Geef ze lucht Astma Fonds e Nieuw Schiphol worstelt als tienjarige met te krappe jas Den Haag komt dichter bij Amsterdam te liggen ....en waar komt tweede nationale luchthaven? Giro 55 O 55 Leusden het afgelopen boekjaar (cijfers officieel nog onbekend) ongeveer op hetzelfde zal uitko men. Men had voor 1976 zelfs een nog groter verlies verwacht, maar de klappen zijn binnen de perken gebleven omdat de vracht in dat, jaar met dertien percent en het passagiersver voer met vijf percent groeide. Zo zie je maar. Riemens in zijn riante directie kamer: „Vroeger rekenden we in de lucht vaart met een verdubbeling van de groei in elke vijf jaar. Nu houden we het op een verdubbeling in iedere tien tot twaalf jaar. Wat betekent dat we een tweede nationale luchthaven pas na 1995 nodig hebben. De vraag is: hoe groot moet je hem maken? In voorafgaande jaren is wel geopperd: leg met een een luchthaven aan met een capaciteit van 100 miljoen passagiers per jaar. Nu wordt meer geredeneerd in de trant van: „Moeten we het niet wat geleidelijker aandoen een geleidelijke aanvulling van de capaciteit, een geleidelijke aanpassing?" Kijk, als je meteen een heel grote nieuwe luchthaven bouwt met uiteraard de allernieuwste snufjes, zuig je Schiphol leeg, want dan wil iedereen daar heen! Krijg je dan in de Randstad niet het effekt van de mijnstreek? Kun je niet beter iets creëren dat geleidelijk groeit? Dat eerst de funkties van Schiphol aanvult en pas op heel lange termijn die funkties overneemt met dien verstande, dat er voor Schiphol een belangrijke taak weggelegd moet blijven? Maar concluderend zeg ik: in 1995 moet er ergens in het land over de plaats wil ik geen uitspraak doen een aanvullende, nieu we luchthaven liggen en die zou eigenlijk op dit moment al gepland dienen te worden. Of er in Den Haag ergens een kamertje is, waar de plannenmakers klaar zitten? Dat weet ik niet. Daar heb ik nog niets van gehoord". PIET SNOEREN QeidócOowiarit DEN HAAG -1 Ontbreekt er nog maar aan dat de reizigers van de jaren tachtig bij bet verlaten van de trein niet op bet perron stappen, maar rechtstreeks in de Jumbo-jet Zo comfortabel lijkt over eni ge jaren het vervoer naar Schiphol te worden voor reizi gers uit de randstad. Met de koffer in de trein, uitstappen op het station Schiphol-cen- trum, met de bagage op de lopende band binnendoor richting vliegtuig. Zo simpel ligt dat wanneer straks de Schiphol-lijn Amsterdam via de luchthaven en Leiden met Den Haag gaat verbinden. De eerste Amsterdammers reizen eind volgend jaar onder gronds richting vliegveld. De eerste drie kilometers tunnel liggen er al. In 1981 moet het (bovengrondse) traject naar Den Haag gereed zijn. „Regeren is nog altijd vooruit zien", overwoog burgemeester Jacob Amersfoordt van de Haarlemmermeer al in 1869. Een directe treinverbinding tussen de hoofdstad en Leiden vond hij toen al van levensbe lang voor West-Nederland. Hij blikte kennelijk zover vooruit dat zijn medebestuurders hem niet konden volgen, want er gebeurde niets. Zeventig jaar lang niet In de jaren dertig bleek pas hoezeer Amers foordt het bij het rechte eind had. Amsterdam barstte voor al in het zuiden uit zijn voe gen, voor de NS aanleiding om aan een nieuwe railverbinding tussen hoofd- en hofstad te denken. Na de oorlog breidde de luchtvaart zich zo krachtig uit dat de belangen van Schiphol sterk gingen meetel len. Toch duurde het nog tot 1974 voordat de eerste spade in de grond ging, vergezeld van vele voeten in de aarde. Zowel de plannen voor het traject in zuidelijke als noor delijke richting stuitten op he vig verzet De voordelen van de Schiphol-lijn (tijdwinst, minder verkeersongevallen, minder verkeersvoorrienin- gen) vielen volgens bewoners in de omgeving van Leiden in het niet bij de nadelen, zoals geluidshinder en aantasting van het landschap. Met name de inwoners van Warmond weerden zich heftig toen bleek dat de lijn dwars door hun gemeente zou gaan lopen. Mi- BIJNA VANUIT DE TREIN DE SLURF IN nister Westerterp was onver biddelijk, wees alle alternatie ven af en drukte zijn eigen, favoriete traject door. Het re sultaat is dat de lijn ten zuiden van Schiphol boven de grond komt, de reizigers dicht langs Hoofddorp en Nieuw Vennep voert, evenwijdig aan de rijks weg Amsterdam-Den Haag tussen Sassenheim en de Ka- ger Plassen door raast en ver volgens bij Warmond aansluit op de oude lijn Haarlem-Lei- den-Den Haag. De Schiphol- lijn eindigt in het noorden voorlopig aan de Minervalaan in Amsterdam-Zuid. De Spoorwegen willen echter zo diep mogelijk doordringen in het centrum en hebben het Amstelstation al genoemd als mogelijk eindpunt Minister Westerterp lijkt voorlopig niet van plan aan de wens tege moet te komen. Vertraging in de bouw door deze trajectproblemen wordt niet waarschijnlijk geacht zo dat over anderhalf jaar de eer ste reizigers met 160 km per uur op Schiphol aansnellen. De NS gebruikt hiervoor het normale Intercity-materiaal, dat men 20 km harder zal laten rijden dan de huidige maximum-snelheid. Nog deze zomer worden op het traject Eindhoven-Venlo proeven ge nomen met snelheden tot 160 km per uur. Door de opvoe ring van de snelheid en door dat de omweg via Haarlem niet meer nodig is, komen Den Haag en Leiden ongeveer twintig minuten „dichter" bij Amsterdam te liggen. In beide richtingen zullen per uur vier treinen vertrekken. Twee naar en van Den Haag Centraal, met aansluiting op de Hofpleinlijn naar Rotter dam. Twee van en naar Den Haag Hollands Spoor met aan sluiting op CS Rotterdam. Voor een totaalbedrag van 590 miljoen gulden (prijspeil *72) gaan hier rond 1990 naar schatting twintig miljoen pas sagiers per jaar van profite ren. Tien jaar later verwacht men op de lijn 28 miljoen reizi gers. SCHIPHOL „Het is nu de moeilijkste tijd om een beslissing te nemen over de aanleg van een nieuwe, grote luchthaven en om hem te plannen dit gezien de technische ont wikkelingen die in de luchtvaart misschien voor de deur staan, de milieuproblemen waarmee we kampen en de onzekerheid die er heerst over de toekomstige groei van het luchtverkeer." Aan het woord dr. D. Riemens, sinds 1974 directeur van Schiphol. Maar ook: „Wil men tot het besluit komen een tweede nationale luchthaven aan te leggen, dan zal men heel spoedig de plaats ervan dienen te bepalen en zal men uiterlijk in 1979 de eerste stappen tot de realisatie van de plannen moeten zetten. Dan nog zal het tot 1995 duren voordat die nieuwe luchthaven klaar is. Ook zal men heel spoedig moeten beslissen over de aanleg van de vijfde start- en landingsbaan die Schiphol nodig heeft om de voorspelde groei van het luchtverkeer op te vangen zolang de tweede nationale luchthaven er niet is. Die vijfde baan hebben we al vóór 1970 aangevraagd, maar er is nog geen uitsluitsel Het duurt allemaal te lang. Een tussenoplossing zou kunnen rijn dat je de regionale vliegvelden tijdelijk vier of vijf jaar zwaarder gaat belasten, maar dat is ongunstig. Denk aan de geluidsproblemen die Rotterdam of Eindhoven zouden krijgen. Denk aan de extra kosten. En het is natuurlijk het beste alle luchtverkeer op één plaats te concentreren, want de Europese en interconti nentale dienstregelingen rijn helemaal met elkaar verstrengeld en hetzelfde geldt voor de vrachtstromen. Je zou hoogstens de charters kunnen uitstoten. Een ander alternatief is, dat je besluit de luchtvaart in Nederland niet verder te laten groeien. Dat kim je bereiken met hoge nationale heffingen of met verbods bepalingen. Maar daarover moet je wel goed nadenken, want wat je afwijst ben je defini tief kwijt. Het gaat ergens anders heen. Uit de markt is uit de markt Je komt er moeilijk weer in. En stilstand is vaak versnelde achter uitgang. Dat noemen we met een geleerd woord decumulatie. Verkeer moetgroeien. Het stopzetten van de groei zou een aanslag betekenen op de ontwikkeling van de Neder landse burgerluchtvaart Ik zou dat bijzonder betreurenswaardig vinden". Waar de tweede nationale luchthaven moet komen in de Markerwaard, bij Dinteloord of op de Maasvlakte blijkt Schipholdirek- teur Riemens weinig uit te maken. Als hij er maar komt, en wel in 1995, want eerder kan door het uitblijven van besluitvorming al niet meer. En als de vijfde baan van Schiphol er maar komt (parallel met de huidige Zwanen- burgbaan; aanvliegroute milieuvriendelijk, want over leeg agrarisch gebied) die nodig zal rijn om de periode tot 1995 op te vangen. Aanleiding tot ons gesprek is tien jaar „nieuw Schiphol". Op 28 april zal het namelijk tien jaar geleden zijn dat koningin Juliana het gigantische verkeersareaal in de Haarlemmer meer officieel in gebruik stelde. Maar een terugblik wordt het nauwelijks; daarvoor is een luchthaven te dynamisch. Enkele cijfers om de toekomstfilosofie van directeur Riemens een bodem te geven. Het huidige stationsgebouw heeft een capaciteit van 17 miljoen passagiers per jaar. Dat is volgens de prognose voldoende tot 1986. Dan zal er dringend een tweede stationsgebouw nodig rijn. De bouw zou dan in 1981 moeten beginnen. Dit nieuwe stationsgebouw gaat de capaciteit van Schiphol verdubbelen tot 34 miljoen passagiers per jaar en dat is alweer volgens de prognoses genoeg tot 1995, het jaar waarin de nieuwe nationale luchthaven er zou dienen te liggen. Er is echter een probleem. Zes jaar vóór dat tijdstip zal vol gens de kijkers in de kristallen bol het aantal vliegbewegingen op Schiphol groter zijn dan de vier banen van nu kunnen verwerken. Het zogenaamde tangentiële stelsel van vandaag kan er 235.000 per jaar hebben of, simpeler gezegd, 75 per uur. Momenteel rit men op 55 vliegtuigbewegingen per uur dus de jas is nog ruim. Maar in 1989 is volgens de toe komstberekeningen het verzadigingspunt van de vier bestaande banen bereikt. Kardinale vraag: hoe vul je het gat tussen dat tijdstip en 1995 wanneer de tweede nationale luchtha ven op rijn vroegst klaar kan zijn? Het ant woord luidt: de vijfde baan. Tenzij men kiest voor de alternatieven waarmee een man als Riemens niet bijster gelukkig is: tijdelijke belasting van de regionale velden of stopzet ting van de groei van het luchtverkeer. Zo ligt, in een notedop, de problematiek waarmee het nieuwe Schiphol op rijn tiende verjaardag worstelt. Nu blijven prognoses prognoses. Kijken in de toekomst wordt niet voor niets gelijk gesteld met roeren in koffiedik. Op Schiphol weten ze daar van mee te praten. Toen koningin Juliana op 28 april 1967 het voor vierhonderd miljoen gulden gebouwde nieuwe verkeersa reaal in gebruik stelde, had het een capaciteit van zes miljoen passagiers per jaar. Genoeg, tot 1975, dacht de trotse directie. Goed mis. Al vrij snel, in 1970 deden de jumbojets hun intrede, de luchtolifanten waarmee het door KLM-oprichter Plesman voorziene massaver- voer werkelijkheid werd. Schiphol bleek opeens uit rijn niet eens afgeborstelde jas gegroeid en moest rijn capaciteit uitbreiden tot 8 miljoen passagiers. Opgejaagd door die jumbo's en door de verwachte stijging van het vervoer begon men eind 1970 met de uitbrei ding van het stationsgebouw en met de aanleg van een vierde pier. Kosten tweehonderd mil joen gulden. Niet de 10,2 miljoen passagiers per jaar kon men toen opeens opvangen die men in 1975 had verwacht, maar zeventien tot achttien miljoen. Hard sloeg het lot toe waar- over kristallen bollen en koffiedik plegen te zwijgen. De oliecrisis van 1973, de economi sche recessie. Een stijging van het aantal vliegtuigbewegingen met slechts één procent De vracht met vier percent gekelderd. Toen de uitbreiding van het stationsgebouw in 1975 een feit was, bleek Schiphol te ritten met een grote overcapaciteit Men had bent u er nog? in dat jaar op basis van hernieuwde prognoses op 10,2 miljoen passagiers gere kend. Het werden er slechts 7,8 miljoen. Dit leidde tot het gigantische exploitatieverlies van ruim achttien miljoen gulden dat de directie in 1975 te betreuren had en dat over

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13