Dom Helder Camara vierde ingetogen en met aangepaste zwier zilveren bisschopsfeest pestuur Augustinus wil ipen jongerenvereniging Bitter Lemon": niets meer dan droge tekst BI' Prachtig spel in trio van Ravel lGI: ™~"ANDAG 25 APRIL 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 r/itAfafiigtgai »how doct )EN Prinses Irene zaterdagmiddag een "Wide 1500 aanwezigen lAJfi een stampvolle Pe- lerk in Leiden heb- iarK)e geluisterd naar de iliaanse aartsbis- shop Dom Helder Cama- ie zelf bet middel- sllsse was van van een blitse viering rond zijn ren bisschopsjubi- >ckey. „Het is niet recht- flig de kerk te be- :hon|digen van valse po- zo riep hij met stem. ■-< Olinda en een administratieve benaming compacte Braziliaanse reeks tértleocesen heeft met getogen en laste zwier zijn zilveren bis- 'feest in West-Europa gevierd. menigte, een internationaal ge- ilkje, dat Dom Helder steunt in P?. ïafgebroken gevecht om de op- reêk Pg van de »Parvuli"» de ierin- 'aar ook ter wereld en zeker in aat iè' i was even een residentie van de n bisschop, klein als altijd, zelfs I zijn armen ten hemel strekte. armoede om hem heen, maar ^^jolitie en kaarten in allerlei n om de soorten van genodig- i juiste banen te voeren: naar de receptie toe of juist daaromheen. Zelfs een apostel der geringen moet je beschermen tegen een overdadige toeloop. Een rijk Nederland ontving een arme bisschop met de middelen die alleen een welvarende gemeen schap ten dienste staan. Er was een jongeman, die na afloop van de kerkelijke viering (van het Nederlandse episcopaat was alleen bisschop Simonis aanwezig, de overige bisschoppen hadden geldige redenen om weg te blijven) iets had willen zeggen. Waarschijnlijk over de kerne nergie-centrale die West-Duitsland in Brazilië wil steunen. Het ging niet door. Ook was er prinses Irene, die met haar aanwezigheid een hart onder de leren riem van Dom Helder wilde steken. En de nuntius in Den Haag. En ministers en staatssecretarissen en andere politici. Dom Helder wist ter receptie nauwelijks wie het waren, maar met hun handdrukken kan hij zich weer voor enige tijd op de been houden. En met hun giften, want er was een rekeningnummer opengesteld en de collecte via het mandje van rechts naar links en andersom was ook niet voor niets, want er lagen meer bankbiljetten op dan munten. Prinses Irene, de commissaris van de koningin, de demissionaire kabinetsle den, de progressieve en semi-progres- sieve politiekelingen, de Noren - die naderhand naar het „Rathaus", het stadhuis wilden, de bisschoppen in klein-paars, met of zonder kalotje, de kardinaal-aartsbisschop van Turijn, die een het gehele volk omvattende accolade ontving van de feesteling; allen schiepen met nog zoveel ande ren, in het bezit van gele, oranje, witte en blauwe kaarten, een sfeer van op rechte hartelijkheid rond Dom Helder. En mgr. Simonis, die het leeuwendeel van de concelebratie in handen hield, puur, en volgens de intentie van zijn inzicht. Een van de grote vreugden die Dom Helder tijdens zijn door een tolk ver taalde preek tot uitdrukking bracht was die over het oecumenisch denken, het samen bidden en handelen. In de kathedralen van Uppsala, van Oslo en in de lutherse gemeenschap van Cali- fornië had hij gepreekt en het woord van God verkondigd. Ook een vreugde was, dat de Kerk steeds meer gaat inzien, dat zij moet dienen in plaats van gediend te worden: heel de mens behartigen in een wereld die voor driekwart lijdt. „Het ligt in de lijn van het Evangelie", aldus Dom Helder, „om op te komen voor de noden van de mensheid". En: Je mag de Kerk niet beschuldigen van valse politiek. Lazarus is de derde wereld en die is een uitdaging voor de Kerk". In een kerkzaal hield de bisschop receptie en in de Zuiderkerk konden de minst urgent genodigden (de he melse zaligheid is op aarde noodzake lijk gebonden aan mogelijkheden) broodjes, koffie of een „verfrissing" ontvangen. Dom Helder ontving allen in zijn opengespreide armen, zoals hij ook de zijnen omarmt, thuis, in de sloppen en verkommering. Niet in klein-paars, maar in klein-zwart staat hij op de barricades. vervolle Petruskerk tijdens de kerkdienst De binnenkomst van Dom Helder rDEN STUDENTENVERENIGING MOETEN VANAVOND BESLISSEN de.w ekuu ten iesoc i. 11J nsen I Ca) (beejj (Van een onzer verslaggevers) 00 (9EN De leden van de Leidse studentenvereniging Augusti- Intefeulien zich vanavond moeten uitspreken over de toekomst ^'jiun vereniging. Kiezen voor een voortzetting van het beleid k. 14 het huidige bestuur, dat Augustinus geleidelijk aan wil 5) Bermen tot een open jongerenvereniging of kiezen voor behoud «ppèiet studentikoze karakter van Augustinus. igli *4 apri] jongstleden kozen de tmj in principe reeds voor het Hte. Het bestuur van praeses "^erbud van Buuren sprak toen staa onaanvaardbaar uit over motie, die het bestuur ver- ete1 om open-zaterdagen te or- ,êe^eren. Het bestuur trad in n -J geheel af, maar wil nu tij- 1 3l$ een algemene ledenverga- JK Hig de kwestie van reële er %heid nogmaals ter discussie êeren. Het bestuur stelt zich ëenfom ook herkiesbaar. problematiek van het open- gdeen van Augustinus voor )®u*stud$nten speelt al vanaf Toentertijd werd er welis- besloten om de vereniging '^utair open te stellen voor P^studenten, maar acties om ëeVstinus ook daadwerkelijk 1 °te vormen tot een open jon- 'n- Snvereniging bleven achter- en%. Een door het afgetreden P°ljuur opgestelde beleidsnota 6e? het doorbreken van het ®k lentikoze karakter van Au- o ünus werd desondanks door djteden aanvaard. Het bestuur •Jtye open-zaterdagen organise- Tij£ om zodoende te onderzoe ver of een open jongerenvereni- was. dus stuitte op grote tegenstand een aantal leden. Zij eisten 'jzddels een motie op de laatst zijbuden ledenvergadering, dat ^Oas open-zaterdagen mochten Je ?den gehouden nadat er ee- tgebreid onderzoek was inge- oflP naar hoe een jongerenver- ?ing met een open trefcen- op het gebied van activitei ten en financiën gestructueerd zou moeten zijn. Arnoud van Buuren, praeses van het afgetreden bestuur: „Dat was voor ons onaanvaard baar. Zo'n onderzoek. Immers, op een openzaterdag kan uitge probeerd worden welke activi teiten aanslaan en welke prakti sche en financiële problemen zich kunnen voordoen. Als de open-zaterdag eventueel niet zou functioneren is het nutte loos een diepgaand en tijdro vend onderzoek in te stellen naar de vraag hoe een trefcen trum alleen maar een open kroeg wordt, waar men goed koop bier kan drinken. Maar dat willen wij juist niet. N ij willen eerst het vertrouwen wekken van de niet-studenten. Een voorwaarde daarbij is ech ter wel, dat je de mensen bin nenhaalt en betrekt bij de ver schillende activiteiten. Je wilt de mensen ergens mee pakken. Dan moet je toch laten zien wat je de niet-studenten te bieden hebt. Daarvoor is een open-za terdag voor ons zo belangrijk." Arnoud van Buuren wil in ieder geval af van het image van een studentenvereniging. „In princi pe is iedereen voorstander van een open lidmaatschap. Iedereen staat achter de gedach te om meer contact te zoeken met het gewone maatschappelij ke leven. In principe bestaat het open lidmaatschap ook al zeven jaar, maar wij willen nu einde lijk ook eens concrete stappen doen.Wij willen de zaak ook Arnoud van Buuren: „Open zaterdagen voor ons door slaggevend" voor niet-studenten opengooien. Laten zien wat je als vereniging doet. Het verschil in leefpatroon en status tussen studenten en de inwoners van Leiden is zo groot, dat deze twee groepen bijzonder weinig contact met elkaar heb ben en daardoor ook weinig be grip voor elkaar hebben. Als wij een open jongerencentrum wil len zullen wij een aantal van onze activiteiten moeten aanpas sen aan de nieuwe leden." Mede-bestuurslid Marianne Wöstmann ziet „überhaupt geen functie meer weggelegd voor een vereniging voor uitsluitend studenten. „Ik zie wel een func tie weggelegd voor een vereni ging, die ook openstaat voor met-studenten. Het is fout om de student op te sluiten in een wereldje, waarin hij alleen te maken heeft met mede-studen ten en universitaire instellingen. Je leeft in je studententijd in een beschermende omgeving. Maar in die periode moet je je niet alleen intellectueel maar ook maatschappelijk ontwikke len. Na je studententijd wordt je weer losgelaten op de maat schappij, maar dan ben je wel al die tijd afgehouden van alle sociale problemen, die een stad als Leiden en zijn burgerij kent. Het is toch veel beter als je met zoveel mogelijk facetten van de maatschappij in aanraking komt. Het leven in een besloten studentengemeenschap is vooral in Leiden sterk ontwikkeld." Arnoud van Buuren vult verder aan: „Momenteel wordt er in een studentenvereniging ook wel gepraat over maatschappe lijke problemen, maar je bekijkt alles van buitenaf. Je praat vrij klinisch over allerlei problemen, maar het is veel zinniger als je met de mensen waar het omgaat in contact komt en er mee praat" Door een aantal leden van Au gustinus is nu een tegenbestuur gevormd, dat in een alternatieve beleidsschets toch heeft gekozen voor een besloten studentenver eniging. „Zij zien ons streven naar openheid als een persoon lijke aanval. Zij beschouwen het als een linkse staatsgreep om hun de vereniging uit te werken. En dat is nou net niet wat wij willen. Wij willen de pluriformi teit juist vergroten. Wij als afge treden bestuur willen de hele zaak van de openheid nog een keer uitvechten. Wij stellen ons herkiesbaar met hetzelfde pro gramma en laten de leden dan maar zeggen wat zij willen", stelt Arnoud van Buuren. PIET VAN DAM OEGSTGEEST Het Trio in A van Maurice Ravel dat we gisteren te horen kregen in het Groene Kerkje gaf een goed beeld van het geraffi neerde componeer- vermogen van deze meester. Met drie in strumenten wordt dit trio een klankbeeld opgebouwd dat dicht in de buurt komt van Ravels grote piano concerten. De trait d'union die deze ver wantschap in belang rijke mate doet op vallen, is natuurlijk de piano, maar de themabehandeling en vormgeving in deze beperke opzet wer ken zeer verhelde rend voor het inzicht in de structurering. Voor de uitvoering van dit meeslepende werk zijn we het Me- delsshon Trio, be staande uit Jan van der Meer, Dick Kil mer en Elias Arizcu- ren die respectieve lijk de piano, viool en cello bespelen, dan ook heel dankbaar. Ongelofelijk knap weet Ravel een stuk waar de oude vorm principes met eigen tijdse hartstochten en emoties te vullen zon der het loodzwaar te maken. De hartstocht wordt gebreideld en de dreigende chaos geordend in een glas heldere vorm. De brilliante finale is daarvan een onover troffen voorbeeld. Dit alles werd ons duidelijk gemaakt door de voortreffelij ke vertolking die het Mendelssohn Trio er van gaf. Vooral Van der Meer en Arizcuren vorm den twee rotsvaste pilaren waarop de muziek kon bouwen, zeer solide en vast van toonvorming be zig het muzikale beeld dat hun voor ogen stond inderdaad optimaal te verwe zenlijken. Dick Kil mer kwam meer over als iemand die daar nog naartoe kan groeien; op cruciale momenten kwam hij soms wat aarzelend uit de hoek en de toon was weieens te gen het onzuivere aan. Maar qua inzet en samenspel vormen ze gedrieën een hecht ensemble. Haydns Trio in Es, het openingswerk bleek gelukkig meer diepgang te hebben dan je zou verwach ten van Joseph maar erg boeiend was het beslist niet. En het slotwerk, het Dumky Trio van Antonin Dvorak met zijn ro mantische inslag maar niet sterke vorm moest het on danks het vurige plei dooi van de uitvoer ders toch geheel afleggen tegen de nog in het gehoor hangende klanken van Ravel. PAULA KONING Bloemen Het parool „Neem vaker een bloemetje mee" was in de nacbt van vrijdag op zaterdag niet aan dovemansoren gezegd voor een dief, die uit een bloemenkoosk aan de Jan van Houtkade 10 bossen dubbele fresia's meenam. De waarde van de bloemen bedraagt 50 gulden. Bovendien nam de dief voor 65 gulden aan baar geld mee. Aansteker Een jeugdige Leidenaar, woonachtig in de Condorhorst (Me- renwijk) kreeg gisteren de schrik van zijn leven toen hij zijn gasaansteker had bijgevuld. Toen hij zijn rooktuig namelijk probeerde bleek hij een soort brandbom te hebben geprodu ceerd die de bank waarop hij zat en het vloerkleed in lichterlaaie zette. Toen de brandweer kwam was de Leide naar er inmiddels al in geslaagd de ergste brand te bezweren. Brand in loods Een oude loods op het terrein van de voormalige kettingfa- briek op bet Waardeiland vloog afgelopen zaterdag in brand. De brandweer had bet vuur vrij snel onder controle. De brandweer vermoedt dat de loods ten prooi is gevallen aan de activiteiten van baldadige jeugd. Bedelweek Vijf Hovenhuis De bedelweek die van 17 tot en met 24 april in clubhuis Het Vijf Hovenhuis" aan de Hoflaan 169 in Leiden (Zuid- West) werd gehouden heeft de Stichting „Het Vijfhovenhuis" voor 10 procent uit de problemen geholpen. De opbrengst van de week bedroeg 5467,16 gulden. De belanstelling voor de bedelweek was wisselend maar viel de organisatoren niet tegen. De bedelweek omvatte twee feestavonden, een middag voor de invaliden, een bingo-avond, klaverjaswedstrijden, een kermis, sjoelen, bejaardenevenementen, een bazar (zaterdag), een rommelmarkt (gisteren, die werd zeer goed bezocht) en diverse loterijen. Post Het hoofdpostkantoor aan de Gerestraat is op Koninginne dag gesloten. Op deze dag zal er ook geen postbestelling plaatshebben. Vrouwencafé „Vrouw en politiek" is het onderwerp van een bijeenkomst op 3 mei van het Leidse Vrouwencafé. Vertegenwoordigsters van de verschillende pobtieke partijen zullen hun partijpro gramma toelichten. In het forum hebben zitting: Pij kei van de MerweSchröder (PvdA), Corrie Buschman (PPR), Hilda Passchier (PSP), Piek van der Reijt (CPN), Annelies van den Beid) CDA) en Thesa Blom (WD). De bijeenkomst wordt gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare en begint om acht uur. In de Marekerk is woensdag 4 mei een dodenberdenkings- dienst vanaf half acht Aansluitend de dienst is een stille tocht naar bet monument bij molen De Valk. Vrijetijdscentrum De schrijvers-biologen Maarten 't Hart en Dick Hillenius leiden donderdag 28 april een discussiebijeenkomst in het Leidse Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. De twee schrijvers zullen iets voorlezen uit hun eigen werk. Daarna is er een discussie met 't Hart en Hillenius over literatuur en biologie. De bijeenkomst begint om acht uur en is voor iedereen f 1,— toegankelijk Kabo De Katholieke Bond van Overheidspersoneel houdt ana vond een bijeenkomst in de Petruszaal aan de Lommenschansweg. Er zullen een paar jubilarissen worden gehuldigd. Voorts is er een bestuursverkiezing. De bijeenkomst begint om acht Lakenhal De vereniging van belangstellenden in de Lakenhal houdt donderdag 5 mei een algemene ledenvergadering in stedelijk museum „De Lakenhal". Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing. De vergadering begint om half vijf. LEIDEN Af en toe lijkt het weer tijd de tomaten uit de kast te halen en op te poetsen of ze op de markt per kilo te kopen, nu de bloedrode lekkertjes daar soms zeer voorde lig worden aangeboden. Had men ze zaterdagavond in de Leidse Schouwburg naar Jenny Arean, Carol van Herwijnen en Lou Landré geworpen, dan zou men deze drie spelers van „Bitter Le mon" misschien nog enig onrecht hebben aangedaan. Hoewel hun acteerprestaties nergens boven het maken van typetjes uit steeg. Perfecte types dat wel, maar zonder enige diepte en zonder enige werkelijke ontwikkeling. Nee, het sappig rood had de schrijver en regisseur van ..Bitter Lemon". Dimitri Fren- kel Frank, moeten bezoedelen. Nu had dat zaterdagavond zonder verstoring van de or de kunnen gebeuren, omdat de heer Frank naast mij zat, maar ontbraken moed en tomaten mij. „Bitter Lemon" loopt volkomen droog op de tekst „Bitter Lemon" is niets anders dan de tekst. De drijfveren van de drie persona ges krijgen nergens gestalte. Gevolg: sommi ge scènes lijken eindeloos, omdat de er in voorkomende figuren geen enkele reden voor hun aanwezigheid in die scènes en op het toneel tonen. De heer Frank kan zich niet redden door er op te wijzen, dat hij een komedie heeft geschreven. Het enige „leuke" zou men in de tekst alweer, moeten zoeken. Maar de grappen daar zijn te gezocht en melig. Het milieu waarin deze komedie zich af speelt is dat van het dolgedraaid intellectua lisme van de gegoede midden-klasse, de nieuwe burgerlijken, die door hun teveel aan geld te lang met zichzelf en hun relaties bezig zijn. Maar in plaats van de zweep over deze wereld te leggen, maakt Frank ze op een zodanige manier grappig, dat men er sympathie voor krijgt Een de toeschouwer wordt verbaasd en verlekkerd door wat die burgerlijken allemaal wel durven; en door dat geavanceerde draaimeubel, waarin alle tegenwoordig zo noodzakelijke, huishoude lijke technologie is ondergebracht. PAUL VAN DER PLANK

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3