Geef ze lucht Geef ze lucht Minder koffie drinken beste remedie tegen steeds stijgende prijzen Astma Fbndst? Industrie-eiland spreekt nauwelijks tot verbeelding Astma Rmds Gee! ze lucht Astma Honds?? Mr. Reuder gispt collega DRS. A.G. FRANSEN VAN DE CONSUMENTENBOND: Hoogleraren: hartoperaties in alle academische ziekenhuizen Kostschool-economie en AOW volop in het geding De Baviaan redde leven Kamerlid Schakel Giro 55 055 Leusden Rechtbank voor ,nepbom' ontruimd Giro 55 0 55 Leusden Giro 55 055 Leus den Hengelen slaat aan 'RILINENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 APRIL 1977 PAGINA 13 evrouw Fransen: ham- eren is het laatste wat je TJ dit soort gevallen moet Hfclfjen. apparfan een onzer verslag- Watt geefsters) "9 EN HAAG „Geen rzipnp »ffie meer drinken, n inder koffie drinken in ieder geval zuini- lr zijn met koffiezet- n is de enige effectie- __SJ manier om de koffie- ijzen weer omlaag te ijgen. Voorts zou men plaats van de auto- atenkoffie, de koffie de trein en andere irden waar deze drank ':V et optimaal is, een an- Qre dorstlesser kunnen lezen. Thee bijvoor- >eld. Het zal natuur- 'JP^le weinig uithalen j-herp anneer alleen Neder ig moctnd hiertoe overgaat ïoieerdi daarom zullen we 6/-roberen te bevorderen Ut binnen de EEG en ogelijk binnen de ge- _ele westerse wereld de l^gjensen ervan bewust worden gemaakt, dat dit de enige manier is". Dat is de mening van me vrouw drs. A.G. Fransen, di- rectricp van de Consumenten bond. Volgens haar is hamste ren het allerlaatste wat je in dergelijke gevallen moet doen. Dat werkt alleen maar prijs verhogend. „Het zou toch te dwaas zijn wanneer de lonen omhoog moeten, omdat het prijsindexcijfer voor levenson derhoud onder invloed van de koffieprijzen stijgt, en dat alle maal als gevolg van een sim pele nachtvorst in Brazilië". Wat is er volgens mevrouw Fransen gebeurd. Het begon met een oogstvernielende nachtvorst in Brazilië. Op zich geen ramp voor de wereldkof- fiemarkt. Binnen anderhalf jaar kwamen er echter een aardbeving in Guatemala, overstromingen elders in Zuid- Amerika en een burgeroorlog in Angola bij. Dat alles hoefde nog steeds niet te leiden tot extreem hoge koffieprijzen, wanneer men de aanwezige re serve aan bonen rustig had afgebouwd in afwachting van nieuwe oogsten. Maar dat is niet gebeurd. De handel ging zich indekken door op grote schaal koffie in te slaan en van de rest (en dat aandeel mag niet worden onderschat) maakten de speculanten zich meester. Met als gevolg: een grote vraag naar koffie en stij gende prijzen. Hoge prijzen die men voorlo pig zal blijven betalen, wan neer de huisvrouw dezelfde hoeveelheden blijft kopen. „Koopt iedere huisvrouw, om een voorbeeld te noemen, ech ter één pak in plaats van twee, dan zal de vraag aanzienlijk verminderen en de speculant in zijn piepzak komen te zit ten. Want wat moet hij met zijn voorraden? Voordelig van de hand doen lijkt dan een logische conclusie", aldus me vrouw Fransen. Volgens haar kan ook het mi nisterie van Economische Za ken nu nog weinig doen aan het tegenhouden van koffie- prijsverhogingen. Zij is er van overtuigd dat met name de grote koffiebranders (de fa brieken) in het begin aardig hebben verdiend aan deze si tuatie, omdat zij toen nog kon den beschikken over eigen voorraden. Dit weer doordat ze, zo niet zelf plantages bezit ten, dan toch door hun grote afname voordelig konden in kopen. Maar volgens mevrouw Fransen zijn deze koffiegroot- handelaren nu wel door hun voorraden heen en zijn zij in middels ook afhankelijk van de speculanten. Eind volgend jaar (en hiermee verschilt zij van mening met Albert Heijn, die al dit jaar een spectaculaire prijsdaling verwacht) zal de koffieprijs ze ker weer dalen, omdat dan weer de eerste nieuwe oogst in Brazilië wordt verwacht en het dan met speculeren zal zijn afgelopen. Maar voor die tijd zal men er zelf iets aan moeten doen. Doch wel gezamenlijk, want anders heeft het geen effect. Naar de mening van mevrouw Fransen is het volgende argu ment onjuist: „Wanneer wij hoge prijzen betalen voor de koffie, dan is het goed voor de arme landen". In theorie is dit volgens mevrouw Fransen wel waar, maar in praktijk ligt dat anders. De koffieplantages zijn in handen van weinigen. De kleine boeren vormen slechts 10 tot 20 procent van het totaal en die leveren niet eens zo'n beste koffie, zodat hun produktie niet wordt uit gevoerd. Wel zal er aan de koffie worden verdiend door de overheden, die allerlei ex portheffingen hebben inge voerd. Maar dan is het nog de vraag of het geld bij de men sen op de plantages terecht komt of wordt aangewend voor zaken van algemeen be lang. Volgens mevrouw Fransen zal de koffieprijs tegen het eind van het volgend jaar (en mis schien wel eerder) zakken tot een gulden of vier per half pond. De goede oude tijd van twee en een halve gulden zul len we naar haar idee echter niet meer meemaken. Tweeling boom Een wonderlijke speling der na tuur is deze „tweelingboom" op de Koppelse- dijk te Gelder- malsen. De twee bomen zijn kennelijk zo gek op elkaar dat ze zich in nig verstrengeld hebben. Engelse arbeiders in Nederlandse bouw DEN HAAG (ANP) - Aan een zeer beperkt aantal Engelse on dernemingen is vergunning ver leend Engelse arbeidskrachten aan Nederland beschikbaar te stellen. Het gaat hier om zeer gespecialiseerde arbeidskrach ten, die in Nederland niet aan wezig zijn, maar waaraan het Nederlandse bedrijfsleven tijde lijk een aantoonbare behoefte heeft Dit heeft minister Boersma (so ciale zaken) geantwoord op vra- -gen van de WD-Tweede-Ka- merleden Keja en Ploeg over het in dienst nemen van Engelse bouwvakkers in Nieuw-Vennep. Het aannemingsbedrijf Mulch- huyse bouw B.V. in deze ge meente heeft in verband met een aanhoudende behoefte maar een te gering aanbod van timmerlieden Engelse werkne mers op dit gebied aangetrok ken. Tegen de Engelse onderne ming die de arbeidskrachten heeft geleverd wordt proces-ver baal opgemaakt, omdat deze on derneming niet in het bezit was van de vereiste vergunning. UTRECHT (ANP) Voor de uitvoering van de taken van het academisch ziekenhuis patiënten zorg, onderwijs en onderzoek is het noodzake lijk dat ieder academisch ziekenhuis de beschik king heeft over een afdeling hartchirurgie. Zeven hoogleraren in de cardiologie (Arntzenius, Durrer, Hugenholtz, Meijler, Nieveen, Roos en Vonk) schrijven dit in een brief aan de staatssecretaris sen Klein (Onderwijs en Wetenschappen) en Hen driks (Volksgezondheid). Volgens hen moeten in een academisch ziekenhuis ongeacht de regionale omstandigheden hartopera ties kunnen worden uitgevoerd. Dit vanwege de nauwe verbondenheid tussen hun vak en de car- diochirurgie. Bovendien is de hartchirurgie onmis baar voor de opleiding van assistenten tot cardio loog. Aanleiding tot de brief is de twijfel bij bepaalde overheden over de vraag of het wel nodig is dat ieder academisch ziekenhuis een afdeling hartchirurgie heeft Academische zieken huizen zonder hartchirurgie zijn die van de Vrije Universiteit te Amsterdam, de Medische Faculteit te Maastricht en de Rijksuniversiteit te Utrecht In het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht worden wel hartoperaties uitgevoerd maar daar bestaat volgens prof. Meijler een wachtlijst van een jaar. Landelijk is er een groeiend tekort aan mogelijk heden voor hartchirurgie, aldus Meijler. Fan onze verslagge vers) EN HAAG/DORD- ECHT/HENGELO - èderland wordt vol- !ns DS70 steeds meer 'heerst door een bost- ^Ahool-economie. De Overheid laat zijn bur rs niet meer over dan soort zakgeld voor flink omhoog zouden moeten. Dit vooral, omdat de WD de inflatiecorrectie voor de volle honderd procent wil doorge voerd zien. Om dit te kunnen dekken moet het belastingplan met zeker 0,4 miljard omhoog, aldus drs. van Rooijen. Meer controle De fractievoorzitter van D66 Igen besteding. Daarte- enover worden dezelf- e burgers steeds afhan- elijker van de uitde- ng van goederen of eld door de overheid. S70 meent, dat de overheids- itgaven tot twaalf miljard gul- in beperkt kunnen worden. De irtij van dr. W. Drees jr. heeft i een gisteren verschenen nota jn eigen visie gegeven op de ferheidsinkomens en -uitga- in, waarbij vooral de belas- ngheffing bekritiseerd wordt. 'erhogingen aartegenover stelt staatsse- retaris van Rooijen (KVP), at de belastingen, wanneer len het verkiezingsprogram an de WD zou willen volgen, dr. J. Terlouw wil meer con trole op het functioneren van de ministeries. In Weesp zei hij gisteren, dat voor deze contro le een kamercommissie en de ambtenarenbonden daarvoor de ge-eigende instanties zijn. Ook ambtenaren zouden in dit verband een verschijnings- en spreekplicht moeten krijgen. Zure druiven „Ik begrijp wel, dat de druiven zuur zijn, maar we moeten ons niet ergeren aan de kritiek van de PvdA. Zij kan de onderlin ge samenwerking binnen het CDA alleen maar versterken", stelde mr. W. Aantjes van de ARP, gisteravond vast op een CDA-bijeenkomst in Hengelo. Zijn CDA-collega Kruisinga van de CHU toonde zich de zelfde avond in Bussum echter beledigd door de voortdurende aanvallen van de PvdA. „De partij onderschat echter de ge volgen van de voortdurende beledigingen, aldus dr. Krui singa, die er verder op wees, dat de socialisten er kennelijk behoefte aan hebben zich sterk in het karikaturale tot het CDA te richten. CDA-lijsttrekker Van Agt liet in Dordrecht weten, dat vol gens hem het VARA-program- ma van maandagavond, waar in uitvoerig over de politiek gediscussieerd werd, „een uit breiding van de zendtijd van de politieke partijen" was. Geen AOW De Algemene Onderlinge Wel- zijnspartij mag onder de aan duiding AOW-partij niet aan de verkiezingen deelnemen. Dit heeft de Kroon in hoogste instantie beslist. Want, aldus de Kroon „de AOW-partij roept gevoelens op aan de uit keringen krachtens de Alge mene Ouderdomswet, die reeds vele jaren als AOW of AOW-uitkeringen worden aan gemerkt De kiezers dienen ge vrijwaard te worden van een misleidende indruk" Consument De Consumentenbond meent, dat de politieke partijen in hun verkiezingsprogramma's „veel meer aandacht besteden aan consumentenzaken, dan vier jaren geleden". Maar nog steeds niet is te lezen, dat men een staatssecretaris voor con sumentenzaken wil, waarvoor de Consumentenbond al lang pleit. Het Kamerlid Schakel (links) samen met Richard Navest, de hoofdpersoon in het nieuwe boek van Jan Stout, De Baviaan. DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Schakel heeft alle reden om riankhaar te zijn dat de vrijbuiter Richard Navest in de oorlogsjaren zijn levenspad kruiste. Navest, alias de Ba viaan was het immers, die zijn commandant in het verzet Jan Snor (Schakel) vijf minuten voor deze zou worden geëxecuteerd uit de gevangenis te Schoonhoven bevrijdde. den. Navest vertelde zijn heldendaden aan Jan Stout, die ze tot een roman verwerkte. Navest is een uiterst belangrijke figuur in het verzet geweest, bruikbaar voor elk karwei, inzetbaar in de gevaarlijkste en moeilijkste situaties. Het boek start traag; gevolg van een te gedetail leerde beschrijving, maar wint gaandeweg aan actie en spanning. Duidelijk is, dat het verleden Het was een van de hoogtepunten in het verzet- Navest is blijven achtervolgen. Zijn gefilosofeer sleven van De Baviaan, die beschreven staan en de behoefte om zijn daden te motiveren zijn in het bij uitgeverij J. Voorhoeve te Den Haag vermoedelijk voortgesproten uit een, wellicht verschenen boek ,De Baviaan" en waarvan het bevrijdend gewetensonderzoek. De tragiek is, eerste exemplaar vanmiddag dan ook door dat hij wist dat de illusies desillusies zijn Richard Navest aan mr. Schakel werd aangebo- geworden. invulling van tereninkomen a btw bepleit HAAG (ANP) - Het dage- is bestuur van het Land- iwschap vindt de nieuw 1 of itgestelde EEG-landbouw- 'vooizen onvoldoende voor de loteiderlandse agrariërs. Het zal daarom bij de minister van s- adbouw op aandringen aan rende maatregelen te tref- dagelijks bestuur van het fep denkt daarbij aan een apensatie via de btw zonder daardoor de kosten van het ensonderhoud stijgen. (Bij- trbeeld: de consument betaalt zelfde voor landbouwpro- drten, maar de boer hoeft min- bef btw aan de overheid af te ie wagen). Vandaag heeft het da- ijks bestuur hierover een ge- "ek met de minister. Ji prijsverhoging waartoe in Ëpussel is besloten bedraagt or de Nederlandse boer ge il ddeld 4,4 procent, terwijl het aap 7,4 procent als minimaal tie odzakelijk acht voor de Ne- jlandse landbouw. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Nederland ligt nog lang niet wakker van een industrie-eiland. De reali teit van een „produktie-plakkaat" in de Noordzee lijkt te ver weg om op dit mo ment de gemoederen in beweging te krij gen. De regeringsstuurgroep Stunet heeft het ondervonden. De groep presenteerde zich vorig jaar november onder leiding van oud-premier Biesheuvel vrij ambitieus met de bedoeling zo ruim mogelijk bekendheid te geven aan de opdracht: een studie naar de wenselijkheid van een industrie-eiland in zee. De bevolking werd uitgenodigd om suggesties en ideeën te leveren. In de afge lopen vijf maanden ontving de Stunet onge veer 30 van dergelijke reacties. In 150 ande re brieven werden vragen gesteld of korte opmerkingen geplaatst als „Leuk", „Aar dig" en „Ga zo door". „Er is inderdaad beperkt gereageerd", beaamt secretaris Berger. „Jammer, we had- de wenselijkheid ver van de mensen af zichtige gedachten op een eventueel eiland staat." in zee geproduceerd zal gaan worden. Men Het meest afwijzend is de reactie van een voorziet dat de risico's door het lange traject van de grootste Nederlandse industrieën. De van het eiland naar een haven groter zullen directie stelt weinig heil te zien in een worden. industrie-eiland vanwege het relatief ar- Het eiland zou ook de belangen van de beidsintensieve produktie proces in zijn fa- watersporters moeten kunnen dienen, aldus briek. Maar men ziet ook andere problemen: een vereniging op dit gebied. Het bestuur „„Wij betwijfelen sterk of ervaren personeel vindt dat er mogelijkheden moeten worden bereid is in het voorgestelde ploegensysteem geschapen voor de zeegaande pleziervaart: te gaan werken, waarbij men langere perio den op het eiland verblijft. Bovendien kan het bemannen van het eiland ernstige socia le problemen opleveren". Twee medewerkers aan een technische ho geschool vinden dat de „bewoners" van een industrie-eiland bereid moeten zijn tot een tegenprestatie: „De industrieën dienen bij ingebruikname van grond met ecologisch „Al zou het alleen maar zijn als vluchthaven bij noodweer of averij". De prijs voor de meest geniale suggestie gaat ongetwijfeld naar een vindingrijke Bra bander, die een eigen vinding, Optophronie genaamd, aanbiedt aan de Stunet om een snelle besluitvorming te bevorderen. Hij denkt dat te kunnen bereiken door .iede reen tijdens discussies en vergaderingen een waardevolle as pekten elders een evengroot geestelijke spiegel voor te houden en zo te stuk natuur te scheppen". Onvermijdelijk is de brief van een milieu-or den op meer weerklank gerekend. Toch ganisatie. Deze wijst op het grote gevaar van realiseren we ons ook dat een studie naar vloeibaar gas. dat volgens de eerste voor- confronteren met zijn eigen uitspraken". Wat gebeurt er nou met zo'n idee? Secretaris Berger: „Iedereen krijgt keurig antwoord". OVERVAL OP JUWELIERS ROTTERDAM (ANP) Drie gewapende buitenlanders heb ben gistermiddag een overval gepleegd op een juwelierszaak aan de Rotterdamse Oostzee dijk. Van hun buit met een waarde van anderhalve ton, hadden ze niet lang plezier, want ze werden een paar stra ten verder al door de politie aangehouden. Het drietal - ieder met een pis tool in de hand - kwam aan het eind van de middag de winkel binnen. Een klant die begon te gillen werd tot zwijgen gebracht door een tik met een pistool op het hoofd. De daders gingen met een tas sieraden er te voet vandoor, maar de gealarmeerde politie hield hen kort daarna aan. ROTTERDAM (ANP) - Het ge rechtsgebouw aan de Noorders ingel in Rotterdam moest gis termiddag ontruimd worden, toen in een wachtkamer van het gebouw een pakje en in de hal een koffertje ontdekt wer den, nadat bij de politie een telefoontje binnengekomen was, dat er bommen in het ge bouw geplaatst waren. Enige honderden mensen moes ten in allerijl het gebouw verla ten, terwijl de Noordsingel voor alle verkeer gesloten werd. Bij onderzoek bleken pakje en kof fertje nepbommen te bevatten. ADVERTENTIE a STAKINGSCONFLICT UTRECHT (ANP) De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. Reuder, zou de vakbonden nooit een afkoelingsperiode hebben opgelegd. Dit in tegenstelling tot zijn Utrechtse collega, mr. V. van Dijk, die dat bij tussenvonnis tijdens de staking van februari wèl deed. De Rotterdamse president zei dit gisteren tijdens het forum „Mag de rechter in stakingsconflicten beslissen?", dat in Utrecht was georganiseerd door de juridische studentenvereniging. Tijdens de bijeenkomst bleek dat het heel goed mogelijk is, dat twee rechters een stakingsconflict verschillend beoordelen. In Nederland ont breekt namelijk een goede wetgeving op het gebied van het stakingsrecht. Mr. Reuder zou willen dat er een onafhankelijk college wordt ingesteld, dat moet oordelen over stakingen. Het voordeel is dat er dan eenheid komt in de rechtspraak, en dat men op stakingsge- bied gespecialiseerd raakt Zolang dat nog niet het geval is, moet volgens mr. Reuder, de rechter de hem toebemeten taak royaal uitvoeren. Hij moet zich dan niet bemoeien met de inhoud van het stakingsconflict, maar wel bekijken of de spelregels die er zijn in acht worden genomen. Zo moet ook, zegt mr. Reuder, een waarschuwing worden gegeven dat er een staking op komst is. ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) De Nederlandse handel in hengelsportarti kelen verwacht dit jaar een omzet van rond de vijftig miljoen gulden. Dat is twee miljoen meer dan vorig jaar en tien miljoen meer dan in 1975. De belangstelling voor de vissport groeit nog steeds. Het aantal geregistreerde hangelaars is nu anderhalf miljoen. De groeiende interesse blijkt ook uit het record-aantal bezoekers aan de hengel sporttentoonstelling VISMA in Rotterdam. Toen gisteravond de deuren dicht gingen, waren er bijna vijftigduizend bezoekers geteld. Tienduizend meer dan vorig jaar. Voor het eerst was er ook een collectie visboten te bezichtigen. Bij dit onderdeel van de expositie ondervinden de organisatoren tegenwerking van de Hiswa, die elk jaar in Amsterdam een tentoonstelling van plezierboten houdt De Hiswa verbiedt haar deelnemers in Rotterdam te exposeren. Tjerk Vermaning vindt weer wat ASSEN De amateur-archeoloog Tjerk Vermaning in Assen, heeft naar hij beweert een stenen werktuig gevonden, dat 200.000 jaar oud is. Het zou een hakmes zijn, volgens de heer Vermaning een van de allereerste werktuigen, die door mensen zijn gebruikt Hij deed de vondst tussen de aangevoerde aardappelen bij de aardap pelmeelfabriek Hollandia in Nieuw-Buinen. Daarbij waren enkele getuigen aanwezig. Volgens de heer Vermaning is het hakmes uit de periode na de riss-ijstijd. Vermaning werd begin dit jaar beschuldigd van vervalsing van oudheidkundige vondsten. Op 3 juni wordt de zaak voor de rechtbank van Assen voorgezet

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13