e elfde methode van Vonk ordt AZ '67 noodlottig Maertens al weer op kop laad van Kerken en e verkiezingen ^eken meer bereid in nissietegaan werken DKS Intiem ten onder in districtskampioenschap Frances Hope zegeviert op Duindigt „Open Hof" voor missionarissen met vakantie kerk wereld Geen akkoord over vaste datum Pasen it voorstopper maakt seizoen FC Twente goed Nederlaag Roemenië uitgemaakte zaak ggRT/ LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 APRIL 1977 PAGINA 13 De ingetje ngetjes lingetj getjes getjes ie iSCtf Dolgelukkig •s op het veld de dode- oeide spelers spontaan je bouwden, met Epi middelpunt, voerden »n en Kohn minuten- vreugdedans uit. Het duo had daar ook alle want de zwaar be- Dekcrwinst op AZ be- ïi een klap dat het er n van heeft dat Twen- I bijna kapot seizoen goed maakt. Welis- >et de hindernis ge- EC Zwolle nog worden maar vrijwel nie- het Twentse kamp er in de spontane fee- n dat Twente volgend ilsnog Europees voet- ipelen. ^confrontatie tussen AZ Ite in het sfeervolle De iar ruim 20.000 dol ent voetbalfanaten zorg- een ambiance die Den jaren niet gekend, ge- een schitterend spek- kervoetbal in optima eliswaar met een wat jge start, maar al snel id tot een slijtageslag ille ingrediënten die tot ;pectaculair voetbal zaten opgesloten, en AZ kunnen niet ge- rden geroemd voor de waarop zij het produkt voetbal verkocht heb- nmer alleen dat beker- een onverbiddelijke moet aanwijzen, want kwam noch AZ, noch uitschakeling toe. Het indelijk AZ dat de mist Voor trainer Hans ^^Aen onbegrijpelijke zaak, eerste reactie na ^^■jidde: „Normaal gespro- ^Vlen er geen doelpunten laar door zo'n prutgoal je er uit. Verschrikkelijk Onrechtvaardig ook r je de wedstrijd objec- ijkt" LA MANGA DEL MAR - We reldkampioen Freddy Maertens is hard op weg om een nieuwe recordhouder in de Ronde van Spanje te worden. De 32e Vuel- ta is pas twee dagen oud en de Belg heeft al twee etappe-over winningen op zak. Als Maertens niet wordt overvallen door een ziekte of bij een ernstige val partij betrokken raakt, kan hij tien, mogelijk zelfs twaalf etap pes winnen. Bovendien is de kans groot dat Maertens de 32e Vuelta op zijn naam schrijft. Er is nog een flink aantal vlakke ritten voor zien en voorts komen er nog drie tijdritten, Maertens' specia liteit. Uitslag eerste etappe: 1 Freddy Maertens (Bel) 115 kilome- ?r van Dehesa de Campoamor naar La Manga del Mar in 3 uur, 8 minu ten en 4 seconden (met bonificatie 3.07.54); 2. Klaus Peter Thaler (Wdl) z.t. (met bonificatie 3 08 00); 3. Benny Schepmans (Bel); 4. Geert Malfait (Bel, 5 Mariano Martinez (Fra); 6. Alain de Saever (Bel); 7 Cees Pnem (Ned); 8 Johan van Uffel (Bel); 9. Ferdi van den Haute (Bel); 10. Jose- Louis Viejo (Spa); 20. Fedor den Hertog (Ned); 33. Jos Schipper (Ned) allen dezelfde tijd als Maertens Air. 1. M en 6 seconden. 2. Pollentier (Bel) op 24 seconden; 3 Lasa (Spa) op 31 sec 4. Eulalio Garcia (Spa) op 33 sec 5. Thaler (Wdl) op 36 sec 6. Pesarro- dona (Spa) op 38 sec., 7. Landron de Guevara (Spa) op 45 sec.; 8. Jose Garcia (Spa) op 46 sec 9. Gonzales- Linares (Spa) op 48 sec 10. Joaquim Agostinho (Por) op 49 sec.) 13. Jos Schipper (Ned) op 54 sec., 20. Cees Priem (Ned) op 1 minuut en 1 sec 22 Fedor den Hertog (Ned) op 1.02 Een opgetogen FC Twente snelt terug naar de middenlijn. Piet Wildschut (geheel rechts) heeft een uitgebuit door zijn ploeg naar de finale te schieten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Maar liefst vijf selectie-spelers ontbraken gisteravond bij zaalvoetbalvereniging DKS Intiem in de belangrijke ontmoeting tegen het Leidse Swift. De wedstrijd werd gespeeld om het Zuidhollands districtskampioenschap wat, in dien de club eerste wordt in zijn poule, automa tisch het recht geeft om de Nederlandse titel te strijden. DKS, dat gisteren eigenlijk al kansloos aan de wedstrijd begon, kon niet beschikken over Leen de Graaf, Ger Oosterveer, Karei Ooster- baan, Koos van Dullemen en Guus Peters waar door de Leidenaren geen enkele moeite bleken te hebben deze snel geformeerde ploeg van de Hage- j naars te verslaan. Het werd 9—1. I Als de wedstrijd Rotterdamse Studenten tegen RCD uit Dordrecht niet was uitgesteld had de Leidse ploeg zich reeds kampioen kunnen noemen. De Studenten, die na maandag zullen aantreden, moeten dan namelijk vijftien doelpunten maken om Swift voorbij te streven wat in feite een de Alkmaarse verdediging onmogelijke opgave betekent. Swift kan zich dus vast klaar maken om de districtskampioenen van Zuid I en Zuid II te gaan bestrijden. DKS was gisteravond de titel Haags kampioen volkomen onwaardig. Met alleen nog Bennie de Roode als routinier in de ploeg konden de Hage naars slechts hopen op een geringe nederlaag. De eerste vijf minuten leek dat nog aardig te lukken gezien de gelijke stand van 1—1 (John Jansen scoorde voor Swift en Bennie de Roode voor DKS). maar hierna liet Swift geen twijfel meer bestaan en liep snel tot een ruststand van 41 uit. Jan Pijnacker (2x) en Piet Gubler waren de doelpuntenmakers Na rust ging ook de mindere conditie van de Hagenaars meespreken en Wim de Roo, John Jansen. Jan van der Reyden (2x) en Cees van Egmond lieten de eindstand van 91 aantekenen. DKS verliet mistroostig het veld maar dat kon de vijftig meegereisde Leidse supporters naar Den Haag niet weerhouden de nieuwe dis trictskampioen te gaan huldigen. locheling epe ontgoocheling van was alleszins verklaar- feMVant inderdaad zag AZ jjjpegeerde Europese voet- heel eind van zich afko- ïor een onbegrijpelijke 1 in de defensie. Een Rijnli die op het conto van pper Theo Vonk toege- n kan worden, jhutterde halverwege de a gerlenging zo onhandig in u Krt vannde penaltystip, agressieve Ab Gritter )os Piet Wildschut de •nde treffer kon laten Kraay: „Vonk had tien i mogelijkheden. Hij or de elfde. Onbegrijpe- Vonk zo'n moeilijke op- r0 koos. Hij moet het van /aardvoetbal hebben. Gebeurt begem of Hovenkamp zo Bdra/n 's ^at verklaarbaar, nu eenmaal in hun spel ten Van Vonk snap ik vo°jer njet jk ^eb 00k nog moed gehad het hem te oneij?er van Theo Vonk .eideTwente op de rand van ïebriPs voetbal. Het verklaart e vreugde van alles wat iets met Twente te maken had na afloop. Spitz Kohn, de win nende trainer; „Alleen die beker kan een seizoen sportief nog goedmaken. De jongens wisten dat net zo goed als ieder ander. Tijdens het trainingskamp proefde ik al een geladen stem ming. Weliswaar hebben we vol strekt ontspannen naar deze wedstrijd toegeleefd, maar toch voelde ik dat er iets moois stond te gebeuren. Iedereen vond ons de underdog, maar zelf voelden we dat niet zo. En terecht niet zoals bleek. Al wil ik wel toege ven, dat je in zo'n wedstrijd een portie geluk moet hebben". Van Spitz Kohn anders dan van zijn pupillen geen wilde uitspra ken over de komende finale. „Die wedstrijd moet nog ge speeld worden", luidde de voor zichtige reactie van Kohn nadat bekend werd dat PEC Twente's laatste opponent in de strijd om de KNVB-beker zal zijn. Kohn 's toevoeging: „Verbazen doet me die zege van REC niet, maar ik ben er wel gelukkig mee'^, spreekt echter boekdelen. Voortreffelijk Twente—AZ was een voortref felijk schouwspel. Na een wat voorzichtige start leek AZ zich moeiteloos een weg te banen naar de finale. Twente werd in die aanvangsperiode bij vlagen overklast. Averij liep Twente daarbij echter niet op. Op vol strekt wonderbaarlijke wijze hield André van Gerven zijp doel schoon. Met een ferme do sis geluk overigens, want eerst kopte Van Marwijk na een pass van Metgod op de lat en vervol gens redde Drost op de doellijn bij een kopbal van Vonk. Twente putte moed uit die ge lukkige momenten. Onder aan voering van de sublieme Drost en de sterk schakelende Mühren beet Twente zich in de wed strijd. Met als uitvloeisel een spektakelstuk tussen twee ploe gen, die volstrekt aan eikaar gewaagd waren. Weliswaar had AZ een licht overwicht, maar dat was optisch bedrog, omdat dat ingesloten lag in de strijd wijze van beide kemphanen. Niet toevallig was het dat AZ na die vlotte start nauwelijks meer uitgespeelde mogelijkhe den kreeg. Twente verschafte zich die wel. Thijssen (net naast), Bruggink (op Meskovic) en Gritter (net over) kregen nog voor de rust kansen om AZ op achterstand te zetten. Het ge beurde niet, maar het was wel tekenend voor de ontketende kracht van Twente. Boeien Ook na rust bleef Twente—AZ boeien. Enorm zelfs omdat zonder dat daarbij al te grove middelen werden gebruikt het spektakel bleef. Ook nu had het er alle schijn van dat AZ met uiteraard Van Hanegem weer als alles omvattende spel bepaler, het spel dicteerde. Het lichte veldoverwicht wierp ech ter geen vruchten af. Enerzijds niet omdat het koppel Drost/Overweg een sublieme twee-eenheid vormde, ander- zijds niet omdat Thijssen en j Mühren op het middenveld bij Twente zo goed speelden, dat de toevoer naar de AZ-spitsen I stroef verliep daar Arntz en Ny- gaard de handen meer dan vol hadden om dat middenveld vast te houden. Ook in dat tweede part kreeg Twente bij de bliksemsnel, veel- j al via Thoresen en Wildschut uitgevoerde counters, de betere kansen. Meskovic bewees echter weer zijn enorme klasse. Eerst bij een spetter van Gritter en vervolgens bij een keiharde schuiver van Thoresen. AZ stel de daar maar een doelrijpe kans tegenover. Dat was niet zo gek lang voor het verstrijken van de officiële speeltijd toen Kist een vrije trap gekeerd zag door de attente Van Gerven. Dat schot van Kist vormde ei genlijk de laatste mogelijkheid van AZ Ook de inbreng van de ingevallen Smeets en Vos- maer bracht daar geen verande ring in. Speltechnisch bleef AZ de iets betere ploeg, maar de beslissende stoot ontbrak. Twente had die stoot eigenlijk ook niet in huis. De hulp van Theo Vonk was uiteindelijk hard nodig om deze boeiende voetbalslag toch nog te beslis sen. ROB HARTOG Scoreverloop: 96. Wildschut 1—0. Scheidsrechter; Corver. Toeschou wers: 20.000. FC Twente: Van Gerven; Van Iersel, I Drost, Overweg, Bruggink, Thijssen, Pahlplatz (Bloemberg), Mühren; Wildschut (Jeuring), Gritter, Thore- i AZ '67: Meskovic; Van Rijnsoever, I Vonk (Smeets), Spelbos, Hoven- kamp; Arntz (Vosmaer), Van Hane- Nygaard; Metgod, Kist, Van Na degradatie uit A-groep DEN HAAG VCS organiseert morgen het traditionele toer nooi om de „Jan Hokke" wissel beker. Aan de Dedemsvaartweg zullen DORR, Woubrugge, Lombardij- ,en FC Waalsdorp en VCS gaan strijden om de eerste plaats. De aanvang van het toernooi is om 10.30 uur. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Frances Hope, de derbywinnaar van 1976, deed gistermiddag op Duindigt weer van zich spreken. De hengst van trainer Ton Pije speelde met de zes overige paarden. Het ge wicht van 65 kilo deed het paard niet veel en de kleinste jockey van Duindigt, Toni Trea- nor won met het paard zoals hij zelf maar wilden, wilde. Op de tweede plaats met enkele leng tes achterstand kwam Clara Meltzer met haar sprintster, de merrie Alpha Rousse (onder 52 kilo), voor La Rocque en Bart- ho. Alayka, die tweemaal achter elkaar had gewonnen, liet het nu met Henk van der Kraats in de eindstrijd helemaal afweten. Bij de dravers zegevierde „onze Wim" Velis voor de derde ach tereenvolgende keer met de uit stekende Prins Hazelaar. Het paard was terecht torenhoog fa voriet en bracht voor elke gul den maar zeventig cent winst bij de totalisator. UITSLAGEN: CARMAPRUS. 2520 m: 1 New Petu lance (W. Duivenvoorden) 3.39.2, 1.27.0, 2. Noy van de Lente, 3. 0. Mister. Winn.: 7,70 pi. 2.10, 1,60, 1,70, kopp. 15.90, trio 138,80 Niet gestart. Olga Frances (5). ZUIDERPARK- PRIJS, 2040 m: 1. Prins Hazelaar (W A. J. Velis). 2.51.2, 1.23.9, 2 Nantoi- nette, 3. Olinda Winn.; 1,70, pl. 1,50, 4,90, 9,70, kopp. 25,20. Niet gestart: Nirna (2). PANZELLAPRIJS (le afd.), REN 1800 M: 1 Anastasia (Mej. R. Sch- warzkachel;, 1.58.2, 2. Jamberdeen, 3. Tigress. Winn.: 5,60, pl. 1,80, 3,30, 1,50, kopp. 32,70, trio 226,20. URMA NORTONPRIJS 2040 M: 1. Minerelle (L. d. Jong) 2.54.5, 1.25.5, Okeja, 3. Onette Maaldrift. Winn.: 79,20, pl. 7,60. 3.00, 2.30, kopp. 228,10. Niet gestart: Old Timer (10). A.D.Ö.-PRIJS 1600 M: 1 Olbert D. (M. Vergay) 2.12.6, 1.22.9, 2. Maria Cornelia, 3. Nora Nible. Winn 4,10, pl. 2,20, 2,40, 5,10, 26,20, tno 858,20. PANZELLAPRIJS (2e afd.), REN, 1800 M: 1. Frances Hope (A. Trea- nor) 1.58.1, 2. Alpha Rousse (Ier), 3. La Rocque (GBr). Winn.: 1,90, pl. 1,40, 2,20, kopp. 6,00. Niet gestart Townsman (2) F.C. DEN HAAGPRUS 2040 M: 1 Lex Areta (J. van Dooyeweerd) 2.48.2, 1.22.5, 2. Lou Hagheweyde, 3.. Nathan Olivier Winn 6,30. pl. 2,20, 1,80, 1,90, kopp. 15,30, trio 12,20. MONT BLANCPRIJS REN 1300 M: 1. Red Quiver (Ier) (F Vandeuren) 1.28.9, 2. Gold Spark (GBr), 3. Orien tal Prince. Winn.: 2,10, pl. 1,10, 1,30, 1,20, kopp. 2,20. Niet gestart; Selinas Gold (4) en Orville (7). WALAPRUS 2040 M: 1. Mike H. (C G. Laarman) 2.50.1, 1.23.4, 2. Nicole H., 3. Loes Areta. Winn.: 2,90, pl. I.50, 2,90, 3,60, kopp. 22,50, trio 291,70. HOLLANDSPORTPRUS, 2100 M: 1 Orange Bowl (Mej. B. B. A. Schee- mann) 2.58 5, 1.5.0, 2. Olga Anjo, 3. Nathalie Prise. Winn.. 4,20, pl. 2,40, 2,20 4,10, kopp. 21.10 Totalisatoromzet 350.028.-. WENEN Op de zevende dag van het toernooi om het we reldkampioenschap ijshockey (a-groep) in Wenen vielen twee beslissingen. Roemenië zal even snel uit de a-groep vliegen als het er ingekomen is. Dat is wel zeker na de nederlaag met de cijfers 63 tegen mede-degra datiekandidaat West-Duitsland. De Roemenen vonden dat ze buiten hun eigen schuld hadden verloren. Ze beschuldigden scheidsrechter Dombrovski uit Rusland en zijn assistenten van partijdigheid in het voordeel van de Westduitsers. De Roeme nen meenden dat vijf van de zes Duitse doelpunten uit buiten spelpositie werden gescoord en de tien minuten-straf van Cos- tea ten onrechte werd uitge deeld. „Dat alles", aldus de Roe meense assistent-trainer Ion Pi- ron, „omdat het een tevoren uit gemaakte zaak was dat wij zou den verliezen". Wedstrijdleider Heinz Henschel zei deze be schuldigingen te gaan doorge ven aan de wereld-ijshockey- bond. Op de zevende dag kwam ook vast te staan dat Canada in de finaleronde van de beste vier landen zal meespelen. Dit werd zeker na de overwinning met 5—1 op Finland. In die wed strijd bleek dat de Canadese profs zich toch hersteld hebben van het erg zwakke spel in de openingsduels. De stand: 1. Rusland 4 4 0 0 8 50— 8 2. Zweden 4 4 0 0 8 24— 5 3. Tsjechoslowakije4 3 1 0 7 36—10 4. Canada 5 2 1 2 5 15-20 5. Ver. Stoten 4 112 3 13—12 6. West-Duitsland 5 113 3 1332 7. Finland 5 1 0 4 2 14—34 8. Roemenië 5 0 0 5 0 852 Toch subsidie voor FC Amersfoort AMERSFOORT De Gemeenteraad van Amersfoort heeft beslo ten de voetbalvereniging SC Amersfoort nog een seizoen te subsi diëren. Dit, in afwachting van wat demissionair minister Van Doorn gaat doen met het rapport Christiaanse. Bijna alle fracties waren het met B en W eens dat het niet reëel is om op dit moment de subsidiëring te staken. Men krijgt voor het komende seizoen ruim 53.000 gulden, een renteloos voorschot van een ton en een aanvuleende subsidie van 27.000 gulden Zoals bekend hebben de gemeentebesturen van Dordrecht en Volendam met ingang van dit jaar het subsidieëren van de plaatselijke clubs in het betaalde voetbal gestaakt Ien verklaring naar aanleiding van de ezingen heeft de Raad van Kerken Neder- een beroep gedaan op allen, die op 25 gaan stemmen, zich bewust te zijn van ewicht van hun stem. 'el hij geen stemadvies wil geven, dringt .aad erop aan op die partijen te stemmen er blijk van hebben gegeven processen te luieren, waardoor niet alleen vermindering onrecht en lijden mag worden verwacht, ir ook mensen en volkeren de kans krijgen i te ontplooien, rechten te verwerven en verantwoordelijkheid te dragen. De Raad van Kerken doet de oproep, omdat hij het als opdracht ziet de materiële en geeste lijke nood van mensen te leren kennen en waar mogelijk te helpen leningen. Het gaat hem daarbij niet alleen om de bestrijding van symp tomen, maar ook om het blootleggen van de oorzaken en het zoeken van middelen om deze weg te nemen. Zo verstaat de raad de bijbelse oproep tot gerechtigheid, aldus de verklaring. Oplossingen kunnen niet worden bereikt zon der politieke beslissingen. \;im zesduizend Nederlandse ^fesionarissen, priesters, Reders, zusters en leken frken in de derde wereld. ■■V jaar geleden waren dat er 7.354, een teruggang van ser dan twintig procent. >t deze cijfers komt het Cen- aal Missie Commissariaat •'MC) in Den Haag. Bijna de ilft van de missionaire wer- ïrs is tussen de 50 en 65 jaar. et aantal leke-missionarissen ijgt echter, aldus het CMC. 'as het aantal vijf jaar gele en nog maar 212, eind 1976 •as dat 356. !rs. R. van Rossum, rektor van de Heerlense hogeschool voor theologie en pastoraat, vertelt in een interview met het maandblad Bijeen over de bereidheid van leken om als missionarissen naar de derde wereld te gaan; ongeveer een derde van zijn studenten wil voor een bepaalde tijd in een ontwikkelingsland werken. Hij noemt hen missionarissen- nieuwe-stijl, die als priester of pastoraal werker voor onge veer zes jaar een bepaalde post bezetten. Hij ziet ook dui delijke mogelijkheden voor de ze leken, maar hij vindt wel dat de posten, die zij bezetten kritisch bekeken moeten wor den: kunnen er niet beter ei- genlandse mensen ingezet worden? Hij ziet deze werkwij ze als een verstandig inspelen op de zogenaamde „morato rium-gedachte", waarin de al te grote westerse aanwezig heid in de kerken van de der de wereld wordt gehekeld. Volgens Van Rossum moeten ook de oude missionarissen hun werk blijven doen, omdat de ouderdom met name in Afrika „in ere wordt gehou den" en „een kerk van jonge broekjes heeft er geen aan zien", aldus rector Van Ros sum. Twintig missionarissen, die momenteel in het bisdom Rot terdam met vakantie zijn heb ben deelgenomen aan het „Open hof', dat ditmaal was belegd in het kerkcentrum „De Menswording" te Leider dorp. Het thema van de bijeenkom st, waarbij de bisschop van Rotterdam, mgr. Simonis, als gastheer optred, was „Wat zijn de typische eigenschappen van de kerk in de missie?". Hierbij kwamen de basisge meenschappen naar voren, die vrijwel overal vruchtbaar wer ken. Kenmerkend voor deze groepen is, dat zij proberen kerk te zijn in de samenleving, hetgeen meebrengt dat de agenda van de kerk door de wereld wordt bepaald. In de missiegebieden is Hp kerk daardoor opener geworden en is er een eenheid ontstaan tus sen leven en geloof. De missionarissen hadden veel lof voor de goed voorbereide en uitstekend verzorgde litur gievieringen in Nederland, al misten zij wel het echte ent housiasme erin. In de missie zijn deze vieringen - hoewel wellicht minder goed voorbe reid - echte „feesten", waaraan iedereen met handen en voe ten en veel tam-tam meedoet. Mgr. Simonis wees nog op de grote rijkdom die de kerk van de missiegebieden ons heeft gebracht in de krachtbron van het „zijn" en niet die van het „hebben" Eeu vaste paasdatum voor alle kerken is niet binnenkort te verwachten. De orthodoxe kerken willen de kwestie eerst nader bekijken om ernstige moeilijkheden in bepaalde plaatselijke kerken te voorkomen. De meeste kerken zijn ervoor om Pasen op dezelfde datum te vieren. Dit heeft kardinaal Willebrands, als voorzitter van het Romeinse sekretariaat voor de eenheid, aan de bisschoppenconferenties geschreven. In zijn brief meldt kardinaal Willebrands dat alle westerse kerken zich hebben uitgesproken voor een vaste paasdatum, maar dat zij geen besluit willen nemen zolang er geen overeen stemming is met de oosterse kerken. Kerken van oost en west zijn het er over eens, dat Pasen moet vallen op de eerste zondag na de volle maan na of op 21 maart. Oost en west hebben echter verschillende kalenders. Bovendien vinden de oosterse kerken dat Pasen moet vallen na het Joodse paasfeest. Gezien deze situatie zo schrijft Willebrands achtte Paus Paulus de tijd nog niet rijp om vanaf 1978 Pasen vast te stellen op een bepaalde zondag van april. De zeven voorzitters van de Wereldraad van Kerken heb ben met het oog op Pinkste ren (29 mei) een boodschap gezonden aan de aangesloten kerken, waarin zij deze aan sporen om de .absurde" ker kelijke gescheidenheid met fantasie en creativiteit te overwinnen. De weg naar de eenheid kent geen weg terug, schrijven zij. De boodschap roept op tot deelneming aan godsdienstplechtigheden van andere christengemeenten, het openlijk voorkomen voor vervolgden omwille van het geloof, alsmede het concrete gebed voor kerken die strij den voor een rechtvaardige behandeling van onderdrukte In Canada is deze week de tweede vrouw gewijd tot pries ter der anglicaanse kerk en wel in het bisdom Huron in Ontario. Het is de dertigjarige Virginia Lane. De eerste vrou welijke anglicaanse priester in Canada is de 59-jarige Mary KORTE METTEN Alice Maud, moeder van vijf kinderen. Pater Martinus Johannes de Kort, die meer dan twintig jaar in Nieuw Zeeland beeft gewerkt, vooral voor de op vang van Nederlandse immi granten, is, achtenvijftig jaar oud, in Wellington overleden. Voor zijn werk werd hij in dertijd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De permanente commissie van de Spaanse bisschoppenconfe rentie heeft nogmaals de par tijpolitieke neutraliteit van het Spaanse episcopaat bevestigd. Wel nodigen de bisschoppen in een verkiezingsboodschap de gelovigen uit actief aan het politieke leven deel te nemen en niet op partijen te stem men, die zich tegenover het christendom opstellen of tota litaire opvattingen huldigen. Tendens in V.S. tot religieuze herleving Na meer dan tien jaar van toenemende teruggang van de kerken, lijkt het erop, dat de Amerikanen een godsdiensti ge reveille beleven. De be langrijkste kerken signaleren in ieder geval, dat het aantal leden niet meer minder wordt. De theologische scholen heb ben vorig jaar zelfs een record aantal studenten ingeschre ven: meer dan 43.000. Met na me de katholieke seminaries hebben in 1976 voor het eerst in tien jaar een groeiend aan tal seminaristen ingeschreven. Deskundigen schrijven de godsdienstige opbloei toe aan de koers van de kerken: de kerken houden zich meer be zig met het geestelijke aspekt van haar zending, dan met pogingen alle sociale ontwik kelingen te volgen. Door dit laatste zouden in het verleden veel kerkgangers ontspoord zijn. In 1976 zeiden 132,2 miljoen Amerikanen, dat is 62,3 pro cent van de bevolking, lid te zijn van een van de 193 protes tantse of katholieke kerkge nootschappen. Volgens het on derzoekbureau Gallup, was het wekelijkse kerkbezoek in 1958 naar negenenveertig pro cent teruggevallen en naar veertig procent aan het begin van de jaren zeventig. Het kerkbezoek heeft zich nu her steld op tweeënveertig pro cent.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13