ruimtevaa^ers voor vlucht in 1980 Nederland zoekt OKKER WIJST PERSONEEL OP GEVAAR FOUTEN v«§r Bonn negeert VS: Toch kernenergie voor Brazilië la Meer alcohol; minder voedsel Erwtensoep in supermarkt bleek veevoeder Tweede Kamer boos op Ieren KOOREMAN SLAAPKAMERS (Bomo/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND [Van onze redacteur ruimtevaart) Delft Het Europese ruimtevaartbureau E.S.A. heeft een begin gemaakt met een programma voor de selectie van Westeuro peanen, (ook Nederlanders) die als „payload .pecialists" werkzaam zullen zijn in het Europese ruimtevaartlaboratorium Space-, ab. Dit laboratorium zal in de zomer van 1980 voor het eerst een vlucht van zeven lagen rond de aarde maken. Het laborato rium wordt in het vrachtruim van de Ame rikaanse pendel Space Shuttle in de ruimte gebracht en keert aan boord van diezelfde Space Shuttle ook weer naar de aarde terug. Daarna kan zowel ruimtependel als spacelab voor een nieuwe missie in gereed heid kunnen worden gebracht. Zal de bemanning van de Space Shuttle steeds uit speciaal opgeleide Amerikaanse astronauten bestaan, aan boord van het ruimtelaboratorium zullen ook Westeuropea nen de kans krijgen experimenten en waar nemingen in de ruimte te doen. De eerste spacelab-vlucht staat op het programma voor de zomer van 1980. Bij die gelegenheid zullen in het laboratorium twee specialisten werkzaam zijn. Een van hen zal een Ameri kaan zijn, de andere een Europeaan. Het is de bedoeling van de nu beginnende selectie activiteiten om die eerste N esteuropese ruimtevaarder (en zijn plaatsvervanger) aan te wijzen. Alle elf lidstaten van E.S.A., waar toe ook Nederland behoort, zullen ongeveer vijf kandidaten voordragen. Daaruit wordt begin volgend jaar de definitieve keus zal gedaan. Gegadigden voor een vlucht met spacelab moeten uiteraard in uitstekende lichamelijke en geestelijke coniditie verkeren en daar naast onder meer aan de volgende voor waarden voldoen: leeftijd tussen 23 en 47 jaar, universitaire of daarmee gelijk te stel len opleiding, vijf jaar praktijkervaring op wetenschappelijk of technologisch gebied. De selectie van Nederlander se kandidaten wordt gecoördineerd door het N.I.V.R. (Ne derlands Instituut Voor Vliegtuigontwikke ling en Ruimtevaart) te Delft Daartoe is een speciale commissie gevormd, waarin zitting hebben prof. dr. H. C. van de Hulst, dr. M. P. Lansberg en de heer J. L. Flinterman, oud-vlieger van de Koninklijke Luchtmacht WASHINGTON (RN) Iedere Amerikaan, die de leeftijd van 80 jaar had bereikt, kreeg tot nog toe van de Ameri kaanse president een fe- lecitatiekaartje toege stuurd. De postzegel hiervoor kost slechts 40 cent, maar president Carter heeft nu besloten dat alleen de Amerika nen die 100 jaar worden, nog kunnen rekenen op een felicitatiekaartje van het Witte Huis, om dat het anders te duur wordt. Nog een slachtoffer Tenerife SAN ANTONIO (Rtr) - In de Amerikaanse stad San Antonio in de staat Texas is een inzittende van de Amerikaanse Pan Am jumbo die on langs op het eiland Te nerife in botsing kwam met een KLM-jumbo, overleden aan zijn ver wondingen. Het aantal doden door de ramp is nu 580. Vier gewonden zijn nog in kritieke toe stand. Van een onzer verslaggevers WIJK De directie van de Nederlandse vlieg- ibriek Fokker-Ypenburg heeft het personeel arschuwd voor de verstrekkende gevolgen van lalance bij de revisie van vliegtuigen. In een ouwelijke brief aan het personeel naar aan- ig van de ramp op Tenerife wijst de directie dat er steeds meer fouten worden gemaakt. Het personeel zal er zich terdege van bewust moeten zijn, aldus de brief, dat bijvoorbeeld het zoekraken van gereedschap en het achterlaten van gereedschap in vliegtuigen, gezien de risico's, „eigenlijk misdadig is." Volgens de directie komt dit soort fouten de laatste tijd steeds vaker voor. Daardoor wordt bij de klanten van Fokker twijfel gezaaid omtrent de kwaliteit van het afgeleverde werk. In de brief wijst de directie het personeel op een aantal recente gebeurtenissen bij Fokker-Ypenburg. Zo raken er steeds meer stuks gereedschap zoek. (In het tweede halfjaar van 1976 bijna driehonderd). De brief zegt daarover dat één zo'n exemplaar „voldoen de kan zijn voor het ontstaan van een fatale situatie". Verder noemt de brief: Borgpen vergeten op een kardinale plek in een F-104. Een F-27 afgeleverd, waaraan meer dan vier we ken „na-reparatie" moest worden uitgevoerd. Negeren van rookverboden. Vergeten om gereedschap dat moet worden bijge steld op tijd in te leveren. Vergeten vermissing van gereedschap te meldea Volgens de directie is deze lijst van fouten nog lang niet compleet „Ieder van ons kan er wellicht één of meerdere aan toevoegen". Volgens een woordvoerder van Fokker-Ypenburg, gaat een brief van deze strekking regelmatig de deur uit. „Het is een onderdeel van ons pakket veiligheids maatregelen". Vrijdag 22 april 1977,67e jaargang no. 20715 Koning en keizer Van serie Koning en keizer deel 1: „Dodenwals" op Ned. n om 21.15 uur. Om 20.25 uur De Jor- daches. Ned. I om 20.05 uur speelfilm „Goedkoper per dozijn", om 22.00 uur Het spel met de knik kers, om 22.30 uur De Nieuws gier en om 23.05 uur Nieuwe ketters. Weinig verandering Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind. Max. tem peraturen van 10 gr. in de kust gebieden tot 16 gr. in het zuid oosten van het land. Morgen zon 6.27-20.51. Scheven- ingen hoogwater: 6.46, 19.07 laagwater 2.37,15.00. Mooiste Miss Sharine Leenders uit het Limburgse Ullestraten is voor een heel jaar het mooiste meisje in Nederland. Dat be paalde gisteren een jury in Zandvoort tijdens de Miss-Hol- land-verkiezingen. Op-een-na-mooiste werd Patricia Noordermeer uit Den Haag (I.) en derde werd Marga Scheide uit Amster dam (r.). In Nederlands gezin DEN HAAG (ANP) Het Nederlandse gezin besteedt naar verhouding steeds meer aan alcohol en minder aan voedsel. Dat concludeert het Centraal Bureau voor de Statistiek uit een onderzoek onder „werknemersgezinnen". Het onderzoek is gehouden tussen mei 1974 en april 1975. Een vorige studie uit de jaren zestig leerde dat gezinnen met vier personen en een bruto-inkomen van maximaal 28.000 gulden eenderde van het inkomen besteedde aan voedsel. Nu is dat gezakt tot 28 procent. In het bestedingspatroon zijn een paar artikelen op hetzelfde niveau gebleven. Zo handhaaft snoepgoed zich op vijf pro cent Ook het aandeel van vlees en vis bleef vrijwel gelijk. De kosten voor de woning blijken te zijn toegenomen: 25,9 tot 27,1 procent Het CBS wijt dit aan de factoren huur, woning- en tuinonderhoud. Daartegenover staat dat er min der wordt besteedt aan verwarming en electriciteit Volgens het CBS door de .relatief geringe" prijsstijging van gas en electriciteit Er wordt in verhouding ook minder geld besteed aan kleding, schoeisel en opsmuk. Uit het bestedingspatroon blijkt dat er wel meer aandacht wordt besteed aan gezond heid en hygiënische verzorging. Ook ontwikkeling, ontspan ning en verkeer hebben een groter aandeel gekregen. Het percentage steeg van 17,2 naar 23 procent. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer heeft gistermiddag ern stige kritiek geuit op de maat regel van de Ierse republiek een visserijzone van 50 mijl in te stellen. Die zone zou in principe alleen bestemd zijn voor de Ieren. Al leen kleine buitenlandse vissers boten niet langer dan 33 meter en met een motorvermogen van minder dan 140 pk. mogen de Ierse zone bevissen. Dit bete kent dat de meeste Nederlandse loggers er zullen worden ge weerd. De fracties leverden hun kritiek tijdens een debat over het wets voorstel dat de Nederlandse re gering machtigt, op de Noordzee een visserijzone van 200 mijl in te stellen, die overigens wel door andere landen bevist mag worden. Minister Van der Stee (land bouw en visserij) noemde de Ierse maatregel in strijd met het EEG-verdrag. Aanstaande maandag wordt in het EEG- landbouwberaad met de Ieren over deze kwestie gesproken. jré van ntulp van Duin zich gisteren bard te mid- fan de groo- n aan wie de j beurt is ge- een Holland- ilp naar zich md te krijgen. tnodiginq van ions Bollen- nam de ko- uit handen fe burgemees- in Lisse, drs. ds. de certifi- heeft ge- alles in van het bloemen- dat morgen Bollenstreek gehou- dat de plaat- Hillegom, en al dagen de kop zet. Nieuwe Rijn 13a, Leiden, telefoon 071-122144' lapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. snties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur)Abonnementen: kwartaal 39,80. jaar ƒ147,70. losse nummers: 55 cent. CARTER ZUINIG VOOR JARIGEN Dit is één van onze vele modellen massiel eiken'slaapkamers Met toebehoren zoals: MATRASSEN SPIRALEN BEKA LATTENBODEMS DONSBEDDEN OVERTREKKEN ENZ. Huur uw nieuwe Skala kleuren-TV voor extra lage lente-prijs. Bel (071) 1311 41 365dagen service per jaar^ (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Westdnitse bondskanselier Heimat Schmidt heeft gisteravond in een televisie-interview gezegd dat de Bondsrepu bliek aan zijn exportverplichtingen, onder andere wat betreft de veel bekritiseerde levering van kerninstallaties aan Brazilië, moet voldoen, evenals zij moet voldoen aan andere vastgelegde ver plichtingen, zoals de nakoming van het verdrag van niet-versprei- ding van kernwapens. Hij sluit echter niet uit, dat de levering aan Brazilië de laatste in haar soort zon kunnen zijn, mits internationale verdragen voor de export van kernenergie worden opgesteld. Een volledig afzien van kernenergie, zoals sommigen willen, zou volgens Schmidt ertoe leiden dat de toekomstige ontwikkelingskan sen van de Westduitse economie beslissend zouden veranderen en niet ten goede. Ten aanzien van de binnenlandse politieke controverse over het gebruik van nucleaire energie zei de bondskanselier dat men in de Bondsrepubliek boven de zwart-wit tegenstellingen moet probe ren uit te komen. „Wij moeten ons afvragen: hoeveel kernenergie is onvermijdelijk, waar kunnen wij bezuinigen, waar moeten wij bezuinigen." ,Jderlandse werknemersgezin minder geld uit aan voe- ETTEN/LEUR (ANP) De eigenaar van een supermarkt in het Brabantse Etten-Leur heeft aan zijn klanten ondeug delijke erwtensoep verkocht De 52-jarige man is aangehou den. De blikken soep waren bestemd om met veevoeder gemengd te worden. De supermarkteigenaar heeft de partij soep volgens de politie in maart voor een habbekrats van een soepfabrikant gekocht Daarbij heeft hij een verklaring ondertekend dat hij wist dat de soep alleen voor dierlijke consumptie geschikt is. De politie heeft het grootste deel van de partij achterhaald. Zij is overstroomd met telefoontjes van mensen die meenden een dergelijk blik snert in huis te hebben. De hele dag zijn gisteren poli tie-agenten op pad geweest om die blikken op te halen. Hoewel de soep niet bestemd is voor menselijke consumptie, kan het eten ervan toch niet veel kwaad, aldus de Keurings dienst van Waren. Wel heeft een aantal mensen de politie laten weten na het verorberen van de soep, misselijk te zijn geworden. De soep is bij een (voor menselijke consumptie) te lage temperatuur bereid en ingeblikt Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. adres. woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349, Leiden wordt ook steeds kleding en schoeisel Een gedeelte van de blikken snert die bestemd waren om veevoeder te worden gemengd. met

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1