het leven gekomen. Holden verloor de macht over zijn machine en botste tegen een lichtmast in het stadion van Poole. Hij was op slag dood. Barcelona in Amsterdam 702: (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De organisa tie van het voetbaltournooi Amsterdam 702 is rond. Gister middag kon organisator Jack van Zanten na een laatste tele foontje met Rinus Michels defi nitief mededelen dat Barcelona zal deelnemen aan dit toernooi, dat voor de derde maal in suc cessie een week voor het begin van de voetbalcompetitie wordt gehouden. Het verlossende telefoontje met Michels betekent dat het rijtje van vier deelnemende clubs rond is. Naast Barcelona con tracteerde Van Zanten het En gelse Liverpool, en de Neder landse vertegenwoordigers Ajax en AZ'67. GELSENKRICHEN - Jan Wagenaar heeft zich tijdens het wereldkampioen schap voor pikeurs gisteravond op de baan in Gelsenkirchen duidelijk her steld. Achtereenvolgens werd de man uit Otterloo twee keer uitgeschakeld, boekte hij twee tweede plaatsen en zegevierde tweemaal. Ulf Thoresen blijft aan de leiding. Heel ontspannen luisterde Ulf Thoresen naar de opdrach ten van de Duitse trainers. De Noorse kampioen wordt beschouwd als een soort wonderdokter die met een paard, favoriet of kansloos, bijna alles kan. Bijna niemand gelooft nog dat Thore sen van de eerste plaats en daarmee het wereldkampioenschap afgehouden kan worden. De Noorse kampioen wijst de titel nog steeds van de hand maar weet zelf wel beter. "De weg is nog lang. Ik ben in het wereldkampioenschap een gelukkig rijder. Het lot wil dat ik goede paarden mag rijden", zegt hij beschei den. Hij is evenals Jan Wagenaar een harde werker. Uitrusten was er voor hem niet bij toen de drave rijen in Vincennes maandag achter de rug waren. Pas gisteravond, toen de draverijen in Gelsenkir chen gehouden werden waren Wagenaar en Thore sen weer van de partij. Wagenaar vertrok dinsdag morgen met het vliegtuig uit Parijs en koerste op Hilversum en Duindigt en ex-wereldkampioen Thoresen vloog naar Oslo om daar actief te zijn. En dat terwijl de overige zes pikeurs woensdag avond de voetbalwedstrijd bijwoonden tussen Duitsland en Noord-Ierland. Ulf Thoresen, vader van een zoon en sinds 1968 trainer van dravers, heeft in de wereld van de drafpikeurs zijn sporen al meer dan verdiend. In. 1973 greep- hij de wereld en Europese titel. Dit jaar werd hij bij de Europese kampioenschappen tweede achter Jan Wagenaar. De man die in zijn leven meer dan vijftienhonderd winnaars over de eindstreep bracht over het wereldkampioenschap: "Het is jammer dat er niet meer landen interesse hebben in deze titelstrijd. Eén koersje in Frankrijk is toch te gek. De Fransen hadden bovendien nog weinig belangstelling ook. Daarnaast is het erg zwaar om zeven keer tijdens een meeting in Duitsland te moeten aantreden. Dat was in Rec klinghausen zondag zo en nu weer in Gelsenkir chen. Het zijn steeds andere paarden die je krijgt En je weet niet waar je achter kruipt Gelukkig gebeuren er geen ongelukken in de koersen. Dat is ergens nog een wonder met die rare paaden die je soms krijgt Zeg maar gerust, het zijn geiten". De sfeer in het drafcircus is uitstekend. Alleen de belangstelling is erg matig. In Frankrijk trok de draverij weinig publiek. Zondag in Recklinghausen kwamen er achtdui zend toeschouwers en gisteravond in Gelsenkir chen warén er nog geen vijfduizend. Dat kost de Duitsers enorm veel geld per meeting, waarvoor zij 35.000,- aan de organisatie moeten betalen. Dat de belangstelling in Duitsland gering is, komt door het feit dat de favoriet voor de Europese titel, de Duitser Rolf Dautzenberg, door zijn vijfde plaats op de Europese kampioenschappen niet mag starten. De Duitsers waren ervan uitgegaan dat hij in ieder geval er bij zou zijn. De titelstrijd zilver lijkt beslist. Voor verras- singsn is de voorsprong van Ulf Thoresen niet voldoende geslonken. Er is natuurlijk nog strijd voor brons en zilver, waarvoor Jan Wagenaar zich nog lang niet voelt uitgeschakeld. Jan Wagenaar boekte een fraaie overwinning met het paard Sol Pitt. Na vijftig meter voorsprong aan de start te hebben gegeven vloog hij in het laatste rechte stuk langs de concurrentie heen of ze er niet stonden. Geheel volgens de tactiek en inzichten gereden van zijn vriend, de Duitse trai ner Horst Bandemer. Jan Wagenaar was de dag slecht gestart. Zijn paard Hamster sprong in het eerste onderdeel gisteravond en werd uitgescha keld. Ulf Thoresen werd in dit onderdeel derde, hetgeen goed was voor zes punten. Na acht drave rijen ging de Noorse kampioen met 78 punten aan de leiding. Wagenaar zakte naar de zesde plaats met 37 punten. In de tweede draverij werd hij uitgeschakeld en zoiets is ook goed voor slechts één punt Hier zegevierde Gerrds Miss met de Amerikaan Joe March. De tweede koers won Wolfenden uit Nieuw-Zeeland met Voskar. In het derde onderdeel behaalde Jan Wagenaar een twee de plaats achter Galt en had toen 45 punten. Na 15 van de 25 koersen is de stand aan de kop: 1. Thoresen 114 punten. 2. Wolfenden 87. 3. Gath 86. 4. Jan Wagenaar 81. ARTHUR VAN RIJSWIJK Ook jeugd van FC Den Haag quit bekerstrijd DEN HAAG In het bekertoer nooi van de betaalde jeugd wer den gisteravond twee wedstrij den gespeeld. De uitslagen wa ren: FC Den Haag—AZ'67 1-2. NEC—Wageningen 0-2. Overige uitslagen Delft—WCR 3-0, Waddinxvee- n—Olympia 0-1. Esdo—RKSVM 0-1. RK AW—Het Noorden 2-1. Geen winnaar in lotto 17. DEN HAAG Lotto nummer 17 van afgelopen zondag heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. De eerste prijs is nu voor viervijfde over de tweede tot en met de vijfde prijs verdeeld. Een vijfde ge deelte 146.925,84) gaat naar de jackpot van de lotto van komende zondag. In de lotto en toto van afgelopen week vielen in totaal 16.650 prijzen. De cijfers 'zijn: Lotto 17: Inleg: 3.629.013 Prijzenbedrag: 1.855.086,93 Eerste prijs: geen winnaar Tweede prijs: vier winnaars, die bruto elk 79.825,90 ontvangen. Derde prijs: 77 winnaars, die elk bruto 5.266.10 ontvangen. Vierde prijs: 6069 winnaars, die elk 81,00 ontvangen. Vijfde prijs: 8891 winnaars. Zij krijgen ieder 55,30. Toto 17: 1519 prijzen Inleg 705.412.00 Prijzenbedrag: 378.855.56. r Eerste prijs: zes winnaars, die elk bruto 29.635,50 ontvangen. h Tweede prijs: 104 winnaars, die elk 805,40 ontvangen 1 Derde prijs: 1409 winnaars, die elk 83,20 krijgen. Pollentier (Bel.) op 37 Miquel Maria Lasa (Spa.) op 44 se conden; 4. Eulalio Garcia (Spa.) op 46 seconden; 5. Klaus-Peter Thaler (Wdl) op 49 seconden; 6. José Pesar- rodona (Spa) op 51 seconden; 7. Ri- cardo Landron de Guevarra (Spa) op 58 seconden; 8. José Manuel Garcia (Spa) op 59 seconden; 9. Jose-Anto- Agostinho (Port) op 1 minuut 2 conden; 13. Jos Schipper (Ned.) op 1 minuut 7 seconden; 14. Cees Priem (Ned.) op 1 minuut en 8 seconden; 22. Fedor den Hertog (Ned) op 1 minuut en 15 seconden. Jan Raas heeft in het Belgische MURCIA Gebeurt er niets, dan is er toch beroering. Zeker als er op sportgebied iets in Spanje aan de hand is. De 32e Vuelta is inmiddels drie dagen oud. Dinsdag won wereldkampioen Freddy Maertens in zijn bekende grootse stijl, de proloog, een individuele tijdrit over 8 kilometer op een bochtig parcours. Woensdag en gisteren zette hij twee uiterst tamme ritten langs de Costa Blanca zonder moeite naar zijn hand. Maertens, Maertens en Maertens. De wereldkampioen schreef al weer drie over winningen op zijn lijstje van dit seizoen bij en bracht zijn totaal op 20. Het ziet er naar uit, dat hij dit jaar het wereldrecord overwinningen in één seizoen, dat hij vorig seizoen op 54 bracht, zal verbeteren. Daarover wordt in Spanje niet gesproken. Uiteraard is Maer tens wel het onderwerp van de gespreksstof, maar de discussies hebben niets te maken met zijn prestaties op de fiets. Het sport blad „As" maakte van een theo retische mogelijkheid weer eens een feit en schreef in de kolom men dat Maertens na acht da gen de ronde van Spanje de rug zou toekeren. Hij zou in dat geval zijn contractuele verplich tingen hebben nagekomen en zich gaan voorbereiden op de Ronde van Italië en de Ronde Vein Frankrijk. „Drie grote ron den in één seizoen uitrijden is zelfs voor een superkampioen te veel. Dus staakt hij de strijd in Spanje. Hij is immers ook ver plicht de Giro te rijden en ver langt zijn sponsor (Velda) van wege de commerciële belangen in Frankrijk, dat hij zijn naam op de deelnemerslijst van de Ronde van Frankrijk zal schrij ven". Tot zover „As", dat in het verleden allerlei kletspraatjes over Johan Cruijff de wereld inslingerde. Freddy Maertens zei het onzin te vinden. „Ik ben hier gekomen om te winnen en daar zal ik mijn best voor doen". Winnen doet Freddy Maertens in de Vuelta inderdaad. Het kostte hem in de tweede etappe over 161 kilometer van La Man- I ga del Mar naar de universiteits stad Murcia weer geen enkele moeite. Na andermaal een saaie rit bedreigde Cees Priem de Belgische wereldkampioen het meest. Hij werd tweede. Het was de zoveelste, zo snel verge ten, tweede plaats van de Zeeuw in dit seizoen. De uitslag van de tweede etappe van de ronde van Spanje is: 1. Freddy Maertens (Bel.) 161 kilometer in 4 uur, 36 minuten en 48 seconden (met bonificatie 4.36.38), 2. Cees Priem (Ned.) z.L (met bonificatie 4.36.42), 3. Dirk Ongenae (Bel.) z.t.; 4. Mike Neel (V.S.) z.t.; 5. Geert Malfait (Bel.) z.t; 6. Daniele Tinchella (Ita.) z.t; 7. Luis Ordiales (Spa) z.t.; 8. Jos Schipper (Ned.) z.t.; 9. Javier Elorriaga (Spa.) z.t.; 10. José Pesarrodona (Spa) z.t; 20. Fedor den Hertog (Ned.) z.t. Algemeen klassement na twee etap pes: 1. Freddy Maertens (BeL) 7 uur, 45 minuten en 31 seconden; 2. Michel roepsrenners gewonnen. De Ne derlandse kampioen legde de 150 kilometer af in precies drie en een half uur. Het was de vierde overwinning van Raas in dit seizoen. ADVERTENTIE Miljoenen bloemen in volle Woei. vu De Keukenhof is nu op z'n mooist En steeds weer helemaal anders hele maal nieuw Da; is de kracht en de pracht van de natuur t Beste idee voor een dagje uit- de Keukenhof in Keukenhof Kleuren vragen om Kodakfilm FRANKFORT - Een maand na de viering van zijn 80ste verjaardag is Sepp Herberger, de coach van het Duitse elftal van 1936 tot 1964, overleden. Herberger keek woensdag avond met zijn vrouw thuis in Hohensachsen naar de te levisiebeelden van de wed strijd tussen West-Duitsland en Noord Ierland, toen hij onwel werd. Hij kreeg een hartaanval en werd onmid dellijk naar het ziekenhuis van Mannheim overge bracht. Daar overleed hij enkele uren later. Sepp Herberger was een legen darische figuur in het Westduit- se voetbal. Hij was al voor de oorlog trainer van het nationale elftal. Hij nam deze functie over van dr. Otto Nerz, die zich te rugtrok, toen Duitsland bij de Olympische Spelen van 1936 door het onderschatte Noorwe gen met 2—0 werd verslagen. Toen Herberger zelf 28 jaar la ter afscheid nam, werd hij opge volgd door zijn assistent Helmut Schön. Herberger was de groot ste persoonlijkheid op voetbal- gebied in West-Duitsland gedu rende meer dan een kwart eeuw. In de tijd dat hij het Westduitse elftal samenstelde, duldde hij geen inspraak van anderen. Hij stippelde alleen de taktiek uit en gaf de orders, waarvan het verbod van tabak en alcohol er één was. Toch was hij zowel bij de spelers als bij de pers buitengewoon gezien. Wie met persoonlijke problemen zat, kon altijd bij hem aanklop pen. Het grootste succes in zijn carrière was het wereldkam pioenschap dat West-Duitsland in 1954 behaalde. Sepp Herberger speelde ooit in het Duitse elftal, dat tegen Ne derland uitkwam. Die wedstrijd in 1925 in Amsterdam was de laatste van de drie interland wedstrijden, waarvoor hij werd geselecteerd. Sepp Herberger - legendarisch - Een gesprek met gebarentaal tussen twee grote biljarters, Ceulemans ert Kobayashi. Rotterdam Ondanks het toenemend aantal jaren en titels is de naam Raymond Ceulemans nog altijd een synomien voor gretig heid. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Hans Vultink is de Belg nog altijd niet biljartmoe en weet hij ook zijn zaken en de sport nog van elkaar te scheiden. Ceulemans' blijvend verlangen naar titels is verklaarbaar. Hij heeft ruim 90 kampioenschappen binnen en in een paar jaar staat hij voor zijn honderdste. Daar aast hij op, al heeft hij niet te veel haast, want hij is van plan om in minder spelsoorten uit te komen. Driebanden en bandstoten vallen in ieder geval niet af. Vandaar dat Ceulemans gisteren in de Rotterdamse sporthal „Asterlo" in de eerste ronde van de strijd om de wereldti tel bandstoten aantrad. Hij deed dat tegen de Argentijn Osvaldo Berardi, die nauwelijks partij voor hem was. Geulemans was al bijna klaar, toen de Ar gentijnse playboy pas aan zijn eerste serie kon beginnen. Ceu lemans, die op dat moment met een gemiddelde van 15 speelde, liet het even afweten. Hij eindig de daardoor in twintig beurten door zes mogelijkheden te ge bruiken voor slechts 29 punten. In de tweede ronde rekende Ceulemans in dertien beurten af met de Japanner Kobayashi. In deze partij haalde de Belg een gemiddelde van 15,38. Tweemaal winst was ook weg gelegd voor Christ van der Smissen. In vijftien en vijfen twintig beurten won hij van res pectievelijk Scherz en Piet Vet Uitslagen eerste ronde: Kobayashi (Jpn) 66 18 13 3.63 Wafflard (Bel) 200 18 65 11.11 Tweede ronde Scherz 98 15 30 6.53 Van der Smissen 200 15 42 13.31 Berardi 200 38 29 5.26 Wafflard 197 38 23 5.18. De stand naar de eersi (resjx punten hgsL ser 2. Van der Smissen 3. Muller 4. Wafflard 5. Berardi 6. Vet 7. Scherz 8. Kobayashi edag: alg.gem.) 4 97 - 11.76 Zeist De negen wedstrij den in de eredivisie van za terdag en zondag j.l. hebben een sportief verloop gehad. De tuchtcommissie van het betaald voetbal kon vol staan met het geven van één boeking: aan Aad Kila (FC Den Haag) In de eerste divisie ging het wat harder toe. Fransen (Helmond Sport) en Van der Ley (Wageningen) werden beiden twee wedstrijden bui tenspel gezet. Voor zijn aan deel in de wedstrijd Vitesse SW-Helmond Sport (3-1) kreeg Fransen bovendien nog één wedstrijd voorwaar delijk en Van der Ley voor zijn aandeel in Excelsior- Wageningen (0-0) een boete van honderd gulden. Sa- mardzic (Willem 2) en Neger- man (Heerenveen) moeten beiden één wedstrijd aan de kant blijven. Samardzic kreeg bovendien een boete van 150,- en Negerman van 100. DEN HAAG In de Neder landse amateur boksploeg, die maandag in sporthal Overbosch in Den Haag uitkomt tegen De nemarken, zijn vier nationale kampioenen opgenomen. Het zijn Roy Somer (veder), Ali Blanchard (zwaarwelter), Adrie Magielse (midden) en John Doornbos (zwaar). De samenstelling van de Neder landse ploeg is: Bantam: Roy Somer (Assen), zwaarwelter: Ali Blancahrd (Amsterdam) en Joop Scheen (Groningen) reserve: Jan Her mans (Den Haag), midden Adrie Magielse (Standaardbuiten) res. Wim de Jonge (Den Haag), zwaar: John Doornbos (Antwer pen) en Hennie van Bruggen (Utrecht) res. Ben Tibeb (Hoorn). ROTTERDAM De oud-speler van het Nederlands elftal Hans Eykenbroek is gecontracteerd als tweede trainer van de Rot terdamse eredvisieclub Sparta. DEN HAAG Jim Moore, de Amerikaanse basketbalspeler van Arke, is in Enschede uitge roepen tot speler van het jaar en ontving daarvoor de bijbeho rende trofee. ROME Italië heeft gisteren voor de vierde maal in successie beslag gelegd op de beker der naties tijdens het CHIO van Ro me. EINDHOVEN - PSVer Gerne Deijkers heeft het contract met zijn vereniging voor een seizoen verlengd. Na Poortvliet is Deij kers de tweede speler waarmee PSV overeenstemming heeft be reikt MADRID Voor de achtste finales van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker werden de volgende wedstrijden ge speeld: Valencia—Hercules 1—0, Huelva—Salamanca 0—1, El- che—Athletic de Bilbao 1—0, Real Sociedad—Espagnol 2—2, Celta—FC Barcelona 1—1, Zara- goza—Las Palmas 1—0, Se vil la—Atletico Madrid 20.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15