t •Hoe graag schiet de Westduitse politie? fsluitoperatie i an oliespuiter staat a valt met het weer Noren niet onverdeeld blij met olierijkdom Frankrijk steekt 4 mld frank in strijd tegen werkloosheid El'ENLAND 1.19' 9&VNGER (DPA-Reuter-AP) uur ingespannen werken, MJij veel voorbereidend nuttig •""kon worden gedaan, heeft loeg van Noorse en Ameri- deskundigen het olie en gas' Luchtverkeer in Spanje is weer normaal Zijlstra staat positief tegenover hardere gulden Abba Eban in nog grotere moeilijkheden Moeder prins Rainier gered van vuurdood Nederlander betrokken bij smeergeld in Canada Journalisten mogen niet spreken met gevangenen Robbeneiland LEIDSE COURANT PAGINA 9 PAGINA (DPA) Tol de ont- ig van het aardgas in tgen in de tweeede helft e jaren vijftig had in egen niemand ook inig vermoeden dat zi jn log eens een rijk olie- ©u worden. De manier erdelen van het conti- b plat, die op 29 april b Genève was vastge- had tot gevolg dat «gen de beschikking over 140.000 vierkante n het continentale plat foordzee. larken kon hier tegen in in dat het plat vlak voor Üwestkust van Noorwe- jjreekt, in een diepe geul Dpt en daarna weer be let heeft dat niet gedaan, hiet dit land maar NoorT in het bezit is gekomen jet Ekofiskveld in de ijke hoek van het Noorse Tussen 1966 en 1975 werden bij in totaal 133 boringen bui ten Ekofisk, dat al in 1971 met de produktie was begonnen, 40 km noordelijker het aardgas veld Frigg en nog eens 150 km verder naar het noorden het' grootste voorkomen van alle reserves aangetroffen. Dit laatste wordt Statfjord ge noemd omdat de Noorse staat het zelf ontgint. Tot dusver zijn van de 140.000 vierkante km slechts conces sies verleend voor 27.000 vier kante km, hoewel bekend is dat in de onderzochte gedeel ten 850 miljoen ton olie en 700 miljard kubieke meter aard gas zit, uitsluitend berekend naar winbare reserves. De Noren, die gewend zijn de kwaliteit van hun bestaan niet alleen af te meten aan de in houd van hun loonzakje of de stand van hun bankrekening, vinden hun rijkdom niet eens zo prettig, hoe vreemd dit an deren ook moge toeschijnen. Zij voelen zich wat gekrenkt door opmerkingen als „blauwe Arabieren" en wijzen er dan graag op dat hun bodemschat niet meer betekent dan nog niet een procent van de ener giebehoefte van de wereld en slechts ongeveer vier procent van de Europese behoefte. Zij hebben zich zelfs beperkingen opgelegd, ten noorden van de 62ste breedtegraad mag pas veel later naar olie en gas gezocht worden en er is een maximum gesteld voor de win ning uit de bestaande velden. Desondanks loopt de rekening daardoor met miljarden op. De vastgestelde hoeveelheden olie en gas zijn tegen de prij zen van 1976 in totaal 700 mil jard Noorse kronen 309 mil jard) waard. Zodoende zijn al le verhoudingen gewijzigd. Het Ekofiskveld, waar nu moeilijkheden zijn met het booreiland Bravo, heeft alleen al 22 miljard Noorse kronen gekost Dat was volgens zeg slieden in Stavanger nog goed koop omdat het staal al vóór de prijsverhoging van de er- nergiecrisis was gekocht. Er is nog een aspect dat de Noren van begin af aan niet erg geestdriftig heeft gemaakt. Zij zagen duidelijk in dat zoals de Noorse minister van buitenlandse zaken, Knut Fry- denlund het uitdrukte, ,De oliewinning in de Noordzee onder dergelijke uiterst moei lijke geografische en klimato logische omstandigheden ge beurt, dat die zich voortdu rend op de grens van het tech nisch kunnen beweegt". Dat dit met de Bravo nog eens duidelijk is gebleken heeft de Noren nogal hard getroffen. spuitende booreiland Bravo weer overstappen maar door de weinige, moeten verlaten. Eerst verhinder- wind bleef er zulk een gevaarlijke den wind en zware golfslag het aardgaswolk boven het eiland han- overstappen op het booreiland, gen, dat men na verloop van tijd Toen de wind ging liggen en de zee toch weer terug moest. Vandaag is rustig werd konden de mannen wel een nieuwe poging ondernomen. vOns vanwege het explosie- werd de oliewinning op .ere booreilanden in het QOcveld, die gisteren hervat JF0>nieuw gestaakt S de technici zal, bij gun- Q(j!er, het werken aan de t/ifig van de spuiter twee mtg\l dagen in beslag nemen. Wil plan om met een kraan v«/»en boot, een 700 kilo aa deksel op de pijp te IMy mislukt, dan zal een boorput moeten worden 1 om de druk op de spui- S~V te nemen, een operatie 0 dagen duren kan. QAn zijn zes Noorse sche- JjlJzig om noorden van lofiskveld drijvende af- ngen in zee neer te laten r|Q olievlek te kunnen in- JlXn. De schepen hebben paratuur aan boord om 9-4) te lichten en aan boord /lil toe is nog weinig geble- in schadelijke gevolgen olie voor de visstand, Js de oliefontein nog we- aanhouden, dan kunnen IQ ïneraties vissen met de 70 anS worden bedreigd. t ligt temidden van grote ■O ronden waar vooral ma- /O kuit schieten. Dat ge- iver twee tot drie weken. 7W olielaag snel opgeruimd I *J»rden, is er weinig aan de verzekeringsexperts in 1 is Phillips, de exploitant v it platform Bravo moge- \t voldoende verzekerd te- 1 schade die de spuiter 1 kan brengen. Boots Hansen (m) een van de experts van de ploeg van Red Adair, ging gisteren met behulp van een touwladder aan boord van het platform Bravo. Na zes uur werken moest hij het platform weer verlaten wegens explosiegevaar. d-Ierland rn onze correspondent) EN Militante protes- van Ulster, geleid door lichte dominee Ian Pais- ireiden een algemene sta voor, die per 2 mei zou Q beginnen. MADRID (UPI) Het luchtver keer op de Spaanse vliegvelden is gisteren weer normaal gewor den nadat het stakend grond personeel overeenstemming met de nationale luchtvaartmaat schappij Iberia had bereikt over zijn looneisen. Maandag legden ruim 15.000 le den van het grondpersoneel het werk neer hetgeen Iberia noopte tot het annuleren van vluchten naar en van de meeste Spaanse vliegvelden. De 44-jarige Jean Jaconelio uit de Britse stad Surrey is gisteren in Lon den gekozen tot de mooiste grootmoeder van het jaar. Me vrouw Jaconelio heeft een kind en een kleinkind van vier jaar. Dit is een uiterst belangrijk onderdeel van het materiaal dat nodig is om de spuitende oliebron op het Bravoplatform in de Noordzee te dichten. Het zal worden geplaatst tussen de pijp en de defecte klep en men hoopt zo een einde te maken aan de nog niet aflatende oliestroom. Van een onzer ver slaggevers DEN HAAG - De president van de Ne derlandse bank, dr. J. Zijlstra, vindt het niet erg als de Ne derlandse gulden in waarde toeneemt. De hoge waardering voor de gulden zou de prijsstijgingen van de invoer beper ken en ons helpen de inflatie in toom te houden. Dr. Zijlstra wijst het veel ge hoorde argument dat de gulden onze ex portkansen schaadt, van de hand. Volgens de president van de Nederlandse Bank zou een harde re gulden voorkomen dat de import van machinerieën en grondstoffen duur der wordt Dit bete kent dat ook de pro- duktiekosten beperkt blijven en er geen looncompensatie be hoeft te komen. Als we moeten afwegen wat belangrijker is, een duurdere export of beperking van de loonkosten en werk loosheid dan kies ik voor het laatste, al dus dr. Zijlstra. Gisteren en vandaag hebben de Zwitserse franc en de gulden op de voornaamste wisselmarkten in Eu ropa de toon aange geven. De franc daal de ruim een half pro cent ten opzichte van de meeste andere var luta's. De gulden bleef vrijwel de hele dag tegen zijn maxi mumgrens binnen de „monetaire slang" aangedrukt zitten, hoewel de centrale hank in Amsterdam liet weten, geen re den te zien voor een revaluatie van de Nederlandse valuta. De gulden sloot gis teren op 2,4620 A 2,4635 per dollar. PARIJS (ATP) - De Franse regering heeft besloten ruim vier miljard frank (twee mil jard gulden) uit te trekken om de werkloosheid in Frankrijk te bestrijden, zo heeft premier Raymond Barre meegedeeld. Hij zei erbij dat de maatregelen die met het'geld zullen worden genomen, hoofdzakelijk gericht zijn op bevordering van de werkgelegenheid voor de jeugd. De kosten zullen voor een groot deel worden bestreden door verhoging van de benzineprij zen. Er zijn op het ogenblik - een jaar voor de verkiezingen - in Frankrijk ruim een miljoen werklozen, meer dan sedert de tweede wereldoorlog het geval is geweest Premier Barre zei te hopen met zijn maatregelen werk te kunnen verschaffen aan meer dan 200.000 mensen. De voornaamste punten van zijn plan zijn: werkgevers die jonge ren onder de 25 jaar aan hun eerste baan helpen, behoeven tot 1 juli 1978 geen sociale pre mies voor ze te betalen, de rege ring zal de komende maanden 20.000 werklozen een volledige of gedeeltelijke dagtaak aanbie den in overheidsbedrijven en de werkgevers zullen worden gesti muleerd tot het aantrekken van meer leerlingen. Vijftien ha. bos bij brand verwoest ZUNDERT (ANP) - Bij een bosbrand is gistermiddag in het gebied De Ketelmeren (tussen Zundert en Rucphen in Noord- Brabant) zeker vijftien hectare bos en heide verloren gegaan. De oorzaak is vermoedelijk on voorzichtigheid met vuur door kinderen. Het werk van de brandweer werd bemoeilijkt door dat de brandhaard slecht te bereiken was en er een harde wind stond. Het duurde onge veer een uur voor men de brand meester was. JERUZALEM (AFP/UPI) - De voormalige en mogelijk aan staande Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, kan in nog grotere moei lijkheden geraken wat betreft zijn geiden in het buitenland. Een onderzoek van het ministe rie van financiën heeft niet de vergunning boven water kun nen brengen waaruit zou blij ken dat Abba Eban toestem ming had een bankrekening in Washington te houden. Israëlische autoriteiten van het ministerie van financiën zijn be reid erover heen te stappen dat de copie van de vergunning niet is te vinden. Waar ze echter wel moeilijkheden mee hebben is dat Abba Eban, in meerdere landen er een bankrekening op na hield en in een aantal bedrij ven in het buitenland heeft geïn vesteerd. Het is voor Israëliërs verboden zonder toestemming in het buitenland een bankreke ning te hebben of te investeren. Of er verdere stappen tegen Ab ba Eban worden ondernomen is afhankelijk van de juridische adviseur van de regering, prof. Aharon, die zich momenteel in Nederland bevindt Vrijdag keert hij naar Israël terug. LAON, (Reuter) Brandweer mannen hebben gisterochtend de moeder van Prins Rainier van Monaco gered nadat brand was uitgebroken in het kasteel van de prins in het noorden van Frankrijk. De brandweermannen moesten ladders gebruiken om bij de ruim 80 jaar oude prinses Char lotte, een verpleegster en andere leden van het huishouden te ko men. De brand heeft karpetten, wandtapijten, houten lambrize- ring en de bibiotheek van het zestiende-eeuwse Chateau de Marchais bij Laon verwoest. De drie honden van de prinses zijn in de rook gestikt TORONTO (AFP) - Een Ne derlandse zakenrelatie van het Canadese semi-overheidsbedrijf JPolysar" zou op orders aan die onderneming steekpenningen hebben geïncasseerd tot een be drag van drie miljoen Canadese dollars (ca. zeven miljoen gul den), zo meldt radio Canada. Deze Nederlander zou eigenaar zijn van een onderneming die bij Polysar grote hoeveelheden latex betrok. De latex zou zijn verwerkt als „rug" voor vaste vloerbedekking. Volgens radio Canada ontkent de betrokkene dat hij zaken heeft gedaan met „Polysar", waaruit men zou kunnen opmaken dat het station weet om wie het precies gaat ROBBENEILAND (AFP) - „Om met eigen ogen te zien dat de gedetineerden correct wor den behandeld", naar de woor den van de Zuidafrikaanse mi nister van politie en justitie Jimmy Kruger, hebben twintig Zuidafrikaanse en buitenlandse journalisten het gevangenisei land in de Tafelbaai, het Rob beneiland bezocht De journa listen mochten echter nie rechtstreeks spreken met de 370 gevangenen, onder wie de vrij heidsstrijders Nelson Mandela en Walter Sisulu van het Afri kaanse Nationale Congres (ANC) en Herman Toivo ja Toi- vo van de SWAPO uit Namibië. 32 gevangenen zitten er een le venslange straf uit Sinds 1961, toen er politieke gevangenen gehuisvest werden, is het nog niemand gelukt van Robbenei land te ontsnappen. De gevangenen zijn ingedeeld in verschillende categorieën, naar gelang de duur van de straf, hun gedrag en hun aanpassing. Zo hebben ongeveer 30 gevange nen, onder wie de leiders van ANC en SWAPO, aparte cellen, zonder contact met de rest, dit om te voorkomen dat zij invloed uitoefenen op anderen. De ge vangenen mogen niet weten wat zich in de buitenwereld afspeelt. Er zijn geen kranten. Een cipier is aanwezig als er bezoek komt en als het gesprek niet over persoonlijke aangelegenheden gaan moet hij ingrijpen. De ge detineerden worden echter inge licht door de nieuwkomers en zijn daardoor goed op de hoogte van wat er in de buitenwereld omgaat De gevangenen mogen sport beoefenen en films zien, maar moeten daarnaast dwangarbeid verrichten, zoals de aanleg van wegen, onderhoud van tuinen e.d. De journalisten hebben niets ge zien dat de beschuldigingen over slechte behandeling kan waarmaken, maar ook niets waardoor deze beschuldigingen worden gelogenstraft. Gevangen op het Robbeneiland aan het werk, terwijl journalisten toekijken. onze correspondent Siegfried Buschschluter) wJT „Veertien jaar oude lolier gedood door politievuur." „Door litie neergeschoten man was geen vee- ef." Twee koppen in een Frankfurtse ant, de eerste van februari, de tweede n deze maand. vee mensen gedood door de politie rinen de 2 maanden. De 14-jarige sch ier door een kogel uit een pistool, de jaar oude boer door een kogel uit een achinegeweer. Beiden bleken ongewa- ind te zijn. Zijn dit tragische maar cidentele gevallen? Of schiet de West- litse politie echt graag? 77feval één: Hanau, bij Frankfurt. De ilitie krijgt het bericht door dat er licht den is in een verlaten flatgebouw en t er gegil gehoord is. Twee politieagen- i. de een 29, de ander 25, snellen naar t gebouw. n van hen loopt de donkere flat binnen i een kelderraam; zijn collega loopt naar de achterkant van het gebouw. In zijn ene hand heeft hij een zaklantaarn, in de ander een pistool. Hij ontdekt dat een van de galerijdeuren openstaat Hij roept zijn college, deze geeft geen ant woord. Hij ontgrendeld zijn pistool en loopt langzaam door de deur naar bin nen. Daar hebben de 14 jaar oude Peter Lich tenberg en zijn 15-jarige vriendin Romo- na zich verstopt. Samen met wat vrien den en vriendinnen hebben ze een feestje gebouwd in een van de lege flats in het gebouw, compleet met kaarslicht Peter had voor Dracula gespeeld. Een van de meisjes was geschrokken, en haar gegil was gehoord. Toen zagen ze de poLiüewagen. Peter en Romona wilden vluchten, de anderen verstopten zich in het gebouw. Plotseling ziet de politieman een figuur op zich afkomen, de rechter arm uitgestrekt naar de deur. De politie man reageert instinctmatig: in een flits richt hij en vuurt De kogel raakt de jongen in de borst Hij sterft de volgende morgen in het zieken huis. Voor hij sterft zou hij de politiea gent gevraagd hebben: .Mogen jullie te genwoordig op kinderen schieten?" Geval twee: de snelweg Frankfurt—Keu len. Langs deze Autobahn staat een ver dachte caravan. De politie komt een kijk je nemen en ontdekt een schaap en twee lammetjes, die zojuist geslacht zijn. De laatste tijd zijn er verschillende vee diefstallen gepleegd. Twee politiemannen houden de caravan in de gaten. Na korte tijd stopt er een auto, de bestuurder haakt de caravan aan zijn wagen en rijdt weg. Een paar kilometer verder wordt hij aangehouden. Een van de politiemensen, gewapend met een machinegeweer, loopt naar de auto wanneer er opeens een schot klinkt Hel mut S, een 43 jaar oude boer wordt getroffen en sterft Hij was niet, zoals de politie vermoedde, de dief, maar de eige naar van het schaap dat de politie in de caravan gevonden had. Hij was gewaar schuwd door de herder die voor zijn schapen zorgde. Waarom schoot de politieman op de boer? Zijn collega kon het niet zeggen en de man zelf lag dagen later nog in het ziekenhuis in shocktoestand. „Maar we deden niets", zei een 17-jarige leerjon gen die ook in de auto zat, „Waarom schoot die agent op ons?" De politieman die Peter had neergescho ten, verdedigde zich door te vertellen dat hij zich bedreigd voelde door de figuur in het donker en dat Jiij uit zelfverdedi ging geschoten had. De agent die de boer doodde zal waarschijnlijk ongeveer de zelfde verdediging gebruiken. Geen van beiden hoeft bang te zijn dat de rechter veel bezwaar zal maken tegen die verde diging. „Wees altijd op het ergste voorbereid in een onduidelijke situatie", is een van de instructies van de Westduitse politie. De rechter erkent over het algemeen dat een gewapende politieman (en in West-Duits land is de politie altijd gewapend) in een gevaarlijke situatie niet altijd objectief kan beoordelen of zelfverdediging geoor loofd is. Hoewel er op het ogenblik geen toestem ming gegeven wordt om te schieten met de directe bedoeling te doden, is hier een ontwerp ingediend voor een nieuwe poli tiewet, waarin wordt voorgesteld de poli tie wel dit recht te geven. Er komt een algemene regel waarin staat dat er ge schoten mag worden als dat de enige mogelijkheid is om dood of letsel van een politieagent of derde te voorkomen. In een dergelijk geval hoeft er geen waar schuwing vooraf gegeven te worden, en er mag geschoten worden met de directe bedoeling te doden, wanneer dat de enige mogelijkheid is de misdadiger buiten ge vecht te stellen bij voorbeeld een ontvoer der. Verder moeten volgens het ontwerp alle restricties wat betreft het soort wapens dat de politie gebruiken mag, worden opgeheven. Dat betekent dat de politie gebruik mag .gaan maken van machine geweren en handgranaten. Het wetsont werp werd ontwikkeld als middel tegen terroristen: machinegeweren en handgra naten mogen alleen gebruikt worden te gen mensen die zelf al dergelijke wapens gebruikt hebben, en als andere wapens niets hebben uitgehaald. Machinegeweren en handgranaten mogen echter niet gebruikt worden om mensen te stoppen bij een vluchtpoging. Met an dere woorden, als machinegeweren of handgranaten gebruikt worden, dan moet de vijand gedood worden. Zullen er nu executies met machinegeweren volgen in een land dat kort na de oorlog de dood straf heeft afgeschaft? Zal een volgende krantekop zijn: „Gedood door machine- vuur?" Het slachtoffer zou weer een on schuldig persoon kunnen zijn. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9