Haring met mate en duur: 4 gld leer dan acht A'damse agenten earresteerd? Koffiedieven aangehouden A. H. verwacht snelle daling koffieprijzen Maak snoepgoed duurder om tandarts te betalen 1 ^cid6C0omant Woensdag 27 april 1977,67e jaargang no. 20719 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ipenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. nties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Von Bra un Portret Wernher von Braun op Ned. I om 20.35 en 22.05 uur. Om 20.00 uur vrouw in de poli tiek in „Ot.en Sien". Ned. II om 19.04 uur IKON's speciale verslaggevers in de ge vangenis. Om 22.00 uur portret van de schilder Délanjo. Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Maxima omstreeks 12 graden. Morgen zon 6.17, 20.59. Scheveningen hoogwater 11.14, 23.56. Laag water 6.28,19.26. or staking minder nen naar Parijs JHT (ANP) Door een staking bij de Fran- lorwegen zullen morgen en overmorgen de feinen Etoile du Nord en lie de France en ntal D-treinen, die normaal van Amsterdam >arijs rijden, niet verder gaan dan Brussel. Parijs gaan de D-treinen, die uit Amsterdam jken om 7.50 uur, 15.57 uur en 20.26 uur. ';:weer niet de D-trein naar Ventimiglia (28, april) en de autoslaaptrein die morgen van - ïisch naar Narbonne zou rijden. HOOFDDORP (ANP) De 30-jarige N.W. ui( Noordwijk en de 24-jarige A.W. uit Haarlem zijn gisteren door de politie van Haarlemmermeer gear resteerd op verdenking van diefstal van 800 pakken koffie uit een supermarkt in Hoofddorp. De twee mannen hebben bekend en eveneens toege geven twee brandkastkraken in Haarlem en een inbraak in Amsterdam te hebben gepleegd waarbij voor 100.000 gulden aan goederen werd buitge maakt. Adjudant durft niet in PSP-forum WADDINXVEEN (ANP) De adjudant van de Rijkspolitie in Waddinxveen, M. A. Ruissen, durft niet met hoofdinspecteur B. D. Kalma (chef van de kinder- en zedenpolitie in Rotterdam en bekend om zijn PSP-gezindheid) in het openbaar te gaan discussiëren. De adjudant is daarom uit het forum gestapt dat het in Waddinxveen op 7 mei zou gaan hebben over de grote en kleine misdaad. De heer Ruissen zegt te zijn geschrokken van de reacties van zijn super ieuren toen hij met hen zijn „forum-plannen" be- LUXEMBURG (ANP) De weinige Ne derlandse maatjesharing gaat het ko mende seizoen, en dat wil zeggen na 31 mei, omdat voor die tijd de vangst in het Kanaal en de Noordzee verboden blijft, erg duur worden: tenminste 2,50, waarschijnlijk 4 gulden en moge lijk nog meer. Dit is de mening van de heer Tiemstra, directeur visserij van het Ministerie van Landbouw, na de nieuwe vangstbeperking die de Europese ministers van landbouw gisteren in Luxemburg zijn over eengekomen. Oorspronkelijk had de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, voorgesteld de haringvisserij tot het einde van het jaar geheel te verbieden. Biologen zijn immers van mening dat het binnenkort volkomen gedaan zal zijn met de vangst als er geen rigoureuze maatre gelen genomen worden. Bij een geringe haring vangst krijgt de haring langzamer de kans zich te herstellen, maar de economische gevolgen zijn minder ernstig. Minister Van der Stee heeft in Luxemburg ver klaard dat hij voor een oplossing is waardoor Nederland in de Noordzee, in de maanden juni, juli en augustus, nog zo'n 4000 ton haring zou mogen vangen. De ministers komen op 15 en 16 mei weer bijeen om het visserijbeleid te bespre ken. Vorig jaar ving Nederland nog bijna 20.000 ton haring, hetgeen een waarde vertegenwoordig de van ongeveer 20 min gulden. Tegen de plannen van de Europese Commissie voerde minister Van der Stee aan dat de rapporten van de biologen nog niet duidelijk zijn, en dat Nederland zonder maatjesharing zou komen te zitten. Een beeldtech nicus van Pola roid bekijkt de film die hij juist met de instant camera geno men heeft op het bijpassende scherm, een toe stel dat er als een televisieont vanger uitziet. De film is mo menteel nog zonder geluid. Polaroid nu ook met instant-smalfilm NEEDHAM (AFP) Polaroid, pionier in de „klaar terwijl u wacht" fotografie, heeft giste ren een soortgelijk systeem voor smalfilm geïntroduceerd dat als „Polavision" op de markt zal worden gebracht. Het systeem bestaat uit een camera en een projector, die veel weg heeft van een klein formaat tv-toestel. De camera werkt met een filmcassette, „looptijd" tweeëneenhalve minuut. De volgeschoten cassette wordt bovenin de projector geplaatst en daar (in klem-) ontwik keld. Daarmee is een minuut gemoeid en als die voorbij is ziet de amateurfilmer meteen „bewegende beelden" op zijn 30 cm projectie- schermpje. Het „Polavision"-systeem zal de komende herfst te koop zijn, tegen een prijs, „die kan concurreren met een willekeurig smalfilmsys teem van goede kwaliteit", naar schatting 500 dollar (2500 gld.). (Van een onzer verslaggevers) ZAANDAM De koffieprij zen zullen hoogstwaarschijn lijk eind dit jaar drastisch omlaag gaan. Het huidige prijspeil is overtrokken en on houdbaar. Dit is de verwachting van het Albert Hein-concern. Volgens de inkoopdirecteur van Albert Hein, de heer P. Ligtenstein zal juni een kritische maand zijn voor de koffieproduceren-, de landen. Dan is bekend hoe de oogsten er dit jaar voor staan. „Er zijn nu al tekenen in de voornaamste koffiepro- ducerende landen dat de oog sten redelijk tot goed worden. Als deze voortekenen werke lijkheid worden, is de moge lijkheid niet uitgesloten dat de koffiemarkt met zijn huidige hoge prijzen volkomen instort' en de consumentenprijs sterk omlaag gaat", aldus de heer Ligtenstein. Drs. A. G. Fransen, directrice van de Consumentenbond is echter iets minder optimisti sch. Zij verwacht pas eind vol gend jaar een echte verbete ring, „hoewel goede berichten deze zomer over de te ver wachten koffieproduktie wel een gunstige invloed op de prijs kunnen hebben". (Zie' over de koffieprijzen ook el ders in de krant). F jeen onzer verslagge- [ERDAM Commis* ^Peters van de Rijks- /rche wilde nóch be en, nóch ontkennen A méér agenten van Amsterdamse politie-» fi zijn gearresteerd, e acht die nu vastzit- jnkele agenten bewe- weten dat dit zeker pvai is. Het dordijn stilzwijgen dat de au- Iten hebben opge- ta, is echter moeilijk irbreken. Een kasboekje, dat bij het onderzoek in een Chinees gokhuis is gevonden, zou in Chinese karakters precies vertellen wanneer en aan welke agenten geldsbedrag gen zijn gegeven. Overigens worden de ge ruchten, als zouden ook hooggeplaatste politiefunc tionarissen niet helemaal brandschoon zijn, steeds sterker. De naam van een commissaris wordt direct in verband gebracht met die van de twee jaar geleden op straat doodge schoten Chung Mon, heroï nehandelaar en peetvader van de Chinese gemeen schap in de Hoofdstad. De Nederlandse politie bond wil met de leiding van de Amsterdamse politie aan tafel gaan ritten. On derwerpen van gesprek zul len rijn: Het plaatsingsbe leid, de opleiding en bege leiding van de (meest jon ge) agenten van het in op spraak gekomen bureau Warmoesstraat. ibelchauffeur geld verdwenen ÊN Een chauffeur van eidse meubelzaak is deze spoorloos verdwenen. De pad afgelopen vrijdag nog zijn bedrijf een vrachtwa- 3ing meubels rondge-' it en met de klanten af ge ld. De man ontving voor de ben ruim 5000 gulden. De e politie vermoedt, dat de iet de opbrengst de benen jenomen. (AFP) Het Noorse par it heeft dinsdag zijn goed- ag gehecht aan het rege- ibesluit tot de aankoop van Amerikaanse jachtvliegtui- jvan het type F-16. Met de lis een bedrag gemoeid van •miljard kronen (ca. 2,4 mil- <gulden). HUUG „SPRONG" TERUG Na een afwezigheid van bijna een kwart eeuw is het standbeeld van Hugo Grotius weer op het midden van de Markt in Delft teruggekeerd. Huug moest indertijd wijken voor Taptoe-Delft en heeft nadien het Delfts gebeuren moeten beschouwen vanuit een bescheidener hoekje, naast de Nieuwe Kerk. Nu de militaire muzikanten noodgedwongen hun hielen hebben moeten lichten, kon Huug weer naar zijn oorspronkelijke standplaats wor den getild. Gistermiddag maakte hij de grote luchtsprong. Globetrotters De Rotterdamse Ahoy-hal stond gisteravond bol van het lachen toen de Harlem Globe trotters voor het eerst sinds een lange tijd weer eens in Nederland waren. Dit basket balteam is wereldberoemd door dat zij hun sport vol stoppen met humor. Zij de den dat gisteravond in een wedstrijd tegen een al even humorvol team genaamd „The California Chiefs". Grootste grappenmaker was wel Geese Ausbie van de Glo betrotters die eerst even het spel onderbrak om zijn moe der te bellen en vervolgens een damestas uit het publiek leende, waarmee hij even la ter rustig verder speelde. Agt: ÜAK VAN TILBURG I AL VERJAARD DRECHT (ANP) Een strafvervolging in de zaak Van Érg, wordt door minister Van Agt niet waarschijnlijk geacht, f bekend zou Van Tilburg (oud-wethouder in Dordrecht) zich^ jen schuldig gemaakt aan kunstroof ten nadele van gedepor-" le Joden. pns de minister van justitie is de zaak, waarover nu een peel onderzoek gaande is, verjaard. De minister vertelde dat pen als lijsttrekker van het CDA in Dordrecht tijdens een g- en antwoordspelletje op de christelijke lts in die stad. J! discussie met de Dordtse scholieren herhaalde de lijsttrekker de socialistische voorwaarden voor een gesprek over de ende kabinetsformatie door het CDA worden afgewezen. De waarden, aldus de heer Van Agt, belemmeren de weg naar artij van de arbeid. Alg. Bond van Onderwijzend Personeel (A.B.O.P.) Secr. Wollegras 4, Lelden Tel. 071-140273 Jan Brands en Frank de Mink houden een discussie-avond over het onderwerp Het onderwijs in de Cubaanse samenleving Tijd: Dinsdag 3 mei 19.30 uur. Plaats: Sociologisch Instituut Stationsplein 242, Lelden Introductie toegestaan. Suggestie voor eigen risico (Van een onzer verslagge vers) NOORDWIJK - Ziekte verwekkende artikelen zouden extra belast moe ten worden. Uit de op brengst kan dan de medi sche behandeling worden bekostigd. Prof. dr. B. van Praag, hoogleraar in de Westerse economie, lanceerde dit idee gisteren op een studie dag van het Zilveren Kruis. Mensen die ongezond leven, moeten zelf voor de risico's daarvan opdraaien, vindt hij. Een extra accijns van 1,15 per kilo suiker of van 80 cent per ons snoep goed, kan bij de huidige opzet en omvang van de tandheelkundige zorg alle kosten dekken van de tand heelkundige behandelingen die juist worden veroor zaakt door het gebruik van suiker(werk). Prof. Van Praag was tegen het invoeren van een eigen risico bijbetaling in de gezondheidszorg, omdat dat een drempel kan vor men voor het vragen van medische hulp. Maar hij vindt wel, dat de verzeke ring eigenlijk geen bewust genomen gezondheidsrisi co's als ongezond eten, te weinig lichaamsbeweging, alcoholgebruik, roken en snoepen zou moeten dek ken. Financiering van op die manier veroorzaakte riekten dient rijns inziens te geschieden door heffing van een extra accijns op de ziekteverwekkende artike len. Voordelen van een derge lijk „eigen risico" noemde Van Praag: wie gezond leeft hoeft niet te betalen voor iemand die ongezond wil leven; de prijsverhogin gen kunnen leiden tot een daling van het gebruik en daarmee tot verbetering van de volksgezondheid; en op het moment dat men medische hulp nodig heeft bestaat er geen financiële drempel meer. Men heeft de rekening immers al van tevoren betaald. Ook het individuele verantwoorde lijkheidsbesef zou op deze manier worden gestimu leerd. Gebrek daaraan ver oorzaakt waarschijnlijk juist veel van de welvaarts- riekten, aldus prof. Van Praag. Enith Brighita verliest kort geding UTRECHT De eis van Enith Brighita om opgeno men te worden in de ploeg voor de drielandenzwem- wedstrijd op vrijdag en za terdag te Coventry en om zich ongestoord te mogen voorbereiden op de Europe se kampioenschappen in Zweden is afgewezen. De president van de arron dissementsrechtbank te Ut recht, mr. V. A. van Dijk, deed uitspraak in het kort geding en zei dat de KNZB naar billijkheid heeft gehan deld door het deelnemen aan internationale wedstrij den van Enith afhankelijk te stellen van haar bereidheid c'aarbij het Speedo badpak te dragen. Dit heeft de Am sterdamse zwemster tot op heden geweigerd. Zij werd veroordeeld tot de kosten van het geding, zijnde 400 gulden. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! ...als nieuw kwartaalabonnee van de naam adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder poatzegel sturen naar antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1