Them I Lamne Bonden willen vestigingen Vredestein openhouden Leven Patty Hearst werd open gevangenis Kardinaal Alfrink bij Pax Christi nog jaar internationaal president h n h kerk wereld paginP^ Voorweg afgesloten (34_)Va25.- 17- R.K. kerk Engeland in gesprek met n iet-ch ristel ij ke godsdiensten KORTE METTEN Oostenrijks klooster 1200 jaar DINSDAG 26 APRIL 1977 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent Chris topher Reed) LOS ANGELES Maandag 18 april is in Los Angeles het tweede proces begonnen tegen Patty Hearst. De erfgename van een miljoenenrijk zit echter ondergedoken zo'n 500 kilome ter verder weg, in het nieuwe huis van haar ouders. Patty's vader, uitgever en miljo nair Randolph Hearst, is met zijn conservatieve en streng katholieke vrouw Catherine uit hun luxe flat in San Francisco vertrokken. Ze hadden de flat gekocht in de tijd dat Patty „weg was". Met die eufemisti sche uitdrukking bedoelt de fa milie Hearst de 34 maanden dat hun dochter achtereenvolgens slachtoffer van een ontvoering, revolutionaire extremiste, en gearresteerde bankroofster was. Maar de familie Hearst behoort tot de Amerikaanse „platte lands-aristocratie" en hun le vensstijl heeft meer behoefte aan een sjiek buitenhuis met veel bos eromheen. Nu is de familie teruggekeerd naar Hills borough, 30 kilometer ten zuid en van San Francisco. Bing Crosby woont hier ook. De „aristocratie" woont hier graag, op stukken grond die omringd zijn door hoge muren en vaak niet te zien zijn vanaf de weg. De familie verhuisde meerma len sinds in februari 1974 Patty plotseling werd weggesleept uit het huis in Berkeley, waar ze samenwoonde met haar verloof de Steven Weed. Ook haar va der en moeder leden erg onder de daaropvolgende ongelooflij ke gebeurtenissen. Randolph en Catherine Hearst zijn eigenlijk vluchtelingen geworden, op de vlucht voor het geweld waar voor zij bang zijn. In het begin van het drama leefde de familie nog in het oude huis in het "West Santa Inez district. Hier wachtten ze af wat er ging gebeuren, onder het oog van de pers, die hier alom vertegenwoordigd \yas. Hier gaf Randolph Hearst ge volg aan de eis van de ontvoer ders om miljoenen dollars aan levensmiddelen aan de armen van San Francisco uit te delen. De familie verkocht het huis in Santa Inez echter, omdat het te onveilig was en vol pijnlijke herinneringen. Zo nam Randolph Hearst zijn dochter mee naar de flat in Nob Hill nadat hij in november jl. de borgsom van anderhalf miljoen dollar voor haar betaald had. Patty was toen al in hoger be roep gegaan tegen het vonnis van de rechter: zeven jaar ge vangenisstraf voor een gewa pende bankoverval. Patty Hearst, 23 jaar oud, is nog steeds een groot raadsel met een vreemde aantrekkingskracht Ze verdreef haar tijd in haar, kamer vanwaar zij uitkeek op het eiland Alcatraz, maar waar van de gordijnen altijd gesloten bleven. Zo op het eerste gezicht had ze een luxueus leventje in de flat van haar ouders, maar in feite was het niet meer dan een mooie open gevangenis. Af en toe ging ze uit met een van haar zusters of met vrien den uit haar schooltijd, die ei genlijk duurde tot vlak voor haar ontvoering. Ze ging dan winkelen of eten in een restau rant, altijd op de voet gevolgd door op zijn minst twee gewa pende lijfwachten. Haar vader had gezorgd voor een legertje van zes lijfwachten, waarvoor hij naar schatting 600 dollar (1500 gld.) per dag moet neertel len. Soms bezocht ze het familie landgoed in San Simeon, dat met bijna 60.000 hectare het grootste privé-eigendom is in de staat Californië. William Ran dolph Hearst, Patty's legendari sche grootvader, bouwde hier een familiekasteel, hoewel hij liever met zijn maitresse woon de aan de andere kant van het landgoed. Patty ging hier paard rijden of wandelen met haar hond. Ze verveelde zich en had niets te doen, want ze kon uiteraard niet naar feesten gaan zoals an dere rijke meisjes en er was ook geen man meer die naar haar hand dong. Ze ziet haar ex-ver loofde Steven Weed- nooit meer. Weed schreef een nogal kinder achtig boek „Mijn Speurders- tocht naar Patty Hearst", dat weinig tot een hereniging bij droeg. Overigens zou Patty zelf er niets op tegen hebben als een jongeman eens wat meer aan dacht aan haar besteedde, maar potentiële minnaars worden blijkbaar nogal afgeschrikt door de stevige lijfwachten, gewa pend met pistolen en walkie-tal kies. Zoals alle zichzelf respecte rende gevangenen wierp Patty zich op studeren. Voor haar ont voering studeerde ze diergenees kunde op de Berkeley universi teit. De wiskunde die hierbij kwam kijken ging haar echter boven de pet. Daarom stapte ze over op kunstgeschiedenis. Ze krijgt nu les van een p'rive-le- raar en hoopt het zo te kunnen regelen dat ze toch een graad haalt. De mogelijkheid blijft dat Patty haar dertigste verjaardag in de gevangenis zal doorbrengen. Haar advocaten gingen in hoger beroep tegen het oorspronkelij ke vonnis, maar de uitslag zal pas over enkele maanden be kend worden. Ondertussen is het tweede proces begonnen. In dit proces wordt Patty be schuldigd van inbraak, geweld pleging, illegaal wapenbezit, ontvoering (ironisch genoeg), en medeplichtigheid aan een vuur gevecht na een mislukte diefstal uit een sportzaak in mei 1974; in totaal 11 beschuldigingen. De advocaten zullen tegen de rechter zeggen dat de oorspron kelijke aanklacht tegen Patty ongeldig is, aangezien de zoge naamde „grand jury" (die in Amerika zulke aanklachten vol gens de wet uitschrijft nadat de openbare aanklager hierom ge vraagd heeft) niet verteld werd dat Patty ten tijde van de mis daden slachtoffer was van een ontvoering. Verder zullen de ad vocaten de rechter proberen te overtuigen dat het echtpaar Wil liam en Emily Harris, dat ook betrokken was bij het incident bij de sportzaak, niet. veroor deeld werd voor dezelfde be schuldigingen als Patty Hearst nu, maar voor mindere wets overtredingen. Mislukt dit alles, dan komt er op 18 mei een volledige rechtzaak. Wordt Pat ty dan door de jury schuldig bevonden, dan kan deze tot le venslang worden veroordeeld. Ondertussen probeert iedereen te raden „wie nu de echte Patty Hearst is". Zo verschenen er nog onlangs in een bijlage van de New York Times een dozijn opvattingen, de meeste tegen strijdige. Misschien is de waar heid wel dat „de echte Patty Hearst" zich nog niet gevormd heeft, aangezien ze in feite haar tiener- en vroege volwassen ja ren oversloeg, een tijd die zo belangrijk is voor de vorming van een karakter. Ex-verloofde Steven Weed schreef dat zijn verhouding met Patty begon toen hij aan Patty's school lesgaf en dat het de toen 17-jarige Patty was die het ini tiatief nam. Ze werd ontvoerd toen ze 19 was en leefde toen al een jaar samen met Weed. Er wordt nog steeds druk gedis cussieerd of Patty nu wel of niet gehersenspoeld werd door haar ontvoerders. Omdat men „her senspoelen" zo'n naar woord vindt, spreekt men liever van „dwangmatige overtuiging." Ze ker is dat Patty een diepe en buitengewone ervaring onder ging die ze niet vrijwillig begon. Sindsdien werd haar leven ge vuld met processen, de gevange nis en het vreemde niemands land tussen vrijheid en gevan genschap tijdens het vrij zijn op borgtocht". Blijkbaar was Patty altijd al eigenzinnig en onvoorspelbaar als een van de vijf dochters in een gezin zonder jongens onder een uiterst rijke en overheersen de vader en een onbekwame, hysterische moeder. Ze strom pelde van de ene mislukking naar de andere, en brak uiteind elijk een van de hoogste wetten van het land. Als het waar is dat Patty Hearst nooit een kans kreeg op te groeien dan is de ware tragedie dat ze die kans wellicht nooit zal krijgen. (Copyright The Guardian) HEVEADORP (ANP) - De Unie BLHP, de Industriebond CNV en de Vereniging van Hoger Personeel aanvaarden het alternatief voor een reorganisatie van Vredestein, waarbij de vestigingen in Loosduinen, Heveadorp en Maastricht openblijven, blijven. Het gaat hierbij om de divisie industriële produkten. De bonden zijn van mening, dat de inrichting van de drie betrokken bedrijven moet worden gemoderniseerd. Een en ander is vanmorgen naar voren gekomen tijdens het overleg tussen de bonden en Vredestein (voor 49 procent in handen van de overheid) in Heveadorp over de toekomst van de industriële produkten divisie. Zoals bekend heeft een door de directie ingestel de werkgroep onlangs een rapport afgerond, waarin voor de bedrijven in Loosduinen, Heveadorp en Maastricht twee alternatie ven staan. Het ene alternatief is, dat de produktie in de drie vestigingen optimaal wordt. Dat houdt een verlies van 49 arbeids plaatsen in en de te verwachten winst in 1980 is dan 1,4 miljoen gulden. De directie is echter voorstander van alternatief twee: Samenvoe ging van Loosduinen en Heveadorp in een nieuwe fabriek in de regio Arnhem. De winst in 1980 zal volgens dit alternatief in 1980 ongeveer 4,4 miljoen gulden zijn, maar er zullen wel 285 arbeids plaatsen verloren gaan. De bonden hebben als bezwaar tegen dit alternatief aangevoerd, dat het vrijwel uitsluitend is geënt op economische criteria. Bovendien vechten zij de berekeningen aan, die aan dit alternatief ten grondslag liggen. Dorpsraad Stompwijk LEIDSCHENDAM De Dorps raad Stompwijk komt donder dag 28 april om acht uur in het Dorpshuis bijeen om te spreken over exploitatie verhard hand- balveld annex tennisveld in het sportpark „De Meerhorst", ver koop grond achter de Van Sant horststraat voor de bouw van acht garages, resultaat woonbe hoefte-onderzoek, plaatsing van ingangspartij bij het sportpark, viering Koninginnedag en naamgeving provinciale weg 17. LEIDSCHENDAM Wethou der H. L. van Dongen heeft de gemeenteraad van Leidschen- dam meegedeeld dat de Voor weg vanaf 23 mei gedurende de ochtendspits vanuit de richting Zoetermeer zal worden afgeslo ten. De maatregel is tot stand geko men tijdens het overleg dat Ge deputeerde Staten met de ge meentebesturen van Leidschen- dam en Zoe termeer heeft ge voerd. Over de avondspits is nog geen besluit gevallen. Dat eerst de ochtendspits is gekozen houdt verband met de aanwo- nenden die voor het merendeel agrariërs zijn. De wethouder be loofde de vakcommissie volgen de week te zullen inlichten over de tijden waarop de Voorweg wordt afgesloten en wat er op de koopavonden, als de Voor weg gebruikt wordt om naar het winkelcentrum Leidsenhage te komen, zal gebeuren. Botsing op Schenkelweg ZOETERWOUDE - Op de Schenkelweg bij de kruising met de Dr. Kortmanstraat zijn gisteren rond het middaguur twee personenauto's op elkaar ingereden. De bestuurder van de personenauto komende uit de 'richting Stompwijk raakte daarbij gewond. Hij werd ter behandeling van snij wonden aan het gelaat vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Fijn T-shirt met aangeknipte mouwtjes. Mt. 92 (8.-) t/m 164 (12.-). v-a-g Katoenen rokje met bijpassend sjaaltje. In diverse kleuren. Mt 98 (25.-) t/m 152 T-shirtjurkje van katoen met ceintuurtje. In rood/marine, blauw/rood en marine/groen. Mt. 92(17.-) t/m 164(23.-). V.a.' De internationale bestuursraad van Pax Christi Internationaal heeft op zijn jaarvergadering in Dublin besloten volgend jaar een opvolger van de huidige internationale president, kardinaal Alfrink te kiezen. Aanvankelijk lag het in de be doeling reeds dit jaar de op volging van kardinaal Alfrink te regelen, maar de internatio nale bestuursraad is er niet in geslaagd met voldoende meer derheid een nieuwe internatio nale president te benoemen. De presidenten van de natio nale secties, onder wie de pre sident van de Nederlandse sec tie, bisschop H. Ernst van Bre da, hadden de internationale vergadering voorgesteld de hulpbisschop van Detroit (Ver enigde Staten) Thomas Gum- bleton te kiezen als opvolger van kardinaal Alfrink. Kardi naal Alfrink staat sinds 1965 aan het hoofd van Pax Christi Internationaal. Als opvolger van de huidige internationale secretaris, de heer C. Ter Maat is benoemd de Belgische polemoloog E. de Jonghe. De heer De Jonghe is lid van de beheersraad van de Vlaamse Pax Christi-afdeling. Met het vertrek van de heer C. Ter Maat zal tevens het internationale secretariaat, dat op het ogenblik gevestigd is in Den Haag, uit ons land vertrekken. Als nieuwe plaats van vestiging staat Brussel het hoogst genoteerd. De internationale bestuurs raad van Pax Christi heeft in de Ierse hoofdstad zijn grote bezorgdheid uitgesproken over de Europese conventie ter be strijding van het terrorisme, zoals die door de ministers van justitie van de Raad van Europa op 27 januari van dit jaar is ondertekend. De raad is met name bezorgd op het punt van het asielrecht en de behandeling van de politieke vluchtelingen in de betrokken landen. De nationale secties van Pax Christi zullen trach ten in samenwerking met ad vocaten-, vluchtelingen- en vredesorganisaties een debat over deze conventie op gang te brengen. Via Pax Christi Internationaal zal deze kwestie ook op inter nationaal niveau aan de orde worden gesteld. Evenals vorig jaar het geval was, heeft de internationale raad zich dit jaar opnieuw uitgesproken over de gewetensbezwaren te gen de militaire dienst. In lan den als Spanje, Zwitserland, Frankrijk en de landen in La- tijns-Amerika en Afrika is de erkenning van het recht op gewetensbezwaren nog steeds onvoldoende geregeld. Ge streefd zal worden in de zomer van 1978 een internationale route uit Polen te organiseren. Deze internationale route zal in het teken staan van het verbeteren van de contacten tussen oost en west. Tijdens de vergadering van de internationale bestuursraad van Pax Christi beëindigde een zeventiental gevangenen een hongerstaking in het Cur- ragh militaire hospitaal. Zij waren in hongerstaking ge gaan vanwege de barre levens omstandigheden in de Port- laoise gevangenis. De internationale raad heeft zijn waardering uitgesproken voor de interventie van de hulpbisschop van Dublin, Ka- ranagh in samenwerking met zijn collega-hulpbisschop van Dublin, O'Mahony, tevens de president van Pax Christi Ier land. Deze interventie heeft geleid tot het beëindigen van de hongerstaking. De internationale beweging zal de komende jaren prioriteit toekennen aan ontwapening, waaronder de wapenhandel en de proliferatie, de rechten van de mens, het structurele ge weld, geweldloosheid, het mili tarisme en de Verenigde Na- De r.k. kerk van Engeland en Wales zal een secretariaat opzetten, dat zich moet bezighouden met het dialoog tussen de r.k. kerk en de belangrijkste niet-christelijke godsdiensten. Het gaat met name om de Islam, de Sikh-religie, het hindoeisme en in mindere mate het boeddhisme. Tot de oprichting van dit sekretariaat hebben de bisschoppen besloten tijdens hun jaar-j' lijkse bijeenkomst. Een apart sekretariaat zal zich verdiepen in de betrekkingen' met de joden. Dit orgaan, onder voorzitterschap van bisschop Geoffrey Burke van Salford, is in feite een voortzetting van 'J een niet officiële commissie, die ongeveer tien jaar geleden werd .opgezet door de inmiddels overleden kardinaal Heenen. De bisschoppen hebben aartsbisschop George Patrick Dwyer T- van Birmingham als voorzitter en kardinaal George Basil Hume als vice-voorzitter herkozen. Beiden zullen deze functies drie jaar lang vervullen. Booms-katholieke bisschop pen uit acht Afrikaanse lan den zullen van vandaag tot donderdag in de hoofdstad van Swaziland, Manzini, bij eenkomen om over dc ontwik kelingen in Zuidelijk Afrika te overleggen. Zij zullen on der meer praten over marxis me en socialisme, het vluchte lingenprobleem en de rol van de kerk in het proces van sociale veranderingen. De bis schoppen komen uit Angola, Mozambique, Namibië, Rho- desië, Botswana, Lesotho, Swaziland en Zuid-Afrika. Over enkele weken zal in Bar celona weer een vrijmetselaar sloge worden opgericht. De vrijmetselarij is sinds 1939 in Spanje verboden geweest, maar sinds kort weer gelegali seerd. Voor 1939 waren er drie loges in Barcelona. Bij gelegenheid van het vijf honderdjarig bestaan van de universiteit van Tuebingen in West-Duitsland heeft de theo logische faculteit een ere-doc- toraat in de theologie ver leend aan de Russische kunst historicus, Ewgenii Viktoro- witsj Barabanov, die bekend is om zijn kritiek op het Sov jet-bewind. Ook werd een ere doctoraat verleend aan de na tuurwetenschapper en filo soof prof. Carl. Friedrich van Weisz&cker, mgr. Adriano Hi- polito, bisschop van Nova Iguaco in Brazilië en de Bene dictijner-abt Laurentius Klein, die in Jerusalem werkt. De internationale emancipatie beweging van katholieke vrou wen „St Joan's" heeft tijdens de jaarlijkse bijeenkomst in Oxford een resolutie aangeno men waarin de congregatie voor de geloofsleer in Rome „dringend" gevraagd wordt de aangevoerde argumenten te gen toelating van de vrouw tot het ambt opnieuw te bekijken. Tot presidente werd gekozen Dorothy Awes Haaland uit Anchorage in Alaska, die vij fendertig jaar als advocate werkte en zestien jaar assis tent procureur-generaal was van Alaska. In Driebergen wordt zaterdag 21 mei een voorbereidingsdag gehouden voor de Nederland se deelnemers aan de zeven tiende Duitse „Evangelische Kirchetagen", die van acht tot twaalf juni in West-Berlijn worden gehouden ondef het motto „Draagt elkanders las ten". Er hebben zich in Duits land al 35.090 deelnemers aan gemeld. Bij de thematische voorbereiding zijn ongeveer driehonderd, meestal oecume nische, groepen betrokken. Het benedictijnenklooster Kremsmuenster in Oostenrijk herdenkt dit jaar, dat het in 777 werd gesticht. Het 1200-jarig jubileum wordt gevierd met een aantal festiviteiten. Stichter van de abdij was Tassilo III, de hertog van Beieren. Ieder jaar worden nog steeds op 11 december de „stichting" en tegelijkertijd de sterfdag van Tassilo ni gevierd.' De zogenaam de Tassilo-kelk is een van de beroemdste kunst schatten van Kremsmuenster. Samen met ande re kunstschatten zal de kelk worden tentoonge steld voor het jubileumjaar. Het klooster wordt in zijn huidige vorm vooral - gekenmerkt door barokinvloeden, evenals de i| meeste oude Oostenrijkse kloosters. Restaura- 1 ties en opgravingen van de laatste decennia hebben veel Romaans-vroeg-gotische architec- 1 tonische elementen aan het licht gebracht. i Als kloostergemeenschap is Kremsmuenster c nog steeds belangrijk: er zijn zo'n negentig monikken in de zielzorg werkzaam. Zij hebben de zorg voor zesentwintig parochies.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8