fcidóe (Sowumt AANVAL OP OLIESPUITER Middenstand MISLUKT erderjiitsteWwjyichte Autokeuring onverantwoord Alkemade wint geding RONTGENLEK TREFT SPAANSE ARBEIDERS id dreigt oorlog BAADER C.S.: LEVENSLANG EILIG VERKEER NEDERLAND: - -fe „Onderzoek ook corruptie gemeentelijke diensten" Donderdag 28 april 1977,67e jaargang no. 20720 nburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. sS (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Simplisties Verbond Simplisties Verbond van 19.04 tot 23.15 uur op Ned. I. Ned. II om 20.25 uur Centraal Station en om 21.15 uur Smith and Jones. Vrij koud Vrij veel bewolking met in de loop van de dag enkele buien. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind, aan de kust mogelijk tot hard toenemend. Maxima circa 10 graden. Morgen zon: 6.15 - 21.01. Sche- veningen hoogwater: 12.35. Laagwater: 7.50 - 20.42. W li IS (UPI) President Hafez Syrië heeft er gisteren voor luwd dat de Arabische landen D aarzelen een vijfde oorlog il te beginnen als er geen lige regeling in het Midden- irdt bereikt. dit tegen een groep Britse »n na zijn overleg met Enge- iister van buitenlandse zaken, Melk en boter tweede week mei duurder DEN HAAG (ANP) Hoewel de verho ging van de EEG-richtprijs voor boeren- melk al op 1 mei ingaat, zal de consu ment een prijsverhoging pas in de twee de week van mei merken. Een liter pakmelk zal dan naar verwachting 2 cent duurder worden. Dit hangt samen met een vergadering van het Produkt- schap voor de Zuivel in mei waarin de nieuwe prijs moet worden vastgesteld. Hetzelfde geldt voor de prijsverhoging van een pakje boter, dat waarschijnlijk zeven cent zal worden. STUTTGART (DPA) Na een proces dat bijna twee jaar heeft geduurd zijn vanmorgen de tot de harde kern van de Baader-Meinhofgroep behorende An dreas Baader (33), Gudrun Ensslin (36) en Jan-Carl Raspe (32) door een recht bank in Stuttgart allen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Baader, Ensslin en Raspe was viervou dige moord en poging tot moord in 45 gevallen ten laste gelegd. Conflict binnen J.W. Frisokapel ASSEN Binnen de Johan Willem Friso Kapel in Assen is een ernstig verschil van mening ontstaan over het functioneren en de positie van de direc teur, eerste luitenant P. C. van Uffelen. Een deel van de militaire beroepsmusici heeft het vertrouwen in de heer Van. Uffelen opgezegd en dit in een spoed- brief meegedeeld aan luitenant-kolonel J. P. Laro in Den Haag, inspecteur militaire muziek en oud-directeur van deze kapel. Staking op Heathrow afgelopen LONDEN Het conflict tussen de Brit se luchtvaartmaatschappij British Air ways en haar onderhoudsmonteurs van de vlieghaven van Heathrow Londen, behoort nu definitief tot het verleden. Vierduizend stakende monteurs hebben gisteren besloten tegen middernacht weer aan het werk te gaan. Volgens de leiders van de monteurs is het gestelde doel bereikt: met de B.A.-di- rectie kunnen nu speciale onderhande lingen worden aangeknoopt over de toe kenning van een loonsverhoging voor extra-ploegwerk. Eendagskuikens helpen vliegveld Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het Overijsselse vliegveld Twente krijgt van de Gelderse provin ciale Staten een subsidie van 25-dui- zend gulden. De Boerenpartij in de Staten, die aan vankelijk tegen de subsidie stemde, ging overstag toen de WD-er Slingenberg die de motie voor subsidie-verlening in diende, zei dat de Twentse luchthaven van groot belang was voor de snelle export van broedeieren en eendagskui kens naar het Midden-Oosten. I (Van een onzer verslaggevers) IeLDOORN Veilig Verkeer Ne tland vindt het onverantwoord V langer te wachten op een wette- verplichte autokeuring. Men It daarom het bestaande controle- baraat, de door Bovag-bedrijven ■gevoerde vrijwillige veiligheids- Ipecties, fors uitbreiden. Dit heeft voorzitter van Veilig Verkeer Nederland, prof. ir. A. Heetman, gis teren gezegd in Apeldoorn. „Ruim zes jaar geleden werd ons dringend verzocht ons bestaande systeem niet uit te breiden. Toen werd gedacht dat de keuringen over twee tot drie jaar verplicht zouden worden gesteld. Nu is er nog steeds geen wet, en intussen is het aantal vrijwillige inspecties van ruim 400.000 in 1970 gestegen tot 709.000 vorig jaar", aldus prof. Heetman. Hij stelde voorts dat het aantal verkeers slachtoffers in tegenstelling tot vori ge jaren in 1976 is gestegen. Bij ongevallen verloren vorig jaar 2440 mensen het leven in het verkeer, 119 meer dan in 1975. Tijdens dezelfde bijeenkomst in Apeldoorn kondigde minister Wes terterp aan dat er binnenkort nieuwe regelingen voor gehandicapten in het verkeer worden getroffen, ook fiet- spedalen met ingebouwde reflecto ren verplicht zullen worden gesteld en dat er maatregelen te verwachten zijn voor een betere zichtbaarheid van vrachtauto's. De minister maak te de balans op van de afgelopen vier jaar en kwam tot de conclusie dat een reeks ministeriële maatrege len, zoals snelheidslimieten, strenge re alcoholwetgeving, valhelmen en autogordels, in vergelijking met an dere Europese landen een spectacu laire daling van het 'aantal verkeers doden te zien heeft gegeven. Hij noemde het jaar 1975, waarin het aantal slachtoffers met 1000 afnam naar 2321, een daling van dertig procent Hij vond dat dit resultaat een verdere handhaving van de ma ximumsnelheid van 100 km. per uur op autosnelwegen rechtvaardigt. NIEUWE„SAINT" Volgende maand zullen in Engeland en in Zuid-Frankrijk de opnamen beginnen voor een nieuwe Saint t.v.-serie. De 24 afleveringen zullen de naam krijgen „De terugkeer van de Saint". De titelrol zal niet meer door Roger Moore maar door lan Ogilvy worden vertolkt. Op de foto Ogilvy temidden van een aantal schonen, dat ook in de serie zal optreden. iC TRIOMFANTELIJK IN FINALE Alleman, de trainer van PEC Zwolle op de uders van supporters. De Zwollenaren ver ben iedereen door in de Galgewaard in :ht FC Den Haag te ontluisteren. Nadat FC Haag via een strafschop van Mansveld op 1—0 was gekomen bleek PEC Zwolle meer in houd en inzet te hebben hetgeen werd bekroond met twee doelpunten. In de finale komt PEC Zwolle uit tegen FC Twente dat AZ'67 met 1—0 versloeg. tanische arsting op ind vilt (UPI) Op 1, in de noordoos- streek Krafla, is n een vulkaan op verschillende in uitgebarsten, iptie veroorzaakte lepe vore in het ipervlak waarbij irwarmingsbuizen ten nabijgelegen werden vernield, isver stoot de vul- Llleen maar stoom lit. Volgens geolo- in dat echter het iel zijn van een ruptie. er „monden" van Jkaan liggen zo'n kilometer ten :n van de plaats een thermische centrale wordt ge- Amsterdamse „Walletjes": AMSTERDAM (ANP) De bewo ners en bedrijven op de Amster damse walletjes willen, dat de rijksrecherche een onderzoek in stelt naar „mogelijke corruptie" in deze buurt van verschillende ge meentelijke diensten. In een brief aan de rijksrecherche stellen zij vast, dat het onderzoek naar cor ruptie niet beperkt dient te blijven tot depolitie. Het zou zich aldus de bewoners en bedrijven ook moeten uitstrekken tot bouw- en woningtoezicht, volks huisvesting, de afdeling warenwet, monumentenzorg, de sanitaire diensten en de economische contro ledienst van de gemeente Amster dam. Bij al deze diensten wordt volgens Luud Schimmelpenninck (de man van de witkarren), voorzitter van het wijkcentrum „D'oude Stadt" met twee maten gemeten. „Horeca ondernemers met respectabele be drijven worden genoodzaakt grote investeringen te doen in historische panden om aan alle geldende voor schriften te voldoen. Van de andere kant kunnen de shophouders, Chi nezen e.d. zonder al te veel moeite een bedrijf in elkaar stampen en hun zaal jarenlang draaiende hou den, zonder dat daarvoor van ge meente zijde toestemming is ver-' leend", aldus de brief aan de rijks- rechere, van de „D'oude Stadt", de stichting Hartje Amsterdam, de werkgroep Burgwallengebied en de winkeliersvereniging Bethanie- buurt en Vijgendam. STA VANGER (AP/Rtr) De eerste poging om de oliespui- tende buis op het platform Bra vo definitief af te sluiten is vanmorgen op een mislukking uitgelopen. Een ploeg specialisten was van morgen vroeg op het booreiland aan het werk gegaan om een afsluiter op de buis te montere- n.et Het was goed en de mannen hoopten het karwei snel te kun nen klaren. Toen echter al ongeveer vijftig procent van de oliestroom was afgesloten werd de druk te groot en werd de afsluiter .weg geblazen', aldus een woordvoer der van de Amerikaanse Phil lips Petroleum Company, eige nares van het platform op het Noorse olieveld Ekofisk. De spe cialisten onder leiding van .Boots' Hansen en Richard Hat- teberg uit Texas zijn terugge keerd naar het werkschip dat hen naar de Bravo had ge bracht. Daar beraadslagen zij over de mogelijkheden van een nieuwe poging. Bij de eerste poging is niemand gewond geraakt. Wel heeft de afsluiter het laten afweten. Be rekend op een druk van 4500 pounds per vierkante inch, hield de afsluiter het maar een mi nuut uit toen de druk nog niet verder was opgelopen dan 4350 pounds vierkante inch. In een eerder geval is een dergelijke operatie wel geslaagd. De afslui ter bestaat uit een aantal halve maanvormige schijven. Gisteren waren goede vorderin gen gemaakt met de voorberei dingen voor de dichting van de spuiter. De mannen werkten on der uiterst zware omstandighe den temidden van een vloed van modder en olie, die het boorei- ALKEMADE/DEN HAAG De Alkemadese middenstand heeft het kort geding tegen de Amsterdamse projectontwikkelaar De Jode en met hem het Centraal Financierings Instituut en Dipos Supermarkten gewonnen. Dit betekent, dat het in aanbouw zijnde winkelcentrum De Meerkreuk in Oude Wetering in eerste instantie door deze middenstanders mag worden gehuurd. De president van de rechtbank in Den Haag mr. J. H. Blaauw deed vanmorgen uitspraak in het kort geding, dat door de midden standers was aangespannen. Hij veroordeelde de drie gedaagden tot de kosten van het geding. Bovendien legde hij de Amsterdamse, projectontwikkelaar De Joode en het CFI de verplichting op binnen twee weken met de plaatselijke middenstand in onderhandeling te treden over de verhuur van het winkelcentrum in Oude Wetering. De mannen die de buis moeten afsluiten, arriveren bij het platform met een afsluiter. erleg steunmaatregelen eren zonder resultaat HAAG (ANP) Minister Van der Stee van Landbouw en ij is het niet eens kunnen worden met het dagelijks bestuur et Landbouwschap over aanvullende nationale maatregelen, verhoging van de EEG-landbouwprijzen naar het oordeel e boeren te laag is uitgevallen. Het Landbouwschap had de voorgesteld om de boeren een gedeelte van de BTW niet :n afdragen. De minister heeft dit voorstel afgewezen omdat tijns inziens niet door de EEG zou worden aanvaard en iens strijdig is met de uitgangspunten van de Nederlandse nenspolitiek. De minister is bereid het overleg te hervatten maatregelen die in de sociale sfeer liggen en die welke de Urrentiekracht van de boeren zou kunnen versterken. Het lbouwschap dat overigens zijn waardering uitsprak voor de inningen van de minister tijdens het landbouwoverleg in Bel, zal zich in een openbare vergadering op 4 mei verder den. land gevaarlijk glibberig heeft gemaakt. De wind was gisteren gunstig voor het verdrijven van de gas wolk boven het platform. Maar de drie meter hoge golven ver hinderden schepen uit Neder land, Amerika en de Scandina vische landen om de olievlek op zee te bestrijden. De omvang van het olietapijt is thans 50 bij 32 kilometer. EL FERROL (AFP) Ongeveer 100 Spaanse arbeiders zijn gisteren in Puentes de Garcia Rodriguez opgenomen ter observatie na een ongeval bij een in aanbouw zijnde electri- sche centrale bij het dorp. Bij het ongeval werden verscheidene arbeiders voor korte tijd blootgesteld aan radio-actieve straling. De straling werd veroorzaakt door een staaf voor een röntgenapparaat dat wordt ge bruikt om te controleren of laswerk juist is verricht. Door een foutieve handeling zou de staaf enige tijd buiten haar stralingsvrije houder zijn geraakt. Twee arbeiders zouden een straling hebben opgelopen van 1,8 milirem. De maximum-do sis is drie milirem. De fabriek zelf gebruikt kolen als energiebron. Droogteschade 600 miljoen HILVERSUM - Minister Van der Stee (landbouw) heeft gis teravond voor de NOS-radio ge-* zegd dat de droge zomer van vorig jaar de land- en tuinbouw een schade van zeshonderd mil joen gulden heeft berokkend. De getroffen boeren en tuinders krijgen voor in totaal 250 mil joen gulden schadevergoeding van de overheid. Voor u het „schip in de fles" als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van d< Leidse Courant naam: adres. woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het „schip in de fles" naar: naam: adres woonplaats

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1