Bij kernramp groot wit laken buitenhangen _J 9ï/)m de (/ezcllit/e /muvJ/ej zien. Man doodt vrouw en dochtertje Italianen gelukkig met minibankbiljetjes Ruim vijf miljoen consulten Zlbij niet-offieïéle genezers Guerrillastrijder valt onder krijgsgevangene Morgen laatste dag Ideaal alarm voor bejaarden bestaat niet dB en W Dodewaard aan burgers: postkantoor ervallen Ut een ton Hf Internationale Huishoudbeurs fuk ==t/m 24 april '77 RAI Amsterdam !iS U 19NNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 23 APRIL 1977 PAGINA 7 i toe. Tijd-Van een onzer verslaggevers) e verARNHEM Inwoners van itenisJodewaard die geen auto heb- gram-»en moeten in het geval van ndingen kernramp in hun dorp een jrina-,TOot wit laken buitenhangen r huriat van de straat af duidelijk jeiings te zien. Dat staat in een ïidersiestencild foldertje dat giste- tweeen en eergisteren samen met tendeen voorlichtingsboekje huis /oudi-an huis is verspreid in Dode- telselvaard. wat er in geval van calamitei ten met de vlak buiten het dorp staande kerncentrale moet gebeuren. In het ergste geval kan de burgemeester ontruiming van Dodewaard of een deel ervan bevelen. Men sen die een eigen auto hebben, moeten dan met gesloten ra men en met medeneming van zoveel mogelijk niet gemotori seerde buren naar veiliger oor den trekken. Achterblijvers kunnen worden opgehaald als ze hun beddegoed buitenhan gen. De tekst van de rampaankon digingen die geluidswagens in zo'n geval rondroepen staat in extenso in de folder: „Attentie, attentie, hier volgt een belang rijke mededeling van de bur gemeester. Een deel van de gemeente kan radioaktief be smet worden of is al besmet Een langer verblijf is gevaar lijk. De burgemeester ziet zich genoodzaakt de ontruiming vah dit deel van de gemeente te gelasten. U moet daarom zo snel mogelijk uw huis verla ten". Daarop volgen diverse praktische aanwijzingen. Details over de organisatie van de evacuatie zullen de Do- dewaarders later via hun ge meenteblad vernemen. In buurtgemeenten zullen op vangcentra worden ingericht terwijl de Gelderse BB-com- mandopost in Oosterbeek als crisiscentrum in gebruik wordt genomen. Verder wordt er de nadruk op gelegd dat een aanzegging tot evacuatie een wettelijk bevel is en geen advies. In minder erge gevallen - als er eventueel radioaktieve deel tjes kunnen neerkomen - moet men vee binnenbrengen, voed sel inslaan en zich verschan sen in de kelder, al luisterend naar Hilversum 3. Het ge meentebestuur van Dode waard zegt in de folder dat maar weinig mensen geloven dat het echt onveilig is om in de buurt van een kernreaktor te wonen, ook al omdat er vele veiligheden zijn ingebouwd. „Maar ondanks alle zorgvul digheid en controle mag men nooit vooruit zeggen dat een ongeluk volstrekt uitgesloten is". Sabotage achten B en W van Dodewaard onwaarschijnlijk „omdat elders in het land veel kwetsbaarder doelen zijn te vinden waar men zonder spe ciale kennis in een handom draai meer onheil kan aan richten". De Stroomgroep Dodewaard heeft zich inmiddels verbaasd getoond dat de richtlijnen („zorgvuldig te bewaren") op een slordig stenciltje inplaats van op een stevige kartonnen kaart zijn gedrukt. Woordvoer der Dolf Jansen: „En het aller belangrijkste, namelijk dat je een doek voor je mond moet doen, dat staat er niet in". i, or de eelde ieyra ïsdis- TERDAM (ANP) - Bij een .pende overval op het post- oor aan de Goudsesingel in rdam is gisteravond ruim 00 gulden buitgemaakt. gewapende mannen dron- ïan de achterkant het kan- binnen en dwongen de be ier de sleutel van de kluis geven. De overvallers, die •ns de politie een mengeling Engels en Duits spraken, venen in een gereedstaan- uto, die later elders in Rot- im werd teruggevonden. rmorgen werd door twee ien het hulppostkantoor in lout overvallen. Hierbij de beheerder enkele klap- op het hoofd. De buit be ll 1.620.-. Twee van de oudste inwoners van ons land, die volgende week 106 jaar worden: links mevrouw A. Carè-Edelkamp te Enschede die maandag jarig is en rechts mevrouw G. Leeuwen-Van der Zicht uit St. Annaparochie, die twee dagen later in de bloemetjes zal worden gezet. ADVERTENTIE ir. VisspurlmanilVslaiM'. /.iep op'l gebied van: f. luin. toerisme, keukens en sanitair. «sport manifesliilic. mode en nog veel meer J)e Huishoudbeurs is'n gebeurtenis voor iedereen, jong en oud. Dagelijks van HMHt-l7.ui» en van HUiii-22.31» uur. 1 Op zondagen s avonds gesloten. Kntree: <>.- p.p. ^^Jxinderen <'n groepen boven «Ie 25 personen 2.- korting p.p. Oralis parkeren! mot a febvre wil vormsel toedienen rjE n een onzer verslaggevers) 1RMOND De door de van zijn bevoegdheden even bisschop mgr. Lefeb- ichijnt niettemin van plan ijn maandag in het Lim- se Stein aan een aantal len, uit verschillende stre- afkomstig, het Heilig nsel toe te dienen in een Icnliere kapel. bisschop van Roermond, Gij sen heeft mgr. Lefebvre ddels laten weten, hem •toe geen toestemming te U$ zoi geven Aan de eigenaars heer°i^e kïkaliteit heeft mgr. Gij- iezit af" laten weten, „dat zij in geweten verplicht zijn hun medewerking aan een dergelijk onheilig gebeuren te onthou den". Ook de gelovigen die bij die gelegenheid het H. Vormsel zou den willen ontvangen of hun kinderen daartoe zouden willen aanbieden, heeft mgr. Gijsen la ten weten, dat zij dit niet mogen doen. Hoewel het sacrament gel dig ontvangen zou worden, is dit ontvangen toch geheel ongeoor loofd en het sacrament wordt daardoor van zijn geestelijke vruchtbaarheid beroofd", aldus bisschop Gijsen. UTRECHT (ANP) Het is onmogelijk om een alarmsysteem te ontwerpen dat aan alle eisen en wensen voldoet, aangezien sommige van de eisen en wensen met elkaar in strijd zijn. Tot deze slotsom komt de heer Kwekel in het bijna helemaal aan alarmering gewijde blad „Op leeftijd" van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid. Kwekel maakt deel uit van de werkgroep „alarmering" waarin vertegenwoordigers zitten van onder andere de NFB, de bejaardenbonden, het bouwcentrum en de PTT. Gezien de vele haken en ogen van de vier- vijfhonderd ver die aan de bestaande systemen schillende systemen inclusief zitten bepleit Kwekel een brede bellen, toeters, vlaggen, piepers aanpak van het alarmeringspro- en flitslichten die er op de bleem. Er zou bijvoorbeeld een markt zijn. De overheid is van commissie kunnen worden sa- plan om in de toekomst wonin- mengesteld voor het formuleren gen voor bejaarden te laten van aanbevelingen of richtlij- voorzien van een extra leiding nen. „Op leeftijd" meldt, dat het mi nisterie van volkshuisvesting al waarop of waaraan zo nodig een of ander alarmeringsappa raat kan worden aangesloten. tijden bezig is met het bestude- Dat vergt naar schatting een de alarmeringsproble- eenmalige investering van onge- matiek. De consulent voor de bejaardenhuisvesting vertelde het blad, dat hij bijna gek ge worden is na het bestuderen veer duizend gulden per wo ning. „Op leeftijd" onderstreept nog, dat alarmeringssystemen nuttig zijn om er een plotseling optre dende noodsituatie snel zicht baar mee te maken, maar dat ze er niet zijn „om de nood waarin de maatschappij ver keert, het gebrek aan solidari teit en medemenselijkheid, te verhullen en om schuldgevoe lens daarover te doen indutten". Het beleid is er tegenwoordig op gericht, ouderen zo lang moge lijk zelfstandig te later wonen. „Men kan zich afvragen, aldus het blad", of wonen in de wijk in plaats van in een verzorgings huis wel een verbetering is als de bejaarden dan volautoma tisch moeten worden „be waakt". Eenzame, alleenstaande oudere mensen help je niet uit de nood door hen te omgeven met elektronica zodat ze, als hun tenslotte iets zeer ernstigs dreigt te overkomen, een beroep mogen doen op anonieme hulp verleners" zegt „Op leeftijd". Hij zag het niet meer zitten MIDDELBURG (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Middelburg heeft gisteren twee jaar gevangenisstraf en tbr geëist tegen de 29-jarige P. K. uit Vlissingen, die in de nacht van 13 op 14 januari van dit jaar zijn 28-jarige vrouw en 2-jarig dochtertje om het leven heeft gebracht. De 29-jarige verdachte zag het op die bewuste nacht allemaal niet meer zo zitten. Zijn werk op een groot kantoor beviel hem niet langer en hij zocht eigen lijk naar een andere baan. 's Avonds had hij, zittend in de huiskamer, zijn vrouw was al naar bed, daar nog wat over zitten nadenken. Toen overviel hem de onbe dwingbare neiging om zijn vrouw en dochter van het leven te beroven. Zijn slapende echtgenote sloeg hij daarop met een, half met water gevulde snel kookpan, op het hoofd en wurgde haar vervolgens. Zijn tweejarig dochtertje ver dronk hij in de badkamer. De officier van justitie, mr. A. P Besier, zei in zijn requisitoir ervan overtuigd te zijn, dat K. de dubbele moord opzettelijk en met voorbedachte rade heeft gepleegd. Hij heeft namelijk minstens een kwartier zitten nadenken op welke wijze hij zijn daad zou uitvoeren. Toch is K. volgens de behandelende psychiaters verminderd toerekeningsvatbaar. De officier van jus titie hield met de eis van twee jaar dan ook rekening met de adviezen van deze psychiaters. Ook al achtte hij de adviezen in de beslotenheid van de rechtbank gegeven niet volledig uitvoerbaar. Uitspraak 6 mei. PPR wil met CDA overleg over ,,hoe elkaar bestrijden" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het CDA heeft het verzoek van de PPR afge wezen om tot overleg te komen hoe beide partijen elkaar bij de verkiezingen wel en niet zou den moeten bestrijden. Aanlei ding tot het verzoek was vol gens de PPR, de wijze waarop deze partij de laatste tijd door verschillende vertegenwoordi gers van het CDA is aangeval len. In CDA-kring stelt men overleg op prijs, mits alle bij de verkie zingen betrokken partijen daar bij ingeschakeld worden. Jan Terlouw van D'66 heeft inmid dels laten weten, dat zijn partij zich „zeer terughoudend" wenst op te stellen ten opzichte van het persoonlijk gehakketak, waardoor de verkiezingscam pagne - naar zijn mening - wordt gekenmerkt. WD-lijsttrekker Wiegel vindt, dat ernstige kritiek gerechtvaar digd is op het televisiebeleid van sommige omroepen. Naar zijn mening is er sprake van bein- vloeding in de berichtgeving en van eenzijdig propageren van vooral de linkse politiek. „Het ruikt naar manipuleren en in doctrineren van ons volk". Minister Van Kemenade (onder wijs) vindt, dat het CDA de ontzuiling in de hand werkt. „Toen er meer confessionele po litieke partijen waren konden de mensen nog wel hun ver schillende maatschappelijke waarderingen in de partij uit drukken. Nu alles onder één deken van het CDA te slapen is gelegd, wordt dat moeilijker. Dat werkt ontzuiling in de hand", zei hij vanmorgen voor de Vara-radio. TINDEMANS FORMATEUR BRUSSEL (ANP) Koning Boudewijn van België heeft Leo Tindemans belast met het vormen van een nieuwe Belgi sche regering. Tindemans, die zes dagen gele den 55 jaar werd, behaalde met zijn partij, de Christelijke Volkspartij (CPV) afgelopen zondag een forse overwinning bij de Belgische parlementsver kiezingen. Die verkiezingen be tekenden voor Tindemans zelf ook een grote overwinning. Hij kreeg niet minder dan 134.163 voorkeurstemmen. (van onze correspondent Frans Wijnands) ROME In Italië is voor zo'n slordige 75 miljoen gulden aan papieren kleingeld in omloop. Naar Nederlandse maatstaven gerekend: kwartjes en dubbeltjes van papier, bankbiljetjes van bijna de normale afmetingen zoals van de echte papieren 500 lire of van het Nederlandse „vijfje'. Bijna dertig verschillende banken hebben deze mini-biljetten uitge geven. Ze circuleren in heel Italië om het schreeuwende tekort aan metalen kleingeld op te vangen. Ze worden tot nu toe getolereerd door de overheid, ze lijken gedekt door de banken en verzamelaars hebben er een nieuwe hobby aan overgehouden. Sommige (ongebruikte) biljetjes van 100 lire, iets meer dan een kwartje, brengen op de verzamelaarsmarkt al meer dan 300 gulden op. Er bestaan zelfs .officiële' verzamelaars-catalogi, waarin alle uitgaven vermeld staan. Dat het totaal-bedrag van deze mini-biljetten knap inflatiewerkend kan zijn, maakt alleen economische en financiële deskundigen bezorgd. Tot nu toe is slechts één geval bekend van inruil-in-het- groot, toen onlangs een groep politiek-radicalen bij een Milanese bank zeshonderd mini-biljetten bij de kassa wilde inleveren voor een totaal-bedrag van bijna 200 gulden. Na een eerste aanvankelijke weigering, en nadat de bank tevergeefs had aangeboden alleen de door haar uitgegeven biljetjes in te wisselen, is de zaak in der minne geschikt, ook al omdat het totaal bedrag niet groot genoeg was om er een (politieke) rel over te veroorzaken. Maar het probleem van het papieren kleingeld kwam toen wel even onthutsend duidelijk aan het licht. De massale uitgave van de biljetten is rechtstreeks een oorzaak van het al jaren bestaande nijpende gebrek aan metalen munten. De aanmaak daarvan blijft beneden peil, ook al om kennelijk technische rede- Voor 75 miljoen gulden is aan dergelijke biljetjes in omloop. nen. Bovendien slikken munten-automaten enorme hoeveelheden muntjes op, waardoor prompt een zwarte markt in deze betaalmid delen ontstond. Potters, of mensen die vanwege hun beroep regelmatig veel munten beschikbaar hadden, verdienden er een aardige grijspstuiver bij om die begeerde munten tegen een bescheiden rente in te wisselen. Bekend is het verhaal van de pastoor die de wekelijkse collecte-opbrengst na de laatste zondags mis inwisselde bij de bar aan de overkant en dan tien procent kreeg. Een tijd lang fungeerden ook telefoonmuntjes, snoepjes, kauwgom en postzegels als wisselgeld. Maar in december 1975 verschenen in Turijn de eerste mini-biljetten, uitgegeven door de middenstands bond van de regio Turijn en keurig gedekt door een te goeder naam en faam bekend staande bank, het bank-instituut Sint Paulus. Na de eerste argwaan was het hek van de dam en verscheen overal in Italië soortgelijk papiergeld. Tot drie keer toe heeft de lagere justitie ingegrepen. Onder meer werden de banken beschuldigd van financieel misdrijf tegen de staat, omdat alleen de staat geld mag slaan en drukken. Maar hogere rechtsinstanties stelden de banken in het gelijk, en het kabinet heeft het tot nu toe niet verder gebracht dan de verklaring dat het papiergeld nog niet rechtsgeldig is omdat het algemeen gebruikt wordt, maar de zaak is in studie'. De meeste banken accepteren de biljetjes als betaalmiddel, maar ze worden achter de balie ogenblikkelijk vernietigd. Op die manier wordt getracht de omloop binnen de perken te houden en geen bankkassier zal ooit een mini-biljet van 100 lire uitbetalen. De officiële staatsinstellingen, zoals de posterijen, weigeren de biljetten te accepteren, maar de huisvrouw kan er in alle winkels mee terecht, en dat was de bedoeling. Dat er niettemin doorlopend argwaan blijft bestaan tegen dit papiergeld merken de toeristen die vrijwel altijd stapels van deze biljetjes als wisselgeld krijgen toegestopt. De beste methode om er dan vanaf te komen is met gelijke .munt' terug te betalen, want geen ober die vies is van een dergelijke papieren fooi. Inflatie of niet. fifty/fifi- UTRECHT ANP Het totale aantal contacten tussen niet-unlversitair opge leide genezers en patiënten is volgens de meest voorzichtige schattingen ruim vijf miljoen per Jaar. Dat valt nauwelijks meer een randverschijnsel te noemen als men bedenkt dat het totale aantal con tacten tussen huisartsen en patiënten per Jaar op zestig miljoen wordt geschat. De arts P. A. van Dijk, auteur van het Doek „Geneeswijzen in Nederland" «chrijft dit in het Nederlands tijdschrift foor Geneeskunde, waarin hij een over- -Jicht geeft van alle niet aan de universi- ïit onderwezen geneeswijzen, die in Ne erland worden toegepast, het aantal «oefenaren ervan (artsen en niet-artsen) n - bij benadering - het aantal consulten. >e omvang van de niet-universitaire ge- leeskunde, de toenemende kritiek op de fficiële geneeskunde en de daarmee waarschijnlijk samenhangende groeiende belangstelling voor andere methoden, rechtvaardigen naar de mening van de heer Van Dijk een grondige bestudering van niet-universitaire geneesmethoden voor de Nederlandse gezondheidszorg. De gegevens die de heer Van Dijk in zijn artikel vermeldt, zijn gebaseerd op een onderzoek onder 800 niet-universitaire genezers, een literatuurstudie en ruim 140 interviews met de „smaakmakers" van de verschillende geneeswijzen. De alternatieve geneeswijze die in Neder land het meest in trek blijkt, is de para normale geneeskunde zoals deze wordt beoefend door ongeveer 150 georgani seerde en 200 ongeorganiseerde magneti seurs. Van Dijk schat het aantal jhatien- tencontacten in deze sector per jaar op ruim 1,7 miljoen. Voor de antroposofi sche geneeskunde (60 artsen) schat hij het aantal patiëntencontacten op 900.000 en voor de homeopathie (26) op een kleine miljoen. Eveneens zeer in trek zijn de kruidengeneeskunde (200.000 contac ten), de manuele geneeskunde, beoefend door 45 artsen en 300 fysiotherapeuten (345.000 contacten) en de natuurgenees kunde (230.000). De acupunctuur is ook in Nederland sterk in opkomst. Acupunctuur wordt door een kleine 300 gediplomeerden toe gepast en het aantal patiëntencontacten schat de heer van Dijk op 363.000. Hij tekent hierbij aan, dat de vraag naar behandeling met acupunctuur de behan delingsmogelijkheden ver overtreft. Vrij wel alle acupuncturisten hebben lange wachtlijsten (van enkele maanden tot ja ren). Na een televisiedocumentaire in juni 1976 bijvoorbeeld groeide de wachtlijst van de acupunctuur-polikliniek in Haar lem aan tot 6.000 patiënten. Vangstverbod overtreden Urker vissers veroordeeld ZWOLLE (ANP) De economi sche politierechter in Zwolle heeft gisteren 21 Urker vissers veroordeeld tot betaling van geldboetes variërend van 25 tot 500 gulden. Zes vissers kregen een voorwaardelijke straf met een proeftijd van twee jaar, omdat zij inmiddels zijn gesa neerd. De rechter veroordeelde vrijwel alle overtreders van de maatregelen ter beperking van de vangst van schol en tong conform de eis van de officier. Deze had veel begrip voor de moeilijkheden waarin Urker vis sers en overigens de gehele Ne derlandse vloot terecht zijn ge komen, toen bleek dat de quote ringsmaatregel de inkomens met minstens 40 procent terug bracht De vissers protesteerden door op grote schaal het verbod te overtreden. De officier vroeg echter ook begrip voor de maat regel van de minister van Land bouw en Visserij, omdat de hoe veelheid tong en schol onrustba rend achteruit is gegaan. Genève (UPI) Elke guerrillastrijder die in handen valt van zijn vijand, dient te worden behandeld als een krijgsgevangene. Dit is gis teren beslist door de humanitaire conferentie van het internationale Rode Kruis in Genève. De conferentie is bedoeld om de Geneefse oorlogsconventies van het Rode Kruis van 1949 aan te passen aan de moderne oorlogssi tuaties. Vertegenwoordigers van 86 landen ne men aan de bijeenkomst deel. De resolutie over de guerrilleros werd aangeno men met 66 stemmen voor, twee tegen en 18 onthoudingen. Tegen stemden Brazilië en Is raël. Onder de voorstemmers bevonden zich de Verenigde Staten. De uiteindelijke beslissing moet worden genomen op een algemene verga dering. In de resolutie worden een aantal beperkingen gesteld aan de term guerrillero. Zo moet een dergelijke strijder bij een gevecht of bij de voorbereiding van een gevecht, te onderschei den zijn van de burgerbevolking. Voorts moeten guerrillastrijders „hun wapens openlijk meevoeren in een gevecht of zolang zij zichtbaar zijn voor de vijand terwijl zij bezig zijn met militaire activiteiten voorafgaande aan een aanval waaraan zij zullen deelnemen". De Israëlische afgevaardigde naar de conferen tie, Meir Rosenne, was van mening dat de resolutie „terroristische handelingen aanmoe digt". De resolutie houdt volgens hem in dat burgers nu het recht hebben deel te nemen aan gevechten, wat tegen alle regels van oorlog is. De Palestijnse bevrijdingsbeweging (PLO) noemde de resolutie daarentegen „over het geheel genomen bevredigend". Engeland, dat zich onthield van stemming, ver zette zich tegen de „dubbelzinnigheid van een aantal woorden in het artikel". Als voorbeeld haalde de Britse gedelegeerde aan, dat vele strijdkrachten vandaag de dag beschikken over elektronische apparatuur waarmee zij ook in het donker en onder andere omstandigheden waarin het zicht slecht is, kun nen „kijken". De conferentie duurt nog tot juli. Onder de artikelen die nog behandeld moeten worden is er een dat ook aan huurlingen de status van krijgsgevangenen wil toekennen wanneer zij gevangen worden genomen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7