|YS uitgeschakeld door ierdeklasser Ommoord PvdA-top toert door Leidse regio Rinus Pijnnaken geeft 25 jaar zwemles aan gehandicapten Archeologen" gezocht voor opgravingen rond „Hu/'s ter Weer" 1CL laat zich verrassen eidse dames-selectie verslaat Haarlem: 32 Surinaams feest in woonwagen centrum Weer protest tegen vertrek firma Krantz £!to/regio LEIDSE COURANT. DONDERDAG 28 APRIL 1977 PAGINA 5 )p mijn omwegen door stad en land kom graag mensen tegen. Elke morgen tussen en en elf uur kunt u mij telefonisch vertel- ;n wie u graag in deze rubriek zou willen jgenkomen. Het nummer van mijn geduldi- e telefoon is 071-122244; u kunt dan naar }estel 18 vragen. Marinus Pijnnaken kijkt bijna vertederd naar de paarse bosviooltjes in zijn achtertuin aan de Leidse Herenstraat. „Een jaar of wat gele den heb ik een paar pol letjes bij dat muurtje ge zet, maar nu is de zaak zowat heienaal begroeid. Je moet met iets begin nen en daarna komt het best in orde." Dat merkt Rinus Pijnnaken (71 jaar) al 25 jaar elke week opnieuw, 's Woens- onas geeft hij zweminsiructie aan een groep lichamelijk gehan dicapten, mensen die in dit leven niet zo goed meer uit de benen kun nen. „In het diepe werk ik met mensen die heel wat vrees te overwinnen hebben gehad, mensen die het aan de heupen hebben bijvoorbeeld en alleen maar hun armen kunnen gebruiken. Maar reken, dat ze slagen voor hun diploma, dat is „Huis ter Ier", zoals er uit ift gezien hin|ens een h vsning uit he6 van J. In Wassenaar ligt de cultuur er niet alleen duimen dik bovenop, maar ook in de grond zijn sporen van beschaving te vinden. Daar weet de historische vereniging „Oud Wassenaar" van mee te praten. De vereniging spit al sinds 1976 systematisch, met financiële steun van de gemeente, in de weilanden achter Deyleroord om restanten van het kasteel „Huis ter Weer" aan het licht te kunnen brengen. Niet tevergeefs. Men vond er waterputten, gevuld met aardewerk uit de dertiende eeuw en later. Ook werden scherven aangetroffen stammend uit prehisto rische tijden, zoals die heel oude scherf uit de z.g. „wikkeldraad- bekercultuur" (ca. 1750 jaar vóór Christus). Ook werden talrijke scherven uit de periode van 1500 tot 200 jaar v. Chr. gevonden. „Oud Wassenaar" wil de zaken nu grootser gaan aanpakken dit jaar. Vele handen maken licht werk en daarom behoeft de groep vrijwilligers uitbreiding. De vereniging zoekt nu contact met geestdriftige mensen die bereid zijn op zaterdagen, onder deskundige leiding, aan het opgravingswerk mee te doen. Echt vakmanschap is niet vereist daarbij, maar wel interesse en een zekere handigheid. Er wordt niet alleen gegraven, maar er moet ook nauwkeurig geschaafd worden; men doet aan registreren, meten, tekenen, fotograferen, bijeenzoeken van scherven, restau reren en aan „stratigrafisch onderzoek - dat is het onderzoek naar aardlagen. Sinds kort heeft „Oud Wassenaar" de beschikking over een werklokaal in een scholencomplex aan de Kerkstraat Wiens belangstelling en onderzoekdrift mochten zijn gewekt, kan zich wenden tot de voorzitter van „Oud Wassenaar", de heer C. A. van Gorcum, Zijllaan 16, Wassenaar, tel. 12050, of tot de leider van de opgraving, de heer M. P. Roest, Tevelingshof 3, Leiden, tel. (071) 14 21 04. Het Ter Weerse gebied moet nog rijk aan verrassingen zijn en elke vondst kan de vinder veel voldoening schenken. Al bij de eerste onderzoekingen kwam o.a. een fraaie gouden ring naar boven die volgens deskundigen omstreeks 1350 vervaardigd moet zijn. Het opgravingswerk gebeurt met toe stemming van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek en met medewerking van de Haagse afdeling van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN). nog nooit misgegaan. En ze moeten aan alle eisen voldoen ook nog. Geen consideratie omdat ze li chamelijke gebreken hebben". Rinus Pijnnaken is gewoon met mensen om te gaan. Ruim 29 jaar verzorgde hij Leidse scoutinggroepen in de letterlij ke zin: eerst de Marnixgroep, later de Sleutelgroep van het Nederlands Padvindstersgilde. „Ik was daar concierge van het clubgebouw. Pro deo-werk was dat, maar ze verrasten me vaak met kleine attenties. Ik deed het meer als hobby, weet u wel. Je groeit er mee op. Ik heb steeds in het vereniging sleven gezeten. Dertig jaar be zocht ik de bloedtransfusie dienst van het Academisch Ziekenhuis; tot m'n 65 ste. Toen had ik 38 keer m'n bloed gegeven. Soms in haast, in m'n overal naar de bloedbank in het ziekenhuis". Rinus Pijnna ken leidde de jeugd op van de accordeonvereniging DW en ging zwemmen bij de Water vrienden. Een van de leden was invalide en richtte 25 jaar geleden de zwemschool van de ANIB (Algemene Nederlandse Invaliden Bond afd. Leiden en Rinus Pijnnaken met enkele leerlingen in het diepe bad capten. Omstreken) op. Pijnnaken werd tweede penningmeester van de bond, maar het zwem men leren aan gehandicapten kreeg een grote plaats in zijn hart; een onderricht dat ge beurde in samenwerking met - de Kath. Ned. Invalidenbond, de KNIB. „Zo werd ik zwemmstructeur. Dat is een bezigheid waarover niemand enige ophef hoeft te maken. Zoiets doe je in stilte. Ik sta liever op de onderste tree van de trap, dan kun je je geen pijn doen als je een keer valt. Ja, ik heb wel heel wat gehandicapte mensen zwemmen geleerd in de Over dekte. Elke woensdagavond zijn het er zo rond de 30, maar ik heb er ook wel 50 gehad op één avond. Dat ligt ook aan het weer en het vervoer. De instructie doe ik meestal sa men met zuster Maria Magda- lena van het Elisabeth-zieken- huis. Het is watertrappelend lesgeven; daar sta ik niet bij stil, het gaat vanzelf en ik merk het niet eens. Om kwart over acht duik ik erin en zus ter Maria loopt langs de kant om de boel in de gaten te houden. Er is nooit iets bijzon ders voorgevallen. Erg eenvou dig is het niet, want het is geen lesgeven zoals je een lichame lijk volwaardig mens in strueert Je moet van alles prakkizeren, want meestal kunnen ze niet al hun ledema ten gebruiken. Maar ze halen wel stuk voor stuk volwaardig hun zwemdiploma. A, B en dikwijls ook C, ja zeker, die zijn er bij, hoor. Als ze een maal in het water liggen, als ze die gewenning hebben ge kregen, zijn ze de baas, voelen ze zich beter in het water thuis dan op de kant. Deze mensen levensvreugde geven, daar gaat het juist om." Rinus Pijnnaken heeft er nog steeds het grootste plezier in, al een kwart eeuw lang, en hij mist geen week. In januari werd hij daarom alvast gehul digd en nu zit er weer wat in het vat voor deze voorvechter an de zwemclub van gehandi- „SR LEIDSE CLUBS DOOR NAAR VOLGENDE RONDE t til or: L do: hn onze sportredactie) EN Roodenburg, DO- Blauw Zwart en RKNSV m zich gisteravond als „Leidse" zondagamateur- e,6gingen geplaatst voor de n i ronde van de KNVB-be- ["Hoofdklasser UVS werd bfksend uitgeschakeld door 'flfeklasser Ommoord: 2—3. e»'LDWS, Foreholte, LFC, 1 Rijpwetering (1—2 tegen i.KV) en Wassenaar (0—1 te- 18 (Hauw Zwart) haalden de ™%ide ronde niet. *e' toonde zich tegen Om- li vanzelfsprekend de technische ploeg. De inzet echter bij de elf van Désar, waardoor Om- 'e H uiteindelijk toch aan het v e eind kon trekken: 3—2. Hofland en Hans Pors (2x) >g len voor Ommoord; Hans 1 en Jan Klein doelpuntten tfivs. ïnburg kende in derde- 0 'r Laakkwartier een zwak- a' [enstander. De blauwzwar- rachten het klasseverschil /el niet echt duidelijk in de 2—0. Bij Roodenburg Peter Dubbeldeman 1 het eerst na zijn blessure mee. w Zwart besliste de derby i Wassenaar pas tien minu- oor tijd. Rob Gillissen zorg- )r or het doelpunt dat Blauw in deze sportieve strijd Wassenaar bracht, Overi- d kwam Wassenaar in de Spelbeeld uit de wedstrijd Foreholte—Rava 89ste minuut van dit duel bijna nog op gelijke hoogte. Jan van der Vlekkerd zag zijn kopbal evenwel net naast het doel ver dwijnen Een ongeïnteresseerd spelend LDWS is door Oranjeplein ver diend met 0—2 teruggewezen. De Vlietbewoners traden in deze •stevige pot met de junioren Braxhoven en Van der Weiden aan. Bart Pommé vóór rust en Theo Polak vlak voor tijd, scho ten de kampioenen van de vier de klasse naar de derde ronde, UDO, in het vooruitzicht van het uiterst belangrijke duel om de gradatie met Sc. Lisse, heeft na een leuke partij met van beide kanten vele gemiste kansen bij het Haagse Spoorwijk een 1—0 Na rust ging DOCOS het wat gemakkelijk opnemen. De dek king werd in de defensie ver waarloosd. DSO kon hiervan profiteren en kwam op gelijke hoogte. Een verlenging ontging de bezoekers evenwel vlak voor tijd. Een ongeïnspireerd LFC werd op de valreep uitgeschakeld door Moerkapelle, dat één klas se lager speelt De gebroeders Gubler en Aad Neuteboom ont braken op het appèl. Typerend was, dat de hardstwerkende man van het veld na rust uit het veld werd gehaald. In de 85e minuut scoorde Tameris het eni ge en beslissende doelpunt voor Moerkapelle: 1—0. Bij het duel tussen de vierde klassers RKNSV en Rijpwete- nederlaag geleden. Van der ring heeft de inzet van de eerst- Berg maakte het residentiële genoemden uiteindelijk de door slag gegeven: 2—1 voor de DOCOS heeft zich gekwalifi- Nieuwkopers. Wel had RKNSV ceerd voor de derde ronde om er een verlenging voor nodig. In de KNVB-beker. Tegen vierde- de tiende minuut tekende Johan klasser DSO werd het een 32 Boers met een fraai schot voor zege. De winst werd overigens 2—1. Herman de Hertog had de pas één minuut voor tijd be- thuisploeg na rust op 1—0 gezet, reikt. Jan Smits kopte toen een waarna Hans Witteman vlak voorzet van Sjaak Rietbergen voor het einde voor de normale via de grond prachtig in het speeltijd gelijkmaakte en de doel. DOCOS was voor rust een- verlenging afdwong, voudig aan een 2—0 voorsprong Foreholte kreeg de Haagse der- gekomen. Tweemaal was het deklasser RAVA op bezoek. De Rob Aniba die voor het elftal Voorhouters speelden met wei van trainer Linkerlof scoorde, nig inzet en sprongen slordig De eerste maal ging hij alleen met de toch nog geschapen kan- op de keeper af, omspeelde hem sen om. De Hagenaars deden en schoof de bal in het lege het beter en drukten met twee doel. Even later kopte hij raak treffers, één in elke helft, het op een voorzet van Jan Smits, klasseverschil toch wel uit. >EN Zaterdageersteklas- en kampioenskandidaat heeft zich gisteravond in •ekerstrijd laten verrassen SC Voome. In Voome 1 het 2-1 voor de thuisclub, startte overigens goed. In eerste kwartier kwamen er het technisch surplus van de Leiderdorpers verschillende mogelijkheden om te scoren. Uit een daarvan schoot Leo Holl na een kwartier raak: 0-1. Voome ging steeds beter spelen en RCL dacht het karwei al geklaard te hebben. Na 35 minuten werd het 1-1 door Frans Melaard. Direkt na rust scoorde Voome weer. Een wissel bracht Henk Kampes in het elftal. Deze zette voor naar Mike Naan, die de bal ineens achter doelman Bram Brandt deponeerde: 2-1. RCL schrok hiervan wakker en pro beerde vervolgens terug te ko men. Veel meer dan een flink aantal comers leverde dat de rood-witten evenwel niet op. Op het hobbelige veld kon het team van trainer Huguenin zijn draai niet meer vinden. Vlak voor tijd was het bijna alsnog 2-2 gewor den. Een voorzet van Jan van Duyn werd door doelman Piet den Bakker gemist maar er was geen Leiderdorper meer ter plaatse om de zaak af te ronden. DEN Het Leidse selectie- lectieteam van de afdeling Egmond. Na rust bereidde Cis- door Joke van Klink Els 1 van het damesvoetbal Haarlem gewonnen. ka van Egmond de voorsprong Schoon benutte deze en trof t gisteravond op het terrein Voor rust werd het 2—0 via uit tot 3—0. Haarlem kwam te- even later weer de rooa voor de GWS met 3—2 van het se- Stefanie Kalker en Ciska van rug via een penalty, veroorzaakt Haarlemse dames. LEIDEN Maandag 2 mei gaat de verkiezingscampagne van de Partij van de Arbeid in Leiden van start. Op die dag begint tevens de PvdA-verkiezingska- ravaan aan zijn tocht door Ne derland. Deze karavaan zal met de ministers Van der Stoel van buitenlandse zaken en Duisen- berg van financiën en de staats secretarissen Schaefer, Van Dam en Meijer als eerste ge meente Leiden aandoen. Minister Duisenberg zal 's mor gens deelnemen aan een discus- sielunch met winkeliers uit de Leidse binnenstad. Verder zal Duisenberg per fiets de winkel centra Luifelbaan en Kooper molen bezoeken, waar hij zal discussiëren met winkeliers en bezoekers van deze winkelcen tra. Minister Van der Stoel zal na een bezoek aan het bejaar dencentrum Hofflant Huys in Voorschoten een actualiteiten college geven in het Academie gebouw aan het Rapenburg. Staatssecretaris Schaefer van volkshuisvesting zal in Leiden verschillende woningbouwpro jecten bezoeken. Onder andere staan er bezoeken aan het bin- nenstadsnieuwbouwgebied He rengracht/Zijlsingel en renova tiewoningen in Noord en Tuin stadwij k op het programma. De PvdA-bus met de staatsse cretarissen Van Dam en Meijer en de PvdA-afgevaardigden Dolman en Langedijk maakt 's middags een tocht door de Leidse regio. Het reisschema vermeldt bezoeken aan de vei ling Flora in Rijnsburg, De Kuip in Noordwijk, de veiling van Hillegom, en het cultereel centrum van Hillegom de Lisser weekmarkt, een renovatiewijk in Katwijk en het Voorhof in Leiderdorp. De PvdA-gezel- schap zal 's avonds vervolgens spreekbeurten houden in de ver schillende gemeenten. De afdeling Leiden van de Pv dA zal evenals bij voorgaande verkiezingen het accent op het huisbezoek leggen. Een vijftigtal kaderleden zal gedurende de verkiezingstijd huisbezoeken afleggen in die wijken, waar de meeste aanhangers van deze partij wonen. Men hoopt op de ze manier ongeveer 10.000 stem gerechtigde Leidenaars te berei ken. Uit een onderzoek van de Leidse Universiteit naar het re sultaat van huisbezoeken tijdens vorige verkiezingen is gebleken dat deze huisbezoeken een gun stig effect hebben op het stem gedrag van de kiezers en met name op hen, die vlak voor de verkiezingen hun keuze nog niet bepaald hebben. Tevens bleek dat de opkomst van de eigen aanhang van de PvdA hierdoor gestimuleerd werd. De aanpak van de afdeling Leiden is na het succes in 1974 ook ten voorbeeld gesteld aan de overige afdelin gen in Nederland. Indien de overige politieke par tijen in Leiden daar ook belang stelling voor hebben, zal op 25 mei in de Stadsgehoorzaal een verkiezingsavond gehouden worden. De bewoners van het Leidse regio nale woonwagencentrum hebben gisteren nader kennis kunnen ma ken met Surinaamse gebruiken.- Een en ander geschiedde in het kader van een Surinameproject dat maandag en dinsdag op de Sint Christoforusschool aan de Gabriël Metzustraat (de kampschool) werd gehouden. De leerlingen hebben gedurende deze twee dagen tij dens de aardrijkskunde-, geschie denis- en handenarbeidslessen reeds nader kennis kunnen maken met Suriname. Gistermiddag werd het gemeen schapshuis van het kamp een ten toonstelling van gebruiksvoorwer pen uit Suriname ingericht. Tevens konden de bewoners van het cen trum de handenarbeid, werkstuk ken van de kinderen bewonderen, bereidden enkele woonwagenbe- Om half drie kregen de kinderen woonsters met dames van overzee de gelegenheid collages te maken een Surinaamse maaltijd voor wie (zie foto). Gisteravond rond zes er maar trek in had. Het project uur werd een voetbalwedstrijd ge- werd gisteravond afgesloten met speeld tussen bewoners van het het optreden van het combo „Rit- kamp en Surinamers. Ondertussen mico Especial". LEIDEN De Leidse afdeüsr gen van de PvdA, PPR, CPN, PSP, bet NW-jongerencontact, KWJ ANJV en het wijkcomité Noordvest hebben bij de minis ter van Economische Zaken fel geprotesteerd tegen de over plaatsing van de productie van textielfabriek Krantz naar Vaals. De organisaties stellen -n attf* .verklaring diep ven»«ew8( r^i?n lijn over de wijze wt.arop dergelijke her structureringen morden „door gedrukt". De argumenten voor overplaat sen die worden gehanteerd zoals „Leiden moet een offer brengen voor de werkgelegenheid in Limburg" en „Wanneer het be drijf over twee jaar toch failliet gaat. is er geen geld meer voor een afvloeiingsregeling" noemen de organisaties onoirbaar Zij stellen dat met deze argumenten een onjuiste voorstelling van za ken wordt gegeven. „Immers Krantz staat te boek als een sterk textielbedrijf met goede bestaansmogelijkheden in Lei den, mits bedrijfsvoering en personeelsbeleid op juiste wijze plaats vindt". Het voeren van een werkgele genheidsbeleid op gemeentelijk niveau wordt, door de manier waarop het sectorstructuurbe- leid wordt gevoerd, doorkruist. Dit vinden wij onaanvaard baar", aldus de organisaties.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5