Adair neemt zelf leiding dichten van ohespuiter Russische joden vragen Kremlin om vergiffenis Racisme in Engeland meer en meer georganiseerd Verdediging in beroep tegen vonnis Baader c.s. Aartsbisschop van Canterbury op bezoek bij paus STAAT DER NEDERLANDEN 8% LENING 10"7"7 PER 19"7S/109"7 ff Voor Indonesië geldt op eerste plaats dat mensen kunnen leven BUITENLAND LEIDSE COURANT ■- O VRIJDAG 29 APRIL 1977 PAGINA 14 2 STAVANGER (Reuter/AP) Na drie mislukte pogin gen om de spuiter op het platform Bravo in het Ekofiskveld in de Noordzee te dichten, komt de beken de Amerikaanse specialist in olierampen Paul „Red" Adair persoonlijk de leiding van de operatie op zich nemen. Tot dusverre was deze geleid door zijn voor naamste assistent „Boots" Hansen. Vanmorgen is men begonnen met de voorbereidingen om een nieuwe, zeer zware sluiter aan te brengen, die door een helikopter naar de rampplaats is gebracht. DRIE POGINGEN MISLUKT Oorzaak van het falen gisteren was, omdat aanleiding om de winning in het gehele er in de sluiter een klep omgekeerd gemon- gebied opnieuw stop te zetten, mede wellicht teerd had. Hoe zoiets mogelijk was, is niet vanwege de omstandigheid, dat het plaatsen bekend. Voor de Noorse autoriteiten een van de nieuwe, zeer zware afsluiter, kans „Sorry jongens, volgende keer lukt het", lijkt Boots Hansen te zeggen na de mislukte poging het spuitende boorplatform af te sluiten. kan geven op vonkvorming en daarmee op explosies en branden. De Noorse autoriteiten hebben verder een verzoek van Phillips de exploitant van het Bravoplatform - om ter bestrijding van de olievlek chemicaliën te mogen gebruiken, afgewezen, aangezien dit meer schade zou kunnen aanrichten dan de olie al doet Volgens de Noorse regering valt dertig pet. van de vrij dunne olie door de golfslag uiteen. Verder blijft de kans bestaan dat nabij het platform een nieuw gat geboord zal moeten worden om de druk op de spuiter te verminderen. Daartoe zullen twee boorei landen naar het betrokken gebied worden gebracht. Op dit moment zuigen speciale vaartuigen ongeveer 400 ton olie per dag van het zeeop pervlak, maar dat kan alleen als de zee rustig is. Nederland wil lessen trekken uit de ramp op de Bravo, zo heeft minister Westerterp in de Tweede Kamer gezegd bij de behande ling van twee internationale verdragen om zeevervuiling tegen te gaan. VATIKAANSTAD - (CIO De primaat van de kerk van Enge land, aartsbisschop dr. Donald Coggan van Canterbury, heeft gisteren een bezoek van ander half uur gebracht aan paus Paulus. Bij het gesprek was kardinaal Willebrands aanwe zig als voorzitter van het secre tariaat voor de eenheid- De korte officiële toespraken van paus en primaat getuigden van de positieve instelling om elkaar te vinden. Aartsbisschop Coggan wil de officiële goed keuring bereiken van de inter- communnie tussen Rooms-Kath- olieken en Anglicanen. Ook wil hij het huwelijk tussen angli caan en katholiek, gesloten in de anglicaanse kerk, volledig er kend zien. Hij heeft vandaag hierover gesproken met kardi naal Willebrands. Samen met de paus heeft hij vandaag ook een gebedsdienst gehouden in de Sixtijnse kapel. Staking in Frankrijk hardste aktie sinds 1968 (Van onze correspondent) PARIJS De algemene 24-uur- staking in de openbare sector en de genationaliseerde bedrij ven die de linkse vakbonden gisteren ontketend hebben, om te protesteren tegen de sociaal- economische politiek van de re gering, is de hardste sedert vele jaren, in elk geval sedert 1968 gebleken. De actie was op 15 april afge kondigd en is van kracht gewor den na de aankondiging van het tweede plan-Barre, namelijk de tweede fase van het financieel- economisch herstelplan van de regering. Dit houdt met name een beperking in van de loon stijging tot 6,5 pet Als gevolg daarvan was het openbare leven in Frankrijk donderdag aan zienlijk ontwricht, hoewel de staking niet elke sector totaal was. In Parijs liepen in de voor middag ongeveer de helft van de stadsbussen, maar zij droe gen uiterst weinig bij tot het afwerken van het openbare ver voer, omdat de metro en de expres-metro beide totaal ver lamd waren door de elektrici teitsstaking. Inmiddels heeft de Franse nationale vergadering het vertrouwen in Barre uitge sproken. WENEN (Rtr) Een groep jo den uit de Sovjet-Unie, die naar llllllllllllllllllllllllltlllllllll Parijs in staking Lege metrostations in Parijs waren gisteren het gevolg van een al gemene 24-uurssta- king bij de overheids diensten uit protest te gen de plannen van de regering-Barre om de loonstijging dit jaar te beperken tot 6.5 pro cent. terwijl de kosten van levensonderhoud alleen al in maart met bijna 1 procent geste gen waren. Het plan van de regering werd gisteravond evenwel door het parlement goedgekeurd met steun van de gaullis ten, die echter ver klaarden eigenlijk in meerderheid tegen te llllllllllllllllllllllllllllllllllli Israël geëmigreerd waren en thans naar de Sovjet-Unie wil len terugkeren, heeft het Krem lin om „vergiffenis" gevraagd voor het verlaten van het ge boorteland. „Wij hebben ons volk en onze regering beledigd. Nu kunnen wij niets anders doen dan hun vragen om vergiffenis en wach ten en hopen, dat zij ons inder daad willen vergeven", zo heeft een woordvoerder van een „ini tiatief-comité voor Sovjet-joden in Oostenrijk" op een persconfe rentie in Wenen gezegd. Het comité zegt 700 Sovjet-joden in Oostenrijk te vertegenwoordi gen, die naar de Sovjet-Unie terug willen keren. Maar de Sovjet-regering heeft hun tot- dusver inreisvisa geweigerd. Het comité heeft nog verklaard, dat de uit Israël teruggekeerde jo den in Oostenrijk slecht gehuis vest zijn. Het comité heeft een beroep gedaan op de Oosten rijkse overheid de betrokken jo den een menswaardig bestaan te verschaffen. LONDEN (Reuter) Het racisme in Groot- Brittannië verschuift van incidentele geval len naar een beangstigende georganiseerde campagne, zo menen groepen die zich beij veren voor harmonie tussen de rassen. In de voorbije tien weken zijn aanvallen ge daan op acht vestigingen van de „Commu nity Relations Commission", een door de regering gesteunde organisatie, in verschil lende steden. Winkels die gedreven worden door Aziatische immigranten, arbeidsbu reaus voor zwarten, boekwinkels van immi granten en immigrantenbedehuizen, zijn dit jaar ook doelwit van aanvallen geweest. Aanvankelijk klaagden de ruim een miljoen immigranten onder de 50 miljoen Britten over geweldplegingen te hooi en te gras door dronkaards en racisten, sinds de immigran- tengolven uit het Caribische gebied, het Indiase subcontinent en Afrika van de jaren vijftig. „Maar het patroon is sinds de vorige zomer drastisch veranderd", zegt Ambalava- nem Sivanandan, hoofd van het Institute of Race Relations. „Nu worden organisaties aangevallen. Dit is niet meer het geweld van café en straat te hooi en te gras; dit heeft het aanzien van een georganiseerde campagne", aldus Sivan andan. De laatste golf van rassengeweldplegingen in Groot-Brittanriië had in juni 1976 pi; Er vielen vijf doden en tientallen gewondf in incidenten met bijzonder onaangenaar karakter. Daarvóór was het op het rasset front rustig geweest sinds het oproer v? Londen in de jaren vijftig. Het eerste kantoor van de CRC werd februari van dit jaar in een West-Londenj woonwijk met grote immigrantenbevolkiii onder handen genomen. Het kantoor en et naburige boekwinkel van zwarten, werde beklad met blanke „Herrenvolk"-leuzen e de letters KKK, waarschijnlijk ontleend aa de racistische Ku Klux KI an in de Verenigd Staten. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Na de levenslange vonnissen tegen de harde kern van de Baader Meinhofgroep, Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspe, heeft de verdediger van Ensslin, Otto Schily, hoger beroep aangetekend. De veroordeelden kregen gisteren een week de gelegenheid om beroep aan te tekenen. Zij zouden er gebruik van maken op grond van onregelmatigheden in de procesvoe ring. Daarmee is nog geen eind gekomen aan een rechtzaak die bijna twee jaar heeft geduurd en die de naam proces nauwelijks verdient. De be klaagden weigerden van het begin af alle mede werking, zij zetten vanuit hun cellen hun revolutio naire activiteiten voort en probeerden de publieke opinie te beinvloeden door regelmatig in honger staking te gaan. Ook nu is hun gezondheidstoe stand ernstig. Hun advocaten tornden voortdurend aan de rechtsgeldigheid van het proces en wisten de gang van zaken eindeloos op te houden. Zij vonden echter een magistratuur tegenover zich die geen weerstand kon bieden aan de druk i waaraan zij werd blootgesteld. Al vóór het proces was in het openbaar het schuldig over de beklaag- den uitgesproken, en daarna stapelde zich fout op 1 fout. Rechters overtraden de protocollen, geheime j gegevens werden aan de Spiegelpers doorgegeven, j gesprekken tussen beklaagden en advocaten wer- j den in de cel afgeluisterd. De gekozen advocaten titvt i zagen hierin aanleiding hun verdediging neer te I ABN leent met leggen. Maar ook de advocaten die door de staat i aan de beklaagden werden toegewezen vroegen op grond van zwaarwegende argumenten om stopzet ting van het proces. Binnen blijven bij kernongeluk WASHINGTON - Wanne zich een kernongeluk voordo bij u in de buurt, kunt u h beste binnen blijven. Dit is h advies van een groep geleerdi van de universiteit van h Amerikaanse Pittsburgh, die gevolgen van een dergelijk oi derzoek heeft onderzocht. Door simpelweg de deuren ramen in een gebouw te sluite of nog beter door gewoon in gesloten auto te zitten, aden een mens 10 maal zo weini radio-actieve stoffen in als wai neer hij in de open lucht zo zijn. Het trauma van de terreur is gebleven, zeker na de recente aanslag op de eerste aanklager Buback. Maar veel juristen zien gelukkig de fouten in het Duitse rechtssysteem, dat meer onafhankelijk moet worden van de wetgevers. ADVERTENTIE bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting toewijzing open bedrag de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) jaarlijks op 15 juni in 20 jaarlijkse termijnen van 15 juni 1978 af vervroegde aflossing is van 15 juni 1987 af mogelijk tot 15 juni 1992 tegen de koers van 103%, daarna tegen 102% nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 3 mei 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen 15 juni 1977 uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs meer aan Zuid-Afrika GENÈVE (ANP) Na de Al RO-bank heeft thans ook de A gemene Bank Nederland aan d Wereldraad van Kerken gi schreven, dat geen leningq 1 meer worden verstrekt aan d regering van Zuid-Afrika of aa 1 officiële instanties daar totda 1 - zoals de commissie tot bestip ding van het racisme van d Wereldraad van Kerken hee[ 1 geformuleerd, de met krach zi van wet opgedrongen aparthei li< is afgeschaft. Gesprek Vance en Gromiko WASHINGTON (Reuter) l j Amerikaanse minister van bi tenlandse zaken, Cyrus Vanc zal op 18 mei in Genève e t ontmoeting hebben met zi f Russische ambtgenoot Andr Gromiko. Dit is donderdag t a kendgemaakt door het AmeAv, kaanse ministerie van buitc Iandse zaken. Waarschijnlijk zullen Vance e M Gromiko twee of drie dagen t* sprekingen voeren. De ondei werpen van gesprek zullen zij y, het Midden-Oosten en ee nieuw verdrag ter beperkir van de strategische wapeij (SALT). Duitsers zien niet veel meer in lintjes - (Van onze correspondent) BONN In de Bondsrepublié neemt de belangstelling v verlenen van onderscheidinge aan verdienstelijke burgen steeds verder af. Uit een or langs gehouden onderzoek bleel dat bijna de helft (49 pet.) vai de ondervraagden niets in he toekennen van medailles ziel Een kwart is ervoor en de res heeft geen mening. Het aanU tegenstanders groeit duidelijk vorig jaar was nog maar 41 pc ertegen en in 1974 slechts 36 pc" AMBASSADEUR SUTOPO YUWONO: WASSENAAR „Laat ik dit vooropstellen: Indonesië is een ontwikkelingsland, het wordt als zodanig met grote problemen geconfronteerd. De aanpak van deze proble men, met name die van de werkgelegen heid, de voedselvoorziening, de volkshuis vesting en het onderwijs, vergt een zeer grote inspanning. We zijn ook een groot land, we tellen rond de 130 miljoen inwo ners. U, hier in het westen, spreekt in dit stadium veel over het recht van de mens om allerlei dingen zelf te bepalen, maar voor ons gaat het er nu nog in de eerste plaats om helemaal te kunnen realiseren dat de mensen kunnen leven". Aan het woord is de heer Sutopo Yuwono (49), sinds 1974 ambassadeur van de repu bliek Indonesië in Den Haag. Hij beklem toont dat de regering van zijn land heel duidelijk prioriteiten bij de aanpak van de problemen moet stellen. „We hebben niet genoeg middelen, niet voldoende capaciteit om alle problemen ineens aan te vatten. Prioriteiten stellen houdt in: een keuze ma ken. En dat kan op zijn beurt frustaties opwekken. Als aan een bepaalde sector geen prioriteit' wordt verleend kunnen hevige te leurstellingen optreden, maar we kunnen nu eenmaal niet alles tegelijk in een periode van opbouw". De heer Sutopo Yuwono zegt met nadruk dat men buiten Indonesië wel eens anders denkt over de keuzen die zijn land maakt. „Maar wij zelf zijn in eerste instantie verant woordelijk voor de ontwikkeling van het land. Wij zijn van mening dat we thans het best mogelijke voor het land doen". Krachtig ontkent de ambassadeur de in het westen nogal eens gehoorde uitspraak dat Indonesië een militair regiem zou hebben. Slechts enkele van de ministers zijn militai ren, veel bewindslieden zijn, om da woord te gebruiken, technocraten. De strijdkrach ten van Indonesië hebben lang niet de om vang die hier wel wordt aangenomen. Het hele land telt tussen de 300.000 en 400.000 militairen, op een bevolking van 130 miljoen. Daar komt, aldus de ambassadeur, bij dat de positie van de militair in Indonesieaf- wijkt van die in tal van andere landen. De militairen staan dicter bij het volk. „Militai ren en volk zijn een, ze zijn gewone mensen en hebben hun idealen; ze zijn niet militaris tisch, ze zijn duidelijk bezig in het teken van de opbouw van het land. Tussen militairen en volk bestaat geen grote afstand, dat komt ook in hun opleiding tot uiting". De heer Sutopo Yuwono is van mening dat er in zijn land sprake is van een grote mobiliteit. „Velen voelen zich wel verbonden met de streek waar ze vandaan komen, maar niet te strak gebonden". Dat houdt wellicht mede verband met het feit dat het Indonesische volk steeds meer een eenheid gaat vormen. Afscheidingen zijn niet te ver wachten. Wat zijn de grote problemen van het land op dit moment? De ambassadeur noemt in de eerste plaats het demografische vraag stuk. Op Java is het veel te vol, terwijl het land als geheel flink veel ruimte heeft. Dat is een acuut probleem. Een van de doelstel lingen van de regering is nu om Java en Sumatra tot een opbouw-unit te maken. Het zijn twee eilanden, maar de onderlinge verbindingen worden steeds beter; er zijn nu enkele veerdiensten tussen Java en Suma tra. Grote aandacht heeft de regering be steed aan de infrastructuur van Sumatra (belangrijk voor het transport) en op dat eiland is men bezig met verscheidene grote projecten. Het eiland wordt zo aantrekkelij ker en de regering hoopt dat veel mensen van Java naar Sumatra zullen verhuizen. Aan die transmigratie moet veel gedaan worden, het is een „must". Erkend worden, ook in Djakarta, de problemen die daarmee gepaard gaan („trouwens, u kent die ook, kijk maar eens naar de problemen bij de overplaatsing van P.T.T.-mensen van Den Haag naar Groningen"). De regering heeft voor de transmigratie faciliteiten geschapen. Op het ogenblik wordt ook getracht niet alleen het verhuizen van individuele gezin nen te stimuleren, maar ook van groepen, van kleine dorpen. Dat is natuurlijk een zeer kostbare zaak; maar het moet gebeuren, Java is overvol. Essentieel voor de ontwikkeling van Insone- sië is ook de gezins-planning. Niet zonder trots wijst de ambassadeur erop dat Indone sië op dit gebied veel complimenten van de kant van de Verenigde Naties krijgt. Hij prijst zich gelukkig dat ook de verschillende religieuze groeperingen alle mogelijke mede werking verlenen. Tot sterilisatiemaatrege len, zoals onlangs in India, heeft de regering niet hoeven over te gaan. Grote aandacht wordt geschonken aan de voorlichting, vaak in samenhang met de algemene gezond heidsvoorlichting, waarvoor een groot net werk (per plaats, per regio) is opgebouwd. Vanzelfsprekend is ook de voedselvoorzie ning een hoge prioriteit. Nog altijd wordt uit het buitenland rijst geïmporteerd, hoewel de produktie van rijst in het land aanzienlijk toegenomen is. Het rijst-tekort hangt samen met het feit dat in enkele delen van Indone sië rijst als voedsel voorrang boven de mais heeft gekregen en men nu ook daar drie maal per dag rijst eet De stijging van de rijstproduktie is thans groter dan die van het aantal inwoners. Men stelt alles in het werk om binnen afzienbare tijd genoeg rijst voor de hele bevolking te-produceren. Zeer groot is het probleem van de werkgele genheid. Veel inspanning is erop gericht de werkloosheid te laten afnemen. In dit ver band moet bedacht worden dat bedrijven in Indonesië bij wijze van spreken zeer ar beidsintensief moeten zijn. Grote aandacht wordt geschonken aan de scholing van de werknemers. Bij de opbouw ten behoeve van de werkgelegenheid wordt veel steun ondervonden van buitenlandse bedrijven en adviseurs. Volgens de Indonesische ambassadeur is het levensnoodzaak dat er stabiliteit komt in zijn land. Of, zoals hij dat zegt: „We moeten de opbouw veilig stellen". Stabiliteit is con ditie voor de voortgang van de opbouw. Daarvoor is ook een sterke regering nodig, met een goed regerings- en parlementssys- teem. In de tijd van Soekarno zijn er op dit terrein nare ervaringen geweest (toen er een zeer groot aantal partijen was, waardoor de verwarring zienderogen toenam). De ambassadeur wijst met afschuw op de communistische coup van 1965 (de tweede, na die in de tweede helft van de veertiger jaren). „We zijn ervan overtuigd dat dit niet meer mag voorkomen en daartoe hebben we maatregelen genomen. In 1965 was er sprake van een gezagsvacuüm dat snel overwonnen moest worden. Op het ogenblik worden dui zenden gevangen per jaar vrijgelaten en in 1979 zal dit proces ten einde zijn. Dan is een slot gekomen aan het probleem van de politieke gevangenen, waarop in het buiten land zoveel kritiek wordt geleverd. Van groot belang is het verder rijp maken van de bevolking voor de volledige democra tie. Dat proces moet z'n tijd hebben maar de Indonesische regering vindt dat hieraan gewerkt moet worden. Democratie is een groot goed. De heer Sutopo Yuwono heeft in ons land geconstateerd dat in brede lagen van de bevolking zeer met Indonesië wordt meege leefd. Hij hoopt dat het zo zal blijven. „Wij beschouwen Nederland als een vriend. Het Is zeer te hopen dat Nederland zijn hulp aan Ambassadeur Sutopo Yuwono ons niet wil afstoten", aldus de ambassadeur die daarbij mogelijk dacht aan een besluit van het PvdA-congres van januari. Hulp is naar de mening van de ambassadeur een zaak van wederzijds belang. En ten slotte: „Mijn generatie heeft de revo lutie in 1945 gemaakt Wij hebben in de Indonesië maandag/ naar stembus Maandag 2 mei worden in Indonesië voor de derde maal algemene verkie zingen voor het parlement gehouden. De ongeveer sestig miljoen kiesge rechtigde Indonesiërs die naar de stembus trekken hebben de keuze nit een drietal partijen namelijk de Sek- ber Golkar, een regeringsgezinde be weging op corporatieve grondslag, die zich met opzet niet-politiek op stelt, de P.P.P., (eenheidspartij van de opbonw) waarin de oude vier islami tische partijen elkaar gevonden heb ben en de P.D.I. (democratische partij van Indonesië) waarin onder meer de oude christelijke partijen verenigd zijn. In het huidige parlement bezet Sek- ber Golkar 227 van de 360 verkiesba re setels. Het parlement maakt op zijn beurt deel nit van het Nationale Volkscongres (waarin ook o.a. verte genwoordigers van de regio's zitten), dat in principe eenmaal in de vijf jaar bijeenkomst voor ojl zaken die de grondwet betreffen en de verkie zing van de president van de repu bliek. Mede met het oog op deze voor Indo nesië zo belangrijke verkiezingen hadden we dezer dagen een gesprek met de ambassadeur van Indonesië in Den Haag, de heer Sutopo Yuwono. afgelopen dertig jaar al het mogelijke ge daan om Indonesië op te bouwen. Die ir spanning mag niet mislukken. De volgend generatie moet, als zij het heft in hande neemt, kunnen constateren dat de revoluti gelukt is. We gaan moedig verder". E. J. Mathies

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14