Lmsterdam niet langer Iragcentrum in Europa Ëfl deTijd rakbonden a verzet ?gen Britse egering Nog 3 dagen itb Veel groter gebied rond Seveso besmet HP dfllENE Schmidt wil straffer optreden tegen terreur ÏEF NARCOTICA—BRIGADE: Twaalf doden bij gevechten in Pakistan 9iom de gezellige /lieiuvgej zie/2. !e Internationale Huishoudbeurs t/m 24 april '77- RAI Amsterdam A Brutale ontvoering in Milaan Lancering van Geos mislukt Anarchiste Ensslin in levensgevaar FISiteS Kiezersvolk met de handen in het haar ITENLAND LEIDSE COURANT, DONDERDAG 21 APRIL 1977 PAGINA 9 177 ,LA LOEMPOER (AP) - De Neder- i politiecommissaris J. van Straten en Haag, hoofd van de landelijke ica-brigade, heeft in Koeala Loem- [ezegd dat Amsterdam na een succes- ictie van de Nederlandse autoriteiten nger het Europese distributiecentrum r handelaren in verdovemde midde- traten die aanwezig was bij een confe- van de internationale associatie ter ding van verdovende middelen, zei n belangrijke smokkelroute naar Am- m door zijn agenten werd opgebroken, verd geleid door de machtige benden uit Hongkong en Singapore, die gebruik maakten van Maleisische koeriers. „Het zai moeilijk zijn voor de benden hun activiteiten opnieuw op te zetten", aldus Van Straten, die hieraan toevoegde: „Misschien zullen ze zich terugtrekken om zich in een ander Europees land te reorganiseren. We zullen moeten afwachten wat hun volgende stap is. Er is geen andere groep die de opengevallen plaats opvult". Commissaris G.J. Toorenaar, hoofd van de Amsterdamse narcotica-brigade zei dat de aanvankelijke mislukking van de Nederlanders om de her- oine-aanvoer tegen te gaan een resultaat was van een gebrek aan mankracht en materieel, terwijl men bovendien weinig inzicht had in het probleem. „Sindsdien heeft de politie de trucjes leren kennen en heeft zij een eind gemaakt aan de activiteiten van een aantal handelaren," aldus Toorenaar. Hij vertelde dat in 1971 voor het eerst grote hoeveelheden heroine via Maleisische koe riers Nederland waren binnengekomen. Dit betrof aanvoer uit de produktiecentra in Thailand en Birma. Volgens Toorenaar kan het probleem door internationale samen werking met meer succes worden aange pakt. Van onze correspondent Ami van Vree BONN Het belangrijkste voor ons land is, terroristen momenteel te isoleren en hun laatste sympathisanten te ont nuchteren, duidelijk maken, dat het om moordenaars gaat Met wat de oppositiepartijen CSU en CDU voorstaan, wordt slechts het tegendeel bereikt Aldus bondskanselier Schmidt gistermiddag tijdens het extra debat, dat de Bondsdag wijdde aan de vraag, of de moord op procureur generaal Buback geen aanleiding is de strafwetgeving te verzwaren. Schmidt zei over dergelijke voorstellen van de oppositie wel te willen discus sieren, maar niet in de sfeer van emotionaliteit of van poli tiek geladen debatten. Hij wees er op, dat de Bondsre publiek zowel international als nationaal er in is geslaagd, kon- krete resultaten te boeken wat betreft die terreurbestrijding. Zo is een speciale afdeling ge vormd van circa 200 specialisten die zich uitsluitend daarmee be zig houden. Ten aanzien van de voorstellen van de oppositie ci teerde hij de vermoorde Buback zelf: „Als men hogere straffen eist voor dingen, waar men geen raad mee weet, is dat een slech te zaak". C.D.U.-C.S.U.-woordvoerder Kohl haakte in op de gevoelens van angst en onzekerheid die er onder grote groepen in de Bons- republiek levea Hij schilderde het beeld van de staat, waar scholen en universiteiten gebukt gaan onder radikale ideologieën en die een voedingsbodem van het terrorisme vormen. Daaren tegen wees hij op de behoefte aan „wet en orde", die de rechtsstaat niet kan ontberen. Zijn aangekondigde wetsont werpen met betrekking tot een scherper demonstratiebeleid, hogere straffen voor gewelds misdaden, en goedkeuring voor het afluisteren van gesprekken tussen gevangenen en hun advo- katen zullen overigens geen meerderheid in de bondsdag vinden, omdat de stemdiscipline van de fraktieleden zeer hoog is. KARATSJI (RTR) - Zeker twaalf mensen zijn gisteren ge dood bij gevechten in Karatsji tussen voor- en tegenstanders van premier Zoelfikar ali Bhoetto. Er vielen meer Haq zestig gewonden. Toen een trein in een buitenwijk van Karatsji inreed op aanhangers van het Pakistaanse Nationaal Verbond (oppositie), die de spoorbaan hadden geblokkeerd en twee- demonstranten doodreed, stak een woedende menigte de trein in brand en probeerde de spoor baan op te breken. De gevechten van gisteren zijn de ernstigste tussen politieke ri valen sinds het national Ver bond (PNA) zes weken geleden begon met massademonstraties om premier Bhoetto te dwingen af te treden en nieuwe verkie zingen te houden. Volgens het PNA heeft Pakistaanse Volks partij (PPP) van Bhoetto de ver kiezingen van vorige maand vervlast om aan de macht te blijven. (Van onze correspondent Roger Simons) DEN Ondanks het verzet van de vakbonden maakt de ilistische regering van Groot-Brittannië plannen om alle eisen nog drie jaar lang in te tomen. Dit blijkt uit een in wetsontwerp tot oprichting van een prijzen commissie dat en afzienbare tijd door het Lagerhuis in tweede lezing indeld zal worden. De huidige loonstop verstrijkt einde juli. 1 augustus zou de derde fase van het z.g. „sociale contract" en de regering en de vakbeweging beginnen. Daarover wordt \enteel druk gedebatteerd. tegenstand van de vakbonden neemt echter voortdurend toe. binden, dat het zo welletjes is met de berperkingen en dat Irbeiders maar weer de vrije teugel gelaten moeten worden ■eer zij looneisen stellen. i Jack Jones, leider van de machtige transportarbeiders bond, ui oordeel, dat de vakbonden opnieuw het recht moeten krijgen joor middel van onderhandelingen tot loonsverhoging te komen fvan zij de omvang zelf gekozen hebben. Jones is «en van de jiaamste architecten van het „sociale contract", dat sinds bijna jaar alle looneisen „vrijwillig" onder de tien procent houdt, tegt hij: „Het sociale contract is een mislukking. Het heeft gedrukt op de inflatie. Ook is het er niet in geslaagd de {loosheid te doen dalen." E blijft evenwel voorzichtig. Hij is voor een ordelijke terugkeer Tije collectieve onderhandelingen over loonsverhogingen, zon- le eenheid van de vakbeweging in gevaar te brengen en zonder icialistische regering in de steek te laten. 0e houding van verscheidene vakbondsleiders echter verre van Itigd is. komt duidelijk aan het licht op het congres van de tse vakcentrale, dat deze week plaatsvindt in Rothesai. Daar en onder meer de militante mijnwerkers het hoogste woord, verzetten zich tegen iedere verlening van de socialistische itop. d'Arcy, de communistische voorzitter van de centrale van ie vakverenigingen, zegt in zijn openingstoespraak: Voor de maal in 27 jaar worden wij door een regering er toe fespoord onze looneisen te matigen. Het is een politiek, die 1 mislukt. De problemen waarmee Groot-Brittannië worstelt, niet het gevolg van overdreven looneisen, luiheid van de iders of militant optreden van de vakbonden. Zij worden ttrzaakt door de mislukking van het kapitalistische systeem", e Millan, minister van Schotland, beloofde vervolgens op het pndscongres, dat zijn regering de arbeiders geen loonbeleid ipdringen. Zij beoogt een nieuwe vrijwillige overeenkomst, mige congressisten lieten evenwel horen, dat met hen niet te n valt. öekomst van Labour's loonpolitiek ziet er dus bepaald ongun- lit. Verklaringen van invloedrijke vakbondsleiders, zoals Jack s, hebben onmiddellijk een ongunstige weerslag op het pond mg. Hoewel de Labour-regering plannen maakt voor de komen- Irie jaar, is het duidelijk dat de vakbonden haar positie udbaar dreigen te maken De kansen op nieuwe algemene lezingen in het najaar worden dus steeds groter. [iNsporlmiinircstiilic. modi' en nog veel meer |'e Huishoudbeurs is 'n gebeurtenis voor iedereen, jongen oud. iJhigelijksvnn KUHI-17.Uiien\an liüiu-22.3(i uur. |l|> zondagen s avonds gesloten. Entree: li.- p.p. jKinderen en groepen hoven de 25 personen 2.- korting p.p. lirulis parkeren! MILAAN Drie gewapende en gemaskerde mannen hebben gisteren in een restaurant in Milaan eerst de gasten beroofd van portefeuilles en sieraden en vervolgens een van de gasten ontvoerd. Het slachtoffer is M. Colombo, zoon van een rijke fabrikant. De ontvoerders vuur den drie waarschuwingsschoten in het plafond af terwijl ze Colombo wegsleepten. CAPE CANAVERAL (DPA) - De lancering van de Europese Geos-sateliet is volgens berich ten uit Cape Canaveral een mis lukking geworden. Door een storing in de Delta-draagraket kwam de kunstmaan niet in de bedoelde baan van 230 tot 35.834 kilometer, maar be schrijft zij nu een ellips van 240 tot 10.074 kilometer. Ook al zal de satelliet nog wel wetenschappelijke gegevens kunnen verschaffen, dan nog acht men het project mislukt. Door het niet juist functioneren van de derde trap van de draa- graket maakt het toestel niet de vereiste 97 omwentelingen per minuut om zijn eigen as, nood zakelijk om hem een goede sta biliteit te geven. In kringen van de Nasa zegt men dat het de eerste maal is dat een draagraket van het type Delta het laat afweten. In de loop van drie jaar heeft de raket al 29 maal feilloos gewerkt. Het Geos-programma, een onder zoek naar de invloed van de magnetosfeer, kost bijna 300 min gulden. Giscard belooft Afrika steun President Giscard van Frankrijk, hier in gesprek met vice-premier Ngoeza Karl I. Bond van Zaïre, heeft op de topconferentie van Franstalige Afrikaanse landen in Dakar verklaard dat Frankrijk het verlangen van Afrika naar onafhan kelijkheid steunt. „Elke Afrikaanse staat heeft recht op veiligheid bin nen zijn grenzen, wat zjn politiek stelsel ook moge zijn". Giscard beloofde de Franse bijstand aan Afrika voort te zetten, ondanks de huidige economische problemen in Europa. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze correspondent Frans Wijnands) MILAAN De gifwolk van dioxine die tien maanden gele den bij een ontploffing uit een chemische fabriek bij het Noorditaliaanse stadje Seveso vrijkwam, blijkt een veel gro ter gebied besmet te hebben dan tot nu toe werd aangeno men. Nadat eerder de zogenaamde „zone a", d.w.z. het gebied in de directe omgeving van de ramp- fabriek, onbewoonbaar werd verklaard, zijn nu ook veront rustende resultaten bekend ge worden van metingen verricht in „zone b". Dit gebied ligt vele kilometers van de betrokken fa briek. Tot nu toe werd niet eer der geconstateerd dat het gif in dit gebied op sommige plaatsen in net zulke hoge percentages aanwezig is als in de beruchte a-zone. Minstens 15 kleinere fabrieken in de stad Cesano Maderno in de b-zone blijken onverant woord hoog besmet te zijn. Gis teren (woensdag) hebben regio nale autoriteiten de recente re sultaten besproken, nadat de uitkomsten van de metingen, verricht door Italiaanse deskun digen, door Zwitserse experts waren bevestigd. Het gebied zal een grondige „wasbeurt" moeten ondergaan, die minstens vier weken zal du ren. Er is vooralsnog beslist dat de betreffende fabrieken in die periode niet gesloten zullen wor den, ook al gelet op de slechte economische situatie ter plaatse. De gifwolk van Seveso heeft de afgelopen tijd doorlopend nog slachtoffers gemaakt: vooral kinderen die maanden na de explosie chlooracne kregen, een hardnekkige, pijnlijke en zeer onaangename huidaandoening, waarbij de huid onder meer ver brandingsverschijnselen gaat vertonen. Tot nu toe zijn in de streek rond Seveso 500 ziektegevallen gere gistreerd. Er worden nog altijd medische onderzoeken verricht, vooral op de lagere schooljeugd. KARLSRUHE/STUTTGART (DPA) De door de regering aangestelde verdediger in het proces tegen de Westduitse anarchiste Gudrun Ensslin, Manfred Künzel, vreest dat zijn cliente nog voor het vonnis zal sterven nu haar hongerstaking al 22 dagen duurt. In een giste ren uitgegeven verklaring zegt Künzel dat hij het noch met zijn rechtsprincipes, noch met zijn geweten kan verenigen aan een proces verder mee te wer ken. Maar zijn verzoek te mo gen terugtreden is door het ge rechtshof in Stuttgart afgewe zen. Het proces is in mei begonnen. Samen met Ensslin worden ook Andreas Baader en Jan Carl Raspe aangeklaagd, allen we gens talrijke zware vergrijpin gen, waaronder de moord op vijf mensen. Oorspronkelijk be hoorde ook Ulrike Meinhof tot de aangeklaagden, maar in mei van het vorige jaar overleed zij. Officieel werd meegedeeld dat zij zich had opgehangen. Eerder was Holger Meinz door een hon gerstaking in de cel om het le ven gekomen. De eigen advocaten van de aan geklaagden, Otto Schily en Hans Heinz Heldmann, hebben bij de staatsrechtbank in Bonn een aanklacht ingediend tegen de chef van het kabinet van de bondskanselier, Manfred Schu ier, wegens zijn medewerking aan het afluisteren van gesprek ken tussen de advocaten en hun cliënten. Schuier had de beslis sing genomen, dat voor de afluisteractie een deskundige van de geheime dienst ter be schikking kon worden gesteld. De twee advocaten hebben al een aanklacht ingediend tegen de minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Baden- Wuerttemberg, Karl Schiess, en de minister vai) dezelfde staat, Traugott Bender. Advocaat Heldmann verklaarde dat het afluisteren neerkwam op een praktische uitschakeling van de advocaten. De omstan digheden, waaronder de gevan genen worden vastgehouden, houden het gevaar in zich, dat het staatsrechterlijke verbod van de doodstraf „ondermijnd" wordt, aldus Heldmann. In een parlementair debat zei bondskanselier Helmut Schmidt gisteren dat hij zijn goedkeuring hechtte aan een wet waardoor Duitse functionarissen van de justitie aanwezig mogen zijn bij gesprekken tussen de verdachte terroristen en hun advocaten. Arabische boycot van Israël verboden voor Amerikanen WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wetsvoor stel goedgekeurd dat Ameri kaanse bedrijven verbiedt mee te doen aan de Arabische boy cot van Israël. Het voorstel ver biedt voorts voor de komende twee jaar alle uitvoer van ruwe olie uit Alaska. Tot dusver werden Amerikaan se zakenlieden en bedrijven slechts aangemoedigd te weige ren aan de Arabische boycot deel te nemen. Het wetsvoorstel van het Huis van Afgevaardig den gaat echter veel verder. Vol gens de voorstanders zal het de deelname aan primaire en zelfs secondaire boycots voorkomen. In het algemeen verbiedt het voorstel Amerikaanse bedrijven en hun buitenlandse zuster maatschappijen andere bedrij ven te discrimineren als verzoe ken daartoe door Arabische re geringen worden gedaan. Elsevier constateert dat ruim eenderde van het Nederlandse kiezersvolk met de handen in het haar zit en praat daarover mei twee Leidse politicologen. „Het probleem voor de geïnte resseerde leek zit hierin dat hij te weinig weet van het politieke spel en de spelregels om allerlei informatie over politieke zaken te kunnen volgen. Ook de poli tieke partijen zelf zijn nog niet op die situatie ingesteld". De botsing tussen vakbonden en VMF-Stork wordt gekenschetst als een uitzichtloos conflict. Over het visserijconflict wordt gesteld: „Het wonderlijke feno meen doet zich voor dat de EEG het onderling niet eens kan wor den, maar wel met niet-EEG- landen tot overeenstemming lijkt te komen. Met de Sovjet- Unie nog wel". In het politieke hoofdartikel de conclusie: „Als Aantjes de be langrijkste fractievoorzitter wordt om een coalitie CDA plus WD te ondersteunen, houden wij ons hart vast. Een dergelijke coalitie zal niet alleen veel moei lijkheden van buiten (vakbewe ging) krijgen, maar ook gecon fronteerd worden met een ver deelde CDA-Tweede Kamer fractie". In de Haagse Post veel aan dacht voor de CPN. Marcus Bakker: „Van Agt is de verper soonlijking van rechtse, door West-Duitsland en de grote on dernemers beïnvloede katholie ke standpunten. Die krachten moeten uit de regering worden geweerd en plaats maken voor de CPN. De CPN stelt niet een exclusief CPN-beleid voor. We zien dagelijks om ons heen dat ons beleid correspondeert met de wensen van zeer grote aan tallen mensen". Maar elders de conclusie: „Eurocommunisme: niemand weet nog wat het is, omdat het nog niet werkelijk op de proef is gesteld, zodat men niet kan zeggen wat op het scherp van de snede de keuze voor een Eurocommunist zou zijn". Voorts een artikel over de spraakverwarring rond de vrije heroïne. „Achter de academi sche discussie tussen de hulp verleners gaat ook een belan genstrijd schuil, die alles met geld, hoge ambtenaren en poli tieke dekking te maken heeft". Een kritisch artikel tevens over D'66 ofwel „niet een neo-liberale partij, maar gewoon een CDA zonder god". Vrij Nederland over de politieke situatie: „Het trieste van de ko mende verkiezingsstrijd is het volstrekt ontbreken van enige vorm van linkse eenheid". Voorts een artikel over de ver- roomsing van de actualiteitenru briek Brandpunt van de KRO. „Veelzeggend is het feit dat de kritiek uit rechtse KVP-kringen op de KRO in het algemeen en op Brandpunt in het bijzonder vrijwel geheel is verstomd. Dat is wel eens anders geweest. Sch- melzer heeft eens gedreigd bin nen de KVP een actie te begin nen voor het opzeggen van het KRO-lidmaatschap om het rode Brandpunt weer in het gareel te krijgen". Ook een interview met de schil der Carel Willink. Over de door hem geportretteerde koningin Juliana: „Of ze geposeerd heeft? Welnee, dat hoeft niet. Ik heb zoveel foto's van haar gezien en ze is zo vaak op de televisie. Ach, ik vind het hele konings huis een lachertje. Maar als vrouw kan ik haar wel respecte ren, alleen al omdat ze het met die vervelende Bernhard heeft uitgehouden. En dan ben ik nog geneigd hem te vergeven dat hij X- die centen heeft ingepikt, omdat hij ze nu eenmaal niet op een andere manier kon krijgen. Het is bekend dat de koningin geen cent kan missen". In de sportrubriek de voorspel ling: „Hoewel beide partijen het nog geheim willen houden, is het zeker dat Jantje Peters vol gend jaar bij PSV voetbalt. NEC moet hem wegens de pre caire financiële situatie laten gaan". De Tijd schrijft over het PPR- congres: „Nu heeft de partij vo lop kans zich, los van de PvdA, te profileren, wat stemmenwinst kan opleveren. Maar de PPR schakelde zichzelf uit voor kabi netsdeelname, dus voor recht streekse beïnvloeding van het regeringsbeleid, op een moment dat dat nog niet mogelijk was". Ook een voor-publikatie uit de biografie van Aantjes, die van daag verschijnt. Zie daarvoor elders in deze krant. In de Groene Amsterdammer een vraaggesprek met premier Den Uyl. „De kans op voortge zette samenwerking is klein, ge zien de opstelling van het CDA, maar ik hoor aan de andere kant wel van Boersma en Aan tjes een heel ander geluid ko men dan van.vult u maar in. Om van Kruisinga maar te zwij gen". Ook in dit blad komt Marcus Bakker aan het woord. „We gaan er van uit dat het CDA geen eenheid is, al probeert men vanuit West-Duitsland en vanuit Straatsburg met alle geweld er een eenheid van te maken. Het is het niet. Het CDA is een gespleten club die vandaag of morgen weer uit elkaar zal val len. Je zult het zien: als de verkiezingen nu slecht voor het CDA uitpakken, dan gaan ze elkaar met bijlen te lijf'. Hervormd Nederland praat met Jan Terlouw. „Per definitie ge loof ik dat links en rechts elkaar altijd zo ongeveer in evenwicht zullen houden. Ik hoop dat CDA en WD samen geen 75 zetels halen.Dan kan D'66 een kabinet van deze twee partijen verhin deren". Voorts in een hoofdartikel deze conclusie: „De bij de Tweede Kamer ingediende nieuwe wa penwet geeft bij aanvaarding ervan de politie zulke ruime be voegdheden tot aanhouding, huiszoeking en fouillering, dat men zich moet afvragen of hier geen bedenkelijk stapje wordt gezet in de richting van een machtsstaat". Ook een interview met ARP-Ka- merlid Jan van Houwelingen. „We zijn nog maar een paar maanden bezig met het CDA. We bekijken elkaar in de geza menlijke fractie met grote ogen vol wantrouwen. Elke partij heeft minderheden, waar ze re kening mee moet houden. De PvdA moet soms buigen voor de wensen van de PPR en het CDA heeft rekening te houden met de CHU. Maar inderdaad, als ik in de fracties zie wat we soms aan deze zes mensen moeten toege ven, denk ik: nou nou Accent heeft een vraaggesprek met Harm van Riel, die Toxo- peus een grote kans op het pre mierschap geeft. „Hij stelt ook dat het gevaar dat de WD be dreigt, het uiteendrijven van de aanhang en het partijkader is. Zonder Wiegel zou dat volgens Van Riel hebben geleid tot een splitsing, waaruit een nieuwe partij zou zijn ontstaan. Maar Wiegel houdt de zaak bij elkaar. Hij is de drijfkurk van de WD". Voorts een artikel over de terug gang van het basisonderwijs. „De taalkennis van onze 12-jari- ge zesdeklassertjes is teruggelo pen. Op veel scholen leren de kinderen zich mondeling veel beter te uiten dan vroeger, maar schieten ze tekort zodra er ge schreven moet worden". Een vraaggesprek tenslotte met de Amerikaanse ster Neil Dia mond, die binnenkort in Neder land optreedt. „Ik kan een rede lijk stukje gitaar spelen, maar ik ben geen echt snarenwonder. Maar ik hoor melodieën en ik kan ze aardig op papier zetten en van tekst voorzien".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9