deTijd ACCENT opport over ilige ïrnenergie opt niet Status krij gsgevangenen gevraagd voor politieke gedetineerden Leider jonge socialisten in Bondsrepubliek moet weg HP lezers Jieuwe onrust in Soweto M de „Pronk ondergraaft regeringsbeleid" d0ENE „Amerikanen komen compensatie-orders voor F-16 na' PRIL. -ENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 APRIL 1977 PAGINA 7 mering Ij gipsy-loo wit, écnji m 46. I' knipoog x>rknoo| i-belijniry wit en éo IKAANSE GELEERDEN: m iIGTON (RTR/AP) Een groep Amerikaanse geleerden ;h krachtig afgezet tegen een Amerikaans overheidsrap- I 1 in 1975 werd gepubliceerd en tot de conclusie kwam icentrales in de Verenigde Staten veilig zijn. Het rapport, ie jaar aan was gewerkt, werd opgesteld in opdracht van 'ikaanse commissie voor kernenergie. mei- van verontruste geleerden (UCS), een groep die zetelt in iizendeiftuut voor technologie van Massachusetts, verklaarde giste- e luchtigbij een diepgaande bestudering van het rapport is gebleken b katoen vooringenomen is. Voorts verbergt het rapport bewijzen eigen, uitgebreide technische onvolkomenheden. In interne Isdocumenten waar de UCS beslag op had weten te leggen, waarde van de studie in twijfel getrokken. Deze documen- lulden ondermeer dat bij een interne bestudering van het nogal wat vraagtekens zijn gezet bij de gehanteerde »s, veronderstellingen en uitgangspunten. kader van zijn energie beleid, heeft de Amerikaanse it Jimmy Carter het Congres een wetsontwerp voorgelegd Hk i strenge controle beoogt op de uitvoer van splijtbaar al. Carter wil de verkoop van splijtstof op den duur onder ■Mk ionaal toezicht stellen en de export van nucleaire technolo- Stfl^Bstisch aan banden leggen. Het wetsontwerp maakt deel uit jMbeleid van Carter dat er op gericht is de wereld zo mogelijk «Hden van het atoomgevaar. II JhH keurde de Westduitse regering een energieresearchpro- /Jp|» van 2,7 miljard goed dat zich voor een groot deel richt /^Tèmkracht, waaronder de op plutonium werkende snelle ïactor waartegen de Amerikaanse president Jimmy Carter -&<■> ift verzet. d wat Op een kerkhol In Santa Ana, in de Amerikaanse staat Cali- tornlë, zijn gisteren 114 Ame rikaanse slachtoffers van de vliegtuigbotsing op Tenerlfe ter aarde besteld. In eendere witte kisten werden de nlet- ge'identlficeerde stoffelijke resten begraven onder grote belangstelling van nabe staanden uit heel Amerika en uit Israël. Twee dochters van een van de slachtoffers tooi den de kisten met bloemen. Inmiddels is de gezagvoerder van de bij de botsing betrok ken jumbo van Panam, Victor Grubbs, van zijn verwondin gen genezen. Hou zou van daag uit het ziekenhuis wor den ontslagen. Gisteren kreeg hij nog bezoek van zijn vrouw (foto links). Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Energie Begrafenis slachtoffers van Tenerife WESTDUITSE OUDERS IN HET GEWEER GENÈVE De ouders van 120 politieke gedetineerden in West-Duitsland hebben gisteren aan de conferentie over het oor logsrecht gevraagd aan hun kinderen de zelfde rechten toe te kennen als aan krijgs gevangenen. In een aantal documenten ver klaren de ouders dat de gedetineerden ge wikkeld zijn in een conflict en dat zij daarom beschouwd moeten worden als krijgsgevangenen en niet als wetsovertre ders. De ouders verklaren dat de gedetineerden worden beschouwd als gevangen gezette misdadigers, psychiatrisch behandeld wor den en in de gevangenissen worden gemar teld en gedood, omdat zij zich op internatio nale schaal hebben ingezet voor de bevrij ding van hun volk. Zij bevestigen dat 80 politieke gedetineerden in West-Duitsland, Oostenrijk en Nederland in hongerstaking zijn en dat zij gedood zullen worden als men hun niet de status van krijgsgevangene verleent. De ouders eisen dat de gevangenen in groe pen van minstens 15 bij elkaar gezet wor den, dat eenzame opsluiting wordt verboden en dat de omstandigheden van de opsluiting worden gecontroleerd door een internationa le commissie van onderzoek. scholieren tijdens de demonstratie in Soweto tégen de sterk verhoogde huren. 3ANNESBURG (AP) De Zuidafrikaanse Iff itie heeft traangasgranaten afgevuurd en V irschu wings schoten gelost om duizenden nonstranten in Soweto te verspreiden, die Qgn testeerden tegen de uitzonderlijke huurver- ;ingen die de Zuidafrikaanse regering in dit irte woongebied bij Johannesburg heeft doorgevoerd. Daarbij liepen drie betogers schotwonden op. Groepen betogers staken een bierhal in brand, plunderden een bakkerswagen en een vracht wagen met frisdranken en verwondden een politieagent. Strijd in zuidelijk Zaïre neemt sterk af KINSJASA (AP) Naarmate de Zaïrese regeringstroepen verder in het zuiden oprukken trekken de Katangese invallers zich snel terug in de richting van waar zij gekomen waren, Angola. Dit is meegedeeld door verslaggevers die het strijdto neel hadden bezocht Nergens werden sinds enige da gen gevechten van belang gele verd en de Zaïrese opmars ging meer of minder ongestoord voort. Slechts het mijnenvegen nam nogal wat tijd in beslag. LONDEN (SPA) - President Idi Amin van Oeganda moet voor bet weghouden van boze geesten eens een stuk van de lever van een overle den minister van buitenlandse zaken opgegeten hebben, zo beeft de voormalige lijfarts van de presi dent, professor John Kiboekamoesoke, verteld tijdens een bijeenkomst in bet Britse Lagerhuis. Kiboekamoesoke, die Oeganda in 1973 ver liet en nu hoogleraar medicijnen aan de universiteit van Loe- Amin at lever minister tegen boze geesten saka in Zambia is, zei dat de betrokken mi nister de in 1973 dood aangetroffen Michael Ondaga was. Amin is volgens hem zeer bijgelovig en on der de stam waartoe hij behoort, die der Kakoea, heerst de vrees voor de wraak der doden zeer sterk. De opvatting van de Kakoea is, dat men. niet door de boze geest van zijn slach toffer wordt ver volgd, wanneer men een stuk van diens lever opeet BaRnwijziging van Geos PARIJS Vanuit het controle- centrum in de Westduitse stad Darmstadt wordt op het ogen blik gewerkt aan een wijziging van de baan van de Europese kunstmaan „Geos" Na zijn lancering van de Ameri kaanse basis Cape Canaveral in Florida kwam de Geos in een elliptische baan in plaats van de beoogde cirkelvormige baan op 36.000 km boven het aardopper vlak. Men is nu bezig het hoog ste punt van de ellips langzaam van 90 naar 35 graden ooster lengte te verschuiven. Per dag vordert men hierbij vier tot vijf graden. Door deze verschuiving bereikt men dat de Geos dage lijks zeven uur voor het grond station „zichtbaar" wordt. Op het ogenblik is dit slechts twee uur het geval. Als de satelliet in de beoogde baan was gekomen, had het grondstation bij Michel- stadt de Geos ongeveer voortdu rend kunnen volgen. Bundesbahn wordt korter BONN (Rtr) De Westduitse spoorwegen, de „Bundesbahn", gaan hun lijnennet vanwege de enorme verliezen met 6000 kilo meter inkrimpen tot 17.500 km. De Bundesbahn verliest jaar lijks momenteel rond de vier miljard mark. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het moest er van komen. Klaus Uwe Benneter, de nieuwbakken voorzitter van de Socialistische jongeren in de Bonds republiek (JUSOS) wist in korte tijd tegen zoveel hooggeplaatste schenen in de so ciaal-democratische moederpartij SPD te trappen door zijn linksradicale uitspraken, dat een breuk onvermijdelijk leek. Giste ren, was het zover. Het SPD-bestuur schor ste hem voor drie maanden uit zijn func ties, terwijl een procedure op gang is ge bracht om hem definitief als SPD-lid te royeren. Direkte aanleiding voor de verwijdering wa ren de uitlatingen die Benneter had gedaan in een interview met het blad 'Konkret' en die hij, ondanks heftige aandrang van de SPD-top niet wenste te herroepen. Hij stelde daarin dat voor de JUSO het lidmaatschap van de SPD geen dogma is dat te allen tijde geldig is. Andere uitspraken die tot zijn schorsing leidden, betroffen de betiteling van de CDU en CSU als 'klassevijanden' en de wenselijkheid van een tactische samen werking met de communisten (in Duitsland overigens een te verwaarlozen partij). Deze visies zijn als schadelijk voor de partij bestempeld. De verkiezing van de 30-jarige advokaat Benneter tot JUSO-voorzitter enkele weken geleden had menig SPD-er al de schrik op het lijf gejaagd. Hij behoort tot de uiterste linkervleugel van de jongerengroepering, die de theorie van het staatsmonopistische kapi talisme aanhangt Hoewel deze onder de circa 400.000 JUSO-leden een minderheid vormt werd Benneter toch gekozen. Zijn schorsing past in het recentelijk door SPD-voorzitter Brandt opgestelde pakket van maatregelen om de socialistische gelede ren te sluiten, een en ander tegen de achter grond van de interne en externe crisis waar in de SPD is komen te verkeren. Het is echter de vraag of het uitstoten van Benne ter uit de partij aan dit doel beantwoordt Er zitten nog enorme hoeveelhe den olie, aardgas, steenkool enz. in de grond. We kunnen voorlo pig nog vooruit, denkt men. Men vergeet echter, dat de aarde draait. Wanneer men door blijft gaan met het winnen van deze grondstoffen bewerkstelligt men de eigen ondergang. Door de draaiende beweging van de aar de worden de gaten weer opge vuld; dit gaat gepaard met aard verschuivingen en bevingen. Daarbij komt nog de vervuiling. We krijgen zo niet eens meer de kans om alles op te gebruiken. Daarom moet kem-energie een kans krijgen. Poeldijk J. Kohier Evangelie Letty Kosterman propageert in Vara's ZO (zaterdagochtend ra dioprogramma) dat het Evange lie links is. Mijns inziens bedoelt zij het evangelie van Marx. Hét Evangelie is namelijk noch rechts, noch links, maar cen- traal-radicaal en radicaal-cen traal. Het kruis stond in het midden: links en rechts stond een kruis van een moordenaar en van een andere misdadiger. Een van hen legde een geloofs belijdenis af en tot hem werd gezegd „heden zult gij met Mij in het paradijs zijn". De andere misdadiger bleef spotten. Verlo ren? De man van het historisch- materialisme is niet gelijk de Man van smarten. Voorburg J. Keijzer Veel journalisten gevangen DEN HAAG (ANP) Amnesty International, de internationale organisatie die zich het lot van de politieke gevangenen op de wereld aantrekt, heeft gisteren een lijst gepubliceerd met de namen van 104 journalisten die van 15 maart 1977 af in 25 landen gevangen worden ge houden, verdwenen zijn of om politieke redenen in hun bewe gingsvrijheid worden beperkt. De lijst is een bijgewerkte versie van die welke op 9 mei 1976 werd gepubliceerd. Uit de jong ste lijst blijkt dat het aantal vervolgde journalisten met 50 procent is gestegen. Volgens Amnesty International is de jongste lijst volstrekt niet volle dig, noch wat het aantal gevan- genzittende journalisten, noch wat het aantal landen betreft waar de journalisten achter slot en grendel zitten. De landen die wel genoemd worden, zijn: Argentinië, Bah rein, Bangladesj, Brazilië, Chili, Cuba, Tsjechoslowakije, Oost- Duitsland, Haiti, Indonesië, Ke nia, Malawi, de Filippijnen, Sin gapore, Zuid-Afrika, Spanje, Zuid-Korea, Syrië, Taiwan, Tan zania, Thailand, Turkije, de Sovjet-Unie, Uruguay en Joego slavië. omslagartikel van Elsevier it over de dure avonturen >VO. i minister Pronk. „In vier yf ygrtjT tijd heeft hij van zijn direc- aat een links-ideologisch in- uut gemaakt dat op kosten de belastingbetaler propa- ïda maakt voor marxistische feën en dat het eigen rege- gsbeleid op sommige punten prkruist en ondergraaft", bewindsman zelf: „Of ik een .'erendum over de steun aan [ba zou aandurven? Ik kijk lar naar één ding: ik heb te (raak, )ken met het parlement. In de Wö.9Veede Kamer is het zo, dat eèn ïerderheid nog steeds achter fin beleid staat". ^■■orts een interview met ^^%.U.-leider Kruisinga. „Wat 1 program betreft, zal het zo- !l naar de P.v.d. A. als naar t V.V.D. moeilijk zijn om het ns te worden. Als de kiezers krachtsverhoudingen hebben spaald, zal het er sterk van hangen in hoeverre de P.v.d. of de V.V.D. tot compromis- in bereid is". e Amerikaanse president Car- r zegt in een vraaggesprek". et doorvoeren van mijn ener- eprogramma is een gevecht ït ik niet van plan ben te ïrliezen. Ik ben vastbesloten it hele pakket maatregelen er >or te krijgen". e Haagse Post praat met PSP- ider Bram van der Lek. „Het >cialisme is ook maar een ge- K)f, voor sommigen zelfs een ier dogmatisch beleefd geloof, u daar word ik wel eens een eetje eng van. Dat gevoel van: Ik hoor ergens toe, ik ben een nderdeel van een beweging, ik echt er voor, ik moet dat is liet meer zo evident. Het is oiets als een zich aankondigen- geloofscrisis". Voorts een grote reportage over het einde van de universitaire democratisering. „De schaalver groting is de belangrijkste oor zaak. De universiteiten hebben geen passend antwoord gevon den op de massale toeloop van studenten. Integendeel: in plaats van een uitgebreidere begelei ding van de studenten, neigt men er toe eerste-jaars aan hun lot over te laten". Commissaris Toorenaar van de narcoticabrigade zegt over cor ruptie bij de Amsterdamse poli tie: „Ik geloof niet dat er sprake kan zijn van structurele corrup tie tot in de hogere regionen. Amerikaanse toestanden acht ik uitgesloten omdat het politie werk hier over te veel schrijven loopt". Ook in Vrij Nederland een groot artikel over corruptie bij de Amsterdamse politie. „Door de verjonging van het korps en door de afgenomen controle van bovenaf, is er veel meer autono mie aan de basis ontstaan, veel meer vrijheid van handelen en dat is een basis waarop bijvoor beeld corruptie gemakkelijk kan ontstaan. Het politievak biedt heel veel mogelijkheden om geld aan te nemen, net zo veel als het bedrijfsleven. Het is best een vak met verlokkingen". Voorts aandacht voor het zwem pak van Enith Brigitha. K.N.- Z.B.-voorzitter Van der Krol: „Ik ben het zo beu geworden dat ik bang ben dat ik niet anders zal zeggen dan: Enith het spijt me, maar ik steek geen poot meer naar je uit. Haai optreden is erg ondoordacht ge weest. Echt, we hebben het be drijfsleven nodig. We hebben het bedrijsleven nodig om de amateursport een beetje zuiver te houden". Ook twee pagina's over de ver loedering van de krant het Pa rool met de vraag of het dag blad 1980 wel haalt en het nieuws dat het met een soort ochtendkrant gaat komen". De Leidse professor V. Halber- stadt was op de geheimzinnige Bilderbergconferentie. „Kritiek ondervonden op mijn deelna me? Ik heb vooral veel mensen gehad die me geluk wensten, die buitengewoon nieuwsgierig zijn. Iedereen wil wel naar zo'n con ferentie van mensen die aan de macht zijn of die macht willen uitoefenen. Ik vind het buitenge woon hypocriet om te ontken nen dat je het interessant vindt om er aanwezig te zijn". Het blad heeft een boekenbijla- In De Tijd een breed uitgemeten portret van Hans Wiegel. Ed van Thijn over hem: als Wiegel doorgaat met het aanscherpen van de conservatieve lijn, dan is samenwerking tot in de verre toekomst volstrekt uitgesloten. Slechts wanneer de V.V.D. zou terugkeren naar haar oorspron kelijke vrijzinnig-democratische principes, zich zou ontwikkelen tot een Nederlandse Variant van de Westduitse F.D.P., dan zie ik kansen voor een samenwerking tussen socialisten en liberalen". En de politicoloog prof. Schol ten: „Zo lang P.v.d.A. en V.V.D. elkaar wederzijds blijven uit sluiten, hebben ze slechts de keus tussen oppositie of zich onderwerpen aan de eisen van het C.D.A. Voor een goed func tioneren van onze democratie is dat op den duur geen beste zaak". In de sportrubriek deze specula tie: „Ajax heeft een Spielma- cher nodig. In de receptiezaal stond Jaap van Praag na de wedstrijd tegen Feyenoord een dramatisch gesprek met een manager van N.E.C. te voeren. Jan Peters zou inderdaad een oplossing zijn". De Groene Amsterdammer over de sluitingen bij V.M.F.: „Ze hebben niet alleen alles te ma ken met foute investeringsbe slissingen, maar ook met een bewuste bedrijfspolitiek, die als puntje bij paaltje komt, geld boven mensen stelt, bankiers boven bedrijven. Bij de V.M.F. komt dat des te scherper naar buiten omdat daar met de reor ganisatie ook het laatste restje ouderwetse, paternalistische on dernemingsfatsoen is weggesa neerd". Voorts een gesprek met een ge vluchte Zuidafrikaanse activis te. „Ik ben ervan overtuigd dat in Zuid Afrika een nog veel groter bloedbad voor de deur staat dan we totnutoe hebben meegemaakt. De omverwerping van het racistische regime is nog maar een kwestie van tijd". Hervormd Nederland praat met Den Uyl. „De totstandkoming van het C.D.A. kan ik niet los zien van het herzuilingsproces. Dat vind ik een fatale ontwikke ling. In de P.v.d.A proberen we er iets tegen te doen, onder an dere door activering van het centrum voor levensbeschou wing, en ik zal nooit toegeven, waar socialisme als geloof wordt aangeprezen of opgedron gen". En: „Het zal buitengewoon moeilijk zijn een basis voor sa menwerking te vinden. Het zou alleen kunnen vanuit een duide lijke krachtspositie van de P.v. d.A., zeker na alles wat er ge beurd is, zou het tegenover de kiezers niet verantwoord zijn met een verzwakte P.v.d.A. met het C.D.A. te gaan werken". Accent heeft Ajax - vedette Ruud Krol op de voorpagina staan. „Ik hoop in de toekomst ooit nog eens manager te wor den of iets dergelijks. Geen trainer dus, want op dat veld staan, trekt me niet aan. Nee manager of directeur sportief, en wie weet haal ik daar ook de nodige successen mee". Ook een interview met Jean Ts- jombe, het brein achter de inva sie in Zaïre. „De bewering dat de Sovjets, Cubanen en Angole- zen in onze rangen strijden, is een leugen. Ik daag wie dan ook uit daarvan een bewijs te leve ren. Ons leger bestaat uitslui tend uit Kongolezen. Wij willen geen rood regime in Centraal Afrika. Wij willen dat het land zijn eigen weg kiest, langs de mocratische verkiezingen". Voorts een dubbel interview met de dirigenten Willem en Ro gier van Otterloo over de nota orkestbestel. „Misschien moeten we het tot in de Tweede Kamer doorspelen. Maar bij welke par tij moet je dan daar mee aanko men? De P.v.d.A. ziet het niet zitten, omdat het hier een groep individualisten betreft, de V.V.D. krijgt er nooit van zijn leven iets door, dus ook dit niet, en het C.D.A. begrijpt het ge woon niet". VIJFUNG VIERT FEEST De Andersonvijfling in de Amerikaanse plaats Brush Prairie (staat Washington) viert vandaag zijn vierde verjaardag. Audrey, Diane. Owen, Roger en Scott hebben ook dinsdag al feest gevierd toen hun moeder jarig was. LUBBERS: DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse industrie heeft tot nu toe ter compensatie van de aan schaf van de F-16 straaljager uit de Verenigde Staten orders ontvangen die neerkomen op werk voor elfduizend man ge durende een jaar. Deze elfdui zend manjaren betekenen dat het indertijd overeengekomen compensatieniveau bij duizend vliegtuigen nu tot op acht pro cent is genaderd. Dit heeft minister Lubbers van Economische Zaken woensdag verklaard in de vergadering van de vaste commissies voor defen sie en economische zaken waar het overleg over de F-16-com- pensaties centraal stond. Ook minister Stemerdink van defen .r> sie woonde de vergadering bij. Een departementale woordvoer der zei nog dat minister Lub bers zich bepaald optimistisch heeft uitgelaten over de gang van zaken rond de compensatie- orders voor Nederlandse onder nemingen. „De Amerikanen ko men hun uitspraken uiterst nauwkeurig na en de naaste toe komst ziet er dan ook gunstig uit", aldus de woordvoerder die meedeelde dat met deze gerust stellende mededelingen bij de meeste kamerleden de vrees voor het achterblijven van de orders van de zijde der Ameri kanen werd weggenomen. Op basis van het aantal straaljagers heeft Nederland recht op een compensatie van ruim een mil jard gulden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7