T.ETDEN LEGT ZICH NEER RTI VERHUIZING KRANTZ Roomburg' 1 oktober definitief gesloten üBeiden biedt deeschmeesters rond aan ,,In de toekomst beter de vinger aan de pols houden" •fader beraad over instelling commissie voor milieuzaken Verkoop zomerzegels in Leiden gestart „Wijkmarkt Zuidwest wordt groot succes" ,AGfJSDAG 20 APRIL 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 lattei rDOR BOUW KANTOOR 1 e, afl. ire, TV' h BEN „De Vleesch- ers kunnen op korte ju een aanbod van de ente verwachten voor Imseri^uw van een kantoor aarvar op Leids grondgebied." Dit deelde wethouder van Aken gisteravond mee in de vergadering van de raadscommissie voor eco nomische aangelegenheden naar aanleiding van vra gen van het CDA-raadslid R Bleijie. Nu de gemeenteraad van Lei derdorp het voorstel van zijn college van B en W om een stuk grond nabij de Leidse Onderwijs Instellingen be schikbaar te stellen aan de Vleeschmeesters, heeft afge wezen, achtte het CDA-raad slid het getuigen van goed be stuur, wanneer wethouder Van Aken onmiddellijk met een aanbod aan de Vleesch meesters zou zijn gekomen. Wethouder Van Aken stelde dat de gemeente thans onder handelingen met de Vleesch meesters voert, maar hij stelde er wel bij dat het onmogelijk zal blijken te zijn dat leiden de Vleeschmeesters een even goed bereikbaar stuk grond zal kunnen aanbieden als het geval was in Leiderdorp. i,T\T LEIDEN De grofvuilstortplaate „Roomburg" wordt op 1 oktober defi nitief gesloten. In overleg met wijk- vereniging „Meerburg" zal de stort plaats op korte termijn landschappe lijk worden aangepast. Een en ander deelde wethouder M. van Aken gisteravond mee in de ver gadering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. Het ligt in de bedoeling van het college aarde op de stortplaats te laten aan brengen, waarna deze kan worden beplant. In de planologische verken ning Leiden-Oost is de stortplaats als groenvoorziening aangemerkt. Totdat de beplanting is aangebracht, zal het terrein blijven afgeschermd, teneinde te voorkomen dat er ook na 1 oktober vuil wordt gestort. ouder M. van Aken. [DEN „Leiden moet een fel test laten horen tegen verplaatsen i Krantz naar Zuid-Limburg." Dit 1de het PSP-raadslid mevrouw A. Zande gisteravond tijdens de dering van de raadscommissie Ir economische aangelegenheden. overige commissieleden stelden 23 oo en was toch ontevredenheid met om 2i verlies van een van de laatste spaniJtielfahrieken voor Leiden te be- N«teren. Wethouder M. van Aken voelde weinig voor een protest aan het adres van het ministerie van Economische Zaken, die Krantz een investe ringspremie van 1,2 miljoen verleent, wanneer het bedrijf zich zal vestigen in het Limburgse Vaals. „Een protest vind ik te mager. Het is een te gemakkelijke houding ten opzichte van degenen die thans werkloos worden (Bij Krantz werken 120 personen - red.)", aldus de wethou der. Hij stelde dat het meer zin heeft in de toekomst beter de vinger op de pols te houden bij mogelijke nieuwe bedreigingen van de Leidse werkgelegenheid. „Met het overlegor gaan van de vakbonden in de Leidse regio zal de gemeente beter moeten gaan communice ren", aldus de wethouder. De wethouder betoogde dat de gemeente in 1975 Krantz een aanbod heeft gedaan voor een bedrijfsverplaatsing binnen Leiden. „Daar is niet op gereageerd. Enkele weken geleden hoor den we plotseling dat het bedrijf zal worden samengevoegd met de Vaalse confectiefabriek. Het past in het beleid van Economische Zaken om economisch redelijk sterk staande firma's zoals Krantz te verplaatsen naar Zuid-Limburg, waar de werkgelegenheid nog steeds niet best Voor de commissieleden was dit argument niet doorslaggevend. De heer A. Ranner (PvdA) drong er bij wethouder Van Aken op aan een pleitnota naar het ministerie te verzenden, om te voorkomen dat dergelijke zaken in de toe komst weer zullen voorkomen. Het CDA-raad slid H. Bleijie betoogde dat de kern van werklo zen in Leiden met deze manoeuvre aanzienlijk groter zal worden, omdat geschoolde textielar beiders in Leiden weinig emplooi kunnen vin den. Aan de verzekering van wethouder Van Aken dat de meeste werknemers van Krantz het aanbod hebben gekregen mee te verhuizen naar Limburg, hechtten de commissieleden wei nig waarde. Voor de werknemers van Krantz, die verkiezen in Leiden te blijven, zal het Gewestelijk Ar beidsbureau in samenwerking met de vakbon den mogelijkheden bieden tot omscholing. e it ealDEN „Een raads- wcrk 'omissie voor milieu- en wordt ongetwij- Gd toch weer een nd met een water- als alle politieke 'tijen daarin verte- 3£P°,Woordigd zijn en er n 5 nviseurs bij worden ''fJUpJrokken". Die mening ie Gedrkondigde wethouder Verboom van volks- l^rtsvesting gisteravond bijlens de vergadering a de raadscommissie volkshuisvesting. De wethouder zou liever zien dat er voor milieu zaken een subcommissie wordt gevormd, een commissie die niet ai te groot is en die geregeld verslag uitbrengt aan de commissie volkshuis vesting. Het plan om een apart ge meentelichaam voor milieuza ken in het leven te roepen, was door wethouder Verboom gis teravond op de agenda ge plaatst omdat de commissie volkshuisvesting regelmatig wordt geconfronteerd met za ken die het milieu aangaan. De heer M. Ham (CDA) vond het niet nodig dat er een sub commissie wordt samenge steld voor milieuzaken. „Gere gelde aandacht, ja maar laten de milieuzaken verder in deze commissie behandelen", aldus de heer Ham. De meningen van de heren N. Langerak (WD) en F. van Oosten ston den hier lijnrecht tegenover: zij vonden zelfs een subcom- missie niet krachtig genoeg om milieuzaken te behartigen (rapportage onvoldoende, etc.) en zagen liever een raadscom missie samengesteld. De heer Mentzij (PvdA) stelde voor om met het oog op het waterhoofd waarvoor wethouder Verboom vreest de deskundigen bij de potentiële raadscommissie weg te laten en de raadsleden in de gelegenheid te stellen om zelf eventueel een deskundige te raadplegen. De.fracties zul len zich apart nog over de kwestie beraden. Maredorp De raadsleden konden zich gisteren verenigen met het voorbereidingsbesluit voor Maredorp. GJaar aanleiding van de nota .Maredorp in de steigers"). De heer Duiven- steijn (PvdA) plaatste echter nog de kanttekening dat hij de medezeggenschap voor de be woners bij „Werkmanswonin gen" graag verbeterd zag. De wethouder zegde toe dat te zullen uitzoeken maar zag het niet al te somber in. „Het is wel een bestuur van regenten (Werkmanswoningen) maar U moet niet vergeten dat ze lid zijn van de Federatie van Bouwverenigingen, en met die Federatie alleen heb ik te ma ken", aldus de wethouder. De heer Duivensteijn (PvdA) verzocht tenslotte de wethou der nog met betrekking tot een verzoek van bewoners uit de buurt tussen de Haarlemmer weg en de Floris Vesterlaan inzake de aanleg van een speelruimte te onderzoeken of het mogelijk is via CRM-subsi- die de speelplaats te creëren en vroeg of in de tussentijd de Plantsoenendienst niet iets kon doen. De heer Verboom beloofde dat te zullen uitzoe ken. [advertenties O (S) vs. 9.0 >.10 (S id®. (lnaVond wordt in de burger- j van het stadhuis een in- 'Lnatieve bijeenkomst ge- - Kollag>den over de reconstructie i de Breestraat tussen >rnbrugsteeg en Gangetje. gemeentebestuur zal daar rmatie geven over de uit- ring van de reconstructie over de onderzoekingen! voor, tijdens en na de en lVoering zullen worden in- Steld. tijdse missel voorewei de avond in de eerste lats van belang is voor be- Lanciners en bedrijven rondom te reconstrueren deel van Breestraat, zijn ook alle idere belanghebbenden en ijangstellendèn van harte het| aan c i zelS nelijk- FLEUR OP ,0t h^ss'n8: een Fleurop bloemen- LOmeilue' 1 Zonnetje tussen alle islagen" op een goed humeur. HOFfuur er eens vaker één. Uw Fleuropbloemist 1)1110111 heeft ze in voorraad. 1 De eerste zomerzegels wisselen van eigenaar. Links mr. R. Hotke, rechts drs. A. W. van Ommeren. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden is gistermorgen de verkoop van de Zomerzegels 1977 officieel van start gegaan. Tijdens een bijeenkomst voor genodigden overhandigde drs. A. W. van Ommeren, hoofd directeur Post van de PTT, de eerste zomer- postzegels aan mr. R. Hotke, directeur-gene raal Culturele Zaken van het ministerie van CRM. De nieuwe zomerpostzegels tonen vier archeologische vondsten uit de Romeinse oud heid, die in ons land pas in deze eeuw zijn gedaan. Op de zegel van veertig cent prijken de ther men van Heerlen. De warme baden van Corio- vallum, zoals Heerlen in de Romeinse tijd heette, werden in 1936 gedeeltelijk blootgelegd en in juni 1940 opnieuw ontdekt. De opgravin gen van het thermencomplex namen ruim twee jaar in beslag. Een altaar voor de godin Neha- lennia, dat in 1970 werd opgevist uit de Ooster- schelde siert de briefzegel van 45 centen. De tempel van deze inheemse godin stond op de oever van de Schelde. Door het geweld van de zee werd het land weggeslagen en verdween het heiligdom in de golven. In 1970 zijn altaren, beelden en bouwfragmenten bij toeval uit de Oosterschelde bij Colijnsplaat opgehaald. Een in Zwammerdam opgegraven Romeins tran sportschip stond model voor de briefzegel van 55 centen. De zegel toont de kleinste van de drie grote eikehouten transportschepen, die in Zwammerdam zijn gevonden en waarvan de conservering in 1974 van start ging bij de nationale actie „Tot behoud van het Romeins schip Zwammerdam". Op de briefzegel van 75 centen ten slotte is een parademasker, dat werd gevonden in de buurt van Nijmegen, afgebeeld. Deze gezichtshelm stamt uit de tweede eeuw na Christus en werd gevonden in de Waal bij Nijmegen. De zegels zijn ontworpen door de Dordrechtse beeldende kunstenaar Walter Nikkels. De op brengst van de verkoop van de zomerzegels (óp elke zegel wordt een toeslag van twintig centen geheven) komt ten goede aan sociale en culture le projecten. Naast de zomerpostzegels die in 1936 voor de eerste maal werden uitgegeven worden er dit jaar ook weer een serie prent briefkaarten en maximumkaarten uitgegeven. De serie prentbriefkaarten, die dit jaar de naam „Dieren in landschap" meekreeg, zijn ontworpen naar aquarellen van de schilder Rien Poortvliet. De vier maximumkaarten be vatten dezelfde onderwerpen als de zomerpost zegels en zijn aan de beeldzijde voorzien van postzegel en poststempel. WETHOUDER VAN AKEN MAAKT GOEDE BEURT ALS STANDWERKER: (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN Wethouder M. van Aken van economische zaken heeft gistermorgen de wijkmarkt in Leiden Zuid- West officieel geopend. On der grote publieke belang stelling toonde de Leidse wethouder zijn overigens niet geringe kwaliteiten als standwerker. Tegen exorbi tant hoge prijzen verkocht hij bij opbod enkele bossen bloemen. Dit tot ongenoegen van de heer J. Verplancke van de ambulante handel, die Van Aken verweet zijn koopwaar tegen te hoge prij zen aan de man te brengen. Van Aken toonde zich overi gens bijzonder verheugd, dat de eerste wijkmarkt in Lei den eindelijk een feit is. „Een oude wens van de wijkver- eniging Actief en de winke liersvereniging is eindelijk in vervulling gegaan." De wijk markt in Zuid-West draagt voorlopig nog het karakter van een experiment. Al eer der verklaarde Van Aken echter er niet aan te twijfe len, dat deze eerste wijk markt in Leiden een groot succes zal gaan worden. Le den van de wijkvereniging Actief zullen de eerste weken onder de bezoekers van de wijkmarkt een enquête hou den. Volgens vertegenwoor digers van de ambulante handel zal de wijkmarkt de warenmarkten in het cen trum van Leiden niet nadelig beïnvloeden. „Door de instel ling van de wijkmarkten worden de mensen meer ver trouwd gemaakt met het ko pen op de markt", verklaar den zij. Gistermorgen deel den kooplieden aan de bezoe kers van de wijkmarkt waar debonnen uit, die ter plaatse ingewisseld konden worden. Dit als eerste kennismaking met de wijkmarkt in Zuid- West. De wijkmarkt in Leiden Zuid-West zal elke dinsdag van 09.00 tot 13.00 uur gehou den worden. De belangstel ling van de kant van de kooplieden was overweldi gend. Er waren ruim 300 in schrijvingen voor een stand plaats binnengekomen. De 40 beschikbare marktkramen werden uiteindelijk na loting toegewezen. De winkeliers vereniging De Luifelbaan heeft geen beperkingen in het branchepatroon geëist De wijkmarkt wordt gehou den op het parkeerterrein van het winkelcentrum aan de Vijf Meilaan. ,,De Haghe Sangers" Het koninklijk mannenkoor „De Haghe Sangers" uit Den Haag verleent dinsdag 26 april zijn medewerking aan een buitengewoon concert in de Hartebrugkerk. Voorts is er een optreden van bet Siegland Kantatencbor en het Relnpfalzi- sches Instrumentalenensemble. Solisten zijn Eka Witteveen, sopraan en'David Shapero, bas. Van dit concert maakt de NCRB opnamen, die te zijner tijd in de rubiek „muziek in vrije tijd" worden uitgezonden. Het concert begint om acht uur. Uitgevoerd worden onder meer werken van Da Palestri- na, en Handel. De culturele dansgroep „Olélê" verzorgt zondat 24 april twee optredens in het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. De uitvoeringen beginnen om drie en vier uur. De groep brengt vier Sumatraanse dansen te weten de Nainang Deli, de Datah Sembilan, de Sinandung en de Serampang Duabelas. Plaatsen kunnen telefonisch worden besproken onder nummer 132641. De toegangsprijs is een gulden vijftig voor jeugdigen onder achttien jaar en 65-plus- Benoemingen Dr. R. P. Mouton, lector in de klinische bacteriologie aan de Utrechtse Universiteit is aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de medische microbiolo gie met bijzondere opdracht voor de bacteriologie. Prof. dr. J. Voogd, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan bet Labo ratorium voor Anatomie aan de Leidse Universiteit en buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Brus sel is aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon lector in de anatomie en de embryologie. „Van stoom tot atoom" De Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Leiden houdt woensdag 4 mei een bijzondere lunchbijeenkomst ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de maatschappij in hotel-restaurant ,,'t Karrewiel" in Leiden. Burgemeester A. J. Vis van Leiden zal spreken over het onderwerp „Van stoom tot atoom". Puinhoop De groep van „De Pompeuze Puinhoop" Het Leids Academisch Kunstcentrum geeft 21, 22, 23 april in zijn theater aan het Levendaal 150 een uitvoering van de eigen productie „Pompeuze Puinhoop". Het thema van de productie, waarin gebruik wordt gemaakt van mime, clownerie, schminck, licht, geluid dia en film, is het samen komen van een groep die niet opgewassen blijkt te zijn tegen de maatschappij. De voorstellingen beginnen om kwart over acht. Kaarten zijn dagelijks tussen twee en vijf uur te bestellen bij bet LAK-tbeater, tel. 124890. Residentie-orkest De Israëlische dirigent Uri Segal begeleidt 26 april het Residentie Orkest in de Leidse Stadsgehoorzaal. Het concert begint om acht uur. Soliste is Christiane Edunger. Uitgevoerd wordt onder meer het tweede vioolconcert van Wieniawsky. Winkelsluiting Op advies van het Leids City Centrum zullen de winkels in de Leidse binnenstad op Koninginnedag 30 april om een uur 's middags sluiten. Leprabestrijding Het optreden van Robert Long en Nelleke Burg, 21 en 22 april in de Leidse Schouwburg, zal in het teken van de leprabestrijding staan. Het duo brengt in zijn programma een groot parodistisch nummer over hoe ongevoelig men kan zijn voor het leed van anderen. Tijdens de pauze van de voorstelling zal de Nederlandse stichting voor leprabestrijding een grammofoonplaatje voor vier gulden aan de man brengen. De opbrengst is voor de leprabestrijding. De plaat, waarop twee nummers uit het programma van Robert Long en Nelleke Burg staan, is niet in de handel verkrijgbaar. Dierencollectie Het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden is erin geslaagd een collectie van enige bonderden opgezette vogels en zoogdieren aan te kopen. Dit dankzij ondermeer een aanzienlijke gift van het Prins Bernbardfonds en een bijdra ge van bet ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk. De verzameling, die zich in uitmuntende staat bevindt, was het levenswerk van de heer Driessen uit Amsterdam. Zijn weduwe verkocht haar aan het museum. De collectie, die alleen uit Nederlandse dieren bestaat, is direct te gebruiken voor tentoonstellingen in kleine natuurhistorische musea. Het ligt niet in de bedoeling de verzameling te gebruiken voor wetenschappelijk onderzoek.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3