Hockeyers geven demonstratie i Spelers eisen gesprek Routine basketballers tegen België te kort Hockeydames m geen wereldnivt M OVER GANG VAN ZAKEN ROND DAVIS CUPWEDSTRIJD PAUL LITJENS SCOORT VIJFMAAL TEGEN SCHOTTEN Kwartfinale bijna compleet Verlies dames LEIDSE COURANT MAANDAG 25 APRIL 1977 PAGINA 2 rnv.n Zeljko Franulovic was de zwakste man van het Joegoslavische team, maar dat weerhield hem er niet van toch twee overwinningen te behalen. SCHEVENINGEN De vier spe lers van het Davls Cupteam, dat afgelopen weekeinde met 5-0 In het gravel beet tegen Joegosla vië, hebben een gesprek Geëist met de commissie speltechniek van de tennisbond. Tijdens een dinertje zaterdagavond besloten Louk Sanders, Fred Hemmes, Ma rian Laudin en Rolf Thung In aan wezigheid van bondscoach Rlnus Buytelaar en non-playing captain Ed van Breukelen dat de maat vol is. Het kwartet wenst eindelijk eens op hoog niveau ter sprake, te brengen waaraan het zoal heeft geschort tijdens de voorbe reiding op het treffen met de Joegoslaven en wat de bond in de directe toekomst daaraan denkt te doen. Marian Laudin fungeert als spreek buis voor de ontevreden topspe- lers. zoals hij ook vorige week al ernstige kritiek leverde op de gang van zaken. „We moeten nu de hele zaak maar eens aan de orde stel len". zegt Laudin, die overigens als enige van het viertal niet speel de tegen Joegoslavië. „Het opval lende is overigens dat van de com missie speltechniek (tot welker competitie ook Davis Cupduels be horen. red.) gedurende de drie dagen noch voorzitter Tienstra, noch Adama van Scheltema zich heeft laten zien. Alleen mevrouw Vletter was er vrijdag even. En met die mensen moeten we dan gaan praten". Harde woorden Marian Laudin is van plan met zijn ploeggenoten stevig van zich af te bijten tijdens het gesprek met de commissie. Zowel de voor bereiding als de begeleiding van de ploeg zal ter sprake komen en als het aan Laudin ligt zullen er harde woorden vallen. „Zo kan het niet langer", aldus de Scheveninger. „We zullen zonder aanziens des persoons de gang van zaken moeten bespreken. Dan komt de positie van de bonds coach ter sprake en tevens die van de captain. Het is misschien verve lend om over mensen te praten die je graag mag, maar nu kan het niet anders meer. Er is te veel misge gaan. We zouden zelfs met dit team winstkansen hebben gehad als de voorbereiding maar beter was geweest en als Okker er bij was geweest helemaal. Maar ze hebben op bondsniveau de zaak verkeerd aangepakt. In plaats van persoonlijk de Nederlandse belan gen bij het Davis Cupcomitè te de krankzinnig lage dagvergoeding van dertig gulden in de voorberei ding en de slechts 500 gulden voor het hele wedstrijdweekeinde, al de ze dingen zullen aan de orde ko men. „De bond heeft de beschik king over een duur video-appa raat", vertelt Laudin. „Maar er is voor deze wedstrijd geen gebruik van gemaakt. Het zou toch het minste zijn geweest als tijdens de training van de Joegoslaven opna men waren gemaakt die tijdens de taktische voortbespreking waren gebruikt. Maar er is zelfs geen taktische voorbespreking geweest. Buytelaar zei wel: „Ik ken Pilic en Franulovic". Maar daar heb je toch niks aan, je moet met die kennis dan iets doen". Geen kip Er diende het nodige dweilwerk te worden verricht alvorens de matadoren de piste konden betreden. DEN HAAG Met uitzondering van de wedstrijd tussen Roeme nië en België, die pas komende week vrijdag in Boekarest begint, is de kwartfinale van de Europe se zone in de Davis Cup com pleet. In groep A komen Polen en Frankrijk, evenals de winnaar van Roemenië/België en Tsje- choslowakije tegen elkaar uit. In groep B komt het tot de ontmoe tingen tussen Joegoslavië en Spanje evenals tussen Zweden en Oostenrijk. Deze wedstrijden moeten plaatshebben voor 8 mei a.s. Voor de halve finales hebben zich reeds gekwalificeerd in groep A Groot-Brittannië en Da- vis Cuphouder Italië. De winnaar van PolenFrankrijk is al zeker van een plaats in de Europese finale, aangezien Rusland van hogerhand is uitgesloten. Uitslagen: Polen-West-Oultsland 3—1 Fibak/Nowicki (Pol.)Fassbender/- Meiler (Wdl) 4—6, 8-10, 6-3, 6-4, 6—3, Fibak—Pinner 10—8, 6-3, 6—4, Niedzwiedski—Zirngibl (Wdl) bij de stand 3—1 in de eerste set afgebro ken wegens regen. Tajechoslowakije—Ierland 5—0 Smid/Granat (Tsj.)—Mcardle/O'Brien (Ier) 6-0. 6-2, 6-2, H rebec—Led- better 6-0, 6—1, 6—0, Pala (Tsj.)-M- cardle 6-2, 6—3, 6-0. Oostenrijk—Egypte 5—0 Kary/Letcher—El Shafei/EI Sarka (Egypte) 6—3, 6—2, 79, 6—2, Ka- ry—El Sarka 6—2, 6—0, 6—2, Letcher- El Shafei 6-2, 6—2, 6-0. behartigen om op een voor ons gunstige datum te spelen hebben ze geprobeerd het met een tele foontje voor elkaar te krijgen. Dan lukt het natuurlijk niet. Zowel Pilic als Franulovic had vorig week einde hier kunnen spelen, hoewel ze dat ontkenden. Ze zouden con tractuele verplichtingen in Spanje hebben gehad. Maar Pilic trainde de Duitse Davis Cupploeg en Fra nulovic zat gewoon thuis, omdat zijn vrouw een kind moest krijgen. Zo iets had je kunnen uitzoeken als je maar persoonlijk te werk was gegaan. Dan had Okker kunnen meedoen". Maar afgezien van het falen op bondsniveau wat betreft dit (niet onbelangrijke) aspect signaleert het tennlskwartet meer onvolko menheden, om het maar zacht uit te drukken. Hoewel Marian Laudin zegt dat vla de media geuite kri tiek nog nooit een willig oor heeft gevonden bij de officials („Maar als je het Intern houdt komt er helemaal niets van terecht") heeft hij deze bal toch aan het rollen willen brengen. Hij beseft ook dat hij êèn van ae meest aangewezenen is om de kat de bel aan te binden, want zowel Hemmes als Buytelaar kunnen ge zien hun bondsverplichtingen moeilijk als zodanig fungeren. Het kwartet zal de voorbereiding op het zo desastreus verlopen treffen (er kwamen over de drie dagen niet meer dan 200 betalende be zoekers) als belangrijk punt op de agenda plaatsen. Het feit dat voor de Oranje-equipe niet eens een hotel kon worden gevonden, het feit dat de captain zich slechts bij de wedstrijden heeft laten zien, het feit dat het dubbel nauwelijks kon worden geoefend, omdat er slechts drie man deel uitmaakten van het team, de slecht geïn strueerde scheids- en lijnrechters, DUBLIN De Nederlandse hoc- keyploeg heeft de faam, die het team toch wel vergezelde naar Dublin, In het driedaagse lan- dentoernool volledig waarge maakt Na de aarzelende start op vrijdag met een magere overwinning met 1—0 op Ier land, waaraan mogelijk toch de lange, vermoeiende reis niet vreemd was, volgde zaterdag een goede overwinning met 2—1 op Engeland. De klasse, die dit nationale team In zich heeft, openbaarde zich reeds tegen de Engelsen, maar kwam pas volledig aan de oppervlakte In de gisteren gespeelde Jubl- leumwedstrijd van Paul Litjens en Maarten Sikklng belden 75 caps wasrln Schotland de tegenstander was. Met Paul Litjens als schutter, waarvan zijn vijf doelpunten ge tuigen, werden de Schotten met 6—0 verslagen na een van Oran jezijde superieure tweede helft, waarin de Schotse ploeg werd dol gedraaid door de wervelen de. feilloos in elkaar passende Nederlandse combinaties. De robuuste Schotse verdediging had tenslotte, uitgespeeld en uit- gevloerd, geen enkel verweer meer. Het Nederlandse ploegver- band blijkt zo hecht te zijn ge worden, dat de spelers, hoe ge varieerd de spelpatronen ook op het veld worden gelegd, elkaar schier blindelings weten te vin den. Dit was vooral het grote pluspunt van dit toernooi: Van Heumens opbouw heeft geresul teerd in een zo sterk collectief, dat dit alle Ierse en Britse hoc- keykenners in Dublin vereend, met ontzag vervulde. Paul Litjens Zaterdag in het duel met Enge land, dat met storm en regen onder verre van ideale omstan digheden werd gespeeld, ontwik kelde zich een gelijk opgaande strijd. De Engelse defensie bleef voor alsnog meester van het terrein, maar bij de eerste Nederlandse strafcorner in de 34e minuut ca pituleerde zij. Weliswaar keerde doelman Richard Barker het schot van Litjens als laatste man van het trio, waarin Leefers de aangever en Tim Steens de stop per zijn, maar Theo Doijer was als een hazewind bij de bal om in de rebound te scoren: 1—0. Met een fel offensief trachtte Engeland dadelijk na de rust de achterstand weg te werken. Dit lukte niet bij de derde strafcor ner, maar wel bij de in de 8e minuut bij een scrimmage, waar in doelman Pierre Hermans in het nauw was gedreven, toege kende strafbal. Whitaker het vonnis, ofschoon Ht de bal nog wel even raakte Met Tommy van 't Hek in van de falende Hans Krui; zich overigens tegen Scffen h: uitstekend herstelde, trokl^e sti< ze landgenoten toch wej. Me initiatief tot zich. De kwaliq van ten slotte ook overwinnertyjek i 20e minuut van de tweedpaar scoorde Paul Litjens uit lein r lands tweede strafcorner hide tri nende doelpunt: 2—1. aanta Schotland kon dankzij zijnole v. fysiek stérke defensie la om onafwendbare nederlaag ben delijke proporties beperkfckken den, maar in de tweed%n in ging het volledig door defehout n.goede werk van doelman t( gour betekende slechtsielec doelpunten van respecti Paul Litjens in de 8e mintong* de eerste strafcorner eg|| Wouter Leefers in de 25e na prachtig voorbereiden®^" van Ron Steens. De gave demonstratie vj Oranje-elf leverde nog vier punten op. alle van Paul L. Engeland revancheerde zic| de nederlaag tegen Neet door Ierland te verslaan (0—0), met welke zelfde sct^+J dag tevoren Ierland Schr had verslagen. Opstelling Nederland tegen Enj Doel: Hermans; Van de Bosc Eijk, Jorritsma, Tim Stc Ron Steerw, Van den Berg;[ Leefers, Hans Kruize (Van 't Het Opstelling Nederland tegen I land: Doel: Sikking; Jebbink (Van I sch); Van Eijk, Jorritsma, Tim 1 Ron Steens, Van den Berg.r (Van 't Hek), Litjens, Leefers a Kruize. Laudin stipt ook nog het gebrek aan activiteit van de bond op het gebied van public relations aan „Ze hadden desnoods op de scholen moeten vertellen dat de jeugd voor niets had mogen ko men kijken. Nu zat er geen kip op de tribune, het was een trieste vertoning. In zo'n entourage kun je niet verwachten dat de spelers tot een topprestatie komen". Die bleef dan ook inderdaad ach terwege. Hoewel gezegd moet wor den dat Louk Sanders goed voor de dag is gekomen, zowel in zijn duel met Franulovic als met Pilic gisteren. Ging Sanders uiteindelijk tegen de eerste mentaal tenonder, tegen de oudste Joegoslaaf (37) schoot hij gisteren kwalitatief net iets te kort. Hemmes was van goe de wil, maar slaagde er niet in boven zijn normale niveau uit te groeien. Ook gisteren tegen Franu lovic, die beneden zijn beste kun nen bleef, maar de bal wel steeds een slag langer in het spel hield dan zijn opponent, ging Hemmes weliswaar in vier sets tenon der. Het dubbelspel zaterdagmid dag, waarin Franulovic veruit de zwakste was. bood een klein kans je, maar gebrek aan gevoel voor samenspel (de combinatie San- ders-Thung speelde vorig jaar voor het laatsteeind samen) stond ten minste nog één winstpunt in de weg. Het ware te hopen dat de bondsbonzen uit deze zoveelste ervaring een les hebben geleerd. Hoewel die hoop maar niet al te groot moet zijn. FRANK WERKMAN Uitslagen: Sanders/Thung-Pilic/Franu- lovic 0-6, 7-9, 6-3, 4-6; Hemmes-Franu- lovic 4-6, 2-6, 6-4,1-6; Sanders-Pilic 5-7, 2-6, 2-6. AMSTELVEEN Het Neder lands dameshockeyelftal Is ook in de vierde en laatste Interland van dit voorjaar ongeslagen ge bleven. Met twee overwinningen en twee gelijke spelen is de balans bevredigend. Tenminste op papier, want schotvaardig heid en spelpeil zijn nog lang niet goed genoeg om te kunnen spreken van een wereldniveau. De manier waarop Nederland zich zaterdagmiddag op het veld van het Wagenerstadion in Am stelveen tegen Schotland een overwinning liet ontglippen (2-2) is voor coach Riet Küper aller eerst een aanwijzing eens verder te speuren of er elders in het land niet een aantal vervangsters beschikbaar is. De Schotse doelpunten waren onnodig. Vooral dat waarmee Schotland al na vier minuten de leiding nam was een echt wegge vertje. Na deze tegenvaller kwam Oranje sterk opzetten en bleef dat de hele eerste helft doen. Maar stootkracht zat er niet in. Negèn strafcorners voor de rust waren er nodig eer Nel van Kol-' lenburg uit de laatste van die serie kon inkogelen. Ook in de tweede helft kreeg Nederland ne gen strafcorners en opnieuw was de productiviteit bedroevend: zegge en schrijve één treffer. Dat was de eerste van de reeks, onmiddellijk na de hervatting, waarbij de overigens uitstekende doelverdedigster Ellen Paterson meewerkte door mis te t£_ na een slap schot van Toof Nederland dacht dat het moeiteloos zou gaan en sf verbazingwekkend ongecq treerd. Voor Schotland eeipaw om toe te slaan toen het' u| minuten kon uitbreken. Ela rowman scoorde: 2-2. Opstelling: Nederland: Margot Slebus; S I Bekker, Anneke van Puffelen I Bax. Maria Fikkers, Marlies Jfl^r Kiki de Wolf (Liesbeth Zegers),j| Fruitema. Ine Poelsma, Nel vf lenburg en Cockey van Toos Bax scoort de tweede treffer voor het Nederlandse damesteam BREMEN België Ie zaterdag In Bremerhaven winnaar geworden van de 12e editie van dit jaarlljkee baoketbalevenement In de eindstrijd werd Nederland verslagen met 67—71 (26—41). Nederland kwam na rust goed terug en benader de de Belgen tot op vier punten. Maar deze marge bleek niet meer te overbruggen. België—Nederland, de finale van het basketbal- toernooi van Bremerhaven, werd een strijd tussen routine en aankomend talent. De routine gaf nog net de doorslag. De Belgen wonnen met 71—67 in een wedstrijd, die het hoogtepunt van het toernooi had moeten worden, maar dat beslist niet werd. België—Nederland was zelfs een slech te wedstrijd. In de Oranje-ploeg konden slechts drie spelers een voldoende halen. Spelverdeler Emiel Hagens, topscorer Hugo Harrewijn en Rens- co Zwiers. Deze drie waren echter niet in staat om de Belgische ploeg, knap aangevoerd door Etienne Geerts, af te stoppen. In het midden van de aanval faalde Harry Kip. Hij schoot zeven maal en mikte even zoveel malen naast. Ook Danny Cramer kon de juiste richting niet vinden. Van zijn zeventien schoten troffen er slechts drie doel. De Nederlandse Amerikaan later: „Ik heb mis schien wat veel geschoten, maar ik moest wel. We hadden in deze ploeg geen tweede schutter. Met een Kees Akerboom erbij zouden er veel minder problemen zijn geweest. Dan hadden we gewonnen." Nederland liep direct al een forse achterstand op. Na drie minuten was de stand 10—2 in het voordeel van de Belgen. Hugo Harrewijn schoot de ploeg van Jan Janbroers weer terug in de wedstrijd, maar de Belgische coach Renè Mol, die een aantal jaren geleden op de Nederlandse bank zat, had het gevaar-Cramer onderkend. Hij liet zijn ploeg met vier in een zone-verdediging spelen en gaf Geerts de opdracht Cramer te schauwen. Later liet hij zijn gehwle vijftal een manverdediging spelen. Daarop had Nederland een goed antwoord. De Belgen maakten veel persoonlijke fouten (in totaal 30 tegen Nederland 13) en dat leverde vael vrije worpen op. De helft daarvan trof in het eerste gedeelte doel. Toen kort voor de rust de tot Belg genaturaliseerde Amerikaan Corky Bell zich met de aanval ging bemoeien leek Nederland de genadeslag te krij gen. Halverwege was het verschil dertien punten (41—28), vooral omdat de Hongaarse Belg Imre Nyitrai zijn vrije worpen perfect nam. Zone In de tweede helft trok Mol zijn ploeg terug In een zoneverdediging. Dat gaf Nederland de kans dichterbij te komen. In de negende minuut wee het 51—47 en toen wee de strijd weer helemaal open. De Oranje-ploeg kon echter niet doorbreken en drie minuten later wae het al weer negen punten: 56-*-60. Vier minuten voor het einde kreeg de ploeg weer een kans. Opnieuw was het verschil maar vier punten. En toen bovendien Nyitrai op een wat schlemielige wijze zijn vijfde persoonlijke fout kreeg van de Zweedse arbiter Olsson, leek de weg naar de winst open. Maar Nederland slaagde er opnieuw niet in de sprong naar een marge van twee punten te maken. De Belgen beant woordden elke Nederlandse score en het verschil zoals het was: 71—67. Volgende week krijgt Nederland in Luik de kans revanche te nemen. Dan is Kees Akerboom er wel bij en kan Nederland bewijzen dat het met routiniers als Akerboom en Cramer en jong talent als Zwiers en Hagens, die werd uitgeroepen tot de beste spelers van het toernooi, een team met mogelijkheden heeft. Scorers; Nederland: Hugo Harrewijn 21. Zwiers 12. Hagens 8. Cramer en Van der Lagermaat 6, Ruud Harrewijn eii Zeilatra 5, Limmen 4. De andere uitslagen om 3e en 4e plaats: West-Duitsland- Oostenrijk 76-92 (38-43), om 5e en 6e plaats: US Army West-Zweden 69—73 (33-38). dat Ir e de STEENWIJK Het Nederlfchi dames basketbalteam heeft ren in Steenwijk de tweede strijd tegen Polen verloren*-— 70—79. Bij de rust was de 1 nog gelijk: 3434. Nederlan^ zaterdag in Rotterdam gewov had met 78—71, speelde verfcV gend een goede wedstrijd. Ar lend waren er echter noga' misverstanden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20