rroen licht voor usbanenplan Wstgeest „We moeten Leiden de helpende hand bieden" Zuid-Hollandse Plattelands Vrouwen vierden jubileum in „stads" Den Haag Labo-fusie o O flasting onroerend goed raad Noordwijkerhout r® Leiderdorpse wethouder Gordijn: VERGADEREN „BIJ VOLLE MAAN" DEFINITIEF VOORBIJ 'agid/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 APRIL 1977 PAGINA 5 GEEST Het ministerie van Verkeer en rijk heeft in maart aan het gemeentebestuur van aat heeft het zogenaamde busbanenplan Oegstgeest meegedeeld, voor 3.270.000 gulden in gstgeest goedgekeurd. Op 25 mei zal de de werkzaamheden, die totaal ruim 4,5 miljoen re aanbesteding van het werk plaatsvin- vergen, bij te dragen. Het besluit van de Oegst- bij de Raad van State ingediende bezwa- geester gemeenteraad tot het busbanenplan werd i de ENWB en vereniging Milieudefensie op 30 maart door G.S. goedgekeurd. I geen schorsende werking op de werk- De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de llen. gemeente thans laten weten tegen het voorgestelde ieenteraad van Oegstgeest keurde in de bestek geen bezwaar te maken. De Raad van State ian het afgelopen jaar het busbanenplan heeft tegelijkertijd besloten de twee ingediende pit plan omhelst de reconstructie van de bezwaren niet van een dusdanig gehalte te vinden, jftweg, Leidsebuurt en Gevertsstraat, alsme- dat deze de uitvoering van de werkzaamheden in nering van de riolering ter plaatse. Het de weg staan. x DWIJKERHOUT De nteraad van Noordwij- F|Lit zal zich morgen 28 ;~1moeten uitspreken over ll^pelangrijke vraagstukken: J' roering van de onroerend- èlasting met problemen leromtrent nog geregeld D worden en de vraag of |llege zijn eerder ingeno- landpunt over de verkoop remiewoningen die in be- i bij de R.K. Woning- ig St. An toni us van Pa ll moeten herzien. lanuari 1977 zijn in Noord- hout de onroerend-goed- ingen ingevoerd. Deze die- r vervanging van de per- i belasting en de straat- en «lasting. De wijze van Ing staat nu vooral ter jsie. De gemeente over- I over te gaan tot de instel- fan een schattingskommis- |/aarvan de samenstelling f is aan die van de kommis- I n financiën. Enkele ambte- I zullen de kommissie bij len de burgemeester zal als ter fungeren. De belastingplichtigen wil men middels een inlichtingenformu lier benaderen voor het ver strekken van informaties. Dit zal gebeuren in de vorm van een aangiftebiljet, zodat er sancties (geldboetes) kunnen worden op gelegd op het niet inleveren van het formulier. De raad moet ko men tot de vaststelling van een aangifte-biljet en tot de beschik baarstelling van een krediet van 52.000,- ter bestrijding van de kosten van invoering. In 1969 besloot de raad niet over te gaan tot de verkoop van bij de gemeente in eigendom zijnde woningen. Een van de doorslaggevende redenen was: het in bezit hebben van een zo groot mogelijk woningbestand om de woningnood in Noord wijkerhout zo goed mogelijk te kunnen bestrijden. Deze zaak is nu weer in beraad genomen. De aanleiding daartoe was, dat een tweetal bewoners van percelen in het komplex 11 premie-woningen Boekhorst verzocht heeft de door hen be woonde woningen te mogen ko pen. Het college is verdeeld over IRWOUDE Tijdens de 76e algemene vergadering van de itieve Raiffeisenbank te Zoeterwoude, zijn de leden ak- gegaan met een eventuele fusie met dezelfde bank in ijk. is de schriftelijk gehouden stemming bleek van de 34 geldig ■laag rachte stemmen, 29 vóór de fusie te zijn, terwijl 4 leden tegen ddagS>lanko stemden. Een en ander houdt in, dat de Rabo-bank ier eterwoude de eerste aanzet heeft gegeven tot de fusie met De »wijk. km. vis dezelfde vergadering van de Rabobank in Stompwijk, die e gehsteravond gehouden werd, kon nog geen definitief standpunt geoefld worden. Statutair is aldaar al vastgelegd, dat van de 300 voor moet zijn. Aangezien maar 37 leden aanwezig waren, svaarr dus niet gestemd worden. Een nieuwe vergadering zal hier Heu\u uitkomst moeten brengen. Derhalve zal Rabo-Zoeterwoude 2 'en geduld moeten hebben alvorens de fusie daar is. et Pri rdt vbh jzieWMB tie BmM 5 m bo^ tteko: )en. (SCHOTEN Het Voor- isketths Christelijk Vocaal En- geeft morgen 28 april uitvoering in de r Godskerk aan de ÏJaron melpenninck van der Opgevoerd wordt het vertrlum van J. Haydn „die dzeiten". Medewerking de fen Ank Reinders, sop- en. tie tenor Chris van Weer- nlijkin de bas Hans Zomer, at rafen der Bent, clavecimbel oed i Residentie-orkest. Het ge- tradifeat onder leiding van diri- dat Louis van Wijngaarden. 1 op ng 20.00 uur. De Christelijke Zang- ?era Oratorium vereniging p| t den Heer" geeft vrijdag i in samenwerking met de omse Oratoriumvereni- &.SAF een uitvoering in de |van het Fioretti-college. 20.00 uur. j&DWIJK Van 25 tot en |0 juli wordt dit jaar voor ihttiende maal de Strand- fegse gelopen. De afstand lagt in totaal 140 kilometer. Start in Hoek van Holland weg naar Den Helder zijn Uagstops te Wassenaar, flwijk, Velsen, Egmond aan Jen Callantsoog. Het in- pjfgeld bedraagt 100 per on en 6,- voor kinderen Sen twaalf jaar. Verdere [natie kan men bekomen Je organisator Henk Hors- I Postbus 299, Den Helder, Ton 02230-18975. LISSE De Nederlandse Cul turele Sportbond organiseert van 28 tot en met 30 mei op „De Abbert" in Oostelijk Flevoland wederom een Nationaal Pinker- sterkamp. De vereniging „De Watervrienden Lisse" neemt eveneens deel aan dit Pinkster kamp. Leden van deze vereni ging kunnen informatie inwin nen bij A. v. Resteren, V.d. Veld straat 69, tel. 12133. Opgave voor deelname is daar mogelijk. ZOETERWOUDE Vanavond, zal in het kader van het door S.J.Z. georganiseerde nederla- gentoernooi om de „Guus van der Geest"-beker, de wedstrijd 'S.J.Z.-Lugdunum worden ge speeld. Aanvang 20.15 uur. AARLANDERVEEN - Na afloop van het jubileumconcert van de 50-jarige muziekvereni ging D.S.S. werden 6 leden van de vereniging gehuldigd voor het feit, dat zij 25 en 40 jaar lid zijn van de vereniging. Uit handen van voorzitter C. G. Oerlemans, ontvingen de heren J. W. Hijman, N. Wijfje, C. Aart man en H. L. Valentijn de zil veren speld met 25 jaar er op. De heren G; de Roos en Th. J. Herr, beiden 40 jaar lid, ontvin gen de zilveren speld met 40 jaar er op. De dames van de gehuldigden, ontvingen een boeket bloemen. ROELOFARENDSVEEN - De WD-afdeling Braassemermeer houdt vrijdag een bijeenkomst in de Alkenburcht in Roelofa- rendsveen. Het WD-hoofdbe- stuurslid P. M. Blauw zal onder meer spreken over de problema tiek rond het derde tuinbouwge bied. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Remmert sr. overleden GEEST Op 68-jarige is dit weekeinde de Igeestse tandarts A Rem overleden. De heer Rem- deed twee jaar geleden praktijk over aan zijn zoon. In 1908 werd de heer Remmert geboren in Djakarta in Indone sië. Hij kwam in '47 in Neder land en was van 1955 tot 1960 secretaris van de Leidse tand artsenvereniging. de vraag al dan niet tot verkoop over te gaan. De meerderheid is tegen de verkoop. Men vindt de argumenten die in 1969 golden nog steeds van toepassing. Men vraagt zich met name af, of het sociaal verantwoord is relatief goede woningen met naar ver houding lage huren tegen naar verhouding lage prijzen te ver kopen. De minderheid is van mening, dat met de in de pre mie-woningen belegde kapitalen een groter rendement ten behoe ve van de gehele gemeenschap te maken is. Daarom zal het college opnieuw geenvoorstel doen om de verkoop van pre mie-woningen mogelijk te ma ken. LEIDERDORP „Lei derdorp moet zich wel degelijk de problemen van Leiden en omgeving aantrekken en waar mo gelijk de helpende hand bieden. Onze solidariteit houdt niet op bij de Lei- derdorpse gemeentegren zen". Dat is de mening van Gor Gordijn (54), wethouder van de ge meente Leiderdorp voor de Anti Revolutionaire Partij. Hij verklaart dat op het gebied van de woningtoewijzing reeds een goede samenwerking met de gemeente Leiden bestaat. Zo wil men in nauw overleg een multi functionele woonflat voor de huisvesting van buitenlandse werknemers aan de Beuken schans bouwen. De Leiderdorp- se wethouder trekt zich het lot van minderheidsgroeperingen aan en zal de belangen van der gelijke groepen verdedigen. Hij volgde op 1 juli van het vorig jaar de heer J. Reugen- brink op als wethouder van on der meer maatschappelijk wel zijn. Het was onder andere aan zijn medewerking te danken dat recentelijk de indicatiecommis sie opneming in bejaardenoord en werd geïnstalleerd. „De commissie zal zich ook gaan bezighouden met de bege leiding van het bejaardenwerk, zoals bejaardenhulp, warme maaltijden, bejaardenwoningen. Er is nog een uit 1973 stammen de nota „Ouder worden in Lei derdorp", waarmee tot nog toe weinig is gedaan. Ik zal daarom de nota weer op tafel brengen om te kijken of er elementen in zitten waar de indicatiecommis sie mee kan werken". „Binnen niet al te lange tijd wil ik ook de eerstelijns gezond heidszorg aan de orde stellen. Er is reeds een samenwerking tussen de maatschap van artsen, de kruisverenigingen en de stichting maatschappelijke dienstverlening Midden Rijn land. Er moet echter een moge lijkheid voor solitair werkende huisartsen blijven. De patiënten moeten dezelfde kansen op de voorzieningen hebben. De eerste verkenningen komen nu op gang. In het Winkelhof komt een gezondheidscentrum. In het oude dorp komt een tweede, dat het te kleine centrum aan de Berkenkade moet vervangen. De definitieve plaats is afhanke lijk van de totale opzet die uit de heroriëntatie van het oude dorp volgt. Dat is beslist een van de hoofddoelen", aldus de heer Gordijn. Oude dorp Wethouder Gordijn is een be kend voorvechter voor het be houd van de leefbaarheid van oud-Leiderdorp. „Het probleem van het oude dorp is dat er niet genoeg geld beschikbaar is. Lei den heeft onlangs van de rijks overheid tien miljoen gulden ge kregen voor stadsvernieuwing. Ik hoop dat er voor de oude kern van Leiderdorp ook geld beschikbaar komt", verklaart hij. Thans wordt gezocht naar oplossingen om de leefbaarheid van het oude dorp te behouden, nu ook het gemeentehuis haar functie binnenkort kwijtraakt. „Het winkelgebeuren", zegt hij, „is een heel belangrijk aspect van de leefbaarheid. Het ver driet me wel eens dat er zo veel zaken hebben moeten sluiten. Hoe eerder er een winkelcon centratie vanuit het oude raad huis komt hoe beter. Met de bebouwing van het Voordorp- terrein komt er een stuk extra koopkracht beschikbaar. Het zou schitterend zijn om die twee punten tegelijk te realiseren. Dat geeft aan Leiderdorp bij het binnenkomen een nieuw ge zicht". De heer Gordijn heeft er echter zijn twijfels over of dit wel mo gelijk is. Er loopt nog een be roepsprocedure van omwonen den van het Voordorpterrein bij Gedeputeerde Staten. Een even tueel hoger beroep bij de Raad van State zou de zaak nog ver der vertragen. Een stap die door het gemeentebestuur van Lei derdorp zeer zou worden be treurd. „Nog onlangs hebben wij in een gesprek met de be zwaarden geprobeerd de kwest ie uit de sfeer van de verharde standpunten te halen. Naar mijn gevoel is er nog niet veel begrip bij de bezwaarden. De hoop ech ter dat ik het mis heb en dat de gemeente tot spoedige reali sering van het plan kan ko men", stelt wethouder Gordijn. Enkele andere aspecten die de leefbaarheid kunnen bevorde ren zijn volgens de heer Gordijn de verklaring tot beschermd dorpsgezicht van een gedeelte van de Hoofdstraat, mits dit het winkelgebeuren niet in de weg staat en het aantrekkelijker ma ken van de markt door het plein van de dorpskerk er bij te be trekken. Vierde wethouder De heer Gordijn ziet de vervul ling van zijn taak als een be langrijke levensfactor. Geïnspi reerd vanuit zijn christelijke be ginselen. Van hem is bekend, dat hij zich altijd positief heeft opgesteld ten opzichte van de vorming van het CDA. Wanneer voor de volgende gemeente raadsverkiezingen van 1978 een Leiderdorpse afdeling van het CDA formeel een feit zal zijn lijkt hij de meest aangewezen figuur om als lijstaanvoerder op te treden. Hoe denkt de heer Gordijn daar zelf over: „Eerlijk gezegd heb ik daar nog niet over nagedacht Ik ben geen man die alles naar zich toetrekt. Die mentaliteit ligt me niet. Maar als men een beroep op je doet dan mag je de verantwoor delijkheid niet uit de weg gaan". Het werk geeft me veel voldoe ning, al heb ik praktisch geen vrije tijd meer. De werkzaamhe den van het college zijn dusda nig toegenomen, dat mijns in ziens na de volgende verkiezin gen aan de benoeming van een vierde wethouder niet valt te ontkomen. Een beetje vrije tijd is voor iedereen noodzakelijk, ook voor een wethouder. De za terdag en zeker de zondag wil C. Gordijn: „In overleg met Leiden de bouw van een woonflat voor buitenlandse werknemers aan de Beuken schans mogelijk maken". ik het liefst aan mijn gezin wij den. Dat lukt op dit ogenblik niet altijd. Zelfs RCL, waar ik erelid van ben, heb ik er voor op moeten geven. Een bezoek aan de thuiswedstrijden schiet er meestal bij in", zo besluit de heer Gordijn, die het deze we ken alleen maar drukker kan krijgen, nu hij, in verband met de ziekte van burgemeester Van der Have en de vakantie van diens eerste waarnemer wethou der E. Drenth, loco-burgemees ter van Leiderdorp is. FRANS BROCKEN Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen UITNOODIGING tot bijwoning te houden op DONDERDAG 17 NOVEMBER 1938. 's n.m. 3 uur in het .Hol van Holland" te Zevenhuizen Mevr. Van der Torren-Veendorp te Waddmxveen hoopt hier een uiteenzetting te geven van het doel en streven van detëond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen Het voorloopig Bestuui Zomer 1951 bezocht Koningin Juliana Alblasserdam. Plattelandsvrouwen boden in~ zelfgemaakte feestrokken in tS3S opereerde de bond onder de neem Bond van Boerinnen de koningin een feestrok aan voor Prinses Beatrix. en andere Plattelandsvrouwen De Prins Willem Alexanderzaal van het Haagse Congresgebouw was gisteren gevuld met ruim tweeduizend vrouwen, afkomstig uit alle windstreken van het Zuid-Hollandse platteland. Doel van deze grote bijeenkomst was de viering van het 40-jarig bestaan van de afdeling Zuid-Holland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Uit het feit dat de plattelands- zelfgemaakte kleding. Alfred bond haar feestelijke bijeen komst hield in het „stadse" Den Haag blijkt ook in dit opzicht weer eens dat de be grippen platteland, verstede lijkt land en stad, steeds moei lijker te hanteren zijn. De feestvierende vrouwen van de tienduizend leden tellende Zuid-Hollandse afdeling zullen met dit bezoek aan Den Haag echter geen enkel probleek hebben gehad. Velen wonen en werken toch al in steden, zoals in Leiden, Gouda, Rid derkerk. Na de opening door mevrouw L. van Vessem-Obbink werd na de behandeling van het jaarverslag en een inleiding door het hoofdbestuurslid, me vrouw C. W. van Lunteren Hoogland, door de eigen leden een modeshow gehouden van Griinwald. Gedurende de gehele dag wer den in de gangen van het Con gresgebouw vele ingezonden handwerkstukken tentoonge steld. Een gedeelte hiervan gaat naar de Landelijke Hand- werktentoonstelling, die ter ge legenheid van het jubileum in het Zuid-Hollandse Boskoop van dinsdag 10 tot en met vrijdag 13 mei wordt gehou den. Deze expositie zal 2000 werkstukken omvatten in 24 verschillende technieken, ter wijl er demonstraties werden gegeven in weven, spinnen, kantklossen, kralen weven, schiemanswerk, filet-doorstop- pen en poppen maken. Actief De afdeling Zuid-Holland van de bond werd opgericht nadat de momenteel 72.000 leden tel lende Nederlandse Bond, al ze ven jaar bestond. Bij het ont staan van deze provinciale af deling meldden zich direct al 260 leden. Toen mevrouw F. T. van der Torren—'Veendorp in 1956 na twintig jaar afscheid nam als presidente van de af deling was het ledental enorm gegroeid. Dit dankzij een zeer actieve campagne. Vele vrouwen gingen bijvoor beeld met het jaarboekje van de Hollandse Maatschappij van Landbouw „de boer op". Aan de mannen die daarin vermeld stonden werd dan ge vraagd of zij vrouwen hadden met interesse voor de bond, die toen nog onder de naam Nederlandse Bond voor Boe rinnen en andere Plattelands vrouwen door het leven ging. CuTSU8S6Il Deze taktiek had veel succes, al werden de propagandistes soms voor koopvrouwen aan gezien. Vaak werd de deur voor hun neus gesloten, nadat hen vluchtig was meegedeeld dat de naaimachine of de stof* zuiger het nog goed deed en dat ze echt geen korset nodig hadden. In die tijd werden al de eerste kookcursussen en lezingen op huishoudelijk gebied gegeven. Ook kwamen algemene onder werpen aan de orde, zoals het werk van Albert Schweitzer, de situatie in het toenmalige Abessinië en de opvoeding van de kinderen. Alle activiteiten moesten echter wel vallen on der de doelstelling van de bond: het behartigen van de belangen van de plattelands bevolking. Veel werd dan ook gedaan voor de gezinszorg en verder werden vele sociëteiten voor bejaarden opgericht Ook nu worden er voor de leden vele cursussen georgani seerd, zoals de bijeenkomsten die vorig jaar onder de naam „Woord en Wederwoord" wer den gehouden. Het doel hier van was het ontwikkelen van zelfvertrouwen door middel van diskussie, korte praatjes en het leiden van een vergade ring. Verder worden er vor- mings- en studiedagen gehou den voor leden die met bejaar den werken en bijeenkomsten waar kennis van bijvoorbeeld boekhouden en recht wordt bijgebracht Gespreksgroepen behandelden in het verleden de „gezinsbudgettering" en 30 cursisten volgden de EVAV- cursus, een cursus economi sche vorming voor vrouwen. Ook worden er voor bestuur sleden, gespreksleidsters en vrouwelijke vrijwilligers ka dercursussen opgezet Het provinciaal bestuur onder houdt vele contacten met de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, de Katholieke Plattelandsvrouwen Neder land en de Christelijke platte lands vrouwenbond. Men is bovendien vertegenwoordigd in de Kulturele Raad Zuidhol land, waarin men met name aandacht besteedt aan de Vos- cursussen (vrouwen oriënteren zich in de samenleving) en een kadervorming van de vrou wenverenigingen. Dank zij rijkssubsidie heeft de bond een opbouwwerkster in haar midden, die op haar beurt weer relaties onderhoudt met andere instanties. De activiteiten van de bond hebben zich in de loop der jaren enorm uitgebreid en dat heeft vele veranderingen met zich mee gebracht De tijden zijn definitief voorbij dat de afdelingsvergadering werd ge houden als het volle maan was, omdat het twintig minu ten fietsen was van dorp naar boerderij. Dat was de tijd dat een spreker zijn onderwerp moest behandelen onder het getik van de breinaalden. „Een vrouwenhand en een paarden tand mochten nooit stilstaan", luidde het spreekwoord im mers.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5