lijnbussen alleenheersers op geopende Hoflandbrug Cuba-project in Leiden koningen Morssingel lallen in ïum der slopershamer jBouw NS-station De Vink moet spoedig beginnen" FIEUROP Amerikaanse band De Continnental High School Band uit Warminster Pennsyl vania, ÜSA brengt morgen, 28 april, op uitnodiging de VW-leiden en de commissie Taptade-evenementen een be zoek aan Leiden. Om balt twaalf worden de 187 leden en veertien instructeurs van de band verwelkomd door bet Leidse gemeentebestuur. Daarna vertrekt de Amerikaanse band met vijftien begeleiders voor een sightseeing" door Leiden. Zij zullen musea en hofjes bezichtigen. Rond twee uur geeft de Amerikaanse band een korte show in de DoezastraaL Omstreeks kwart over zes maakt de band uit Pennsylvania een rondgang door het centrum van Lei den. De route is: Doelenkazerne, Rembrandtstraat, Noord- einde, Breestraat, Gangetje, Nieuwe Rijn, Hooigracht, Peli kaanstraat, Haarlemmerstraat, Turfmarkt, Nieuwe Beesten markt Om acht uur geeft de band met medewerking van bet majorettenpeloton „Fourty Four Degrees" en ,^Adest Musica" een show op bet sportpark Ter Leede/Teylingen in Sassenheim. Vrouwenonderzoek Het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker wordt thans gehouden in Leiden Noord (het gezondheidscentrum aan de Bernhardkade 36). De onderzoeken in het Roodenbur- gerdistrict en Leiden Zuid-West zijn onlangs afgesloten. In het Roodenburgerdistrict werden 2656 vrouwen opgeroe pen. Van 597 vrouwen ontving het comité bevolkingsonder zoek geen enkele reactie. Van het aantal vrouwen dat wel antwoordde maar niet deelnam (709) gaven 340 op dat zij onder controle van een huisarts of gynaecoloog stonden, 175 hadden geen interesse. Bij de wel onderzochte vrouwen werden in totaal 1350 uitstrijkjes gemaakt Zang-manifestatie Het interkerkelijk Petra-jeugdkoor Leiden houdt vrijdag 29 april een grote zang-manifestatie in de Vredeskerk. Aan de manifestatie verlenen zes gospelgroepen en koren hun mede werking. Het zangevenement begint om acht uur en is gratis toegankelijk. De deelnemende groepen zijn bet jongerenkoor „Young Voice" uit Rijnsburg onder leiding van P. Bontje, de gospelgroep het JKing's Combo" uit Woubrugge onder lei ding van mevrouw Van Winden, de gospelgroep „The Glory Sisters" uit Leiden van mevrouw Jager, bet jeugdkoor „The Trumpets of the Lord" uit Sassenheim onder leiding van de beer Hennekes, het gereformeerd jongerenkoor ,Jtising Hope" uit Hazerswoude en het interkerkelijk „Petra-Jeugd koor" uit Leiden onder leiding van André van der Tuijn en pater Raymond van Sasse van Lfsselt. In de pauze is er gelegenheid een aantal standjes met informatie over de korenorganisaties te bezoeken. Verkeerslichten De verkeerslichten op het kruispunt Warmonderweg/Rijns- burgerweg worden vandaag voor de duur van ongeveer drie weken buiten gebruik gesteld. De oude installatie wordt verwijderd om plaats te maken voor een nieuwe, die onder meer een mogelijkheid tot beïnvloeding door bussen kent Tegelijk met de aanleg van de nieuwe verkeerslichten zal de bestrating van bet kruispunt worden aangepast. Het ligt in de bedoeling de werkzaamheden nog voor Hemelvaarts dag (19 mei) gereed te hebben. Riolering De Sieboldstraat en een gedeelte van de Formosastraat tot en met de Floresstraat zijn voor bepaalde tijd afgesloten voor alle verkeer, behalve voetgangers. Dit in verband met de aanleg van nieuwe riolering in de straten. Na deze werkzaam heden zal de Sieboldstraat een nieuwe indeling krijgen. De werkzaamheden zullen naar schatting vier weken in beslag nemen. Promoties Aan de Leidse Universiteit zullen in mei vijftien promoties plaatshebben. Op woensdag 11 mei promoveert de heer A. Hauber tot doctor in de rechtsgeleerdheid. De heer P. L Burgers promoveert maandag 4 mei tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen. Woensdag 11 mei hebben de promoties tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen plaats vdn de heren F. Wouterlood en M Voorhoeve. Ter verkrijging van dezelfde graad zal op dinsdag 17 mei de heer G. Möhlmann zijn proefschrift verdedigen. Op woensdag 18 mei hopen de heren J. den Heijer en J. Jonkman te promove ren tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. De heren J. Buiskool en G. Eggermont verdedigen op dinsdag 24 mei hun proefschrift ter verkrijgen van dezelfde graad. De rij van promoties in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen wordt woensdag 25 mei gesloten met die van de heren P. Katgert, L. Wulffers en S. Kooijman. De heer Th. Juergens promoveert woensdag 4 mei tot doctor in de letteren. Op respectievelijk woensdag 18 en dinsdag 24 mei hopen de heren F. Dijkema en E. Vermeer eveneens te promoveren tot doctor in de letteren. De Spaanse boer De Wageningse Studenten Toneelvereniging brengt op vrij dag 29 april „De Spaanse Hoer" van de schrijver Hugo Claus in het Lak-theater aan het Levendaal 150. Toegangsprijzen: f 6, f 4 voor LAK-leden, CJP'ers en 65+. Reserveren tussen 14.00 en 17.00 uur, telefoon 124890. LEIDSE COURANT PAGINA 3 IGI]'NSDAG 27 APRIL 1977 Men/voorschoten - „Met laai.mw van een NS-station „De moet zo spoedig mogelijk be- JSJfc worden, ondanks het feit dat |£Jergelijk station de eerste tijd ^nabel is. We moeten niet wach- r.02 lt de Stevenshofjespolder is vol- 2 (Rfcvd. De kost gaat voor de baat "o^it zei het provinciale statenlid t0 i Borgman gistermorgen tijdens een bijeenkomst in huis „Ter Wad ding" in Voorschoten naar aanleiding van het enkele dagen geleden gereed gekomen rapport over de mogelijke bouw van een NS-station nabij „de Vink". De burgemeesters van Voorschoten en Leiden spraken zich tijdens deze bij eenkomst, die voorafging aan de offi ciële opening van de Hoflandbrug, eveneens uit voor een zo snel mogelij ke realisering van een station bij „de Vink". Burgemeester Van der Haar: „Voorschoten heeft in de wijk Noord- Hofland voorlopig al 5000 mensen wo nen, die voor een groot deel op het openbaar vervoer zijn aangewezen." De eerste burger van Leiden, dr. A. Vis, toonde zich voorstander van een hoogspoor. Hij wil het particuliere vervoer vanuit de Stvenshofjespolder naar Leiden niet hinderen door auto mobilisten lange tijd te laten wachten voor gesloten spoorbomen. De Leidse burgemeester voegde eraan toe dat de nieuwe Hoflandbrug, aangelegd ter stimulering van het openbaar vervoer tussen Den Haag en Leiden en de mogelijke bouw van een NS-station „De Vink" gunstige voorzieningen zijn voor een nieuwe woonwijk in de Ste venshofjespolder. Volgens het statenlid drs. J. Borgman moeten meer objecten in Zuid-Holland in het kader van de werkgelegenheid worden uitgevoerd. „In procenten is de werkloosheid in Zuid-Holland niet het grootst, nominaal staat deze pro vincie echter boven aan de lijst", aldus de heer Borgman. Ai )u na IN De woningen aan de Morssingel val- i juni definitief onder de slopershamer. Er idein de plaats zullen circa honderdvijfentwin- teitoningen in de premie-koopsector worden ojwd. Het ligt in de bedoeling in oktober met itieniw te beginnen. De woningen zullen in vijf, acht lagen worden gebouwd. In de woonla- 5 stijn twee-, drie-, vier- en vijfkamerapparte- ;nsèn opgenomen. B te lezen in het ontwerp-bestemmingsplan ;nsde Morssingel dat op 12 mei door de raads- vr^iissie voor ruimtelijke ordening zal worden aPbdeld. Het ontwerpbestemmingsplan ligt tot jmei ter visie op het Stadhuis. Tot die datum ia%dereen bezwaren indienen tegen het plan. ErjJviesraad voor de binnenstad heeft inmiddels uat aan het plan gegeven. S %ntwerp-bestemmingsplan is een gedeeltelijke "eening van het geldende plan dat in 1960 door aabenmalige gemeenteraad werd goedgekeurd. 0n werd de grond aan Stationsweg, Morssingel stationsplein aangewezen voor kantoren, win- std' en horecavestigingen. In het nieuwe plan it de Morssingel grotendeels woonbestemming. toegewezen. In de toelichting wordt er in dit verband op gewezen dat hierdoor een bijdrage wordt geleverd aan een meer gemêleerde bevol kingsopbouw van de binnenstad. De Morssingel leent zich overigens uitstekend voor woonbebou wing aangezien de gunstige ligging, vlakbij het knooppunt voor openbaar vervoer (station) en de aanwezigheid op loopafstand van de voorzieningen in de binnenstad. De toekomstige bewoners lain- nen hun dagelijkse boodschappen doen in de winkels aan de Stationsweg. Voor hun auto is reeds ruime parkeergelegenheid aanwezig op het binnenterrein tussen Morssingel en Stationsplein. Het voormalige terrein van Het Motorhuis op de hoek van de Morssingel en de Stationsweg heeft in het ontwerp bestemmingsplan een bestemming voor winkels, kantoren, horecabedrijven en boven woningen gekregen. De vestiging van een bedrijf op deze plaats wordt niet zinvol geacht Dit in verband met de gewijzigde ideeën over het wegen beloop in de binnenstad. De Morssingel zal slechts een beperkte functie ten behoeve van het gemoto riseerde verkeer behoeven te vervullen. De weg ow. 00. zal niet worden verbreed. Hierdoor ontstaat de bar toelichting op het bestemmingsplan geeft mogelijkheid de tuinen achter de huidige te slopen "gemeente Leiden als motief voor deze herzie- woningen aah de Morssingel te behouden. Zij linj van de bestemming aan dat de inzichten zich krijgen de bestemming openbaar groen. "Aanzien van kantoorbouw hebben gewijzigd. Het parkeerterrein tussen Morssingel en Stations- i "streven is de laatste jaren steeds meer gericht plein wordt uitgebreid tot een capaciteit van circa handhaving en versterking van de woonfunctie tweehonderd parkeerplaatsen. Voorts wordt de "e binnenstad. Bovendien wordt in de toelich- mogelijkheid opengehouden om op de Morssingel j "aangevoerd dat in de omgeving van de Mors- zelf vijftig tot zestig parkeerplaatsen te situeren, uflels zich reeds diverse kantoren (universiteit, Er wordt gespeeld met de gedachte de singel in wfetingkantoor) bevinden. Woonbebouwing aan de toekomst in te richten als woonerf. Óm de Morssingel eenzijdig beeld van dit stuk binnen- parkeerplaatsen zowel op het huidige parkeerter- w enigszins tegengegaan. rein als op de Morssingel te creëeren, zal aan de te bouwen woningen zullen zowel aan bejaar- toekomstige bewoners bij gronduitgifte een bijdra- en alleenstaanden als aan gezinnen worden ge worden gevraagd. LEIDEN De deelnemers aan een onderwijsreis naar Cuba in samenwerking met Venceremos geven tot en met 5 mei voor lichting over het onderwijs in Cuba op verschillende scholen en instituten in Leiden. Vandaag vertonen Wil van Daal- en en Guus Egas op de Heilig Hartschool aan de Lusthoflaan 2 een film over het lager onder wijs in Cuba voor de kinderen en leerkrachten van de vijfde en zesde klas. Op het Sociologisch Instituut, Stationsplein 234 wordt een film vertoond over de middelbare school op het platte land voor medewerkers en stu denten van het instituut Morgen 28 april wordt aan me dewerkers van de wereldwinkel in „Taberna", Juli anal aan 1, Oegstgeest informatie gegeven over de combinatie van arbeid en onderwijs in Cuba De bij eenkomst begint om acht uur. Vrijdag 29 april vertonen Wil van Daalen en Guus Egas hun film over het lager onderwijs op Cuba in de school „In de Hout kamp" in Leiderdorp voor kin deren en leerkrachten van de hele school. Maandag 2 mei komen deelne mers aan de onderwijsreis weer naar het Sociologisch Instituut aan het Stationsplein om infor matie te geven over de opleiding van onderwijsgevenden in Cuba aan studenten onderwijssociolo gie. Tevens gaan zij die dag naar „De Zevensprong" om in formatie te geven over het dage lijks leven op kleuterscholen en lagere scholen aan ouders en onderwijswerkers in Leiden- Noord. Dinsdag 3 mei zijn Frank de Mink en Jan Brands in het So ciologisch Instituut om voorlich ting te geven over pedagogische academies op Cuba aan ABOP- leden. Woensdag 4 mei wordt aan staf en groepsleiding van de Leidse stichting voor gezinsverpleging in het Boddaert Tehuis aan het Terweepark 5 informatie gege ven over de relaties tussen ge zin, school en buurt bij opvoe ding en onderwijs in Cuba. In de werkgemeenschap kinder centra aan de Hooglandsekerk- gracht 4 wordt donderdag 5 mei voorlichting gegeven over de rol van de kinderkringen in de op voeding en over de emancipatie van de vrouw in Cuba aan de leidsters en ouders van de kin dercentra. Waar werd oprechter troost ter wereld ooit gevonden dan bij een bloemen- groet, via Fleurop gezonden? Fleurop Interflora staat er fi voor in. Koninginnegracht 135, l Sfll Den Flaag. VAV Uw Fleuropbloemist accepteert yn WV geschenkbon als bloemencheque. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Saïd, zn. v. M. Ahamdan en A Amenchar; Tamara, dr. v. J. A. M. Rietveld en E. J. Bosch; Maurice, zn. v. F. v. Delft en K. P. Zuijderduijn; Marcel, zn. v. H. Wolting en C. D. Kagenaar; Comelis, zn. v. D. v. Rijn en C. van der Plas; Mariska, dr. v. M. Smit en H. S. Kerdijk; Christina M., dr. v. P. J. J. Popma en A A W. Oosterhuis; Monique, dr. v. H. Ketting en G. Borsje; Natascha, dr. v. J. Maas kant en C. W. v.d. Zwaan; Bram. Doren malen; Arie Jan, zn. v. J. W. van Wolferen en C. Kuijt; Richard, zn. v. A v. Duijvenbode en A G. M. Mooijekind; Petra. dr. v. A J. Troost en W. G. Veldkamp; Robin M.. zn. v. P. Luiier en A. F. Theebe; Monija, dr. v. M. Tahiri en N. Moufki; Mireille, dr. v. G. Blijleve en F. Vink; Marco V., zn. v. J. P. Dongelmans en E. C. Koelewijn; Rom eo. zn. v. W. v.d. Wijngaart en M. J. A. Haarlemmer; Mike, zn. v. J. Dorrestijn en A M. Zaal; Paul P., zn. v. P. C. Krul en G. J. Colijn; Chantal M. E., dr. v. F. J. A Beek en H. H. Koen; Rudv. zn. v. C. Zwanenburg en T. B. Theunisz; Bianca J. C.. dr. v. C. Guijt en G. C. Reijngoud; Sanne H. A, dr. v. P. Reijn- goud en H. B. G. M. van der Krogt; Ilse, E. M„ dr. v. J. T. G. Slootbeek en J. C. P. M. van den Berg; Anje M. H.. dr. v. E. L Plug en H. J. KJompien; Heidi, dr. v. J. Groenendijk en M. A Stravers; Gideon, zn. v. J. K. Boer en G. A Heijmans; Cyril P., zn. v. P. v. Berge Henegouwen en M. J. L. van Gheluwe; Edwin, zn. v. D. Wetselaar en J. M. Siebert; Antoon, zn. v. A Siera en P. Buijn; Cornelia A. M., dr. v. J. P. Peeters en A Vrolijk; André, zn. v. J. Muezerie en C. Garcia Canalle. Overleden: S. Zwart, geb. 1904 man; G. J. Bromelow, geb. 1927 geh. gew. m. J. J. van Went; J. G. Hollander, geb. 1915 man; W. Mollema. geb. 1886 man; D. L Barthen, geb. 1886 man; K. Zuur mond, geb. 1904 man; G. M. Wilhelmus, geb. 1916 echtge. v. A G. Wassenaar; B. Chaudron, geb. 1885 man; A J. M. van der Lans. geb. 1937 man; B. Groot, geb. 1894 geh. gew. m. C. Kulk; C. L J. Laman. geb. 1911 man; W. Momberg, geb. 1911 man; Mevr. S. Sirag, geb. 1900; J. M. Brugman, geb. 1890, geh. gew. m. W. J. M. Uittenhout. \E tal ERTREDER RDT ""'ERBALISEERD brav !N De Hoflandbrug, de nieu- )ckey,erverbinding tussen Leiden et ihoten, werd gistermogen geo- «jnJoor het statenlid Borgman, die SflNe twee handelingen verrichtte WWaatste een wit bord met een [jj^nd (inrijden voor alle verkeet len) met daaronder een bordje, erle p staat dat het verbod niet lonkt foor lijnbussen. Tevens manou- ■serlee de politicus een NZH-bus Ie Hoflandbrug. Elke personen- Ho die over de brug gaat wordt raat grafeerd. De NZH-bussen be- jen over een zendertje die de 1 ^rslichten bij de brug kunnen beden. De lichten geven groen \J Jodra een bus nadert om daarna weer op „rood" te springen, bestuurder die dan nog door- ontvangt enkele weken later 'keuring van bijna 100 gulden Het is veralsnog uitgesloten dat lo mt de beperkte functie van de brug wordt vergroot. Zowel drs. Borgman als mr. W. H. Dollekamp, directeur van de Noord- Zuidhollandse Vervoersmaatschappij zijn ervan overtuigd dat het aantal busreizigers als gevolg van de open stelling van de nieuwe busbaan zal toenemen. „Het openstellen van een speciale busbaan in Rotterdam leidde tot een toename van het aantal bus passagiers met ongeveer 40 procent", aldus het statenlid. Volgens de direc teur van de N.Z.H. zullen de buslijnen 30, 48 en 64 als gevolg van de nieuwe verbinding ook meer op tijd aanko men bij de verschillende halten. Financiën De plannen voor de Hoflandbrug date ren van 1969, toen de gemeente Leiden een krediet voteerde van 4,3 miljoen voor de aanleg van een brug over het Korte Vlietkanaal ter hoogte van de Voorschotense wijk Noord-Hofland. De gemeente Leiden heeft nooit zoveel geld behoeven uit te geven voor de Hoflandbrug. De Leidse plannen ging tot 1974 de koelkast in en kwamen er pas weer uit toen de provinciale over heid voorstelde de brug aan te leggen op kosten van de rijksoverheid. Een deel van het geld - de brug kostte ruim vier miljoen gulden - kwam uit het zogenaamde „Leidse baanpotje" van het ministerie van Verkeer en Water staat. Het resterende deel van de kos ten werd betaald door het ministerie van Sociale Zaken in het kader van de werkgelegenheidsbevordering. De gemeenten Leiden en Voorschoten hoefden voor de aanleg van de brug niet meer te voteren dan bijna 2 ton voor onder meer de verwerving van grond. Leiden heeft de gelden die oorspronkelijk bestemd waren voor de bouw van de Hoflandbrug bestemd voor de aanleg van de Sumatrabrug en daarvan bleef nog ongeveer twee ton over, die in de Hoflandbrug is gepompt Met de realisering van de Hofland brug heeft het scheepverkeer in het Korte Vlietkanaal er een extra hinder nis bijgekregen. Thans liggen reeds drie bruggen over het kanaal dat oor spronkelijk een snellere verbinding heette te zijn tussen de Vliet en de Rijn en tevens werd aangelegd met de bedoeling het scheepvaartverkeer zo veel mogelijk buiten de stad te hou den. Lijndiensten Als gevolg van de openstelling van de Hoflandbrug zullen de bussen 30, 48 en 64 een andere route rijden. Bus 30 rijdt de volgende route: Rijndijk- Leidseweg-Trompweg-Hoflandbrug- Vijf Meilaan-S wweeüncklaan-Cornelis Schuytlaan-Telderskade-Boshuizerka- de-Ter Haarkade-Haagweg. De nieuwe route van bus 48: Admiraal de Ruyter- singel-Trompweg-Vijf Meilaan-Heren- straat-Koninginnelaan-Lammen- schansweg-Korevaarstraat en vervol gens over onder meer de Aalmarkt en Vismarkt naar het Kort Rapenburg. De nieuwe route van bus 64 loopt in Voorschoten langs hetzelfde tracé als bus 48 naar de Hoflandbrug en vervol gens naar de Vijf Meilaan en van daaruit via de Rooseveltstraat naar de Voorschoterweg-Lammensschansweg- De Sitterlaan. De bushalten op de Haagweg tussen de Churchilllaan en „de Vink" zullen worden verwijderd. Het stoppen van de bussen op de rijbaan leidde in het verleden tot gevaarlijke verkeerssitua ties. ■^rste bus rijdt over de Hoflandbrug. Statenlid Borgman hanteert het stuurwiel. Het verkopen van sbewijzen werd ter gelegenheid van deze openingsceremonie achterwege gelaten. Statenlid Borgman plaats het verbodsbordje, waardoor de kostbare brug slechts toelaatbaar is geworden voor lijnbussen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3