Olieramp op Noordzee imoest vroeg of laat ■wel eens gebeuren' lionden steeds meer Arabische woonstad ban ontkent ïzit illegale mkrekening Landbouwministers weer bijeen voor hogere landbouwprijzen "JOORSE VISSERSBOND: Felle gevechten in Beiroet eisen vijftig doden Huren in Soweto 80 procent omhoog Ethiopië sluit Amerikaanse instellingen Genland NOORWEGEN ZWEDEN STAVANGER 'SCHCTLAMO voor [ebakl- ont\f DENEMARKEN; IERLAND NOORDZEE ENGELAND NEDERLAND T.EIDSE COURANT PAGINA 7 vant ïp vrij gscha trreni daats van tzozir uitsteekt gebru zijn ti het booreiland Bravo en van de reusachtige olievlek, die een dreigende naar de Deense en Zuidnoorse kustgebieden. OSLO (UPI-DPA) De olieramp op het Noorse boorplatform Bra vo in het Ekofiskveld in de Noordzee, betekent, volgens de di recteur van verontreinigingscon trole, Bugge, de ernstigste veron treinigingszaak sedert men in 1969 is begonnen met het zoeken naar olie in de Noordzee. Het explosie gevaar blijft bestaan en de brand weerschepen spuiten water op het platform om het brandgevaar zo veel mogelijk te beperken. ït ZO él e voorzitter van de Noorse vissers- pnd, Johan Toft, heeft verklaard fit een dergelijk ongeluk vroeg of lat moest gebeuren. Hij vreest ver bande gevolgen voor het visbe- End. Sedert een jaar of twee is er Noorwegen een felle discussie aan gang over de vraag of Noorwegen zo nodig naar olie moet zoeken noorden van de 62e breedte graad. Door het ongeluk op de Bra vo is het plan om volgend jaar met het zoeken te beginnen, geheel op losse schroeven komen te staan. Deskundigen hebben voorts gewaar schuwd tegen het gebruik van che micaliën om de olievlek aan te pak ken. Zij zijn van mening, dat chemi caliën een grotere bedreiging voor de visstand vormen dan de olie zelf. Het ongeluk is ontstaan tijdens de bevestiging van een veiligheidsven tiel, waarbij in de boorpijp overdruk ontstaan is. Volgens de deskundigen is er sprake geweest van niet te controleren ontsnapping. Het plat form noch het produktiemateriaal zijn beschadigd en dat maakt de pogingen om de situatie meester te worden aanmerkelijk gemakkelijker. Het Ekofiskveld is Europa's grootste olieveld op zee. Het ligt in het Noor se continentale plat van de Noord zee, ongeveer 250 km uit de Schotse kust. Het werd kort voor kerstmis 1969 ontdekt en levert nu een dage lijkse produktie van 350.000 barrel. De ontwikkeling van het veld is ge schied in samenwerking tussen En geland en Noorwegen, hoewel de olie toebehoort aan Noorwegen. De eer ste olie die per pijplijn in Engeland is aangekomen, is van dit veld af komstig. Deze pijpleiding, die een lengte heeft van 350 km lengte, voert naar Teesside. De exploitatie berust bij de Philips-Noorwegengroep, waarin de Amerikaanse Philips- maatschappij een belang van 37 pet bezit Andere leden in het consor tium zijn Petrofina, Agip, Elf, Aqui- taine, Total en Norskhydro. Personeel van een olieplatform van het Ekofisveld in de Noordzee is hier bezig met werkzaamheden aan een boorpijp gelijk aan die, welke de aanleiding was van de ramp op het Bravoplatform. ILEM (Rtr) De I&ae- utoriteiten stellen een ek in daar beweringen roormalige minister van indse zaken Abba Eban huldig heeft gemaakt euk op de strenge bepa- nzake buitenlandse de- Minister Eban heeft in de beweringen dat hij geld op een buitenland- zou hebben met klem proken. •lische radio meldde za- dat de fiscale opspo- nst met een onderzoek inen na ontvangst van nieme brief die een foto- •evatte van een „docu- 'an de bank in het bui waar de oud-minister ;ning van duizenden dol- hebben. Het is Israeli- [ezetenen verboden zon- ;iale machtiging bankre- i in het buitenland te Een dergelijke zaak leid tot het aftreden van Rabin. erklaarde dat hij niets ;s heeft gedaan en dat dat hij heeft ontvangen n boeken en lezingen in het buitenland, geheel volgens de voorschriften bij het Israëli sche ministerie van financiën is opgegeven. De voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, behoorde tot de 85 perso nen die afgelopen weekeinde in de Britse stad Torquay heeft deelgeno-, men aan de Bllderberg conferentie. Op deze bijeenkomst Is gesproken over de relatie tussen Amerika en Europa ten opzichte van de Derde Wereld, en over de toenemende be trokkenheid van de overheden in het bedrijfsleven. Minister Dulsenberg van financiën, die ook deelnam aan het gesprek, zei gistermiddag bij aankomst op Schip nol verrast te zijn geweest over de twijfel die hij bij Amerikaanse deelne mers had kunnen constateren over het belang van de ontwikkelingssa menwerking. Zowel van de kant van het bedrijfsleven als van de kant van de overheid bleek er een opvatting te heersen In de geest van „wat krijgen wij ervoor terug", aldus minister Dul senberg. De Bilderbergconferentle werd geleid door de Engelsman Lord Douglas Home, die ook de volgende twee conferenties zal lelden. Tot vorig jaar leidde prins Bernhard de jaarlijkse Bilderbergconferenties. BEIROET (AFP/AP) In de Libanese hoofstad Beiroet zijn gisteren felle gevechten uitge broken tussen Syrische troepen van de Arabische vredesmacht en radikale Palestijnse guerilla- strijders. Daarbij zijn ongeveer 50 doden gevallen. De Palestij* nen verzetten zich tegen elk akkoord met Israël dat door onderhandelingen bereikt kan worden. De gevechten zijn zaterdag avond begonnen toen Syrische troepn de jacht begonnen op de moordenaars van twee Syrische militairen in de krottenwijk van Beiroet, dichtbij het vluchtelin genkamp Sabra. Bewoners van de krottenwijk en Palestijnen probeerden de Syriërs in huis- aan-huis gevechten tegen te houden. Bewoners van de bete re woonwijken in de buurt on- vluchtten hun huizen of zochten een heenkomen in hun kelders. Guerrillastrijders van de Fatah- beweging van Jasser Arafat na men niet rechtstreeks aan de gevechten deel, maar namen po sities in rond het vluchtelingen kamp Sabra om de ontwikkelin gen nauwlettend in de gaten te houden. JOHANNESBURG (AFP) - De huur prijzen in Soweto, de Zuidafrika&nse zwarte woonstad bij Johannesburg, zullen met ingang van 1 mei met 80 procent worden verhoogd. Volgens Manie Mul der, hoofd van het bantoe-bestuur in het gebied van Jo hannesburg, zijn de huurverhogingen noodzakelijk door de grote financiële te korten van het be stuur. De bewoners van de gen, zoals van broodi THn Ap brandstof en mais- meel' het basisvoed- laatste weken al ge- sel yan de Afrika_ troffen door belang- QeiL BRUSSEL (ANP) Er bestaat goede hoop dat de Iandbpuwministers van de EG, die vandaag cn morgen in Luxemburg bijeen zijn, een akkoord bereiken over de verhoging van de landbouwprij zen voor het komende seizoen. Het overleg daar over liep op 29 maart, na vier dagen en een nacht lang vergaderen, vast op Britse onwil om een compromis te aanvaarden dat de acht andere EG-landen we voor hun rekening wilden nemen. John Silkon, de Britse minister van landbouw, liet het prijzengesprek stuklopen omdat hij, na alle concessies die zijn collega's al hadden gedaan, voor de Britse landbouw nog eens een 60 miljoen gulden extra in de wacht wilde slepea Silkin bleef bovendien vasthouden aan zijn weigering de Britse huisvrouw per jaar ongeveer 1,40 meer te laten betalen voor het voedselpakket. Bij de acht andere Europese landbouwministers heeft de houding van Silkin veel kwaad bloed gezet. Zij vormden dan ook één front en spraken af dat het „prijzenpakket" waarover zij het (welis waar met veel pijn en moeite) wel eens konden zijn, op tafel zou blijven. Dat wil zeggen dat het uitgangspunt is voor de besprekingen van vandaag en morgen. Inmiddels is ook voor de Britse minister Silkin de situatie er niet gemakkelijker op geworden. Weliswaar stelde hij zich op als de grote verdedi ger van het Britse belang, maar in Brussel verluid de in de afgelopen week dat de Britse eerste minister, James Callaghsn, zijn minister van land bouw diens houding niet in al te grote dank heeft afgenomen. Het Verenigd Koninkrijk begint er zich reken schap van te geven dat er langzamerhand een forse anti-Britse stemming in de gemeenschap aan het ontwikkelen is, als gevolg van het feit dat dit land heel wat Europese besluitvorming blokkeert. Callaghan zou Silkin dan ook te verstaan gegeven hebben dat hij het „prijzenpakket" best had kun nen aanvaarden. Maar het blijft natuurlijk een feit dat Siliin in Luxemburg niet zomaar ja kan zeggen tegen het nog steeds ter tafel liggende compromis. Hij moet zijn gezicht redden en dat kan nog menig discussie-uur in beslag nemen. ADDIS ABEBA (Rtr) Ethio pië heeft bekend gemaakt dat het Amerikaanse consulaat en de consulaten van vijf andere landen zijn gesloten in de pro vincie Eritrea, waar een vrij heidsbeweging actief is. Het personeel van de consulaten moet vertrekken. De sluiting zaterdag volgt op die van zeker vièr Amerikaanse instellingen, waarbij de militaire missie van ongeveer vijftig personen. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken deelde mee dat de consulaten van de Verenigde Staten, Soe dan en Italië zijn gesloten en de honorair-consulaten van België, Frankrijk en Engeland. De functionarissen moeten binnen vier dagen zijn vertrokken. De sluiting van Amerikaanse in stellingen wordt beschouwd als een stap op weg naar verbre king van de langdurige betrek kingen met de Verenigde Sta ten. De Ethiopische regering haalt de banden met de Sovjet- Unie steeds nauwer aan. an onze correspondent Roger Simons) VDEN In de jaren zestig droeg de dstad van Groot-Brittannië de pas- Ie bijnaam „swinging" London, be door de correspondent van een irikaans nieuwsmagazine. dat „swinging" blijft niet veel meer t. De tijden zijn sterk veranderd. Wie Londen een nieuwe, hedendaagse bij- m wil bedenken, zou inspiratie kunnen den in de sprookjes van „duizend-en- •nacht". ■it Londen staat nu op het punt een •bische stad te worden. Steeds meer •bieren komen er op bezoek of slaan hun tenten op. In het afgelopen jaar echten ruim 400.000 Arabische toeristen Britse hoofdstad. Zij sprongen er bij- der royaal om met hun geld en spen- rden naar schatting 200 miljoen id.(850 min. gulden). cueuze en andere Engelse eigendommen zijn vandaag sterk in trek bij de Arabie ren. Zij hebben in Londen al drie grote luxe hotels opgekocht. Het befaamde Dor chester hotel aan Park Lane ging verleden jaar voor 11 miljoen over in Arabische handen. De chèque waarmee deze koop gesloten werd, kwam uit Zwitserland. Rij ke Arabieren doen meestal zaken via Zwit serse of Amerikaanse banken. De namen van de kopers zijn zelden bekend aan de notarissen in Londen. Het ronde Park Tower Hotel van Knights- bridge in Londen werd voor 9 miljoen pond Libanees bezit Afgelopen week kocht een naamloze maar vrijwel zeker Arabische groep voor 6 miljoen pond het vrij recent gebouwde Chelsea hotel aan Sloane Street, eveneens in het Londense Knightsbridge. De fabelachtige aankoop prijs kwam neer op 28.000 pond per hotel kamer, een record dat volledig buiten de mogelijkheden van Britse firma's ligt Begin 1976 werd door de Engelse groep Trust Houses slechts 4000 pond per kamer betaald voor 35 hotels van het Lions' con cern. Koning Khaled van Saoedi-Arabië heeft in het Londense Hampstead 3 miljoen pond neergeteld voor het riante landhuis van Ravi Tikkoo, een Indiase miljonair, die genoeg had van Engeland en er weg wilde. De vraag naar dit bijzonder luxueuze ei gendom was zo groot, dat drie andere Arabische aspirant kopers zich bereid ver klaarden er meer dan 2 1/2 miljoen pond voor te betalen, zonder dat zij de woning gezien hadden. Het gerucht doet de ronde, dat kooplustige Arabieren momenteel ook een meer dan gewone belangstelling aan de dag leggen voor het wereldbefaamde Savoy Hotel van Londen. Oliesheiks kopen in de Britse hoofdstad geregeld flats en huizen op, waarvan de prijzen schommelen tussen de 200.000 pond en 9 miljoen pond. De schatrijke sjeiks houden van bakstenen en cement. Hoewel zij hun indrukwekkende onroerende goe deren dolgraag tonen aan hun vrienden, vinden Britse makelaars hen ook bereid ettelijke miljoenen te investeren in buil dings, die nog gebouwd moeten worden. De Arabieren schaffen zich ook eigendom men aan buiten het centrum van de Britse hoofdstad en op het platteland. Te Wei- bridge, in het Engelse graafschap Surrey, werd dezer dagen het landhuis „Tor Point" van de Welse zanger Tom Jones voor 300.000 pond verkocht aan een onbekende Arabier. Volgens de bij deze verkoop be trokken makelaars is de nieuwe eigenaar geen koning of sjeik. Tom Jones, die grootgebracht werd in het huisje van een mijnwerker in Wales, dat zelfs geen badkamer had, bewoonde Tor Point van 1969 tot afgelopen jaar. Omdat hij in Groot-Brittannië 98 procent van zijn enorme inkomen moest afstaan aan vadertje staat, is hij gewoon naar Californië vertrokken, waar het belasting klimaat stukken beter is. Jones heeft daar in Bel Air een huis gekocht van Dean Martin. Toen de Welse zanger zich destijds „Tor Point" aanschafte, dat 17 kamers telt, bedroeg de koopprijs ongeveer 65.000 pond. Het huis is voorzien van een L-vor- niig overdekt zwembad, een bioscoop, bar en biljartkamer. Bij iedere slaapkamersui te hoort een eigen badkamer.De waarde van dit eigendom was op 100.000 pond geschat De Arabische kooplust jaagt de prijzen van luxueuze Britse woningen dus wel bijzonder scherp omhoog. Op industrieel niveau kopen de Arabieren echter tien tot dertien procent meer van de Amerikanen, de Japanners en de Westduitsers dan van de Britten. Sedert de sterke waardedaling van het pond sterling bevinden zich ook veel minder officiële Arabische fondslenin gen in Londen dan vroeger het geval was. Vandaag de dag geven de Arabische staten vrijwel uitsluitend de voorkeur aan dollars. Maar de Arabieren komen en wonen nog graag in Engeland. De meesten hunner spreken vloeiend Engels. Vrijwel alle Ara bieren van heel rijke afkomst zijn in Enge land op school geweest Deze traditie wordt nog steeds voortgezet. De 17-jarige prins Mohammed Binzaid, erfgenaam van de oliesjeik van Aboe Dha bi, verblijft momenteel in Torquay om er aan de „Torbay School of English" goed Engels te leren. De taalcursus, die hij volgt begon op 18 oktober en duurt tot juni. Prins Moham med is echter geen voorbeeldige student Al sinds december heeft de school hem niet meer gezien. De spijbelende prins brengt momenteel een paasvakantie door in het Midden-Oosten. In Torquay betrok hij 7 december een suite van 1500 pond per week in het lu xueuze Imperial hotel met vijf sterren. Zijn entourage bestond uit een chauffeur, een privé-kok, aide de champ en lijfwachten. Prins Mohammed heeft zich in Engeland een peperdure nieuwe BMW aangeschaft Hij kocht er ooit voor 300 pond een tent en kampeerbenodigdheden. Mohammed ging daarmee kamperen op de heide van Dartmoor, waar het evenwel bijzonder veel regende. De Arabische prins kreeg er gauw genoeg van. Hij liet zijn dure kampeerbenodigdhe den gewoon achter en keerde terug naar zijn gezellige suite in het Imperial Hotel. De oliestaat Aboe Dhabi bezit talrijke gro te eigendommen in Linden. De sjeik, die er eigenaar is van een dure privéwoning, heeft zich bovendien een luxueus landhuis aangeschaft in het graafschap Sussex, Londense makelaars, notarissen, en ban kiers geloven, dat de huidige Arabische verovering van Engels onroerend goed nog slechts een begin is.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7