Mevrouw Menteri schrijft minister QJIET ne jaar voor oof 'Hoogvliet Laat zien waar winslten blijven Streven naar prestige wellicht belangrijkste oorzaak criminaliteit Kabinet als geheel voor crisis verantwoordelijk EJNENLAND ~MENS ÏRGER -jE Oud-verzetslieden zoeken nieuwe bewijzen tegen ex-wethouder „VERVANG MR. HABERMEHL" jans H. tot pittien jaar veroordeeld Lubbers 1tot ondernemers: k mi DR. J. J. VAN DIJK Forse straffen gëèist tegen antiekdieven Voorarrest Amsterdamse agenten verlengd LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 APRIL 1977 PAGINA 13 ;tie Veilig Verkeer: De start van de actie „Mens er ger je niet" van Veilig Verkeer Nederland ging gepaard met grote ergernis voor agent Ver beek van de Rijkspolitie in Driebergen. Po serend voor een foto werd hij bij na verpletterd door deze oli fant. r vers'aSftevers) Nederlandse Joden, (zie onze de vijftiger jaren woont, verno- hij zich Joodse kunstschatten naar gegevens, die het bewijs DORDRECHT Wanneer krant van gisteren) dan zal de men. zou hebben, toegeëigend. Men van de oorlogsschuld van de» mocht blijken, dat de kunstcol-, universiteit van Pretoria deze Enkele oud-verzetslieden zijn meent in Dordrecht echter, dat oud-wethouder zouden kunnen lectie van de 88-jange oud-wet- collectie beslist weigeren. Dit bezig nieuwe bewijzen te verza- nieuwe bewijzen zeer moeilijk leveren, houder van Dordrecht J. van hebben oud-venetslieden in melen tegen de oud-wethouder, geleverd kunnen worden. Dat is Tilburg afkomstig is uit bezit Dordrecht uit Zuid-Afrika, die kort na de oorlog vrijgespro- in het verleden al gebleken. Des van in de oorlog omgekomen waar de oud-wethouder al sinds ken is van beschuldigingen, dat ondanks blijft men speuren J. van Tilburg in zijn woning in Pretoria met een van zijn in op spraak gekomen schilderijen. DEN HAAG Mevrouw Meta Menten heeft minister Van Agt (Justitie) schriftelijk gevraagd mr. A. Habermehl te vervangen. Mr. Habermehl is de officier van justitie in het komende proces tegen haar van oorlogsmisdaden ver dachte echtgenoot Pieter Menten. In een brief met het opschrift „HEDEN" schrijft mevrouw Menten dat zo langzamerhand alles erop wijst dat de officier van justitie „een zuiver KGB-proces aan het voorbe reiden is." „Zelfs een topfiguur van deze Russische geheime dienst prijkt op zijn getuigenlijst, om hier in Nederland te komen vertellen hoe eerlijk-het in Rusland toegaat bij het verzamelen flees: construeren) van bewijsmateriaal." Meta Menten zegt in haar brief dat mr. Habermehl tijdens de zitting van 4 april in Amsterdam een document heeft getoond dat zeer belastend voor haar man zou zijn, en dat diens verdediger, mr. L. van Heijningen, amper heeft mogen inzien. „En nu weigert mr. Habermehl zelfs om de toegezeg de fotokopie, laat staan het zogenaamde origineel, aan de verdediging te verstrekken." Mr. Habermehl zei desgevraagd, dat van weigeren geen sprake is. „Zodra het helemaal is uitgewerkt, en ik ervan overtuigd ben dat het inderdaad een correct bewijsstcik is, krijgt de verdediging het te zien." Inmiddels hebben historici die bij het onderzoek naar Mentens oorlogsverleden betrokken zijn, gezegd dait het uniform waarin Menten is gefotografeerd, in 1941 wel degelijk bestond. Mr. Van Heijningen had vorige vzeek minister Van Agt gevraagd de foto uit het dossier te l.aten verwijderen, omdat het een vervalsing zou betreffen. lebergen (ANP) Veilig ,i ujjkeer Nederland voert de ko- pde maanden onder het mot- ,Mens erger je niet" actie om ^„schillende groepen verkeers- TTIlnemers tot een beter sa- L jisnpl te bewegen. De cam- jne is in april en mei gericht automobilisten en vrachtwa- «chauffeurs op de snelwegen ■^in juni en juli op (brom)fiet- S en vrachtwagenchauffeurs ïen de bebouwde kom. de tienduizenden affiches, ïkers en posters die Veilig ---fT7^keer gaat verspreiden, is de •-'? lichtwagen gesymboliseerd ir een olifant en de personen- door een muis. start van de actie, gisteroch- id bij de rijkspolitie in Drie- •gen, liep ietwat uit de hand, ordat de voor die gelegenheid !§1Ë| tonele gevoerde circusoli- -W%t bijna een politieman ver etterde. De olifant stond op achterpoten en de politie- poseerde ten behoeve van igrafen en filmers voor zijn toen de olifant zich lang- doch beslist weer voor liet zakken. De man in form belandde languit op de itstenen. Snel ingrijpen van Idompteur beperkte de scha- voor de politieman tot een ilijke schouder, het verlies enkele knopen en de schrik. HOGER BEROEP BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren de vorige hoofdverpleger Frans H. uit Kerkrade wegens moord op SSjlbejaarde patiënten veroordeeld tot een gevangenisstraf van pSien jaar met aftrek van het voorarrest 3»is heeft het hof de hoofdverpleger voor 23 jaar het recht gi|gd om het beroep van verpleger uit te oefenen. De procureur- jjjgraal had tijdens de behandeling van de moordzaak in hoger |5fep levenslange gevangenisstraf geëist. De hoofdverpleger werd jaar door de rechtbank in Maaastricht veroordeeld tot dertien ^[gevangenisstraf, omdat hij bejaarde mensen uit de Lueckerhei- jniek in Kerkrade door middel van insulinespuitjes om het k ?„had gebracht. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Mini ster Lubbers van Economische Zaken heeft de onderne mers op bet hart geb onden niet geheim zinnig te doen met behaalde winsten. „Als de overheid zich inspant om de rendementen van hot bedrijfsleven te verbeteren moet goed zichtbaar worden gemaakt, wat er met de winsten ge beurt", zo zei hij gisteren tijdens een bijeenkomst van het Nederlands Cen trum van Directeuren. Hij meende, dat de ondernemers aldus de irritatie van de vakbeweging over de winstbestem- ming kunnen wegnennen. Als de ondernemers niet telkens weer uitleggen wat met de winsten gebeurt, hebben zij niet het recht om de vakbeweging te verwijten, dat zij (nog) niet duidelijk maait, wat er met het aanzien lijke fonds van de Vermogensaanwasdeling ge beurt, zo liet minister Lubbers doorschemeren. Dë bewindsman zei voorts, dat de regering vooralsnog uitgaat van een jaarlijkse groei van de economie met 3,75%. Maar als men deze groei iets voorzichti ger stelt op 3,5% dan nog is het mogelijk de jaarlijkse groei van de collectieve sector (belastin gen en premiedruk) die ooit circa 1,3% was en door het huidige kabinet op 1% is gesteld terug te brengen tot 0,6 0,7%, de norm, die het CDA aanhoudt. Hij meende voorts, dat deze drukstij- ging geleidelijk kan worden verminderd. Lubbers stelde voorts, dat ondernemers, vakbeweging en overheid in goed overleg moeten komen tot ge meenschappelijk onderschreven doelstellingen, ook ter verdeling van de beschikbare ruimte. (I HAAG De rechtbank in Haag heeft vanmorgen drie jdige Zuid-Molukkers we- Jeen roofoverval op de Alp- Je supermarkt „Hoogvliet" Jordeeld tot drie jaar cel aftrek van het voorarrest, iis van de officier van justi- vas vier jaar. drie, aan de heroïne ver fde, jonge Zuid-Molukkers jvielen op 22 december 1976, apend met een pistool en jer, op koopavond net na ^üigsijd het cash and carry- rijf. Het personeel, dat net lassa opmaakte, werd onder schot gehouden. De buit be droeg 63.000 en betaalcheques ter waarde van 55.000. De che ques werden na afloop ver brand, wat voor „Hoogvliet" een grote schadepost betekende. Twee van de overvallers wisten hun aandeel van 21.000 er in enkele weken tijd door te draaien. De derde schonk zijn portie, op aandringen van zijn verloofde, aan liefdadigheidsin stellingen. De politie kwam de jongemannen op het spoor, om dat het personeel, ondanks ca mouflerende nylonkousen, toch enkele aanwijzingen wist te ge ven. nderzoek naar „Schipholvervoer'' n een onzer verslaggeefsters) HBORG Er komt een on- toek naar het zogenaamde ipholvervoer, die reisbu- us als service aan him klan- aanbieden. Dieken is namelijk voor de ftonrechter in Terborg, dat fr de betaling van deze ritten •blemen kunnen ontstaan. De ■emene Nederlandse Vereni- hS van Reisbureaus stelt in een circulaire, dat zulke ritten zonder taxivergunning mogen worden uitgevoerd. Maar, zo zegt de ANVR, dan moet wel voorop staan dat het gaat om een soort vriendendienst en dat tegen kostprijs wordt gereden. Beide begrippen blijken nogal rekbaar. Reden waarom de kan tonrechter in Terborg een ge rechtelijk onderzoek heeft toe- (Van een onzer verslaggeef sters) Nijmegen Er bestaan aan wijzingen dat het streven van mannen naar prestige en mqcht een van de belangrijk ste oorzaken is van de geweld dadige criminaliteit. Dit is de conclusie, die J. J. M. van Dijk trekt in het proefschrift „Dominantiegedrag en ge weld", waarop hij vandaag aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen is gepromo veerd tot doctor in de sociale wetenschappen. Volgens dr. Van Dijk hebben leden van jeugdbendes, mees tal afkomstig uit lagere mi lieus, dezelfde behoefte zich, binnen de groep waartoe zij behoren te onderscheiden als alle andere leeftijdgenoten. Daar hun echter geen andere mogelijkheden ten dienste staan (zoals sport, een baan met vooruitzichten, onderwijs) om dit aanzien te verkrijgen, grijpen zij naar het primitieve middel van geweld. Incidente le geweldplegingen tegen bui tenstaanders zijn de meest ex treme verschijningsvorm van dit imponeergedrag. In tegenstelling tot wat wel eens wordt gesuggereerd, wor den door jeugdbendes vrijwel nooit vrouwen of oudere man nen aangevallen. Met het mo lesteren van weerloze burgers valt immers geen eer te beha len, aldus Van Dijk. Meestal zijn de slachtoffers dan ook leeftijdgenoten, veelal uit het zelfde milieu. Dat men deze geweldmisdrijven in groeps verband pleegt hangt ten nauwste samen met een uiting van bravoure („zie je wat ik durf; hoe goed ik ben") en kan dus niet zonder meer worden opgevat als een uiting van laf heid. De heer Van Dijk staat dan ook nogal sceptisch tegenover het opvoeren vein de strafmaat om jeugdcriminaliteit tegen te gaan. Naar zijn mening leidt het eerder tot een toename van deze misdrijven-uit-bra- voure dan tot afname ervan. Volgens hem zal op het sociale vlak naar een oplossing moe ten worden gezocht. Er dienen programma's te worden opge steld om aan jongens, die wei nig kansen hebben, alternatie ve mogelijkheden te verschaf fen om zich van leeftijdgeno ten te kunnen onderscheiden. Hij stelt georganiseerde groep sactiviteiten voor, waarin een competitie-element is inge bouwd. Volgens Van Dijk zal dit idee wel stuiten op ideolo gische bezwaren van vor- mings- en welzijnswerkers, maar als een dergelijk sociaal programma zou resulteren in een afname van de geweldda dige jeugdcriminaliteit, lijken de praktische voordelen zowel voor de betrokken jongens als voor de gemeenschap ruim schoots op te wegen tegen eventuele ideologische nade len. Het zelfde natuurlijke machts streven (dat alleen bij mannen lijkt te bestaan) schijnt echter niet alleen verantwoordelijk te zijn voor een bepaalde vorm van jeugdcriminaliteit, maar ook voor een deel van de ge- weld-misdrijven die in de pri- vé-sfeer worden gepleegd. Daarbij dient volgens dr. Van Dijk meer aandacht te worden besteed aan de rol die het slachtoffer er in speelt. Uit onderzoekingen is gebleken, dat er dan vaak sprake is van een zekere mate van uitlok king: schelden en treiteren, het als eerste uitdelen van een klap, gemene insinuaties en vooral het uiten van beledigin gen of van woorden die door de aspirant-misdadiger als be ledigend worden ervaren. In die belediging gaat een bedrei ging van de status, het presti ge, schuil. Geldt bij jeugdigen dat van geweld worat gebruik gemaakt om het prestige op te vijzelen, de volwassen man ge bruikt geweld als wraak op degene die zijn prestige be dreigt. De heer Van Dijk is van me ning dat men dan ook wat minder moet zoeken in de richting van psychologische afwijkingen van iemand die zijn vrouw, verloofde of buur man heeft gedood. Volgens hem is er in vrijwel alle geval len geen sprake van een gees telijk gestoorde. Dat is een onverdedigbare stelling, daar er onder deze categorie misda digers nauwelijks recidivisten ^te vinden zijn. Overigens dient zijns inziens nog steeds een antwoord te worden gevonden op de vraag, waar het streven naar pre stige bij jongeren eigenlijk van daan komt en waarom zij daai-voor uitgerekend het middel van geweld gebruiken, terwijl zij (net als vrijwel iedereen) het gebruiken van lichamelijk ge weld afwijzen. Dat is j;een taak voor alleen sociologen, maar ook voor andere richtin gen in de wetenschap. Daarbij mag de bio-wetenschap niet worden overgeslagen, omdat het heel wel denkbaar is dat de drang naar het gebruiken van geweld bij de (mannelijke) mens is aangeboren. Dr. J. J. M van Dijk beeft rechten gestudeerd in Leiden. Vervolgens was hij medevyer- ker aan het Criminologisch In stituut van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen. Momen teel is hij werkzaam bij het Wellen- schappelijk Onderzoek- en Do cumentatiecentrum van het ministerie van Justitie. Het proefschrift is in boekvorm uitgebracht door Uitgeverij Dekker en Van de Vegt en is in de boekhandel voor 111,90 te ^rkrijgen. Minister Boersma's conclusie: (Van onze verslaggevers) WADD1NXVEEN/DEN HAAG AR-minister Boersma blijft bij zijn mening, dat het gehele kabinet, met inbegrip van premier Den Uyl verantwoordelijk is voor de kabinetscrisis. Volgens hem waren de verschillen in het kabinet over de grondpolitiek tenslot te betrekkelijk klein voor de CD A-ministers zowel als voor de progressieve bewindslieden. In feite is, zo stelde minister Boersma gisteravond in Waddinxveen vast, de weeffout van het kabinet-den Uyl (tien progressieve en zes CDA-ministers) de oorzaak van wat hij noemde de „heilloze crisis." Want daardoor konden volgens hem de construktieve CDA-voorstellen over de grondpolitiek in het kabinet afgewezen worden. Intussen blijft de discussie tussen kamervoorzitter Vondeling en het CDA over zijn opvatting, dat het hem moeilijk valt mr. Van Agt straks als kamerlid te beëdigen, doorgaan. Dr. Vondeling heeft mr. Van Agt een open brief geschreven, waarin hij zijn standpunt toelicht. „Stel je voor, dat een nieuw benoemd kamerlid mij als voorzitter vlak voor de beëdiging zou zeggen: eigenlijk heb ik een hekel aan de politiek. Dan zou ik zeggen: is het dan niet beter Uw beëdiging uit te stellen en een ander Uw plaats te laten innemen. Het zou mijn plicht als voorzitter zijn zoiets te zeggen," aldus kamervoorzitter Vondeling. In Doetinchem zette KVP-fractieleider mr. F. Andriessen uiteen, hoe de progressieve concentratie nu in stukken ligt D'66 stelt zich zelfstandig op terwijl het PPR-congres tegen de zin van het partijbestuur besloten heeft niet meer met het CDA te willen samenwerken in een regering. Daar staat aldus mr. Andriessen tegenover, dat het CDA recht overeind staat Examen aardrijkskunde schriftelijk DEN HAAG Met ingang van het schooljaar 1978-'79 wordt op alle scholen voor voorberei dend wetenschappelijk en alge meen voortgezet onderwijs het schriftelijk examen aardrijks kunde ingevoerd. Staatssecreta ris De Jong van Onderwijs en Wetenschappen heeft hiertoe besidten. Sedert de invoering van de mammoetwet is er een proefpe riode geweest, waarin onder zocht is hoe zo'n examen zou kunnen worden afgenomen. De organisatie van aardrijkskunde leraren is het eens met het ad vies van de studiecommissie, dat het schriftelijk examen aardrijkskunde kan en dient te word» ingevoerd. UTRECHT (ANP) De officier van justitie voor de rechtbank in Utrecht heeft gisteren forse straffen geëist tegen de ver dachten van een omvangrijke serie kunst- en antiekdiefstal len in het midden van het land. De hoofdverdachten, een 28-ja- rige en een 35-jarige man, resp. uit Utrecht en Veenendaal, hoorden vijf jaar tegen zich ei sen. Tegen twee anderen, die ook het een en ander op hun geweten hadden, eiste de offi cier vier en drie jaar met aftrek. De serie diefstallen, die zij in de loop van ongeveer een jaar heb ben gepleegd, heeft hen voor enkele miljoenen aan antieke klokken en schilderijen opgele verd. De politie kwam de ver dachten op het spoor, toen men probeerde een aantal gestolen schilderijen (waaronder een werk van Rembrandt) in Ameri ka aan de man te brengen. Via de FBI kwam men in Nederland op het spoor van de vier man nen die gisteren in Utrecht te rechtstonden. Afwezige kamerleden op „straflijst" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nadat de Twee de Kamer zich eergisteren boos gemaakt had op minister Van Agt, die niet was verschenen maar op verkiezingstournee ge gaan was, kreeg dezelfde Kamer gisteren van kamervoorzitter Vondeling een stevige uitbran der om haar eigen afwezigheid. De voorzitter moest gisteren na melijk vaststellen dat de kamer zitting niet kon beginnen, omdat het wettelijk voorgeschreven aantal leden niet aanwezig was. „Dan maar anders", aldus de kamervoorzitter, en hij liet de namen van de vele afwezige ka merleden door zijn griffier voor lezen. Een niet mis te verstane „disciplinaire straf" voor het parlement WDM: Brief Gitz heilloze weg UTRECHT (ANP) De Vereni- giiig van Dienstplichtige Mili tairen (WDM) heeft gisteren in een reactie op de tweede brief van luitenant-generaal GitK, commandant van het Eerste L<>- gercorps, verklaard dienst aan wijzingen te zien als een in slaan „van een heilloze en ge vaarlijke weg". De vereniging zegt dat de solda ten deze „scherpslijperij" mot acties zullen beantwoorden. Vol gens de WDM is het uitgangs punt van de brief gelijk aan de eerste: de uiterlijke discipline is van fundamenteel belang voor het functioneren van de krijgs macht Onderzoek naar kansen nieuw links dagblad UTRECHT (ANP) Een groep willekeurig gekozen leden van PvdA, VARA en NW hebben deze week een zogenaamd „nul nummer" thuis gestuurd gekre gen van een krsnt, die model moet staan vs»? een links, po pulair dzgblïi. De oplage van deze krant, die de naam „Vandaag" meekreeg, bedraagt 4.500 exemplaren. Bij de krant zit een enquêteformu lier, dat bij de lezers informeert naar hun belangstelling voor een dergelijk nieuw produkt op de dagblad-markt. Volgens voorlichter Jan Zorg drager van de industriebond NW vloeit dit experimentele onderzoek voort uit congres-uit spraken van de PvdA en de industriebond NW. De congres sen van deze organisaties wil den uitgezocht zien of er in Ne derland behoefte is aan een dag blad van linkse signatuur, dat zichzelf op basis van de oplage cijfers kan handhaven. AMSTERDAM (ANP) De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren op verzoek van de officier van jus titie, mr. F. H. von Meyenfeldt, besloten de voorlopige hechte nis van twee van corruptie ver dachte Amsterdamse agenten van politie met vijftien dagen te verlengen. De twee agenten, de 31-jarige hoofdagent T.V. en de 52-jange brigadier A. B., die beiden wor den verdacht geld en goederen te hebben aangenomen van ex ploitanten van Chinese gokhui zen in de hoofdstad, zullen nu minstens tot 7 mei vastzitten. Het .tweetal werd op 12 april aangehouden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13