Bekerresultaat niet van invloed op de contractbesprekingen RM en NSF iets dichter bij elkaar vblemen over kte tenue -Den Haag de sete Toet ?epf ging ^5>'dienen FC DEN HAAG SCHROEFT SALARISSEN TERUG DOELMAN PEC DOOR BESTUUR GESCHORST Gerechtelijk onderzoek tegen Inter Football Volendam blijft in Betaald Voetbal VAN ZULL: „DE SPORT IS NIET MACHTELOOS'' ^gimORT LEIDSE COURAN1 WOENSDAG 27 APRIL 1977 PAGINA 15 Dets moet bepalen wie in het wit 01 n de f di 2 $1 HAAG - Een 10). als Martin Toet le nef profijt gehad l"®1 iet feit dat er dit arken® n0Sal wa* ires waren bij dertDen Haag. Hij er daardoor in .een vaste plaats elftal te verove- 6. Grpet alle financiële t-Duitekwenties (pre- j van dien. Maar alleen daarom Toet, wiens con- 1 eveneens afloopt, eden zijn. Met elke strijd die hij 1de verdiende hij een beter con- Met de tot vorig wat in zijn ont- ■HJieling gestagneer- )et werd een con- afgesloten, waar- clausule was op- Martin Toet had profijt genomen dat hij na een bepaald aantal wedstrijden meer ging verdienen. Die reeks begon bij zes duels', werd herzien na negen ontmoetingen etc. Voor Jean Noël be stond dezelfde rege ling. Beide spelers hebben door de om standigheden voor het nu bijna voorbije sei zoen dus een behoor-' lijk contract kunnen realiseren, dat als ba sis dient voor de ko mende onderhandelin gen. onze sPortrei^ac^e) t ophi met G Scheidsrechter Berrevoets zal het md moeten zeggen. Beide halve finalisten het duel in Utrecht hebben te kennen twepdP een tenue te wiüen spelen, hoewel clubkleuren (groen-wit shirt en zwarte I i~jvan PEC en groen shirt en rode broek s een r Den Haag) anders zijn. Berrevoets zal eeen iT van het opgooien van een munt- >Ujk Roeten bepalen wie in het gevraagde tenue DEN HAAG Het uiteindelijke resultaat in het KNVB-bekertoernooi is van geen enkele invloed op de contractbesprekingen die vanaf aanstaande vrijdag met de spelers van FC Den Haag gevoerd zullen worden. Hoewel onder meer Simon van Vliet dit veronderstelde deelde manager Fred van Hal mee dat de Hagenaars daar niet op behoeven te rekenen. De winst die het eventueel bereiken van de finale of zelfs het winnen van de beker met zich meebrengt zal worden aangewend om het in dit lopende seizoen ontstane tekort van ongeveer een ton weg te werken. Ook het perspectief van deelneming aan het toer nooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars verandert niets aan het standpunt van FC Den Haag. „Op dat beeld kun je niet blind varen", zegt Van Hal. „Je kunt wel in de eerste ronde tegen Reipas Lahti loten en worden uitgeschakeld. Als je dan thuis 2000 toeschouwers krijgt zit je in de problemen". Dat betekent dat de spelers, wier contracten nu aflopen (dat zijn alle selectiespelers met uitzonder ing van Mansveld, Kila, Schoenmaker, Perazic en Hoekema) niet behoeven te rekenen op spectacu laire verhogingen. Sterker nog het ligt in het voornemen van de leiding van FC Den Haag om» lagere verbintenissen voor te leggen. Dat deze in vergelijking met vorig jaar afgesloten contracten minder hoog zijn is voor de „aflopers" vervelend, maar onontkoombaar. „De spelers die vorig jaar tekenden voor meer dan een jaar hebben in zekere zin een risico genomen", aldus Van Hal. „We hebben toen onze voorstellen gebaseerd op de verwachting dat het dit seizoen financieel gunstig zou verlopen. Dat is tegengevallen. Maar voor hetzelfde geld zou het wel goed zijn gegaan en zouden de nieuwe voorstellen nu hoger zijn dan die van vorig jaar. Dat is nu eenmaal het risico". Veel eenjarige Manager Fred van Hal is niet bang voor uittocht ontevreden spelers. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat bij FC Den Haag veel eenjarige contracten zullen wor den afgesloten. Dat is gebruikelijk als spelers er niet in slagen om elders onderdak te komen en de aangeboden papieren minder bieden dan ver wacht. Manager Fred van Hal is niet bang voor een uittocht van ontevreden spelers. „Er zijn drie argumenten voor", zegt hij. „Punt één is dat de heren het afgelopen seizoen niet zo best hebben gespeeld en zich nauwelijks in de wat ze mooi noemen kijker hebben gewerkt Punt twee is dat er in het betaalde voetbal geen enkele club is die geld heeft, omdat het overal niet zo bijster voorspoedig is verlopen. En het derde punt is dat onze salarissen in vergelijking met wat elders wordt betaald behoorlijk zijn". Van Leeuwen Een uitzondering in de niet minder dan 26 spelers omvattende lijst van spelers die hun contract zien aflopen is Heide van Leeuwen. De spits, die deze competitie veel buitenspel stond wegens blessures, heeft onlangs het eerste deel van zijn examen voor de opleiding tot makelaar afge legd en hoopt binnenkort ook het tweede en laatste deel met goed gevolg af te leggen. Dat feit en het vooruitzicht een stage te moeten lopen bij een zaak om daarna pas zelfstandig aan de slag te kunnen zal er naar verwachting toe leiden dat Van Leeu wen bij FC Den Haag aanstuurt op een langere verbintenis. „Met zijn zaakwaarnemer, de heer Mulckhuijse, is inmiddels een gesprek geweest en daaruit kon zo'n beetje worden afgeleid dat een driejarig contract tot de mogelijkheden behoort", aldus manager Van Hal. Vanaf komende vrijdag zal elke speler een half uur zijn belangen kunnen behartigen bij de mana ger van FC Den Haag. Die moet rond 10 mei de zaak rond hebben, want op 15 mei moeten de aangetekende brieven met de contractvoorwaar den aan de spelers de deur uit. Met Simon van Vliet, is zoals eerder gemeld, al een onderhoud geweest, waarna de Haagse voorstopper verklaar de dan best ergens anders te willen gaan spelen. In hoeverre deze opmerking in praktijk kan wor den gebracht zal moeten blijken. Hoe het ook zij, vanmiddag vertrekken drieduizend Haagse sup porters, onder meer in tien bussen, naar de Galgenwaard, waar eenzelfde aantal Zwolse aan hangers wordt verwacht. De leiding van het duel is in handen van Berrevoets. FC Den Haag treedt naar verwachting aan in de formatie die zater dagavond Roda JC versloeg. Dat betekent zonder Perazic, die gisteren weliswaar weer volop mee- trainde, maar niet in de basis zal staan. FRANK WERKMAN ZWOLLE De doelman van PEC Zwolle, Peter Gerards, is door het bestuur van de Zwolse eerste divisieclub voorlopig geschorst Bij PEC heerst grote verontwaardiging over de wijze waarop MW en Peter Gerards elkaar hebben gevonden. Gistermiddag vond in Utrecht een gesprek plaats over een mogelijke transfer van Gerards van Zwolle naar Maastricht maar de bestuursdelegatie van PEC bleek tenslotte niet bereid om de onderhandelingen voort te zetten. „Wij hebben Peter Gerards nu voorlopig een schorsing opgelegd, omdat wij precies willen onderzoeken wat er allemaal is gebeurd", aldus voorzitter J. W. van der Wal." „Wij hebben de indruk dat zowel MW als Gerards zich bijzonder onsportief hebben gedragen. PEC heeft ook de KNVB van deze affaire op de hoogte gesteld. De schorsing van Gerards betekent dat hij tegen FC Den Haag vanavond zijn plaats moet afstaan aan Bob Nieuwenhout AMSTERDAM Tegen de vennootschap onder firma Inter Foot ball in Amstelveen heeft de Amsterdamse officier van justitie mr. R. B. M. Berger bij de rechter-commissaris een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd. Inter Football wordt verdacht van overtreding van de arbeidsbe- middelingswet Deze wet verbiedt het zonder vergunning van de minister van sociale zaken uitoefenen van arbeidsbemiddeling. Het gerechtelijk vooronderzoek strekt zich ook uit tot de drie vennoten van Inter Football. In opdracht van mr. Berger heeft eerst de Amstelveense 'politie in samenwerking met de loontechni- sche dienst van het ministerie van sociale zaken een onderzoek tegen Inter Football ingesteld. Aanleiding daartoe was een klacht die het ministerie van sociale zaken tegen Inter Football bij het parket van de officier van justitie in Amsterdam had ingediend ter zake van verdenking van overtreding van de arbeidsbemidde- lingswet (Van onze sportredaktie) VOLENDAM De buitengewone ledenvergadering van Volendam heeft gisteravond besloten dat de club in het betaalde voetbal blijft spelen. Alleen de begroting van 275.000 gulden zal met 100.000 worden ingekrompen. Het een en ander zal inhouden dat de vereniging al de niet Volendamse spelers zal verkopen. Tevens is het de bedoeling dat Volendam de stichtingsvorm zal aannemen. Hamburger SV met 20.000 supporters naar Amsterdam HAMBURG De Hamburger SV, dat op 11 mei in bet Olympisch Stadion in Amsterdam in de finale van bet toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars uitkomt tegen Anderlecbt, zal begeleid worden door tenminste 20.000 toeschouwers. Voor de finale zijn in Hamburg al 15.000 toegangskaarten verkocht Het was het eerste contingent kaarten dat beschikbaar was. De 15.000 kaartjes waren binnen enkele uren verkocht Het elftal van Hamburger SV reist pas een dag voor de finale, op 10 mei naar Nederland. UITSLAGEN ENGELSE LEAGUE LONDEN Voor de eerste divisie van de Engelse league zijn gisterenavond drie inhaalwedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: Leeds United-West Ham United 1—1, Middles brough-Manchester United 3—0, Queens Park Rangers-Bristol City 0-1. er srSTERDAM Aan het slot van het ktrijr C.R.M. en N.S.F. belegde discussie- over het fenomeen topsport, kon .^rzitter Mr. W. J. Geertsema niet zon- voldoening constateren dat beide tijen erin waren geslaagd een stapje eikaars richting te doen. De conslusie enkele uren praten, luidde dat er tendeels overeenstemming was be st over het gegeven dat het leveren i prestaties inhaerent is aan het men- ijk bestaan. i uit hoofde van dat feit topsport ook geaccep- p kon worden, maar dat er wel behoefte pleegt estaan aan een normering van topsport Zowel gaties van C.R.ML as N.S.F. onderschreven dat Itaties geen doel op zich mag en moet zijn, maar Sleutel tot andere belevingen. Naar voren kwa- i ook verschillende visies van C.R.M. en N.S.F. Nederlandse Sport Federatie legde 'meer de flik op het amateurisme in de sport en topsport, ir dan C.R.M. ziet N.S.F. in topsport een eenheid, rtsema noemde het grootste pluspunt dat niet welr gestreden werd over de strijdvraag topsport nee, maar dat er centraal stond het gegeven een halt kon worden toegeroepen aan excessen, hoofde van die stelling erkent C.R.N. ook ver- hJk^oordelijkheid voor topsport en zo zeiden enkele ^^gatieleden „is die verantwoordelijkheid al een ouw n.s.F. gaf toe, na lang heen en weer praten, ldus de overheid niet alleen voorwaarden moet eppe maar deze ook mag stellen. Algemeen rm^etaris van de n.s.F., Wim van Zijll: „Ik pleit voor een beleid zonder voorwaarden. Over het Urenlang In» .ndvenstaande kernpunten vormden de afsluiting tijd» een dag die al met al door de N.S.F. toch als metïurstellend moet zijn ervaren. Immers, al jaren- pleit de N.S.F. bij de overheid voor het be- tbaar stellen van meer financiële middelen voor sport. Gisteren kon echter niet het gevoel worden Jgenomen dat de delegaties van de N.S.F. er niet Hjj^aagden de argumenten van de opponenten van deJ*-M. daadwerkelijk te bestrijden of te ontkrach- L Het enige directe antwoord op de vraag van J. Verhoeve, directeur-generaal van C.R.M, seffarom de overheid meer geld voor minder mensen een' beschikking zou moeten stellen, werd verwoord valor Wim van Zijll. „Wij vinden dat de minst jontalenteerde sporter evenveel recht heeft zijn mo- te ontplooien als de wel getalenteerde Maar dat geldt ook omgekeerd. Beiden moe- optimale mogelijkheden krijgen zich in alle [zichten te ontwikkelen". antwoord dat door de heer Verhoeve werd aangehoord maar dat de delegaties van C.R3I. toch niet als steekhoudend argument kon accepteren. Een verzoek van kamerlid Wim Du Chatinier aan de N.S.F. om met duidelijk wensenpakket op tafel te komen kon ook maar moeizaam gehonoreerd worden. Dr. W. de Heer, hoofd van de afdeling sportontwikkeling en kadertraining van de N.S.F.,: „Er kan nog veel gedaan worden aan de begelei ding, zowel in medisch als maatschappelijk op zicht. Dat moet ook. En stelt dat de trainer bijvoor beeld zal vallen onder een subsidieregeling. Ook dat zal erg veel schelen". Anti-Topsport Minister Van Doorn tevreden de zaal uit Waarna C.R.M. nog maar eens benadrukte ook het beste met de sport voor te hebben. Datzelfde had 's morgens in zijn inleiding, de rest van de dag was hij als toehoorder aanwezig ook minister Van Doorn al gedaan. In zijn speech ontkende hij nogmaals dat de overheid anti-topsport zou zijn. „Maar is het vreemd dat de visie van de overheid tegen het licht wordt gehouden?, zei hij, „als de behoefte van de sport haar middelen te boven gaat, zal zij bij de overheid aankloppen. Maar dan mag en moet de overheid mee praten onder welke voorwaarden subsidies verstrekt worden. De sportwereld zal zich moeten bezinnen op sportspecialisaties en zich af vragen wat de consequenties daarvan zijn. Het is moeilijk prioriteiten af te wegen". Met het doel te komen tot een oriëntatie over topsport hield Prof. A. Hoogerwerf een inleiding waarin de vragen „welke voordelen kan topsport hebben", „welke problemen doen zich in verband met topsport voor?", en „welke taken ziet men met het oog op de topsport en wie kan deze taken het best behartigen?". Centraal stonden. In de hierop- volgende discussie introduceerde drs. Bart Crum, wetenschappelijk medewerker aan de Vrije Univer siteit, naast het piramidemodel van de N.S.F. en het blokmodel van C.R.M. een derde omschrijving. „Als ik topsport in schema moet zetten zou ik het kerstboommodel willen introduceren. Dan denk ik aan een grote onderlaag als een zandbak, de talloze wedstrijdsporters voor een kerstboom en daarboven als kunstmatig, niet agrarisch, topje, de piek als topsport. Ik ben van mening dat wij bij het inrich ten van de topsport moeten streven naar menswaar digheid. Ieder mens heeft het recht u zijn talenten te ontplooien en binnen de wedstrijdsport zijn ex cessen een uitzondering. Ik stel echter dat topsport een exces in zich is. Het is het verhogen van de prestaties zonder ethische grenzen, het is puur technologie. Ik acht het moment gekomen om ons zelf de vraag te stellen of wij met alle denkbare middelen, let wel met alle denkbare, willen trachten aansluiting te krijgen c.q. te houden met de wereld top of accepteren wij een samenleving zonder me dailles?". Ook volleybalcoach Hldde van der Ploeg was de mening toegedaan dat de verkeerde weg iou wor den ingeslagen als getracht zou worden aansluiting met de wereldtop te verkrijgen. Hij pleitte ervoor degenen die dit desondanks willen niet te stimule ren, maar wel naar een al dan niet gedeeltelijk mislukte carrière op te vangen. Mr. Jansen van Raay deponeerde als zijn bijdrage in de discussie enkele stellingen. De meest opvallende: „topsport dient als cultuur fenomeen te worden erkend op de voet van en gelijkgesteld met andere cultuuruitingen zoals kunst. De topsporter moet evenals de kunstenaar in de kunst, in de sport carrière kunnen maken en de sport uitoefenen als beroep met het daaraan verbonden inkomen pensioenvoorziening, sociale ze kerheden etc.". Verder stelde Jansen van Raay nog dat het transfer systeem onder welke camouflage ook verwerpelijk is en dat bemiddeling in.de beroepssport een over heidstaak is. De criminoloog Van Dijk deed een beroep op het ministerie van C.R.M de zorg voor „sporthelden en sporvelden" uit een oogpunt van preventie met betrekking tot de jeugd criminaliteit". Namens de N.S.F. ging Bram Leeuwenhoek in op de stellingen van de voorgaande sprekers. Hij uitte zijn bewondering voor het leveren van toppresta ties. „Prestatie is geen vies woord. De sport kent prestatie drang. En om tot de top te behoren moet aan drie voorwaarden voldaan worden: te weten prestatiedrang, talent en doorzettingsvermogen. In de wil om te winnen ligt een bevestiging van de eigen mogelijkheden". In de middaguren spitste de discussie zich toe op de vraag onder welke voorwaarden C.RM. geld ter beschikking zou moeten stellen. Prof. Van der Zwan waarschuwde dat de sport niet te snel op de overheid moest leunen. „Ik zie liever een sportwe reld die een gelijkwaardige gesprekspartner is en niet een die machteloos in de hoek gedwongen alles moet accepteren". Wim van Zijll: „De sport is niet machte loos, het is wel een reus op lemen voeten. En dat is een zorg die wij gemeen heb ben". En zo kwamen beide partijen voor het oog dan toch weer bij elkaar. Voor het oog slechts, want de geschilpunten liggen veel dieper dan een dag praten kan oplossen. Geertsema: „Maar laten wij niet vergeten dat nog maar enkele jaren gele den deze dialoog niet mogelijk geweest zou zijn". In ieder geval komt minister van Doorn de zaal tevreden verlaten. Want om in sporttermen te blijven, de neutrale toe hoorder kon zich niet aan de indruk onttrekken dat de delegatie van C.R.M. toch op punten had gewonnen. PAUL HOVIUS

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15